Joseph Haydn NIEUWS UITDE STRIEK Voor onze vrienden Landbouwers. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Uit onze Letterkunde. -Erembodegem. Geeraardsbergen. ^DA^7wn" 2iakenoppassers vergezelden hem tot aan de duitsche grens. Toen het bericht uit Ouitschland toekwam, besloot de geneeskundige dienst van Antwerpen dat de gevaar lijke persoon in geen enkel gasthuis zou toegelaten wordeu. Hem vrij laten rondloopen was nog gevaarlij ker eu men besloot dan de zieke, bij zijne aankomst, in een rijtuig, bijzonder voor het gebeurlijk vervoer tan pestlijders gemaakt, naar het paviljoen van 't Kiel te Voeren, bestemd voor de personen, die door besmet telijke ziekten aangetast zijn. Wanneer de melaatsche te Antwerpen aankwam werd hij in de statie door twee policieagenten in burgerskleeding ontvangen en naar het Kiel gevoerd. Maandag werd vernomen dat een schip dat te Am sterdam reisveerdig was en voorzien is van bijzondere inrichting voor zieken, den man te Ymuiden aan boord zou nemen. De zieke werd dan met alle mogelijke voor. zorgen en onder goede bewaking naar gemeld* Hol- landsche haven overgebracht van waar hij naar Pert- Elisabeth vertrekken zal. Aan de Hollaadsche grens wachtten twee bijzondere bewakers den reiziger om hem tot Ymuiden te vergezellen. He diefsehe fransrbe regeCi'itigen vooral minister Briand, is bezig met eene wet te doen stemmen, tot in palming, voor Staat en gemeeDten, van al de bezetten, welke vroeger in Frankrijk aan katholieke kerken gedaan werden,... Dat is dielstal, puur en simpel. Wat schande en w tt slecht voorbeeld voor't volkl... Toch keuren onze liberale en socialistische kopstukken die rooverij opeulykgoed... Oorlof/ (tan de zagen Aiu, zoo iets kan goed zijn, wel te verstaan in zeke ren zin, doch in alle geval kan het toch geen genoegen doen aan de houtzagers. JSr is immers spraak van een draad om bout te door snijden. Ziehier hoe men handelt om zulks te doen Men plaatst een elektrische machien aan den boord van een woud men verbiüdt er een zachten kabel mede, welke den elektrischen stroom binnen het woud leidt en men benuttigd dien stroom om eenen draad in platine dwars door den boom te dry ven welken men wil ne- dervellen. De gloeiende platine Süijdt het hout door, als een mes de boter. Er ontstaat een weiBig rook eD dat is alles... A propos, de wij f M'J zeis van Aalst gaan zich niet ver staan aan die nieuwe uitvinding !!1 Met dnizelingteekkende snelheid kwamen Zondag avond ver scheidene waggons van een goederentrein naby .de statie van Herve, op de helling naar bene den geloopen. Ze waren zoo met eens losge raakt. Het personeel verwittigde aanstonds per telegraaf de bedienden van de statie van Micho- roux, die de wagons op de stuitblokken lieten botsen. De waggons en de koopwaren werden verbrijzeld. Eene eindelooze riant dat is iets zeldzaams. M. Ramhaut, bestuurder van het observatorium Radcliff', te Oxford, Engeland, heeft een buitengewoon verschijnsel aan de zon waargenomen 'Over eenige dagen sloeg eene eindelooze vlam met eene snelheid van 10,000 mylen per minuut uit de zon op. Ion 12 ure 10 bevond *ich de vlam 32 500 mylen boven de oppervlakte der zon; zij ver brokkelde vervolgens en verdween ten 12 ure 16, slechts als spoor eene kleine vonk achter latende. Wat een om eteJijke vuurbol moet die zon zijn En zeggen dat de \Tijf M'Jzets- kliek vaD Aalst beweert dat zy dien weldoen- den gloeienden bol daar gehaagen heeft, dat verbazende hemellichaam, dat 1 millioen 300 duizend maal zoo groot is ais de aardbol en gemiddeld 150 millioen kilometers of 300 mil lioen mylen ofte uren van f.ons "erwyderd is I Alia 1 Alla Topken-Jtiosch heeft reeds groote reisjes zien dpgn Sü.uolO&^Dêi MennekenHier. Gods macht en goedheid hoedt de braven, Hy trekt uit hunnen strijd zijne eer, En, in den kuil voor hen gegraven, Stort dikwijls zelf de booswicht neer. ite razernij, de razernij I... Toen Mad. Seya, te Juinet naren trekhond bracht sprong het dier op haar en beet haar verschrik kelijk. Twee toegesnelde vrouwen weiden ook gebeten. De hond, die zich losgetrokken had beet noch drie kleine kinderen. Zy moesten in Jf .niia,r ,e<SDen dokter gebracht worden. Gelukkigtijk kon eengebuur het dier afmaken. De heiige Hubertus gelieve ons te bevrijden ▼an diergelijke ongevallen. Hel jammerlijk einde wordt ons geseind vao eene 92 jarige vrouw t Zeilstraatje. in Uen Hang had Zaterdag middag eene 92jange vrouw het ongeluk uit het ruim eener bovenverdieping op de straat te vallen. Stervende werd de ongelukkige oude door de policie per raderbaar naar het gemeen teziekenhuis vervoerd. Daar aangekomen was zij reeds overleden. Hoed jongens Een nieuwe soort van waren, die de -neven bevallen kan I Zater dag nacht is te Zwijnaarde een beste trek hond gestolen by Mad. weduwe De Man. He sleheleerhens in Frankrijk zetten hu» dieveuwerk maar altijd voort. De meier van Bressey-sur Tille, naby Dijon en zynen gemeenteraad, hebben de kerk doen verkoopen, die topgeslagen is voor e< n prijs van 260 frank. Al de meubelen en voorw erpen der kerk werden vervolgens uit ter hand verkocht... Ja, ja, de booswichten hebben gezworen dat z^j 't volk zullen berooven van priestrrp en kerken. Wie oogen heeft ziet dat klaarlyb. lïn trilt ge teeien hoe be- SClitireiiit dat godhat>nd volkje intus sch o*ii<i p| iprston wprke yaat Luistert dan M. Pupcb bracht Dinsdag in de Fransche Kamer het volgende schandaal aan 't licht. In 1904 werd zekeren M. Frezouls als gouverneur van Guinea teKonakry aangesteld. Dadelijk bevond hij, dat Fransche officieren en kolonisten er zich aan de afschuwelijkste wreedheden tegen do Inlanders pliehtig maakten. Hij trachtte daar eerst door eigen optreden een einde aaB te stellen, maar toe* dit niet lukte, diende hit klacht tegen de plichtige in Hiervoor viel hij in ongenade bij het ministerie, in zoo verre dat hij thans als gouverneur afgesteld en bij het gewoon toezicht ingelijfd is I Daar M. Peuch echter van de regeeringsmeerderheid deelmaakt, dieif hij geen dagorde voorstellen die hot ministerie laken zou hij vergenoegde zich met het vertrouwen uit te drukken, dat de minister van ko- lonièn de wreedheden in Guinea zal te keer gaan 1 I I Zl.tdaar menschel], de Zintl le ItCUlen- ZtC f der gelo<.fsv»rvolgvr8 eens te meer blootge legd Hoe waDgedrochtig hoe monsterachtig Eene razende kat heeft nu schrik en vrees verspr- id te Hubokeo. Verleden Zaterdag, was er iu de Van Amstelstraat, eene kat, die plotseling een Öjarig kind aanviel. Het woedend dier was op het kiud gesprongen en had door de kledingstukken, in den rug van het knaapje gebeten. Twee andere personen werden ook nog door het razend dier aange vallen, doch bekwamen maar eenige schrammen. De. heer Charles Paeshuize, wonende op het kasteel van den weledelen graaf Ludovic More- tus de Bouchout, liep zyn geweer halen en kon gelukkig het woede dier neerschieten Een rreeselijk ongeluk had Zaterdag avond plaats te Thiunville by Metz. Men was bezig met de schoorbalken weg te nemen eener nieuw gebouwde brug, wanneer eensklaps de midrlenboog instortte en tien werklieden in het water gestort werden. Allen werden gelukkiglijk gered, op eenen na, die bedolven geraakte onder den ciment en'ver dronk. M)e ZOU, de zon I wat is dat eigenlijk veor iets vraagt onze brave knecht Karei, samen meteen tiental zijner vrienden werklie den. Ziet, Dierbare Jongens, de zon is eene der millioenen vaste sterren. Deze zyn hemel lichamen, die van bun eigen lichtend ziin. Rond de zon draait de aardbol, evenals de an dere planeten ofte dwaalsterren. Zulke geven geen licht door hen zeiven. Enkelijk kunnen zy lichtgevend wezen door middel van do zonne stralen, die erop vallen. Over de grootte der zob, alsook over haren afstand van ons. daar spraken wij hooger van. Mogen wij-verhopen, dat de vriend Karei zulks zal willon zoeken He zedeloosheid, de ze deloosheid, die woekert in den droeven aatihaug der goddeloosheid. Ze woekert daar verschrikkelijk en bedroevend. Het liberalism en 't socialism, door de ontbindende verderfe- lykheid hunner vloekbare leerstelsels, vuren die ijselijke vuile kwaal gedurig aan. Laat ons d° massa bederven 1 zegt de vuige framas sods loge, en wij zullen de meesters zyn Ziet, Dierbare Lezers, 't is om te schrikken en te beven. En wilt ge wat we,ten 1t Zijn de schaamtelooze apostels van 't zedebederf, die do kloosterlm((Sfl..eSi,.dSiJ)Ejflatfir? tywfafrfc eo rondo HUICHELARIJ achteruit, godde loos ras. met schande overdekt en diepe oneer I Ome kloosterlingen en priesters prediken de zuivere zeden niet alleen door hun woorden maar ook door huune voórbeeldeu. Was er ooit een of ander die anders te werk ging, de die behoorde, door die daad zelf, tot de blauwe of de roode soort... O dierbare Lezers, helpt de brave strijders, helpt ze aanhoudend om de vernielende kwaal der zedeloosheid te bevech ten I Waakt op uwe geliefde kinderen I... De Versiering; der hoeve. Het is een algemeen gekend feit dat de versiering der hoeve veel te wenschen Iaat. De buitenlieden, te veel werk hebbende gedurende het goede jaargetijde,vinden den tijd niet om wekelijks eenige minuten aan de ver siering hunner woningen te denken die personen. 5B Vervolg. De oude verliet de kamer en wierp de deur zoo hard achter zich dicht, alsof hij nogmaals zeggen wilde en daarmede punctum l Joseph Haydn bleef met saamgevouwen handen en gebogen hoofd staao. Ik een wagenmaker I riep hy, zich plot seling oprichtende, uit, in eeuwigheid niet Liever loop ik met bloote voeten naar de Zigeuners, en speel bij hen daosen op de vioel, dan dat ik als een handswerkman den kost zou verdienen. Vader is goed, maar hard. Ik buig niet voor zijn wil hier moet moeder helpen. De moeders zijn toch altyd de leste toevlucht der kinderen I Joseph sloop naar de zwart berookte keuken. Daar vond hij zijne moeder met de toebereid selen voor het middagmaal bezig. Hy zette zich op een bank in een hoek en zuchtte diep. De goede vrouw zag hem uitvorschcnd vao terzijde aan. Zy begreep zeer goed, dat haar Joseph haar alleen daarom opgezocht had, om zijn boordevol hart voor haar uit te storten maar het ging haar evenzoo als haar Joseph ook zij had hoofd en hart vol zware, ernstige gedachten zij wist echter niet hoe zij er het duidelijkste en het beste meê voor den dag zou komen. Zoo wachtte de een op den anderbei den wilden onbewimpeld en overtuigend spre ken, maar geen van beiden wilde de eerste zyn. Dat het ook juist vandaag zulk een slecht Zoo redeneeren Wij, integendeel, zijn van eene andere meening en wij bevestigen dat de pachteres, die zich met het verzorgen der bloemen moet gelasten, hetl gemakkelijk eenige minuten kan bestedon aan het ver sieren der hofstede. Zij mag niet vergeten dat zij op die manier hare woning meer aantrekkelijk maakt; dat de pachter en de kinderen meer aan don huiselijken haard geheeht zijn; dat zij aldus het schoonheidsgevoel ontwikkelt; dat de bloemen, die in den moestuin of in onmiddellijke nabijheid van het huis gekweekt worden, de woning verfraaien, en dat men soms op die manier de inkomsten kan vermeerderen. Deze doenwijze is dus zeer aanbevelenswaardig en wij drukken den wensch uit dat iedere pachteres hier over overtuigd zij, want wees verzekerd, dat het alge meen uitzicht onzer hoeven niet al te zeer aanlok kend is. Het is evenwel noodzakelijk dat de paohteres eenige kennis van plantenteelt en bemesting bezitte, om met goed gevolg bloemen te kweeken. Vele buitenlieden vergenoegen zich met begieten en ophakken, doch men mag niet vergeten dat de bloem, evenals alle andere plant, ook stikstof fosfoorzuur, potasch en kalk noodig heeft. In de gewestelijke landbouwtentoonstelling van Brussel, in het paviljoen van het B -lgisoh studiebu reel nopens de meststoffen hebben wij eene reeks pot ten gezien met bloemen en planten, die de uitwerksels aantoonden der bemesting met potasch en tonder potasch in de Brabantsche gronden. Daar hebben wij ons kunnen overtuigen dat gerani ums zonder meststoffen gekweekt, zeer weinig ont wikkeld waren. Een tweede pot met 1 gram superfos faat en l gram sodanitraat bemest, had een schooner uitzicht, maar een derde pot die I gram superfosfaat 1 gram sodanitraat en 1/2 gram chloorpotasch had ont vangen, overtrof al de andere. Wij vestigen dus de aan dacht onzer pachteressen en bloemenkweeksters op dit schrijven, overtuigd zijnde, dat men door oordeelkun dig gebruik van scheikundige meststoffen meer schooner bloemen en planten kan voortbrengen, in een korter tijdstip. J. Aidit. Zoo herdenkt de dichter verder in de heerlijkste dichten afgewisseld met het roerendste proza tot in de minste bijzonderheden naar het kerkhof, de geheele lijkplechtigheid, het daarbij gezongen de Br- fundus s en het treilende Dies vree Dat alles Kunnen we hier niet weergeven, noch in en kele woorden samenvatten. Men moet ze zelf lezen en herlezen, ze zelf genieten die eenvoudige, doch diepge voelde en tevens diep treffende schetsen der Ujkvaart, -Ier kerk plechtigheden. Zelf waardeuren de lijkrede welke Gezelle op het kerkhof uitsprak, wier weerga nog gevonden moet worden. Ja, ge moet ze zelf in handen nemen, die Kerkhof blommen ze met aandacht, zonder overijling lezen ze genieten met volle teugen, die roerende verhalen en beschrijvingen. Ge zult ian b- s-*ffen, beste lezer, welk een gapende afgrond en ligt tnsschen de maar te dik wijls zieldoodende romans en deze eenvoudige en ziel- roerende landelijke vertelling. Vraag het werk in de bibliotheek van het Davids- fonds St-Camillus8traat, in leeniDg, de tijd die ge aan 't lezen van dit werk besteden zult, zal ruimschoots in zuiger genot u weergeschonken worden. Adh. Vloehyndt. weêr moet 2 zyn, begon de moeder, eene pan op het open vnur zettende. Gy kondet anders ten minste in de vrije lucht gaan, in plaats van hier stom by mij ia de gerookte keuken te zitten. Joseph Haydn bief langzaam het hoofd op. Moeder, zegde hij, al scheen de zon ook •og zoo elder en uitlokkend, ik ging toch niet naar buiten ik moet by u zijn, ik heb u iets te zeggen. Zoo Wat dan, lieve jongen De meeder zag haren zoon by deze woorden met vochtig glinsterende oogen aan, en wat daaruit blonk was, liefde en aorg, zoo edel en warm, als zy slechts in een moederhart kunnen gevonden worden. Vader heeft daar straks tegen mij gezegd, dat ïk geen muzikant mag worden. Goed, zeer goed, antwoordde de moeder haastig r dat is ook mtjn gevoelen. En weet gij ook, ging Joseph onthutst voort, wat vader van. mij maken wil Een wa genmaker 1 Het oog des jongelings gloeide in brandende smart, toen hy deze woorden sprak. De moeder ging naar hem toe en legde hare handen op zijne schouders. Neen, Joseph, zoolang ik leef en een woord wegens myne kinderen te zeggen heb, wordt gy geen handwerkman, het allerminste een wagenmaker. Onze lieve Heer heeft u ver stand tot iets beters gegeven. Joseph hoorde met een verbljjd hart zyne motder aan. Gy moet, sprak de brave vrouw met vaste stem, gy moet priester worden I De jougeling kromp verschrikt ineen en werd zoo bleek als een lyk. M£ erkltofblom men Guido Gezelle! Wie heeft nooit diea naam hooren ver noemen; wie heeft nooit hooren spreken over den West- Vlaamschen dichter-priester; den man wiens ctansche dichtarbeid samengevat kan worden in de enkele woor den de levende natuur en het innig gebed Waar eu wanneer de dichter het daglicht zag, welken invloed de naaste omgeving op het gemoed van jongen Gezelle uitoefende, hoe en waar de jongeling verder zijn studiën deed, zijn zaken die te algemeen gekend zijn dat we zo uogmaals zouden herhalen. Een woordje nochtans wilten we reppen over éen der werken van Gezelle, namelijk over Kerkblommen Slechts in 1857, toen priester Gezelle, (27 jaar oud) als leeraar van poësis aan het klein seminarie van Roesselare dienst deed, openbaarde hij zich maar eerst als dichter-liefhebber op de schrijlboeken zijner leer lingen schroef hij zijne opmerkingen in verzen; de ver beteringen hunner werken waren zelf in verzen opge steld. Tevens liet hij zich nu en dan overhalen tot het maken van het een of ander gelegenheidsdichtje en besteedde hij soms andere malen een deel zijner vrije uren aan het rijmen van koddige stukjes op snipper tjes papier, die hem onder de hand vielen 1 Aldus be reidde Gezelle in stilte zijne intrede in de letterkundige wereld. Wel is waar verschenen van zijue hand lieve stukjes van tamelijke gehalte, doch weinig of niets ware van dit alles tot ons gekomen, hadde onze Guido toen verzenmaken gestaakt. Doch onvoorziens zou de dichter in hem wakker geschud worden onvoorziens zou hij al met eens, en voor goed ditmaal, tot een gevoelsmensch geadeld worden. Op 3 Mei stierf te Staden een der leerlingen van Gezelle, met name E. Van den Bussche. Twee dagen nadien togen én de leeraar en de makkers van den ge storven op weg om een laatste hulde te bewijzen aan den dierbaren leerling en studiemaat. Wat er dien dag in het gemoed van den priester is omgegaan, welke innige gevoelens het hart van den gevoelvollen mensch overstelpten kunnen we moeilijk beseffen voelde, wat in zijn geest tot b- eld groeide, schreef hij neer bij het tehuis komen. Op twee dagen was het af 1 Twee dagen slechts en evenwel verrijke onze letter kunde met een pareltje meer. Zoo verschenen zes weken later de beroemde Kerkhofblommengeplukt en bewaard ter nagedachtenis van zaliger Eduard Van den Bussche. Gij moet dit werkje lezen en herlezen.... en bij iede re opnieuw kennismaking zult ge er nieuwe en verhe vener schoonheden in ontdekken. «We gingen, zegt de dichter, en daar vangt hij be geesterende verzen aan 't Was de ure dat de Leeuwerk zoet heur hooge zeevaart laten moetj en, zoekende op der aard' om heur behoef geen stonde en Iet, maar zingend weêr de zeilen zet en stiert ten Hemelwaard. 't Was de ure dat de wind ontwekt,..» Doch genoeg En zoo naderden we allengskens het sterfhuis, gaat de dichter verder voortwierden we in 't half duister van den smoor allenger hand de hofsteê ge ware en zagen we reeds het blanke gewaad van den wagen, die naar oud vlaamsch gebruik, den afgestorvene met zijne weenende en biddende familie kerkewaard te voeren. Traagzaam trekt de witte wagen door de stille straten toen, En 't is weenen, en 't is klagen dat ze bin' de wijke doen I Stap voor stap zoo gaan de peerden, traagzaam, treurig, stil en stom. En eenen Brusselbond gesticht. Verleden Zondag hield deze bond eene algemeene vergadering ten einde zijn bestuur te kiezen. Niettegenstaande de moeilijkheden, welke iedere nieuwe inrichting tege-komt mogen wij zeggen dat onze bond voor goed iu gang is. Reeds '20 leden zijn ingeschreven. AI de aanwezigen waren uiterst tevreden over de inlichtingen welke hun gegeven werden nopens de verplichtingen en voordeelen der leden zoodanig dat allen overtuigd waren dat, wanneer hunne medebroeders in het werk die voordeelen zullen kennen, de aansluiting der Brussel werkers bij den bond welhaast algemeen zal worden. Zij waren dan ook vast besloten hunne medebroeders daar kennis van te geven. De Eerw. Heer Pastoor Van Landuyt en de achibaro Heer Burgemeester Do Cock, tot eerevoorzitters geko zen, aanveerdden gulhartig dien eerepost en tot blijk hunner genegenheid voor den bond vergasten zij de aanwezige leden met eene goede pint bruinen. Iedereen trok tevreden huiswaarts ouder het alge meen gevoelen dat welhaast ouzon Brusselbond zijne 50 leden en nog meer zal tellen. Ziedaar nog eens daden maar geene woorden. Ware het vóór de kiezing de liberalen zouden zeker nog eens afkomen met de volkBfoppers, maar nu zijn zij nog moede van hunne buis van 20 October laatst. lp In do wijk Statiekouter woont WVt:llo« de gaenamde A... 40 jaar oud,met zijne vrouw en vier kinderen. Het jongste is 6 maanden oud het oudste is een meisje van 15 jaar. De man, een brave eerlijke werkmao werkt in de gasfabriek te St.-Gillis, bij Brussel en kwam slechts eenmaal per week oaar huis. Verleden week had de vrouw de echtelijke wo ning verlaten en was slechts Zaterdags weerge keerd. Het oudste meisje verwittigde haar dat zij alles zou gezegd hebben aan haar vader, wanneer hy zou weerkeer en. De moeder dreig de haar en de andere kinderen te dooden, zoo zij iets zeggen dierf. Zondag avond vertelde het meisje aan haar vader wat er gebeurd was. De moedor daarop schoot in eene wilde woede en greep een meg om er het meisje mee te steken, doch de vader kwam tusschen en greep zijne vrouw by de keel A... die een echte reus is, moet te hard gpne- en hebben want tr.on hij losliet viel de vrouw ood neer. De ongelukkige had haar verwurgd. A begaf zich onmiddelyk bij den burgem- ter, waar hi, zijne misdaad bekende. Het parket heeft een aanhoudingsmandaat tegen hem afge leverd en maandag avond werd hij in het vang opgesloten. Erna De twee kerels> den 10 No- pc. vember laatst, den genaamde De Smaele op de Dorpplaats met eene scbup dood sloegen, hebben zich gevangen gegeven. Het zyn twee schoonbroeders, Timmerman en Van- denbossch, beiden gehuwd en vader des huisge- zins. Het slaehtoffer was 26 jaar oud en onge huwd. Vlipi'7nln Maandag waren werklie- tuci/XIC. den by Domien De Meyer, wyk Strymeersch, een schuur aan 't bouwen. By het optrekken van eenen balk zijn Alfred van M... en een werkgezel door de stelling ge- vallen. Alfred werd eenen schouder gebroken eu zijn gezel bekwam eene erge wonde aan een been. E m geneesheer heeft de gekwetsten de eerste zorgen toegediend. i^L ^i» —Zondag nacht is brand uitge LiditlkCU. broken in eenen stal, de bees ten zijn gered geworden. Toeschouwers hebbeD den brand kunnen blusschen. De schade beloopt ongeveer 400 frank. IVihavo Dinsdagnamiddag kwam de iiiilUYB* Buurttram uit Brussel de stad ingereden. Op den Burgdam, achter het kapel leken stond een gespan op het spoor daar het op een draai en berg af was, en de machinist het niet bemerkt had, de tram reed op de kar, die in de vitrien van het daar nevenstaande huis terecht kwam. Alles bepaalt zioh by stpl- frtlijke schade. Dooreo, S6jiar oud, sigarenmaker, heeft zich Vrydag morgend in zijne woning, Oudenberg- s'raatje, verhaDgen. L)e wanhopige was we duwnaar en leefde gansch alleen, Onwvi'k Zondag avoDd rond 9 ure J stampten twee zwartgemaakte kerels de deur in der woniDg Tan de echtgenoo- ten De Ridder, op den Hulst. Een der kerels hield de vrouw, die alleen t' huis was in be dwang, terwijl de andere eene som van 16 fran ken roofde. De schurken zijn nier gekend. Esscliene. r: 2ün genoodzaakt de kluchtige geschiedenis van de Floouit uit te stellen tot een volgenden keer. T.-gen dan hebben wij nieuwe by zonderheden vernomen uit de wereld der offici- ele christenen van Esschene. Terzelvertijd zullen wij eens spreken van de slachtoffers, die de liberalen met al hunne domme beloften gemaakt hebben. Het vofk begint au voor goed te spreken van de omkoopingeu, die de liberalen deden met de kiezing. Wij zullen weldra al die sukkelaars kennen, die bun geweten verkochten voor de zilverlingen dei brusselsche frammassons. Kon den zij het berdoen 1 noch beven de meuschen hier bij het herdenken der gruweldaden van die chnstenc, de zachte mannekens. Desaan- gaande stellen wij hier eenige vraagskes Hoeveel christoue re olvermannen en dolk stekers zaten er op A f. Moyson, 's avond vóór de kiezing om hem te vermoordeu. Wie van hen kon het zelfs niet verder voeren en zegde 't Is ie wreed laat hem nu maar liggen Voor het huis van Bernardus Jacobs, wie hield daar de wacht op D e Plekker, die daar 7erscbolen zat? Wie zegde Hij zit pier bij moet dood I Wie waren zy uie De Plekker wilden afmaken Heeft zekere voorname per soon die godvruchtige booswichten niet aange moedigd Wat deed toen de politie Weet de politiekommissaris niets van die gruwelen Waarom hebben aio slachtoffers der liberale woede schrik van hun recht te vervolgen? Weet de algemeene Bestuurder der pastoors, daar niets van Nu wordt het nog altyd schooner. Nadat Doken met zijn zotte petitie in de Bellebeek ge vallen is, beeft Putteken hem als onderpastoor van Esschene benoemd. Daarop zijn onze libe ralen erin gelukt het land te doen afnemen van J.-B. Van Semiet beek. Dat heeft eene liberale dame van Assche voltrokaen. Dank u wel. brave liberalen. Gy geeft het teeken wij zullen antwoorden, zyt gerust. Wij gaan eens zien wie dat het eerst zyn goesting zal hebben. Gij begint, wij zullen voortgaan. Door uwe domme en onvoorzichtige en onbe schaamde leugens hebt gij zoo goed gewerkt dat aan een uwer vungste aanhangers zyn land ontnomen werd daar zijt gy de schuld vau en niemand anders dan gij en ten deele het onbe zonnen slachtoffer. Nu bowerket gy deze twee de uitvoering, 't Is goed; maar traent het vol te honden; anders zoudt gy zelf wel eens kunnen uitgevoerd worden. P. S. Wij vernemen dat er in 't kort eene niigaue gendarmen in Esschene zal aankomen om het deftig volk tegen de aanvalieu der zui vere christene schaapkens te beschermen. AsSChe. kie?i?g is Soed gekeurd, hip 1 hip I Hoera I 11 Volgens ons Kluchtig Menneken, was er konkelfoes gedaan met de kiezmg en nij liep... liep... in eenen draf naar Brussel om de uit spraak der kiezing te doen wijzigen... ten zynen voordeele Helaas 1 1 1 zijne BLAUWE vrienden konden llem niet redden... geen konaelfoes zegde zelfs de liberale deputatie vau Brussel., eu een voudig weeral de kiezing goedgekeurd. De liberalen van Brussel badden hem noch tans genoeg geholpen... z'hadden zelfs op hem gesteund om Asscne te vergeuzen... Bijna door geteekeuue briefjes en dwingelandij was gelukt, 't ls eene LES voorde katnoiiekcn, die gepanacheerd hebben. In 't vervolg zulleu ze vau BOVEN stemmen..: en niet meer acnter de nameu der caudidateu. Wal ons kluentig Mun- neken betreft... nu zit Hy te schreeuwen... en Mamakeu heeft compassie met hem I I zoo vele nuttelooze BGNS zegt Mamaken... w'hadden dat geld beter kunnen besteden. De Brusseieers mogen U geen geld weer geven Menneken. 't Schijnt dat 't Menneken nu kwaad is op de liberale Deputatie... omdat ze niet willen dansen lyk 't Meuneken fluit... Nu gaat hy zich op de liberale Deputalie wreken I J 't zal ne slag geven 1 Lappa. Ik wil geen geestelijke worden verklaar de hij cp stelligen toon. En waarom dan niet vroeg zyne moeder eenigszins hevig. Is de geestelijke stand dan nint de heiligste en eerbiedweerdigste op aarde Neemt niet eenieder voor den pastoor den hoed af en heeft hy niet zijn vast en onbezorgd inkO' men En wat zou hec eene groote eer en vroug de voor uwen vader en voor mij zijn, als wij een geestelijke tot zoon hadden, bij wien wij onze dagen in rust en vrede zouden kunnen doorbrengen Neen, moeder I Ik heb myn geheel leven naar uw woord geluisterd, als sprak Onze Lieve Heer tot my. Maar wat gij daar tot mij gezegd hebt, klinkt zoo hard en zoo vreemd in uwen mond, dat ik het niet begrijpen kan. Wien God niet de roeping tot dun geestelijken stand in de ziel legt, die zal zich in eeuwigheid niet tus schen hunne reien dringen. En van de Ouders ware het een schreeuwend onrecht, wilden zy een zoon door de kracht zyner ouderliefde dwingen, dat te worden, wat niemand worden mag, indien hij het niet uit vrijen, persoon lijken aandrang doet. Of meent gy, dat mij de eerzucht of het sprookje van het onbezorgde leven zou kunnen verlokken Neen I hoe jong ik ook ben, zie ik toch maar al te goed in, dat de ziel eens priesters door duizenden zorgen i moet gedrukt worden, waarvan een wereldling j geen vermoeden heeft. Zijp stryd, op Gods bevel met de were», is waarlyk te hard, dan dat men van een zorgenvrij leven zou kunnen spreken j aan het ziek- en sterfbed moge de f priester veeltijds vreugde en bloemen plukken, die zyne ziei met overvloedigen troost vervul- doornstruiken en rotssteen aantreft? De mensch, die met al het lyden en de afdwalingen der menschheid niet alleen te kampen heeft, maar ook tot reddenden, radenden leidsman moet dienen, dezen moet Gods wil zelve tot priester zalven hier hebben vader en moeder slechts één recht, één plicht te zwijgen. Mogelijk dat de toga mij de zorg voor het ievensonder- houdjlicbt maakt, maar ik verkoop my en myne ziel met voor een scuotei linsensoep; en liever lijd ik honger en draag versleten kleeren een braaf bedelaar, dan dat ik mij als onge lukkig priester verzadig. Zie, gy eu vader wilt mij dwingen iets te worden, wat ik niet kan. Moest ik tusschen uw beider wil kiezen, dan zou ik zeggen: liever nog wagenmaker zonder roeping, dan priester zonder roeping I De jonge Havdn was, zoo sprekende, opge staan en stond met fonkelende oogen tegenover zyne moeder. —Laat my ongemoeid mijn weg gaan, moedei I Gij zult geen schande aan my beleven; want gy hebt my geleerd goed te zyn. En al ligt er ook gebrek en honger tusschen heden en eene be zorgd: een vaste wil wordt ook door den honger niet gebroken. De moeder zag mistroostig naar den grond. De woorden haars zoons drongen haar als een verwijt in het hart en toch vermocht de goede vrouw niet zoo opeens hare lievelingsplannen en wenschen vaarwel zeggen. Weemoedig sloeg zy de oogen op en riep met trilleude stem: Juseph, writ gy dus werkelijk geen geeste lijke worden Neen, moeder I Ik mag niet omdat ik niet kan. Ik weet - r dat gy my te innig liefüebt om I en; maar hoe, wanneer hy daar ook weêr J mij nog verder met uwen wensch te plagen of lastig te vallen. Het doet my leed dat ik uwen dierbaarsten wensch met vervullen kan, maar ik kan met anders handelen. Al word ik ook geen priester, ik heloot u toch dat ik myn ge heel ieven lang een br tal mensch zal zijn en blijven. Lat beloof ik u voor God eu uw lielde- vol moederhart, en dat is myn heilige plicht verlang echter niet meer van my I Peinzend beschouwde de goede vrouw haren zoon, die haar nog nooit zooveel wee had ge daan en te geiyk zooveel heelenden balsem in haar hart diuppelde, als juist neden, dat hij hare zoolang gekoesterde hoop zoo wreed te leurstelde. Joseph, dus verbrak zij eindelijk het zwij gen, wat wilt gy dan worden want ik weet niet hoe en waarom; maar juist om u en uwe toe komst ben ik het meeste bezorgd. Da joogehug zag zyne moeder dankbaar aan. Wat ik worden wil, antwoordde hy glim lachend. Ik weet het met I alleen dit weet ik, dat, gelyk de bloem naar den zon verlangt' mijn gansche ziel naar muziek haakt. Ik ben als eene Eolusharp, uit welker snaren de adem der toekomst lokkenee klanken wekt. Gy moogt de bloem niet vragen, waarom en hoe zij ge worden is; gy moogt hare schoonheid bewon deren en haren geur in u opnemen; het waarom is het geheim van God, die in de bloem, even als io de moeschelyke ziel, eene kiem legt: de bloem bloeit en geurt, de ziel dicht en zingt luister naar hare liederen, verheug er u iu doch vraag niet naar het waarom I Ik begryp u diet voikotueu, maar ik ge loof, dat gy my wilt zoggeu, datjjy eeu muzi kant wilt worden. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1907 | | pagina 2