Het is goed om weten Een voorval in de Fransche Kamer Uit onze kolonie 'T EEN EN 'T ANDER Het vergaan van de Pluviöse HET KAN NIET ZIJN Het Staatsblad Landbouwbelangen Xesttendc Jaargang n' 900 14. 21 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 4 Juni 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTENs Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Kuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopcn, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr 3e 0,30 fr. 2° n 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 De tegenstrevers hebben de gewoon ten in hunne bladen te, beweren,dat het meervoudig stemrecht de katholieken bevoordeeligt, daar het vooral stem men zou bijbrengen aan de Vlaamsche kiezers en deze in overgroote meerder heid katholiek zijn. Die bewering vindt natuurlijk weerklank in de volksmee- ning en zoo hoort men veelal in de treinen ons kiesstelsel beknibbelen, omdat het ten nadeele onzer tegenstre vers zou zijn. We zullen, met de sta- stistieken in de hand, bewijzen wat die praatjes waard zijn. In 1906 waren er 1,603,268 kiezers met een gezamentlijk stemmengetal van 2,513,817 stemmen. Het getal kiezers met ééne stem be droeg nagenoeg 1 millioen. De overige kiezers, omstreeks een derde, beschik ten over 1 millioen en half stemmen, zoodat er in werkelijkheid, daar die kiezers voorafgaandelijk ook eene stem hebben, rond de 908,000 bijgevoegde stommen zijndus nagenoeg bet derde van het totaal der stemmen. Aan wie worden die 908,000 stem men toegekend De statistieken zullen antwoorden 434,000 aan de huisvaders of 48 ten honderd 373,226 aan de eigenaars of 41 ten honderd 101,500 aan de bekwaamheidskie zers of 11 ton honderd. Als wij die cijfers vergelijken met het totaal der stemmen, dan krijgen de huisvaders als bijgevoegde stemmen, 17 por cent en de intellectueelen of de ont wikkelden 4 por cent. Er wordt dikwijls geschreven, dal het huidige kiesstelsel voor een goed deel gesteund is op de bekwaamheid, men geeft aan de bekwaamheidskiezers te groot overwicht, men overschat hun stemmengetal en geeft het meer belang als het feitelijk bezit. De bekwaam heidskiezers zijn ten gelalle van 50,000 met 101,500 bijgevoegde stemmen, nagenoeg 4 per cent van het geheel. Zij zijn dus een zeer kleine minderheid en hun klein getal bijgevoegde stommen gaat bijna verloren tusschen het groot getal andere stemmen. Van die 50000 kiezers bezitten er 15000 een diploma, de overigen oefe nen eene bediening uit, die recht geeft op 2 bijgevoegde stemmen. Daaronder telt men 9000 bedienaars van Eerediensten en priesters, 9500 advokaten, doktors, notarissen, en apothekers 9300 onderwijzers sedert 5 jaren in dienst 4800 officieren van het leger of Staatszeewezen en 2500 leeraars van het middelbaar en hoogcr onderwijs. De anti-katholieke bladen trachten hunne neerlaag toe te schrijven aan hot groot getal bijgevoegde stemmen der Vlaamsche kiezers. Zij hebben zich nog eens te meer bedrogen. Immers het is in het Walenland, dat het groot ste getal der huisvaders bijgevoegde stemmen bezitten. Henegouwen heeft er op 100 kiezers 32, Antwerpen 30, West-vla anderen 29, en dan volgen Brabant, Oost-vlaanderen, Luik, Lu xemburg en Limburg. Voor de kiezers, die als eigenaars bijgevoegde stemmen bekomen, komt Luxemburg aan 't hoofd. Dan volgen Namen, Henegouwen, Limburg, Bra bant, Luik, Antwerpen en de beide Vlaanderen. Op 100 kiezers zijn er in Namen 71 met bijgevoegde stemmen, in Henegou wen 67, in Luxemburg 65, in Brabant 57, in Antwerpen 56 en dan komen Li/nburg,Luiken laatst van al de beide Vlaanderen. Men ziet bet klaar, bet meervoudig stemrecht bevoordeeligt het Walen land. Dit belet onze tegenstrevers geens zins te schrijven, dat het dank is aan het meervoudig stemrecht, dat op on rechtvaardige wijze het Vlaamsche land voordeel verschaft, dat de katholieken het bewind hebben behouden. Priester Lemire ging eergisteren bij de radikalen plaats nemen onder het luidruchtig gejuich der linkerzijden. M. Baudry d'Assou kon zijne verontwaar diging niet bemeesteren en ging naar don priester. Tegenover hom gekomen, riep hij uit Gij moest beschaamd zijn, Mijnheer de Abbé, te gaan zitten bij de radikalen ij die zoo dikwerf tegen den godsdienst hebben gestemd, en waarvan gij een priester ijt. Schande Schande over u, Mijnheer l... De radikalen, thans natuurlijk de vrien den van den zonderlingen priester, riepen Aan de deur Aan de deur.Eenigcn grepen hem vast... De Heer Baudry verdedigt zich en werpt er eenen op de bank der radikalen. Heel de Kamer staat op dien oogenhlik recht en neemt partij vóór of tegen Lemire. Ter wijl Heer Baudry, gekozene van de Kristene Vendeërs, zijne plaats herneemt, blijven het gerucht en de opschudding voortduren. Het is slechts na langen tijd. dat de kalmte wederkeert. Hoe treurig ziel hel er hij onze naburen uit, en het wordt al langsom droe viger Ons Recht Dit gekend weekblad uit Antwerpen wenscht in zijn laatste num mer De Volksstem geluk om haar goed voorkomen. Het twijfelt niet aan haren groei en bloei. We zijn gelukkig te zien, hoe langs alle kanten het verschijnen der Volksstem - met ware toegenegenheid wordt begroet. We bedanken uitterharte liet onverschrokken Vlaamsch en Meetingistische weekblad om zijne rechtzinnige wenschen. Bij een kristen Vlaming komt liet immer uit het hart. Het zeevaarikongres. Het is dus Zondag aanstaande, dat koning Albert te Brussel de openingszitting van het Bel gisch zeevaartkongres zal bijwonen. Het kongres wordt ingericht door het Bolgisch zeevaartverbond. M. Schollaert. kabinetsoversto, zal de openingsrede uit spreken. Een kongres van middel baar onderwijs. Op 15'"D en IC" Oogst aanstaande zal in de Feestzaal der Tentoonstelling oen internationaal kongres van middelbaar onderwijs gehouden worden. M. de minister van schoone kunsten en wetenschappen heeft liet eerevoorzitterscbaji van het kongres aanvaard. De katholieken in het arron dissement Luik. Zondag 5f" Juni zal te Ougrée een groot katholiek feest plaats hebben. Uit alle streken des lands zijn bijtro- dingen gezonden. Het feest zul prachtig zijn. MM. Henri Francotto on Nicolas Goblet zullen er het woord voeren. Ons bloeiend Vaderland. In zijnen welkomgroet, gericht aan de Bel gische vorsten, heeft de Duitscho kroonprins Woensdag namiddag gesproken van ons BLOEIEND land. Terecht klopt ons hert van fierheid hij hot vernemen.hoe de groote mogendheden België hoogschatten en onwillekeurig zoekt men do oorzaken op van dien buitengewoncn bloei die heden in ons land schittert. Is liet niet sedert zes-en-twintig jaren, dat de zon van voorspoed in ons land hare stralen heeft beginnen te schieten l Van jaar tot jaar, dank aan de taaie werk zaamheid der katholieke bestuurders, klom ons land in aanzien en in vooruitgang en dit op elk gebied. Bezit er een enkel der naburige landen zulke instellingen als hot kleine België Het getal visschers. Het be stuur komt den lijst der in 1909 afgeleverde vischverloven op te maken. Er waren 88,2tM) visschers, die 202,079 fr. rechten betaald hebben. Indien men die cijfers met die^van 1908 vergelijkt (90.969 verloven en 206,619 fr. rechten) bemerkt men eene vermindering van 2,679 verloven en 48,40 franken betaal de rechten. Een hoofd der Italiaansche Vrijmetselarij keert tot het Kristendom terug. De Italiaan sche vrijmetselarij is in den rouw, daar een barer gevierde hoofden uit het Zuiden, M. Marcelli Sogliano, zijne sekte komt te verlaten. M, Sogliano is hoogleeraar aan de Uni versiteit van Napels, en was vroeger het hoofd der Municipaliteit van die stad. In eene belijdenis aan al de dagbladen medegedeeld, verloochent hij, in krachtige bewoordingen zijn maconisclie leerstelsels en bevestigt zijnen terugkeer tot het katholiek geloof. Godsdienst en zedelijkheid. Het verslag over de misdadigheid in Frankrijk,in hot jaar 1905. vermeldt dat, cr dit jaar 272 zaken van doodslag behandeld werden voor de assisenhoven tegen 153 in 1901. Dat is een verhooging van 68 per hon derd, in vier jaren tijds. Als't zoo moet voortgaan in Frankrijk, dan zal weldra de eene helft der Franschen de andere helft vermoorden. Men ziet dat liet sluiten, der katholieke scholen, liet verjagen der geestelijke onder wijzers en onderwijzeressen goede uitwerk selen heeft, en in 't geheel de toeneming der misdaden niet stuit. Hooge bezoekers. De prins van Monaco zal op 19 Juni te Brussel aan komen en 's anderendaags in de feestzaal eene voordracht geven voor de leden der maatschappij van geleerden. De diefstallen op de spoor wegen. De handelaars worden voort durend bestolen op de spoorbanen, hijzoo verre, dat de verzekeringsmaatschappijen geene verzekeringen tegen diefstal op de treinen meer willen aanvaarden. De handelaars hebben zich nu zelf veree- nigd en zullen den minister verzoeken spoe dig een einde te stellen aan deze schandelijke misbruiken. Peary te Brussel. M. Peary. de gekende ontdekkingsreiziger, die beweert den Noordpool bereikt te hebben evenals Dr Cook zal Maandag aanstaande te Brus sel aankomen. Hij zal mogelijks nog spoediger vertrek ken dan president Roosevelt. Van de statie begeeft hij zich recht streeks naar hel gezantschap der Vereenig- de Staten, waar M. Page Bryon een ontbijt zal aanbieden. Om 3 ure geeft hij eene voordracht in hel Feestpaleis over zijne poolreis, waarna hij onmiddelijk naar Antwerpen vertrekt. Daar geeft hij eene voordracht in den Lyrischen schouwburg en om 11 ure wordt hem een banket aangeboden, M. Peary zal nog den zelfden nacht naar Holland of Engeland vertrekken. Veritas Zoo is de naam van een propagandawerk voor de goede Drukpers, dat te Gent komt gesticht te worden onder de hooge bescherming van zijne doorluchtige Hoogheid Mgr. Stillemans. bisschop van Gent. M. Léger, senator is eerevoorzitter en M. Jozef Piens-Cooreman, bestuurder van het werk der Vlaamsche katholiek drukpers, te Gent, voorzitter. De zetel der maatschappij is in den Roo- den Hood Klein Turkije. Wij wenschen Veritas - al ifen bijval welken het verdient en verhopen, dat alle katholieken liet nut der onderneming zullen verstaan en het werk edelmoedig zullen steunen. Niet ontvankelijk Tijdens eene dor laatste verhooren van de 4*' Boetstraffe lijke Kamer, te Antwerpen, kwam een ge tuige zijne verklaring afleggen. De betichte was afwezig en de voorzitter vroeg aan de klaagster, waarom de betichte niet verschenen was. Omdat hij dood is, zeker, Mijnheer -, luidde het antwoord. De zaak werd niet ontvankelijk verklaard, omdat uit de verklaring der klaagster bleek, dat de betichte dood was... Leger. De minister van oorlog laat lieden door liet Staatsblad weten, dat er dit jaar ten hoogste 45 kandidaten (in plaats van 40) kunnen aangenomen worden voor de afdeelingen der artillerie en der genie van de krijgsschool. In de handelsvloot.De volgende leer lingen der zeevaartschool van Antwerpen hekomen MM. De Mev. Bogaert, Vertoll, Rools on Baneux, het brevet van kapitein ter lange omvaarl Stengêr, liet brevet van kapitein ter kustvaartPrié, Stroobants, Tiolleinans, Brabant en Fontyn, het brevet van eersten luitenant ter lange omvaart Panis. Bcfings, Vanhaercn, Rossion, Vande Meersche en De Seek, het brevet van tweedon luitenant tor lange omvaartKiefoer en Lambrecht, hel hrovet van luitenant ter kustvaart. De Wortel Oji onze dagen wordt de wortel weinig of niet meer in hoofdteelt verbouwd, tenzij in de moes tuinen en de omstreken der volkrijke middens. Meest, wordt zij in roofbouwteelt gekweekt, voornamelijk in liet vlas, en dit op tamelijk groote schaal. Men onderscheidt twee soorten van w ortels, de beukenwortel en de voederwortel. De eerste is rood, de andere geel met grnenachtigen hals. Deze laatste wordt betrekkelijk weinig verbouwd, de keukenwortel wordt, de meeste geteeld, zelfs wanneer zij ter dieren voeding Ijestcmd is. De wortel is een gezond, voedzaam on aange naam groensel, waarvan er een groot verbruik gemaakt wordt ook is hare teelt al Ier winstge vend. Zonder gewag te maken van dc vroege wortels, zoozeer in de Lente gezocht, zeggen wij dat de voorraadwortels en zelfs de voederworteb op weinige plaatsen even duur als de aardappels verkocht worden. De wortel vergt eene diepe, doordringbaro, vruchtbare, vochtige bouwvlaag,. rijk aan oud vet nooit komt zij goed op eene rechtstreeksche bemesting aan versch stalmestbeter ware het de voorgaande teelt overvloedig met versch stalmest te bemesten, of dit rnest in den Herfst onder te werken, zoodanig dat het onbonden zij. Ter vollediging van het stalmest dat steeds de basis bij de bemesting der wortelen blijven zal, past men eene hulpbemesting toe van 250 kgr ammoniaksulfaat. 600 kgr. superfosfaat en 250 kgr. chloorpotasch per hectare. Daarenboven, geeft men eene of twee ruime toedieningen van i beir. Bemerken wij ter loops dat elke bemesting vol ledig dient te wezen, dat geen enkel samenstel lend bestanddeel der plant ontbreken mag. In derdaad, elk samenstellend bestanddeel heeft rechtstreeks en onrechtstreeks invloed, zoo op de hoeveelheid als op de hoedanigheid en de waarde der voortbrengselen. De stikstof geeft vooral den groei, het fosfuurzuur, de hoedanigheid, depot- asch, zoo de opbrengst als de hoedanigheid. Bemerken wij eindelijk dat, bij aldien de wor tel in roofbouw in vlas geteeld wordt, het nood zakelijk zal wezen, de hoeveelheden scheikundig meststoffen bij de bemesting van het vlas voorge schreven, en die in een vorig artikel behandeld werd, to verhoogen. Evenwel na het slijten van het vlas, en vóór dat do wortelen die er in gezaaid werden gebraakt worden, kan men altijd oene nieuwe toepassing van scheikundige meststoffen doen, voornamelijk van ammoniaksulfaat, alhoe wel het immer geraadzaam is ten minste de alge- heelo hoeveelheid potasch- en fosfoorzuurmest- stoffen vóór het zaaien van het lijnzaad te doen. «I AN. De werken gaan vooruit Woensdag nacht heeft men heel (le:i nacht kunnen werken hij middel van sterke acety- loenlampen. Donderdag morgend bleef hel weder goed. De zee was zeer kalm. Admiraal Bellue heeft zich wederom ter plaats hegeven. Van op de brug van do Bouvigncs >ag hij de werken na. Een duiker is in zee gegaan om tf zien,of liet waar was,dat liet kijkgat open st nd. Hij kon liet echter niet verzekeren. Admiraal Bellue heeft verklaarddat do acht ketens thans aan de wanden der Plu- vióse vastgemaakt zijn,en dal de ontknooping van liet drama nakend is. Vooraleer de lichters, waaraan dc J'lu- vióse gehecht is, te verplaatsen, moot men de acht ketens op gelijke lengte biongen, len einde dezelfde draagkracht op elk der ketens te verkrijgen en hel breken te vonnijden. Dat werk werd Donderdag namiddag ge daan. Om 2 ure werd hot hoogwater. Do lichters hadden echter geen voldoende draag vermogen en om 5 ure helde een der lichters veel zijdewaarts. Om 7 ure, toon de hooge tij haar hoogste punt bereikte, waren dc lichters 40 centimeters gezonken. Men rekent dat do Plnviósc alsdan 3 tot meters moest opgehaald zijn. De hooge tij heeft bewezen, dat alles goed gaat, doch dat do lichters niet voldoende zijn om den onderzeeër geheel op to halen. Op de kaaien wacht men angstig do vorde ringen van hel werk af. In do haven neemt men voorzorgen om do Plnviósc op eene afgelegene plaats te doen stranden, ten einde de lijken buiten het zicht der toeschouwers lo kunnen uil het wrak halen. -XXX- Een die hel kan weten, gezel do Brouckère schrijft in Le Peuplc 'Een staatsbestuur der linkerzijde is on mogelijk. Hot is eene waarheid wolke in do oogen springt van allen die niet ziende blind zijn. Indien de antiklcrikalon nu nog vijf of zes zetels winnen, de socialisten de onver- goellijko fout begaan aan een* gouvernement der linkerzijde mede te werken, zou dat voor hen eindigen op oene zedelijke ontgoocheling welke nog voel treuriger zou zijn dan deze welke Briand en zijne bondgcnoolen nu in Frankrijk opgedaan hebben. Zij zouden zolfs hier nog den troost niet hebben, zich aan het bewind te kunnen hou den. Wat moeten de gezellen Bcrtrand, Van do Velde, en Ansocle. ook drie,die er op geslopen loopen eens minister to worden, er van den ken Of zou M. de Brouckère misschien klaar de toekomst inzien, en hemerken dat er door de geusjes nog eenige jaren zal moeten ge wacht worden, vooraleer iets in liet ministe rie to doen te bobben Aanstaande vertrek. Op 18 Juni aanslaande, zullen met de Lcopoldvillc de volgende personen naar Kongo vertrekken MM. G. Dowatines, seklorovorste,die reeds 12 jaar dienst deed in Kongo, waarvan 9 jaar in de Oosterlijke provincie M. De Walinos (3C vertrek), hoofdklerk, die in ge zelschap zijner vrouw vertrekt-.Vanfracckem, die reeds in het distrikt van Lado verbleef, en thans ook in gezelschap zijner vrouw ver trekt Lambotte, luitenant der openbare macht Mieroo, Hedo, Gillot, Ilicrnaux en Delhayel, onderluilcnanten der openbare macht Aolman. 1" officier Polgrums, Nicolas, Totelin, Van den Eynde, Menleau, Van don Heuvel, Andersson, I)e Ruyck, Biren, onderofficieren der openbare macht baron dc Cartier d'Yvos onder sektoroversto; M. Maertens, werkopzichter van l' klas M. Monard, geneesheer van 2' klas Brayeur (3" vertrek), Lepage (2" vertrek) Chaudron. f3" vertrek), hoofdklerken Jacques, (lou dens, Lacroix, Bucquemonl, Winckeleor, Lapiere en Van Wcsenboock, klerken van 2' klas Apers, Chonot en Van Roy (2'" vertrek) schrijnwerkers Legrain en Dehondl. met sers Van Brabant, lolograafplaatscr. Uit Engeland wordt gemeld dat M. Andrë Van Isoghem, sekretaris van M. den onder- gouverueur generaal Wangcrinéo, Zaterdag te Southampton is in gescheept om over do Kaap naai* Katanga te trekken. Ten gevolge van het stramien van den Leo- poldvillenabij Sierra Leone, wordt ander maal do vraag opgeworpen,of.het niet moge lijk zou zijn.de Kongoboolen le voorzien \an draadlooze telegraaf toestellen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1