DRUHOEK en WIIEMK. VAN HIER EN ELDERS. PALMTAKJES. Beminde Parochianen ZIJ SLAAN DE ERWTEN. Jaargang J\ LITGAA* ifcalcrüau 25 Maart 1007 -• -Esg Gij zult ten minste ééns jaars uwe biecht spreken En nullen omtrent Paschen het H. Lichaam desHeeren. Paaschdag Kanunnik ROELANDTS, Spreuken voor de Vasten. Gelooft gij de historie. Ter oveweging. Groenende en blinkende lnschrij vmgsprijs Abonne foor ganach Help vonnissen t 1 fr den kleinen regel. Aank endigingen tnBBchen de menw»- tijding f 20 een tiemen regel. A anke gingen op de ld/ lü cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ona HU KEEL, Kerkstraat. P, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regel te plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijnen Ruchtbaarmaking te zenden voor Woensdag. Drukker Uitgever Av* VAN NUFFEL DE GENDT Kerkstraat. 9, AELST. ''ranco to buis. '»or de vrêeinde naden, 6,00. Zakken en '>neven öoeviu "-acht. vrij toegezon ien «orden. \Ue ar tikels moeten leu linsdagavond en het nieuws woensdagavond op mzf bureelen jekomen ziju. Onge tee kende brieven worden in de scheurmand voroen. Alle ostbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbrieljeszijr en laste van den >estemmeling. Men jelieve, bij veran dering van woonst, het juist terechtwij zen te tenden. Wij hebben 't blij genoegen den vaderlijken en hertelijken oproep over te drukken, welken de Zeer Eerweerde Heer Kanunnik ROELANDTS, pastoor deken, tot zijne parochianen stuurde dezer dagen Aelst 22 Meert 1907. Ziedaar de twee groote geboden welke de H Kerk ter gelegenheid van Paschen aan ons geheugen komt herinneren. De wet der t'iltlKchpiichI is een strenge wet al wie er aan te kort blijft maakt zich plichtig aan doodzonde en behoort aan de H.Kerk niet meer toe. De M*aaschplichl verzuimen is gevaarlijk en vermetel. 'T is gevaarlijk, want sterft men in dien staat, men is voor eeuwig verloren. 'T is vermetel, want niemand weet of hij nog een Paaschtiid zal beleven. Voor meer don vijf honderd Aelstenaers zal de M*a- sehen van 1907 de laatste zijn van het leven. Denkt er wel aanDe zaak is gewichtig, want ziel verloren is alles verloren en ziel gewon nen is alles gewonnen. Ik durf dus verhopen dat niemand van U deze dagen van zaligheid zal laten voorbijgaan zonder eene goede biecht te spreken en eene treerdige Communie te doen. Komt en nadert tot JesusHij wacht naar U. Vreest nietwant er staat geschreven dat God nooit een rouwend hert zal verstooten. Ter zelvertijd kom ik U allen uitnoodigen tot de volgende Plechtigheden die in onze Sint-Martenskerk zullen plaats hebben. Witlen-Donderdag Om 8 uren's morgens plechtige MMin, waarna Processie. Om 8 uren 's avonds Zang door al het volk daarna groot Sermoen gevolg door de processie met flambeeuwen. Góeden-Vrijdag Om 8 uren 's morgens plechtige Dienst waaronder Aanbidding Van hel Mi- Mirnis. Al de manspersonen worden vuriglijk verzocht aan deze Aanbidding deel te nemen. Om 5 uren 's avonds solemnele Kruisweg. Om 8 uren 's avonds Zang door al het volk waarna groot Sermoen. Om 9 uren solemnele Hoogmis gezongen door de niewgestichte St-Grego- riusgilde. Om 4 uren plechtig Lof gezongen door al het volk. Onder het Lof groot Sermoen. De sermoenen zullen gepredikt worden door den vermaarden volksredenaar Eerw. Pater Isidoor, Overste van 't klooster van Argenteuil. uw toegenegen Herder PASTOOR-DEKEN. Het vasten reinigt het hert, verheldert het verstand, versterkt den wil, bedwingt de vlee- schelijke lusten, dooft de fakkel der driften uit, en steekt de lamp der kuisheid aan. (H. Aug.) De vurige pylen van Satan moeten door de koude der verstei ving en het nachtwaken uit gedoofd en onschadelijk gemaakt worden. (H. Hiebon.) Het vasten is de geruststelling onzer ziel, bet sieraad der grijsaards, de tuchtmeester en de opvoeder der jeugd, de leeraar der kuischen, de hoofd versiering en het tooisel van all ti ouder dom en geslacht. (H. Chbys.) Dat zyn de teekenen der Framassons Ge woonlijk stoppen de leden der Vrijmetselarij hunne inlijving in dat geheim genootschap. Ve len onder hen willen niet als Framasson ge kend zijn, om zoo nog gemakkelijker en beter de brave menschen te misleiden en te bedrie gen. Sommigen nochtans doen hunne inschrij ving in dat geheim genootschap kennen met er de kenteekens in 't openbaar van te dragen. Een dryhoek of een winkelhaak hangt dan aan hunne horlogie ketting, ofwel er staat een wii k- lhaak op hunne manchetteknoppen De kristene menschen hebben ook een teeken, waaraan zy als kristene menschen te kennen zijn en dat teeken is het heilig; krui* leu ken. 't Is immers door bet H. kruis dat unzen Heer Jezus Christus ons verlost heeft van de ■lavernlj de» duivel» Niet alleen, draagt men dat H Kruistekken, ter vereering op de borst maar een goed kristen .mensch moet meermaals daagschdatH. kruisteeken maken. Hoe maakt men het H. Kruisteeken Men maakt het H. Kruisteeken met de rech te hand te brengen tot aan het voorhoofd, daar na op de borst, dan op de linke zijde en einde lijk naar de rechte zijde. En terwijl men dat H. Kruisteeken maakt zegt men eerbiedig In den naam des Vaders en des Zoons en des hei ligen Geestes. Amen. Wij moeten dat H. Kruisteeken altijd eerbie dig maken, want wij beteekenen daardoor twee groote mysteriën van ons Geloof, te weten, de H Drijvuldigheid en De Menschwordiug van Jezus Christus. Die mysteriën kunnen wy niet begrijpen, maar wij moeten ze gelooven omdat Chris tus, die de waarheid zelve is en anders niet kan bedriegeu, ze ons heeft voorgehouden Maart!» een stoeffer en een framassoDS knechtje sprekende van de mysteriën van ons Geloof, zegde onlangs; aan al die kwezelarijen en dommighedpn, daar geloof ik niet aan Ik geloof alles dat ik zie. Oscar zijn vriend een H. godvruchtige jongen, geeft hem onverwachts een stamp... daar waar de rug van naam ver andert... Aai... aai... roept Maurits; Oscar ge doedt my zeer zulle, g'hebt mij gestampt. Ge moet het niet gelooven, zegt Oscar,., g' hebt het niet gezien Wij kristenen wij maken met fierheid het kruisteeken: ten i bijzonder om te toonen dat wij kristenen zijn, ten 2 om onze werken aan God op t" dragen; ten 3 om de bekoringen van ous af te keuren. Wie heeft er 't meeste schrik van het kruis De duivel, omdat O. M Jezus Christus hem daarmee overwonnen heeft. X. Katholiek congre». Dl bisschoppen van Belgie hebben besloten deel te nemen aan de algemeenn vergadering der belgische katho lieken. Zij hebben dun wensch uitgedrukt eene afdeeling van godsdienstige belangen gevoegd te zien bij de afdeeling van onderwijs, en hebben Mgr Hi-ylen, bisschop van Namen, gelast deze afdeeling voor te zitteo. Waarschijnlijk zal de algemenne vergadering te Mechelen gehouden worden. Z.D H. Mgr Mercier, a tsbisschop <an Mechelen, heeft op eene vergadering van de bis schoppen verklaard dat hij aau het inrichtings- komiteit een voorstel in dien zin doen zal. Ken snodeI ambtenaar In 1900 i werd doe den minster van binnenlandsche za I ken van Frankrijk een ambtenaar benoemd voor een gesticht dat in een der voorsteden v-m Parijs moet gebouwd worden. Het g bouw is «og niet voltooid en de ambtenaar wacht bijgevol nog al tijd om in dienst te treden, wat niet belet dat hij j sinds zes jaar regelmatig eene jaarwedde trekt j van 10,000 f«ank en daarby nog eene vergoe- ding van I60O fr. voor verblijf lil Dat heet men met de ponningen der lasteube- talers onbeschaamd omspringen I Frankrijk'm kamerleden hebben hun ne jaarwudde met 6 000 frank verhoogd en trek- j ken nu 15 000 frank. Om te kunnen betaa'd ge raken heböen zij eene nieuwe belasting op 't getouwe gezet van 15 per honderd op do fran- sche rente. Eene tweede belasting staat op't dagorde: het is een taks op de., ongetrouwden. In Frankrijk ziin er rond 8 inillioen ongehuw- den tusschen 18 en 50. Binstdatzij opdat kapitei zitten, waarom, gee- ne taks geleid op de echtscheidingen, de veelwij verij en de wegvluchters uit het huwelijk In Frankrijk zijn r 1.818 893 kinderlooze huisgezinnen, 2.628.75'.! huisgezinnen met ééa kiüd, 2.379 255 met 2 kinders eu 1 593 887 met drie. Nauwelijks twee millioén huisgezinnen hebben er meer dan drie. Zedeloosheid en ei genbaat dreigen 't goddeloos Frankrijk met on- dergang. Noorteu van menschen. Alhoewel alle menschen van Adam afstammen, zijn ze nochtans zeer verscheiden van hoedanigheid, wat ten deele voortkomt, van het onderscheid van klimaat, voeding, zeden eu levenswijze. De witte menschen wonen in Europa, West- Azië, Noord-Afrika en maken de nieuwe be volking van Amerika uit. 't Ziju e~ rond do 6 0 000.000 De gele met inwaartszieude oogen en schier baardelooze kin, verblijven in Oost en Noord- Azië. 't ziju vooral de inwoners van Cnina, Japan en Siberië. De Hottentotten van Zuid- Afrika schijnen aan 't zelfde tas toe te hooren. Men schat de gele bevolking op 500.000.000 De bruine, met bun wijden mond en hunnen korten neus, wonende in Zuid Azië, Midden- Afrika en op de eilanden van Oceanië, 't Zijn wooral de Hindoes, de Abyssiniërs en de malee- zen. 't Zijn er gewillig 30 000.0 !0 De roode of koperkleurige, met scherpe neu zen, bevolkten vroegertijds Amerika. Nu zijn ze ten grooten deele met de witten versmolten en maken een gemengd ras uit. 't Is veel als er nog 10.' 00 000 zuivere roode gevonden worden. De zwarte of negers, met hun uitstekende lippen en hun hard kroezelhaar, zitten in mid den-en Zuid-Afrika en in Australië. Vroeger zyn er vele zwarte slaven naar Amerika over gevoerd gewest. Men mag de zwarten wel op 150.000 000 schatten. Eindelijk zyn er eenige millioenen die noch 't een noch 't ander zyn, afstamelingen van menschen van verschillende kleuren. Verzending van eieren. Het is onge looflijk hoeveel eieren te Oostende worden in gescheept en naar Londen gestuurd. Gedurende verleden week hebben de booten der Maatschappij Cockeri'l meer dan 50 wag gons eieren naar Engeland overgevoerd die eieren worden iügepakt in bijzondere kisten, die er ieder ongeveer 3,000 inhouden. Daar er 120 zulke kisten in eenen waggon, guladen wor den, maakt dat te zaaien 18 miljoen eieren welke, in acht dagen tijds, naar Engeland ver zonden zijn. Dat vertegenwoordigt een aanzien lijk getal eierkoeken. Die eieren komen grootendeels uit Italië. Der gelijke en even belangryke verzendingen zullen gedurende verscheidene maanden voortduren. Van welk geslacht is 't woordeken ei, Peetje Dat en weet ik niet, meester, en dat en weet niemand Hoe zoo dadde Maar zekerlijk Deen, 'tei moet toch eerst uitgebroed zijn... Prijskamp. Op nen ezelspryskamp werd er van 't reglement den volgenden artikel af gelezen D'ezels die zich niet en zullen ge dragen zooals 't treffelijke en eerlijke ezels be taamt, en zullen niet mogen mee konkur- reeren. E n boerke vroeg welke ezels men wilde zeggen d'onderste of de bovenste !1 Zeerampen. W<d dat is toch wreed, van al die ongelukken op zee over eenige dagen stonden de gazetten er vol van... ne mensch zou wel moeten zij a geographie of aard rijkskunde weerom leereu om te weten waar dat altemale gebeurd is Maar rechtuit ge- zeid g-ographie en is nog zoo gemakkelijk niet. Weet gy vroeg de meester aan zijn jongens wie dat er onze antipoden of tegenvoeters zijnDe leerlingen keken verbaasd op.... ze schenen hem niet to verstaan... hij sprak klaar der welke menschen wonen ginder oudei ns?.. geen aütwoord 1 welk land ligt er daar langs den andoren kant niemand die sprak. Gij manneken zei de meester aan zijnon felsten student... antwoordt gij ne keer... dat ik moest een gat dweersdoor do aarde boren en gy man neke kruipt daar door zeg eens waar zoudt gij uitkomen Uit dat gat Meester. him eigen ruiten uit Terwijl dat de onderlieutenants van het socialisinus gedurig zeggen en her halen dat zij tegen den godsdienst niet zijn, schreef hun chef E. Picard, om- langs in Le Peuple De socialisti sche werking is in Duitschland, gelijk elders, ten strijde getrokken tegen allen godsdienst. Mie! socialismus tril de Vrijdenkerij. Alle voorzorgen om onder zoete woorden den grond van uw propaganda te verduiken, bleef vruchteloos. Dat het godsdienst gevoel verslapt, dit schijnt nog al waar. Maar dat het mogelijk zij nu reeds de ongods dienstigheid door te drijven dat is twij felbaar. Deze die het probeeren, stuiten te gen duizenden gewetens en indien zij er het strijdvaandel hunner partij willen van maken, stellen zij zich aan die te genwerking en wederwraak bloot waar van de uitslag der duitsche kiezingen een voorbeeld is dat men zal onthou den. «Le Peuple» een socialisten-gazet als zij bemerkingen las der andere dag bladen, over dit al te openhartig gezeg de van meester Picard, schreef Men beweert dat, hetgene ons meest verbit tert in dit artikeltje is dat Picard het socialismus, als ongodsdienstig wildoen doorgaan. Men heeft geen ongelijk. Wij heb ben inderdaad erg gevoelig geweest zoo onze socialistische leerstelsels te zien verdraaien en dit door eenen onzer leiders. O die pharizëers Te Rome was er eene nicht van nen rooden uitgenoodigd naar een gekostumeerd bal. Deze had niets beter gevonden, dan om op het bal te schitteren, een kleed van Maria aan te trekken, dat met kostbare waarden versierd, bewaard wierd in den kerktoren. Het is op die wijze dat Maria's kleed en haar toilet figureerde in de le vendige walsen en heiligschende quadrillen van een bal 1 Gelooft gy het niet Wel de schrijver van 't socialisten blad, zal u wel persoonlijk de 1100 dige inlichtighen verschaffen. Het is een onloochenbaar feit dat de erwten eene voorname rol vervullen in de voediDg; het zyn inderdaad zeer voedzame vruchten aauge- zieu zij eene groote hoeveelheid eiwitstoffen in houden. Ook wordt deze groente door eenieder gekweekt, doch naar onze meening, op te kleine schaal. De erwten zyn veeleischende planten, die nochtans het vermogen bezitteu de vrije stikstof der lucht te vestigen, en bijgevolg dit element by de teelt, in het algemeen kunnen missen. Wij willen dus heden eenige inlichtingen geven nopens de kweek dezer kostelijke groente. Men begrijpt gemakkelijk dat men de groot ste opbrengsten bekomt in goede, wel bewerk te gronden, die tamelijk veel voedsel inhou den. Versche stalmest past hier niet, om de een voudige reden dat in dat geval de plant te groote ontwikkeling neemt tot nadeel der zaad vorming. Voor Veld- en hoferwten is het hoogst noo- dig eene goede bemesting van potasch- en fos- foorzuurbevatteuda vetten toe te dienen, want het komt er op aan eene groote opbrengt van goede hoedanigheid te bekomen. Bij de teelt van schelperwteu, die met schelp en al.geëten word n, kan eene lichte dosis stik stof of 50 Kgr. zwavelzurenammoniak per hec tare voordeelig zijn, omdat in dergelijk geval de schelp goed ontwikkelt. Het is ook hoogst noodzakelyk den grond te kalken, omdat deze den bodem gezond maakt, en tevens de organische meststoffen ontbindt. Wy raden dus aan per hectare 150 tot 2oo kgr. chloorpotasch te gebruiken of 400 tot 600 kgr. kainite en 300 tot4oo kgr. superfosfaat. De wyze hovenier zal niet nalaten de aanbe volen meststoffen aan te wenden, indien hij hooge en winstgevende oogsten wil bekomen. J. Aidit. Hi t Duitsch socialistisch blad Vorwarts deel de onlangs mee, dat het gedurende dên verkie zingsveldtocht 7000 abonnementen heeft geno men, zeodat het socialistisch hoofdorgaan thans 128,000 abonementen tolt. Het is om te watertanden voor de katholieke pers 1 Men kan het niet genoeg herhalen De pers is eene grootmacht, waarvan onze vijanden hun geduchtsto wapen maken. Katholieken, kinderen des lichts, ondersteunt uw persl Laat u niet door de kinderen der duis ternissen beschamen Allerliefste en allerbeste Vrienden Lezers 1 'tis Palmzondag. Nieraaad der tl lil- zend 300 huisgezinnen, (hu niet 25 duizend 500, zooals eene kinine mis* plaatsing de andere week deed gelooven), neen, niemand der 25300 huisgeziunen waar de on versaagde Volksstem iedere week haar be zoekje aflaat, en mag nalaten Zondag te doen palm trijden. Ia al onze huizen moot er gewijde palm ziju. Niemand onzer heeft toch verget'-n, dat de ge rijde palmen ons heseher- mM legen alle ongelukhen en dat zij allerhande zegenin gen trekkeu over de huizen en de velden, waar zij gestoken zijn alsook over de menschen die ze gebruiken. Ui Tonner re boe kan dat zijn I zal het 1'ijy titelt- hill- bill!, het waanzinnig papier van de gulden rueperscompanie die ons christen Aalst wil ontchristenen, hierop wellicht uitroepen. Hoe kan dat zijn Hoort blauwe goddolooze com- panie, daar valt niet te zeggeo hoe kan dat zijn I dat is zóó. De gewijde palmen hebbeu die kracht door het gebed, dat naar do instel ling der H. Kerk daarover gesproken is, 't is te zeggen door het gebed, dat de H. Kerk onder hunne wijding uitgesproken heeft. Dat gebed wordt altjj 1, uit hoofde van de heiligheid der Kprk ,door tiod verhoordn blijft bij Hem ais opgeschreven. Het ongeloof der goddel.ioze hooveerdige kliek, kan daar niets, niets hoegenaamd aaa wijzigen of veranderen. Zekerlijk en dat weten wij de Wij f- Mï Z fis - com pa #J t* zoekt om meesier te worden van ous caristea Aalst, en dan, tri'ff met den gewijden palmtak Weg ermeè uit 't lanuhuis weg uit 't hospitaal 1 weg uit 't weezenhuis weg uit de scholen I Bans Blaaskop zal blazen, eu Looutje zal wierooken, en 't Dorlogcwlcl zal ronken, 6n... én... én... daarmee zullen al de ongeluk ken voor eeuwig en altijd naar de maan vlie gen On zei laamsehebelangen mogen wij nooit verwaarloozen, dierbare Vrien den. Ook is 'tmet ware geluk dat wij mededee- len dat te rekenen van 1 Maart, de dagorden der zittingen in twee talen gedrukt worden, de teksten naast een. De oproepingsbrieven der leden zijn voortaan ook tweetallig voor al de leden. l'ank daarover zij ons Katholiek Va- derlandsch Ministerie 1 Een schrikkelijk ongeluk virl te heaven voor in de statie. Daar ont plofte een locomotief vaa den spoorweg, recht over eenen trein met reizigers die gereed stond om te vertrekken. Ach Heere er zijn ff rij fiOOfidt en 15 gekwetsten Een oud strijder van IS30 heer Willem Van der llar-gen, is overleden te Hamel, provincie Brabant in den ouderdom van 99 jaren. De verdienstelijke man ruste in vrede bij onzen Lieven Heer IVaar de Missiën vertrokken de zer dagen eene heele schaar helden. Do JSerw P. Clementianus De Vuyst, van Lokeren. en dé E. P. Trudo Jans, van Sussen (Limburg) bei den Minderbroeders, ziju vertrokken naar de Zending van Zuid-West Houpé in China. Den 20 Maart zuilen de jeugdige zendelingen zich te Napels inschepen voor de verre streek waar reeds zoovelen van hunne orde hen zyn voor gegaan en waar onlangs nog twee Belgen, Mon seigneur Theotimus Verhaeghen, en zijn broo- derP. Fradcricus, onmenschelijk werden ver moord Moge God deze groote opoffering zegenen en op de voetstappen van de twee moedige priesters eenen milden oogst doen opschieten voor zijne meerdere eer en glorie.

De Volksstem | 1907 | | pagina 1