De wraak eens verraders BUITENLAND. Uit onze kolonie NIEUWSBERICHTEN. Staatkundig overzicht FRANKRIJK. DUITSCHLAND ENGELAND ZWITSERLAND SPANJE. OOSTENRIJK. TURKYE. RUSLAND AMERIKA MAROKKO Broedermoord te Turnhout. li." i. -ii i i. r -hi Duitschland. Zooals wij hot voorzagen lieeft de Duit ache rc^eering het wetsvoorstel van kieshèrvormingen ingetrok ken. gezien den hevigen tegenstand der Kamerleden. Slechts 20 leden toonden zich ecnigzins geneigd do wet to stemmen. Men verzette zich bijzonderlijk tegen de voor deden toegekend aan de ambtenaars en de dragers van diplomas. M. San Guiliana. minister van builen- landsche zaken van Italië, is te Berlijn ge weest. Al de bladen zijn het eens om in dit bezoek eeno nieuwe bevestiging te zien der goede verstandhouding welke er bestaat tusschen do triplice (Italië, Duitscliland en Oostenrijk). Denemarken. De koning vati Denemarken heeft, bij zijnen terugkeer van Londen, het ontslag ontvangen van het radi- kaal socialistisch ministerie dat overwonnen is door de rechterzijde, ingevolge ©enekiezing waar do legerkwestie eenen grooten rol in speelde. Italië. De Osservatore Romano logenstraft het gerucht als zoude er cene overeenkomst gesloten zijn tusschen de Franscho rogoering en do bisschoppen van dit land. Engeland. Een Engelsch blad stelt vast dat de gemoederen -tusschen België en Engeland niet meer zoo gespannen zijn. Se dert /.os maanden zijn er twee groote stappen gedaan tot verzoening botrekkelijk de moei lijkheden van den Kongo. Het hervormings voorstel is aangenomen, terzelvertijd met het budjet on veelvuldige verslagen maken tot in de kleinste bijzonderheid bekend alle de w erken door de Belgen in Kongo uitgevoerd. Volgens do bekentenissen der Engelschcn iel ven doet België zijn best om de zaak in den broedden zin mogelijk op. te lossen. Frankrijk. Het Kabinet Briand is zinnens een wetsvoorstel van kieshervor- ming aan to bieden. Men zoude geneigd zijn do evenredige vertegenwoordiging in te voe ren en het mandaat der kamerleden zes jaron te doen duren, met vernieuwing allo twee jaren van een derde der Kamerleden. In eeno redevoering te Saint Chanrond, heeft minister Briand nog aangekondigd, dat er groote her vormingen op handen zijn in het rechts- en bcstuurwezon. Naar Katanga Op IS" Juni zullen over Southampton een Go tal Belgische agenten naar Congo vertrekken. Daaronder bevinden zich 21 po- licieagenlen. Do Land- en boschvereeniging zal met eenen volgenden boot twintig metsers en schrijnwer kei's naar Katanga zouden. In de maand September zullen cr ongeveer 3.0UU soldaten in Katanga vereonigd zijn. Al de troepen van Kivu zijn in aantocht om zich in Katanga te verzamelen. In vcr- schillige koloünen en langs verschillige we gen trekken zij er heen. Een geschil vereffend Kapitein Rossi, in naam van hel Belgisch gouvernement en luitenant de Mavard in naam van het Fransch gouvernement, hebben VRIJ SA VR HET FRANS?!! DOOR Diomède Grootjans vervolg. .la, mijne dochter, wij leven in ongeluk kige tijden de godsdienst en de burgerlijke overheid hebben ter onzer dagen hun volle werk mot «le goddeloosheid en den opstands geest overal is de strijd ontstaan van het goede tegen hot kwade, en in dien strijd heeft het kwade machtige voorstanders gevonden in al die driften welke de wettelijke overheid niet meer kan in toom houden, en dio zich teugelloos in het volle daglicht stellen, met al hunne afschuwelijkheid, metal hunne begeer lijkheden, juist zooals zij bestaan. Elders, mijne dochter, hebben de partijen hunne vaan dels en liunno voreouigiugskreton, en boven "hen hebben do ondeugden en driften hunne namen. Maar lüer, mijne dochter, wat ziet gij i Eeue arme zi'nnolooze. wolker geboorte en naam zelfs men niet kent, en over welker bestaan er zulke diepe en schrikkelijke geheimen zwe ven ZO doet dit bosch w eergalmen met hare bil tere klHclifen, mét dé U-weeglyLé tonen barer einde!.- o smartvervolgens is er een man. al3 men hem dien naam mag geven, die zich in de Keispelonken verschuilt, en welks zonder ling leven een raadsel is voor iedereen. Hot meisje verwisselt eensklaps van gedaante zij heeft geen© uitdrukkingen voor hare onge lukken. eu de akelige ki elen harer scherpe en hunne wederzijdsché vlaggen teruggenomen van het eiland Ya, gelegen rechtover Banzi- rille. Het bezit van het eiland werd sinds cenigen tijd door de Belgische en Fransche gouvernementen betwist. De Belgische en de Fransche soldaten heb- aan de twee vlaggen de krijgseer bewezen. Op die w ijze is liet geschil, door gouver neur Merwart uitgelokt, vereffend. Het onweder Te Grazac werd liet lOjarig dochtertje van den landbouwer Abrial tijdens een schrikke lijk onweder doodgebliksemd. In eene schouw gevangen De 35 jarige schouwvager Dieter Fabre moest te Belfort de schouw van eenen bakker kuisehen. Hij liet zich langs het dak in de schouw zakken. Toen liij halfwege was kon hij noch voor uit, noch achteruit, bij riep om hulp en ge- lukkiglijk werden zijne kreten gehoord. Men moest de schouw afbreken oni don schouw vager te kunnen redden. Do man was half verstikt. Drama aan boord van eenen paketboot Aan boord van den. paketboot Venezia uit New-York te Marseille aangekomen, heeft een stoker, Bernardo genaamd, een zijner gezellen met een revolverschot gedood. Ber nardo werd aangehouden en te Marseille in handen van liet gerecht geleverd. Eene leeuwenjacht Te Steindal ontsnapten drio leeuwen, aan eenen dierentemmer toobehoorende, uit hunne kooi. In eenen naburig stal vielen zij twee paar den aan en verslonden ze. De politie en do troepen werden ter plaats gezonden en gelukten er in de dieren naar hunne kooi terug te drijven. Naar den Zuidpool Kapitein Scotl heeft te Londen eene voor dracht gehouden waarin hij zijne voornemens betrekkelijk zijne Zuidpoolexpeditie heeft uit gelegd. De Terra-Nova zal op l"1 Juni Londen ver laten en over Portsmouth, Cardeff, Madera, Kaap en Melbourne naar Nieuw Zeeland varen. Daar zal hij de Siberische ponevs. honden en sleden, welke uit Vladwostoch verzonden worden inschepen. Kapitein Scott zal oj) Mare Murdoland en op Koning Ed- wardsland afdeelingen van 25 man met be langrijke hoeveelheden levensmiddelen nala ten, om als basis zijner onderneming te dienen. Stelling ingestort Te Stoest is eene stelling, waarop vier werklieden aan den arbeid waren, ingestort. Een der werklieden werd op den slag gedood. De drie anderen werden zeer erg gewond. schetterende stem volgen op de zachte uit stortingen harer ziel. Ronddwalend gaat zij dag en nacht hare zinnelooze gramschap uit werken overal hare vervloekingen uitwer pen. Het is mij nog niet gegeven geweest haar te zien maar, indien men het openbaar ge rucht moet gelooven, dan draagt zij met zich de verslagenheid en den schrik, en wanneer men haar vraagt wie zij is, dan antwoordt zij in hare ijlhoofdigheid - Eertijds was ik het verloren, het verstooten kind.... nu ben ik de dochter der hel. het orakel des ongeluks - En de man der Spelonken, waarvan zjj slechts het werktuig is. volvoert maar al te spoedig zijne rampvolle bedreigingen, on de puinhoo- pen stapelen zich op de puinlioopen de ver woesting is ten uiterste. Eens. bij don brand eener kerk. ver volgde de graaf, heeft men dien man zicli aan eene duizendvoudige dood zien blootstellen, ten einde rondom zich de vlammende toortsen tc zaaien en den te beperkten vuurgloed uit te breiden alsdan, toen dio vurige kolommen op zich zelve waren neergezakt, toen de zwarte dikke rook zich had beginnen op te klaren, toen de kerk nog slechts een uitgestrekten hoop asch en puin aanbood, toen de waan zinnige. op zijn bevel, ontsteld op dien vuur gloed danste, en dien zonderlingen én ook voor haar onuitlegbare» kreet slaakte, dien kreet barer zinneloosheid Wreek u, want hebben u verlaagd wreek my, want zij Hebben mij verworpen - alsdan" overmees terde hem eene wreede vreugde lij het zien dier rookende overblijfselen. Aldus aanschouwt ook de woedende stier zijnen verslagenen vyand, en snuift de lucht door zyne breedo neusgaten op. Het was onder de stuutmoedigsten der be- w oners dezer streek besloten hem allén te Hagelstorm Telegrammen uit Orihüela ontvangen melden dat heel dc streek en bijzonderlijk Benejuzar; Jacarilla, Rafal, Almoradi, San- Bartolomoo en Madamiento veel door eene hagelbui geleden hebben. Heel de oogsf is verloren de hagelkorrels lagen in do velden ineer dan een meter dik. Duizenden personen zijn in de diepste ellen de gedompeld. Ter dood veroordeeld De luitenant Hofrichter,de Oostenrijksche oftieier-giftmenger.is door den krijgsraad van Weenen tot den galg veroordeeld. De juryleden hebben eene genadevraag on derteekend. De miljoenen van Abdul-Hamid De Duitscho Reichsbank van Berlijn is door liet Hooger Hof veroordeeld om de 1(» mil joen, door Ahdul-IIamid in deze Bank ge stort. terug te betalen. Dc Reichsbank gaat in beroep. Eene bom te Warschow In een mygazijp van blikwerk heeft eene erge ontplofiing plaats gehad, waardoor drie werklieden levensgevaarlijk gewond werden. Men denkt dat een der werklieden in het werkhuis eeno bom vervaardigde én dat deze onverwachts ontploft is. Peru en Ecuador Oiticiëele berichten uit Lima en Quio ont vangen, melden dal beide landen hunne oor logsvoorbereidselen met koortsachtige haast voortzetten. Een geschil schijnt onvermij delijk te zijn. Nog steeds woelingen Uit Allmsemas wordt gemeld dat de troe pen Mouley Ilafid zich gereedmaken om de benden der Beni Orrlags aan te vallen. Eene verschrikkelijke misdaad heeft Zon dag morgend onze anders zóó rustige stad in opschudding gebracht. Op 't gehucht Papenbruggen woont de familie Willems. De oudste zoon, gehuwd en vader van zeven kinderen, ging naar de ouderlijke woning waar hij ruzie kreeg met zijne moeder. Een ander zoon trok partij voor zijne moeder en rond den nacht werden beide broeders handgemeen de oudste moest de vlucht nemen, achtervolgd door den tweede die hem nu een ijselijke messteek in den buik toebracht. Voorbijgangers vonden den armen man liggen do ingewanden puilden uit dc vreeselijke wonde. De dader werd Zondag morgend opge sloten en 't slachtoffer, stervend naar 't gast huis overgebracht. Drie ongelukkige familiën met ééncn mes steek de moeder verlaten, eene weduwe met zeven arme schaapkens van kinderen, een vader in de gevangenis gelijk te overrassen, hem te knevelen en ge vangen te nemen maar de schrik welken die man inboezemt, is zoo groot, dat men wel haast dit ontwerp liet varen. Men heeft mij verzekerd dat niemand in staat is te weder- staan aan zijnen verpletterenden klik,en in zijne gebaren is er eene sombere majesteit welke treft en ontstelt. Is dit alles niet Van aard om ons te verwon deren l En ik zou het te lang moeten trekken indien ik u alles moest aanhalen wat over die zonderlinge wezens verteld wordt. Verschooning, heer graaf, onderbrak i klo, er hebben hier inderdaad rond ons zon- derlingo gebeurtenissen plaats, welke onze aandacht moeten trekken *maar iu al die volksverhalen moet men ook. het deel van liet overdrevene maken. Zij drongen in dit dichte loover waar nooit de zon hare stralen doorschiet, en waar men don afschuw dier oorden niet zoude gegist hebben, zoo kalm was het daar in het ronde. Op dit oogenblik, niet verre van hen, in tie diepe stilte, verhief zich eeno hovende, onze kere stem, eeno vrouwestem, welker te gelijk scherpe en zachte tonen, eenige met moeite saamgebrachte volzinnen1 trachtte te uiten, afgebroken volzinnen.... in verro herinnerin gen verdwaald. Die stem zegde Iaat ons bidden, laat on9 bidden voorde ongel uk ldgen... zij zijn onze vrienden, zij zijn onze broeders. Het schaap is van den schaapstal afgewe ken en heeft zich verloren in do bochtige we gen.... Voor hetzelve genade.... ontferming Vervolgens verzwakte de stem langzamer hand. woorden beginnende welke zy niet kon voleindigen. Die zang is a bekend, zegde de oiltroerde iMMt van Beaujen tot docliter...» Brussel. Erg ongeluk. Een elek tricien, Prosper B.., 30 jaar oud, werd op de Troonplaats, waar Dij werkte, door eene inacbien. wclkq hij niet had zien aankomen, omvergeworpen en zeer erg gekwetst. De inan werd in deerniswekkenden toestand naar bot St Piétershospilaal gevoerd en werd er Ier verpleging opgenomen. In de tentoonstelling. Er zijn thans reeds voor 1.000.325 fr. abonnementen ver kocht. Op 23 Mei, einde der eerste maand was er reeds 294,002.50 fr. aan ontvangsten binnengekomen. In 1897 voor hetzelfde tijd stip was er maar 105.399 fr. Do huidige ten toonstelling heeft dus 188.0(33.50 fr. meer ontvangen. In Brussel-Kermis werden reeds voor 145.000 fr. abonnementen genomen. Overleden. Een der werklied eu die hij het ongeluk, Woensdag op de Jamarlaan voorgevallen, gekwetst geweest was. is aan de gevolgen der bekomene verwondingen in het Sl Pietersgasthuis overleden. Het is Se- bastiaan Dubois, 24 jaar oud en bij zijne ouders te Anderlecht verblijvende. Hal. Belangrijke diefle. De politie commissaris, M. Bourgeois, werd op de hoogte gebracht van cene diefle gepleegd ten nadeele van M. Gustaaf M... handelaar te Hal. De dieven zijn bij middel van valsche sleutels in liet huis gedrongen en hebben, er eene groote hoeveelheid zilverwerk en zijden stoffen gestolen. Het signalement der gesto- Iene vóorwerpeR is aan de politie bekend ge maakt. ROOKT gebrevetcerden tabak- «De Ster liet is de beste. Vraagt staal aan R. Van.Biesen, AALST. Hofsiadè. Arm gebroken. Zondag werd le Hofstade .eene koers gereden. Een der rijders was op liet punt de eerste aan te komen, toen deze die hem opvolgde, hem willende inhalen, hem met de pedal raakte en hem deed vallen. De jongeling werd den arm gebroken. Het ongeluk gebeurde aan de Kerrebroekstiaal. Het slachtoffer werd ver pleegd door Dr Waulhier. Meerbeke. Erg ongeluk. Zaterdag werd de kleine Cardoen, tusschen twee wa gens gevat en vreesclijk aan het hoofd ge kwetst. Het kind moest in allo haast door eenen geneesheer verzorgd worden. Er is weinig hoop op redding. De dieven op ronde. Zaterdag nacht hebben dieven ten nadeele van Marie De Quick, dertien kiekens gestolen. De schur ken zijn onbekend. Er gaat schier geenen nacht voorbij zonder dat er in liet omliggende van Ninove gestolen wordt. Er moet zich daar eene welingerichte die venbende sëTiuilhouden. Saint-Remy. Brij kinderen verbrand' Eene weduwe Julie D... moeder van drij kleine meisjes was afwezig. Hare drij kinde ren speelden rond een vuur waarop liet wasehgoed te koken stond. Toen zij weder kwam vond zij de drij kinderen in bezwijming liggen uitgestrekt in liet kokende water van den omgevallen ketel. Het jongste kind 3 jaar oud, was zoo erg aan hoofd en borst ver brand- dat het, na eenige uren afgrijselijk lijden,bezweek. Het tweede kind,6 jaar oud. stierf ook na eenige uren. Docli het derde schijnt te zullen overleven, men vreest dat de ongelukkige moeder liet vorstand zal ver liezen. Tonyrinne. Vanhoop. Verleden Dinsdag verliet Joseph Michel, van Ton- grinne, zijne vrouw ten gevolge van eenen twist en ging weder Dij zijne ouders wonen. Men heeft hem in zijne kamer verhangen ge vonden. Hij was 37 jaar oud. Gad way. Lijk opgehaald. Men heeft uit de Maas, te Gadway, eon lijk opge haald. Het verkeerde in eenen reeds gevor derden staat van ontbinding. Zij waren allen blijven stilstaan, onbeweeg lijk, nauwelijks adem halende. Ja, antwoordde zij met droefheid.... liet was in Spanje.... eenige uren vóór den nood- lottigen brand.... wij troostten de gravin van Sonnac.... ik was vergezeld van mijne arme zuster, welke nu in den liemel is.... en wij neurieden te zamen deze woorden, welke be trek hadden op liaren ongelukkigen zoon. Zouden mijne voorgevoelons waarheid gesproken hebben hernam dc graaf, met eeno levendigheid die do gravin verbaasde. Dan voegde hij cr bij Ga voort, mijne dQchter.... wellicht blijft haar geheugen ten achter.... roep hare herinneringen terug. Maar reeds had Aglaé's schoono stem zich van zelfs verheven, helklinkend, melody vol, ontroerd en treffend Het schaap, zoo drukte zij zich uit. is van den schaapstal afgeweken en heeft zich verlo ren in de bochtige wegen.... Voor hetzelve genade.... ontferming Dat M onze wensclion voor hetzelve we zen.... dat de hemel het ons terugschenko.... Laat ons bidden, laat ons smeekeu, wij die, men zegt het, de engelen der aarde zijn laat ons bidden voor hem,want hy is ongeluk kig.... hij is onze vriend.... hij is onze broe der Hij was édel en groot..,, zijn hart was goed.... dat God hem ons terugschenke «Laat ons bidden, laat ons smeeken, wij die, men zegt het, de engelen der aarde zijn.... laat ons bidden voor hem.... hij is ongelukkig en hy is onze broeder Aglaé zweeg.... De graaf, de gravin, Odoen Beau voir wachtten, ieder in den angst zijns harten, tot de heinmisvolle stem zich opnieuw liet hooren.... Reeds Het zij zich eenige verwarde klachten 4uUu«pp*n...i vtrvolgwa «vuigs duidelijkere Rhisnes. Aanslag. Een steen werd op den reizigerstrein, die van Brussel kwam, geworpen. Hij verbrijzelde eene ruit van een dames-komparliment en Mevr. Hilbert. van Givet. werd aan bet rechteroog gekwetst door de glasscherven. Aarlen. Een grenadier vermorzeld. Een soldaat der grenadiers die zich in Aarlen bevond om er zijn sclhettermijn uil le doen werd Zaterdag namiddag onder eenen wagen van liet regiment verpletterd; De paarden van den wagen waren tengevolge van het voorbijrijden van een automobiel op hol ge gaan. De ongelukkige. Jooseraerts genaamd, en afkomstig van Calmphout bij Antwerpen, is aan de gevolgen dor bekomen w.onden be zweken. De - Congo Tabaco gebreve- teerd is de fijnste roktabak vraagt staal aan R. VAN BIESEN.o AALST. ^e'e Aind overreden. Zondag avond is liet /jarig zoontje van Gesar Temmerman, door den buurt tram welke hier om 6 ure toe komt overreden geworden. Het arme knaapje werd het rechterbeen letterlijk afgesneden en in wanhopigen toe stand naar het gasthuis gebracht. Benoeming.M. Xaessens, zoon van den heer koster van liet H. Hert te Gent, is orgellist benoemd te Zele, in vervanging van M. Joz. Tinnel, ontslaggever, die zijnen vader is gaan vervangen te Maldegem. Been/iouirersbond. Met genoegen melden wij dat de beenliouwersbond van wege het staatsbestuur eene som van 100 frank ontvangen heeft om de kosten van in richting to dekken. Proficiat, beenhouwers!.. 11 uwelijkhedcnDinsdag wordt het huwelijk ingezegend van Mr Benoit Rubbens met Mejuilër Do Spiedt. Binst de huwelijks plechtigheid zal de Zangafdeeling van het Davidsfonds waar hij voorzitter van is, een prachtige mis zingen, opzettelijk daarvoor aangeleerd. V ij wenschen aan de toeko mende echtgenooten alle heil en zegen in hunnen nieuwen levensstaat. St. Nikolaas Erg ongeluk bij eenen velo koers. Zondag namiddag werd op de wijk Ter Eckc een velokoers gegeven. Toen het vertreksein weerklonk, vielen verschei dene rijders. Joris Vermeersch. van Gent, werd den schedel gekloven en den arm ge broken. Frans Van Acker, van Willebroeck werd den schouder gebroken. Beide slachtoffers werden in eene naburige woning gedragen, waar zij door doktor De Cock verzorgd werden. Naar liet schijnt zal ermeerscli zijne won den niet overleven. Beveren-Waas - Ongeval. Zondag morgend rond (3 ure wilde de timmerman krans De Muynck eene zaag weghayggn in de werkplaats van.dëu aannemer Masséeuw Hij deed toevallig ëencii beitel vallen waar door hij eene erge wonde aan de wang be kwam en liet linkor oog gekwetst werd. Men vreest zelfs dat het oog zal verloren zijn. Lokeren Dief aangehouden. Zondag avond rond 7 1, 2 ure moest Mev. Van Nullen in de buurt eene boodschap gaan doen en liet de deur harer woning open staan. Toen zij enkele mimiten later terugkwam zag zij eenen persoon uit haar huis komen en ijlings weg vluchten. De politie werd verwittigd en de agenten Vervaot en Lèrrio gingen op zoek. Dc kerel werd in de statie teruggevonden, Er werd ook nog een proces-verbaal tc-en hem opgemaakt wegens zedenschennis in de statie gepleegd. Do kerel zekero Edmond De Iv... van St.-Nikolaas is opgesloten. Schielijke dood. Zondag avond rond 11 ure kwam vrouw Van Damme van Heir- brug, in de herberg van M. Janssens, Naasl- veld en viel er plotselings ten gronde. De vrouw was aan eenen bloedopdrang be zweken. tonen.... Heeds.:., maar plotselings hield zij zich in, en deze hartscheurende woorden wéér- galmden aanstonds in de lacht en werden door al de echo's van het bosch weérgekaatst Vuur Vlammen Hij En welhaast vloog hun een vreesclijk visioen voorbij. Eene vrouw met golvende haren, met verwilderden blik, met afgetrokene en luid ruchtige ademhaling, ijlde vooruit in de rich- ting der gehuchten, waar een nieuwe brand aan den gezichteinder zjjn roodon gloed ver- tpreidiie. De gravin en hare dochter hadden zicli in de armen van iieaujeu geworpen en konden van hunnen schrik niet terugkeeren. Het zicht van dit meisje heeft mij lievig geraakt, zegde de graaf.... en nochtans is liet niet mogelijk dat zij liet weze, voegde hy er bij als tot zichzelven, zonder dat iemand den zin dezer laatste woorden kon begrijpen. Dit idles is vreemd, zegde Odo, maar dat de dames gerust wezen als wij hier zijn om ze te verdedigen. De toon zijner stem was ernstig en getuigde van de mannelijke geesteskracht ztfnèr ziel. 't Is dat hij moedig was, Oilo van Sonnac doch meteenen kalmcn, overlegden, indruk- wekkenden moed. Hij zocht nooit liet gevaar uit enkelen zucht naar roem maar als het moest zijn, ging hij recht op hetzelve af, heraden eu onwrikbaar. Hij bad zijne proeven gedaan voor Algiers, en wellicht luidde hy zicli door dien gloeienden drift, welke de helden maakt óf kenmerkt, laten medeslepen, waren de kommer en het verdriet zoo vroeg de vurigheid zijns harten niet komen tegen houden. (Wordt voorgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2