Een zevenjarig meisje opgelicht Op hunne manier volksgezind. Het vergaan der Piuviöse 'T EEN EN 'T ANDER TE LOKEREN tiende jaargang nr 800 It 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 31 Nlei 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTENi Zes maand A frank. Een jaar 8 frank, j Inschrijving- in alle postbureelen en ten burcole dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie I DAGBLAD Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKS T"R A A T 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te I 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 4 3° n 0,30 fr. liuren, tekoopen, over te nemen enz., I Oo 1 00 f r on2 00fr -10 centiemen voor 2 groote regels. I Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Over eeltige weken .stemde de Katho lieke meerderheid in de Kamers een parig een amendement voorgesteld door de regeering, waardoor deze 1.200.000 fr. als toelage schonk aan het aanneembare vrije onderwijs. Oogcnblikkelijk ging er in het god delooze kamp een stormkreet op van schijnbaar-hevige verontwaardig in; Sommige anti-godsdienstige bladen drukten in zeer groote letters - Het land wordt bestolen 1.200.000 frank worden de kloosters toegewor pen - Niets in de wereld nochtans was bil lijker, meer rechtvaardig en meer mensclilicvend dan deze genomen maat regel, hetgene wij gaan bewijzen. Onze lezers weten dat in België hol lagere Onderwijs in verschillende groepeeringen is ingedeeld. Men hooft lietstaatsonderwijsof deofficiëelelagere gemeentescholen, de aangenomeue, de do aanneembare en de vrije scholen liet aangenomen onderwijs staat op denzelfden voet als de otliciëele en ge niet nagenoeg dezelfde voordeden de aanneembare vrije scholen zijn scholen die voldoen aan al de eischen eener la gere school 0111 door den Staat te wor den aangenomen. Zij zijn dus feitelijk hetzelfde als de aangenomen en de offi- ciëele scholen tenzij er soms een onder wijzer bij is die niet gediplomeerd is. maar die daarom noodzakelijk geens zins onbekwamer is. Die aanneembare scholen dan hoewel gansch ingericht naar het voorbeeld der nfficieêle scho lenontvangen slechts kleine toelagen van Staatswege. Om de mededinging van den Staat te trotseeren moeten zulke scholen bui tengewoon groote opofferingen doen.Zij moeten hunne uitgaven meestendeels beperken tot het noodzakelijke, en zoo komt het dat vrije onderwijzers wat hunne wedde betreft, in het algemeen vrijwel onder hunne ambtgenooten van het officieöle onderwijs staan. Alge meen gesproken mogen wij zeggen dat in de meeste aanneembare vrije scholen de overgroote meerderheid der katho lieke onderwijzers gediplomeerd zijn. Deze onderwijzers deden alzoo dezelfde studiën, doen hetzelfde opvoedings werk der anderen waarom moeten zij dan zoo zeere ten achtere staan en die nen zij, en tevens hun onderwijs zoo stiefmoederlijk behandeld Het is deze bewijsvoering door het gezond verstand zelve ingegeven, die de Regeering en de meerderheid heb ben doen handelen. En zij hebben goed gehandeld, zullen alle weldenkende, onbaatzuchtige menschen zeggen. Het geld dezer toelage zal besteed worden tot verbetering van den toe stand der onderwijzers eerstens en ver volgons tot verbetering van de vrije lager onderwijsinrichtingen. Dat de onderwijzers deze verbetering ton volle verdienen, dit hebben wij al klaar genoog doen uitschijnen. Maar dat de socialisten zij die het monopool eischen van al de verbeterin gen van hot lot der werklieden, kleine burgers en ambtenaars dat ifij tegen deze vermeerdering hebben gestemd en er hot hardst van al hebben tegen ge schreeuwd, dit zal meer dan ooit de oogen der bevolking doen opengaan. Die toplage zal bovendien dienen tol volmaaktere inrichting van liet vrije aanneembare onderwijs. Deze scholen worden bijna uitsluitend bezocht door de kinderen der werklieden, zy zijn dus de oorslen om rechtstreeks van deze verbeteringen te genieten. Hebben de tegenstrevers daar acht op gegeven, geachte Lezers Zij gaven zich niet eens de moeite die. ge zegden te weerleggen.. Zoo ver strekt hunne liefde tot den minderen manen tot andersdenkende beambten. Onderwijzers die katholiek zijn en kinderen die de eer en het geluk bezit ten katholieke ouders te hebben, zulke personen verdienen geene ondersteu ning in de meening onzer tegenstre vers. Al hun geroep en woordenkramerij over opslag alhier en veranderingen aldaar is dan ook niets anders dan oogenvciblindrng. lil gansch hunne handelwijze en in al hunne betrachtingen straalt telkens door hun haat voor al wat en voor al wie katholiek is. De Fransche minister van zeewezen heeft van admiraal Bellue het volgende telegram ontvangen - Calais 1 ure 15 's avonds Men heeft eono keten kunnen bevestigen aan elk der achterste ophaalringen. Men kon er nog niet in gelukken eenc tweede keten aan den voor kant te hechten. Men heeft ook de opening in de wanden der Pluvióse kunnen zien. De tclefoonboei is op hare plaats gebleven, de klep schijnt nog gesloten te zijn. - Beknopte beschrijving der Pluvióse. De vergane onderzeeër werd te Cherbourg te water gelaten in 1907. Het was liet eerste schip eener reeks van twaalf, gemaakt vol gens de plannen van M. Boeuf. De Pluvióse had eene lengte van 51,12 meters en eene breedte van 4 m. 97. Zijne waterverplaatsing bedroeg 398 ton en zijne machienen ontwikkelden eene kracht van 7(Hpaarden.Voor de vaart aan de oppervlak te van het water had dePluvióse eene stoom- machien-,voor de. vaart onder water beschikte men over accumulatoren. Onder water had de Pluvióse eene snel heid van 7 knoopen per uur, aan de opper vlakte 12 knoopen. De bewapening bestond uit 7 torpedower pers en het gewoon effectief bedroeg twee officieren en drie en twintig marinesoldaten. Onze plaat stelt de Pluvióse voor op het oogenblik dat de officieren op den uitkijk, 't is te zeggen op verkenning staan. Enkel j de rug van het schip is gedeeltelijk zicht- De Pluvióse,en al de schepen zijner soort, baar. heeft den vorm eener sigaar. Deze is geheel luchtdicht gesloten, zoodat er geen water kan binnendringen. Daarin is een tweede schip, een klein gewoon schip maar ook luchtdicht gesloten, aangebracht. De ruimte tusschen de twee schepen, is rerdeeld in kompartimenten, welke alleen geheel van elkander gescheiden zijn. In deze afdeelingen pompt men het water om liet schip de noodige zwaarte to geven en het te doen zinken. Aan den achtersteven zijn de vergaarbakken voor naphte. In het buitenste omhulsel zijn al de toestel len gemaakt, zooals de oefeningstoestellen, de stoommachienen, de naphteketels, de elektrieke machienen, de torpedowerpers, de slaapplaatsen enz. In liet binnenste van het schip fisJJ' het een mengelmoes van huizen, draden, kabels enz. welke allen.naar de ka- bien van den bevelhebber loopen. Langs alle kanten treft men ijzeren handvatsels, jacht wielen enz. Daartusschen is eon smalle gang. De bevelkamer is wat breeder dan de an dere plaatsen. Daar is de uitkijker, een groot venster, van dik glas, langs buiten sterk be schermd.De bevelhebber houdt er zich voort durend met zijne officieren op. Naar de oppervlakte van het water loopt uit de bevelhebbers-kabien een uitkijker - Perixope - genaamd. Onder wat er blijvende kan men door een vernuftig stelsel op elkan- dor werkende spiegels,zien of er iets nadert. De - Perixope werd door verscheidene passagiers van do Pas tic Calais bemerkt. (Joch zrj wisten niet wat het was. In het paleis des konings. De Zweedsche officieren die te Brussel de in ternationale paarden wedstrij don bijgewoond hebben, werden door den koning ontvangen. Zondag avond, om 7 ure. werd door den koning en de koningin een ontbijt aangeboden aan de Fransche ministers .lean Dupuv, Iluau en Trouillot. De nieuwe postzegels. Een Brusselsch blad meldt dal do nieuwe post zegels reeds van Woensdag aanstaande in al de postbureelen van het land zullen verkrijg baar zijn. Een prijskamp voor bei aardspelers Te Mechelen wordt voor 21 en 22e Oogst aanstaande op St- Rembaut storen .een prijskamp voor beiaard spelers ingericht. Acht prijzen voor eene totale waarde van 100 frank worden uitgeloofd. De mededin gers moeten een opgelegd stuk en een stuk naar keus uitvoeren. Tegen de slaapziekte. In overeenkomst met den minister van kolo niën, heeft Koning Albert bevolen dat in Kongo talrijke gasthuizen zouden gebouwd worden voor de inboorlingen die aan de slaapziekte lijden. Het eerste gasthuis zal op- ericht worden te Idembo in Uélé. De beste specialisten geneesheeren zullen aan liet gast huis gehecht worden en vier Zusters van het H. Hart van Maria zullen er ziekenver pleegsters zijn. Een Norbertijnerpaten zal aalmoezenier zijn. De werkliedenpartij. Do so cialisten beweren steeds dat zij de arbeiders partij uitmaken. Zij kunnen zeggen wat zij willen. Maar de schatrijke gezel Singer, een kop stuk der Duitsche socialisten, heeft nu zijn ontslag gegeven als socialistische leider niet zetten lijder a. u. b. en heeft als zij nen opvolger den gekendon bankier Aarons, ook een schatrijke jood voorgesteld. Zonder linge arbeiders België gaat achteruit. De geuzen houden niet op te roepen dat België meer en meer achteruit gaat en door andere landen minacht wordt. 't Is misschien daarom dat na de Oosten- rijksche en Grieksche regeeringen iiu ook de Fransche regeoring twee officieren barer Repuhlikcinschc wacht naar Brussel gezon den heeft om de inrichting onzer gendar merie te bostudeeren. België wordt slecht door de katholieken bestuurd, maar de andere landen waar onder er zijn die Aerre van godsdienstig ziju kojnen naar hier om do inrichtingen te bostudeeren... De hoeren gaan op zoek naar den dader en houden hem aan De lafaard doet volledige bekentenissen. JHkt Kl.KINK SI.ACHTOFKKR £Tfl Zondag is onze stad in opschudding"1, gebracht door^ do oplichting van een zevenjarig meisje. Zeggen wij eerst dat liet onmogelijk is do ontroering der bevolking te beschrijven, te meer daar de misdaden van Deerlijk versch in het geheugen zijn en dat de moord op de kleine Bertha Braeekman, verre van vergeten is. Op een half uur gaans van de stad ligt do volkrijke wijk - Hovende eene parochie op haar eigen. Zooals overal ginger Zondag voormiddag do processie uit. Hel zevenjarig dochtertje van landbouwer Simolyn. wonende op den wijk 1 treedon Hoek was i*ond 9 ure naar hot dorp gekomen om de processie te zien. Het is een zeer lief kind. Van de kerk van den wijk - Hovende naar den wijk - Breeden Hoek loopt dwar--- doorliet veld een wegel. 'I Eerste huis dat men na twintig minuten gaans tegenkomt is dit van landbouwer Simolyn. Omstreeks half elf, een weinig voor 't eindigen der processie is Maria Simolyn langs dezen wegel huis waarts gokoert. Half weg, tjjssehen twee koórnvelden, onverwachts een vreemdeling op haar, nam haar op en liep met haar in 't koren. Hier werd het kind op schanda lige wijze mishandeld. Gelukkiglijk kwam op hetzelfde oogenblik de landbouwerszoon, Medard Van Damme, voorhij. Daarliet kind voortdurend om hulp riep, liet de lafaard zijn slachtoffer los en vluchtte verder in't veld. Van I tamme zag hom vluchten, alsook Henri Van Kerckliove die ook ter plaats kwam. Van Damme nam hol kind hij do hand en geleidde het huiswaarts, terwijl Van Kerkhove de policie ging verwittigen. Op zoek naar den dader. noemde men Nauwelijks was hel nieuws der aanranding op 't Heyondo gekend of rëeds den dader. Uit een eersje onderzoek door agent Dc Vejrman geopend, bleek welhaast dat men in hol dorp een verdachten kerel gezien had, die voor 't begin der processie den wegel naar den Breeden Hoek leidende was ingeslagen. Men had hem zelfs herkend als zijnde zekere P. Dc Wilde, mandemakêi', hfkomslig vair Ilamme. Ook kwam de persoonsbeschrijving door het slachtoffer opgegeven, totaal overeen mol deze van den verdachten persoon. Op zoek dus En onder dc geleide van genoemde Henri Van Kcrckhovo kandidaat-gen darme, doorzochten oen twintigtal hoeren de velden. Intusschon waren de gendarmen en do pjolicioagenlen allen verwittigd en eene echte klopjacht begon. De dader aangehouden. Na twee uron zoelcens hadden onze moedige hoeren nog niets verdachts ontmoet. Ze kwamen toen op den wijk - Bookmolen - in de herberg van vlaskoopman Spietaels, waaronder andere verbruikers, de heer Maurice De Vuyst zat. Hier wist men nog van niets en wijl Van Kerckhove vertelde wat erop het Heyondo voorgevallen was, zag men voorhij de herberg een soort van landlooper gaan. Op hot eerste zicht herkende Van Kerchove hem als zijnde de dader van den latten aanslag op het onschuldig meisje. Men sprong buiten en do kloeke boerenhanden grepen den korcl vast. Eerst trachtte hij zich op alle mogelijke wijze te verontschuldigen, maargauw \ond hij hel geraadzaam ie Heyendschc vrienden, gedwee als een lam te vergezellen. Tusschen Henri Van Kerchove en Maurice De Vuyst werd hij opgeleid, gevolgd door eenc groote menigte volks. Allerhande wraakkreten werden geuit en wij weten waarlijk niet hoe de twee voornoemde personen er in gelukt zijn den dader levend in dc stad lo brengen. De laffe schurk werd door de verontwaardigde menigte duchtig afgeslagen. In de «Huidestraat - ontmoetten zij agent Evarist De Vuyst die het volk op afstand hield en de orde wonderwel wist te handhaven. In het gevang. Wij bevonden ons op het polietiebureel oen de gevangene werd binnen gebracht. Hij vei' klaarde P.De Wilde, to heeten, mandenmaker te zijn van stiel, en to Ilamme te wonen. Hij loochende allo plichtigheid, echter kon hij aan dogendarmen niet uitloggen waarom lu'j heden morgen naar hel - Heyende was afgezakt. Het onderzoek. De dader doet volledige bekentenissen. Met den tram van 2 uren kwamen de Hoeren kommissaris, adjunck De Moor en do bevel hebber der gendarmen reeds terug van - Het Heyondo - waar zij een onderzoek ter plaats hadden gedaan. Onderweg hadden zij reeds do aanhouding van den verdachten landlooper vernomen. Behendig ondervraagd door don hoer Blancquacrt, kommissaris eindigde de aan gehoudene met volledige bekentenis te doen. Hij bekende het kind in tien wegel aangerand te hebben, op zak had hij geen roodén duit, In tegenwoordigheid gebracht van agont Do Vcirman \an don wijk Heyende. die he eerste onderzoek deed en de hoeren \afl zijnen wijk. den weg had voorgeschreven dien zij volgen moesten, om met goed gevolg den dader te ontdekken, bekende De Wilde nog een aantal bijzonderheden. Het zij enkel gezeid dat hij zich vroeger nog aan dergelijke feiten plichtig maakte. Om half drie was het onderzoek reeds geëindigd en de -dader werd terug in het gemeentegevang opgesloten. De bevolking is tevreden en brengt de politie hulde. De bevolking van Lokeren is gelukkig en tevreden dat <lc laffe dader van dezen nieuwen aanslag op een onschuldig kind, /,<»- gauw is aangehouden, /.ij brengen hulde aan onze dap pere politie, inzonderheid aan den heer Commissaris, adjunkl Domoor, den bevelhebber dor gendarmen on agent De Veirman. Dc bevolking wonscht uitterhartc dat Henri Van Kerck hove, kandidaat-gendarm, die den dader aanhield, zich spoedig moge vergenoegen in eene bepaalde benoeming. Bravo uok voor Maurice De Vuyst v Wij vestigen er de aandacht op der hoogerc overheid.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1