'tien en 'tandem Briefwisseling J. VAN NUFFEL-DE GENDT I4e Jaargang N° 723 2* UITGAAF A H'1*' - Zaterdag 19 December 1908 BELANGRIJK BERICHT AANKONDIGINGEN Aan de nieuwe inschrijvers voor het jaar 1909 geven wij hel blad GRATIS van heden af lot iVieuwjaar. HANDELAARS plaatst uwe aankondigingen in De Volksstem. Prijs vol gens akkoord. Verzekerde ruchtbaarheid. Het huisgezin van den goddeloozen werkman. KERSTNACHT. De goede Drukpers. Roode Militaire Zeever. Kaatsspel. Nem-na «~4 de tejwtf J 15 Alle briefen en mededeeliogen, voor het blad bestemd, moeten door de schrijvers onderteekend iljn. Van de ongeteekende brieven wordt geen rekening gehouden. ABONNEMENTSPRIJS 1,5ö per jaar Men kan zich inschrijven op alle postbureelen allo tijdstippen van het iaar DRUKKER-UITGEVER Voor alle aankondigingen zich uitsluitend te wenden naar het BUREEL Kerkstraat, 9, Aalst Vonnissen denkleinen regel fr. 1,00 Aankondigingen tusschen de nieuwstijdingen 0,20 Aankondigingen op de 3® bladzijde 0,15 Annoncen op He 4® bladzijde volgens accoord De zoete vrede, met zijne menigvul dige voordeelen, treedt nooit het huisje binnen van den goddeloozen werkman, want de eeuwige Waarheid heeft het gezegd Er is geen vrede voor den goddelooze. Waar zal hij leeren in de menigvul dige kwellingen des levens geduldig te zijn Waar zal men hem aanzetten ver draagzaam, welwillend en toegevend te zijn Waar Hij zoude dit leeren in de kerk, waar zoo dikwijls de priester- Gods de stem verheft en aan het volk leert wat het doen moet om den vrede te genieten. Maar hij gaat niet meer ter kerke. Waar zal hij het leeren In de meetin gen van slimme verleiders, scho len van ondeugd Daar vindt hij zijne slechte gezellen en wanneer hij hun verhaalt hoe het er te huis gaat, in plaats van hem een zalvend woordje aan het oor te fluisteren, stoken zij het vuur van den haat nog meer aan en raden hem het serpent (zoo noemen zij zijne vrouw) eens duchtig af te rammelen. Indien hij nog bad indien, in zijne droefheid, zijn arm hert zich in een zalvend gebed ten hemel verhief, dan voorwaar zou de troost van hierboven hem zeker niet ontbreken want er staat geschreven Komt tot mij, gij allen die belast en beladen zijt, en Bid." ik zij zouden beven bij het zien van al dat kwaad dat zij hebben gesticht. De straf zal gemeten zijn naar de euveldaad. De dag der vergelding zal zeker eens ko men, want de Heer is wel lankmoedig en geduldig, maar Hij is ook rechtveer- dig. Bieke. De herdertjes lagen bij nachte. Ze lagen bij nacht in het veld Ze hielden vol trouwe de wachte, Ze hadden de schaapjes geteld Daar hoorden zij de Eu gelen zingen Hun liederen vloeiend en klaar De herders naar Bethlehem gingen 't Liep tegen het nieuw jaar. Toen zij er te Bethlehem kwamen, Daar schoten die stralen door-een Een straal van omhoog zy vernamen Een straal uit het kripje beneên Toen vlamde er een straal uit hun oogen En viel op het Kindeken teer Zy stonden totschrijens bewogen, En knielden bij Jezus neer. Maria die bloosde van weeld, Van ootmoed en lietlijke vreugd, De goede Sint Jozef, hij streelde Het kindje, der menschen geneugt. De herders bevolen ter weiden Hun schaapjes aan de Engelschaar: Wij kunnen van 't kribje niet scheiden, Wij wachten het Nieuwe jaar. Och Kind jen, och Kindje, dat heden In 't nedrige stalletje kwaamt, Ach, laat ods uw paden betred- n Want gy hebt de wereld beschaamd, s Gij komt om de wereld te winnen Den machtigsten vijand te slaan De kracht uwer liefde van binnen d Kan wereld noch hel weerstaan. zal u verkwikken. Maar bidden, dat kent hij niet meer. Vloeken, ja en vermaledijden, en lasteren en verwen- schen. Hij handelt juist om zijn geluk terug te vinden, gelijk diegene die, om aijn verloren fortuin terug te bekomen, het weinige geld, dat hij nog bezit, in het water zou werpen. Zijne vrouw, zij die zooveel droomen van geluk had gehad vooraleer haar man naar de volksbedriegers luisterde, zijne arme vrouw heeft geenen moed meer. Om den last van het huwelijk goed te dragen, moet de man de vrouw ge trouw helpen. Als zij voelt dat die hulp haar ontbreekt, dan worstelt zij eerst eenigen tijd om haar huishouden recht te houden maar na het vruchteloos strijden schieten hare krachten te kort haar moed verdwijnt, en, evenals een bootje, dat niet meer bestierd wordt, zich met den stroom laat medeslepen, zoo ook laat die vrouw gaan wat gaat, en haar anders zoo goed bestierd huis houden valt in armoede en ellende. De anders zoo zuivere gordijntjes hangen nu vuil en slordig aan de be morste vensters de eertijds zoo roode en reine steenenvloer gelijkt nu aan eenen peerdenstal. Stel koper blonk in den goeden tijd als schitte rend goud en du ligt het kopergroen er met dikke lagen op. De stoof is be roest en versleten, want ze wordt niet meer gekuischt, de stoelen zijn half van hr.nne matten beroofd. Het kruisbeeld is van de schouw verdwenen, vaders oogen immers kunnen het zien daarvan niet meer uitstaanIn plaats van den God, die op aarde kwam om den werk man ut te slavernij te trekken, hangt u bet' portret van hem^die het geloof it het hart van den vadèr des huisge- ins tukte. Vaders en moeders naam feest worden niet meer gevierd en doen de bertekens der kindertjes niet meer van blijdschap kloppen. O 1 wisten de roode volksleiders, wal al geluk zij hebben verwoest, wat al vreugde zij hebben geknakt met aan den werkman zijnen God te ontstelen, Met reent en reden, schrijft onze confrater der Gazette van Diest, mag men zeggen dat op onze dagen de drukpers de spil Is waar rond de wereld draalt. Geen machtiger wapen bestaat er om den yand te bestrijden, zyne rangen te doorbreken, te beslissen over de zegepraal Hoe jammer, dat vele katholieke leiders het groote nut der drukpers niet willen verstaan en maar gedurig den tegenstrever zijne godde looze schriften laten verspreiden, zonder er ooit op te deDken voet bij stek te zetten. Wat had de oude Fransche jood Crémieux toch gelyk, helaas 1 toen hij over 30 jaren schreef Besteden wij ons geld aan de PLAATSE LIJKE drukpers, honden wij niet op den tegenstrever aan te vallen, en wij zijn meester van Frankrijk. En wat hebben wij gezien De Fransche katholieken bleven onverschil lig wat was voor hen het plaatselijk dagblad? En nu willen zij den stal sluiten als het peerd gaan loopen is. Bismark, de yzeren kanselier, die schreef dat de drukpers de beste redenaars overtrof, dat enkel de drukpers hem vrees inboezemde... En iaderdaad, beter dan de Fransche katholieken, verstonden de Duitsche het nut der drukpers.Overal stichtten ot ondersteunden zy gazetten, en in de wetge vende kamers zijn zy eene macht geworden, zonder dewelke de regeering niet voort kan. En in 't huisgezin zelfs speelt de gazet eene groote rol. Evenals het water druppel voor druppel 'te hardste steeueu uitholt, zoo ook neigt langzamerhand het huisgezin naar de ge zindheid der gazet, en den dag van den strijd is het leger met zooveel soldaten aangegroeid. Beste vrienden, het kan niet helpen, hel ie verloren geld, zoo gij slechts eene maand of twee vóór de kiezing eenige duizenden gazet ten of vluchtschriften uitdeelt, het volk moet langzamerhand be wrocht wor den. Zoo het den landman onmogelijk is het land te bewerken, te zaaien en te oogsten op twee maanden tyd, zoo is het voor eene gazet onmogelijk in eeuige weken het volk tot zich te trekken. De grond moet wel Gewrocht en het zaad van eerste keus wezen, wil men heerlijke vruchten winnen. Katholieke Vrienden, volgen wij het voor beeld van onze Duitsche geloofsgenooteq, die toch *00 wel verstaan dat het heil des vader lands in de katholieke drukpers ligt. Neemt insohry vingen op de katholieke gazetten, geef ze ten leen aan den werkman. Door uwe in schrijving moedigt gy de opstellers aan die zich zoo veel moeite geven om het volk op den goeden kant te houden, om by het volk die koude yshorts der onverschilligheid te breken.. En den dag van een strijd gekomen, zullen wij ons mogen verhly ien in den schitterendsten der zegepralen En 't verheugde volk ziende Een Erin» Priester. In de kapel der paters Predikheer en, te Venloo, Hollaudsch Limburg, heeft Dinsdag'de plechtige priester wijding plaats gehad van den prins von Loewenstein. Het was de kardinaal-aartsbisschop van Keulen welke de wijding deed, en eene treffende aanspraak hield tot den nieuwgewyden priester die reeds de 70 jaren voorbij is. Onder de bloedverwanten en vrienden, welke de plechtigheid bijwoonden, bemerkte men de hertogin van Bragance, prins Al. von Loe wenstein, prinses Schwarzenburg prinses A. von Loewenstein graaf Droste-Vischering, voorzitter der Duitsche Katholieke kongressen, die tydens het openbaar leven van prins von Loewenstein, den nieuwen priester, dezes be schermeling was. Een liberaal schandaal, In gevolge eener aanklacht gedaan door verscheidene ge meenteraadsleden, is een onderzoek gedaan over de rekeningen van het gemeentebestuur van Laken. De onderzoekers,twee provinciale bedienden, .ebben bevonden, dat voor verscheidene aan bestedingen van openbare werken in 1906, valsche lastenkohieren gebruikt geweest zijn. Het parket zal dus zijae vervolgingen doen we gens vervalsching van openbare schril ten. Muilplaag. Deze terecht gevreesde veeplaag heeft weer hare verschijning gedaan in Duitschland en in Amerika. Duitschland en Engetend hebben maatrege len genomen om ze te bestrijden men weet dat Engeland over een drietal weken den invoer van stroo heeft verboden. Het Belgisch gouvernement heeft insgelijks maatregelen genomen om te beletten dat be smette dieren in ons land zouden komen. De doodstraf in Erankrtjk. De fransche kamers houden zich op dez9n oogen- blik.bezig met de herziening der strafwetten. Een voorstel was ingediend tot afschaffing van de doodstraf. Dat voorstel is verworpen geworden met 334 stemmen tegen 210. Dus eene meerderheid van 124 stemmen. Voorzeker zyn de gruwelyke misdaden ge pleegd door de Apachen en de bende van Haze- broek niet zonder invloed geweest op die stem ming. Er waren ook vele petitiën ingekomen, die het behoud der doodstraf vroegen. De krisis en de Berg van Barm hartigheid. Te Brussel zyn in den Berg van Barmhartigheid zoovele voorwerpen ter verpanding gebracht,dat het bestuur geen geld meer genoeg had om geld te geven op de «panden». Het is verplicht geweest 100 duizend frank te ontleenen aan de stad Brussel om in de behoeften te voorzien. Daaruit moet men opmaken,dat er te Brussel veel meer voorwerpen naar den Berg gedragen zyn dan voorheen een bewijs dat er meer personen in geldgebrek verkeeren. Dat is natuurlijk een gevolg der heerschende krisis. Ontucht en goddeloosheid. Wij hebben gezegd dat de vrijmetselarij in Frank rijk gewerkt heeft aan het verderf der zeden. In de duisternis vervolgt zij nu nog de uit voering harer helsche plannen den oorlog aan God, de verdelging der H. Kerk, de ondermy- ning van geloof en zeden. Hier ia ons land ook tyerkt zij onverpoosd voort om dat duivelsch doel te bereiken. Ook,de goddeloosheid en 't on geloof nemen schrikkelyk toe. 't Is waarlyk ter goeder ure dat eenige y ver volle christenen het heilzaam gedacht opvatteden, het Christen Vlaamsch Vbbbond in Aalst te stichten, 't Was tyd, hoog tyd. At l. 3. De ballen wordea door schappij gegeven. De speler die eenen anderen bal zoo gebruikt hebben, verliest zijn spel, indien de Komissie bestatigt dat er bedrog is. Art. 4. Zijn aanzien als kwaad 1° Ieder bal die valt vóór of op de koord van den binnen. 2° Ieder bal die met de vlucht op of buiten de zijkoorden valt. 3° Ieder bal die met de vlucht valt op of buiten de staken die het einde van 't spel aan duiden, of ook nog op de vlaggen die op de •taken wapperen. 4° Ieder bal die met de vlucht valt op eenen persoon, die buiten t spel staat, 't zij toe schouwer, expert of kaatsenaanduider. Een persoon wiens voet de zijkoorden raakt wordt aanzien als buiten het spel staande. 5° Ieder bal die met de vlucht een voorwerp buiten het zijnde aanraakt, al viel do bal ook opnieuw goed. Juniob. 't Rood blad schrijft eenen hoofdartikel van twee kolommen en half, om de houding der socialisten en hunner broeders de liberalen, verechtveerdigen nopens de militairejkwestie. De fameuze redeneering eindigt met de woor den 't volk moet bedrogen worden. Waarlyk l als 't volk den zeever aanneemt van dat schryven, wij zijn't eens met 't rood blad. De tegenstrijdigheden zijn op eengestapeld. Wy zullen alleenlijk deze dubbele dwaasheid doen aanmerken 1° De socialisten, zoo ver klaren zij, willen het einde der geld verspillingen voor het leger en zij reikende handen naar deze die de geldver- spelingen vermeerderen. 2° De socialisten willen democratische her vormingen, en zij reiken de hand aan dezen die alleman zouden dwingen soldaat te zijn terwijl er nu slechts eeaigen gedwongen zyn terwijl zij nu betaald worden eadaar de alge- meene verplichting natuurlijk meer moet druk ken op de arme klas dan op de ryke,welke min leden telt; O zeever, ja 1 't volk moet bedrogen worden 11 juichende en ziogende door de straten trekken, '*41 gy eene innige tevredenheid gevoelen, .met oosttar mar'en voormiddag I curies ^1- tot o uren namiddag, de sjSot Zooals wij aan onze lezers beloofd hebben, zullen wij beginnen met het reglement der federatie af te kondigen, die standregelen moeten door al de partyen en maatschappijen aangesloten aan de federatie toegepast worden, dit reglement is algemeen. Standregelen voor het Kaatsspel. Art. 1. Het leveren gebeurt onderarms vóór het leveren moet de leveraar zich ver zekeren dat al zijne tegenstrevers op het spel staan. De vijftien begiDt van 't oogenblik dat de bal geleverd ia om hem een laatste slag te geven (dus de laatste stap). De bal die valt is kwaad voor de leveraar. Eene lijn is op onge veer 1,50 m. van den achter getrokken; zy duidt de uiterste grens aan van den loop, en de leveraar die haar overschrijdt, geeit vyf- tien aan zyne tegenstrevers. 4rl 9. Ind£n een speler levert vóór zyne urpn voormiddag, ter herberg -iiz. VÜff'fiüb. Corael-Van don Bonne, huurhouder, te Aalst, Keizerlijke plaats. valt me daar een schrift onder de hand van M. Daens 't dagteekent van 1893, waarin hij letterlijk het vol gende zegt De volkeren moeten overal roepen Een leger vun vrijwilligersNiemand qe dwongensoldaat, gelijk in Engeland en in Ameri ka 1... Kiezers, zorgt daarvoor, 't is uwe plicht I legt dat op aan uwe geko zenen In 1908 zegt Pie De volkeren moe, ten overal roepen Een leger van algemeenen dienst plicht I allen gedwongen soldaat gelijk in 'I ramp zalig Frankrijk en kei ge harnast Ouilschland Kie zers zorgt daarvoor, 't is uwe plicht legt dat op aan uwe gekozenen. Wie moeten de kiezers nu gelooven, of M Petrus van 1893 of... Pie van 1908 Quantum mutatus Wat is dat ventje toch veranderd Nu alles verbrander wat hij eertijds aanbad en nu alles aanbidden wat hij eertijds verbrandde Ho die kazakkeerders I Mijnhehb Petrus Daens, drukker, Aalst. Gelief de volgende mededeeling op te nemen in Het Land van Aalst en De Werkmanten titel van antwoord op de nummers van 13 December en 11 December 11., in 't eerstkomend nummer, Mijnheer, Ik heb u beloofd, in den brief dien ik u verle den week ter inlassching gestuurd heb, bepaal delyk te antwoorden op al uwe beschuldigingen tegen het Beschermingscomiteit. Uwe beschuldigingen zijn hevig geweest en gansch onrechtvaardig. Gij hebt durven zeggen vóór gansch de Kamer dat wy stelselmatig het pensioen weigeren aan dezen.die qnze politieke 'gezindheid niet deelen, dat wij uit politieken drift 't brood halen uit den mond der grijsaards en der kinderen. Die woorden zyn hatelijk, Mijnheer maat- tonder onderzoek, zonder e< ns na te gam of de feiten, die gij ons aanschreeft, echt of valscb waren. Het was voldoende voor u dat er spraak was van politieke tegenstrevers, opdat gy niet zoudt aarzelen ze voor gansch het land te be schuldigen. En gij hebt ter kwader trouw gehandeld, want gij hebt alle uwe beschuldigingen staande gehouden, zelfs dan wanneer gij reeds stellige logenstraffingen ontvangen hadt. Uwe beschuldigingen zijn valsch en volkomen ongegrond. Nooit heeft het Beschermiugscomiteit aan dacht gegeven op do politieke gezindheid van degenen die het pensioen aanvragen; die poli tieke gezindheid is ons onbekend. Onder ons komen er ten andere leden voor die behooren tot de liberale partij. Gy hebt mij by zonder bedoeld in uwe lasterlijke aantijgingen. Om ze eenigzins te staven hebt gij aan de Kamer het gevhl verteld van een persoon, dien ik zou be dreigd hebben met onmiddellijke uitspanning en uitverkoop zyner zaken, omdat hij zich by mij aanbood met eene aanbeveling van wege u. Ik heb u genoodzaakt dat vertelsel te logen straffen, en ik voeg er hierbij dat het valsch is en onjuist dat gij het zijt die voor dien man uitstel van betaling verkregen bebt. En ik her haal u nogmaals dat ik ter uwer beschikking bewijsstukken houd die zulks uitwijzen, zelfs meer de confrater die, als advokaat, myn tegenstrever was in die zaak, en die tot uwe vrienden behoort, heeft vóór u tot tweemaal bevestigd dat uwe aanhalingen valsch waren. Welnu, Mijnheer, indien ge my hebt willen treffen, zijt gy wel onbehendig geweest. Van al de gevallen over de pensioenen, welk© gij aangehaald hebt, is er geen enkel geval waarin ik uitspraak heb gedaan 1 Het Beschermingscomiteit is verdeeld in vyf commissiën iedere commissie onderzoekt de bundels van een kanton een lid mag, naar- volgens de ministeriëele onderrichtingen, geen deel uitmaken van meer dan eene commissie. Ik behoor tot de commissie van het kanton Sottegem, en ik beslis enkel over de aanvragen van dat kanton. Ik stel vast dat gij nog geene enkele der beslissingen genomen door mijne commissie, beknibbeld hebt. Het zijn de leden van iedere commissie die de beslissingen nemen en die ze teekenen. Mijne taak, buiten het onderzoeken der aan vragen van het kanton Sottegem, bestaat enkel hierin, dat ik aan de belanghebbenden de be slissingen van iedere commissie laat kennen. Ik voeg er bij dat telkenmale wij eene weige ring van pensioen beteekenen, wij den belang hebbende door denzelfden brief laten weten dat hij het recht heeft in beroep te gaan tegen onze beslissing, cn als wij vernemen dat er eene missing bestaat of dat het geval twijfelachtig is, dan verhaasten wij ons, mijne collega's of ik, aroepscommissie te verwittigen om haar toe te laten die missing te herstellen, of een nieuw onderzoek in te stellen. Zoo ben ik dit j aar persoonlijk tusschen ge komen bij de Beroepscommissie ten voordeele van een vijftiental personen. Volgens een koninklijk besluit moet het pensioen geweigerd worden aan den persoon die, alleen zynde, een inkomen bezit boven de 360 fraoken, en aan twee of meer personen te samen wonende die per hoofd meer dan 300 franken inkomen bezitten. Ik voeg er nogmaals bij meer dan 14 duizend aanvragen zijn ons onderworpen geweest, en moesten er in dat groot geial eenige enkele missingen voorkomen, wie zou het ten kwade duiden aan het beschermingscomiteit Ziedaar, Mijnheer, welke altijd geweest is en was de handel wy ze der leden van het Be- scherminsoomiteit. Laat ons nu de gevallen onderzoeken die gy in de Kamer aangehaald hebt I. Maria Stuyver. Gij zegdet in de Kamers In't hospitaal van Aalst genieten er 11 het pensioen en 3 zijn het geweigerd, onder andere weduwe Maria Stuyver. In dees geval de be stuurder zei aan die weduwe Stuyverware uwen zoon beleefder geweest jegens my, het zou heel anders gegaan zyn Een bediende voorzegde hem Ge zult neven een pensioen Antwoord Nooit hebben noch bestuurder, noch bediénde van 't hospitaal ons een woord gezegd of geschreven over die aanvraagster. -SVatmêGris het pensioen is haar toegestaan geweest :door het Beschermingscomiteit den 8° Augusts, 1908. De Gouverneur is in beroep ge- .gaaru, Kuit en de beroepscommissie stelselmatig en ter kwader trouw het weigeren aan een grijsaard, die in keert, enkel met eene politieke O TJ W Ei 2T eene schandalige misd^pen, gerookt vleescn (filet d'Aavers), tong, galantin soon Hike wedergaf Alle dagen bezoaderheid van versche worsten en trippen h linMr"*1* noirs et blancs), ingelegde groenten van het huis Mario Z kooien on fraukfurtenworsten (choucroute et saucissons de Franc fort Lièbig en Bouillon Oxo, cibils, tomatten, komkomors en pikkels. Men gelast rich ook met 't druppen en rooken van hespeD, buiken, tongen en rundvleesch,

De Volksstem | 1908 | | pagina 1