ROSA NIEUWS UIT DE STREEK EENE VERTELLING UIT DE T Een echt sociaal werk. 1 Bij de rooden I KAATSSPEL. Putteken de Leugenaar Brievenbus. Geeraardsbergeu. dene luchtsteenen van 250 kilos ieder, onlangs te Dnlalipur, in de streek Ghagipur, gevalhn zijn. Toen men ze vond, waren ze nog waim. Zy zyn zwarten breken gemakkelijk. Vóór 1 un- tten val hoorde men groote ontploffingen... Alia 1 als t maar kan afloopen ronder ongelukkeü, dan is het nog zoo erg niet. MÈV muilpfaag is Uitgebroken in de stallen te Srizuie, waar de aangeslagen beesten verblijven, die verkocht word n door de douanen. Seffens Keft het gemeente bestuur de noodige maatregelen genomen om de uitbrei ding der ziekte te beletten... Ik heb 's wonder, of het Aalsterscb Yufilbllk van 't liberalism met protesteeren zal tegen die maatreg; Is Ge weet nog, dierbare lezers, hoe hevig dat diep verstandig (111??) blad afgat op ons k. tholiek Ministerie, omdat dit over maanden, bi; 't eer ste verschynen der wreede veeziekte zoo krachtdadig optrad... i ogeis i'OOmt *s sonis een gevaar lijk werkje. Dat bleek nogmaals te Zulte* Zondagvoormiddag klom aldaar de 10-ja>ig. Zoon van Emiei Serleth op eenen boem om vogels te rooven hij deed eenen misstap en viel van een lOtal meters hoog. Pokter Ver schuren deed den armen jongen haastig do H UJie toedienen. De oudeis vau don jongen waren naar Brussel. Zij werdrn per telegram verwit tigd. De toestand van den ongelukkige is zeer bedenkelijk.... Ook de dnireninelkerij heeft er velen reeds het luveu gekost. Daar is weeral een ongeval mi geweest. Zekere Van denborroD, woonachtig Alsemburgscheu Lteeii- weg. te Uk kei, zag met leede oogen dat zijne duif maar niet wilde binnenko men. Hij waagde zich op het dak, strekte den ar m uit, maar verloor het evenwicht. Van cene hoogte van 8 meter stortte hij de straatsteenen op en brak zich den schedel Zijn toestand is hopeloos... MPe Of ticde orde, o dat is eene kos telyke zaak. Orde is verstand en waar geen orde heerscht, daar is ook geen geluk, geen voorspoed, omdat de grondslag daarvan ont breekt. Daarom noemt een groot uiqhter orde eene flor hier des hemels Orde houdt samen wat meDschetihandeu hebben ver vaardigd en verworven. Wanorde verstoort en bederft de vruchten van menschelyke vlijt en verdrijft de welvaart uit buis en huishouding Gelukkig, die zulks practisch gedenken I M&r Hoeren bon ff, uie rfusachti ge instellmg, welke zoo OitHtCC'lbtttit- reet goed doet aan de landbouwers, heeft te Antwerpeo eene groote vergadering gehouden. De Heer Minister MicliepUfte, óe felle man, heelt er krachtig en schoon gesproken u Wy vragen u daD, zoo eindigde hij, werkt mede aan de uitbreiding van den Boerenbond blijft getrouw aan uwen godsdienst, aan uw Vlaamschen aard, aan 't vaderland, aan 't ka tholieke Landbestuur, dat in vrede leeft met den godsdienst en den voorspoed van België behartigt 1 Leve de Boerenbond 1 Leve het Bel gische Vaderland I De zaal dreunde van het toejuichen en machtig weerklonk op 't air van den Vlaamschen Leeuw Wij, kinderen van de velden, Wij, boerenvolk, dat bidt, Wij staan met duizendtallen, 't Land dóór in vast gelid De zegen van Gods priesters Bevrucht ons gildewerk, En wijze leeken leiden 't Naar 't grootsch en heilig werk. En met, zoo mogelijk, nog meer vervoering en klem stijgt uit 4000 kloeke boeren borsten het refrein Ja, laat ons wachtwoord schallen Door alle gouwen heen Dat ieder sta voor allen, Dat alleD staan voor een Ziet, dat zijn mannen die weten wat zij wil len, die hunne macht kennen, die beseffen wat vereenigingsgeest is cd wat hij tot stand bren- kan 1Proficiat aan den machtigen Boeren bond 1 Mien la ut/ en t/elukkit/ le- ren, dat is een der hertewonschen van ons allen, niet waar, Vrienden Lezers Welnu 't schyntdat ze te Mellegcm, in Vlaanderen laags de Schelde, daar 't geheim vau weten Sedert Oktober 1905 is er aldaar geen enkel overly Jen aangestipt. Ons Mlelt/ii' tintU narol- f/ers. Keo wetsontwerp tot toepassing van Let Belgisch stelsel der evenredige vertegen- woordiging op de gemeentekiezingen is op het punt in Engeland tot wet gemaakt te worden. Dat is zoo wat eene eer voor ons Katholiek Ministerie van door de groote landen nagevi te worden. Intusschen is onze groote voorstan der der evenredige vertegenwoordiging voor de Kamers, do MMecr Üeernaert plot- seling gevaarlijk ziek gevallen, 't Scbynt dat hy lijdt aan eene dubbele longontsteking. MMel ottdnle blad der tce- reid is de - King-Pao of Staatsblad van China. Het bestaat van in de achtste eeuw. Hen tftornt heeft gewoed over de Carolinen-eilanden en heeft onherstelbare scha de aangericht. 200 inlanders kwamen om... Ach Heere 1... En de Aalstersche Vijf Ezel» gaan weêral zeggen dat zy alleen VRU NAAR HET HOOGDI7ITSCH. dien storm haddeD kunnen bedaren, indien zij gewild hadden 111 MMa! ja precies komt er een wreede telegram toe. 't ls weeral over een koppel, dat niet hie ld ooch van Biecht of Paschenhouden. Het kleine rustige starje Floret Des is door een bloedig drama in ontroering gebracht. Een Franschman, zekere Philip Dechamps, had over vei scheider o jaren de vrouw van zijn overste, Leon Dethier, geschaakt. Tot hiertoe was het den beleedigden echtge noot niet gelukt, het plicht ge echtpaar aaD te treffen. Vruchteloos had hij daartoe verschei dene dorpen van Frankrijk afgeloopen waar het paar zich begeven had. Eindelijk vernam Dethier, dat het tweetal terug naar België zou komen op zeek achter werk. Aldus zag hy zaterdag nanoen zijne vrouw en haren verleider van den tram te Florennes Op etnen Herfstmorgen van het jaar 439 onzer tijdrekening ging het er zeer druk toe in de haven der stad Karthago, toenmaals de voor naamste stad van Afrika. Een aantal dokwer kers hadden de handen vol met het doorzoeken 6D omzetten der scheepsweiften en bergplaat sen, waar zy met heele hoopen schuiten en bootjes uit te voorschijn haalden merkwaar diger wijze echter hadden zy het uitsluitelijk gemunt op zulke vaartuiger, die door ouderdom onbruikbaar geworden waren, en hier en daar als uitschot in de hoeken lagen. Al die oudgedienden der zee, van hunne roe ren en roeispaoen beroofd, half verrot en lek, werdeD op den oever gesleurd en op eene rij naast elkanaer gezet. Wie echt gemeend had, dat zulks gedaan werd met het inzicht ze 'e hor stellen en bekwaam te maken om weder eenen f tocht op hun gewoon element te maken, moest spoedig tot andere gedachten komeD, ziende dit ook die vaartuigen, welke nog een roer of iets 'luen hij Dechamps ontwaarde trad Dethier op hem toe, en na het wisselen van enkele woorden, zag men dezen laatste een dolkmes te voorschijn halen waarmede hij den aangeko mene in 't gezicht en in den hals sloeg. Ook trof hij hem onderden buik. Dechamps viel en werd in deersiswekkenden toestand naar het gasthuis gebracht. De lever is doorstoken en zijne dood zal nu waarschijnlijk reeds een voltrokken feit zijn Na 't plegen dezer schrikkelijke daad zette demoordenaar zijne vrouw achterna, maar hij werd tegen gehouden door de toegesnelde aan wezigen. Nog al een drama der vrije Zeden leer, nog al rampzaligen, die het geluk tee- uemaal langs verkeerde wegen hebben gezocht, Ach, wat kwaad, wat onheil heeft de liberale zedenleer al gesticht, 't Is ijselijk I Ouders ouders lief, zorgt toch dat uwe dierbare kiuders eene christelyko opvoeding ontvangen. Kampstrijden op Zondag 16 Mei. Te Aalst. (Houtmark) Nijvo! (IUoul Sainte) L^ns (Couplet) Brussel (Depris) Nyvel (Du- jacquier) Ullftlagcn der Kampstrijden van 19 Mei. Te Etterbeek Fayt bij Manage bekomt den hoed. Brussel (Depris) bekomt 5 spelen 32 vijf tienen ten Leus (Lenfant) 7 spelen 40 vyftienen. 2Lutte. Brussel word overwonnen met 6 spelen 34 vyftienen tegen Fayt 7 spelen 32 vijftienen. Beslissing, schoone lutte dio eindigt met de overwinuing aan Lens na 9 spelen on 40 gelijk. Lens 10 spelen 60 vijftienen. Fayt 9 spelen 57 vijftienen. Te Braine le compte. Jemappes 7 spelen Soignies 3 spelen. 2" Lutte. Braine (Ducarme) 7 spelen tegen Braine (Begbin) 1 spel. Beslissing, zeer schoone lutte Jemappes 8 spe len Braine 6 spelen. Bijzondere melding. Lelubre en Dcmulder van Jemappes en aan Ledroit, Ducarme en Serée. Te HenuQuaregnon verliest met 2 spelen 24 vyftienen tegen Framais7 spelon 31 vyf- tionen. 2® Lutte. Cuesmes bekomt 7 spelen 36 vyf tienen tegen Quaregnon 3 spelen 22 vijftienen. Beslissing. Cuesmes verliest met 5 spelen 32 vijltienen 4 mauvaises 3 achter tegen 8 spe len 42 vyftienen 15 mauvaises 1 achter aan Frameries. Te Gosselies. Nyvel (Dujacquier) 7 spelen 31 vijftienen tegen Gosselies (Ooullard) 1 spel 17 vijftienen, 2* Lutte. Gosselies 2 spelen 24 vyftienen tegen Hornu 7 spelen 37 vyftienen. Beslissing. Schoone lutte Nijvel 10 spelen 45 vijftienen Hornu 4 spelen 36 vyftienen. Te Andei lecht. Brussel (macadam) 7 spelen 33 vijftienen Brussel (zavel) 2 spelen 20 vyf tienen. 2" Lutte. Haine-St.-Pierre 7 spelen 29 tienen tegen Vorst 1 spel 17 vyftienen. Beslissing. Schoone lutte Haine-St.-Pierré 7 spelen 42 vyftienen Brussel 10 spelen 54 vijf tienen. Te Ath. Geeraards bergen 7 spelen 28 vijf tienen Lessen 0 spel 12 vijftienen. 2° Lutte. Ormeignies 8 spelen 38 vijftienen tegen Geeraardsborgen 4 spelen 33 vijftienen. Te Laeken. Etterbeek (meunier) behaalt de overwinning or Braine (Dehon) Ganz der spe lon. Etterbeek 1. 2. 3. 4. 5. 7. en 10° spel 7 spelen 30 vyftienen. Braine 6. 8. 9° spel 3 spelen 19 vyftienen. 2* Lutte. Laeken 2 spelon 16 vyftienen tegen Brussel zuid 7 spelen 32 vijftienen. Beslissing. Schoone lutte 9 spelen en 40 gelijk. Gany der spelen Brussel zuid 3. 5. 7. 12. 13. 14. 15. 16. 18. 19° 10 spelen 51 vijftienen Etter beek 1. 2. 4. 6. 8. 9. 10. 11. 17° 9 spelen 60 vyftienen Etterbeek verliest 6 spelen met 40^ gelijk. Te Henu. (namiddag) Frameries overwint met 7 spelen 32 vijftienen Quaregnon 4 spelen 31 vyftienen. 2° Lutte. Quaregnon overwint Jemappes met 7spelen 37 vyftienen tegen 5 spelen 31 vijf tienen. Beslissing. Quaregnon overwint nu Grameries met 7 spelen 30 vijftienen 6 mauvaises 5 achter tegen 2 spelen 20 vijftienen 8 mauvaises 1 achter. Junior. De sociale werken komen tegenwoordig als uit den grond gekropen. Iedere propogandist zou willicht een brevet vau uitvinding verdienen. Dit valt niet aftekeuren, integendeel bet be wijst de praktische uitbreiding van het liefde gebod van Jezus Bemint en helpt elkander. Doch, onder alle maatschappelijke werken spant de kroon, dat het meeste bijbrengt tot steun van het huisgezin. Het huisgezin is im mers de grondsteen, de pilaar van geheel het maatschap elyk gebouw. De geest der familie, de welstand en 't geluk der buisgezinnen ont wikkelen en versterken, dan voorzeker is bet heilzaamste aller sociale werking. Daar toe is het vooral van noode goede huismoeders te vormen die als de zon, do ziel en het levea zijn bunnor familie. En dit zijn ze als ze van hunne jeugd af, eene goede huis houdkundige oplei ding genoten hebben, 't zy in buDne familie 't zij elders. Hedendaags nochtans is het voor vele jonge dochters moeilijk zoo niet onmogelijk ten huize te leeren wat hun zoe broodnoodig zal zijn als vrouw en als moeder, 't is te zeggen kunnen koken en wasschen, strijken, naaien enz. Menige dochter, wordt al te vroegtijdig naar het fabriek gedreven, anderen zitten dag io, dag uit op het kantwerk om iets te leeren van al wat later, haar leven of dit van haren man en binders zal moeten aangenaam maken, 't is daarom dat het hoogst noodig is huishoud kundige scholen in te richten, waar men zooals het woord zelf het zegt, leert huis-houden. Veel te klein zyn ze in getal hijzonder op groote parochiën in de nabijheid der steden, lu geheel het land van Aalst bestaau er nauwelijks twee. Nochtans, dit is niet moeilijk. Tegegenwoordig is er op eike parochie een klooster, men vindt er allicht een begoede Jen goedhartige persoon om de inrichtingskosten te dekken, men ver klaart dit aan den schoolopzichter en jaarlijks trekt men eene vette toelage van den Staat. En vrees niet voor het getal leerlingen, zult verwondert staan over den by val 't welke dit van den beginne zal genieten, vooral als die school pratiek ingericht is. Voor alle in lichtingen kan men zich wenden tot den heer Inspecteur of ten bureele van dit blad. Om te eindigen. Op eene parochie waar eene huishoudkundige school bestaat, had huismoeder een ongeluk en moest naar een verpleeghuis. De dochter fweike nauwelyk sedert zes maanden de kookschool by woon de en vroeger niets van huishouden kende, deed dit nu op zulke profytige, kunstige en degelijke wijze dat de vader, die een gezond verstand in kop draagt zelf het gedacht en den titel van dit artikeltje gaf, zeggende Dat is nu ne keer een echt sociaal werk. XX. Zie, dal fM schoom tie do Hertogin moeder van Prinses Albert van België, is vyf* tig jaar oud, en ze volgt te Munchen de leer gangen der kookschool.,, en niet alleenlijk en leert zy koken, maar zy wascht precies haar paart van de schotels 'lijk d'ander meisjes en ze eet 's namiddags met den hoop.,, z'heeft over eeüige dagen hare eerste taart gebakken en z'heeft ze als kadeau gezonden aan hare lieve, dochter Elisabeth van België. Do grootste Damen mogen dan gerust dit voorbeeld volgen, maar eerst beginnen met het stichten. dergelijks hadden, daarvan beioofd werden: men was er klaarblijkelijk op bedacht, eene vloot van onbruikbare vaartuigen by een te zamelen. Er waren slechts vier schepen bij, of die eenigerwijze dien naam verdienden, voor welke men eene uitzondering maakte. Zy staken niet alleenlijk af door hunne grootte, maar vooral door hunae deugdelijkheid, en men zag, dat zij in staat waren tot wat men van een vaartuig het recht heeft te eischen vooruitgaan en de aangewezene richting volgen. Terwijl deze toebereidselen tot het zonder lingste van stapel laten getroffen werden, had zich aan den oever eene menigte volks ver gaderd. Uit de verschillende straten, dir uit de stad naar de haven voerden, kwamen de scha ren nog maar altijd toegeloopen, mannen en vrouwen, armen en rijken, en jongen en ouden. Moeders brachten zelfs hunne kleine kii deren mede, en grijsaard met zilverwitten baard strompelden op hunnen stok daarheen. Eene diepe smart stond duidelyk op aller aangezicht te lezen, en menig oog stortte tranen. Nu ging de reden dezer bedrukte stemming der meoigte aldra blijkbaar worden. Eene lange rij van mannen, welke twee aan twee, de breede hoofdstraat af, uit de stad geschreden kwamen, voerde de belangstelling en de opgewondenheid der menigte ten top. Deze mannen waren allea i Putteken is een Dubbele dat weet iedereen... Dat hij een dub bele leugenaar is, daaraan zal weldra niemand meer twijfelen Onsdanks d^. herhaalde uitda gingen der Volksstem wil Putte- ken nog aan zyne mannen doe gelooven üat hy den vorigen onderpastoor heeft doen vertrekken, 't Is wel, dat hij met sukke laars te doen heeft. Welnu Putteken liegt, hij liegt dat hij blauw ziet (iijk al de geuzen) Hij liegt als hy zegt dat hij den onderpastoor beeft doen verplaatsen. Dat kan hy üiet, de stoeffer. Die vent kan veel, heel veel.... liegen. Maar in dit geval verergert Putteken zyn schuld. Als hij die dommigheid a3n eeoige onDoozele boeren gaat vertellen, weet hij beier als iemand tint hij liegt en dat op de onbe- schaamdste wijze. Wat moet men denken van zulk een man Niet, waar dat de belangen van eene gemeen te wel toevertrouwd zyn aan een liberalen leu genaar van zoo 'nen kaliber. eerbiedwaardige gestalten, op weinige uitzon deringen na reeds gevorderd in ouderdom. Hunne kleedy bestond, voor allen gelijkmatig, uit eene lange tunica van donkere kleur, in hot midden met eenen breeden gordel opgehouden, ca met mouwen, die slechts tot aan de ellebo gen reikten het hoofd was gedekt met eenen hoed met breede boorden. Terwijl allen twee aan twee gingen, stapte nochtans één alleen voorde voerste rij uit. Deze was een bij uitstek eerwaardige grys, lang en mager van gestalte, en wiens aangezicht, ten duidelijkste, van wijsheid en heiligheid sprak. Zyne kleiding on derscheidde zich van die der anderen, doordien hy, in plaats van het korte overkleed, over de lange tunica eenen breeden klokvormigen man tel droeg, en het hoofd met een soort van mijter bedekt was. Deze man was de katholieke bisschop van Karthago die hem volgden waren de priesters, de dienstdoende geestelijken dezer stad, van den eersten tot den laatsten. Al deze mannen trokken daarheen, terwijl zij met luider stemmen baden en psalmen zon gen, en op hunnen doortocht ontstond luid weenen en klagen onder de menigte. Ziet, daar zijn ze nu vaDgt de jammer aan God in den hemel, wat gaan wy doen nu zyn wij weezen, van allen oudrensteun ont bloot ach 1 blijft by ons vaartwel bidt i Aardig, geheel aardig De Waar heid, 't socialistenblad van Gent, die met Vooruit in ruzie ligt, schrijft het volgende N°l. Men vergeet in Voqrutt, uit te leg gen hoe het komt dat vijf wevers, van 't aardsch paradijs zijn weggeloopen men ver geet waarom men aan het weversyndikaat ge weigerd heeft, den tarief mede te deelen. De vijf wevers zijn in werkstaking en kunnen van 't syndikaat, door de schuld van Vooruit, noch geholpen, noch verdedigd worden 1 Dat Vooruit eens durft zijn minimum van loon aanduiden 1 N° 2. Vooruit beweert, dat de bakkersgasten 28,5 fr. winnen voor 48 uren werk. Als het zoo is. dat de gasten dan op den betaaldag hunne 0,60 centiemen per uur eischen. Ze zullen mo gen fluiten Vooruit zal nooit zijne bakkersgas ten durven 0,60 fr. verzekeren. N° 3. Vooruit, werpt den zoon van Baudewija buiten zijne bakkerij, daar nochtans Baudewijns zoon lid is, van 't socialistensyndikaat, en daar de loden hera willen doen werk geven O Zoete broederlijkheid 1 O socialisteDrecht- veerdigheid 111 Weg met de dwingelandij Buret QP.dc w^k Teyhagen is ee» woonhuis met staffin -* XX. Wij verwachten on« aan ietg pniks 11 E. Haasten spoed, zelden goed, dierbaren Vriend. Daar is tijd X 't Bier I Zie, wij herhalen 'tliberaal bier drin ken wij niet. AU wij een tonneken vau doen hebben, wij jonnen de livrancie ofte levering aan oen catholie- ken brouwer. Dat doet genoegen en onderhoud zoo de vrieBdichap.... Bijgevolg zult gij gemakkelijk begrij pen hoe het komt dat wij niet zeggen kunnen welk van de twee het beste is. L. Wat verschil 1 wel, jongen, de eenvoudigste werkman zou het u zeggen een POUTREL is heel iets anders dan een balk. 't Zijn maar d* fameuze blau we moeials, die 't een voor 't ander nemen Wat felle kennis van bestuurzaken dat die mannen hebben, hó?!l! BB. Uw schrijven kan niet gedrukt worden. Volop hebt ge gelijk. Doch 't staat vast sinds lang Zulke manier van polemiekeeren laten wij over aan het kliekje beoswichten, dat op de liberale partij van het Aaletersche DE DIEPSTE VERACHTING van alle daftige menschen getrokken heeft. Wij aanveerden uwe medewerking volgeerne. Hartelijk dank. P. Hoe meer een gemeentebestuur de DANSZALEN bekampt, hoe hooger het stijgt in de achting der bevol king. De danszalen zijn eene voertdurende oerzaak van bederf voor de jonkheid en op duizend ouders zijn er ten minste 990 die hunne zonen en dochters verkiezen bevrijd te zien van alle bedorvenheid. T Jrt Zaterdag «acht read 2 ure, ont- stond er brand in den watermelon van M. Michel Do Smet. De geburon entwaakten door het instorten van een dak. Er werd nog al veel schade aangericht aan de darmen der machieo en aan de opgestapelde tarwe en rogge. Er bestaat verzekering. De woning van Albert Vermeiren, eene tweewoonst op de wijk Oer-Impe, is door brand vernield, toen de brand juist in gang was, gingen er zes a zeven schoten afniemand werd getroffen. Een varken is in do vlammen omgekomen. IfT!HO —Dinsdagnamiddag, tydens eene 1 drinkpartij, is er twist ontstaan dio op een gevecht uitgeloopen is. Henri De Riek heeft van eenen persoOD, die met zyne familie in veete leeft, een hevigen slag op het hoofd gekregen. De Riek, vergezeld van Petrns De Clercq, ging naar de gendarmerie van Oorde- gem, urn er klacht neer te leggen. In de gendar merie begon hy geweldig te bloeden, zoodat bij door den kokter De Ryck moest verzorgd woiden. lly heeft zooveel bloed verloreD, dat bij naar zijne woning met kon gaan hy is per rijtuig overgebracht hij zijnen oom, Filemon Hutse-Ue Riek. Men weet niet met welk voorwerp de wonde is toegebracht. Proces verbaal is opgesteld. Onl/Pi>7ppIp Woensdag nacht, rond sjuiici Accir. l uur> ontstünd er brand in de woning van WillemJDe Taye, landbouwer en herbergier, In de Zonnebloem. De pom piers van Geeraardsbergeu werden ontboden, doch het vuur had eeue zoo groote uitbreiding genomen dat er aan geen blusschen te denken viel. Het huis weid met gansch den inboedel vernield. Er bestaat verzekering. men Alfons Zeroy, schrijnwerker, wonende in de Begynestraat, in zyn bed dood gevonden. De man laat eene weduwe en verscheidene kinderen achter. De genaamde Melanie Van Damnie, 68 j oud, is in hare woning van de trappen gevallen en werd zoo erg gekwetst, dat zij kort nadien stierf. Het slacütoffer woog 138 kilos. RpfcdHrArn knecht van M. Palms die Honderdag dp weg was naar Grootenberge en Zottegem met paard en kar, ontmoette eenen automobiel. Het paard verschrikte, begon te loopen en viel van den steenweg. De kar is geheel outredderd, doch er zijn geen verdere ongelukken. voor ons - keert spoedig weder 1 Deze en dergelyke uitroepingen werden tus- schen luid gejammer onderscheiden. Zy, die in de nabijheid der vertrekkenden stonden beijver den zich om hun de handen ea de kleederen te kussen. Een aantal soldaten, die den stoet op zij reden, zorgden er intusschen voor, dat het ge drang niet te hevig werd, en dreven met hunne lansen, barsch wog het volk terug. Wanneer de bisschop, met den priestoren- schaar, den oever bereikt had, wende hy zich tot de menigte en sprak met wyd hoorbare stem Vaartwel, myne kiaderen, blyf stand vastig in het geloof, vertrouwt op den fleer,bidt voor ons, en God zal u niet verlaten In Jezus naam 1 voegde hy er by, en steeg in een der ontredderde booten, die voor hen gereed lagen. De overige priesters verdeel den zich, terwijl eenigen bij den bisschop, de andere in de overblijvende booten plaats na men. Welhaast waren al deze kleine vaartui gen, zonder zeil of roer, met menschen opge vuld. Nu kwamen van de andere zyde der haven, een aantal toegeruste schepen aangevaren,wel ke de hulpelooze bootjes op sleeptouw namen en ze, van den oever weg, in de volle zee voer den, om ze daar, ten speelbal aan wind en gol- u» woonhuis met stalling afgebrand van zekeren De Saedeleer. De schade is zeer groot doch gedekt met verzekering. .A«H2?£U1 ^en b°er' di® alhier met o eene kar geladen met mest kwam en waarin twee paarden gespannen wa ren, is Donderdag op eenen tilbury gebotst, laatsgenoemd rijtuig werd beschadigd. Oosterzele. Emie'De Ifokker, 30 jaar, werkman te Ooster zele, Heistraat, is Maandag avond te 10 1/2 ure door 3 onbekenden aangevallen op Oosterzele, wijk Smissenbroek. Hij kreeg minstens 7 mes steken. De man is moeten naar huis gevoerd worden. Erwet^ffem. Woensdag nacht zijn onbekende dieven inge- broken by René HoJderbeke, op den Smishoek en hebben drie schoone klokhennen gestolen. Denzelfden nacht is men ook ingebroken bij den smid JB. Fraeyois, doch de dieren hebben niets kunnen stelen. Zij hadden noch- taüs de pannen van het konynenkot genomen en het slot opengebroken. Ninove Zondag morgen stonden boer- en werklieden van den omtrek als mot verstomming geslagen als zy in hunnen tuin kwamen. De vorst had hun aardappelen, die uitstonden en reeds gehuld waren, totaal vernield, ook de booneu zijn vervrozen, 't was algemeene teleurstelling. Verleden Donderdag vierden de echtge noten Petrus Kvenepoeb Vandenbrcenpt hunne gouden bruiloft. Op de Groote Markt waar de echtelingen wonen, was elk in lenst. ËSSChene. e<^n liberaal. t la goed verstaan 't ia de vurig ste katholiek, die er in Esachene rondwandelt.Al diege nen die dan zeggen dnt Putteken geen katholiek is dat zijn iasteraara. Maar ons reutje ia toch geen kwezelaar dat zal niemand denken. Daarom ook, heeft hij weder om toegelaten van bal te houden op d.-a feeztdag van O. H. Hemelvaart, 't Ia t.ch wel treffelijk, hein 1 dat hij zijn muziekfeest houdt op dien dag, 't ia nog tot daar maar het bal vrij taelaten dat is waarlijk Tan een liberaal gelijk hij. Nog een beetje en hij gaat zijnen boezemvriend Boeboe evenaren als pbilosoof. Dat is nn toch zoo erg niet zegt Madame Dana. Allona dan het volk maar altijd moer gelegenheid geven om bedorven te word, n de jengd naar die danapartijen drijven waar zij het geld der oudera maer al te dik wijls gestolen gaat verbraaaen; ja, dat i» eoht gou- zenwerk. 't Is politiek maar 't ia slechte politiek, 't is liberaal politiek, dat nooit de goedkeuring zal hébben van deftige menschen, maar wel van hen die op 't alecht speculeereu. Daarom heeft Putteken de Tod- denkermiasen, en de baldadigheden In Esachene verme nigvuldigd hij wilt wel, dat hij alzoo het best de ka tholieke leer zou bestrijden en het bost de godsdienstige gevoelens uit het hert van 't volk zou roeien. Eo i echt liberaal moet zoo doen. 't Is het bevel van do framaa- som. Onze liberale katholiek heeft du eeae gezegepraalt op One Heer Hemeivurt. Al de ilberelejuaen vu keel 't kanton waren aigekomon om den Dnbbelen te groe ten. Bijzonder dienen gemeld Kop en gnd en Boeboe. Zoo I Zoo I Potteken ge zijt du toeh een ware katho liek? Maar hoe komt het, dat er liet «ne katholieke maatschappij op aw ieezt aankwam 'I WArcm niet dan liberale sadetelica, do alle kanten het liberale broeioel opnemen. Daar was de gelegenheid om eens de voordracht te doen geven op vrije liefde. Gij die beweert, dat gij geen liberaal zijl. Katholiek zijt gij ten minste niet. Geen katholiek zal ooit voor u 'nen voet verzottea. Maar het geuzenraa weet dat het bij u welkom is. Zooliaait het modderbiad do geboden Tan Patte ken afkondigt zullen wij die afschrijven. Wij zullen verder zien wat de domme bedreigingen van Putteken jniet beteefcenen. Acntfhl' WIJ WERKEN EENSGEZIND, ASSOIie. HAND AAN HAND; ,cie tint werkt, ktrijit met moed en oei .iet le venekering Ier imertvinumg. Wanneer, over drij weken, ia de bijeen komst der Satholioken Tan 't canton Asscho, Onze Achtbare Heer Deon De Lantsheere, volksvertegen woordiger van Brussel, ons die wijzo en kloeke woorden toeotnnrde, wierden ze begroet door daverende toe- juichingen. Iedereen begreep maar al te wel de waarheid van dat gezegde eu zeker ia 't, dat, wanneer men eendrachtig werkt, men strijdt met moed en dat m«n ook de verze kering der overwinning heeft. t'ls nochtans met mogelijk, dat iedereen, in zaken van vrije verkiezing, 't zelfde gedacht hebbe, dat ieder een dezelfde intresten najage... of dat men iedereen te vrede kan stellen. Daarom moet iedereen, jong en oud, rijk en arm. kunnen afstand doen van zijne persoonlijke gedachten zynen eigen interest kunnen op den twee den rang verschuiven en 't nut en voordeel der katho- lit ke partij meer waardeeren en hoogachten dan zijn eigen belang. Men moet dan katholiek zijn en blyven, b(j tij en ontij, by regenen zonneschijn, in voor en in tegen spoed... Üat is KATHOLIEK VAN EEN STUK KATHOLIEK VAN EEN STUK, ja, dat zyn de mannen van Assche, eu dat weet M. De Lantsheere. Daarom mocht hij hun met reden zeggen wij werken eensge zind, hand aan hand.... wij strijden met moed en de ererteinnxng nachtotu. Brave menschen, laat du de keflerkes, de Boelioekers eu andere vodde ventjes maar blaffen, laat ze in hunne Voddegazet awe priesters en uwen H. Godsdienst maar beschimpen en belasteren; 't zal hen niet baten wij luisteren naar den raad van den Heer De Lantsheere, wij werken eendrachtig en in October krijge. ze... eene sinnUter earotte voor 'i Menneken. Lappa. ven, met al wat zy droegen, den zekeren onder gang oyer te geven. Terwyl dit geschiedde, naarmate de bootjes zich meer en meer verwyderden. en, door den zuiderwind gedreven, eindelyk onzichtbaar werden aan het oog, werd het gejammer deo volks aan den oever hoe langer hoe luider een duizendstemmig vaarwel vervulde de lucht, terwyl de doeken den laatsten vriend- schapsgroet der verdwijnenden nawuifden. Het eerste tooneel des treurspel was ten ©in de. Een deel der toeschouwers verstrooide zich een ander deel bleef aan de haven achter, om ook het tweede tooneel, dat nu volgen ging, te zien. Een aantal mannen uit de hoogste standen het puik, zoo scheen het, der bewoners van, Kartago, werden door een geleide van soldaten op het strand gevoerd en verdeeld in-de vier schepen, welke men, als nog zeevast zijnder. tusschen de overige bootjes uitgelezen en met noodige matrozen bemand had. Nauwelijks' hadden al de mannen hunne plaats genomen,, of ook deze vaartuigen vaarden af en de voll» zee in. Aan smartelijke atscheidstafereelen ontbrak: het evenmin by deze afvaart als bij do eerste Wordt voortgeaet.

De Volksstem | 1907 | | pagina 2