Door vergrooliiig der drukkerij UITVERKOOP a;ui den faktuurprijs BOETELING NIEUWS UITDESTREEK iMtrij. SELDER. foor acht millioenbouwt Vreegeit/ke misdaad. De fte werkstaking in tie koolmijnen. Zondag hebben de afga- veerdigden van de mijnwerkerssyndicaten eene vergadering gehouden in het «Maison du Peu ple te La Louviére. Zij hebben besloten het nationaal komiteit van het Belgisch Mynwer- kersverbond te verzoeken by hoogdringendheid een buitengewoon nationaal congres in te rich ten, om er te. beraadslagen over de kwestie van de dagloonen. In afwachting der bijcenroeping van het congres, zullen de afgeveerdigdeB van de syndicaten zorgen dat er geene gedeeltelijke werkstaking meer zouden ontstaan. IDE Weeral eene moord te Be werkstaking te Mar seille. De algemeene werkstaking die men van zin was te Marseille uit te roepen, is mis lukt. Maandag werd er aan de kaaien en dokken gewerkt, zooals op gewone dagen, Er zyu stren ge ordemaatregelen geoomen om de orde en de vrijheid van den arbeid te handhaven. *//i, dat gaat goed9 alzoo Hpriiprvpm Waar tocb nei oei seinHerdersem naartne 11 KA A TSSPEL, Baasrode. Ste-Maria-Aude* hove. Geeraa rdsbergen ILwirl/ rmonrip fabriek rFLIllR I Iliuuue. gtichelmans, te Nu. 16.000 liters 32.000 2 646.000 183 000 128 000 2.675.000 100.000 misbrui keu zyu meu geen kerke van katoen, maar wel eene kerk van Laken. Dit zegde men in eenen fi guurlijken zin, sprekence van de kerk van Laken, die acht millioen frauk gekost heeft. Doch alle figuren daar gelaten, zeker en vast is het, dat men huizen maakt in Amerika, puur van katoen. Met groen katoen, wier hoedanigheid niet toelaat het te spinnen en te weven maakt men «ene soort van pap, welke men vormt gelijk onze baksteenen en die zoo hard droogt als arduinsteen. Die katoenen steenen worden bestreken met eene stof die ze ondoordringbaar maakt en ontbrandbaar. De vuurvrije en watervrye huizen kosten daarbij nog maar het derde van een huis op gewone wyze gebouwd... Zeg, ais dat waar is, zou men zoo geen stee nen in geperst katoen kunnen overbrengen naar Europa, waar menigeen lust zoo hebben zich aan genadigen prijs zoo een huis te bouwen JOe dieven die goud en juweelen gestolen hadien bij M, Rosseeiiu de Nieuwstr. te Brussel, t\jn aangehouden... eu hoe dat een dingen toch komt, zij zijn verraden door een eindje koord dat zy verloren hadden. De koop man die de koord verkocht had erkende die en zegde dat eea duitscher die f in zyne buurt woonde die by hem was komen koopen. Daar op trok de policie naar de woning van den duitscher, maar, ge moet niet peizen, hy was gaan vliegen. De policie trok naar Duitschland en gelukte er in den Duitscher met zynen me deplichtige aan te houden te Keulen, en 't wijf dat er te Brussel by gezien geweest was, die is te Berlijn geknipt, en nu peizen ze dat er nog zal 'neu vierden bij zijn. Bei Verschil tusschen wat voor de Parysche hospitalen noodig was ten tyde dat de Zusters er huis hielden en wat er nu ver bruikt wordt door de wereldlijke verpleegsters is verba1 end. Hior volgt het lijstje van zekere benoodighedén Ten tijde der Zusters. Brandewijn 4.000 liters Rhum 5.000 Wijn 1-893 000 Bordeaux wijn 78.000 Wijn op stuk 10.000 Melk 1.350.000 Suiker 114.000 Ka zoo gaat het door, De zoo groot, het beheer is zoo alierslechts dat de heftigste vrijmetselaars onder de geneesheeren luide klagen. In Erankryk zegt Dr. Desprez, die be kend staat als vrijdenker, is het een teugel- looze verkwisting van alle voorwerpen, die voor de zieken moeten dienen. Geen beheer is zoo dnur en geen beheer is zoo vuil, slordig, nalatig in de Parijsche zieken huizen, als dat van de wereldlijke verplegers en verpleegsters. kleine rustige gemeente Froidilieu, nabij Wel- lin, in de provincie Luxemburg, is in opschud ding gebracht door eene vreeselyke misdaad, ln die gemeente woont een eerbiedweerdige dame, die van eikeen geacht en bemind werd, mad. Gilin, 75 jaren oud moeder van M. Gilin, kantonale opziener van het onderwijs te Marche Zondag morgend was juffrouw Gilin, die met hare moeder woont, naar de hoogmis gegaan De ouderlinge was alleen thuis gebleven en ruste in haar zetel. Terwijl de inwouers van het dorp voor het meerendeel in de hoogmis waren, zijn er onbe kende bandieten in de woning van mad, Giiin gedrongen, en hebben de ouderlinge op afschu welijke wijze vermoord. Toen juffrouw Gilin thuis kwam vond zij hare moeder dood in een bloedplas liggen dc ongelukkige waa de keel doorploegd met messteken, en de oogen waren uitgestoken Juffrouw Gilin riep verschrikt om hulp eenige geburen snelden toe en, zoodra men zich rekenschap gegeven had van de yselijke mis daad, werd er eene klopjacht ingericht om de moordenaars te ontdekken Ongelukkiglyk werd al hun opzoeken vruchteloos. De gendarmen kwamen ter plaatse, weldra gevolgd door het parket van Dinanthet onderzoek leverde niet den minsten uitslag op. De misdaad, welke diefstal voor dryfveer had, zal waarschijnlijk het werk zijn van landloopers. Maandag morgend was de staking der werk lieden van de dagploeg, in de koolmijnen,schier algemeen. Men telt er nog altyd rond de 2000 14e Vervolg Eens had ik u een korten en teederen brief geschreven om u aan te kondigen dat mijn le ven niettegenstaande de gevaren waaraan ik was blootgesteld, behouden was geweest om u te beminnen en hetzelve voor uw geluk te besteden de vrees van uwe onrust te ver wekken en uwe ontsteltenis te vermeerderen, wederhield my nog- Van dan af nam ik het on wederroepelij k besluit van al myne genegen heden en al mijne begeeiten in de stilzwijgend heid van het klooster te begraven my met een vol betrouwen overgevende aan de zorgen der goddelijke Voorzienigheid. Dagelijks droeg ik het goddelyk sacrificie op ter intentie van mynen broeder Wilhem, en de tyd, die de diepste indrukkingen vermeerdert, die de sterkste genegenheden verflauwt, deed niets dan de vurige begeerte ontsteken welke ik voede van te weten dat gij gelukkig waart. Voor de oogen der menschen scheent gij het te zyn. Bezitter van eene groote fortuin en van hooge eerebeambten, omringd met de alge stakers. De bazen schynen niet genegen de eischen van de werklieden in te willigen. In al de koolmynen van het Center wordt er regel matig gewerkt. Rijssel. Zekere Marcelle Gautbier, wonende in de rue de la Petite Tannerie, te Rijssel, be vond zich maandag avond rond 8 1/2 ure thuis, toen een slechte kerel, Paul Hothwiler, 25 jaar oud, gewapend met een mesr in hare kamer droDg. Het meisje loste vier revolverschoten op den indringer, die op den slag dood bleef. Marcelle Gauthier heeft zich gevangen gegeven De opruiers hebben nochtans al het mogely- ke gedaan om het werkvolk tot de staking over te breDgen. Maandag namiddag werd eene nieu we vergadering in de Arbeidsbeurs gehouden. Verscheidene sprekers leden een beroep op al de ambachten en werkiiedenvereenigicgen opdat deze de bewegingen der matrozen zouden by- treden en steunen. De tramway bedienden wer den eveneens verzocht zich by de algemeene werkstaking aan te sluiten. Er werd aangekon digd dat de Band der syndicale kamers van de werklieden in de stakmgskomiteit veranderd was. De ketelmakersgasten die reeds lang ge dreigd hadden den arbeid te zullen staken, ver lieten in groot getal het werk om zich bij de stakende matrozen en de werklieden der sui- kerraffineerderijen aan te sluiten. In de olie en zeepfabrieken bleef iedereen aan 't werk,en van de dokwerkers waren er maar enkelen die den arbeid staakten. Maandag avond hebben de trambedienden besloten voor 24uren den dienst te staken. Dinsdag is de toestand verergerd. De han- delsklerkeü, de tram way bedilden en andere syndikaten van Marseille hebben dinsdag mor gend den arbeid gestaakt Er zouden thans 18,000 stakers zijn. Talryke winkels zyn ge sloten en het verkeer der trams is volledig onderbroken Oei Oei in de Vereenigde Staten is er weeral een erg ongeluk gebeurd. Maandag. 11 april, waren een zeker getal aardewerkers bezig aan eene uitgraving, op de spoorweglijn te Novite (Trxap) toen op eens eene lading buskruit, aangelegd om den rotsachtigen grond to doen springen, te vroeg tijdig ontplofte. Veertien werklieden werden gedood. Sleten. M. Alfons Naudts, wonende op den Jetteschen steenweg, te St. Pieters Jette was maandag avond met zyne familie uitgegaan en was drie uren afwezig gebleven. Stoutmoedige dieven, die wel op de hoogte moesten geweest zijn,drongen in het onbewoond aanpalend huis, en braken daar in de zolder kamer een gat in de muur, en geraakten alzoo in de woning van M. Naudts. Zij daalden alzoo naar de slaapkamer van het eerste verdiep, bra ken er eene spiegelkas open en een stalen kof fertje en roofden er een pak obligaties van 10.000 fr. uit De schelmen stolen ook verschei dene kestbare juweelen. Zonder door iemand gezien geweest te zyn, trokken zij langs denzelfden weg, laagswaar zij gekomen waren af. De diefstal werd bestatigd toen M. Naudts met zijne familie thuis kwam. De policie wetd verwittigd en opende ter stond een onderzoek. De hulpiommissaris, M. Beesemans vernam dat er in den avond twee verdachte kerels in den omtrek van het huis gezien werden. Waarschynlyk zyn deze kerels de stoutmoedige muurbrekers. Het parket is dinsdag moreend ter plaats geweest. Aardbeving, tn het observatorium van Jugenheim, in Duitschland, hebben de toe stellen maandagnacht, ten 1 uur 34 m.. eene geweldige aardbeving aangeteekend, die ten zuid-westen van Japan moest plaats gehad hebben en die anderhalt uur geduurd heeft Er valt dus te vreezen dat zij schrikkelijke ver woestingen heeft aangericht, indien zy niet in volle zee gebeurd is. Miriebelachlig. Stientjewas een fel manneken dat veel dienst bewees aan zynen vader en hem een groote steun en machtige huipe was. Vader was koopman en moest vele op de bane zijn.Stientje deed grootendeels al het werk thuis en moest ook dikwijls met vader meegaan. Rechtuit gezeid, dit deed hy niet geerne omdat hij dan vroeg moest opstaan. Immers, onder ons gezeid en elders gezwegen Stientje had pene leelijke fout van 's morgeüs nog al lang te slapen en moeilyk uit zijn bed te geraken. Vader had hem al dikwijls vermaand berispt en bedreigd,.. Nu op zekeren morgend weerom had hy ver- schillige keeren moeten roepen, eindelijk weer moest hy boven gaan om hem eene schudding te geven en zoo uit bed te krygen... Zy moesten vroeg van huis weg...Onderwege,Stieutje schupt tegen iets dat nog al zwaar en hard was hij stuikt en raapt eene beurze met geld op. Ziet ge nu, Stien, zegt vader aan sya zoontje, wat men wint met vroeg op te staan Ja, vader, zei Stien, maar die de beurze verloren heeft was zeker nog vroeger op dan wy 1 Selder is eene uitmuntende groente die in alle huisgezinnen benuttigd wordt, en door alle personen gretig wordt geëten. Zoo men verstandig te werk gaat by de be mesting, en deze plant veel begiet, is de teelt zeer winstgevend. Voor den zomer en voor den herfst verkiest men de natuurgele selderij. Het verpoten gebeurt gewoonlyk in Mei Juni, op eenen afstand van 30 centimeters in alle richtingen. Het is ooodzakelyk de jonge plantjes duchtig te begieten ter einde te beletten dat zy door het verplanten te veel zouden lyden. Evenals alle bladgewassen vraagt de selder eene sterke be mesting met stalmest die zoo vroeg mogelijk zal ingewerkt worden Tevens zal man eene goede dosis minerale meststoffan toedienen. Wij raden aan 4 tot 5 kgr. superfosfaat per are eu 2 tot 3 kgr zwavelzure potasch aan te wenden. Ten einde hooge opbrengsten te bekomen zal he; noodig zyn deze bemestiug te volledigen met stikstofmesten, en vooral met zwavelzuren ammoniak. Deze meststof is aanbevelenswaar dig omdat hare werking zeker regelmatig en duutzaam is; op die manier is er middel schooae zaken te maken, want men verwezenlijkt de hoogste opbrengst met de minste uitgaven. Men zal bygevolg niet nalaten 4 kgr. zwavel zuren ammoniak per are te gebruiken, dien men door goed eggen .voor het verplanten zal inwerken. Hier deelen wy de uitslagen mee eener proef door ons in 1908 ondernomen opbrengst per are I met stalmest 567 kgr. II. Met stalmest en(4 kgr. superfosfaat scheikundige mest-\2 kgr. zwavelz. potasch/ 986 kgr, stoffen V* kt?r- zwavelz. ammon Doze cijfers toouen dat men door toevoeging van scheikundige vetten groote winsten kan bekomenJ Aidit. meene achting, vader van een kind dat voor een volmaakt voorbeeld aller deugden gehouden werd, scheent gij een ongehoord geluk te ge nieten maar ik moest weten dat uw leven door de geheugemssen van hot voorledene moest vergiftigd zijn. Deze gedachten kwollen mij vooral in de week voor onze zoo onverwachte ontmoeting. Ik had onder de bescherming der heilige Maagd Maria eene novene van gebeden ter uwer intentie aan God opgedragen. Zonder te weten waarom, gevoelde ik eene zekere on rust over uw lotik vreesde de droeve ge beurtenissen en eenig groot ongeluk. Noojt had ik mij kunnen inbeelden wat de Voorzienigheid voor ons bereidde, ea de wonderlijke omstan digheden door welke zij twee herten moest vereenigen, die zoo wel gesteld zyn om mal kander te beminnen. Deze laatste woorden uitsprekende, vloeiden de tranen uit de oogen van de achtbare kloos terling, en Wilhem wierp zich opnieuw in zyne armen, en bleef eenigen tyd tegen zyn hert ge drukt. Ik ben u alles verschuldigd, zeide hij ein delijk aan zijnen broeder, en moeten gelukkige dagen voor mij nog schijnen, ik beken dat het aan uwe broederlijke liefde, aan uwe broeder lijke genegenheid en aan uwe vurige gebeden is dat ik dezelve zal verschuldigd zyn. In den nacht tusscheL. Zaterdag en Zondag van de verleden week, hebben er eenige baautjeDS vooruit, ofte «notneuzen der daensistenpartij bun behagen geschept, met in een herberg' van den kapellewyk, op bespottelijke wyte de Godsdienstige plechtigheden na te botsen. Zekeren persoon, vertoonde den priester en een andere vervulde de rol van kosterde overige snotneuien waren de kerkgangers. De eerstgenoemde ging prediken en las de dienateD af voor de aanstaande week; hij nam een toon aan als wilde hy den Eerwaarden Heer onder pastoor nadoen... Aardige kristene demobrateD niet waav 1 En dat zij 1 van die voornaamste helden die groene Pie ophemelt voor goede en deftige kristene menschen II en de katholieke noemt hy wauschepsels. Is ook al meermaals bemerkt, dat er vaD die groei e jannen, afs zij des Zondags ter kerk gaan .onder de mis in plaats van in een kerkboek te lezen, nemen ze eene gazet, zooals Het Sportnieuws of een ander nieuwsblad en zulke gasten spelen hier ook propagandisten voor de kouterachoolaan dat volk is waar lijk geene kop te krijgen. Nu hebben ze in Herdersem ai een maison du PeupU ook en 't is te voorzien dat ze nog zullen droomen van eene Synagoog of tempel a, want ge moet weten, die mannen willen alles op hun eigen hebben, om afgezonderd te zyn van de katho lieken. Gij allen katholieken van Herdersem doet uw best, blijft standvastig in uwe katho lieke Godsdienstige overtuigingen, en gaat altyd voort op den goeden weg; moet ge soms al iets onaangenaams verduren, denkt dat het ais 't Godbelieft toch wel eens zal verbeteren want 't spreekwoord zegt: Na lyden, komt verblijden. Afdeeling van het katholiek Vlaamsch Se cretariaat met goedkeuring en ondersteuning van het Davidsfonds. De Algemeene Tooneelboekery die zich richt tot de tooneelkringen. onderwijsgestichten, patronaten en kindertooneelen, wil zyn een katholieke gids op het gebied [der Nederland- sche tooneelliteratunr. De Algemeene Tooneelboekery verstrekt gratis aan hare leden alle geweDschte inlich tingen. Tot hiertoe hebban reeds 88 kringen zich bij de A. T- B, aangesloten; waar blyven de overige? Er valt een enkel maal een inkomgeld te gtorten. 5 franks die mede dienen tot waar borg; voorts betaalt men jaarlyks 3,50 franks; daarvoor ontvangt men de boekenlijst, de too- neelstukfcen ter inzage om later een overzicht met dédelyke, bondige beoordeeling der voor banden zijnde stukken. De voorzitter der A. T. B. is advokaat Dosfel te Dender monde schry ver-boekbewaarder is M. Lod. Bock, Kapellestraat, 14, te Thi.euen (Brabant), deze verstrekt gaarne verdere in lichtingen. ilanqne Centrale Cantoine, Naaml' Maat. Hui ïugB andkoffers 10 fr/sj. Zie annonce Prijskampen op 17 April. Te BRAINE Braine Fayi Soignies. Te CAMBRON Ormagnies Braine Enghien. Uitslag der Prijskampen. Te JEMAPPES. 1* lutte Soignies 6 spelen 30 vijf tienen, Quaregnon 3 spelen 18 vijftienen. 2® latte Quaregnon 7 spelen 33 vijftien, Jemappes 4 spelen 80 vijftienen. Beslissing Quaregnon en Soignies hadden elk 5 spelen en 30 vijftienen om 29 als men het spel moest staken. Te JEMAPPES. 2® dag 1® lutte Quaregnon 2 spelen 30 vijftienen, Jemappes 1 spel 19 vijftienen. 2® lutte: Jemappes 7 spelen 28 vijftienen, Nijvel 0 spelen 14 vijf tienen. Beslissing Quaregnon 8 spelen 37 vijftienen tegen Jemappes 3 spelen 24 vijftienen. Te MANAGE. 1® lutte Fayt 7 spelen 35 vijftienen, Manage 4 spelen 25 vijftienen. 2® lutte Manage 7 spelen 37 vijftienen Seneffe 5 spelen 29 vijftienen. Bes issing Fayt 8 spelen 36 vijftienen tegen Manage 2 spelen 20 vijftienen. Te ELSENE. 1® Cureghem verliest men 9 spelen 56 vijftienen tegen Elsene 12 spelen 68 vijftienen. Te La Hestre. Fayt overwint met 7 spelen tegen Nijvel 4. 2 latte: Eterbeek 7 spelen tegen Nijvel 5 Beslissing Na 6 spelen gelijk wordt Fayt overwinnaar verklaard op Etterbeek. Te BERGEN. 1® lutte Braine 6 spelen 26 viettienen Schaarbeek 1 spel 18 vijftienen, 2 lutte Schaarbeek 7 spelen 37 vijftienen, Mons 6 spelen 34 vijftienen Be slissing Schaarbeek 7 spelen 32 vijftienen tegen Braine 2 spelen 22 vijftienen. Junior. Gy zult mij in het overige van myne loopbaan ondersteunen gij zult mijn leidsman zyn, ge lijk gij myn verlosser geweest zyt, en ik zal u mijne zaligheid verschuldigd zyn I Des anderendaags vroeg was de groote beuk van St-Gudula vol volk. Op deze tyden van gelool was het vooral aan God dat men bijstand in groote ongelukken vraagde,of dat mea dank zeggingen gaf over gelukkige gebeurtenissen die de blijdschap in de staten en in de familien kwamen brengen. De vader Orlandini moest eene solemnele mis doen uit dankbaarheid voor de weldaden waarmede God hem overladen had. De grootste ingetogenheid heerschte in geheel de vergadering allen waren onder den indruk eener heilige en levendige beweging, by den autaar de gra f Wilhem en zyne dochter Aloisa in de diepste overdenking verslonden, aanschouwende. Als de eerweerde klooster'ing, deu graaf Philippus van Vladsloo, dien men sedert twin tig jaren meende dood te zyn, verscheen met zyne priesterlijke kleedëren versierd, eene on vrij willige siddering van eerbied en verwonde ring doorliep geheel de vergadering. De oogen vielen beurtelings op de weerdige priester, die, sedert zooveel jaren, zich door eene heldhaftige zelfopoffering aan de wereld verborgen had, op zynen zoo misdadigen en zoo boetveerdigen Dinsdag nacht is brand ont staan io de olieslagerij van de Firma wed. Jan Stas en zoon Op een oogpink stond gansch het werkhuis in lichtlaaie vlam de vlammen sloegen weldra over op eenen eigendom van den heer Cooreman, voorzitter der Kamer. Ook de scheepstim merwerven van M. Van Damme en der firma Van Praet warden erg bedreigd. De pompiers van Baasrode, ge holpen door die van Dendermonde, bestreden het vuur. UI il De hofstede van Désiré De lllllt*^t^lll. Brackeleire, op de wjjk Boekt, is door eenen geweldigen brand in a*ch gelegd. Alloen de de koestal kon gevrijwaard blijven. Een groote voorraad strooi, alm, enz. werd ver nieid. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt 8000 franks. Eene heele bende dronken kerels is Zondag Dacht met braak ën beklimming op het hof godroDgen van M Vaode Walle. Een der in brekers gaf zyne bevelen en de kwaaddoeners begonnen de woning al te breken. De bewoners moesten om hun leven te redden, in nachtge waad naar den kelder vluchten en er zich ver scholen houden. Dj vensters, de deuren, de keldermonden werden afgebroken, eeu onlangs opgetrokken muur werd om erukt en de wilde mannen wiei pen met steenen de m1 ubelen aaD stukken. De gendarmen, die drie kilometers verder op ronde waren, hoorden het helsch lawyd en snelden toe; zy konden de bijzonder sters daders, die nog aan hun vernielingswerk bezig waren, aanhouden. Van de talrijke gebu ren is er niet een die iets van het baldadig tooneel gezien of gehoord heeft, zoo ten minste beweren zij. Maandag namiddag is het parket van Aude- naarde ter plaaise geweest. Er werden nog verscheidene aanhoudingen bevolen en al de kerels zijn naar de gevangenis van Audenaarde overgebracht. Dinsdag morgend werden nog vijl personen door de gendarmen van hun bed gehaald. De familieleden van de aangehoudenen gingen weenend achter de gendarmen. Dinsdag, heel den dag daor, kwamcr van overal volk Daar de gepleegde verwoesting zien. Men kan zich geen denk beeld geven van vernieling die bij M. Van de Walle aangericht is. Nog verscheidene aanöoudingen worden verwacht. Zaterdag namiddag, rond vF|illcl.sSd l» 5 are^ ontbond er brand in de schuur van den landbouwer Sterck, in de Flieronstraat. De stallingen en het woonhuis vatten insgelyks vuur en in een oogwenk stoud alles in laaie vlam. Een kind sliep in huis in zijn wiegje eene moedige vrouw, de echt- genoote Clemhout, snelde toe, liep in den vuur poel en gelukte er in het wichtje, dat reeds half verslikt was, aan eenen gewissen dood te onttrekken. Vrouw Clemhout bekwam erge brandwonden. Van heel de groote pachthoeve blyft er niets T:eor over dan eenige zwartberookte muren. Een peerd, het vee, zes verkens, een hond en heel ds inboedel zijn de prooi der vlammen ge- woiden. De schade bedraagt rond de 25,000 Ir. broeder, en op den engel van godvruchtigheid en van deugd, welker onnoozelheid waarschijn lyk de hemelsche zegeningen op hare familie getrokken had. Op de plechtige oog -nblik der communie naderden Wilhem en zyne dochter in de diepste ingetogenheid tot den autaar en de klooster ling kwam het brood der sterke, het Lam Gods de hostie zonder vlek aan zyuen broeder en aan zijne nicht geven. Dit verheven en zielroerend tooneel rukte tranen uit de oogen van al de aanwezigen zy vielen allen op den grond van den heiligen tempel, en looiden den God van goedheid eD van liefde, die de wonderen zyner bermhertig- heid over dit huisgezin hetwelk eertyds zoo »er<Jeeld was, vermenigvuldigd had. Als de graven an Vladsloo, na den godde- lijken dienst naar hua kasteel wederkeerden, eene aanzienelyke menigte vergezelde heD plechtiglyk tot aan hun paleis de eerbiedige stilzwygendheid van het volk wierd maar on derbroken door toejuichingen ter eere van de achtbare kloosterlingen en den galm van heili ge lofzangen. De vader Orlandini, ('t is onder dezen naam dat wy hem kennen), bleef maar eenige dagen in het huis zyns broeders ondanks al de aan- dringingen welke hem dezen laataten deed, ge- Btli o o-PIl hoilt De echtgenooteüSeghers- f?o ^^Lamot hebben Maandag hunne gouden bruiloft gevierd. De jubilarissen woonden eene plechtige mis van dankzegging bij, en heel den dag werd er door de bevolking Ier gemeente flink ter hunner eer gefeest. stond brand in de stalling van den landbouwer Frans Lippens, Ouden steenweg, tyders de afwezigheid der bewoners. Toen hulp opdaagde, was reeds e^ne koe gestiktde pompiers konden het vuur uitdooven. De stallen en een deel der woning werden vernield. Er bestaat verzekering. Men veron derstelt dat de brand ontstoken werd door eenige onvoorzichtige knapen, die in de naby- heid speelden. Ninove, werd er sedert een tweetal jaren voort durend gestolen. Alle weken verdwenen er nogal groote hoeveelheden bobynen en garen, en ondanks alle opzoekingen, kon men de dieven niet ontdekken. De policiekommi&saris van Dendermonde vernam Zaterdag avond dat er in een winkel dier'stad garen verkocht werd, dat de diefstallen moest voortkomen. Een onderzoek werd gedaan, waaruit bleek dat de winkelier alles ter goeder trouw gekocht had van eene vrouw vau St-Gillis-Waes. De policiekommissaris dezer gemeente werd ver wittigd, en deed insgelyks een onderzoek hij ontdekte er eene groote party garen in de woning van de verdachte vrouw De vrouw werd ondervraagd doch weigerde uitleggingen t3 geven het onderzoek duurt voort. Tal van valsche flankstukken met de beeltenis van Leopold II, jaartal 1909, Vlaamsch lekst (gansch nieuwe stukken), zijn alhier in omloop. Deze stukken zyn buitengewoon goed nage maakt, maar verschillen van klank en wegen iets lichter dan de echte. Zij zyn gemaakt van eene mengeling koper en wit metaal. De naam 'an den ets9r, Vingotte onder het hoofd staande, is niet klaar afgewerkt. Woensdag was de smid Karei Van Hout ven, aan 't werken aan de Denderbrug. Door een ongekende oorzaak raakte de plank die aan de brug vastgemaakt was en waarop hy zat, los, Van floutven viel in 't water. Hy heeft zich al zwemmend kunnen re lden. I Woensdag, rond 5 1/4 ure, is de tweewoonst afgebrand, bewoond door L. Van Leuven en A„ BLondeel, op de wyk Gucht. Al de meubelen, huisraad en kleederen zijn de prooi der vlammemgeworden. De beesten zijn gered. De pompiers konden een derde huis, bewoond door Viktor Van Nuffel, vry waren. Vrouw Van Leuven moest terug in haar brandend buis springen om hare twee kinderen te redden, die nog lagen te slapen. De schade bedraagt 4000 frank, maar door verzekering gedekt. Dinsdag namiddag om 4 ure, is het parket van Dendermonde afgestapt om een onderzoek in te stellen nopens den brand bij Lievens en Bisman, wijkOferimpe, teewoonst, wolkenden 5 April laatst is afgebrand. Wi'l liw.-ti E 'QC gr-wMdigc ontplof- ff ClIClcu. f-nK ke ft plaats gahad in de buskruitfabriek Coopal en Cie. Er zyn geene ongelukken van personen, doch die stoffelijke schade is aanzienlijk, daar de machienen erg geleden hebben. Maandag namiddag betrapte de knecht der kinderen Vandenberghe, op Gansvelde, een kiekendief in den voederstal. Den kerel greep den knecht bij de keel om hem het roepen te beletten, doch deze laatste kon zich losrakken en riep om hulp. De dief bracht den man een messteek toe in het been en nam de vlucht. Er zijn verscheidene kiekens verdwenen. RnimP Een lan(*bouwer uit eene nuusc* naburige gemeente had in de stad voor 2000 fr. vee verkocht. Drie kerels, die zulks wisten, lokten den landbouwer mede naar eene herberg, waar twee hunner medeplichtigen aan het tuischen waren. De pachter liet zich overhalen om mede te spelen toen hy reeds 500 fr. verloor werd hy gewaar dat hy met be driegers te doen had. De man ging de policie verwittigen, doch toen deze ter plaatse kwam, waren de vijf schelmen reeds weg. ff pp-yplp Eenige kinder waren rond 1 c c den avond aan het spelen in de Arestraat. De kleine Alfons Lippeveldts, 8 jaar oud, viel juist toen er eene kolenkar voorby r^ed het arme knaapje rolde onder de wielen dia hem het hoofd en een der beenen verplet- torden. Het ongelukkig kind was op den slag dood. Maandag avond is de genaamde Bernard Roela alhier in de statie met den arm tusschen twee buffers gevat. Het ver minkte lidmaat is moeten afgezet worden. Het slachtoffer verkeert in bedenkelyken toestand. I nkprpn Eenige schurken hebben L c Zoüdag nacht met steenen ge worpen naar het Christen beeld, dat achter de sakristy der kerk hangt. De rechtervoet van het beeld is verbrijzeld. De heiligschenders worden ieverig opgezocht. lakte hij hem te doen verstaan dat zyne plich ten van religieus hem ver boaden van naar z^jn klooster weder te keeren.Op zyn vertrek wierp Wilhem zich op zyne knieën, hem biddende van hem zynen zegen te geven, en hem smee- kende van nieuwe gratiën en verlichtingen aan God voor hem te vragen. Ik heb eea voorne men gemaakt, zeide hy van hem scheidende, de Heer die het my ingegeven heeft, kan my alleen de middels geven om het uit te voeren.» Eenige maanden daarna, de graaf Wilhem, die maar wachte om de wereld te verlaten tot dat zyne dochter uitgetrouwd was, gaf haar aan eenen der princen van het edel huis van Arem - berg hij vertrok dan in het klooster van St. Pieter, met het voornemen van zijne dagen by zynen achtbaren broeder te eindigen. Hy stier er eenige jaren na hem in eenen gelukkigen en heiligen ouderdom, na omtrent vyltien jaren in de oefeningen der godvruchtigheid en der boetveerdigheid overgebracht te hebben, eiken dag zyne misdaden beweenende, en aan God de vergiffenis vragende, welke hem den besten en den iiefdadigsten der broeders zoo edelmoedig- yk verleend had. 1 EINDE.

De Volksstem | 1910 | | pagina 2