I onder IN0 1 HUISMOEDERS ifl Een goeie raai van Pie. Zotte scMigaven Ier lileralen. ELK ZIJNE PLICHT. KAMER SENAAT. LET WEL OP Vlaanderen den Leeuw! BARBIERS! NUTTELOOS Van rond de wijde wereld. 2' UI'lOAAt* Zaterdag 16 Mei 1908 Inschrij vingsprijs ouder nummer 1 IN EEN WOORD: De katholieken kunnen 't land niet besturen, ONDER Nummer 1 Kiesliedeken. Aankofld- gingsprijs ALLE SOORTEN BAVETFEN Ze zijn ook eene Werkliedenpartij i «iio.t. gang i\ 687 Aboanemenl toot ganach i franco te hois, iToor de vreemde widen, 5,00. bakken en ieven hoeven vraontvrij toegezonden te den. Alle ar- moeten den lagavond en het uieuws den woensdagavond op onze boreeien toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Aile poBtboreeien ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jam De onkosten dei kwijtingbrieljeazijr ten laste van den bestemmeling. Men gelieve, by veran dering van woonst, het juist ter echt wij sen te zenden. Drukker Uitgever J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Korkatraat, 9, AELST Witte Stembrieven) Woeste De Sadeleer Pieraert Moyersoen de Bethune Plaatsvervangers Moyersoen de Bethune Van der Linden Van der Taeien Rozt Stembrieven Van Vreckem Raepsaet d« Kerchove d'Exaerde de Ghellinch d'Elseghem- Vaernewyck Plaatsvervangers de Kerchove d'Exaerde de Ghellinch d'Elseghem- Vaernewyck Gheeraerdts de De wijze van kiezen is voor Kamerkiezing- van 24 Mei geheel an ders dan zij voor de gemeentekiezing van October was. Voor 't gemak en de zekerheid van goed te stemmen, is 't best van alleen boven de katholieke lijst te stemmen, en anders niet, Het is verboden te panacheeren Wie panacheert vernietigt zijnen stembrief. De beste manipr, om zeker te wezen, is van te stemmen van boven op de lijst in het zwart vier kant onder de cijfer der katholieke kandidaten, Onze bisschoppelijke overheid heeft bevolen dat de priesters in alle gelezene missen het bijzonder gebed van den H. Geest de Spiritu Sancto zouden zeggen om eenen goeden uitslag bij de aanstaande kiezingen te bekomen. Dat is 't eerste kieswerk De H. Kerk bidt, doet hare priesters bidden en verzoekt het geloovige volk meê te bidden. Bidden is veel, maar niet genoeg er moet gewerkt worden ora et la- bora. Werken, dat wil zeggen dat elk in zijne omgeving, zijnen iuvloed en zijne macht met woord en daad moet gebruiken om de goede zaak aan te bevelen en te doen zegepralen. Die wel gebekt is, moet spreken die best de pen hanteert, moet schrij ven die van nen wankelenden kie zer weetmoet hem aanwakkeren of door anderen doen aanwakkeren die kan, moet helpen kiessehriften en kieslezingen verspreiden en rond- deelen. Plezierig en aangenaam is dat niet altijd, maar nuttig en noodig is 't zeker Is er 'nen stuiver aan te winnen Geenen knop I Maar plicht is pliebt, en eischt dat ook al eene opoffering, bet blijft tocb pliebt en 't moet gedaan worden. Werken, dat wil bovenal zeggen dat hij die kiesrecht heeft, kiesrecht moet gebruiken voor 't goede. En dat is eene plicht die moet ver- geweten verbindt, dit is, waarover bij God zal moeten afgerekend worden. En 't verzuimen van die pliebt kan zware zonde zijn, groote zonde. In de kiezingen van Mei staan tegen over het katholiek goevernement, twee goddelooze partijen, liberalen en so cialisten, wier inzichten goed gekend zijn, wier vijandschap tegen den gods dienst geen den minsten twijlel over laat die 't katholiek goevernement willen omverwerpen omdat het katho liek en godsdienstig is. Elkeen weet met zekerheid, door hetgene die par tijen vroeger gedaan hebben, en nog doen, en volgens hnn eigen zeggen, in 't toekomende zullen doen, dat zij bij zonderlijk den strijd tegenGod en Zijne Kerk voeren. Wie zou, in geweten, de verantwoordelijkheid durven nemen van door zijne stem eene van die par tijen aan bet bestuur te helpen bren- gen Nu met den kiestijd zeggen ze wel dat ze tegen den godsdienst niet zijn maar is 't mogelijk dat ze zulks zonder laehen durven zeggen Diezelfde pliebt van voor het katho liek goevernement te stemmen geldt tegenover alle soorten van afgeschei dene kandidaten, christene democra ten, want die kunnen niets anders te weeg brengen dan verzwakking voor het katholiek goevernement, en bijge volg alleen helpen om een goddeloos bestuur van liberalen en socialisten aan het hoofd te brengen. KIEZERS 't Is oorlog in 't land, en gij zijt de soldaten 1 Er wordt storm geloopen tegen God en Kerk gij zijt de verdedigers 1 De slag wordt geleverd sp 24 Mei. Stemmen voor liberalen of socialis- ten, is stemmen tegen God en Kerk 't is schieten op uw eigen volk 1 Stemmen voor afgescheidene kan didaten, zelfs die hen kristen noemen, is schieten in de lucht, terwijl de vijand schiet om er op te zijn Geene stem mag verloren gaan 1 Geen enkele 1 En 't kan afhangen van ééne stem 1 Vergeet niet de ongeluks wet van 1879 die zooveel rampen over 't land trok, die zooveel tranen heeft gekost, zulke schromelijke verkwistin gen-heeft veroorzaakt, en meer dan eens bloed heeft doen vloeien 't Is met ééne stem meerderheid dat ze in 't Senaat gestemd werd, en onder dé liberale Senatoors was ere en Bayeval van Brugge, die zelf in zijn arrondisse ment maar met ééne stem meerderheid voorzeker uwe stoffelijke belangen, maar bovenal is 't dejvrijheid van onzen heiligen godsdienst, de vrijheid in de opvoeding uwer geliefde kinderen, de rust en de vrede in ons duurbaar Vader land 1 Gedenkt het, en doet uwe plicht Godsd. Week van VI. zegt het liberalism, 't socialism en 't daensism. Oordeelt Als de liberalen aan 't schotelken zijn, is alles op In kas. LIBERAAL BESTÜDR. Jaren Overschot Te kort. 1879 3,115,863 1880 CZTD 88,525 1881 16,060.352 188*2 115,211,844 1883 t1 18,258.868 1884 c=) 16,237,334 Als de katholieken aan de kas zijn, dan is alles goed: millioenen in kas sedert meer dan 20 jaren. Jaren 1885 1886 1887 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1909 1901 1902 1903 1904 19 >5 .1006. Overschot 2,184.831 14,300,102*. 18,767.454 15,705,032 5 295 020 7,023,572 6,259,532 7,584,103 9,260,196 7,316.833 6.103,286 5,771,014 12,100,950 17,601.156 15,049,990 2,;)39,Y25 3,215,339 2,901,291 6,231,765 14,757 Te kort 745,548 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Noch liberaal, noch socialist. noch daensist, MAAR Katholiek run kop lot teen, EN ALLEN GESTEMD Kiezers, oordeelt nu. Wie kan hetrland besturen Stemt das voor dc katholieken, nooit te kort lu de kas hebben. Weg met de liberale leugens 1 gêkozen was In de kiezing van 24 Mei geldt het Om te leeren scheren zonder zeep, gaat om les van nu af tot 24 Mei, gratis, bij den vermaarden Ita- liaanschen baarkapper Petit'O Ituenso. Werfo-kapello, I/S Kiezers, 't plechtig uur gaat slagen Dat u roepen zal ter keus 'Kneem de vrijheid u te vragen Kiest gij katholiek of geus Wilt gij helpen zegepralen Onrecht, valsehbeid, leugentaal, Kiest dan voor de liberalen, bis. Bn verwacht u aan schandaal. Wilt gij zien dat nit de scholen 't Beeld van Christus wordt verband Dat de ziel er wordt gestolen Van het kind uit 't Vaderland Wilt gij d'eerlijkheid doen dalen Wilt gij den triomf van 't kwaad Kiest dan voor de liberalenbis. Maar bedekt eerst uw gelaat. Wilt g'uw vrijheid steeds zien dalen, Slechter dan in Frankrijk zijn, Kiest dan voor de liberalen Voor het geus dom, dat venijn. Wilt gij, Ouders, menigmalen Voelen kloppen uw bang hert Kiest dan voor de liberalen bis. Dompelt u maar in de smert. Maar wilt gij gelukkig leven, Orde zien in Kerk en Staat Elk zijn Recht en Vrijheid geven Balgen zijn met naam en daad Wilt g' uw goed beleg doen blijken Zet het puntje net en fel Langs den kant DER KATHOLIEKEN En voor eeuwig vaart gij nel. P. D. Gy die twijfelt, die aarzelt, die vroeger liberaal gekozen hebt, aanhoort onze uit- boezemingen Arrondissement AALST, moestet gij vallen ouder die handen I De logle zon u een kettlngske smeden, uw bloed en merg ullznlgen en u zoo mager maken al» een priemken. Arrondissement AALST g'en zoudt uwe droeve dagen nog niet overzien hebben men zou u pringelen en zwingelen; en eens in de slavernij der logle, geraakt er nit 1... Men denke er toch ernstig op 't en is geen zaak van Personen maar van algemeen belangvan opperbeste belanglaat ons edel- moedig zyn en opoffering doen voor de goede zaak geen persoonlijke genegenheid mag ons n leiden, ook geen afkeer of haatniets dan H al- gemeen welzijn en de sterkte der Katholieke BEWARENDE Gezindheid. Geteekend Petrus Daens. c Land van Aalst October 1891. Ja, volkomen nutteloos is het voor Pie Daens te stemmen. Die voor hem stemt, werpt zyne stem in 't water. En waarom Omdat hij zeker en vast niet zal herkozen worden. Hoe weet gij dat Luistert I Over vier jaar is het Pie niet die gekozen is geweest, maar De Backer, een brave, deftige ziel, die geerne gezien was in 't land van IN move, waar zijn invloed groot was. Pie was eerste plaatsvervanger en ging naar de Kamers. Maar sedeit zijn vele zakf n veranderd. Sedert vier jaar is De Backer gestorven en met hem is zijn iuvloed en zijn gezag ver dwenen Sedert vier jaar is Priester Daens gestor- terug te keeren tot de katholieke party Sedert vier jaar heeft de Paus plechtig de vrije Volkspartij veroordeeld en hare werking afgekeurd Sedert 4 jaar zijn talrijke demoeraten op den rechten weg teruggekeerd Advokaat Van Langenhaecke, verleden week gestorven, Petrus Van Schuyienbergh met zijne Klokke Roe land en vele anderen van minder gezag Sedert 4 jaar is Pie Daens in ruzie ge raakt met andere leiders der partij: Plancquaert, de mannen van Brussel, die van Dendermonde. enz., enz.; Sedert 4 jaar heeft hij genoeg getoond in de Kamers wat hij kan zeeveren, nog zeeveren en altijd zeeveren Sedert 4 jaar heeft hy openlijk akkoord gemaakt met de grootste vyaaden van God en Kerk en dezen altyd ter zyde gestaan met woord en schrift Sedert 4 jaar heeft hij niets gedaan dan anderen gelasterd en beknibbeld, maar zelfs geen enkel degelyk werk ten voordeele van den werkman opgericht. En zal men dan nog durven zeggen dat een kiezer met gezond oordeel voor dien comediant zal stemmen Over twee jaar had Priester Daens die meer gezag en verstand had als Pie drie duizend stemmen te koit in Brabant,.. Welnu, ik ben overtuigd dat Pie er vier of vyf duizend zal te kort komen in 't arrondissement Aalst. DEMOCRATEN I denkt er wel op 1 Werpt uwe stem niet weg 1 Allen gedopt onder M' 1, voor de katholieke lijst a Vonnissen1 fr. den kleinen regel. Aa-nknnniging^» tufittchea de meuws- tij dingen 26 cen tiemen per regeL Aankondigingen op de 3* blz. 10 cen tiemen den regel.— Annonoen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte.—Voor alle advertentièn zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat, 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een •naai per jaar eene nnonce van 5 regel r plaatsen, die vier -liaal achtereenvel- gena cal verschijnen —Ruchtbaar making in te zenden veer Woensdag. En zij noemen zich wcrkersgezlnd!. n Op lijd cn stond zal dit wel herln- uerd worden. Sir Nichels ware het nu de tijd niet dit te herinne- ren asn uw volk Maar neen, dit mag hij niet, want de winkelpartij der socialisten heeft beslist dat hunne roo- de slaven moeien stemmen, zij kuonsn niet anders voor die heeren, welke buiten deu kiestijd de schandaligste artikels schrijven op 't werkvolk en ook voor dat heer ken een Brnsseleerkon, dat men hier niet kent, noch van haar noch van pluimen, en dat kan pochen gelijk ne liberaal met zijne liefde tot dan werkman. Och arme 1 Komen de liberalen ooit weer aan 't bestuur, dan is er weer schoolstrijd, eu oorlog voeren kost geld. Luistert eens hoe ze van '79 tot '84 het geld door deuren en vensters wierpen. Hoe min kinderen in de school, hoe meer scholen er moesten gebouwd worden I Hoe min kinderen, hoe meer schoolmeesters er moesten genoemd worden 1 Hoe min kinderen, hoe meer geld er moest uitgege ven wordon. Luistert eens aandachtig Te Slcyditsgc kostten 4 leerlingen, eerst 3450 fr., dan 6049 fr. en wat later, 8350 fr., 't zij twee duizend en zeven en tachtig frank ieder. Te Borsbekc bleven er 9 leerlingen in de ge meenteschool (6 van bedienden aan den ijzeren weg en 1, de zoon van den onderwijzer) en de kosten klommen van 2,764 fr. tot 8,550 fr. St Juns Deuielveerdegem betaalde voor 1 leerling 1,898 fr. 49 c. Vraagt aan Vleckem, Zonnegein waar geen een leerling in de school was, aan Bambrugge, Krosidr^ciu en Erpe waar 3, 4 ..kinderen de school bijwoonden, hoeveel geld ze jaarlijks meer moea- ten uitgeven. kIodBa!tr- SI-Llttveus-EsscftC, voor _DKw *lu Borsbekc voor 9 leerlingen moest TWEE onder wijzers betalen Vllerzele, voor 12 leerlingen, twee onderwijzers. Schandalige geldverkwistingen 1 Niet te verwonderen dat er hedendaags nog onderwijzers gevonden worden die wenscnen dat die schoone tijd terugkeere. Vet betaald worden niets moeten doen dan op pan toffels loopen en konijnen kweeken in zijn school 1 dat is niet te misprijzen Maar ol de kiezers die schoone dagen wenschen terug te zien, dat i3 een ander paar mouwen. Ze zullen 't de liberaleuboel toonen den 24 Mei aan staande 't zal een hagelbui zijn I GROOTE KEUS van aan zeer geringen prys by Pie ter MSaens, RECHT EN VRIJHEID, Socialistisch weekblad van 7 April 1907, schrijft als volgt "Ten tijde van kiezinghoort men de Ilbera- n lea pocbcn met haune liefde tot den n werkman Zij zijn de ware verdedigers van het volk, en och arme 1 Léés hunne bladen en telkenmale de werkmenschen in strijd zijn, zult ge er n niets in vinden. In «Be Volksgazet» het liberaal orgaan van het arrondissement Aalst, heeft men nog geen woord gerept over de zoo rechtvaardige loonsbewe- ging, die nu ontstaat in het groot fabriek de Filature n en Filteries réunies te Aalst, alwaar de werkmen- n schen vragen om 25 centiemen per dag meer te win- n nen. Hiervoor hebben dc heeren geenen tijd, hiervoor is er geen plaats in hun blad, hunne lezers dienen dit niet te weten Maar wel hebben n zij tijd, wel is er plaats in hun blad om schandalige artikelen te schrijven aan het adres van dezen die zij staakbewerkers noemen, aan het adres van menschen die zich met de werkersbelangen bezig houden. Op werkmenschen schelden, dat is 't wat zij kun- nen, wanneer dat zij denken er de rijken mede te be- n hagen. gepatenteerden zeeveraar, Aalst, Eiland Chipka, Aalst. Menschen, menschen, wanneer wij al de lan den der gansche en wijde wereld beschouwen en dat wij ze vergelijken met ons duurbaar België, dan moeten wij toch bekennèn dat wij In een uitgelezen en bevoorrecht ia tide ken wonen, waar de vrijheid bloeit en de voordeelen ontelbaar zijn. Vergelijken wy eens M^vailkvijk met ons landeken. De bewoners van dat land hebben alles wat onze antiklerikalen hier in België nu eischeu en dat, volgens zy zeggen, het volk moet gelukkig ma- ken alleman soldaat, een voudig stemrecht en ver plichtend ondertrijs. Ewei, alles is daar belast en duur en het volk is er 7eel ongelukkiger dan hier. Aansteekt mea in Frankryk een stekje, dat stekje is belast. Men betaalt daar 10 centiemen voor 50 stekjes. Hier in België heelt men eene halve dozyn dooskens daarvoor. Steekt men zyne lamp of zyn petroolvuurken aan, de olie iH flit Ut* en ferm belast. Maakt men eenen pot koffie, ue koffie is peperduur, er staan hooge rechten op. Heeft men goesting om een pijpken tö smoren, de staat, die den al- leennandel heeft, verplicht u tabak te koopen dan 7 fraok den halven kilo. Een spelkaarten dat hier 10 centiemen kost, geldt daar meer dan eenen frank en zóó is het met alles. Al de levensmiddelen zijn er veel duurder dan hier. Met millioenen en millioenen frank belastingen komen daar binnen in de staatskas en zy heb ben dan nog geenen centiem om aan den atge- Bloofden werkman C€lt pensioentje te geven. Frankryk is bestuurd door eeueu troep vrijdenkers en kerkvervolgers, die het volk uitzuigen en de schuld zyn van het verval van dat laud. Hoe meei een land zich afscheurt vau den godsdienst, hoe ongelukkiger het volk

De Volksstem | 1908 | | pagina 1