Beslissende slag Het Meesterstuk van Rubens W e DE KAMERVERKIEZINGEN I DAGBLAD DE Uit de St-Martenskerk[van Aalst naar de Wereldtentoonstelling van Brussel. Zestiende Jaargang n SOO 3. 12 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 22 Klei I9ID DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. I Inschrijving in alle posthureelen en ten burecle dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur cn Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle meededeelingen te zenden aan het bestuur der - Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKS T R A A T 9 A A L S T Grooto aankondigingen cn clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groolc Tegels. Binnen weinige, uren zullen we ver nemen wat de Kiezers der provinciën Brabant, Antwerpen, Namen, Luxem burg en West-Vlaanderen denken over de politiek die sedert 20 jaren bet land heeft geleid langs wegen van een dracht, voorspoed en ontwikkeling. Voor ons blijft de uitslag zeker. Ilij moet ons voordeelig zijn, anders moe ten wij denken dat de dankbaarheid niet meer bestaat bij ons volk. Het zijn de katholieken die liet meest hebben gekampt en immer zul len kampen legen de steeds grooterejen hatelijke eischon van het militarisme, liet zijn zij die nooit zullen gedongen dat al onze kinders naar de kazernen moeten, liet zijn zij die hun de uiterste moeite zullen getroosten om het leger immer meer en meer te verbeteren op stoffelijk, zedelijk en godsdienst! bied. Het is dank do katholieken dat de pensioenwet is tot stand gekomen, al les wel ingezien de beste van Europa, en die sedert 1900 reeds meer dan 200.000.000 fr. aan ons volk heeft ten goede gebracht. Het werk der werkmanswoningen heeft zijn ontstaan cn zijn bloei te dan ken aan de katholieke partij en wonen er thans 100.000 werklieden in lmn eigen lieerd, zij hebben bet te danken aan de katholieken. Heiwerk dor mutualiteiten, thans moer dan een millioen aanhangers tel lende, is nog een werk ingevoerd door onze katholieke meerderheid. Do ongevallenwet, welke thans ecne vergoeding verzekert aan iederon ver ongelukten werkmensch, wat vroeger maar het voordeel was voor zeer wei nigen, die schoone sociale wet is voor het meerendeel de vrucht der katho lieke werking en in de toekomst zal ze voorzeker nog verbeterd worden. De wet op de Zondagrust, zoozeer verlangd door de katholieke huisva ders, is tot stand gekomen niettegen staande de hevige bekamping van som mige tegenstrevers. Het bedrag der algemeene spaarkas, die duidelijk de af- en toename aan duidt van den algemeenen welstand, is jaarlijks met verscheidene millioenen franks vermeerderd. Onze kolonie, het schoonste bescha vingswerk en de roem van ons land, is in handen van België, dank aan de katholieken. Nooit is er eene kolonie op eenige jaren vooruitgegaan zooals de onze hier om vooral ook moet de katholieke partij aan 't bewind blijven om van dat koloniaal werk te maken een werk van hooge beschaving, een werk van groote werelduitbreiding, dat moot strekken om de ongelukkige wilden in Congo het licht der waar heid te brengen en ze tot beschaafde mönschen te vormen en tevens dit op- oHbringswerk te doen gepaard gaan mét eene reusachtige ontwikkeling op nijverheids- en handelsgebied tot zege, roem en voorspoed van ons land. De katholieken moeten blijven re- geeren om de sociale werking, reeds zoo schoon begonnen, reeds zoo talrijk vertakt op allerlei gebied, om die heer lijke maatschappelijke wetgeving nog verder uit te breiden, te verbeteren cn te volmaken. c Dc tegenstrevers van alle kleuren willen in het land, waar nu de vrede en de vreugde heerschen, twist en tweedracht zaaien zij willen den oor log doen aan onze katholieke scholen en gestichten, ze willen ze berooven van alle toelagen, niettegenstaande liet lager katholiek onderwijs don Staat 900 millioen heeft in den zak ge spaard, ze willen de gewetens der katholieke huisvaders verdrukken met ze te bedreigen in hunne bediening of in hunne toekomst of in die hunner kinderen geen officieë.le ambten meer dan aan leerlingen die komen uit staatsscholen, geen officieële onderwij zers meer dan deze die komen uit de normaalscholen van den Staat gcene kleinere bedienden of beambten of werklieden meer aan den Staat dan die welke gevoed zijn geweest met iict brood der goddeloosheid,dan diegenen welke de geuzenscholen hebben bijge woond. Katholieke huisvaders, katho lieke jongelingen, katholieke werklie den zijn bedreigd in hunne toekomst en dat moeten wij voorkómen. Door de verdraagzaamheid, zegt Staatsminister Beernaert, zijn wij steeds dc vrienden der Belgen gebleven, cn wij voegen erbij 't is het spook der hatelijke dweepzuchtige onverdraagzaamheid valide goddeloozendat nogmaals hunne klinkende neerlaag zal bewerkste gen- De gnddelooze tegenstrevers zuchten ook naar de. verwereldlijking onzer gasthuizen, de zusters zijn maar goed om pest, cholera en andere gevaarlijke ziekten te verzorgen, de gasthuiszus- ters zijn maar goed om rijke anti-kleri kalen op te passen, maar werklieden moeten er van verstoken blijven omdat de brave zusters niet alleenlijk 's werk mans lichaam verzorgen maar ook zijne ziel; in plaats van gasthuisnon nen moeten er wereldlijken komen zooals in de omstreken van Brussel, om dan gedurende de vastenavonddaT gen te gaan carnaval vieren en samen wijn en champagne te drinken. Dc kloosters ook moeten verdwijnen, de edelste dochters uit den adel, de bur gers- en de werkersklasse, zij die den roem uitmaakten dier funiliën, moeten nis onwaardigen uit het land geban nen do kloosters moeten verdwijnen, daar waar de goedhartigste, de zelfver- loochende en de alles-opofferende man nen in vergetelheid, afzondering en boetveerdigheid hun leven gaan ver- hergen, in plaats van in de wereld te schitteren cn roem te veroveren zulke dochters en zulke mannen, Waar de moesten der tegenstrevers,voor wat de onbevlektheid en de schoonheid van hunne levenswijze betreft, nog niet ge naken tot aan de enkels, zulke kinde ren uit het gastvrije en vrijheidslic vende België zouden worden moeten verbannen Dat nooit Kiezers dat nooit Wij hebben vertrouwen in de Belgi sche bevolking. De Belgen zullen niet ondankbaar zijn voor de onschatbare diensten hun door de katholieke Partij bewezen.De grootste welvaart heerscht in liet land, handel, nijverheid, land bouw en neringtioren en bloeien, het mderwijs is vooruitgegaan op elk go- bied, de welstand van het volk is bijna ten toppunt gestegen en in verhouding van zijno bevolking en van zijn grondgebied staat België aan de spits der natiën... Dit alles weet het Belgi sche volk, dit alles kan ons volk niet eigen oogen zien, met eigen handen tasten, met eigen kop bedenken en beoordeelen. En uit dat alles, uit de overschöuwing van het grootsche, me nigvuldige en vruchtbare werk afge worpen door de katholieke Staats partij, het heerlijke plan beschouwend van wat haarindo toekomst nog tedoen staat en haar is weggelegd tot voltrek king van het gebouw der socjale wet geving en van do heropbeuring van liet Belgische volk in geheel zijn wezen, daarom zal morgen de zegekreet stij gen van uit de visschersshiepen van het Vlaamsche Noordcrstrand tot op de steile heuvelen van de Waalsche Ar dennen Katholiek boven 4° bladz. por kleine regel 0,20 fr. 3° r 0,30 fr. 2° »'J1,00 fr. on[2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Volledige lijst der kandidaten De kiezingen van 22 Mei hebben enkel plaats voor de kanier daar de senators ii 1900 voor 8 jaar gekozen zijn. Dit jaar is er kiezing in vijf provinciën Antwerpen, Rrahant, West - Vlaanderen Luxemburg en Namen. Do kamer bestaat thans wit 1(50 leden 87 katholieken, 43 liberalen, 35 socialisten cn 1 Daensist. 85 volksvertegenwoordigers zijn nu aan de herkiezing onderworpen 50 katholieken, 23 liberalen en 12 socialisten. Provincie Antwerpen ARR()NI)ISSEMENT ANTWERPEN 13 zetels. Uitslagen in 1906 Katholieken 75.262 stemmen 7 ge kozenen Liberalen 52.723 5 gekozenen Socialisten 11.501I geko/ene Dacnsisten 1.169 Handelaars 1.369 afgescheiden Socialisten 128. Kiesdccler 10.5 I 1. Lijsten in li) 10. Katholieken Socialisten Liberalen Onafhankelijke» Vrije werkman Vlaamsche kandidaat ARRONDISSEMENT MEG1IELEN 4 zetels Uitslagen in 1906 Katholieken 38.760 3 gekozenen Cartel 21.653 1 gekozene Daensist 802 Kiesdeeler 12.920. Lijsten in 1010. '.artel Katholieken Daenstislen ARRONI >ISSEM E NT TJRN HO U T 3 zetels Uitslagen in 1906 Katholieken 88.784 3 gekozenen: Afge scheidene katholiek 2.72-1 Liberalen 8.731. Kiesdeeler 11.262. Lijsten in 1010 Katholieken Cartel 3rabant. ARRONDISSEMENT BRUSSEL 21 zetels. Uitslagen in 1906 Katholieken 109.590 9 gekozenen Li beralen 89.1797 gekozenen Socialisten 57,720 5 gekozenen Landbouwers 862; Dacnsisten 8.631 Volkspartij, 1284 Onaf- hankelijken 11.280 Scheerlinck 660. Kiesdeeler 11.544. Lijsten in 1010, Walenlijst Katholieken Liberalen Socialisten Ilellinckxs-lijsl. Daensisten Afzonderlijke kandidaat ARRONDISSEMENT LEUVEN 6 zetels. Katholieken 49.3964 gekozenen Kar tel 33,491 2 gekozenen. Kiesdeeler12.349. Lijsten in 1010. Cartellijst Afgescheurde katholieken Katholieken ARRONDISSEMENT NIJVEL 4 zetels Uitslag in 1906 Katholieken 30.210 stemmen 2 geko zenen Kartel 39.779 stemmen 2 geko zenen Kiesdeeler 15.105 stemmen. Lijsten in 1010 Katholieken Kartel Provincie West-Vlaanderen BRUGGE 4 zetels. Uitslag 1906. Katholieken 29.771 3 gekozenen Kar tel 16.142 1 gekozene. Kiesdeeler 9.924. Lijsten in 1010. Katholieken. Kartel. Dacnsisten, Landbouwer. KORTRI.IK 5 zetels Uitslag in 1906 Katholieken 42,051 stemmen 3 geko- zepen Kartel 21,172 stemmen2 geko zenen. Dc inrichters van dc tentoonstelling van Oude Kunst in de XVII" eeuw hebben bijzonder aangedrongen om de llubensscbilderij van onze'S1 Martcns- kerk tot vertooning te bekomen. I)it kunstwerk, een der beroemdste van do Vlaamsche Schilderschool, werd, zooals men w eet, door het Broederschap van den II. Rochus aan den meester besteld tot versiering van het altaar der Con frérie en hem de som van 800 guldens betaald. Hel schijnt nog dat het Altaar zelve vervaardigd zou zijn geweest naar teekeningen door den genialen schil der gegeven: de twee onderste tafereeltjes, die feiten uit het leven van den Heilige voorstellen, worden insgelijks hem toegeschreven. Om deze reden is men zinnens, wordt er gezegd, Rubens meesterstuk te Brussel te vertooncn iu de omlijsting waarmede het in onze hoofdkerk praalt.. Voorzeker zal de prachtige schilderij een der kostbaarste kunststukken zijn die in de tentoonstelling zullen wnrden opgenomen. Ter beschikking voor dc tentoonstelling zijn ook aangeboden hel tafereel,, door I)c Orayer geschilderd, dat in de St Martonskerk nevens het 11. Kruisal- taar is gehecht en de rijk versierde remonstrans. Aalst mag fiér zijn aldus te kunnen medewerken tot verhelling van den Nationalon Kunstroem. Kiesdeeler 10,537. Lijsten in 1010. Katholieken. Kartellisten. Daensisten. ROESELA UE-'Tl HEL T 4 zetels Uitslag iu 1906. Katholieken. II. 127 stemmen zenen Kartel 10.320 stemmen. Kiesdeeler: 41.106. Lijsten in 1010. Katholieken Kartellisten Dacnsisten Handelaars X)STENI)E-VEUR NK-I UK SMl 4 zetels Uitslag iu 1906. Katholieken 33.997 stemmen zenen Kartel 19.036 stemmen zene. Kiesdeeler 11.332. Lijsten in 1010. Katholieken Liberalen I 'cko IDE 3 gek o 1 geko 1 El'EREN 3 zetels. Katholieken 28.287 stemmen 2 ge kozenen Kartel 11.207 stemmen 1 ge kozene. Kiesdeeler 11,207. Lijsten in 1010 Katholieken. Liberalen Provincie Luxemburg. AARLEN-MARGHK-BASTKNAKEN. 5 zetels. Uitslag in 1906. Katholieken 21.873 2 gekozenen Kartel 18.675 1 gekozene. Kiesdeeler 12.136. Lijsfcn in 1010. Katholieken Afgescheidene katholieken Kartel NEUFCHATEAI -VlRToN. 2 zetels. Katholieken 22.215 1 gekozene Kar- Kiesdeeler 11.122, Lijsten iu 1010. Katholieken Kartel

De Volksstem | 1910 | | pagina 1