De Katoencrisis. 'T EEN EN 'T ANDER Een terdoodveroordeelde vrijgesproken DAGBLAD De lezers zijn tevreden, wij ook Brusselsche briefwisseling. Zestiende Jaargang n' 800- 21. 2 CENTIEMEN HET NUMMEH Zondag en Maandag 12-13 Juni 1910 ABONNEMENTEN Zos maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in allo poslbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst, Bestuur en Redaktie Kerkstraat9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zendcft aan het bestuur der - Volksstem J. Van Nuffel-De Gendl Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® - 0,30 fr. 2° n n m n 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 De katoennijverheid, met hare menigvuldige vertakkingen, is van het grootste belang voor onze Vlaamsche werkersbevolking. Daarom willen we eenige woorden zeggen over de ver slagen der redevoeringen en der be sprekingen, gehouden op het tegen woordig afgeloopen Wereldcongres der katoenspinners en wevers, te Brussel. In het algemeen kloegen de rede naars zoor bitter over de katoencrisis, die reeds zoo lang en zoo hevig woedt over gansch de wereld. Inderdaad sedert een tiental jaren is de katoen, als grondstof, veel te duur, en de ge sponnen garens staan om zoo te zeggen buiten prijs, alhoewel ze nochtansmaar al te dikwijls zonder winst, zooniet met verlies moeten verkocht worden. Diens volgens 'zijn de katoene geweefséls uiterst moeilijk en slechts op geringe schaal aan den man te brengen, en dit vooral op de markten van het buiten land. Een der bijzonderste redenaars van- het congres vindt aan die crisis voor namelijk DRIE OORZAKEN, te weten 1) de mislukte katoenoogsten, 2) het beursspel en 3) de overproduc tie. 1) De katoenoogsten. Sedert eenige jaren in de katoenoogst, is do voor naamste voortbrengst-streken gedeelte lijk mislukt, en ecne merkelijke ver mindering van de opbrengst werd opvolgentlijk bestatigd in Amerika, in Indiö on in Egypte, van waar de katoen tot hiertoe om zoo te zoggen, uilsluite- lijk getrokken wordt. 2) De schaarscheid van den oogst hoeft voor onmiddelijk en natuurlijk gevolg do verhooging der prijzen, en seffens treden dan ook de béursschui- mcrs op. Hel Beursspel gaat aan gang en woekert dapper voort op alle mark ten de verbruikers worden opge jaagd door schrikverwekkende tijdin gen, terwijl de koopcontrakten, niet op koopwaren maar op papier, de markt doen stijgen tot op het uiterste punt waar men ze krijgen kan, om zóó de verbruikers uit te zuigen tot het morg der beenderen. Niet zelden ziet men ook een trust ofschraplioop van alles wat zich ter markte aanbiedt tot stand rijzen. Dan stellen de geldbazen zich volkomen meester van de markt cn iedereen moet door hunne handen en wordt er, zoo men raden kan,heel deerlijk gepluimd. Die trusters of sehrapkoopers stellen geen het minste belang noch in den katoenteelt, noch in de bevoorrading der verschillige landen, noch in do be werking' van het katoen hun eenig doel is de uitbuiting der massa. 3) En ook een derde oorzaak van crisis is de buitensporige vermenigvul diging der voortbrcngshcohJuigen. Zoodra er enkele jaren van voorspoed komen, worden er sclfens nieuwe ka pitalen in nieuwe werktuigen en nieu we fabrieken gestoken, zoodat op eens hot evenwicht tusschen de voortbrengst en het verbruik op gevaarlijke wijze wordt geschokt. Men kan zich ter nauwer nood inbeelden, hoe het moge lijk is, dat zoovele geldbezitters hunne kapitalen zoo onbezonnen in de katoen nijverheid wagen, als men zich het feit voor oogen stelt, gesteund op on dervinding van lange tijdperken, dat de middelmatige winsten, de wereld door verwezenllijkt in denijverhoid van het katoen, slechts oenen goringen in trest aan de verpande kapitalen hebben bijgebracht. Welke zijn nu de middelen om die drie onheilsoorzaken te bevechten en Ie vernietigen I) Het mis/ukken der ka/oenooyslen door ongunstige weders is iets, dat buiten het hereik der menschenhanden staatimmers wij vermogen niets tegen vorst, tegen onweders en ruk winden, die gemeenlijk de oogsten verdelgen. Alleenlijk is het. mogelijk den katoenteelt te bevorderen in de warme landen, waar tot hiertoe die nuttige plant nog niet werd ingevoerd of genoegzaam voortgeteeld. Op het oogpunt van den katoenteelt, kan onze Congokolonie niet alleen aan België, maar ook aan de gansche wereld, do uitstekends!» diensten bewijzen. 2) Als een oogst mislukt, is er niets redelijker en rechtvaardiger dan dat er aan den landbouwer een hoogere prijs voor zijn produkt worde toegekend. Doch indien do prijzen geene andere invloeden moesten ondergaan dan de rechtvaardige vergoeding van den be proefden landbouwer, die niets zoo vurig wenscht dan de vrucht van zijnen zwaren arbeid ten volle tezion gelukken, nooit of nooit werd het eene openbare ramp voor de katoenbewerkers. Maar ie sehrapkoopers hebben sodorteenigen tijd zoo erg gewoekerd en hebben de prijzen, op gansch kunstmatige wijze zoo hooglioen klimmen, dat hun mis dadige handel tot eene openbare ram\p, tot eene oprechte uithongering der werkende volksmassa is gedreven. Tegen die schandigo uitbuiting wordt langs alle kanten de icélgemng ingeroe pen en hoogst dringend wordt hetdat trasten ban onmisbare verbruikstofj'en' ten strengste vervolgd en gestraft wor den. 3) Een derde middel is de regeling der voortbrengstbijzonderlijk door dc vermindering der werkuren. Men kan natuurlijk weinig inbrengen tegen den werktuigbouw, die mede eene zeer bloeiende nijverheid is, en over de wereld een oneindig getal werklieden laat levenhet is billijk, dat deze nijverheid ook tracht zic-h uit te brei den uit al de kracht harer middelen, al ware hare al te groote voort brengst ook eene oorzaak van tijde lijke hindernis. De voortbrengst der werktuigen dient eerst en vooral ge richt te worden tot de ontlasting der werkliedenopdat er langs om minder krachtinspanning en arbeidsduur van den mensch zoo vereischtworden. Door den vooruitgang der machinery moet de werkman meer zijnen geest te werk stellen en zijne kennissen uitbreiden. Daarom is het onmisbaar, dat de wer- kersklasse boter onderwezen zij en daar- toodenjijd vinde door do vermindering der werkuren, en ook de middelendoor een behoorlijk dagloon. Wij komen op dit laatste punt in een volgend artikel terug. vV Verjaging.12 Juni 1859. Ge boorte vail graaf van Henegouwen, hertog van Brabant, eenige zoon van koning Leopold II en koningin Marie-Hemlrika. De Fpansch- Selgische tol» ta IPS eve ra. He Belgische minister en de drie Fransche ministers die verleden week België bezochten, hebben over de tolkwéslie lange gesprekken gehouden. Baaruit zou ge bleken zijn. dat men langs beide kanten ge neigd is eene overeenkomst to bewerken. Men zou zelfs een handelsverdrag sluiten. Een advokatenfeesi. Op 25" Juni aanstaande, zal de vereeniging der advokaten te Brussel den 25°" verjaardag harer stichting vieren. He Brusselsche leden der vereeniging en bet komiteit, zullen hunne ambtsbroeders der provincie ontvangen cn groolseho feestelijkheden worden Ier dier gelegenheid ingericht De prijskamp van voortie lende paarden Vrijdag morgend werd te Brussel, in de groote hall van het Jubelpark, de prijskamp van voorttelende paarden geopend. Haar er 1002 inschrijvingen zijn, zalmen bekennen, dat de jury liet niet gemakkelijk zal hebben. De strijd tegen het grauw- VUIIP MM. Watleync cn Breyrc door het gouvernement gelast om een onderzoek in te stellen over do verhouding van het grauwvuur in do Belgische koolmijnen, heb ben hun verslag neergelegd. In het verslag brengen zij hulde aan liet gouvernement, dat niets verwaarloost om de mijnwerkers te be veiligen en België aan hel hoofd der natiën plaatst voor hetgeen het gedaan heeft om het grauwvuur te bestrijden. Van 1891 tot 1909, gebeurden 104 onge lukken door grauwvuur veroorzaakt, waar van 05 in dc eerste 10 jaren en 39 in do 9 laatste jaren. Van 1891 lot 1900 werden 830 mijnwerkers gedood en van 1900 tol 1909 slechts 105. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Zooals wij gisteren gemeld hebben,is de verklaring van M. Briand door de Kamers zeer koel bejegend. De Parijsche bladen van Vrijdag laatst geven in weinig begeesterende bewoordingen dett indruk,die de mi nisier iëele mededeeling heeft teweeg gebracht. De Combisten kunnen hunne teleurstelling en spijt niet verbergen, duur integendeel de katholiekendc vrijzinnige strekking van M. Briand goedkeuren. Blijft nu te toeten of de regeering haar voorstel zal gestand, blijven en of er ooit middel zal zijn het te doen stemmen. Japan.Een snelberichl uit Tokio meldt, dat Rusland en Japan hel eindelijk eens zijn, voor wat dc handelsbepalingen in het Oosten betreffen. Men wret niet of' dit verdrag onverwijld zal afgekondigd worden doch zeker is het, dat er geene wijzigingen zullen aan ge bracht worden. Griekenland.De koning van Grieken land is eenigzins teleurgesteld, daar in zij, onderhoud met den minister van Italië, hem ronduit verklaard is, dat Italië de naasting van Kreta niet goedkeurt, daar het onver mijdelijk aanleiding moet geven, lot ecnen oorlog tusschen Turkije cn Griekenland. Wij hadden eerst eenige dagen gewacht, alvorens onze rekeningen aan te bieden. Thans echter is het werk bijna gedaan. De uitslag is uitmuntend, onze beste verwach tingen zijn nog verre overtroffen. Van de oud-weekahonnenten zijn er slechts 2 en mogelijk 8 die hebben geweigerd, alle de anderen zijn ons getrouw gebleven of liever, daar wij nu een dagblad zijn, hebben zij ons met hun vertrouwen vereerd. Buiten duizen den nummers dagelijks in Aalst on omlig gende dorpen rondgedragen, zijn er ons vele nieuwo abonnementen toegekomen uit al de streken van liet Vlaamsche land. We tellen reeds verscheidene lezers to Brussel, te Gent, te Antwerpen, we gaan tot verre in West-Vlaanderen cn tol in 'l diepste van Limburg, liet moet welzijn, dat ons Vlaam sche volk uiterst tevreden is over ons katho liek blad, anders zouden wij niet weten, waaraan dezen prachtigen uitslag, en op zoo 'n korten tijd, toe te schrijven. Echte* is alle begin moeilijk en daarom zullen wij steeds trachten heler te doen. Wij hebben vaste briefwisselaars in de bijzonderste plaatsen van hel land en eer het jaar ten einde is, zal die dienst nog- voel zijn verbeterd. Wij verlangen en bewerken slechts een doel. Namentlijk onze lezers in de ruimste mate mogelijk voldoening lo schonken. Wij stellen ons dan ook ter hunner beschikking en alle gegronde opmerkingen, die zij ons zouden willen doen, zullen wij met dc meeste welwillendheid onderzoeken. We bedanken uiltcrharto al onze lezers, en alle onze medehelpers. Wo verzoeken hen ons onmiddelijk op de hoogte te willen brengen, zoo er in hun dorp of in hunne om geving iets belangwekkends gebeurt. Hel groot punt hierin is editor, liet nieuws zoo gauw mogelijk toe te zenden en zoo nauw keurig al 'l zijn kan,weer te geven. We betwijfelen niet of velen onzer lezers ullen hierin een handje willen toesteken. Tot hiertoe gaven wij in onze laatste tele grammen het nieuws, fms tot .vóór 1 1 2 ure toegezonden binnen eenige weken zullen onze nieuwe inrichtingen ons toelaten, dc laatste gebeurtenissen tot laai in den avond mede te doelen. 10 Juni. Er is weinig werk op den politieken win kel. Hier en daar lioort men nog wat zeggen over den uitslag der laatste wetgevende kie- ziug en over de vermeerdering der Kamerle der. maar die pennenlwist is maarilauw. Hij draagt wezentlijk den indruk der schrik kelijke hitte, die ons zoo plotselings overval len is. De gemoederen zijn lieden zeer weinig genegen tol politieke redekavelingen Wij hebben er ons volle goesting van. Wij hebben toch zooveel te lozen gehad sedert zes weken Ik heb al dat schrijven zorgvuldig bewaard. Gij zoudt verschrikt zijn,indien ik hot u aan- toonen moest. Vele dier schimpblaadjes zijn nog mot den adreshand omgeven en ik denk, dat vele mijner medeburger» zooals ik handelen. Later, veel later, als wij eens den tijd hebben, doorsnuffelen wij al dit schrij ven eens en dan vinden wij daar nog al aardige peilen in. Voor den oogenblik is het te warm Een ware Brusseleer heeft lieden gansch zijn aandacht op een punt gevestigd de Tentoonstelling Ik hen ook al twee of drij koeren tot. daar gerezen maar ik moet hel u rechtuit zeggen, ik heb dat uit tochtje zoo plezierig niet ge vonden. als gij het u kunt inbeelden. Ten eerste, de reis duurt vervelend lang. Van mijne woonstede tot de Tentoonstelling is er een uur afstand. Om naar Antwerpen weg en weer te rijden, heb ik slechts in den bloc zeventig minuten noodig... En ik moet daar voor noch stoeten, nocli dringen, noch twis ten... Maar twee uren tram, dat is smoor vervelend. En nog, om op dio£, feilen tram lo geraken, wat moeite men zich getroosten moet Ik heb dit verleden Zondag onder vonden moest mijn biechtvader mij, voor mijne zalige penitentie, een bezoek der Ten- toonst.olling hij een grooton feestdag opleggen, ik zou denken,dat hij mij voor een versteenden en liardnekkigenzondaar aanziet. Gij, vrienden der provincie, gijdenkt.dat om do Tentoonstelling to bezoeken, gij er van af zijt, met een enkelen frank. Gij dwaalt. Men heeft berekend, dat om de Tentoonstel ling gansch af te zien men over zes-en-tach tig franken beschikken moet. Men doet geen stap of men ontmoet eene aantrekkelijkheid, voor dewelke gij den weg naar uwen geld beugel nemen moet. En daarbij men heeft daar een eeredienst, voor wat men in het fransch de Garotte noemt. Over eenige dagen was oen mijner kennissen met vier damen een kopje koffij gaan verbruiken in een allerliefste pavilloentje. Al wat men maar schoon kan uitdroomen. In do grootste gestichten van Brussel betaalt men nooit meer dan vijf on dertig centiemen voor zulke waar.... Weet gij hoeveel men aan onzen armen kameraad vroeg Vijf franken, mijnheer, 't Was de tarief Hij had ver waarloosd dit papier na to zien en niets anders te doenpagare, citoycn Indien gij de Tentoonstelling bezoeken komt, ga er niet henen zonder door eene goede kennis geleid te zijn. Zoo niet zult gij van eene kale reis afkomen, en vooral mid dagmaalt er niet. Ik wil niet zeggen dat het eten slecht is, maar wat zotte prijzen Het is om er stapel zot van te worden. Gaat liever na uw bezoek in de stad oen lekker stuk aan gematigden tarief binnenspelen. Daar zult gij niet onmenschelijk gestroopt worden... En de gareons dan Die hebben er een handje van, om u het drinkgeld uit den zak te doen springen. Die hecren ridders van het dringeld hebben deze week nogal voel van hen doen spreken. Zij hebben de gelegenheid der tentoonstelling waargenomen,om hun mesje eens duchtig te slijpen. In de groote gestichten mag men zeggen dat de heeren - gareons nooit hun nen voorschot neerleggen zonder tien of zelfs vijftien franken per dag verdiend te hebben. Het schijnt, dat zulks niet genoeg was. Dooi de socialisten, die eeuwige visscliers in vuil water, opgemaakt, hebben zij nieuwe cischen aan de hazen opgelegd en, zoo men denken kan, hebben dezen moeten zwichten. Er zijn vele verbruikers,die opkomen legen let mis bruik van liet drinkgeld. Neemt dat gij een een kwaarlje Munich pakt. Gij zijt verplicht aan den bediende een stuk van vijf cen tiemen te geven. Dat maakt een oplast van 25 per honderd. En indien gij betaalt met een stuk van vijftig centiemen,dan krijgt gij di-io nickels van tien centiemen terug en dan zijl gij nogmaals verplicht van aan den hoer an ons vijf centen af te leggen. Item 50 por Inuiderd oplastZooniet hoort gij hein roe ien - 'I Is juist, mijnheer, 'l is zeer juist, I is wonderbaar juist. Die hoeren gareons zijn Ie Brussel eene macht geworden. Zij hebben een syndikaat in hot volkshuis ge slicht en daar leert men hun, hoe men het beste de hazen beteugelen kan. Wat gij .stemt onze cischen niet in Weg den voor schot en leve de werkstaking En indien do meester zich wat durft tegen zulk geweld verzetten, dan is er nog een middel om hem tot betere gedachten te brengen dan slaat men gansch den bazar - aan stukken... Als gij rr goed op nadenkt, is het verblijf to Brussel zoo aantrekkelijk niet, als gij het u Kunt inbeelden. Ik zal u daar later nog eens over spreken. Pierko Vanlielmcot. Toen wij Vrijdag avond ter pers lagen, ontvingen wij per telefoon bericht, dal Ver- meylon door hot assisenhof van Oost-Vlaan- deren vrijgesproken was. Daar onze voorloopige inrichting ons niet toeliet nog stil te leggen, moesten wij nood zakelijker wijze het aankondigen dezer lij ding uitstellen tot ons nummer van Zaterdag avond. Nog de pjeidooien M. Thirion sprak eene gloedvollo pleitrede uil, waarin hij achtereenvolgens doet uit schijnen welko slechte kerel Ventóso is, wat hij beurtelings verklaard en geloochend heeft, hoe hij nu nog Vcrmeylon beschuldigt zonder bewijzen, wat do getuigen ten laste zoowel als ten onlasto ten voordeel© van Vcr meylon verklaren, zoodat de rechtzinnigheid van don belichte zelf niet te betwijfelen valt. Do achtbare verdediger roept de aandacht der juryleden ophet arglistig karakter van Ventóse, die hier enkel eene strafverminde ring in 't zicht hoeft. Hij eindigt, met te zeg gen,dut hij zijnen plicht tegenover Vermeylen gedaan heeft en verhoopt, dat ook de go- zwoornen hunnen plicht zullen doen en Ver meylen vrijspreken. M. Van Malleghem, Openhaar ministerie, laat aan het goeddunken der gezwoornen, het lot van Vermoylen beslissen. Daarna draagt M. Sclioenfeld in oono meesterlijke rede de verdediging voor van Vermeylen en vraagt de vrijspraak van den beschuldigde,omdat hot thans klaar bewezen is.dat liij reeds vijf jaar onschuldig in de go- vangen is vertoeft. Het hof stelde do volgende vragen aan do gezwoornen. 1. Is Frans-Florimond Vermeylen schul dig aan een vrij willigen doodslag, die in den nacht van 10 tot 11 Augustus 1905 geploegd werd op Maria-Rosalia Janssens, te Rymc- nam 2. Is Frans-Florimond Vermeylen plichtig aan oen vrij willigen doodslag op Joanna Janssens 3. Heeft hij eene som van ongeveer 150 fr. eene gouden ketting met zilveren hart en oen paar gouden oorbellen gestolen i I. Werden er geweidaden geploegd op de slachtoffers, en zulks, 's nachts, in een bewoond huis en gewapenderhand t 5. Heb ben de wonden van Rosalia Janssens eene ongeneesbare ziekte na zich gesleept 0. Werden do misdaden gepleegd om den dief stal te vergemakkelijken of om de straffe loosheid te verzekeren Dé gezwornen verlaten de zaal cn komen reeds na een kwart uui-s terug. Eene doodsche stilte heerscht in de zaal. De gezwoornen antwoorden op de vier eerste vragen NEEN, met 9 stemmen tegen 3, zoodal de twee andere vragen vervallen. Toejuichingen weerklinken in do zaal. Het hof verliet dan do zaal om hel arrest op te stel Ion en komt weldra terug met de VRIJSPRAAK van Vermeylen, en beveelt zijne onmiddelijkc in vrijheidstelling. Vermeylen\erlaat de gerechtszaal in ge zelschap au zijnen broeder en gevolgd door eene talrijke menigte, die hem hartelijk be groette. Eereherstelling. - Schadevergoeding. Do tijding der vrijspraak van Vermeylen, heeft zich gisteren namiddag rond vijf uren, bliksemsnel verspreid. Vermeylen is niet alleen vrijgesproken en onmiddellijk losgelaten, hij is ook in zijne

De Volksstem | 1910 | | pagina 1