I Kie2e,,sliële"> <lat.is ialisteiboel Herziening der kiezerslijsten lekt. Hofs»ade.s~^. f5k 1 Ha i do val.<*«'fia:ii'4lM, zij spreken %'©o«* de SIcI'IicJiIm'i's van 'I Kaartspel hebben wij een bijzonde ren telegram ontvangen. 'tls uit Zwijnaarde, bii Gent. Aldaar werd Zondag namiddag ter 1» rberg van Emiol De Schinkel in het dorp, een UJ-lillicildcr van troef getoond door •Ian De Vuist, Do medespelers waren Alois Gbyseiinck,Karei Haeck en Allons De Schiu- ckfl.fi iseen goed glas op gedronken... Aan al onte vrienden wonschcn wij hetzelfde kansje voor bun naaste kaartspel. He kabel ran eenrn o/t- Ct'w reusachtige braad Aawligr en wrcctlc toe- Een brum! borst Zondag rond mid dernacht uit te Oostende in het huis van Ach. kKen ttrari gezichtl Ja, vrien den, dat kregen ze zoo m eeos met velen te ge lijk, Maandag avond, te Westdorpe. Rond 101/2 ure was aldaar een hevig onweder los- geborsten. Om 10 3/4 ure viel de bliksem in het huis vau Karei De Cooker, slachter. Een deel der schouw werd afgerukt. Verscheidene keepers en pannen werden tot splinters gesla gen. Op dit oogenblik bevonden zich verschei dene personen in de herberg. Zij waren er ge lukkiglijk van af met een zwart gezicht ©I» een spcelbootjc deed M Ken koiiijiiciilclegraui He eer ic. pa Ier Alben, Prins Êilip ran Arenbera loots vijanden killwiH.. He brave missionarissen is er noy ree hi voorde katholieken vraagt men zich tegenwoordig af. Hij den rij- irielkoers Door- nijk-Pecq, weg en weer. was de wielrijder Leonard Tranchant gedurende heel den rit voorop geweest. it a n It bi Ij el I en ran hon derd fr. en nikkelt/eld. Het goed nazien der 1!H>7-190K. Aan de vrienden der Mutualiteit. Erondeyein. Feestder'"f'diw™ St-Catharina- Lombeek. lugeusiag de menschen van't achturenwerk, en in bunne werkhuizen, winkels en coöperatieven doen de socialistenkopstukken, op ontelbare plaatsen de arme menschen werkea en zwoegen als t'€*h- te lattldieren, zelfs tot u, ie, ja 17 uren per dag zoo eindigde de man, die dat nlavenwerk "elf gedragen bad, jaren Jang. haalbak br. in de. koolmijn van SieJce (Silesië) Diillscblaud. Veertien mijnwerkers, die zich in den bak bevonden, werden ijselijk verminkt. De lijken waren geheel onkennelijk. Ach I hoo groot en menigvuldig toch zijn de ge varen, die de werklieden aanhoudend inloopen. Zeku lijk, zekerlijk verdienen die monschen van wel lirlaiild te worden en van niet te veel uren daags te moeten werken... Natuurlijk mogen de werklieden ook nooit vergeten dat zij onder hun werk het reglement moeten onder houden en zoo de ongelukken en rampen trach ten te voorkemen. 't Is ook waar, dat zij plich ten, groote plichten te vervullen hebben jegens hunne meesters. ontstoud te Londen door het omvallen eener petroollamp. 't Was in de machinekamer der papierfabriek Hook-Townsend L Het vuur woedde gedurende eenen heelen dag en heelt, behalve de fabriek, een tiental huizen vernield] alsook een kolenstapelplaats en twee schepen. Het zal wel slechts Vrjjdag zijn eer het vuur, dat onder de puinen smeulde, kan uitgedoofd worden. Men berekent de schade op 2..?00,000fr. Tc Lier ook deed de peleool van zich spreken. De vrouw Van Kompaye, die bezig was met hare woning te kuiscbeu is, met achteruit te gaan tegen een brandend petroolvuur geloo peer Do rokken der vrouw vatteden vuur en het slachtoffer bekwam zulke vrceselijke brandwon den, datzjj naeenige oogenblikken ijselijk lij den, stierf.. TCI! Jannen de auto's ook aan hunne gelei ders en reizigers spelen. Dat bleek wederom deze week te Ylarcbe in Luxemburg. M. De- gueldre, workhuisbestuurder te Bois-du-Luc, reed met zijue drie kinderen per auto naar Na men. Op twee uren afstand van Marche, aan eenen draai der baan, sprong een luchtband. De automobiel kantelde om. De geleider en de vier andere personen werden met groot geweld ten gronde geslingerd. M. Degueldre en de geleider hadden vreeselijke verwondingen aan het hoofd bekomen. Twee meisjes en ook knaapje is on gedeerd. M. Degueldre en zijn chauffeur zyn Daar het hospitaal van Ciney gebracht.... Van de Putte. Geheel het huis werd vernield. Slechts eenige meubelen konden gered worden. Gelukkiglijk bestaat or verzekering. Wilford van 'fl>uiMcbe een uitstapje op het kanaal van Willebroek. Eensklaps kreeg hij eene hartaderbreuken stierf. De geleider vaD het bootje had niets bemerkt. Een roeier, die voor bijvaarde, verwittigde den geleider Ach ja, Je dood komt onverwacht. Gelijk de dieven in den nacht I... Heil hem, die steeds Gods wet betracht kwam ons toe uit Eenamc, bij Audenaarde, meldende dat er bij Theofiel Cordier de bliksem in eenen stal gedrongen is en vele konijnen gedood heeft missionnaris in Mongolië, is aldaar overleden slechts 28 jaar oud zijnde. Hij was geboortig van IJperen. De Heer schenke hem de eeuwige rustEu, a propos, wanneer zal men in do raDgen van 't liberalism, of van 't socialism eens eenige mannen aantreffen, die zich ook eens gaan slachtofferen voor de beschaving der arme wilde volkeren Wanneer Indien B roode grijpers en zakkenrollers zien alkomen Ste ÊIl SjrOOte Ivie/JIl"!)*' Ze waren daar rap met heele benden gelijk de i i musschen in den herfsttijd WCrfclBg I i> ZGggeiï OI1ZC gG- kanunnik van Eicbstaat in Beleren, isachio- i1'».UnOlie lijk overleden te Weenen. Hij was geboren in keil, Vergeet het lliet 1849 te Hewerlë-bij Leaven ou was zoon prins Antoon-Frans en vau prinses Mane, gebo ren de Mérode. M*ro/ieiat aaa de hofbouwers der Belgische bloemenstad. Gent. De tweed hofbouwwedstrijd in de tentoonstelling van Toerkonje is voor hen nogmaals een triomf. Tusschen de bokroonden treffen wij de volgen den aan De Hofbouwschool, MM. Nagels, Spae en Delaruye, die bij de officieele opening de Belgische opening prachtig versierd hadden. Minister Francotte heeft de Gentsche hofbou wers geluk gewenscht. Vivan Belgeoland 1 ons dierbaar Vaderland van Scheut hebben in den CoDgo een grooteu tegenslag geleden. Hunne gebouwen, tc Lulua- burg, zijn ge leeltelyk door brand ver nield. De bliksem viel op de woning eu stichtte brand Onmiddellijk stel den de paters do brandspuit in wer king. Het dak stond echter op eene lengte van 25 meters in brand. De school en de kapel der missie zijn kunnen gered worden. De schade is zeer aanzienlijk. Al de meubeleD. boeken en kleedercn de missionarissen zijn verbrand. Ook zijn in den omtrek vau Lulua- burg acht personen door den bliksem gedood Voor het Assisenhof van het Heraultdepartement in FRANKRIJK had de ontknooping van het schrikke lijk drama plaats gegrepen dat »p 3 Mei voor den Katholieken Kring van Montpellier voorviel. Men weet dat bij het buitenkomen uit eene vergade ring, in de Plantadezaal gehouden, een katholiek Jules Belcayre, 37 jaar, timmerman, getrouwd en vader van twee kinderen, aangerand werd door eene bende apa chen, waaronder zekeren Adrien Durand, 36jaar oud. Deze wierp Belcayre eenen steen van 4 kilo op het hoofd waardoor de ongelukkige dood neerstortte. Durand die reeds drij veroordeelingen ondervond wegens diefstal, bekende den steen geworpen te hebben, maar beweerde ter verontschuldiging dat hij uitgedaagd werd, hetgeen door al de getuigen geloochend is geworden. Ondanks deze bekentenis, werd hij vrijgesproken. Het volk was zoo verbolgen over die schreeuwende on- rechtveerdigheid dat men den onschuldige langs eene verdokene poort moest buiten laten. Haast zal er den Fransche Katholieken maar eene vrijheid meer overblijven degene zich te laten dood slaan of doodschieten door de apachen uit don een of anderen socialistischen kring. Bij de aankomst te Door- nijk, met zich te willen mijden voor eenen hond, viel hij ten gronde en be kwam verwondingen over heel het lichaam; hij brak ook eenen arm... hierloehi ZÜ de liberale en socialisti sche onathank'-lijke zedeleer 1 In den omtrek van Pau Frankrijk is het meisje Marie Abadic, oud 8 jaar, die haren broeder op bet veld giDg vervoegen, loor een kerel aaDgerand geworden die haar de schandelijkste onderhandelingen deed ondergaan. Daarna sneed de schurk haar de keel over en wierp het lijkje in eene haag. Een oud-veroordeelde Espitte genaamd, op wien zware vermoedens wegen, is in hechtenis genomen De mensch, die God niet vreest, Wordt wreeder dan een wilde beest.... Daarom, o Vaders, Moeders alle, Opdat geen onheil op u valle, l.aat nooit een MEESTER ZONDER GOD Beschikken van uw kindren lot 1 Opgepast lezers De bankbiljetten van 100 fr. die met Januari 11. voorloopig in omloop zijn gebracht, en dragende de woorden honderd franken in roode letters zijn buiten omloop gebracht. Zij kunnen alleen nog ingewisseld worden op de postkantoren en banken. Het nikkelgeld zonder gaten is van af I Sep tember niet meer gangbaar. Zij worden in de Staatskassen ontvangen tot den 30 November in Itnsland. 't ongelukkig Rusland spelen de gewetenlooze, ongodsdienstige ben den huune ItllVII.MIlt TUEHEIY altijd voort. De laatste moorderijen te Choucha, Kau- kasië, tusschen Armeniërs en Tartaren, bobben meer dan 700 slachtoffers gemaakt. De russi- sche troepen hebben slechts met de grootste moeite aan de moorderijen een einde kunnen stellen. Ach 1 jawee den lande, Dat des Heeren wet verbande Het vuile, zwarte galgenaas Speelt er meester, heer en baas 1... Priesterlijke Benoemingen. Bisdom Gunt. Zijne Hoogw. heeft de volgende heeren seminaristen aangeduid om hoogere studiën te doen Tn de Katholieke Hoogeschool van Leuven Godgeleerdheid den E. H. De Deckere, Ph. Th, D-, van Gent de hoeren Lieveas, van Nieuwerkerken, on derdiaken, en Mannaert, van Lebbeke Kerkelijk recht r den heer Van Butséle, van Ronse, onderdiaken Wijsbegeerte en Letteren de heeren onderdiakens Den Haerynck, van Geeraardsbergen, en Van Nieuwen- huyse, van Petegem (Oudenaarde) Landbouwkunde den heer onderdiaken De Cock, van Lebbeke Natuur- en wiskundige wetenschappen den heer Dumoulin, van Rozenaken Koophandelsweteuschappen den heer onderdiaken Van de Keere, van Oost Eekloo. In de Hoogeschool van den H. Gregorius, te Rome Voor de Godgeleerdheid den heer onderdiaken Van Puyvelde, Ph. Th. D., van Sint-Nikolaas. Oiu dit jaar ingeschreven te zijn moet men Voor den Senaat. a) geboren zijn vóór den 2 Mei 1877 b) eehuisvest zijn in de gemeente voor den 2 Juni 1905. Voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. a) geboren zijn voor den 2 Mei 1882 b) gehuisvest zijn in de gemeente voor den 2 Juli 1905. Voor de Gemeente. a) geboren zijn voor den 2 Mei 1877 b) gehuisvest zijn in de gemeente voor den 2 Juli 1903. Men moet natuurlijk Belg zijn ofwel, voor de kamers, de groote inburgering, en, voor de gemeente, de kleine inburgering bekomen heb ben. De hoedanigheden van inboor Itngschap, woonst en eigendom geven recht aan éene stem. Bljsrvoeede stemmen TWEE STEMMEN. Om twee stemmen te genieten, moet men voldoen aan de drij algemeene voorwaarden van inboorlingschapwoonverblijf en ouderdom. Daarbij nog, eene der volgende voorwaar den vervullen 1. Personeele belasting Op 1 Mei 1907, 35 jaar oud zijn, getrouwd of weduwenaar met wettige nakomelingschap, en tea voordeele van den Staat ten minste 5 frank personeele be lasting betaald hebben in 1905 en voor dezelf de som ten minste ingeschreven zijn in 1906. Nota. I. De werklieden die, van rechtswege, van die personeele belastiög ontslegen zijn, genieten hetzelfde recht. 2. Voorde gemeentekiezingen moet men ten minste 5 frank betalen m de gemeenten, die in 1890 min dan 2000 inwoners telden 10 frank in deze van 2000 tot 10.000 i5 frank in deze van meer dan 10.000. 2 Eigendom. Sedert ten minste één jaar eigenaar zijn van eenen onroerenden eigendom met minstens 48 frank kadastraal inkomen Nota I. De naakteeigendom noch het enkel vruchtgebruik gelden niet. 2. De titels van de vrouw tellen voor den man, te beginnen met den dag van het huwe lijk, en dier der minderjarige kinderen voor den vader. 3 Men mag het kadastraal inkomen der nieuwgebouwde huizen ook doen gelden, alhoe wel zij de op rollen nog niet aangeteekend zijn. 3. Renten. Van voor 1 Juli 1904 eene in schrijving bezitten op het boek der openbare schuld of een boekje der belgische rente op de spaar-of lijfrentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Een gewoon spaarboekje of een lijfrentboekje (pensioenboekje) gelden niet, men moet er de overbrenging van vragen in eer renteboekje. DRIE STEMMEN. Men kan twee bijgevoegde stemmen hebben uit hoofde van i8 Ofwel Personeele belasting en Eigendom al leen in geval dat men een kadastraal inkomen van 150 fr. bezit. Maar dit punt alleenlijk voor de Gemeentekiezingen. 4a Ofwel Diplomas titels of getuigschriften in art. 17 der kieswet aangeduid en recht gevende op twee bijvoegende stemmen, b. v. diplomas, ontvangen in de Hoogeschool of na een volle- digen leergang van middelbaar onderwijs, hoo- geren graad in kollegiön. 5 Ofwel AmbtenBedieningen en Beroepen in art, 19 opgesomd, deze van Notaris, Advokaat. Geneesheer, Priester, Onderwijzer, enz. N. B. Voor de wetgevende Kamers en voor de provincie kan men niet meer dan drij stem' men hebben. VIER STEMMEN. Uitsluitelijk voor de Gemeentekiezingen. Hebben recht aan vier stemmen: 1 De kiezers die recht hebben aan twee bij komende stemmen uit hoofde van diplomas of ambten en terzelfdertijd aan ééne bijkomen de stem uit hoofde vau Personeele belasting als huisvader, zooals hierboven gezeid is ge weest. 3 De kiezers, die recht hebben aan twee hij- komende stemmen uit hoofde van onroerende goederen, 150 fr. kadastraal inkomen gevende' —en terzefdertijd aan ééne bijkomende stem uit hoofde van Personeele belasting als huis vader. Mannen deftige werkmenschen zegt het aan iedereen I Plakt het op alle muren. Het staat van deze dagen nog eens in de Journal des Tribunaux van Leuven. Ne workmensch, nen ellendige mensch in de socialistenboel gelijfd. met zijne bons warén moeten koopenwelke hij met verlies heeft moeten voort verkoopen om aan brood te geraken. Dat is nummer een 1 Neu anderen armen socialist heeft met zijne bons DUBBEL MÉÉR MOETEN BETALEN wat hij kocht, dan eene socialist die met klin kende munt in de winkel kwam. Dat is nummer twee 1 Daar zijn ze, de staalkes van de socialistische broederiiefde I O ze ziju zoo edelmoedig,die mannen I ze zijn zoo vol van zelfopoffering 1 Gij ziet het hoe ze streven om hot lot der ongeluk kigen te verbeteren 1... O I larizeers 't roept wraak I zoo de kas vullen ten nadeele van de ongelukkige suffen, die hunne eenige spaarcen ten ten offer brengen aan den rooden god proletaar 1 Weg met de uitbuiters meê broodkaarten Wij ontvangen het tweede Nummer van het pas ge stichte maandblad ||C Gids vau den onder- lingeu Bijstand, onder hoofdredactie van den E. H. Eeckliout, onderpastoor te Gent. Het bevat, be nevens talrijke andere belangrijke artikelen, het vol ledig verslag van het eerste congres der vlaamsche af- deelig van den Landfbond der christelijke mutualitei ten van België, gehouden te Brussel den 29 Juli 1.1. Het maandblad verschijnt 10 maal 's jaars het kost slechts 1 frank per jaar. Alle vrienden der mutualiteit, bestuurders van pensioenkassen en onderlingen bijstand moeten het bezitten. Op aanvraag zendt men gratis proefnummers men wende zich tot het bestuur M. K. Gielen te Bilsen (Limburg). Vrij naar het Duitsch VAN Conrad VON BOLANDEN 3° Vervolg. Aangenaam juist wel niet. Maar ik zou het toch een vernuftigen dief niet kwalijk mogen nemen dat hij, in vrije wilsbepaling, godsdiens tige waangeboden veracht en mij het voor zijn levensgenot eenig noodzakelijke wegneemt. Uitstekend gezegd 1 beaamde Hacker. Wie den mensch Let tot vrije wilsbepalingen toekent, kan geen schuld vinden in het verstan dig profiteeren van een gunstige gelegenheid. «Uw standpunt, mijne Heeren, oordeelde de Archivaris, ontzegt u het recht om diefstal, bedrog, moord of welke misdaad, ook strafbaar te verklaren. Maar dat standpunt, bij het ver werpen der gedoden Gods, voert hoofdzakelijk tot anarchisme, tot omverhaling van heel onze maatschappelijke orde. Dat scheen den oppervlakkigen millionair tcch wel bedenkelijk. Om eigendom en leven te beschermen heb ben wij de strafwetten van den Staat, zeide hij aarzelend. Christelijke geboden zijn daar niet noodig. n Zacht wat, viel de professor in, die staatswetten zijn ontleend aan den geest des Christendoms en als gij doorredeneert als straks, moet gij met de anarchisten het recht van die dwingende wetgeving toochenen. Och kom, altemaal haarkloverijen ora kelde Fritzen. Ten slotte is het ons, moderne menschen, toch maar te doen om af te schud den een bijgeloof, dat onze vrijheid aan banden zou leggen. Wij hebben geen hemelsche wijzers noodig, wij volgen eigen wegen, d. die ons bevallen. Mooi 1 zoo is het, n juichte Hacker. Wij zijn in al ons denken en handelen onze eigen 'gevers, ons zelf tot God. Precies I Ieder moet zijn eigen God zyn, geen meester boven zich erkennen, als de dood, en na de dood is alles uit. Den archivaris steeg het bloed naar het hoofd, terwijl de professor kalm antwoordde Ik ken die moderne theorieën, die echter noch voor den verstandigen denker, noch voor het gericht der geschiedenis eenige waarde heb ben. Gij wilt de vrijheid en het recht behouden om in alles uwen lust en uwe begeerte te vol gen. Hebt ge dus trek u den eigendom van uwen naaste toe te eigenen, dan hebt ge daartoe ook het recht Zeker, als die naaste zoo dom is zich te la ten bedriegen en bestelen, antwoordde Fritzen. Volkomen waar, voegde Hacker er bij, en daarom is men over zekere diefstallen ook zoo geheel anders gaan oordeeien. Inbrekers van beroep spreken niet van stelendoch van werkenen waar zij kloek en vernuftig te werk gaan, daar heeft de verdraagzaam-moderne tijd geest hen vaak gevierd en bewonderd recht bankverslagen in Frankrijk en Italië hebben daarvan vele bewijzen geleverd, a u En die vuistslag in het aangezicht de ge rechtigheid en ware beschaving zou aan die moderne geestesrichting tot eer verstrekken riep de Archivaris in opgewonden toon. Fritzen gevoelde zich toch allengs minder op zijn gemak bij deze wending van het gesprek. Vóór zijn reisgezel kon antwoorden, viel hij in de rede Als de heeren my een vraag veroorloven. Is het waar, dat daar in het oude klooster of liever het slot van den graaf van Leiningen zoo veel bezienswaardige oudheden worden bewaard, en is de toegang voor ieder vrij Inderdaad, zeldzame, kostbare kunstschat ten, bevestigde de Archivaris. Alle beel dende kunsten zijn er vertegenwoordigd, schil der- en houtsnijkunst zeer bijzonder. Kostbaar zijn niet minder de talrijke handschriften met sierlijke verluchtingen uit de 12°eenw. Bijna alles het werk van vlijtige, kunstlievende en zeer begaafde monikken uit Ilbenstadt. Fritzen watertandde. Ik kan die schoonheden waardeeren, mijne heeren. Ik ben zelf een kunstliefhebber en schrik voor geene prijzen terug. Mijn eigen ver zameling mag gezien worden. Om maar iets te noemen ik bezit een helm van Julius Cesar, die me 5000 Mark heeft gekost een gouden armband van Cleopatra, waarvoor ik 9000 Mark betaalde een van de dertig zilverlingen, waar voor Judas Iscariot het verraad pleegde aan Jezus van Nazareth een stijgbeugel van LG(1g. no0^ spraak geweest van eenen wedstrijd tusschen de heereu A. De Nooze en O. Lievens deze laatste weet immers te goed dat het beste paard niet kan opwegen tegen eenen automobiel om het rapst te rijden. De schrijver van dit artikeltje was dan nog zoo slim den ingebeelden prijs toe te kennen aan den paardenrijder. Voor wat het feest in 't dorp betreft, iedereen was verwon derd dit te lezen, daar de herbergiers g-een pintje meer mogen tappen hebben van den overwinnaar. Goede belooning aan degenen die den opstel ler van dit belachelijk artikeltje kunnen aan duiden. Iloi'llpo pm Edmond Hutse, hovernier van 8 den he^r baron Cardon, van Gent, viert Donderdag zijn jubelfeest van 25 jaar dienst. Verscheidene schoone geschenken zullen hein aangeboden worden. ^en kranc* was ontstaan in eene twee- r woonst op den Oonegem. De meubelen werden door het vuur vernield, doch het vee heeft men knnnen redden. VI/p l-k pI p Zekere E. De Neef werd Zater dag oen been verpletterd, met op eenen geladen wagen te willen springen. Dr. Savoir verzorgde hem. TV Bk p Yp Zaterdag namiddag is de pachthoe- ve van landbouwer De Cooman, door eenen geweldigen brand vermeld. In weinige minuten was het al vuur dat men zag. Ook werd de tegenstaande woning van Jan Baptist Verlée vernield. Terwijl het volk aan 't blusschen was is'Verlée in zijne woning ge gaan om zijne spaarcenten te redden. Doch het bran dend dak stortte in en de ongelukkige man, 74 jaar oud, werd onder de puinen begraven. Wanneer hij uit gehaald werd, was hij gansch verkoold. De schade, die aanzienlijk is, was gedeeltelijk verzekerd. Wijding van t beeld der H. Familie is allerbest afgeloopen. De stoet was prach- tig.Bijzonder opmerkenswaardig waren de groepen van St.-Rochus, St.-Hnbertus, St.-Pieter, St.-Barbara, O. L. \rouw van Löurdes, den Roozenkrans, dor H. Familie allen in splinternieuwe en fraaie kleedij. Wat gezegd van de 250 leden van '1 genootschap de H, Familie die, met demedalie op de borst, het beeld der H. Familie omringden en beurtelings met de zan gers der oksaal geestelijke gezangen lieten hooren Wat gezegd van 't boeiend, leerrijk en gemoedelijk sermoen van den E. P. Redemptorist, Samoy Ja, 't kon niet beter zijn, Erondegem haalt er eere van. Erondegem heeft nog eens getoond dat ware gods dienstzin het kenmerk is van zijne deftige bevolking. Sftlfporpm genaamde Temmer- mstn is hier uit Frankrijk- aangekomen. De man, die in den oogst werkte, had er eenen zonneslag gekregen. Hij is in het gasthuis overleden. Een persoon vau Sottegem ging bij zijne ouders te St-Goorix Audenhove om eene som van 50 fr. weer te vragen, welke hij zijnen broe der geleend had. Deze laatste thuis 'zijnde, bracht zijnen broeder verscheidene messteken toe. De toestand van den gekwetste is zeer slecht. Men verwacht het parket. Gustaaf Adolf een naald van keizer Karei V, die hij gebruikte om in den veldtocht knoopen aan jas te naaien, de draad zit er nog in De Archivaris en de Professor luisterden eerst met groote verbazing, dan met steeds klimmende vroolijkheid en borsten nu in lachen uit. Hoe, mijne Heeren, is dat om te lachen vroeg de verblufte millionair. Ik zou betwij felen of op dit slot wel zoo ki stbare oudheden voorhanden zijn als de mijne. Neem ons toch niet kwalijk, waarde Heer, verontschuldigde zich de Archivaris. Ons lachen had niet de bedoeling u te beleedigen. Wij spraken over oude kunstschatten en u doet alleen in zeldzame voorwerpen, die met kunst niets te maken hebben. We begrijpen nu eerst, dat u eigenlijk een rariteiten-verzamelaar zijt, die voor die liefhebberij veel geld over hebt. Nu, over den naam wil ik niet vallen, antwoordde Fritzen koud. Ik hoop intusschen maar in de kunstverzameling van den graaf een en ander te vinden, dat waard is in mijne verzameling te worden opgenomen. Hoe bedoelt u dat jroeg de Archivaris verwonderd. Ik vernam toch, dat de graaf zijne verzame ling van de hand wil doen. Ik ben gekomen om van dit aanbod gebruik te maien. Is het mogelijk I Maar, mijnheer, u is be drogen, geheel misleid. Van verkoopen is abso luut geen sprake. De graaf zou Eet als een be- leediging opnemem zou iemand" hem daarover Edmond Glinckaert, beenhouwer te Hofstade, was maandag achternoen per velo naar Denderbelle gere den. s Avonds rond half negen ure kwam hij naar huis langs den Tragel... 't was al volop aan 't weerlichten; door de bliksemslingers als verblind is de man van den velo weg afgeraakt en in 't water gereden, niet verre van de brouwerij van Burgemeester Possemiers. Dinsdag morgend heeft men hem gevonden aan den boord van den Dender, dood op zijnen velo gezeten dien hij met beide handen nog goed vasthield... in het water tot boven de oogen... de schedel van het hoofd en de haren nog geheel droog. Men zou zeggen, hoe is 't mogelijk? en'zoogoed kunnen zwemmen I men meent dat hij door een blik semschicht getroffen reeds dood in den Dender gereden is. De geneesheer, die hem nadien onderzocht heeft, is van gedacht dal hij gestorveu is tengevolge van eenen schielijken bloedopdrang op het oogenblik dat hij in t water viel. J Hij was een ldoekgespierde jongeling van 29 jaar, beleefd en vriendelijk, werkzaam en gedienstig, en van iedereen wel gezien, de eenige broodwinner van bet huisgezin, de steun van moeder en twee zusters. Over eenige jaren geleden, zijn broeder dan 19 jaar oud, in eene beenhouwerij te Aalst, bij het slijpen van messen, wierd door den vallenden slijpsteen getroffen en was op den slag dood Het is ongehoord hoe die moeder in man en kinderen is beproefd geweest. De gansche bevolking van Hofstade deelt hare droefheid en wenscht dat de Heer deze nieu we wonde weldra zal genezen door overvloedige zege ningen. Met groote belangstelling hebben wij de rondreis van eenen Heer van Aalst, in 't Canton Assche gelezen. In het algemeen waren zijne inlichtingen juist. Om de wille der waarheid moet ik nochtans zeggen dat hij Lombeek wat te veel heeft bestoeft. Ja, in Lombeek wonen nog brave menschen en ze zijn verre van goddeloos te zijn.. Maar Daens heeft hier de hopboerkens nog al vele deuntjes wijsgemaakt. Hij en hij alleen ging en kon den hop redden en velen hebben in hem geloofd. Ja, in zoo verre dat St8-Catharina-Lombeek als het Cen trum van het Daensismus geworden was. Hier was hij t'huis en met de laatste kiezing van Brussel heeft hij hier te Lombeek vele stemmen aan de katholieken ont nomen. Nu de kiezing voorbij is en het groenkraam omver is gesmeten, durven wij verhopen dat de brave hoppe- planters van Lombeek wat klaarder in den groenen Daensenwinkel zullen zien en zich terug bij de katho lieken zullen aansluiten, waarvan zij zich niet zouden mogen afscheuren hebben. De katholieken die willen de hopplanters helpen, 't zijn de katholieken alleen die hun hunnen helpen Maar.., ze moeten van hen zaken vragen die ten eerste mogelijk zijn en ten tweede rede- lijk zijn. Een boerken van Lombeek. Nota der Volksslem. De Heer van Aalst, had ons m dien zin geschreven... Maar in de drukkerij had men juist dien volzin overgeslagenAIzoo nog, verledene Zondag schreef hij dat er in 't Noodergedeelte nog veel voor de katholieken te winnen was... maar 't, is 't Zui- aergedeelte dat hij bijzonder bedoelde en wel bijzonder de brave hoppeboeren van Lombeek en de werklieden van Liedekerke die, hoopt hij, het daensismus zullen verlaten om zich terug bij de katholieken aan te sluiten. ËSSClieilC Brave menschen van Esschene, g'bebt het verledene Zondag in de V olksstera gelezen niet waar Hewel wat Een Heer van Aalst heeft in 't Canton van Assche een klem onderzoek ingesteld over de laatste kiezing voor de Kamers. Hij is tot het besluit gekomen, dat men in al de katholieke gem< enten zich moet ontdoen van eenen liberalen burgemeester en daarenboven dat men zekere blauwe schoolvossen moet in 't oog houden. Brave katholieke menschen vari Esschene, onder zoekt eens rechtzinnig met wie uw Putteken heeft mee gedaan in de laatste kiezing en wie zijn bijzonderste slipdrager was. J J ASSChe Groot, grrroot nieuws. Boeboe is uit de maan ontsnapt., en 't Menneken is uit zijne wieg gekropen... Jet. Hoe dat... en waarom fe?rvr,iWel/6f toeb» de Akademie der Allerver- Uchste Bo len is bijeen gekomen om.... 't menneken zijne buis te vieren. 1° eene smulpartij ofte papenvrete- j1"' ,onmen.-m aan menoeken eene eerebuis aanbie den (30 centiemen onkost), van binnen gevoederd met konijnenvellen opdat Boeboe in die buis wat zachter zou rusten. Jef. "Was dat alles Peer. Neen Jef er was nog groot concert. Het lie- deken van Boeboe en den Treurzang van 't Meuneken werden er meesterlijk uitgevoerd... De solist was Kop en Gad. Kloek en Broek sloeg... de maat. Volgens het schijnt is het de President die 't eerste dachtlie V&Q *eeSt opgevat... he peerdenge- ®i"l^boe is al terug binnen geroepen en staat weeral in de maan. 't Menneken heeft wat kletsen ge kregen van mamaken en ligt weerom in "t wiegsken te teuteren. Verleden Zondag heeft 't liberaal Menne ken een noenmaal gegeven aan de werkende en beschermende leden der Akademie de Verlioh- ste bollen van Assche, tot viering van den libe ralen zegepraal van 27 Mei 11. (I?!) De inleg was bepaald op 3,30 fr. waarvan 0,30 fr. voor het dekken der kieskosten Zoo kan ik ook diners geven, zei Petten van R. V. O. Naar wij vernomen hebben waren er toch wei diep m de zeventien man aanwezig, 't Schijnt dat er zoo gelachen is met de jas van Flok. Hij zag er pront uit met zijne bruin iedere hand schoenen, en zijne bijna slijpende redingote zoodanig dat de bengels op 't straat aan 't roe pen vielen van jA_AS Morgen, Zondag 19 dezer, zal de harmonie der Katholieke Gilde, onder leiding van Mijn heer Karei Walpot, zoon, deel nemen aan het bestendig Festival van Antwerpen. De uitvoering van zes der uitgelezenste stuk ken zal geschieden op de Groenplaats, tegenover de O.L. Vrouwkerk, van 11 tot 12 u. 's mu' 1 durfde aanspreken. Fritzen staarde den Archivaris verslagen aan. Hij was dan ook bitter teleurgesteld. Kan men ten minste een bezoek brengen aan die verzameling vroeg Hacker. Neen, dat is ook niet mogelijk. De graaf is thans hier, on dan wordt niemand toegelaten. Fritzen bromde iets tusschen de tanden en keek nijdig voor zich. Intusscüen, -ging do Archivaris voort, kunnen de heeren toch iets merkwaardigs zien. Er bevindt zich hier namelijk een reus achtige monoliet zooals er in Duitschland geen tweede gevonden wordt. n Een monoliet, wat is dat vroeg Fritzen. Een werkstuk, dat uit een enkel steenblok bestaat. Dit hier is tien meters hoog en heeft aan den voet een omtrek van zes meters. Het dagteekent uit den tijd der Germaneu, die voor het gouwgerecht of voor gewichtige vergade ringen zich verzamelden op diezelfde plaats. Mijnheer Hacker, dat moeten we toch zien!» riep Fritzen. Is het ver van hier Een half uurtje. Dat helder witte pad, daar rechts, voert en recht heen. Doch eerst gaan we beproeven of we met geld en goede woorden niet tot de kunst verzameling kunnen doordringen, besloot Fritzen. Zij namen alscheid en gingen in de richting van liet slot. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2