Een Anarchist. BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Het vergaan van de Pluviöse c tiet Staatsblad Landbouwbelangen. Zestiende jaargang n' 800 20. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag I I Juni 1010 ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postburcelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat9, AALST. Telefoon I 14. Alle medcdeclingen te zendon aan het bestuur der Volksstem J. Van Nufffel-De Gentit Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Grooto aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® - - 0,30 fr. 2® n 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Xu de aanslagen der anarchisten het vervaardigen en uitwerpen van allerhande bommen, weer aan het orde van den dag staan, nu er weer moer gelegenheid toe bestaat, door de menig vuldige verplaatsingen van vele Konin gen en Staatshoofden, is het mogelijk niet slecht eens te toonen, wat hel anarchisme is, en waar het naartoe wil. Wij weten het, do'naam van anar chist alleen al, doet vele menschen heven, jaagt velo personen den schrik op het lijf. Is die vrees ongegrond In geene deelc 1 Het anarchisme is cone leer, die eene schande is voor de maatschappij en in de verre toekomst als een vlek op den tegenwoordigen tijd, zal worden gebrandmerkt. Maar het anarchisme is geene loer, die van zelve is geboren, zij is gesteund op ver keerde begrippen, die door andere partijen werden in 't leven geroepen en waaruit naderhand door de anar chisten de uiterste gevolgen werdcr afgeleid. Zij, die door hunne valsche leerstelsels, door hunne aanhoudende propaganda, schuld dragen aan het op komen of levend maken zulker nood lottige gedachten, zij dragen hiervan al hebben zij het wellicht zoo verre niet willen brengen, zij dragen hiervan de zware verantwoordelijkheid. Het anarchisme is" eene soort van socialismus. liet komt met het gewone socialismus in 2 punten overeen en het verschilt er tevens mede in 2 opzichten. De anarchisten willen evenals de socialisten ten 1"", dat al de voort- brengstmiddelen de eigendom worde van den Staat, en ten 2°", dat de voortbrengSt en het verdeelen van de voortbrèngst, geregeld rnoet worden door den Staat of liever door de ge meenschap. Zoo willen zij, dat niet alleen de ijzerenwegen, de verkeers- en waterwegen, maar ook de fabrie ken, de mijnen, de gronden, in een woord, al wat dient als productie- of voortbrengstmiddel, dat dit alles in de handen konie der gemeenschap. Zoo zal insgelijks de gemeenschap de hazen, de onderbazen, de knechten en de onderknechten aanstellen en het voortgebrachte goed onder de gemeen schap volgens ieder's verdienste, uit- deelen. Daarin komen socialisten en anar chisten overeen, maar ze verschillen merkelijk in de toepassing. Zoo ver staan de anarchisten door de gemeen schap niet den Staat, maar wel iedere gemeente of ieder dist ri kt op zich zelve, of anderszins, ieder ambacht dat zich zelve meester is... Doch meest van al verschillen zij in de middelen, die zij aanwenden om hun doel te he reiken. De socialisten zoeken hun ideaal te verwezentlijken door de ver- ceniging, de anarchisten door het ge weld en de revolutie, en de vernieling. Zij willen van geene regeling hoege naamd. Ieder kookt naareigen doening en goesting. Daarom cischcn de anar chisten voortdurend de algemeene werkstaking, zij houden niet van on derhandelingen, noch besprekingen krijgen zij hunnen zin niet, of gaat het niet naar hunne goesting, dan gaan zij rechtstreeks over lot het gewold. Ze trachten de fabriek in brand steken, hen, die in den w eg staan van kant te maken, schrik en oproer overal te verspreiden. Wat is eigenlijk de eerste oorzaak, li 't grondbegin van dien betreurens- weerdigen zieietocstand iets anders dan het liberalismus. Het liberalismus heeft den Godsdienst gedood, van haar is de oproerskreet uitgegaan - noch God, noch Meester En zij, die meen den God en de II. Kerk te treffen, zij hebben zich zelve getroffen vele men schen verloren hunnen godsdienst en daarbij als noodzakelijk gevolg hun eerbied voor allo gezag. Zij allen wil den nu zich zelf regeeren, him eigen meester zijn, daar de menseh boven zich geen Opperheer of Oppermeester meer erkennen wilde. In de praktijk, in het werkelijke leven is de toestand feitelijk veel schrikwekkender. Anar chisten zijn menschen, die 'nen walg hebben van het leven, zij willen van het wereldtoonecl verdwijnen als wanhopi gen, met dit verschildat zij zooveel kwaad mogelijk trachten te stichten bij hunnen dood. Zij hebben het vooral gemund op de hoogst geplaatste per*#- nen, maar draaien er niet eens lninne hand voor om, wanneer deze daad de dood moet kosten van talrijke eenvou dige menschen. Aldus hebben wij in de laatste jaren \^le keizers en keizerinnen, koningen en koninginnen, voorzitters der repu blieken en andere grooto personnagiën en mot hen, hondorden ongelukkige werklieden en burgers, zien sneuvelen onder de moordende handen dezer ve nijnige sekte. Haar vernielingswerk is geenszins ten einde, dagelijks krijgen zij nieuwe aanhangers endaar de Gods dienst al meer en meer verflauwt in sommige middens, zoo moet die toe stand voortdurend verscherpen. De grootste oorzaak is en de opperste verantwoordelijkheid van dezen stand van zaken draagt het liberalismus. Het liberalisme beoogt niet anders dan de vernietiging van den Gods dienst, en het is de goddeloosheid, die deze maatschappelijke rampen heeft voortgebracht. 10® Juni. Eerekonsulaat Eervol ontslag wordt O] zijn verzoek verleend, aan M. Torrico Le- moine, Belgisch konsul te Cochahamba, (Bo livia). Worden benoemd M. Payne, konsul van België te Pertli, (Australië) M. Bossus. onder-konsul van België Ie San Nicolas. (Argentina) en Deluermoz, onder-konsul van België, te Bizerte (Tunis). Vreemde konsuls in België M. Bauer heeft het exequatur ontvangen van onder- konsul van Oostenrijk-Hongarië te Brussel M. Verbessem, dat van Turkije, te Gent. Verjaring. 11 Juni 1871. Wet over de uitbreiding- van het kiesrecht. Do cijns van 12 fr. 12 centiemen wordt vermin derd door het Katholiek bestuur tol 20 fr. voor de provincie, tot 10 fr. voor de ge meente. Drinkwater voer de schip pers. Het ministerie van openbare werken heeft langsheen de watcrloopen van het land 211 voorraadputten van drink baar water doen houwen. Een opzichter van den gezondheidsdienst heeft 11 dezer putten onderzocht en bevonden, dal liet water bijna overal veel le wenschen liet. Al de putten zullen nu onderzocht worden en de/.e, welke de voldoende waarborgen niet opleveren zul len, gesloten worden. Het eeuwfeest van Van Houttc Grooto feestelijkheden zullen op 20 .luni aanstaande te Gent plaats hebben, ter gelegenheid van den honderdsten verjaar dag van den gekemlon hofbouwkundige, Van Houttc. Een groote bloemen stoet zal de stad doortrekken en een banket zal gehouden worden, waarop al de grootste hofbouwkun digen uit genoodigd zullen worden. Hooge bezoekers. De reeks •ier hooggeplaatste personen, die in Belgie de Tentoonstelling van Brussel komen bezoe ken wordt voortgezet. M. Fischer, minister van landbouw in Kanada, hoeft verscheidene dagen le Brussel doorgebracht en er talrijko ofiiciöelo bezoeken gedaan. Eene BBfsitige uitvinding. Een Engelschman Sharman, heeft oen toe stel uitgevonden, waarmede hot mogelijk is met ingesloten mijnwerkers een telefonisch gesprek aan to knoopen. Proefnemingen werden gedaan in de grotten van Cliislehursl (Engeland) en deze werden mot den besten uitslag bekroond. Op den heuvel van Ghislehurst, boven de grotten gelegen, werd een toestel geplaatst, dal veel gelijkenis hoeft met een fotograaf- toestel het was achter een telefoonpost, waarvan de twee draden in den grond ver loren liepen. In de grotten, op eene diepte van ver scheidene honderden voeten, werd een soort gelijk toestel geplaatst, en bij middel cener drijfbobijn werd do samenspraak mogelijk gemaakt. Do uitvinding moet natuurlijk nog verbeterd worden, doch in aanmerking ne mende, welke belangrijke diensten zij zal kunnen bewijzen, verdient zij ten volle de aanmoediging en ondersteuning aller belang hebbenden. Keazep Willem ie Brussel. Er wordt boel wat inkt verkletst over de kwestie of Keizer Willem nu naar Brussel zal komen ja of neen. Wij meenen te mogen verzekeren, dat do Keizer cn de Keizerin van Duitsckland hun officieel lie,zeek aan Brussel zullen brengen in de maand September of in de orale dagen van Oktober. De Keizer zal in de maand September do legeroefeningcn van het 1' en 17,u' korps bijwonen in liet Oosten van Duitscbland en na die krijgsbewegingen zal hij naar België komen. De provincieraden. De ge wone zittijd der provincieraden zal volgens de wet op 5"" Juli aanstaande, om 10 ure 's morgends, geopend worden. 4 Twee goede sneden in plaats van een slechte Itond 15 .Juni begint gemeenlijk do hooitijd om rond einde dier maand in vollen gang te zijn. On ze* inzien ware liet beter veertien dagen, drie weken vroeger niet liet afmaaien aanvang te ne men. Inderdaad rond liet einde der maand .Juni, met de hondsdagen, is' de liitte zoo stcrk#dat liet gras zoo snel verdort cn droogt, dat liet op 2-3 dagen 111 hooi veranderd is. Dit laatste is dan zoo sprok, dat tijdens de behandeling een belang rijk deel der voedzaamste stollen verloren gaat. Van eenen anderen kant wisselt de groote hitte dikwijls met onweders af, zoodat de regen het hooi wascht en er een goed deel voedende stollen uitspoelt, terwijl zij tevens dc samenstelling door gissing wijzigen. Wij weten ook dat wanneer wij to laattijdig hooien, het gras te vezelachtig wordt, wat zeer onvoordcelig op de hoedanigheid van het hooi werkt. Nu, door den hooitijd tc vervroegen, door ze rond het einde Mei, begin Juni uit te voeren, vermijdt mw de brandende hitte en dc overvloe dige redens. Gewoonlijk, is het einde van September nog warm en droog genoeg, cn leent het zich uitmun tend tot het hooien der weiden. Alsdan zoude men nog een jeugdig gras bekojnen, zeer voedzaam, dat gemakkelijk zoude drogen, en een nieuw hooi geven van allereerste hoedanigheid. Deze tweede snede zoude even voordeel ig kun nen ingekuild worden, of omgekeerd, do eerste snede wordt ingekuild, en de tweede gehooid, zooals Baron l'eers dit op het congres van dierenvneding dit in 1900 te Parijs voorstond. Evenwel, om eene overvloedige tweede snede tc bekomen, is het volstrekt noodzakelijk eene tweede hulpbemesting toe tc passen. Noch de stikstof, noch hel. l'osfoorzuur, noch de potasch rden verwaarloosd. Daar, waar hel mogelijk is, raden wij sterk aan dc weide overvloedig met uitgelengden beer te begieten, en eene goede Dosis amnioiiiaksiilfaat, superb-, laat en pntascli uit te werpen. liet ammoniaksulfaat pa. I. volkomen ten ge- >lgo der overvloedige regens of der soms her haalde onweders, salpeterzuur gist het poedig, loli niet aan verlies bloot, en brengt eeiio goede reserve stil. tot in den grond. Voer de zure weiden, wordt het superfosfaat door slak vervangen, zorg dragende dit niet gelijktijdig met het ammoniaksulfaat uit te strooien. Van eenen anderen kant, mag het fos- foorzuur verwaarloosd worden, is 't dat zijne aanwending met moeilijkheden gespaarü r/aa'., yau hot oogenblik, dat iaën de voorzorggoóo-nen heeft de hoeveelheid, dio in de Lento of in den Winter aangewend werd, behoorlijk te ver sterken. Wat dc potasch betreft, wij radon het gebruik van kaïniet in dit seizoen af, daar zij de jonge scheuten kou beschadigen of zelfs vernietigen, cn aldus den groei van hot gras verachteren. Men geve bijgevolg den voorkeur aan den chloorpot- asch. De kaïniet is voor het doode jaargetijde, dus voor den Herfst, den Winter en het begin der Lente. Wij raden bijgevolg aan, onmiddelijk 11a het afmaaien 150 kgr. ammoniaksulfaat, 200 kgr. cloorpotasch, en gevaJlig 300 tot 400 kgr. slak of superfosfaat per hectare uit te strooien. Jan Staatkundig Overzicht Frankrijk. M' Jiriand komt zijne mi nisteriele verklaring oj'tc leggenI)oor d* beide Kamers is dc&velttngrijhc mededec- ling zeer koel ontvangen. Engeland. Het Engelsch Parlement heeft Woensdag zijne teerkzaamheden her nomen. Er is geene verandering in den grondwettelijkcn toestand. Men verzekert dat dc regeering de hulp der bchoudsgezin den zal inroepen, ten einde allen opdraag van hervorming te voorkomen. Duitschland. De Duitsche Kamer heeft met algemeene stemmen de verhooging van de toelage dor Kroon, aangenomen. Dc tocrcldbricf, over ccnigc dagen door Z. II. Pias X, in het licht gegeven, heeft in Duitschland bijzonderlijk eene groote op schudding verwekt. Zelfs heeft die brief aanleiding gegeven tot eene bespreking in den Landtag, daar men dacht, dat de brief tegen de protestanten gericht was. Eene pauselijke nota verklaart nu, dat Pias X de modernisten bedoelt en niet dc protestanten. Rusland. Dc Douniu behandelt dc Hn- landsche kwestie op eene praktische wijze. Ondanks den tegenstand der tegenpartijen jonge Musuiman nenPoloneezen en toer- kers is er door de meerderheid vcror derd, dat I' inland door de Russische wetten moet bestuurd worden. Ook in dien zin heeft men met 120 stemmen, tegen 57 dc wetten gestemd over de verecnigingcn, de drukpers, onderwijs enz. Spanje. Het godsdienstig vraagstuk geeft in Spanje aanleiding, bijzonderlijk in de dagbladentot hevige besprekingenMen zegt, dat een koninklijk besluit alle de gods dienstbepalingenin de grondwet neerge schreven, grootendeels zal wijzigen. Noorwegen. Dc zegepraal der partij gangers van het stemrecht, voorliet vrouwe- Ijk geslacht, heeft het ontslag veroorzaakt van den minister van koophandel, die ganseh alleen dat wetsontwerp bestreden heeft. Nog tegenslagen. Alles schijn! nu toch samen to spannen om le beletten, dat do Pluviöse in de haven van Kales gesleept wordt. Donderdag had den de ophalera weer verscheidene tegensla gen. Vooreerst waren twee ketens in de ope ning, door do Pas de Calais veroorzaakt, verward geraakt. Deze ketens werden aangehaald om te trachten de voorboeg van den onderzeeër te ontzetten. Zulks gelukte en do V'»orboeg steeg zachtjes, maar daar de achtersteven beneden bleef, ging de lichter aan 'I vlotten. Do kelens spanden aan en twee braker, door. De duikers zullen de kelens moeten losiha- ken on door andere vervangen. Het zou nu wederom voor Maandag niet zijn, dal men liet gezonken schip zal kunnen vlot brengen. Alle werken zijn nu gestaakt. Anderzijds wordt ook gemold, dat de ketens veel rapper zullen kunnen geplaatst worden dan bij do eerste pogingen en men reeds Vrijdag namid dag dc Pluviöse zou kunnen ophalen. Het wordt tijd,dat de onderzeeër in veilige plaats gebracht worde, want voorwaar bet is nu reeds lang genoeg,dat duizenden personen angstig de ontknooping van lu-1 vrecselijk drama nagaan. FRANKRIJK. De werkstaking der trambedienden De kompagnie der Noordertrams ligt stil. Geen enkel tramrijtuig verliet Donderdag do depots. Men denkt evenwel dat dezo werk staking, welke enkel geene loonkwestie ter oorzakoheeft reeds Vrijdag zal geëindigd zijn. Bij de spoorwegwerklieden Do stokers en do machinisten zijn nog steeds aan het werk, doch men kan het ge makkelijk zien, dat er iets aan '1 smeulen is. Donderdag morgend hebben zij eene verga dering gehouden en men is niet kunnen te wete komen, wal zij beslist hebben. Ter dood veroordeeld. Het assisenhof der Vogoozen hooft zekeren Adrien Perrol, die om 0011e geldkwestie zijne oude moeder vermoordde, ter dood veroor deeld. Het onweder. De aanblik der omstreken van Reims is waarlijk bedrqevigend. Al de wijngaarden zijn vernield, de hovingen in slijkpoeien her schapen en de buizen overstroomd. Do schade wordt op verscheidene miljoenen ge raamd. Do prefekt en de onderprefekt doelen onderstand uit. Er zijn bij hoogdringendheid hulpgelden gevraagd aan liet ministerie van Binnenlandscho Zaken. Ook in hel departement dor Aisno werd veel schade aangericht. De oogst wordt er als totaal verloren aanzien. Twee gebroeders verpletterd De gebroeders Hendrik en Leon Clément, van Courmelois, die in eene steengroef aan het werk waren, werden onder eene instor ting begraven. Toen men de ongclukkigen kon bereiken, vond men nog slechts hunne verpletterde lijken. Drie vrouwen verdronken. Nabij de grens van het Groot Hertogdom Luxemburg, te Réhon, waren de echtgenoten Francois. Del try en Tliiry bezig hun wascli- goed te spoelen in do Elviers. Vrouw Thiry kreeg eensklaps eeno draaiing en viel in het water, vrouw Francois medeslepende. Deze sleurde op hare beurt vrouw Deltry mode. Op het hulpgeroep van het zoontje Thirv, snelden personen ter plaats, die spoedig vrouw Francois konden redden. De twee andere ongclukkigen waren bezweken, toen men hom vond. Vrouw Francois is 's avonds ook overle den DUITSCHLAND Lock-out geëindigd. Dc Lock-out der bouwwcrklieden is ge ëindigd. 200.000 werklieden zijn gedurende zeven weken werkloos gebleven. Men oor- deele over het loonverlies, dat de werklieden ilaardoor geleden hebben. Prinselijk huwelijk Het liuwelijk van prins Frederik-Wilhelm van Pruisen, met do prinses van Uatibor en Corvey, is in bet paleis van Potsdam inge zegend geworden. Tijdens bet Lruiloftinaal bracht keizer Willem een heildronk uit op do jong ge huwden. Een proces tegen Peary Do Duitsche bladen melden, dat Peary Woensdag avond, vóór zijne voordracht te Berlijn een dagvaarding heeft ontvangen om op 28 Juni voor do Burgerlijke Rechtbank te verschijnen. Het proces wordt tegen Peary ingespan-' nen door zekeren Rudolf Franck, oen Duit- sclier, die Cook naar den Noordpool verge zelde. Franck beweert, dal toen hij tc Utah erg ziok lag, Peary hem slechts naar Amerika wilde brengen, tegen levering van voor meer dan 10.000 mark vellen, zeehonden!anden, enz. Franck eisclit nu 20.000 mark schadeloosstelling. Stoutmoedige ontsnapping. Een gevaarlijke inbreker, zekere Kannen- giessor, van Saint Wendol, dio verscheidene jaren gevang te doen had en nog voor twee rechtbanken moest verschijnen wegens dief stallen, is er ingelukt uit bet gevangenkar- retje te breken en do vlucht te nemen. Hij yord tot hiertoe nog niet teruggezien.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1