OE NIEUWE REGEERING De Toestand in den Lande Hoe kan men kiezen jp 'T EEN EN 'T ANDER Zestiende jaargang n' 800 2. DAGBLA-D tBMWSSawMWM*- v kv - -v-T" Koning George V en Koningin IVÜary van Engeland, Het Staatsblad 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 21 Nlei 1910 ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. I Inschrijving in alle postbureelen en ten buroeie dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat9. AALST. Telefoon I I4V Alle meededeelingen te zenden aan liet. bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalij'.. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKS T R A A T 9 A A L S T Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, lekoapon, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 30 0.30 fr. 2° r »71»00 fr. eb 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Nu cl'overal wordt gesproken, ge schreven en gewreven over de groote en gewichtige kiezingen die overmor gen plants grijpen, gaan we op den uitkijk 0111 te zien hoe het zooal gestaan en gelogen is. Dat er 3 partijen over malkander slaan, katholieken, liberalen en socia listen is voor niemand nog een geheim; dat socialisten en liberalen samen een pot koken en bijna overal uit een pot eten, is al evenmin een geheim. We mogen dus met recht en reden zeggen: Do vijandelijke legers staan getweeën tegenover een de katholieken en de geuzen, 't Is de strijd lusschen de Kerk en de Vrijmetselarij. Hoe staan nu de zaken Daar de kiezingen in onze provincie geen plaats hebben, kunnen wij den toestand wat heter nagaan. Onze vrienden staan er in het alge meen zeer goed voor en het moet nie mand verwonderen dat ze op menige plaatsen met prachtige meerderheden zullen te voorschijn komen. Zoo ver wachten wij onder andere te Kort- 1 rijk en te Brussel waar er groote kans bestaat 2 zetels te veroveren op de tegenstrevers. Te Namen en in Oos tende zal ons stemmengotal ook mer kelijk klimmen. Op andere plaatsen ziet het er min rooskleurig uit, namentlijk daar waar er twist of onoenigheid bestaat tus- schen onze broeders. Leuven en Dinant zullen aandenalgemeenen lijst verschei dene honderden stemmen doen verlie zen, doch er bestaat weinig kans voor de tegenstrevers, daar onze stellingen te bemachtigen. 26 jaren lang zaten we goed, thans zitten we beter dan ooit, daarom ook blijven we wat we zijn en wat we wa ren Rustige, vrijheidslievende en welvarende burgers. -VVV Indien de katholieken ditmaal met vermeerderde krachten mogen uit den slag komen of hun stemmengetal zien vermeerderen, dan zitten ze vast zou men in het land van Aalst zeggen voor eeuwig en drij dagen. Zou dat feit nu onmogelijk of zelfs onwaarschijnlijk zijn Verre van daar! Sedert de laatste maanden zijn de te genstrevers al te stoutmoedig in het strijdperk getreden. En zegt men soms die bang is krijgt slagen, zoo laten de menschen er nogal dikwijls op volgen Ja, maar die al te stout is, krijgt er ook. De tegenstrevers hebben in hun no verregaande verwaandheid den grond van hun gemoed blootgelegd, zij hebben laten zien en voelen, waar zij naartoe willen, zij hebben duidelijk te verstaan gegeven wat zij zinnens zijn te verrichten moest hun ooit het staats- roer in handen komen. Daaraan denken op dezen oogenblik alle weldenkende Belgen. Er staat voor het land te veel op het spel, het waagspel is te grof en tevens zeer ge vaarlijk. Er zijn er hier en daar soms wel,die voor eene verandering, al eens op een ander vaartuig zouden willen overstap pen, maar nu ze op voorhand weten in welken storm, in welk tempeest dit nieuw vaartuig hen wil drijven en hen zal drijven, nu ze gewaar worden wel ke teleurstellingen deze handelwijze zoude medebrengen, nu roepen ze uit aan al wie het hooren wil. Voor onze vrienden uit dc provincie Brabant herhalen wij dat men op 4 manieren eene geldige stemming kan uitbrengen. 1" Het vierkant boren den Ijst zwart maken, zoo kiest men voor ganscb den lijst en tevens hecht men zijne goed keuring aan de volgorde der kandi daten. 2" Het vierkant nevens den naam van oenen werkolijken kandidaat zwart maken. Men biest atz-uo ooit voor gansch den lijst, maar geeft den voor keur aan meen kandidaat. 3" Nevens den naam van ecnen plaatsvervanger stemmen. Men stemt gansch den lijst, maar geeft, den voorkeur aan uwen kandidaat op den lijst der plaatsvervangers. 4" Eindelijk kan men nevens den naam van éénen werkolijken kandidaat en tevens nevens den naam van éénen plaatsvervanger stemmen. Men stemt ween voor gansch den lijst, maar geeft don voorkeur aan éénen werkolijken kandidaat en aan éénen plaatsvervan ger. BESLUIT. Men kan niet anders geldig stemmen dan door eene stem voor gansch den lijst uit te brengen. Want de voor keurstem op eenen plaatsvervanger of op een werkelijken kandidaat uit gebracht, telt ook als lijststem. 1° Als men boven aan den lijst stemt mag men voor het overige niets meer aan den lijst doen, anders is uwe stem nietig. 2° Men mag in geen geval nevens 2 werkelijke kandidaten of nevens ?plaats- vervangers stemmen, of uwe stem is nietig. 3° Men mag geene krabben of geene spreuken, woorden noch andere tee- kens op den lijst brengen, want dietee- kens vernietigen ook uwe stemming. 4° Men kan maar voor en op éénen lijst kiezen want, kiest men voor 2 lijs ten of voor kandidaten van verschillende lijsten, dan vernietigt men nogmaals zijne stemming. Het zekerste van al is, boven op den lijst te stemmen of ten hoogste nevens eenen enkelen kandidaat. Om niet verkeerd te stemmen make men dus maar een enkel vierkantje zwart. Een kiezer. bridge, kleindochter van «Joris III en nicht van Koningin Victoria. Koningin Victoria-Mario werd gehore Liberale bluf.-- De liberalen hou den staan dat zij overal den besten bijval behalen niet hunne meelingen en zulks bij zonderlijk bij de katholieke buitenlieden. Op de Sinksendagen gaven zij eene meeting to Woluwe.S1 Elionne. Zij trokken er met een muziekkorps neen en gelukten er in zeven toehoorder** krijgen. Eene dagorde van vertrouwen in de kan didate:! werd bij toejuiching der muzikanten Lofhebiv^ing. T« elt, oud-voorzitter der Ver» ver eenige w eken in België ij zijne bewondering en te\ ver ons schoon en rij!. I.indek en M. Roose- L-nigde Staten, kwam, drukte vredenlieit! uil lat, zegdo liij, aan liet hoofd «van al dc landen dei- wereld staal. Indt rdaad nimmer heeft de voorspoed in ons land zulke uitbreiding genomen als nu, onderons katholiek bestuur. rdeuwoggokegeld iu DO inillioen frankcu 1200 millioen fntnk van de Lijfrentkaa life ale T 1.S,SI waren er sleehls i'do spaarkas.Nu zijn gestort, zonder het g- nog te rek'Ton. Is dit geen bewijs de bevolking van Rel', uitzinnig moeten ziji land in gcuzenhanden mi den welstand van mi zoude men niet om ons voorspoedig >ver te leveren vV Burgerlijk eereteeken De medalie van 1" klas wordt toegekend aan de hoeren Leonard, onderwijzer te St-Nikolaas: Huygens, id. te Puurs Smet, id, te Meer- donck De Sutter, id. te Maldegem Cale- waert, voorzitter Van den Hospicieraad. te Aalst Colpaert, ontvanger van het Welda digheidsbureel te Wijnkei Het burgerkruis van le klas,aan den heer De Roover, muziekleeraar aan het weesge sticht te Gent Eene overgroote lioeveelheie ambtenaars, bedienden en werklieden van het departement van spoorwegen, telegrafen, alsook van de bijzondere spoorbanen en van de buurtspoor wegen bekomen ook liet burgerlijk eeretee ken. Burgemeesters. M. Pirmez is burge meester benoemd te Goegnies, in vervanging van M. Hermant, ontslaggever M. Francq is burgemeester benoemd te Twee-Akren Rechterlijke orde. Bijgevoegde rech ters Bij het vredegerecht van Leuven, M Veltkamp, advokaat te Leuven, in vervan ging van M. Gollard, tot een ander ambt go- roepen. Koning Joris V is nog niet veel gekend. De oorzaak daarvan is, dat hij zich steeds op den achtergrond hield en liever niet Ij ij Ofiicicele plechtigheden verscheen. Koning Joris V. is de tweede zoon van koning Edward. tln '1892 stierf echter zijn oudere broeder, de hertog van Clarence en toen werd do prins van Wallis, do zee man zooals men hem gcwoojilijk noemde, erfprins. Koning Joris- Frederic- Ernest- Al- hert werd geboren te Marlbarough Ilouse op 3 Juni 18(35. In 1903 huwde hij te Lomjpn met zijne nicht, de prinses Victoria-Maria van Teek. Deze schonk hem zes kinderen, 5 zonen 'en eene dochter, te welen Edward-Albert- Christian-André-Patrich-David, geboren op 23 Juni 1894 Albert-Froderic-Arthur-Gcorgo, geboren oj) 14 December 1895 Victorian-Alexandra- Alice-Mario, geboren op 25 April 1897 Hendrik-Willem-Frederik-Albert,geboren op 31 Maart 1900 Joris-lulward-Alexander- Edmond, geboren op 20 December 1902 en Jan-Karel-Frans, geboren op 12 Juli 1905. De prins van Wallis en de hertog van. Cla rence werden heiden op het schoolschip Jire- tcinnici geplaatst. De tegenwoordige Koning vond zooveel smaak in den stiel van zeeman, dat hij er zijne loopbaan van maakte. In 1883 werd hij scheepvaardig op do Cancidus in 1885 luitenant en in 1890 hevel hebber van het schip Ihmsh dat in den Atlan- fischen Oceaan kruiste. In 1892. na den dood van zijnen broeder, werd hij als hertog van York naar de Lords- kamer gezonden. In hetzelfde jaar tijdens de vloot oefeningen werd hij met het bevel van Mclanpvs gelast. In 1898 ging hij over tot het eskader van het Kanaal en in 1901 werd hij opperbevelheb ber van de vloot Van in 1902, bij het overlijden van Konin gin Victoria, werd prins Juris op dc hoogte gebracht van <lo regeering daar hij als zoon van Koning Edward, eens zou geroepen zijn om over de Engelsche onderdanen te regeo- ren. Onderlusschen deed hij in gezelschap zij ner vrouw eene reis in Engelsch-Indië en werd er overal feestelijk ontvangen. Daar kon hij tor plaats dc gewoonten, zeden en noodwendigheden van het Indisch volk on derzoeken en bij zijnen terugkeer verklaarde hij in eene plechtige ontvangst te Londen dat Engeland Indië zeer gemakkelijk zou kunnen regeeren hebben, met zachtheid en toegenegenheid. .VI de lessen welke prins Joris van zijne leermeesters kreeg, werden hem op zee gegeven. Van in zijn prilste jeugd was de tegen woordige koning van Engeland dikwijls in gezelschap van keizer Willem. In 1890 ondernam hij met zijnen vader een reis naar Berlijn en kreeg er do eereteekens van den Zwarten Adelaar. Sedert kwam hij verscheidene malen met zijne vrouw naar Duitscliland daar deze er familie wonen heeft te Mecklemburg. Tijdens de laatste politieke krisis welke Engeland lo doorworstelen had, volgde de tegenwoordige koning met veel belangstel ling de wendingen der inlandsche politiek. Hel is dus genoeg te voorzien dat koning Joris op dc hoogte zal zijn van zijnen toestand De nieuwe koningin Koningin Victoria-Marie is de dochter van den hertog vanTcek,cen Duitschen prins, die gehuwd was mot de prinses Marie van Cam* n oj» door 20 April 1867 te Kcnnigton en gedoopt den aartsbisschop van Gonterburg. Toon zij 17 jaar oud was trokken hare ouders naar Italië. In 1880 verscheen zij terug aan hel hof van Engeland en in 1891 kondigde men hare verloving aan met den hertog van Clarence. Deze echter bezweek een jaar nadien aan de gevolgen eener longontsteking. Daar de oude koningin Victoria, moeder van koning Edward VII veel van de prinses van Teelt hióld, pleet zij hare zaak bij den prins van Walles, nu koningJorisen bekwam dezes toestemming om met de verloofde van zijnen broeder in het huwelijk te treden. In de maand Mei 1893 werd de verloving- van den prins van Walles met de prinses van Teek bekend gemaakt en op 10 Juli daarop volgende had het huwelijk plaats. De lijkplechtigheden van koning Edward DE LAATSTE DAG. Donderdag was het de laatste dag der •tentoonstelling van liet lijk. Niettegenstaande een vreeselijk onweder jedde, stond eene overgroote menigte wederom voor de poorten van Westminster Hall. Talrijke personen werden ongesteld op straat en moesten geneeskundige hulp ont vangen. De vorsten te Westminster Koning Albert vergezeld van den Keizer van Duitscliland en van Koning' Joris, zijn naar Westminster gegaan om het lijk te groeten. Zij werden in liet hotel ontvangen door de hertogen van Ceminglon en van Norfolk en doorM. Balfour. Tijdens hun bezoek werd de défilé van hel publiek geslaakt. Zij verbleven een vijftigtal minuten te Westminster. Keizer Willem legde eene kroon op de katafalk, knielde eenige minuten neder voor ie kist en bad. Een diner aan het hof Donderdag avond bood Koning Joris aan le vreemde vorsten en gezanten een galaonl- bijt aan. Al de genoodigden waren in ont vangstkostuum. Koning Joris zat het ontbijt voor en recht over hem zal de hertog van Gonnaught. De prinsessen waren niet tegenwoordig, De koning'- had aan zijne rechter-zijde deu keizer van Duitscliland. den koning van Dene marken, den aartshertog Ferd'uand van Oostenrijk Prins Fushimi van Japan aan zijne linkerzijde, den koning van Griekenland den koning van Portugal, den erfprins van Turkcyë, de erfprins van Griekenland. De- hertog van Gonnaught had aanzijn j rechter zijde den koning- van Spanje; den groothertog Micliel-Aloxandro-vitch van Ruslandaan zijne linkerzijde, den koning van Noorwegen, den koning dor Belgen en den hertog van Toste. M. Pichon, Fransche gezant, had plaats genomen tusschen den landgraaf van Hessen en den prins van Griekenland. Onder de genoodigden bevonden zich ook prins Hendrik van Pruisen, president Roose velt, graaf van Su, do hertog van Aleneon, de hertog van Vendome, de Egyptischo prins Mohammed-Ali-Pacha, de prins gemaal van Holland enz. 'deteiiswaardinheden. Lr valt nicest regen tusschen 3 en 5 ure 's na middags en rond 8 ure 's avonds, maar des zomers hebben do moeste qnwedors plaats tusschen 11 ure 's avonds en 3 ure 's mor- gends. In Sicilië vindt men meest ongclotlor- den meer dan 70 per honderd der inwoners kumion lezen noch schrijven. Te veel citroenen of tomaten gebruiken is zeer slecht voor de maag gedurende liet heete seizoen. De prijskamp van Rome De volgende kunstschilders zijn tot den eind- prijskamp toegelaten. J. Victor Ilegnart, leerling dor scholen van Bergen en Brussel 2. dan Van Puyon- brocck, Antwerpen 3. Louis Buisseret, Bergen en Brussel 4. Kiniel Vei\ueorsch, Brussel 5. Collin, Brussel (3.- Navez A., Brussel. Ingevolge liet koninklijk besluit van 20Februari 1904 mogen ook J. English, van Brugge, leerling te Antwerpen, en Oscar Coddron, van Gent, aan den eindwedstrijd deelnemen. Dc tentoonstelling der werken voor den voorbereidenden prijskamp zal plaats hebben in de akademie te Antwerpen (Venusstraat) van Zaterdag 21 tot Maandag 23 Mei, telkens van 10 tot 17 ure. In hetBelgiëch gezantschap van den Haag. De Belgische ge zant te Lissabon, M. baron Fallon, is naar Den Haag verplaatst in vervanging van baron Guillaume, die naar Parijs gezonden is. De havens van Korea. - De Japaansche regeering heeft eene som van 12,5tM)000fr. bestemd voor de verbouwings werken der havens van Korea. Het graangewas in Canada. De tarwe die op 15 Maart gezaaid werd in de omstreken van Brandon, Manitoba, stond op 15 April reeds 15 centimeters hoog. De helft der zaaisels werden dit jaar ruim 3 weken vroeger gedaan dan verleden jaar. Altijddurend jet Altiji flescn licht in een Eenigo stukjes fosfoor, ter groote oenei* erwt. worden in een fleschje met 20 gram olijfolie overgoten. Het lleschje dat slechts vooreen vijfde deel gevuld inag zijn, zet*men in warm water, totdat het fos foor gesmolten is. Men letto er op, dat het lleschje niet met een kurk, maar met een glazen stopsel gesloten moet worden. Wil men nu den in! oud doen licht geven, dan schudt men het lleschje en neme den stop er een oogenblik af. De Parijsche policic ge bruikt dit middel dikwijls. Dc ouderdomsdeken der burgemeesters. Ui hoor J»o Lange, is dc oudste burgemeester van België. Hij werd geboren den Mei 1811 en is dus zijn honderdste jaar ingetreden. Hij zetelt in den gemeenteraad van Bertliéc sedert 1834. Men bereidt zich reeds oin een schitterend feest ter ecre van don achtbaren ceuweling in te richten. 9 Geuzen wefvoegeliikheid. Maandag wilde lo Kortrijk een priester instappen iu een rijtuig van den ijzorenwog. Een heer die reeds in het korrtpartinienl was, stelde hem voor den ingang en snauwde den priester toe Hier niet binnen,tenzij indien gij belooft voor De Bunue te kiezen. De priester wonde- zich naar een ander korapartiment, doch word achtervolgd door het heerschap dat den pries ter belasterde on bclccdigdo. Do statieoverste die getuige was van dit voorval, deed den beleefden geus naar het bureel komen en maakte proces-verhaal op. Wol besteed l

De Volksstem | 1910 | | pagina 1