rs De Godsdienst in 't Onderwijs. DE ROZENMAAGD HET STEMRECHT. MEOWS VAN KOZffl POLIDOOR. k. Een Modelstad Ml 8 Jaargang. I\Tr 564. 5 CENTIEMEN HET NUMMER ZaterdagS^ Februari 1902. Inschrij vingsprijs. Voor de LANDBOUWERS. Geefll zoul aan de koeien. Aankondi- gingsprijs. F 3HT st. :k jen Abonntnatntiprijs voor cranscb België, franco te £*11,2.50. Voor de vreem de lenden, 5,00- C*B" tieinen h«t nummer. Pakken en brieven hoava* vrachtvrij toegezonda* te worden. -All® briefvnt- «alingen moeten den dij na- dag avond op onze buree- len toegekomen zijn, het blad den woenidx.tr avond ter peri gaande. Ongetee- kende brieven worden in de icheurmaud geworpen. Alle poitbureden ont vangen inachrij vingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten dar kwijtingbriefjes zijn tan laite van den bestemme ling. Men gelieve, by ver andering "»n woonst, het juist terechtwijs te zenden. Wij bedoelen dc volkrijke gemeente Seraing, bij Luik. Die gemeente telt 39,000 zielen en wordt se dert 6 jaren door socialisten bestuurd. Een bur gemeester is er niet, want de door het Gouver nement aangestelde burgemeester, ziende met wat domme en kwaadwillige raadsleden hij te doen had, heeft zijn ontslag ingediend en zijne macht aan een lid van den gemeenteraad afge staan. De gekende Napoleon Smeets, lid van de Kamer, heeft er tot heden baas gespeeld, en be wezen wat voorspoed en welvaart de gemeenten die door socialisten willen bestuurd worden, mo gen verwachten. Voordat die Smeets lid van de Kamer gekozen werd, was hij verkooper van socialistische nieuwsbladen daarmeê won hij den kost, doch ronder veel te kunnen overhouden. Toen hij voor de Kamer was gekozen, werd in het socia listische Volkshuis een offerblok geplaatst, waar de werklieden eenen cent instaken om voor hun nen Vertegenwoordiger fatsoenlijke kleeren te koopen. Den dag van vandaag is Smeets geen werk man ol dagbladverkooper meerdank aan de jaarwedde van 4000 fr. waar hij als Kamerlid recht op heeft, en dank aan de profijtjes, in het bestier van Seraing, waar hij schepene van is, 1 opgedaan, is hij een welgezette burger geworden, met huizen, kapitalen en renten. Is de gemeente Seraing bij dat zesjarig socia listisch bestuur zoo goed gevaren als de socialis tische hoofdman De Roode mannen schreeuwen altijd van ge lijkheid en rechtvaardigheid, maar op die plaat sen, waar zij meester zijn, verliezen die woor- hunne beteekenis. Zijt gc socialist, alles wel zijt ge niet socialist, weg met u Op het eind van 11. jaar was in Seraing een post van politie-bodc te gevenomtrent 50 kandidaten deden zich op, doch nog vóór het exa men verklaarde Smeets dat de plaats zou gege ven worden aan een zekeren Degelder, die in hetzelfde jaar door de rechtbank van Luik tot 20 dagen gevang was veroordeeld om aanslag tegen de vrijheid van te werken. Het examen werd voor de klucht, maar de kandidaat van Smeets werd aangesteld Een werkman, die verleden jaar een ingenieur der koolmijnen, Dubois, door een revolverschot I gekwetst had, werd toezichter van de paveiwer- I ken benoemd. Een jongentje van 14 jaren hoogstens, de zoon van een socialistisch gemeenteraadslid, krijgt een postje van 75 franken op de maand. Het personeel van het gemeentebestuur is op 6jarentijds bijna verdubbeld; waarom? om den mond te stoppen en de beurs te vullen van de so cialisten, die eenigen invloed bezitten en die, wordt hun appetijt met voldaan, met opstand en scheuring dreigen. Onze Lezers herinneren zich nog wellicht de bespreking, die in de Kamer gehouden werd ^over het verbod, door den gemeenteraad gegeven aan de geestelijkheid van den Catechismus te on derwijzen. Beneffens de zorg voor hun eigene beurs, is de haat tegen den godsdienst de groote drijfveer van al hun doen. ©rukkrr-lHitgrurr 3«n ban Miiffrl-Be ®cni>t, «apfllrstraat, 13, tt 3d(sf In December 11. was een plaats van School- bestuurster opengevallen. Vooraf liet de gemeen- j teraud weten dat de onderwijzeressen, die Cate- I chis nusles gaven, zich niet hoefden voor te stel- I len, dewijl toch voor haar geen kans was van ge- noemd te worden. Kennis, wetenschap en gedrag kom :n bij zulke benoeming niet in aanmerking ong< dsdienstigheid spant de kroon, j Dc onderwijzers en onderwijzeressen hebben samen eenen Bond gesticht, waar de uiterste maa'.regeien om het geloof uit de kinderharten weg te rukken, besproken en aangenomen wor den. In de loge's der Vrijmetselaars, ik zou haast zeggen, in de vergadering der helsche gees ten, kan niet met meer haat en listigheid tegen Kerk en gods aienst gewerkt worden dan op de zittingen van die opvoeders der jeugd. Ondanks al het geweld, blijven een groot ge tal behoeftige kinderen de vrije katholieke scho len bijwonen doch, terwijl de leerlingen der so cialistische scholen op de kosten der gemeente gevoed en gekleed worden, blijven de anderen van alle gunst verstoken. Voor alwie aan zijn kinderen een min of meer godsdienstige opvoe- ding geven wil, geen kolen in den winter, geen hulp in den nood, niets dan afwijzing en bespot- ting. Alle weldenkende mensch, alle ware vader lander moet getuigen dat de godsdienst de eenigé ware katholieke godsdienst voor het behoud van huisgezin en christelijke samenleving noodzake lijk is. Welnu, als men die stellig aanneemt, waarom dien heiligen band, waarom den gods dienst geene ruimer plaats in de opvoeding der jeugdige geslachten gegeven Of zal men durven beweren dat een half uur, zelfs een uur daags godsdienst en zedeleer in de lagere school genoeg is, als er in de andere vakken noch van God, noch van zijne Heiligen, sakramenteii, genade, aflaten, geestelijke overheden, enz., gesproken wordt Wat leeren de kinders met een onderwijs, dat meest in de groote steden, onzijdig gebleven is Zij leeren er onverschillig en later vijandig wor den aan den godsdienst. De lucht der school, heelt de liberale J. Si mon gezeid, de lucht der school moet godsdiens tig zijn. Nu is in veel gevallen de officieele school het niet. Ja, men zal zeggen Dr is geen kwaad in die boeken. Beziet het land men zaait er geen on kruid in en toch komt er van zelf uit. Zoo is het ook met het kinderhert. De leerling moet zien en hij zal het licht gewaar worden, hij moet door den inhoud zien dat lees- en leerboeken ge maakt zijn door oprecht katholieke menschen, die niet beschaamd zijn hunnen godsdienst te be lijden. Waarom de wetsbepaling niet afgeschaft dat de kinderen mogen ontslagen worden de gods dienstles bij te wonen Waarom den priester niet geroepen naar de conferenciën der officieele onderwijzers? Waarom in die conferenciën gee ne godsdienstlessen gegeven Waarom de katho lieken tweemaal doen betalen, en voor hun ei gen onderwijs, en voor dat van den Staat België en voornamelijk het vlaamsch gedeelte is voor een katholiek land gekend. Zal dat nog lang alzoo blijven met een stelsel van onderwijs, waar de godsdienst zoo weinig in eer gehouden wordt God gave dat het anders ware, doch wij vfezep dat dc onverschilligheid meer en meer zal aangroeien. Kloor en sondiuu ziju twee hoofdzakelijke be standeden vau het bloed, en daar beide stoffen spoedig afgezet worden dèor de pis, is het gemak kelijk te verstaan dat het noodig is er dikwijls te geven aan de koeien, opdat hun bloed er altijd voldoende zou van voorzien zijn. Welnu, de gowo- ne ruwe voediugsmiddclen, de granen, de aardap pels, enz., welke de gewone voeding van het vee uitmaken, bevatten maar eene onbeduidende hoe veelheid kloor en sodium. Het keukenzout daarentegen bevat niets anders het is, dus een nuttig voedsel, welk ter beschik king der koeien moet gesteld worden. Wat meer is, als men het met kleine hoeveelhe den toedient, dan geeft het zout aan de voeding stoffen een beteren smaak' en vermeerdert het de afscheiding van muil, maag en darms. Op deze ma nier wordt de ver teer baarheid vermeerderd en ver- 1 haast. Om reden van deze uitwerkingen mag men met recht zeggen dat dé toevoeging van zout aan het voederrantsoen de melkgevigheid verhoogt, aangezien zout de opslorping en de verteerbaarheid der voedingsstoffen, waarvan de melk moet voort komen, vermeerdert. Dat onze koeien dus geen zout te kort hebben 1 j Het is best, terjiuuner beschikking een brok klip zout te lëggëh, waal'aan zij, naar beliefte, kunnen likken. ■elkcrijachool rooi- inaH«pcr« oncu te Bor«tbcke-bij-Aal»t. Koud den 1" Maart zal de tijd gekomen zijn voor het beginnen van eenen uieuwen leergang. De belanghebbenden wolke voornemens zijn de lessen te volgen of inlichtin gen zouden begeeren, worden verzocht hunne aan- 1 vragen zoo gauw mogelijk te zenden aan den be stuurder der school, M. Peiffer Staat slaudbouw- kundige te Dendermonde. De veestapel iu de voornaamste landen dtr wereld. Uitgedrukt in duizendtallen be- graagt de veestapel in onderstaande landen de vol- 1 gende getallen dieren. Rusland 27,600, Vereen. Staten 42,100, Oosten- 1 rijk-Hongarije 15,000. Duitschland 19,000. Frank- rijk 13,550, Groot-Brittanje 11,400, Italië 5,000, Spanje 2,220, Turkije 3,560 Rumenië 2,590, Zwe- ^den-Noorwegen 3,560, Denemarken 1,745. Portu- gal 650, België 1,480. Nederland 1,641. Zwitser- 1 land 1,300. Per 100 inwoners maakt het iu Deneraarken 67 stuks rundvee Vereonigde Staten 57 id. Zwitser land 40 id. Frankrijk 35 id. Daitschland 33 id. Nederland 32 ld. Engeland 28 id. België 22 id. Rangschikt men de landen naar de dichtheid van den veestapel per vierkanten kilometer dan is de volgorde België 50 stuks rundvee Nederland 49 id. Denemarken 42 id. Engeland 37 id. Duitschland 34 id. Zwitserland 33 id. Frankrijk 25 id. Vereenigde Staten 47 id. Daaruit volgt dat België aau de spits staat voor wat betreft de getalsterkte van vee in verhouding tot de uitgestrektheid van het land. De eene Belg is zooveel waard als de andere. Dat is waar. De eene Belg moet zooveel beschermd worden voor zijn lijf en zijn goed als de andere. Dat is waar. De eene belg heeft zooveel rechten als de an dere. Dat is ook waar. ik De eene Belg kan zoo goed een paard voer en als de andere. Dat is niet waar. De eene belg is zoo goede geneesheer als de andere. Dat is niet waar. De eene belg kan zoo goed een ^ableau schil deren als de andere, Dat is niet waar. De eene belg kan zoogoed het land bestieren als de andere. Dat is ook niet waar. Gij ziet dus wel dat er verschil bestaat tus- schenrrechten en bekwaamheden. Iedereen heeft ongetwijfeld het recht van tableau's te schilde ren maar moest er iemand eenen kasseilegger gelasten zijn portret te schilderen, men zou te recht zeggen dat hij zijne zinnen verliest. De eene Belg kan zoo goed spreken en oordee- len over paarden, geneeskunde, schilderijen en staatsbestuur als de andere. Dat is ook niet waar. V Om redelijk over iets te spreken en te oordee- len, moet men beginnen met het te jennen. En moest men 't is gelijk welke kwestie, in stemmen leggen men zou seffens zien, dat be kwame lieden met drie stemmen nauwelijks ge noeg hebben om de waarheid te doen boven- zwemmen en dat anderen die van de zaak on wetend zijn, met eene stem nog te veel hebben. Ziedaar de fieele kwestie van 't stemrecht. Eu dat is geene politiek, maar gezond oor deel. 8 MniiLwm. YmBOSUT KAB1UX. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOK Pel ra M VAN NUFFEL. Neen, nooit zal men mij doen gelooren dat die uitmuoteudo geleerden eene zoo barbaarsche acte zouden plegen, eene acte, zoo onzinnig, dat nie mand ter wereld in staat is ze uit te leggen of te wettigen. Ik vermeen dus, dat men die hlinde, vraatzuchtige roofvogels eene vergulde pil heeft toegeworpen, een lokaas, hetwelk men hen terug zal ontfutselen, wanneer de laatdunkenden het kapsel over de ooren zullen voelen. (1) Trouwens, krachtens welk recht wagen het die heeren in den naam van den edeldom te spreken Wie gaf hun dien last? Niemand Ik, ik betwist iedereen, zelfs den Koning, mij van dc voorrechten te ont- (1) Het moet geeu verwondering baren, dergelijken zin aan te treffen in den mond van een hartstochtelijken jager als M. de Lorgères. Het lokaas was eene brok rooden was, in vorm van vogel, met vleesch bekleed, dat men in dé lucht wierp, ten einde de valk tot zich te lokken, wanneer ze niet recht op de hand viel. Het kapsel was in den aard van een lederen mutsje, waarmee men het hoofd en de oogen van den roofvogel of der valk dekte. heffen, die mijne geboorte my schonken. Dat zij de jachtrechten op hun eigen heerlijkheden ver nietigen, indien zij er aanhouden zulks gaat hen aan ik.zal er mij niet tegen verzetten maar ik verklaar ze te zullen handhaven op mijne goede ren, en, ventre Saint gris lijk Hendrik IV uitriep, wee den lomperd die het inzicht heeft ze te schen den 1 Maar woorden vullen geen zakken, en de ge beurtenissen volgden elkaar met eene ongelooflij ke snelheid op, Terwijl de oude graaf de Lorgères onophoudend morde dat deze onlusten niets be duiden, dat men er reeds meer andere zag, dat al les wel van zelf op zijn effen zou keeren en als men het eens ernstig, zeer ernstig opnam, het gauw zou opgeschept zijn met woelmakers en 'mui ters, dan het was den 6,n October kwam de tijding van den nieuwen aanslag to Versailles. Onmogelijk langer nog de ware toestand van za ken te loochenen of te verbloemen. Het paleis der vorsten door eene dronken volksmassa overwel digd de lijfwachten vervolgd, vermoord tot in de binnenplaatsen van het Koninklijk verblyf; de Koningin bedreigd, beleedigdde Koninklijke Ma jesteit vernederd; de monark met zijne familie door het oproerig schuim van Versailles naar Pa rijs gevoerd en opgesloten in do Tuileriën, waar hij veeleer als gevangene dan als vorst werd behan deld ziedaar ongehoorde, afschuwelijke daadza- Te Nieuw erker ken (Edixvelde) hebbeu dit jaar 10 Kozijns aau de militieloting deel genomen, allen hebhen een goed nummer getrokken, alla, dat is toch nog de moeite weerd voor in de gazet te zetten, Kozijn Polidoor wenschtdie 10 Kozijns De Moor, hartelijke proficiat. Zooals wy gemeld hebben, is te St-Niklaas een komiteit ingericht tot VonniiMM 1 frank den kleinen regel. Aankon digingen tutachea de nieuwstijdingen 20 cen tiemen per ragel. Aan- kondigingen op de 3* bit. 10centiemen ana regel. Annoncen op de 4* nladz. worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de P advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderea xich uitsluitend te wenden tot het OJIce de Puèlieüé, Rue de le Madeleine, Brus sel. De geabonneerden hebben het recht een meel f er jeer eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereenvolgens zal verschijnen. Rucht.- baarmakingen in te zen den vóór 's Maandaags. j aanmoediging van den vrywilligersdienst. To j Gent ook houdt hot raiddenkomiteit der Kantona le Ki®svereeniging zich bezig met de inrichting I vau zulke komiteiten in het arrondissement in J andere verschillige plaatsen is er ook ernstig j spraak van. Te Eychem, is de genaamde E. Jacobs, zoon van den bareelwachter, welke van Ninove van zyn werk kwam, onderweg zoo onge- I lukkig gevallen, dat een arm en been ontwricht is. De ongelukkige is door zijne kameraden naar huis gedragen. Wij lezen in een blad der duensisten Te Gent heeft Plancquert een ver bond aangegaan met liberalen en socialisten voor t algemeen stemrechtEr staat geschreven Strijdt en vereenigd u voor do Rechtveerdighoid Zoodat nu, volgens de daeusisten, de Schriftuur aanraadt vau verbonden aan te gaan met de libe ralen, socialisten en andere godsdiensthaters 't Is op zulke wijze ook dat de ketters de Schrif tuur uitleggen of, beter nog gezegd, vervalscb' n. Sedert het gebruik van het rijwiel bijna alge meen geworden is, is het verbruik van sigaren iu Amerlkn verminderd met 363 miljoen sigareu s jaars. De Gazftte de Charleroi (liberaal blad) beoordeelt volgenderwijze de laatste redevoering van M. Moeste De leader was zeer behendig. Hij scheidde de progressisten van de socialisten, en deed vervolgens de socialisten in eene reeks vallen loopen, welke hij voor hunne stappeu opeu had gezet. Zou het daarom zijn dat de socialis ten op torens en daken verkondigen, dat die rede voering niksken beteekent? Op Half-Vasten zal te DcHdcrwindekc de plechtige wijding plaatshebben der kapel van den H. Antonius, op den Hiertndries, om 2 uren namiddag, door drie E. Paters. Deze kapel behoord toe aan M. C. De I'rein-Van Bever. Men weet dat, volgens de on- langs gestemde wet, de opzieners en onderwijzers van het lager onderwijs, die voor 20 september 1884 hun ontslag gegeven hebben, een pensioen van den staat kunnen bekomen, indien zij ten minste vijfjaar dienst telden in de gemeentescho len, aangenomen lagere scholen of staatsnormaal scholen, en na hun ontslag nog vijf jaar dienst tellen in de vrije scholen. De voorwaarden door de belanghebbenden te vervullen om het voordeel dier wet te genieteu, zijn vermeld in de officieele plakbrieven, op de gewone plaatsen in dorpen en steden aangeplakt. Wij roepen er hunne aandacht op, en hei iuneren hun tevens dat zij de voorge schreven formaliteiten moeten vervullen voor den 25 dezer maand. De opperkommissaris van poli- eie, te Brussel, heeft een dagorde afgekondigd, waarin hij hulde brengt aan de agenten J.-B Le- cocq, van de 4' afdeeling, E. Michaux, van de 4', en Fr. Dedecker, van de 6*, voor den moed en d<' krachtdadigheid waarmee zy op 11 dezer de soera- listische woelmakers belet hebben op hel onzijdig gebied te manifesteeren. Znoals men weet, ziju Michaux en Dedecker in de botsingen gekwetst ge- woest, doch zij zijn gelukkig reeds hersteld. De minister Tan oorlog heeft besloten dat er aan de troepen, geroepen om de openbare orde te handhaven of oproeren te dempen, veiligheids- kardoezen zullen gegeren worden men zal ter zelfder tijd aan de soldaten dertig oorlogskardoe zen geven. De veiligheidskardoezen zullen in de patroontesch gelegd worden en do oorlogskardoe- zen in den ransel. 'tos, Uwen verkleefden Kozijn, POLIDOOR. ken, die in de harten van alle eêrlijke lieden diepe bloedende wonden sloegen en elk rechtgeaard man met verontwaardiging en ijzing moesten vervullen. Onze arme edelman werd er radeloos van te vergeefs raadpleegde hij zijoe historische herinne ringen geen enkele vond hij, die er aan te verge lijken was geen enkele burgeroorlog, die voor maals Frankrijk teisterde, kon als tegenhanger dienen neen, zelfs ia de geschiedenis van andere volken vond de graaf niets dat de huidige gebeur tenissen overtrof. Van dezen keer poogde hij niet meer de nieuwe smaad, de Koninklijke Majesteit toegebracht, te verschoonen nog de waarheid te bewimpelen onder het gewicht van 't bitterste leed, boog hij het hoofd en green tusschen de tan den De gevloekten hoe durfden ze dergelijke gruwel begaan 1 De Fransche Natie, die door alle eeuwen heen roemde en bofte op hare beschaafd heid, hare menschlievendheid, hare hoffelijkheid, zou dan een wild, losbandig volk geworden zijn Bij do droefheid, die deze beweenlijke gebeurte nissen Mev. de Boisdesmares gansch te neèr sloeg, pijnigde haar nog de bange onzekerheid nopens het lot dergenen die beur zoo lief waren. Eene gansche week was zij zonder tijdingen gebleven van den heer graaf de Boisdesmares en zijne zonen. Welke zielsfoltericgen voor eene vrouw, voor eene moeder, voor eene jonge echtgenoote 1 Eindelijk kwam M. de Boisdesmares vader al leen weer hij bracht brieven meè van Lodewyk voor zijne vrouw, en van Leo voor zijne moeder en zijnen grootvader. Hij legde zoo goed mogelijk hunne lange stilzwijgendheid uit, voorgevende dat zij hunne brieven aau den post niet hadden durven toevertrouwen. Nadezen vertelde hij de tragische gebeurtenissen van Versaille, waarvan hij getuige was geweest en dewelke hij niet zonder yzing her dacht. Gelukkig, voegde hij erbij, waren mijne zo nen twee dagen te voren vertrokken, Lodewijk om in het leger van Coudé te treden, Leo de wijk naar Holland nemende, alwaar hij zich inscheepte aan boord van een fregat, ter beschikking der uitwij kende prinsen gesteld; zonder dat, hadden ze hunne gewettigde verontweerdiging niet kunnen intoomen en zouden ze waarschijnlijk reeds het lot gedeeld hebben van zoo menigen edelman, die zijn heldenmoed met den dood bekocht. Wanneer M. de Boisdesmares ophield van spre ken, kreet zijne schoondochter met vervoering Vermits mijn echtgenoot uitgeweken is, mag ik hier niet langer hlijven, mijne plaats is bij hem, en zonder uitstel begeer ik te vertrekken. Blijf kalm, mijne dochter, zei de graafuw voornemen, hoe loffelijk ook, is onuitvoerbaar, en zulks voor zeer gewichtige reden, waarvan uw echtgenoot u in zynen brief zal onderhandelen. Hij spreekt me enkel van het govaar dat er bestaat in het doortrekken van Frankrijk en "an liet bezwaar om, oyer den Rijn, bij ham te gera ken, nademaal hij zelf bij voorbaat niet we-t op welk punt hij zich zal bevinden. Maar die opmer kingen zijn niet by machte me af te schrikken: andere vrouwen overwonnen grooter hinderpalen trotseerden vinniger gevaren om bij hunne mannon te geraken. Ik zou mij tegen uw vooraemeu hoegenaamd met verzetten, weersprak de graaf, indien er u een.ge kans toelachte dat gij uw echtgenoot m het leger van Condé kondet ontdekken; doch als de zaken uitvallen gelijk wij het voorzagen alvorens te scheiden, u het bijna zeker dat Lodewijk uit Duitschland en wellicht op weg naar Holland zou zijn om met Leo zee te kiezen, wauneergij in Gon- dé aankomt. Daarbij, wildet gij uwe reis tot gin der voortzetten, dan loopt gij gevaar slechts Am sterdam te bereiken wanneer hun vaartuig het an ker gelicht heeft en op den wijden plas dobbert.... Ziet ge uw man op een zonnigen morgen aanko men, in de hoop u te vinden, terwijl gij hem in de Nederlanden zoekende zijt O, o, mijnheer, kneuterde graaf de Lorgères die tot dan toe aandachtig geluisterd had gó spreekt daar vrij zondeiling, en, waarlijk, ik be- grijp u niet. (Vervolgt). ZEN. Wrm. chen, .ad.

De Volksstem | 1902 | | pagina 1