Grroole pale Fiasco ?aü bei liberaal Vaaiilleest Be Vrijheid lijk m België Joseph Haydn KUNT GIJ TELLEN EN VERGELIJKEN Mmsliii hel Misseieol Aalst. I NIEUWS UIT DE STREEK EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN ONDER N' I te Assche. Erembodegem. 'JJ Denderhautem. f™ kin'!,fva° HET ONWEDER. Ë)e Sifitit8F4?tite9 waarover het liberalism en 't socialism zoo schendig logen tijdens den kiésstrijd, dienen wij nog eens te gedenken. In 1883, onder 't liberaal Staatsbestuur, stond de Belgische rente HSIII 85 Nu, te midden eencr algemeene geldkrisis die alle landen aantast, staat de Belgische rente aan 95, dank aan ons katholieke bestuur. En de liberale en socialistische gazetten dur ven spreken van renteverlies Achteruit, huichelaars I Al wie eerlijkheid in 't herte heeft veracht uwe duivelsche sccten van valschheid, logen en bedrog. Mien spreekt van niet an- fier8 te Gent dan van Farman. Wat voor een man is dat Farman Dat is de persoon die alle dagen hem in de lucht verheft, en door middel van zijn machien, vliegt gelijk nen vogel struis. En volk, volk dat alle dagen naar den vlieger komt zien. Er waren eergisteren ten minste 20,000 toeschouwers. Op den tijd van eenen minuut en halfwas hij 1300 meters ver gevlogen. De automobiels zullen haast gedaan hebben. Men zal met 'tj vliegmachien lucht- reiskens doen. Vree se tijk was het onweder te Luik Zaterdag rond den middaS. Het water stortte bij stroomen neder. Al de kelders en de straten overstroomden in het benedengedeelte der stad. De straten St-Sevraiu en Leon Mignon ston - den 1,30 m. hoog onder water. Tafels en stoelen dreven in de huizen rond. Een bakkerswagen van M. Leboulle, van Bressoux, is door het geweld van den stroom omgeslagen; het paard dat tot aan de borst in het water stond, heeft men met moeite kunnen redden. Ook vele ma- gazbnen staan [onder water. Do schade is aan aienlijk. ÜHMKBELACHTMG. - Ne liberalen aro- caat, geweldig kwaad op God en zijn gebod, onverschil lig aan Kerk en plichten,vijand van Godsdienst en pries ters gelijk die mannen toch allemale zijnwas weer om bezig met zeeveren en dreef den spot met Paus en Bisschoppen en al wat eerbiedig is... en vooruitkomen de naar onzen Stien,nen doorchristen mensch, vroeg hij hem spottend Weet gij, jongen, wat verschil er is tus- schen nen Bisschop en nen ezel Neen ik, Mijnheer, zei StieD... Ehwel, zei de liberaal... dit verschil, dat nen Bisschop zijn kruis op zijn borst draagt en nen ezel draagt het op zijnen rug En Stien, verontweerdigd en viel niet plat..: en vroeg... en gij, Mijnheer, weet gii welk verschil er is tusschen eenen ezel en u avocaat.En de geus nieuwsgierig wat Stien zeggen zou antwoordde neen, ik weet het niet! Ik en weet ook geen, zei Stien (Daar en is geen verschil tusschen...) Oeftvelke tvarnile. Het is zoo warm dat de kraaien gapen. In laugen tijd heeft het zoo warm niet geweest dan in den loop dezer week. De warmtemeter wees 27 graden in 't lommer. Het hoogste dat men hier ooit gehad heeft was 29 graden. Dus gij ziet dat wij er niet ver af zijn. Foei 7 t is roeg bederf is een liberaal, en de ellende een socialistisch propagandamiddel. En daarom is 't dat zij voor de kiezing gewerkt hebben op kroeghouders en uitbuiters der j eneverp laag. Hoe scbandig 1 Weg met partijen, die tot zulke onteerende, lage middelen hun toevlucht durven nemen Weg met hen 1 Fontten heeft bijna zooveel inwoners als gansch België, zij ongeveer zeven millioen. Men heeft uitgerekend dat er in die stad alle zeven seconden een raensch sterft. M£.OfJ ttf. Dat gaat er daar toch in Rus land. Een telegram uit St Petersburg gedag- teekend van 1 Juni meldt ons dat daar Maar dag 8 personen onthoofd zijn en dat er den zelfden dag nog 16 ter dood zijn veroordeeld. Den 2 Juni zyn er te Varsovie ook 7 jonge meisjes ter dood veroordeeld benevens nog 11 jongelingen, beschuldigd van door middel van dynamiet eenen postwagen van den yzerenweg te hebben in de lucht doen vliegen. Het is te laat gezucht en geweend. Een losbandig leven leidt altijd meer en meer c-aar h"t ongeluk Wee Wee wee den lande, Bat de warechristene leer verbande I Wat tallen tvij tun/ al Itooren van dat ras san menschen, dat noch var. God, noch Kerke wil In een ellendig kamertje der rue La Fontaine, te St. Ouen by Parijs, woonden twee werklieden, deechtge nooten Marie Lefèvre, 45 jaar oud, wasscheres, en Frans PersoD, 52 jaar, houtdraaier, en hun dochtertje van 4 1/2 jaar oud. Sinds een gansch jaar was het kind niet meer gezien geworden De buren hierover te recht verontrust, dron gen tijdens de afwezigheid der ouders in het kamertje en vonden er eenen koffer, welke in een duisteren hoek stond en vol allerlei vuilnis, lag het lichaampje van het kind, mager als een geraamte, vol zworen en ongedierte. Dadelijk over het feit verwittigd, trok de heer policie- kommissaris er heeD. Wanneer rond 9 ure '8 avonds, Person en zijne vrouw aankwamen werden ze onmiddellijk vastgegrepen. De poli- cio had de grootste moeite om hen tegen de woede des volks te beschermen, die later het kommissariaat ging bestormen. Het bind is Daar het Bretonsch gasthuis overgebracht. Toe I huichelende liberalism en socialism werkt maar voort om de menschen de vrr eze 20® vervolg. Mismoedig en door het heidensche leven overwonnep, sloot Haydn ten laatste zyn spinet om zich bij de kachel te zetten en daar Dog eene poos te zitten droomen. Pas had hy echter opgehouden met musiceereD, of ook boven zijn hoofd was alles doodstil. Verheugd bleef Haydn nog eene poos zitten, stond dan op en zette zich weer aan zijn instrument, maar nauwelijks had hij eeDige maten gespeeld, of het Lelsche leven brak opnieuw boven zijn hoofd los. Zoo ging het eenige weken voort. Haydn zwe maar het knaagde als kommer aan zijn hait, dat hem zijne genoeglykste uren, wanneer hy vrij fantaseeren kon, zoo onbarmhartig ver gald werden. Op zekeren avond zat hy weêr aan zyn spinet en wat zijne ziel zong, klonk onbeschry- felyk lief en blyde, zoodat Haydn zelf daarbij vergat, dat bij het was, die deze melodieën dichtte. En met de tonen Dam zijn geluk toe, en met het geluk zijne vervoeriog—daar brulde de man boven hem de akeligste wangeluiden uit en Haydn sproüg toornig op, zette een stoel op de tafel, klouterde er haastig op en trommelde met zooveel geweld met de vuisten tegen het gepleisterde p'afond, dat de stukken kalk op hem nterregenden. De voormiddag kroop langzaam voort. Haydn studeerde, voor zyn raam zittende, doch had i geen lust voor de studie, daar hij nog steeds I met wrevel vervuld was over het gebeurde van I dien nacht. Er was reeds tweemaal aan de deur geklopt, Gods te ontrukken. Gij hebt voor doel van de wereld te veranderen in een moortikuti- Schande 1... En kun onafhankelijke zedenleer, waar die twee gevloekte secten zoo hevig voor ieveren, dedie brengt ook het hare bij. Het bleek weeral eens te Brussei. Zekere Henri Alepée, een 33jarige Fransche mecanicien, had sedert Zondag eene kamer betrokken in de Kleine Beenhouwers straat, met zijne minares. Dinsdag nacht heeft hy een revolverschot op de joüge vrouw gelost. Deze werd achter het oor getroffen. Haar toe stand is hopeloos. De dader, dit; aangehouden is, heeft Diet willen zeggen waarom hy gescho ten heeft... Br 1... wat helsch, akelig leven I,... ËniU88ehen ontvangen wij een troosteiifke ietegram uit Lour- des Frankryk) waar een Belgische Bedevaart namelijk uit Antwerpen, naartoe trok Louisa Peers, van Wommelghem, blijft gaan. Louisa Diels, van Borgerhout, schynt volkomen genezen Madame Malouip, van Aerschot, sinds acht jaar ziek, die geene enkele beweging meer maken kon en sinds jaren opene wonden op het heele lichaam vertoonde, en door binnenabcessen was aan- gedaan, zag al bare wonden haast teenemaal 9 toegaan haar gezwel van den buik en hare 9 inwendige pijnen zijn verdwenen zij komt 9 zonder iemands hulps over den weg. Juffer Van Gheem (Kiel), ban gaan maar 9 hare wonden blijven. Andere verbeteringen 9 werden vastgesteld. F. G. Peregbinus En om te stuiten wenschen wij onze talrijke lezers een zaligen ËËOOg tlttg ran Sinksen, en durven ver hopen dat niemand hunner vergeten zal de zegenryke maand Juni t9 vieren. In elk christen huisgezin zal men iedereD dag iets bijzonders doen om het Allerheiligste Hert van Jezus te vereeren. Op alle oprecht christene moeders mogen wy daattoe steun maken. Vivan onze christene Vlaamsche huisgezinnen. WERKLIEDEN, goede vrienden, laat u niet misleiden door mannen die zeggen dat gij geene ziel hebt. Menschen I kunt gij dat Zoo ja, ziet dan eens naar ODze eerste zijde. Daar zult gij lezen hoeveel in elke provincie ieder inwoner, de een door den andere, betaalt aan belastingen,ten bate der provinciekas. Daar ziet ge de drij liberale provin cieraden gansch aan 't hoofd van het land, wel te verstaan voor 't geen het beurzensnijden aangaat. Ja, ja, menschen, de flinke en blin kende liberaalkens van Brabant, Luik en Henegouw kunnen dat stieltje perfect! De katholieke provincieraden zijn menschelijkerfen onder alle die is 't nog onze provincieraad van Oost-Vlaande ren, die het meest redelijk is. En wilt ge wat weten Het pertig liberalism, 't snoode so cialism, en 't belachelijk daensism vin den dat weeral niet wel genoeg Kiezers, dus opgepast deze maal. I-ere de EEli/MEE tea re volkspartij, de eenige partij die oprecht de belangen van volk en bur gerij voorstaat! Vivan de katholieke partij 1... En daarom, allen gestemd OIKler INI" 1, allen zonder falen Op aanvraag van leden van den arrondisse- mentsbond, verblijvend op de gemeenten Erem- bodegem, Vleckem, enz., heeft de voorzitter, Baron Lodewijk de Bethune, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger, een smeekschrift naar het Ministerie gezonden, ten einde de schade door de onweders aan de velden veroorzaakt, te helpen vergoeden. Het bestuur herinnert dat de belanghebben de zich te allen tyde tot den Voorzitter van den Landbouwersbond mogen wend. n alle Za- zonder dat Haydn er eigenlijk acht op gegeven had, maar toen voor de derde maal met de vuist toornig op de deur gebonsd werd, sprong de jonkman verschrikt op. Binnen riep hij verdrietig. Eene lange, magere gestalte trad binnen. Pruik en staart waren onberispelijk, de zijden frak en bet lange schootvest met kleuiige ara besken bestikt, terwyl de beenen in korte bruin- zijden hozen en verblindend witte kousen staken. De gansche gestalte kroonde een geniaal hoofd met sterk sprekende trekken, vuurschie tende oogen en fijne mondhoeken. Metastasio, hofdichter van Zijne Keizer lijke Majesteit, sprak de binnentredende met eene lichte buigiDg. Des te dieper was de buiging, die Haydn, in zijne verwarring een stoel toeschuivende, maakte. De vreemdeling nam plaats. Gy zijt vroeg hij. Joseph Haydn, een musicus I En zeer opvliegend I De jongeliBg ontroerde. Ja, zeer opvliegend, ging de andere voort en zag naar het plafond, waar de sporen der vuistslagen van den vorigen avond duidelijk zichtbaar waren. Daar boven, sprak hij, met den vinger naar de plek wijzende, schijnen teekenen van uw toorn te zyn. Gy hebt volkomen gelijk I borst Haydn uit. Maar ook een zachtmoediger mensch dan ik zou toornig worden, als het hem ging gelyk my. Zoo I Hij sloeg de beenen over elkander en vroeg verder En hoe ging het u dan Haydn leunde tegen het spinet. Den ganschen terdagen van tien tot twaalf ure in het lokaal van den bond, Het Brusselsch Hof (over dekte merkt),Aalst, zijn de bureelen open. De heer Landbouwkundige is er sprekelijk voor eenieder. Eene landbouwbibliotheek staat ten dienste der liefhebbers. Alle eerste en derde Zaterdagen der maand is senator Baron de Kerchhove in dezelfde lokalen sprekelyk. Verleden Zondag zou Assche het juk der Dompers en der Kattekoppen hebben afgewor pen enz. enz. enz. I 11 Och arme... Menne ken... Boeboeken... Arthu... thu... thu... thuur ken... we hadden compacie met u... zooveel ge trommeld... en gestoeft... Gent met 2000 man. Brussel... en 3000 enz. enz. enz... en och arme alles by een gerekend, d'artiaten (I van Esschene, met 't geliefkoosd groen rood en blauw Putteken inbegrepentelde de stoet zoo omtrent de 1000 blauwe mannen... en... wy ven 1 En d'as alles... Menneten... moet gy u daarvoor zoo dik 1maken... herin nert u de schildpad I Heel Assche was met hen I 1 De vlaggen zouden wapperen aan al de huizen... A woei 11 zei Soo... Wilt ge juist weten hoeveel vlaggen er aan dekhuizen wapperden, bijvoorbeeld, van aan de Gemeenteplein tot op den Kalkoven Hewel gaat het dan vragen aan de volgende adressen die zullen u juist, zeer juist inlichten Op de Gemeenteplein 1. Louis De Bauw (kapper) 2. W® Van Ginderactter. op den Steen weg. 1. Jefken Tishaut... 2. Lommen (de Bak ker)... 3. Mond (de Smid) 4. Mijnheer Guataaf 5 en... en M. Dieudonné drukker, Op den Kalkhoven 1. Van Huyneghem Leonard 3. Esselens 4. W® Van Rossum... En. en... d'as alles... Neen toch... op de Merkt moogt ge ook nog inlichtingen vragen aan een zuker grrroot grroot Heerschap... en in de Prieelstraat by Rose-vroeg-op... Er is toch zeker veel vertier geweest??... Ja... vraagt het eens aan Luppens Van den Broeck 1 I I Maar hoe kwam dat toch, dit Luppens zoo on genadig 't blauwn vlag aan stukken scheurde Een Boer ken van Asbeek, die alles gezien had... trok zijne schouders op en zegde Ne sch... in 'n flesch II I 't Is wat grof misschieo maar zoo was I Wat iedereen heeft opgemerkt, is de tegen woordigheid der chef/en van de Brusselsche Framassons logiën. Janson... was ook aldaar. Cock, Monville... en koppeken Buil I I 't Zij dus de Brusselsche Framassons lijk wij het altyd gezegd hebben, die meester spelen over de liberalen van Assche... 't Mennebeo is hun nen slipdrager, lyk de grrrooto Delvaux de slipdrager is van't Menneken.., allen moeten ze dansen lijk de Framassons fluiten... kiezers van Asschezult ge ook dansen lijk de liberalen fluiten NeeD... Neen... Neen.., dat hebt Zondag gehoord en dat zult ge hooren ln de aanstaande Provinciekiezing. Lappa. Dat kleine land is waarlijk groot door de wijshf id welke het ten toon spreidt, door de vlugheid waarmede het op den weg des voor- B uitgangs der beschaving gestapt heeft. Het heeft zich goede en nuttige tcet- ten gemaakt, welke de algemeene zegwijze De Vrijheid lyk in België bekrachtigd heb ben. Het heeft uit al zijne macht en met gansch zynen moed gewerkt, niet om zijn grondgebied uit te breiden, maar om dit vruchtbaar en winstgevend te maken. Het heeft 50 jaren vóór de anderen gezieD, dat de wereldstrijd het ny verheidsgebied als het slag- veld zou hebben, en het heeft zyn vaandel zoo hoog geplant, dat vele groote landen zij nen stok niet overtreffen. Het heeft gebouwd terwijl de andere afbraken, n Zoo sprak Stephane Eauznnne, in het an tiklerikaal dagblad Le Matin van Parys. Dat is andere peper, niet waar, dat al 't gezee- ver van valschheden en leugens,welke 't libera lism, 't socialism, en 't daensism durven uit braken tegen ons katholiek landsbestuur. Ja, leve ons Katholiek ministerie. Het heeft ons dierbare Vaderland aan 't hoofd geplaatst van al de landen der wereld. Eere zij hem En nog lange jaren blyve 't aan ons hoofd. dag zwoeg ik voor mijn dagelyksch brood, deels met onderricht te geveD, deels met in berken en op orgels te spelen en te studeeren. Eerst wanneer de stilte, plechtige avond, of de ernstig zwijgende nacht op de aarde is neerge daald, maak ik zachtkens de vleugelen van mijn genius los. Dan laat ik hem vrij opstijgen cn zijne liederen zingen, die als lenteboden boven bloemrijke weiden jubelen mijn eigene ziel maakt zich dan de aarde met haar stof en hare zorgen los dan... Ik bid u, ga voort I Haydn trilde van verontweerdiging. Dan stampvoet en brult en raast iemand boven myn hooid, als wilde hij alles vermorze len en dooden wat in mijne ziel leeft. Het is wreed eenen arme, die niets bezit dan rybdom van tonen in zyne borst, ook deze nog te willen betwisten. Metastasio stond op. Gij hebt de waarheid gesproken, jong- mensch, en uwe woorden toonen my de grootte van mijn onrecht. Ik woon naast u; dus wist gy, naar het schynt, ook niets van myn bestaan af. Ter zake dus Het is zonderling, maar ik vind in myne geheele woning geen enkel hoek je, waar ik my thuis voel en waar ik naar mijnen genius luisteren kan. Alles hindert mij het gedruisch van de straat, de meubels in de kamer, de kleuren van het behangsel, de vliegen tegen de ruiten der vensters. Ik ben hofpoëet en moet dikwijls op hoog [bevel terstond naar het onderwerp, dat men mij opgeeft, dichten, opdat men zich een paar uren met mijne verzen zou kunnen vermaken om ze eenige uren later j voor altyd te vergeteD. Daar heb ik een stil vertrekje het ligt juist boven uwe kamer tot myn dichterlijken arbeid uitverkoren. De vensters zijn achter zware gordy nen ver- MPIPP Meire foreverMeire is er bovenop, want M. EvaristJ bloed verwant van wylen den Aalsterschen advokaat u Via Sisegem-meulens en Meirestraat stelt zich op rang als liberale kandidaat voor den provicieraad. Hy heeft wel zooveel verstand van politieke zaken als een koe van satraan te eten, daarvoor is hij bieruitventer, doch hy zou zich des noods in de provincie kunnen doen gelden met korte krachtigewoorden. Dus,opgepast kiezers I stemt gij voor Evarist niet,dan zal hij bij hier en bij ginder ferm zijnen beer laten daisen. EPDP Woensdag morgend rond 9 uren is de boomsnoeier Petrus Volckaert van 't gehucht Halfbundel, bij het kandeleeren van eenen boom met de afgekapte kruin ten gronde gevallen. Men heeft bestatigd dat de riem van een der sporen doorgebroken was,zoo dat waarschijnlijk aan het lossen der spoor het ongeluk is toe te schryven. De E. H. Onderpas toor heeft den ongelukkige nog de H. Olio kun nen toedienen. Volckaert was ongehuwd, doch de steun zij ner moeder. Raiffeisenkas hebben 1 Zulks was hier sedert langde roep. En in Oktober 1905 is dezelve ontstaan onder het patroonschap van den H. Guido en onder het geleid van geestelijke en burgerlyke overheid. Voor het wellukken dezer inrichting was geene de minste vrees daar zij van den begin af 34 stichtende leden telde. Nu, verleden Zondag 31 Mei, had de eerste algemeene vergadering plaats der St.-Guido's- Raiffeisenkas, en uit het verslag van den kas sier blij kt, hoe wij niet bedrogen zyn in de hoop dat onze Raiffeisenkas zou bloeien, en terzelf- dertijd toont het„dat haar Diet-bestaaneene wa re leemte was. Op 31 December 1907 telde onze St. Guido's gilde reeds 43 leden. De kas heeft in 1907 als spaargeld ontvangen 1154,55 fr. Er werd aan verschillende leden uitgeleend de som 7785 fr. Deze cyfers zeggen genoeg om al de mede werkers tot deze nuttige inrichting te verzeke ren, dat zij een goel werk gedaan hebben. Eer en dank aan hen allen en vooral aan den kas sier, den heer Oscar De Cock die met zooveel zorg deze ernstige en soms lastige taak vervult. pamel Zekere P. Prins, 26 jaar oud, landbouwersgast dezer gemeente, is alhier overleden nadat bij, op eene wedding, eenen liter genever had gedronken. Het parket heeft de lijkschouwing van den man bevolen. Rechterlijke vervolgingen zullen ingespannen worden, wegens manslag door onvoorzichtig heid, tegen den wedder en ook tegen den her bergier,die den liter genever had geleverd. 6 jaren, Alfred Hameryk, van Herlinckhoven, dronk in de af wezigheid zyner moeder, kokend water uit den moor. Het is, tengevolge daar va bezweken in de schrikkelijkste pynen. Hplrlpro-pm —Zondag om 9 uren 's eiuei Oei,l# morgens is er brand ont staan in de stallingen van Louis Volkaert. Alles is ten gronde vernield. Een zwijn is de prooi der vlammen geworden. Er bestaat verzekering WgIIg 1 aan onze moedige Volksvertegenwoordigers, dat er sedert deze week eene tweede briefuitreiking bestaat voor gansch de gemeente: twee nieuwe brievenbussen, aan het huis van M. den Burge meester en in de Wildebeeck aan het huis van M. Felix De Leenheer. Dit al dank aan onze vrienden... Dat heet men invloed hebben by de heeren Ministers... SoltPO'Pm Zaterdag vierden de libe- OUliegeiU. ralen de kieziQg van M Rens. De jannen wisten geene beter uiting aan hunne feestvreugde te geven dan met den Ka tholieken Kring te bestormen en al de ruiten uit te werpen. Drie katholieken MM. Van Loo, De Keubelaere en Dr Van Lierde werden hier- by gekwetst. Ei I wat is toch het blauwe ras 1 WpltPPPn* —Dinsdagvoormiddag kwam vveiicicn de sleepboot a Mercedes aangevaren met drie geladen schepen; gekomen aan de poederfabriek liep het eerste schip om hoog, waarop de andere die volgden erg bot sten, zoodat zij alle drieavary bekwamen. Ge lukkig was de sleepboot Espérance toebe- hoorende aan den heer Coeck, van Willebroeck, bergen, de wanden naakt, een stoel en eene tafel de eenige meubelen. Daar sluit ik my des des avonds op, steek een paar waslichten aan en bestijg den Pegasus. Verbeeld ik my nu een gouden draad gevonden te hebber), dan komt gy mij met uw spinet pijnigen. Ik wil het u ronduit bekennen; reeds duizenmaal zou ik u hebben willen verscheuren als gij op uw instru ment zat te hameren en mijne verzen en ge dachten verbraakt, als waren het looden sol daatjes. In zulke oogenblikken beving my dan zulk eene woede, dat ik stoel en tafel omwierp en raasde en tierde alleen om u en uwe mc- lodiën niet te hooren. Doch laat ons vrede sluiten Ieder mensch heeft er recht op, dat, met hoeveel moeite hy ook in zijn levensonderhoud moet voorzien, het leven zijns geestes niet daarenboven vergald worde. Wij zullen elkandrr niet meer storen. Ik wil het beproeven, ondanks uwe muziek, te dichten en niet meer stampen of razen; één ding moet gij beloven speel des avonds geene studiën of toonladders meer. Ware ik een Dantu en moest ik de folteringen der hel schetsen, dan zou ik deze geheel met spinetten vulleD, en onafgebroken scala's laten aframmelen,dan wist ik zeker, dat de verdoemden gefolterd verden! Metastasio wischte zich het zweet van het voorhoofd, terwyi Haydn hem glimlachend aanzag. Dante en de folteringen der hel zou ik u gaarna besparen. Er sluimeren in de snaren, waarover gij u zoo bitter beklaagt, ook liederen, die een dichter gewis niet ongevaliig zyn. By deze woorden had hy zich aan het ge opende spinet gezet en begon te spelen. Het was als straalde uit zijne tonen een stilte len temorgen met helderen zonneschijn, en als wekten die stralen met hun warmen vinger het i eene vogeltje na het andere uit het groene en stelde zich onmiddellijk ten dienste en kon alzoo de twee schepen, toebehoorende den heer H. Vermandei van Antwerpen, ledig pom pen, tot wanneer de gaten gestopt waren. Het schip van den heer De Moerman van Meirelbe- ke heeft maar lichte avarij bekomen. Overboelare. Tydens het onweder, dat Maandagnacht woedde, is de bliksem gevallen op de schuur van Petrus Durand, alhier, wijk Plancke. Stallingen en schuur zyn de prooi der vlammen geworden, het vee is gered, doch de wagen en het landbouwgereedschap, dat in de schuur geborgen was, zijn vernield. Het vuur deelde zich aan de woning mede, doch hier kon de brand worden beperkt. De aanzienlyke schade, die gelukkig slechts stoffelyk is, is door verzekering gedekt. Te Appelterre zijn twee werkmanswonin gen vernield. Te Pamele brandde eene groote hoeve af. Te Biarat werd door den bliksem een man gedood, die langs de baan onder een boom gaan schuilen was zyn makker werd half ver brand. Men kent geen van beiden. Nlnove. Maandagnacht is een hevig on weder uitgeborsten over onze stad en omstreken. Achter de woning van Egidius Geeroms, op Preuleghem, is een boom door den donder ver nield. In de weide langs de kasseide van Den- derwindeke is eene koe door het hemelvuur gedood. Ook in de velden is vele schade aan de granen, die plat ten gronde liggen. Humane. Zaterdagnamiddag om 1 ure, ging Leo De Bock, oud 24 jaar, blokmakers- gast, wonende Meerstraat, naar zijn werk op de wyk Zogge, terwyl een geweldig onweder woed- da een boom werd verdonderd en op eon 3 meters was hy den boom voor by gegaan, toen hy ten gronde geslagen werdt. Hij werd door voorbijgangers gevonden, die hem naar zyne woning overbrachten. Leon klaagt in het hoofd en in den linkerarm. A Pijlschieter heeft verledene uisauiCUt. week sterk geplaagd geweest met een half dozijn zweren. De stoutigheid komt toch ergens uit. Als hij zoo razend blijft een razende duivel heeft er niets aan dan krijgt hij haast een negen-oog.... De zweragie was gedaan vóór het mu ziekfeest van Putteken... en Pijlschieter was er zoo kontent van, dat hij op zijnen tuba, blies totdat zijn horens in bloem stonden... met zijnen staart sloeg hij de maat... tegen den apostel der eendracht op... Het kluchtig voddeventje van Awohe, het onbetaal baar Menneken, president van den Voddenbend, lui sterde Putteken's fe'gt op, gezamenlijk met heel den geuzenboel van Assche. 't Is toch kurleus, dat al dat geuzenvolk Putteken zoo geerne ziet. Dat is zeker omdat hij zoo een groote katholiek als onmachtige bisschop is Dauk aan onzen katholieken burgemeester hebben wij de bals dit jaar niet moeten zien draaien op Ons- Heer-Hemelvaart. Het katholiek Putteken had dat spel ingericht op vroeger jaren. Al de familievaders som mige liberale aartsvaders uitgenomen keurden den nieuwen maatregel openlijk goed. De geuzen, waarvan de twee schoonste patronen Putteken en Pijlschieter zijn, hebben weeral land afge nomen aan menschen,die zij vermoeden voor de katho lieken gestemd te hebben. Die slachtoffers van de libe rale verdrukkers van 't volk, heeten E. Mertens, H. Mertens, R. De Meersman. Gaat gij herbeginnen,' schijnheilige dwingelanden Ten gepasten tijde hebt gij het antwoord der katholieken. Dan kunt gij weer eens huilen van broodrooverijdat is uw lijfstuk. AsSChe. De Kai»erkiezingen hebben ods bewezen, dat de katholieken, door hunne verdeeldheid twee zetels hebben verloren, is dat niet spijtig In de aanstaande Provinciekiezing wilt 't Mennekeen ook van eenige plaatselyke ver deeldheden gebruik maken, om alzoo den Pro vincieraad binnen te dringen, 't Is daarom dat hy alleen opkomt, denkende dat sommige kie zers die persoonlyk iets hebben tegen den eenen of anderen katholieken candidaat en er niet willende voor stemmen, die stem aan hem zul len geven. De heer Deivaux is slechts Mennekens Slip drager, en mag maar als bygevoegde candidaat optreden. Ge ziet, geachte kiezers, dat is weeral nen TRUK van 't Menneken. Laat u niet van gen I Stelt alle persoonlijkheden van kant, stemt niet voor de personen, maar voor de kris- tene en katholieke gedachten, die ze vertegen woordigen. Cbeval. Wie eene slechte gazet koopt, geeft geld om God te bestrijden loover op. Leeuwerik en bloedvink; mees en sysje wedijverden jubelend, trillend en fluitend met elkander, en steeds luider en lnstiger werd hun zang en het woud zelf zong mede maar ernstig ea plechtig als in een psalmtoon.' Ten laatste was het als steeg er een toraal op uit den mond van vrome moniken, en als ging de zon onder over een vergeten graf. Metastasio had met stijgende verrukking naar de melodieën geluisterd zjjn oog was vochtig geworden en zijne trekken verrieden eene diepe ontroering. is toch ook poëzie, en wel schooner reiner dan die zich in woorden kleedt. Haydn' bewaren wij toch heilig, wat God ons boven duizenden anderen geschonken, waardoor Hii ons boven de menigte terheven en zoo onbe schrijfelijk gelukkig gemaakt heeft I In Metastasio had Haydn een nieuwen wel- willenden vriend gevonden. Terwyl Porpora zeer weinig kic schhcid bezat, en onder den invloed van snel afwisselende luimen, Haydn menigmaal iet3 minder dan zacht behandelde was Metastasio steeds uiterst voorkomend en vol ontzag jegens den jonkman, van wiens to»- komstige grootheid hij zich ten voile overtuigd hield. Haydn's karakter, hetwelk eene zeld zame mengeling van lustige zorgeloosheid en groote weekhartigheid was, en welks bekoor lijkheid nog verhoogd werd door die natuur lijke bescheidenheid, waarmee een edel mensch zyne armoede draagt zonder er zich over te schameD, en den rijkdom zijns geestes aan kweekt en vermeerdert zonder er zich op te laten voorstaan, trok den dichtersteeds leven diger aan, en hij zocht gelegenheid om niet al leen van zyn gezelschap te genieten, maar hem ook in bedekt' wijze van dienst te zyn. De gelegenheid hiertoe bood zich aan. Wonif veortqnct,

De Volksstem | 1908 | | pagina 2