DE ROZENMAAGD De Modelstad. Engeland. De vlucht van PIUS IX. 8e Jaargang. Nr 565. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 1 Maart 1902. inschrij vingsprijs. Aankondi- gingsprijs. Comiteit van bescherming voor vrijwilligers. Kunstnieuws. AboaasmsnOpry* T°o* uich Belrië, fr»BC0 u ui, 2.60. Voor ds Tresna- i laad», 6,00. caa- irnrn hst nummsr. akken en brievw hoavaa •achtvrij toegeiondsn U orden. Alle briefwi* ,hng«n moeten den dijn* ig avond op onze bure* b tuegekomen zijn, hst ad den woen»d« avond r pen gaande. Ongeto* jnde brieven worden in i icheurmand geworpen. Alle poitbureelen ent ingen inschrijringen, op le tijditippen ran het n-, De onkoiten der egtingbriefjes lijn ten ite Tan den beitemme- ig. Men geliere, bij var- Jdering van woonst, het iitterechtwijs te zenden. ®ruKKfr-BlHgf»er 3«n Öan tlufffl-Sr ®tniit, Aaptlltdraat, 13, tt 3Ul*t. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankon digingen tnsschen de nieuwstijdingen 20 cen tiemen per regel. Aan kondigingen op de 3* blz. 10 centiemen aea regel. Annoneen op de 4* bladz. worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen zich uitsluitend te wenden tot het OJlce dt Publieité, Rue dt I* Madeleine, Brus sel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereenvolgens zal verschijnen. Ruckt- banrmnkingen in te zen den vóór 's Maan daags. In oris nummer van verleden week betoonden ij hoede socialisten in Seraing bewijs hebben :geven van buitengewone vraatzucht in het bin- inpalmen van vetbepaalde posten, en van die- sn haat voor al wat van nabij of van verre on- :n heiligen godsdienst betreft. Thans zullen wij toonen hoe die dweepers, :>or eigen beurs zoo overdreven bezorgd, de be togen hunner medeburgers totaal verwaarloo- ;n. Van bezorgdheid voor zedelijke belangen kan ituuHijk geen spraak zijn. Een oprechte socia- $t gelooft in geen God of in geen ander leven ij wil op aarde genieten al wat de aarde hem ',ven kan de voldoening zijner dierlijke driften de wet en het doel zijner handelingen. Vandaar dat de socialisten een heel ander op- itting van de zedenleer hebben dan de christe- sn, en dat zij door het onderwijs in de school, jor hun boeken en dagbladen, door de vertoo- ingen in hunne theaters, hunne beestige begrip- in meer en meer onder het volk zoeken te ver beidden. Doch, te oordeelen naar de handelingen van in gemeenteraad in Seraing, schijnt het dat de •cialisten ook over de stoffelijke belangen, over ït financieel bestuur van stad en dorp een heel idere zienswijze hebben, dan tot nu algemeen $?'-• ingenomen werd. Regelmatige invordering der belastingen, luwkeurigheid in de rekeningen spaarzaamheid de uitgaven, dat waren tot heden de drie Dofdvereischlen voor een goed bestuur. Dat wa in de gebruiken van den ouden tijd, maar de oode hervormers trekken zich niemandalfe van e verouderde gebruiken aan. Elk jaar moet in de laatste maanden door el- en gemeenteraad de Begrooting voor het vol- ïnd jaar opgemaakt worden, dat wil zeggen, de psomming van de vermoedelijke inkomsten en itgaven. De uitgaven mogen niet hooger stijgen an de inkomsten, tenzij in buitengewone geval- :n, zooniet, zou de gemeente den weg van bank et opgaan. In Seraing wordt geen begrooting opgemaakt s dat bij de gemeenteraadsleden aan domheid, an luiheid of aan moedwil te wijten Daar kan loeielijk op geantwoord worden. In de voor- aande jaren moest te dien einde een speciaal immissaris door de Regeering aangesteld en oor zijn maandenlang werk door de gemeente oeibetaald worden. Wij zijn thans in Februari q van de Begrooting van 't loopend jaar is nog een spraak geweest. De tlinke bestuurders dier gemeente van 39000 ielen weten zelfs niet hoeveel de belastingen oor... het verloopen jaar moeten opbrengen. Zij ebben in der haast belastingen gestemd en de pcentiemen verhoogd, maar de contributiebrief es Ébor het verleden jaar zijn nog niet uitge- eeld, zelfs niet opgemaakt Hoe 't met de gemeentekas uitziet, weten zij 00min als ik en gij. De rekening voor het jaar 900 is nog niet gemaakt Dit alleen weten zij n zullen de gemeentenaren van Seraing binnen ort in hun beurs ook voelen, namelijk dat zij iet een groot te kort zal sluiten en dat bijgevolg oogere lasten zullen geheven worden Dat is overigens de eerste maal niet. Op die 6 iren van socialist bestuur it zooveel geld door deur en venster gesmeten, of beter gezegd, in den zak van vrienden en neven overgesprongen, dat reeds verscheidene malen de lasten verhoogd moesten worden. In 1899 werden de opcentiemen met 60,000 fr. vermeerderd, en de nieuwe belasting op het in komen die voo? 1901 gestemd werd, was geschat op ruim 130.oóo franken. Hadden de burgers van Seraing nu nog maar waar voor geld Doch voor al de meerdere uit gaven, welke zij doen, voor al de nieuwe lasten die op hen drukken, oogsten zij slechts de be spotting der omliggende gemeenten. Geen enkel aanzienlijk werk is in de laatste 6 jaren onderno men of uitgevoerd verbetering en kasseiing van wegen, oprichting van nieuwe scholen, verfraai ing van de gemeente, alles blijft uitgesteld. Voor een school, die hoogst noodzakelijk was, werden twee danszalen gehuurd In die gewezene dans zalen wordt les gegeven, en zoo ontsnapt de ge meente voorloopig aan de verplichting van een nieuwe school te bouwen, en zoo ontvangt de verhuurder der danszalen, een brave socialist, een rijke vergelding. Eerst gezorgd voor Oom en dan voor Ooms kinderen, denken de socialisten, en terwijl zij te ren en smeren, laten zij de schulden openstaan. De maatschappij van electriciteit vindt 80.000 fr. goed voor het aan de gemeente geleverd licht de godshuizen van Luik eischen nog 20.000 fr. voor het onderhoud der arme zieken van Seraing een aannemer wacht sinds jaren op de uitbeta ling eener oude schuld van 80,000 fr., en krijgt bij elk aanzoek voor antwoord Morgen terug komen. Zou gaat het in de modelstad Seraing, die se dert 6 jaren door socialisten bestuurt wordt en nu de bes- uurders niet meer weten van wat hout pijlen maken, geeft Napoleon Smeets, die het heele boeltje dreef, zijn ontslag van schepene en laat zijn vrienden aan hunne onmacht over hij trekt er van door, bang voor de schande, bang ook wellicht voor een buis in de naaste kiezin gen. Indien de socialisten, waaronder een Smeets volksvertegenwoordiger niet bekwaam zijn 6 ja ren lang een gemeente te besturen en binnen dat korte tijdsverloop zooveel schulden maken, wat teleurstellingen, wat rampen staan dan België te wachten, moesten die verwaande dwarsdrijvers ooit het roer des lands in handen krijgen Dan zou Belgenland een nieuw Schrikbewind beleven en op luttel tijds vrede, nijverheid en welvaart zien ten ondergaan. De Katholieke Jonge Wacht van St-Nikolaas heeft cene iurich- ting tot stand gebracht, waarvan veel, heel veel voor de toekomst te verwachten staat. 't Is een edel werk dat wij ten voorbeeld stellen aan de andere ►gemeenten en steden. De werking van 't comiteit bestaat hierin Het Comiteit gelast zich niet met het aanwer ven van vrijwilligers, maar stelt zich ten dienste ▼an hen die in het leger als vrijwilliger zouden willen dienst nemen. Met de meeste bereidwilligheid en de grootste bescheidenheid zullen de aspiranten-vrijwilligers alsook de ouders, inlichtingen kunnen nemen over de Toorwaarden en de voordeden van den vrijwil- Jigersdienst. Zoohaast een jongeling als vrijwilliger is inge schreven, zal het comiteit hem onder zijne bescher ming nemen. Het zal zorgen dat hij by het leger onder de bés te voorwaarden ingelyfd worde. Gedurende al den tijd dat de jongeling bij het leger is ingelijfd, zal het Comiteit met hem en zij ne ouders in betrekking blijven het zal zorgen dat hij, in zijne ledige uren, zich deftig kunne verma ken en dat hy, in zijne tijdelijke verblijfplaats, vrienden en kennissen vinde, die hem met goeden raad eu daad zullen bijstaan. Aan de jongelingen, welke met het Comiteit in betrekking staan, zullen, in evenredigheid van hun gedrag en in verhouding der 'inkomsten waar over het Comiteit zal kunnen beschikken, bijpre- miën verleend worden. Die premiën zullen, na goeden diensttijd aan de ouders of den jongeling uitbetaald worden. Eens de diensttyd voorbij, eindigt de bescher ming niet. Het Comiteit zal zich dan, zoohaast mogelijk, in betrekking stellen met wieu 't be hoort, om aan den afgetreden miliciaau eene be diening te bezorgen dien zyn verder bestaan ver zekert. Volgeerne zal het Comiteit zich ook gelasten met bescherming te verleenen aan de jongelingen door het lot tot den legerdienst geroepen. Dit wan neer de ouders zulks verlangen zouden. Het Comiteit beoogt door zijne werking een dub bel doel 1° Het wil de vlek, die aan den naam van vrijwilliger kleeft, wegnamen en zoo medehel pen om de inrichting vaneen vrijwilligersleger, dat door alle weldenkende uMjhschen betracht wordt, te verhaasten. 2° Het Comiteit wil, door zijne bescherming, het gevaar van den legerdienst, zooveel het kan, wegnemen. Heel de werking van het Comiteit is geregeld naar de voordeelen welke do nieuwe den soldaat toekent. Wie volgt het eerst dit voorbeeld Engeland heeft sedert twee jaren zijne eer ver loren, het verliest dagelijks zijn blood, en waar het nochtans pootvast zich aankleeft zijn geld. Het had de onkosten van dezen oorlog op 1450 millioen gerekend nu beloopen zij op heden tot het cijfer van 2325 millioen fr. De oorlog kost doorgaans 37 millioen en half per week, zijnde bij de 5 millioen en half per dag of 222,000 fr. per uur of 3700 fr. per minuut Het is te voorzien dat 1902 nog een merkelijke vermeerdering van verkwistingen zal te weeg brengen, de oorlog nog verre van geëndigd zijn de. De oude Kriiger had gelijk te zeggen dat de Engelschen, indien zij de Boeren ooit kwamen te overwinnen, het met eenen prijs zouden beta len die de wereld zou verwonderen. Bij die vreeselijke gelduitgaven valt te voegen de onberekenbare schade door den oorlog aan den handel toegebracht. Engeland zal nooit de rekening kunnen maken van de verliezen, die het door de verblindheid zijner bestuurders in den oorlog tegen de Boeren gedaan heeft Inderdaad. De optelling van zijnen koophandel bewijzen dat, in 1901, terwijl de inkomsten van vreemde koopwaren verminderden van 20 millioen, de uitvoer van de Engelsche voortbrengsels ook ge vallen is van 13,076,879,075 fr. gedurende het vorige jaar tot 7,012,472,225 fr. gedurende het jaar dat komt te eindigen. Zoo dus, op één jaar, eene vermindering van 6 duizend millioen fr. voor de Engelschen koop- handel 111... Het is ruim 25 jaar geleden, dat Rewe Ver- uianderc voor het eerst als kluchtzanger, ver- J tolker zijner eigen werken, optrad. Sinds dichtte en componeerde hij een vijftigtal I liederen, waarvan de drij laatste eerlang het licht zullen zien. In hoaderd plaatsen van Vlaamsch België trad hij op en verschafte ontelbare toehoorders verzet en genoegen, zonder ooit de goede zeden of de wel- voegelykheid in iets te kort te doen. Een comiteit, tot stand gebracht, met het in- zichr den dichter-componist vertolker te vieren, stuitte op eene formeele weigering van zijnent- wege. Alleenlijk stond hij ons, op onze vraag, den ei- j gendom zijner drie schoonste liederen af, om die tot eene goedkoope uitgaaf aan te wenden. Iiij dus, die tfeuea frnnk iu postzegels tot den schrijver van het komiteit stuurt, ontvangt eerst daags Liefdezang (1* Communielied) Leo 't hou ten been (ballade) en Juffer Maan (kluchtlied). De uitgaaf zal goedverzorgd, het formaat dit van eeoe gewone romance zijn. Buiten de inschrij ving zal de prijs drie frank bedragen, Men schrijft ook in ten bureole van dit blad. Later zuilen de bijtreders verzocht worden hunnen naam op een daartoe bestemd album te zetten. Vooe het Comiteit: De Schrijver, Lwnie Herman. MixiiLvm. VlMODM Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOK Petras TAN Nl'FIEL. Om welke reJen zou Lodewijk, die kolonel bij e ruiterij is, het leger der prinsen verlaten en ijn broeder, een zeeman, vervoegen En dan, hoe pint ge eene zoo schielijke thuiskomst klaar iou hij in zee steken om hierlangs te komen We ijn wel ver van eene have, en ik zie niet... Verschooning 1 antwoordde M. de Boisdesma- es glimlachend. Deze zonderlinge veronderstel ing zal u weldra verstaanbaar worden gemaakt, ndien ge my laat uitspreken éene bemerking slechts het is een geheim, hetwelk ik enkel in lezen huiskring mag onthullen. De naar Duitschland geweken prinsen hebben een komplot gesmeed ten einde een leger te vormen van al de in den vreemde verblijvende edellieden en verdra gen aan te gaan met de Mogendheden, die hen re gelmatige troepen zouden leveren, om, met ver- «enigde krachten, in Frankrijk te vallen, den Ko ning te verlossen en de Revolutie te dempen jammer, dit ontwerp, in den beginne zoo schijn baar gemakkelijk om uitvoeren, stootte eiken dag op nieuwe hinderpalen. De vreemde machten schij nen zoo inschikkelijk niet, dan men het meende, om het beroerde Fraukrijk te redden hun ant woord luidde immers wij voorzien eenen weder stand oneindig hardnekkiger, ja, bloediger dan dezen welken de uitwijkelingen ons aankondigen. Deze laatsten althans hielden krachtdadig vol dat een invallend leger met open armen zou worden ontvangen door de bevolking van onderscheidene gouwen, die er nog ver af waren de gedachten te deelen der Parijsche heffe nu, in het buitenland bleek men ervan overtuigd, dat den geest, in deze provinciën heerschende, even woelig was als dezen in de hoofdstad. Dit kon waar zijn, beaamde men, voor de Fransche Zuider- en Noordergouwen, zooals Dauphine, een gedeelte van Lyonnais, Bourgogne, Franche-Comté, Elzas, Lorreinen, Champagne en de Vlaanderen doch de provinciën van het center en het westen, bij name Borry, Touraine, Anjou, Normandië, Bretanje, Poitou en een gedeelte der Guyenne aanschouwden wee moedig de buitensporigheden der omwenteling en zouden bereid zijn eene beweging te ondersteunen die leiden moest tet de verlossing des Konings en de rust van den lande. Is het zoo, hervatten de gemachtigden der vreemde hoven, pookt dan het oproer, stookt de gemoederen in de trouwgebleven provinciën, en breekt den opstand aldaar los, wij zullen u bijspringen en helpen. In antwoord op dit nieuw vooistel, ging M. de Boisdesmares voort, vergaderde een komiteit van edellieden, waarvan ik deel maak en hetwelk met de uitgewekenen en de bevriende hoven in brief wisseling is. Na rijp overleg nam men het volgende besluitde edeleü, tot de Westerprovinciën |be- hoorende, en die op een zekeren invloed bogen, zouden in plaats van te vluchten, in hunne gou wen blijven en er de bevolking in den goeden geest aanmoedigen en versterken tot op het gun stig oogenblik om het sein van den opstand te bla zen, de strijdbauier te ontrollen. De gouwheeren eerst zouden de wapenen grijpen en aan het hoofd hunner leenplichtigen ten kamp rukken. Slechts dan wilden de Mogendheden met de leden van het koninklijk komiteit nopens de aan te vatten krijgs verrichtingen onderhandelen. Eens het akkoord geklonken, zouden onze afgeveerdigden met de edelen van Poitou en Bretanje weêrkeeren kon men een aantal uitheemsche agenten tot den over tocht ompraten, zooveel te beter deze konden zich dan met eigen oogen overtuigen van den geest in de gouwen heerschende, en er bescheid van ge ven aan hunne wederzijdsche hoven, terwijl hunne tegenwoordigheid in ons land sterk meewerken zou om het verzet te doen lukken. «Ten gevolge van dit het besluit der koninklij ke commissie, zijn wij ik en een twintigtal Met de grootste vreugde en onder de toejuiching van geheel het Romeinsche volk, was Pius IX op getreden als opvolger van den H. Petrus in het in bestuur der Kerk. Maar biuuen den tijd van twee jaren was de toestand van Rome door het ge heimzinnig werken en woelen der genootschappen geheel veranderd. De revolutie brak uit in de stad, maakte zich meester van het bestuur, en in de herfst van het jaar 1848, werd de Paus in zijn ei gen paleis als het ware gevangen gehouden. Het doel der opstandelingen was zich meester te ma- keu van den persoon des Pauzen. In dien tijd woonde te Rome als gezant van Beieren, graaf Spaur en zijne echtgenoote, en dit echtpaar, zeer godsdienstig en gehecht aan den Paus, bedaebt het plan om Pius IX door eene fijn uitgedachte list te redden. Zij maakten hun plan om eene reis naar Napels te ondernemen zooveel mogelijk openbaar, en g'aven voor dat plotseling veitrek voor, dat'er huwelijksplannen bestonden tusschen eene Beiersche princes en den oudsten zoon van den koning van Napels, welke plannen door den gezant moesten geregeld worden. Op den avond van den 24 October was alles ge reed, De gravin was vooruitgesneld naar Albano. Tegen half zeven des avonds, begaf de Fransche gezant zich in een hofrijtuig naar het Quiriuaal, het paleis van den Paus. Met vele moeilijkheden van den kant der menigte, die voortdurend het paleis bewaakte, wist hij door te dringen tot den Paus, die geheel gereed was tot de vlucht. Hij hielp hem om zich te kleeden in het gewaad van een gewoon priester, en verschillende middelen ter vermomming aan te wenden. Pius IX begaf zich toen door een geheimen gang, zonder «le voor kamer binnen te gaan, naar eene zijpoort, waar een rijtuig hem wachtte. In snelsten draf ging het door zystraten en langs omwegen naar de kerk van de HH. Petrus en Mar- ciuellus in de nabyheid van het Lateraan, waar graaf Spaur zelf tot de tanden gewapend hem in hoogste angst en opgewondenheid wachtte. Aan de poort van S. Giovanni riep de schildwacht Wie daar De Beiersche gezant. Waarheen Naar Albano. Doortocht vrij. De Paus was uit Rome gered. Onderwyl werd er in het Quirinaal een bepaald dwaas tooneel gespeeld. De fransche gezant was na het geheime vertrek alleen in de zaal van het paleis gebleven, en voerde daar ëene comedie op. Hij sprak luid, las voor, wachtte dan eonige oogen- blikken, alsof iemand hem antwoordde, en ging dan weer voort met zijne besprekingen, om zoo dengenen, die zich buitan bevonden in de meening te brengen, alsof hij met de Paus in een zeer op gewonden onderhoud gewikkeld was. Toen einde lijk dit lang genoeg geduurd had, bleef hy nog twee uren geheel stilzwygend in de zaal, ging toen eindelijk heen, en zegde tot de wachters, dat de Paus juist ter ruste gegaan was. Nauwelyks in zijn hotel teruggekeerd, nam hij een ander rytuig snelde naar Civita-Vecchia, waar hij zich inscheepte op een Fransch stoomschip om den Paus na te reizen. In dien tyd waren Pius IX en graaf Spaur door Albano en Ariccia gekomen aan het heiligdom van de Madonna van Galoro, waar zij uitstegen, om de gravin af te wachten, die weldra met haar eigen gespan verscheen. Allen stogen in, en voort ging het in ijlende vlucht naar de Napelsche grenzen. Om vijl ure in den morgend reden zij door Terra- cina, en een half uur later had de vluchtende Paus de grenzen van zyn rijk achter zich en bevond hij zich op het grondgebied der beide Siciliën. Op eene kleine plaats hield men halt, en de Paus schreef een brief aan koning Ferdinand, waarin hy hem zijne ontsnapping meedeelde, eu deed dien door graaf Spaur overhandigen. Des avon&s ten elf ure bereikte de graaf Napels, en wist door middel van den nuncius toegang tot den koaing af te dringen, daar doze de grootste be zwaren maakte, den gezant van Beieren nog bij middernacht tot den koning te voeren. Eerst na dat hij tegenover den nuncius alle verantwoord int op zich genomen had, besloot hy met hem naar het paleis te gaan. Sire, zoo sprak de gezant tot den koning, dat ik het waag nog op zulk een laat uur Uwe Maje steit te storen heeft zyne reden daarin, dat ik de brenger ben van een bericht van buitengewone be- teekenis. Deze eigenhandige brief des Pauzen zal u myu verschynenrechtvaardigen. Staat op, wij hebben den Paus in Gaëta, ylen wij naar hem henen. Den geheelen nacht door werden de grootste toebereidselen voor de reis gemaakt, de geheele schatkamer werd ingepakt, om «ien Paus de groot ste mogelijke eer te bewijzen, Geheel Napels ver zamelde zich voor het paleis, niet wetend, waarom in koortsige haast den heclen nacht door gewerkt werd, tot zich de tijding verspreidde omtrent de burchtheeren van Bretanje en Anjou in onze provinciën weèrgekomen Lodewijk is aangewezen als eeneu der afgevaardigden van het prinselijk le ger anderen begaven zich naar het Duitsche hof, om de zending, waarvan sprake, te vervullen. Leo nam plaats aan boord van het fregat van graaf d'Ar- tois, bestemd om de afgevaardigden en vreemde kommissarissen in onze streken aan te brengen. Gij ziet dus wel, eindigde M. de Boisdesmares, dat ik gelijk had, u te vertoogen hoe twijfelachtig het is uw echtgenoot in Duitschland of in Holland to ▼inden, en dat gij beter zoudt d'«en hem hier af te wachten, waar hij binnen een paar maanden, gaaf en gezond, zal terugkeeren. Ik dank u voor uwe toelichtingen, mijnheer, sprak de jonge vrouw, haar schoonvader hartig de hand gevende. Nu ben ik eropgebeurd, nu heb ik weêr moed. Verduldig zal ik de komst mijns echt- genoots verbeiden en den Heer der legerscharen bidden zijne wapenen te zegenen. Lodewijk's zending is, zekerlijk, hoogstver- eerend voor hem, bracht M. de Lorgères in: edoch hij is kolonel, en in die hoedanigheid, meen ik, ware het meer gepast, dat hy aan het front van zyn regiment bleef. Geenszins, antwoordde de burggravin hier, zoo wèl, en misschien nog beter, zal hij de gelegen heid hebben het Recht te verdedigen. Ik deel uwe meening, mevrouw, zei M. de Boisdesmares, daar een bijna onopmerkbare glim lach in de hoeken van zyncn mond speelde ech ter zou ik met M. de Lorgères iDstemtaen, zoo het regiment van Lodewijk nog aan het leger der prin sen ware gehechtwant ten tijde van gevaar is de plaats eens bevelhebbers, wis en zeker, aan hetf-| hoofd zijner troepen. En waar is zijn regiment dan vroeg M. de Lorgères verbleekend. Het werd ontbonden I zuchtte zyn schoon zoon. Heel het leger ligt ontredderd de officieren verlieten het land ol namen hun ontslag zoodanig dat de regimenten, dio het nieuw gouvernement erkenden, saamgesteld zijn uit eenvoudige soldaten zonder officieren. Hoe zoo Weihoe de regimenten hebben geen bevel voerders meer? Zy beschikken slechts over oude sergeanten en korporalen, die men tot luitenants verhefte. Foeideed de oude edelman, met verach ting dit zoogezegd nationaal leger is dus aange voerd door een handvol parvenus. In die voorwaar den zal het voormalig prinselijk heir zooveel Joffi- cieren hebben als het maar wil, en aan zeer goed- koopen prijs I (Vervolgt).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1