m L°Wi< EerbM vir is Hm. p^Wa SCHANDELIJK VERRAAD ie vrijiinïiige liberale neringsbond Van rond de wereld» ZateitUtk Japuaii 19ü8 Inschrij- ringsprija UixtiAAF Aankond- gingsprijs Het lied der Vlamingen. Lord Keivin. Gerief voor alleman Een woordje voor die leeren willen. In de handen wrijven Ze zijn tegen den Godsdienst niet. Rood of dood Ecu «lootlclijk aulomo- blclongcval werd ons aangekondigd. De automobiel van baron de Braconier de Loeve van Luik, waarin hy met vrouw en stoker zat, kwam aan de brug van Fournel bij Frejus. De draai was slecht berekend en het tuig kandelde om. De eigeiiaar, die zelf stuurde geraakte ouder het rytuig. Zyn schedel werd ingedrukt en zijn ruggegraat gebroken. De baronnes en haar stoker haalde men erg ge kwetst uit de diepte nevens den wee. Abonnementapnta foor ffuuch Belai6 franco te huis, 2.w). Woor de vreemde lauden, 6,00. bakken en r ieven boeven vracntvrij toegezonden te «orden. Alle ar tikel* moeten den asdagavond en bet nieuws den woensdagavond op onze boreelen toe gekomen zyn. Ongeteekende brieven worden m de scheurmand ge worpen. Alle .ostbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tyd- 4tippen van het jaai De onkosten der kwijtingbrieljes zijp en laste van den lestemmeling. Men jeheve, by veran dering van woonst, het juist terecht wij ten te eenden Drukker Uitgever J. VAN.NUFFEL— DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. Tonnisstn i 1 ft den klwnen raget. Aankondigingen tuBEchen de nieuw»- tijdingen 2C cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8* blz. 10 een tiemen den regel.— Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentièn zich uitsluitend te wen ien op ons BU REEL, Ksr/utraéU, saltt. De geabonneerde nebben 't recht ten •naai per jaar eene nnonce van 5 rege! e plaatsen, die vier maal achtereenvol gen/. zal verschijnen Buchtbaarmaking m te zeiiue» Woensdag Wij lezen in het blad van Nichels: der liberalen te Antwerpen, tegenover de socialistische partij. De liberalen en socialisten, hadden te Antwerpen een kartel gesloten met de laatste gemeentekiezing en zij waren overeen gekomen, indien 't kartel over won, een Schepenzetel aan de Socia listen af te staan. Doch meineedig hebben de liberalen hun woord verbroken, er zij hebben zich de schepenzetels alléén toegeëi- gend. Dit is een waar politiek schandaal. Men sluit eene overeenkomst of men sluit geen, maar eene overeenkomst is wet, en dient te worden nageleefd. In eene prachtige redevoering heeft gezel Terwagne hun het gepleegde ver raad in openbare zitting in 't gelaat ge slingerd, maar het blijft erbij. Die liberalen te Antwerpen zijn niet zoo vies gevalUn. Wij vragen ons af, wanneer men al dus de genomen verbintenissen ver breekt, hse is er dan nog van samen gaan spraak In Antwerpen worden de socialisten bedrogen door de liberalen in Den- dermonde de christene democraten door den liberaal Van Dainme. Up die manier wordt de liberale partij, eene bende mandaten dieven, die geschuwd zal worden, iets wat den triomf der katholieken voor langen tijd moet en zal verzekeren. Ziehier wat het socialistisch blad De Werker van Antwerpen, onder meer schrijft De liberale meerderheid van den raad heeft er dus aangehouden, zich te doen kennen als mannen zonder eer en schaamte. Lomp weg hebben zij de beloften laten protesteeren, die zij aangegaan hadden tegenover bondgenooten, die geloofden in hunne goede trouw. Wij dachten met eerlijke men- schen te doen te hebben en 't zijn po litieke baanstroopers, mandaten dieven, mannen zonder eer, zonder geweten, zonder overtuiging, zonder zelfrespekt.» Waarlijk het is niet om te begrijpen; op den vooravond, dat de oppositie- partijën zich trachten samen te smelten om den algemeenen vijand de kleri- kalen te!'bevechtên, zulke schelmerijen moeten bestatigen, 'tis droef I... Ik vraag mij af hoe geraken wij ooit, op zoo eene manier, verlost van het klerikale juk. N. B. Nadat de politieke misdaad door de -liberalen bedreven was, heeft Onze vriend Terwagne voorgesteld, allen hun ontslag te nemen, en het kiezerskorps over die gemeene streek te laten beslissen. Hij is hierin gesteund geworden door een liberaal die ook die gemeene daad afkeurde en door de katholieken, die hierin het middel zagen, om dank aan de verdeeldheid der liberalen en socia listen, hunne vertegenwoordiging door eene nieuwe verkiezing te versterken. Voegen wij er echter bij, dat de li beralen van krommen aas gebaarden en hunne mandatendieverij aan 't oordeel van het volk niet durven onderwerpen. Dat is hunne veroordeeling. LEZERS Volgens Nichels zijn de liberalen dus eene bende mandaten dieven En nogtans Gisteren'm de gemeentekiezing voer de hij den strijd voor die zelfde man daten dieven olschoon zij hem niet waardig hadden geacht om een plaatsje op hunne lijst te bekleeden. Morgen, in de kamerkiezing, zal hij den zelfden rol spelen en voor de partij der mandaten dieven de stem van 't werkvolk komen afsmeeken. Socialistische werklieden, gij zijt waarlijk wel geleverd 1. Waar Maas en Schelde vloeien, De Noordzee bruisten stormt, Waar vrede on kimsten bloeien, De vrijheid mannen vormt, Waar velden, wouden, weidon, Als gaarden rijk beplant, De weelde en vreugd verspreiden, Daar is, daar is ons Vaderland. 2. Daar stijgen uit 't verleden De Kerel en Klauwaart op, Zij hebben stoot gestreden, Verpiot de vreemde kop, Hun goed, huD bloed, hun leven Met mildheid steeds verpand, Om ons te kunnen geven Het vrije, het vrije Vaderland. 3. O Nederland, O Vrijheid Gij adelt ons gevoel; Wij zweren ook met blijheid Uw to» komst is ons doel. Wij zullen, jonge scharen, Steeds onze plicht gestand, Met hand en hart bewaren Het heilig, het heilig Vaderland. E. Hm.. In de geheele wereld der natuurkundige we tenschappen is de dood van lord Kelvin met groote belangstelling vernomen, wijl in hem is heengegaan een der voortreffelijkste werkers op dit gebied, die de negentiende eeuw heeft ge kend. Hij was mede grondlegger der wetenschap, die ten grondslag ligt aan de wonderbare toe passingen van electrische en andere krachten, waarover wy ons thans verbazen en waarvan wij proflteeren. William Thomson zoo was zijn eigenlyke naam was Ier van geboorte en heeft behal ve te Cambridge ook een tijdlang in Frankrijk gestudeerd. Wat hem bovenal kenmerkte was zijn kristelijk geloof, een geloof dat ook levend genoeg was om te belijden. Nauwelyks vier jaren geleden, sprak bij te Londen in Universitv College >Ik kan niet toegeven, dat ten opzichte van den oorsprong dra levens, de wetenschap zich onverschillig heeft te houden, in het erkennen of ontkennen van de Almacht des Scheppers. De wetenschap bevestigt.,beslist de Scheppende Macht. Wij zyn volstrr kt gedwongen door de wetenschap om te gelooveu met vertrouwen in een besturende Macht. De godsdienst heelt natuurlijk de verdediging ook van een man als lord Keivin niet noodig, maar woorden als de zyue kunrien een goede les wezen voor de halfbakken geleerden. Echte geleerden sluiten hun oogen voor de hoogste waarheden niet. Het stoffelijk overschot van den geleerden natuurvorseher zal onder de eeregraven van Westminster Abbey een plaats viodea en de koning zelf zal de begrafenis bijwonen. Onder bovengemeld opschrift, kondigt de Volksgazet n een schryven af, zoo haatvol tegen den Godsdienst en zoo kolossaal dom. dat het zonder eenigen twyfel van MEESTER SPIRITUS uitkomt 't en kan niet anders zijn Meester Spiritus is immers de domst© jongen van tieu mijlen ia den omtrek. LaDgoor Spiritus spreekt vau de onverdraag zaamheid der katholieken en waarom Omdat zij het ongeloof afkeuren, en zich niet vol eer bied plat ter aarde leggen, op den doortocht eener burgerlijke begraving, voor dewelke men een gaosch arrondissement optrommelt om er eene politieke en vooral eene ongodsdien stige betooging van te maken. Is het niet alge meen gekend dat onze vryzinnige tegenstrevers overal en altijd er op uit zijn om ongodsdiensti ge en politieke optochten in te richten met lij ken van personen,die buiten alle geloot sterven. Dryven ze zelfs hunne vrijzinnigheid somtijds niet zoo verre dat ze, gebruik makende van een testament, tegen wil en dank der familie, zich lijken toeeigenen van personen die op de laatste dagen van hun leven tot inkeer kwamen en in het katholiek geloof stierven Dit zag men nog ai dikwyls gebeuren. Meester Spiritus is dom genoeg om zich in te beelden, dat men zich nog misgrijpen kan aan de beteekenis van vele burgerlijke begravingen en dat onze bevolking rijp is om de ongodsdien stige optochten met eerbied te bejegenen, om dat ze zijn van een lyk vergezeld. Onze bevol king, die volgens de getuigenis der liberale encykliek gansch geloovlg ia, voelt inder daad innig medelyden met de ongelukkigen, die zonder ecmige hoop, uit dezen wereld scheiden. Innig medelijden voelt ze ook voor de familien die een lid verliezen in omstandigheden hoogst betreurlyk voor de eeuwigheid. Maar onze medeburgersin het algemeen voelen afkeer en misprijzen voor de go Isdionsthat^nde politiekers die, tergend en met overmoed, een lyk misbruiken, tot uitdaging tegen God en tot betoog'mg tegen geloovige stadsgenooton. Dat de burgerlijke begraving zulko bedoelin gen beoogde, blij kt ten klaarste uit al de omstan digheden der gebeurtenis, zoowel als uit de onbewimpelde verklaringen onzer geusche week- bladea van alle kleur, daar to dier gelegenheid het ontwerp werd vooruitgezet vau het stich ten van een vrijdenkr rsbond tot het versprei den der ongodsdienstige begravingen onder onze bevolking. En dat zoude» wij moeten eerbiedigen Laat Meester Spiiitus, die dofrime jongen, maar uitvarm t?gen Kerk en Prieisters. Als de kiezing komt, zullen onze Volkskandiduten al flsemoado tot de kiezers sproken on zeggen u We zijn tegen den Oodsdienst niet, we weten dat AL onze medeburgers geloovigen zijnen niet dulden zullen dat er iets aan de' godsdienstige plechtigheden ver andere Dau zullen weden dommen Spiiitus bij zyne lange ooren nemep en hem den sauit in zijne godsiiensthatoüde ezelaryen duwen. Op den Slonsberg. Ia Augusti 1561 waren de Minderbroeders verdreven uit het klooster, dat zij op deu Sionsoerg te Jerusalem bezaten. Thans is daar een nieuw klooster inge richt door de Benediktynen en sedert Kerst nacht wordt do 11. Mis er weer gecelebreerd, liet nieuw klooster telt vijf paters en vier broe ders. E«n nieuw werk vaa Tinei 41, Ed- gard Tinei, de gekende bestuurder der geeste lijke muziekschool van M 'chalec^ en toondich ter der prachtige or&torio,&êFranns&,jen Gode~ lieve, heeft een lyrisch drama getoondicht, dat in bet volgend seizoen, in den Muntschouwburg, te Brussel, zal opgevoerd worden. De titel vaa het werk is Catharina. Het on derwerp is de legende vau de Heilige Catharina van Alexandria, welke in het begin der 4® eeuw leefde en den marteldood stierf. De woorden zijn vaa een Hollander, M. Leo van Heemsteden. De Fraosche tokst is van M. Herman Vaa Duyse. Gezegend huisgezin. Bij de echtgeno ten Lefèvre, wonende te St-Juliea sur-Cilonoe, kleine gemeente gelegen nabij Poat-l'Evêque (Frankrijk), is het 25® kind geboren. Proficiat De ofllcleele weldadigheid. Terwijl het bud jet van den opea baren bijstand, te Parijp, in de vijftien laatste jareu slechts met 33 t. h. aangegroeid is, zyn de uitgaven, voor het personeel alleoD, met 144 t. h. vermeerderd. De kosten van het bestuur bedragen 65 t. h. van bet budjetop 100 fr., voor de armen be stemd, krijgen deze laatsten dus enkel 35 fr. Het overige gaat aan de budjetvreters. Dat is officieele weldadigheid. Wijnoogst. In 1907 is de wijnoogst in Italië bijzouder overvloedig geweest hij be draagt 56,626.000 hectoliters, terwijl de gemiddelde voortbrengst in de vijf vorige jaren, slechts 38 miljoen beliep. Men weet mis schien niet dat er, vooral iu België, veel I^aliaauscho wyn verkocht wordt onder den naam van Bordeaux De loting. De loting 7oor de lichting vau 1908 zal plaats hebben Maandag 3 Februari aanstaande, ia al de miliciekantons der proviu- cie Oost-Vlaanderen. Een gelukkige winner. Hot is een knecht van M. De Landtsheore gouverneur der Nationale Bank, te Brussel, de genaamde Emile Delehouzóe, 34 jaar oud, geboortig uit deu omtrek van Atb, die Woensdag het lot van 100,000 fr. der trekking van Brussel-Zeehaven gewonnen heeft. Voorzorgen tegen de konde. De ge weldige koude, welke over gansch Europa heorscht, veroorzaakt vele sterfgevallen. Het is goed te herinneren wat best kan aangewend worden om de koude te bestryden. Vooreerst nooit door den mond ademen, maar wel door den neus, om te beletten dat de ijskoude lucht de longen berciko. Het is goed een halsdoek voor den mond te dragen, vooral bij yzigen revel. Dan verhinderen dat men vau in eene warmo plaats iu de buitenlucht kome,zonder overgang wel te verstaan. En omgekeerd. Ook is hot gevaarlijk na een overvloedig eetmaal, irf de ijskoude lucht te gaan. Voorzichtig zijn is dus de boodschap. Krlebelaehlig. Stieu en Koben waren sedert eenige weken in dienst. Koben woonde by nen advokaat en Stien was knecht by ne rentenier (die, hier gezegd en elders gezwegen, zeggeu de kommer, ren, van 's morgens af op wandel ging, niet benauwd was vau speet-la» binnen en nog al dikwyls 's avonds den hol op was). De twee vrienden waren aan't klappen over hunnen dienst... Stien, weet gy hot al, zei Koben, ik heb nu ne poilkadee 1 dat is gemak kelijk, jongen I Wat is dat ne poilkadee vroeg Stien. Dat is eenen, zei KokeD, die men 's mor- gends opvult en die vau geheel den dag niet meer uitgaat! Ja, zeiS'ien, ikhabiknege- heelei anderen kadee, eenen die 's morgends uitgaat en 's avonds gevuld thuis komt 1111... deelde dezir dageu aan hunDe partijgenoten een boeksken uit, .waarin het aan alle vrijzinnige medeburgers vraagt om hunne kalandizie uit- sluitelijk te jonnen aan de personen,welke hun nen naam in dit boeksken lieten verschijnen Met verontweerdiging lezen wy daarin het volgende c Da klerikale gazetten De Volksstem en Denderbode schreven in naam der klerikalen van Aalst jout geen penning nan po litie/ie rijn inter» doet ni re nnnleon- pen bij geene tegenntreeevn of tnnoet- inaket'9, tlie kunnen maar keeree- ren, zy en bun gezia Zulks is geteokond door het bestuur van den zoogezegden vrijzinnigen neringsbond De Neef J., Kelders A., Marcel A., Michiels F Nys F., Sanders J., Steenhout A., Vau Opden- bosch J., Van Steenwinkel H., Michiels Paul, advokaat. If(/ dagen die personen uit te he rrijzen dat die woorden ooit in ons gazet zijn verschenen. Advokaat Mlchlcla het woord is aau U. DE MELKWEG. Zoo noamt mea eene verzameling van een onnoemlijk getal sterren die zich bij sterrelucht in den vorm van eene breede, witachtige streep aan het firmament vertoont. Die verzameling sterren word reeds in de vroegste oudheid opgemerkt en allerlei eigen aardige namen werdin er aan gegeven. Pythagoras zeide dat het de weg was, waar langs de zielen ten hemel opklimmen. Ovidius noemde hem do dreef naar den brug van Jupiter. Voor de Perzen was het de weg der pelgrims op hunne loopbaan door 't aardsche ieven. Voor de Indianen de weg der vromen. Voor de Scandinaviërs was hij juist het tegen overgestelde de weg der hel. Voor de Angelsaksers (bewoners van Enge land) de straat der arme schimmen. Voor de Lithauwers en Finnen de weg der vogels. Voor de Indianen van den Missouri in Noord- Amerika het pad der geesten. Emdelyk wordt in een oude Deensche sage gezeid, dat hij wozenlyk uit melk bestaat en dat een deel van die melk, welke verdikt is tot een kaas, aarde genoemd wordt. Volgens die legende zouden wy hier dus op eenen kaas won an. Nu, tot daar, maar dan heeft die kaas in alle geval toch een harde schil DE PEPERPLANT. De peperplant is afkomstig uit Oost Indië maar woidt nu ook ia de hoete streken van Amerika gekweekt, 't Is een klimplant met gladden stam die soms tot 12 voet hoog wordt. De vrucht is omtrent zoo groot als eene erwt en helderrood bij volle rypte. De plant wordt voortgeplant door stekking en draagt het derde of vierde jaar. Een jaar of twaalf lang geeft zy telkeu jare 2 maal vruchten. Als eenigo vruch ten er vau groen rood beginnen te worden, worden allo geplukt, opdat zij niets van haar bijtenden smaak zouden verliezen. Dan worden zij gedroogd en gezuiverd. Peper is van overouds bekend. In de jaren 13 en 14 honderd was het een kostelijk speceiy; een pond peper was een koninklyk geschenk. De Aalstersche godshaters gaan wederom in hunne handen wrijven Te Saint-Cyr-Laroche, in 't departement der Corrête, heeft 't godsdieusthatend gemeente bestuur de kerk en de pastory afgestaan aan een weggeloopen priester, die in de vrymotse- laarsgazetten berichten plaatst, waarin hij de goede en getrouwe priesters op schandelyke wijze beleedigt. De ware pastoor der parochie, door den bisschop benoemd, is verplicht de mis te lezen in eene tcl»uu»\ En dan verklaarden de fraosche ministers in de Kamer dat de kerken ter beschikking der katholieke geestelijkheid en der geloovigen zouden blijven I en de Aalstersche liberale kopstukken zwoeren het plechtig na hun I De policïekommissaris van Annemasse en de gendarmerie zyn Vrydag, op bevel van den prefekt van Annecy, overgegaan sot de uitdrij ving van den Z. E. H. Donche, pastoor van Vetraz-Monthoux. Al de meubelen werden door vijf werklieden op de groote markt gebracht, onder bewakiug van een gendarm. De pastoor, die langs een venster uitgegaan was, kwam later in den dag terug Jen deed zyne meubelen bij verscheidene inwoners en in de kerk drageD. Nichels heeft het gevonden om de Kerk te dood en hij gaat het Vagevuur afschaffen en dan zal de Kerk ophouden te leven! Is het mid del om den Godsdienst te dooden eenvoudig genoeg, vrienden lezers Men schaft het Vage vuur at, en 't is er mee geklonken!! 0->k geen Uilen roept ons Broekske-vol zegevierend uit. 'c Is nu omtrent twee duizend jaren, dat al de helsche machten te zamen spannen om de Kerk te dooden. Herodes vermoordde de kindekens van Bethleem om den pasgeboren Messias te treffen; hij miste zijn doel. De Romeiosche Keizers, die over de alsdan bekende wereld geboden, gingen de Nieuwgeborene Kerk in het bloed versmachten, maar k«t bloed der martelaren werd het zaai der Christenen. In den volgenden loop der eeuwen wedijverden machtige keizers en koningen, door wapenen en dwang; valsche profeten en arglistige philose- veD, door sluwe redeueeringen en bedriegelijke leerstelsels; ja somtyds zelfs de oproerige massa met vuur en verdelgiog, en niettegenstaan de alles, de Kerk leeft en spreidt zich voort durend uit over deu ganschen aardbodem. Doch. zoo 't schynt, waren de helsche mach ten steeds legers van Uilen, en het waar genie des kwaads was vóór onzen Broekman nog niet geboren. Ware Nichels twee duizend jaren vroeger uit de kracht van het aether tot eenen vernuftigen klont in zyn broeksken samenge krompen (want zulk ventje is niet geschapen) do Kerk had zeker Dooit bestaan Of wel, ware ons pretentieus Broekskc-vol een Nero geweest, de martelaren moesten niet sterven, hij had simpelijk het Vagevuur afgeschaft en 't was met alle Cüristenen gedaan 1?I? Maar nu heeft hy het misschien nog beter gevonden hij gaat het Vagevuur ledig kuischen, en cr brood iu bakken voor zijnen winkel't ls twee vliegen met eeno lap de Kerk dood, en geld gesmeed met brood I Wat genie in één broeks ken Geen Uilen die overmoedige kinkels Neen, neen, ze zijn tegen den Godsdienst niet 1 Alle werkman, die de geschiedenis van het socialism kent, moet die booze, hertelooze secte verafschuwen. Hoe zou 't anders De gausche geschiedenis van bet antisocialism te Gent en in Vlaanderen is een martelboek hoeveel werklieden zijn op het werk vervolgd geworden, geslagen en getyranuiseerd op alle wijze, omdat zij van meening verschilden met de kopstukken vau Vooruit, over eene kwestie van taktiek op het werk Op hen werd dan ook het besluit toegepast Maar eens eene tactiek aangenomen, moet n iedereen ze volgen stipt op letter, zonder de minste voorbehouding. Rood of dood B was en is de leuze altyd en in alle omstandigheden. Kan dan een werkmensch, die 't hert op de rechte draagt, met zulke schelmerij meêdoen? Nooit 1 Menschen, menschen, 't gaat toch to verre tegenwoordig met dat hatelijke liberalism en dat dierlijk socialism. Geen greintje eergevoel, geen schjjn van geweten of consciëntie steekt er nog in de lage ziel™» meestal degasotopstellers dier monsterachtige sekten. Laster, vuigen laster waar gèen schyn of ge dacht van waarheid by is, dien durven zy schaamteloos on duivelsch op priesters, kloos terlingen en katholieke personen werpen. De zielefolteringen, die zy aldus mochtea veroorzaken, daar hebben die helsche schrijve- laars hun plezier in. Ho 3 wreedmonsterachtig 1

De Volksstem | 1908 | | pagina 1