Een storm in een glas water TEEN EN 'T ANDER Het vergaan van de Pluviöse Herziening der Kiezerslijsten. Het Staatsblad Kolennijverheid in de Kempen <e*«ie»iria JasrgMtig n' Hött - «4, a ÖENTIfe'MKN HIKT NUMMKh DonJeniag IB Junl I9lb ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie 3 Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde on aangeboden plaatsen, te 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3° o 0,30 fr. huren, tekoopen, over te nemen enz., go 1 00 f r en2 00fr 40 centiemen voor 2 groote regels. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 De overheerlijke wereldbrief, waar van wij de bijzonderste punten hebben medegedeeld, heeft de eer niet te be vallen aan de anti-godsdienstige pers, Het gaat er als om prijs, om Zijne Heiligheid Pius X en zijne Encycliek het zwartste en het onnauwkeurigste voor te stellen en te bespreken. In de eerste dagen ging het tamelijk kalm, bijna onopgemerkt voorbij. Maar er zijn van die wespen die in alles venijn zoeken en in de oogen h unner lezers een soort van dat venijn weten op te visschen. Do troebelwatervisschers hebben do gelegenheid niet laten voor bijgaan zonder al hunne krachten in te spannen om de menschen tegen het groote Rome in 't harnas te jagen. Terwijl men inHolland, Zweden, Moor- wegen en Denemarken bijna totaal onverschillig bleef, is het ganseli wat anders geweest in Duitschland en Oos tenrijk. Do goddelooze pers in de twee laatste landen lieoft haar aas opgehaald en al haren haat gekoeld tegen de Ka tholieke Kerk. Men heeft in Pruisen verscheidene interpellatiën gedaan over dezen brief. De liberalen waren vooral lievig, de conservatieven waren zeer gematigd, en het Katholiek Centrum legde de schoone verklaring af, dal zij ah katholieken de handelwijze eau. den II. Vader niet hadden te heoordeelen. Wat klinkende oorveeg in vollen Rijksdag voor de Modernisten De li beralen verwijten dan ook de conser vatieven over hunne lamlendige hou ding, zij zouden niets min of niets meer verlangen dan een herverscliijnen van den noodlottigen Godsdienststrijd. De rijkskanselier heeft er niet willen van hooren. Dit heeft de woede der fana- tieken nog aangevuurd, zij hebben al- zoo een dezer dagen een groote protest meeting belegd in Berlijn. 4000 gere formeerden namen er aan deel en juichten de redenaars toe die al hunne gal uitspuwden tegen den Paus. De beweging duurt voort, ook in Oosten rijk zullen verscheidene meetingen worden gehouden en niemand kan eigenlijk voorzien wanneer en waar dit zal eindigen. Maar de katholieken laten zich niet in slaap wiegen. Wij hebben niet te verliezen, zeggen zij, het behoud van onzen godsdienst is ons ideaal. Zoo gij voortgaat met protes teeren, dan zullen wij toekomende week insgelijks van het eene uiteinde van 't land naar het andere, machtige vergaderingen beleggen ter ecre van den Heiligen Stoel... Dit is flink ge sproken en zulke taal hooren wij geer- ne. Wij moeten voorzeker verdraag zaam zijn, maar we moeten ook onze waardigheid en ons eergevoel bewa ren, beschermen en verdedigen. De Belgische kerkhaters, hoewel zij in de zaak om zoo te zeggen, niets te zien hebben, kunnen zich niet weer houden er tusschen te komen. Men wordt het duidelijk gewaar, men ge voelt hot in hunne schriften, hoe ze watertanden om hier hunnen rol te kunnen vervullen en hoe pijnlijk het hun valt niet rechtstreeks te kunnen optreden. Ah konden zij maar eens oen voorwendsel vinden om protestver gaderingen te beleggen, wat zouden zij hun best doen. Daarom moeten zij zor gen groot beslag te maken over dal wat er in Duitschland voorvalt. Zij hebben ook noodig zicli met band en tand te verweren, want do Paus heeft in uitdrukkelijke bewoordingen, zijn Vonnis geveld over de onzijdige school en alle katholieken zullen dan ook als een man ten strijde trekken, tegen het invoeren van het onzijdig onderwijs, onder welken vorm zij het ons ook zouden willen opdringen. i Pit dat alles blijkt, de groote in vloed van het Pauselijk woord. Hoe wel hij geene tijdelijke macht meer bezit, zijne zedelijke macht is over groot, en evenaart, ja, overtreft die van al de bestaande koninkrijken. Dat de goddeloozen hunnen hatelij- ken veldtocht maar voortzetten, wij katholieken, wij scharen ons dichter en dichter rond den Heiligen Stoel. Al het geraas der anti-katholieken zal geenen baat brengen, na eenigen tijd zal al dit geschreeuw ophouden met dit gevolg, dat de oogen der katholieken nog meer zullen geopend zijn en dat hun hart vuriger nog zal kloppen voor het opperhoofd der kerk. De afbrekers van ons geloof ver wekken slechts een storm in een glas water. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Dc aanstaande bcgrooting zal weeral sluiten niet een belangrijk. te hort. Men spreekt maar can eene bagatel van 200 miljoen. Bericht aan dc lasten betalers. Wat zullen wij hier toch gelukkig zijn, als de geusjes ons de les mogen spellen. Italië.In de kamerzitting van Dinsdag heeft eene vrij woelige bespreking plaats ge had over den toestand aan de Oostenrijksche grens. Dc houding van het Oostcnrijhsch gouvernement werd in hevige bewoordingen gelaakt door verscheidene sprekers. De Minister van Buitenlandsehe Zaken betreurde de woorden door deze sprekers uitgesproken. Turkye. De mogendheden beramen een Kongres, dat te Londen zoude gehouden wordenom de Kretakwestie te bespreken. Het schijnt dat Duitschland en Oostenrijk zich tegen dit hongres verzetten. In de diplomatische wereld is men van gevoelen dat een oorlog tusschen Turkye en Grieken land overmijdelijk is. Rusland. De keizerlijke familie is aan boord van den Slandart vertrokkenom eene reis te doen langs de Baltische kusten. Er wordt verzekerd dat de Czaar, bij zijne terugkomst van Riga,op 17 Juli aanstaande, een onderhoud zal hebben met den keizer van Duitschland. Duitschland. Ondanks de leeltcillend- heid der Duitsche regeering, die den vrede beoogt tusschen katholieken en protestanten, hebben deze laatste nochtans groote opschud ding teweeg gebrachtter oorzake van den laatsten wereldbrief. De Duitsche gezanten bij het Vatikaan zijn gelast, nadere uitleg gingen te vragen aan deu H. Vaderdaar men in Duitschland zich niet vergenoegt met deze die in den Osservatore Romano r verschenen zijn. Spanje. Xog altijd heerseheu er op roerige bewegingen ter oorzake der gods dienstkwestie. Dc H. Vader heeft verzet aangeteehend om de verbreking van hei Konkordaat en de uitroepiilg der vrijheid van allen eeredienst. Elkeen weet dat Spanje, alhoeicel een zeer katholieken Koning bezittende, bestuurd wordt door een liberaal ministerie, dat dc godsdienstvervolgingen van Frankrijk, in Spanje weuschl over te brengen Verjaringen. 10 Juni 1815. Keizer Napoleon overvalt te Ligny den maarschalk Blflcher, die den tijd nog- niet gehad heeft zijn leger lo verzamelen en doel hem een verlies van 11.0( H) mannen onder aan. Aan de Vier-Armen zijn do Engelsclu n door Ney aangetast en verliezen 5000 solda ten. De hertog van Brunswick-Ools is in de zen slag gedood. Hooge bezoekers. De prins van Monaco zal Zaterdag te Brussel aan komen en de gast zijn van Koning Albert. Deze heeft voor den prins verscheidene kamers van het paleis van Laken doen in ge reedheid brengen. Onze officieren te Londen. Onze drie officieren die te Londen in den Internationalen paarden wedstrijd zoo schit terend den Beker des Konings weghaalden, de luitenanten Ripet, Lancksweert en Lau- drain, zijn door den Engelschon minister van oorlog ontvangen en geluk gewenscht ge worden. Ook.de Fransche officieren waren van de partij. Kamer nieuws. In den loop der aanstaande Belgische Kamerzittingen zullen er voornamelijk drie wetsvoorstellen bespro ken worden. Het eerste zal handelen over de automo bielen het tweede over de mijnen het derde over de maatschappijen van onderlingen bijstand. Men ziet dat er brood op do plank is en dat er gedurende den zittijd niet veel anders op het tapijt zal komen. De Belgische paarden Het is algemeen geweten dat de Belgische paar den in den vreemde veel gezocht worden, omdat zij onmiddelijk aan alle weergcsteltc- nis kunnen het hoofd bieden. Gisteren werd op de Zuidlaan, te Brussel, de gewone paardenmarkt gehouden en van de 800 tentoongestelde paarden, werden een groot deel andermaal door Duilschers aange kocht aan goedo prijzen. Vreetrsde schepen te Ant werpen Het jacht van prins von Ol denburg is Dinsdag namiddag onze haven binnengevaren. De kadetten van hetDuitsch schoolschip Prinzess Ei/cl Friedrich - klommen in de masten van hun schip en juichten hunnen beschermer toe. Het Dcensch avisoschip Guldsborsund kapitein Pedersen, is Dinsdag ook te Ant werpen aangekomen en in liet Bonapartedok gemeerd Beloonde heSdenmoed De moedige major Albrecht, alias Kopaf goed gekend te Antwerpen en geheel het Vlaamsche land door. wegens eene heldhaf tige daad, zou eerstdaags- een belangrijk postje krijgen in het Ministerie van Binnen land sche Zaken. 't Is zooveel te beter voor hem en voor de Vlaamschgezinde Antwerpenaars. Eene levering van kassei» steenen De stad Buenos-Ayrcs, Ar gentina, hoeft kasseistoenen noodig om hare straten te kasseien zij moet or 100.000 ton of 100.000.000 kgr. hebben. Daar de kasseisteenen in Amerika niet al te goed zijn, heeft de stadsoverheid ook aan dc Europce- sche steengroeven gevraagd om aanbiedingen te doen. De Engelscho en Duitsche zeevaartlijnen welke de Zuid-Amerikaanscho havens aan doen hebben reeds een tarievenoorlog aange gaan om de mogelijke verzending der kassei steenen te bemachtigen. Nog eon dag verloren Nog blijven achttien lijken in do Pluviósk, het ijzerengraf, opgesloten. Dinsdag werkte men heel den dag met wa ren heldenmoed, en toch bleven de pogingen om de ontknooping van het vreeselijk drama te verhaasten, vruchteloos. Dinsdag morgend om 10 ure 30, verscheen de Pluviósk voor de vijfde maal sedert de boot in de haven gestrand werd. In do ocfenkamor, do eenige plaats welke kan onderzocht worden, zijn gcono lijken meer te vinden en in de andere plaatsen kan men nog niet binnendringen. De tijd ontbreekt ten andere om tusschen twee tijen een gat in do wanden te maken en langs daar de ophaling der lijken to beproe ven. Men zal nu nogmaals de Pluviósk op eene plaats brengen waar er niet zooveel water is, om daar oenen beteren uitslag af te wachten. Woensdag niorgend om 3 ure, waren alle pogingen om de lijken te hereiken zonder gevolg gebleven. Op leu Jift aanstaande, zullen de Kiezerslijsten opgemaakt zijn. Het nazicht der Kiezerslijsten moet gedaan worden van 3"n September tot 31°" October. Wij raden onze vrienden aan zich te overtuigen of zij en hunne kennissen er op ingcsclireven zijn en dit met het getal stemmen waarop zij recht hebben. Wij geven hier een beknopt tafeltje, de voorwaarden vermeldende om kiezer te zijn met hot getal stenunon dio hem toekomen 'Om kiezer te zijn Voor de Kamers. Voor Senaat en Provincie Voor de Gemeente Met 1 stem Belg zijn of het groot burgerrecht bekomen hebben. 1 jaar verblijf op 1 Juli der herziening 25 jaren oud zijn voor 1 Mei van het kies jaar. Zelfde vooricaar- den, doch 30 ja rigen ouderdom. Belg zijn of het gewoon burger recht verkregen hebben; 30 jarigen ouderdom op 1 Mei van 't kiesjaar. 3 ja ren vert>l ij fop 1 Ju li van het herzie ningsjaar. Om eene bijgevoegde stem te hebben. 35jarigen ouder dom, gehuwd of weduwnaar met kinderen in leven. Het vorig jaar 5 frank persoonlijke belastingen betaald hebben. Sedert een jaar eigenaar zijn van onroerend goed, een kadastraal in komen hebbende van ten minste 48 frank ofwel eene inschrijving heb ben op liet Groot boek der openbare schuld, hf een spaarboekje bezit tende. dat ten min ste 100 frank ntrest oplevert. Zelfde voorwaarden Zelfde voorwaar den, doch betaling van 5 frank belas tingen in de ge meenten van min lan 2000 inwoners, 10 frank in de ge nieenten van 2000 tot 10.000 en 15 fr. in degemeentenbo en do 10.000 inw. Zelfde voorwaarden Twee bijgevoegde stemmen worden gegeven aan de Dragers van een diploma, titel of certilicaafc, vermeld onder art. 17 der kieswet. Een openbaar ambtj uitoefenende of uit geoefend hebbende, vernield in het art. 19 der kieswet. Zelfde voorwaarden Zelfde voorwaarden Eigenaar zijn van een onroerend goed dat ten minste een kadastraal in komen hoeft van 150 frank. Het nazien tier Kiezerslijsten is eene zeer belangrijke zaak. Wij sporen onze vrienden aan er zich vlijtig op toe te leggen. Bruggen en wegen. Op zijn verzoek worilt ontslag verleend aan M. Hujbrechts, bijzonderen conducteur van 1® klas.Hij wordt gemachtigd zij no rechten op pensioen te doen gelden Rechtstreeksche belastingen, douanen en accijnzen. M. Lochtmans, ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accijnzen te Dinant, mag zijne rechten op pensioen doen gelden. Nijverheids- en beroepsonderwijs. M. Dcharvengt, bestuurder der mijnen van de Levant du Flénu, is lid benoemd van den beheerraad der nijverheidschool van Je- mappes. Het mandaat van M. Fauconnier, als lid van den beheerraad der nijverheidschool van Morlanwelz, wordt voor -1 jaar vernieuwd. MM. Greiner en Penj worden tot hetzelfde ambt benoemd door den provincieraad van Henegouwen en door den gemeenteraad van Morlanwelz. Brief uit Limburg. Onze oude Kempen sterven, las ik ovor- laatst in een dagblad. En schoon hel mijn harte pijn aandoet die schilderachtige hodken van voorheen, onder houw en spade te zien verdwijnen, toch zeg ik liever't zal mijnen moed misschien opbeuren. Onze Kem pen herleven Zij herleven een nieuw, een ander leven Waar men eertijds geen leven bemerkte, waar vroegor, sinds hoeveel eeuwen eene doodsehe stilte heerschte, is volk en lawaai, als bij tooverslag uit den grond gerezen: Hoor eens die forsche slagen, dat ijselijk geknars, dat tierend stoomgefluit, dat over do verre heide heongalnit en grijzcl u in 't harte jaagt t Was in 'f begin de oogstmaand 1001 dat M. Dumont lioogleeraar van Leuven de eerste kolenlaag ontdekte inAsch: heugelijke dag voor Limburgs horschepping Van dan af werden de peilingen met den grootsteu iever voortgezet. Do taak was moeilijk, want d«* natuur scheen haren schat aan 's men schen vernuft to willen betwisten. Diep, zeer diep moest er geboord worden en dikwijls kwam de diamant op ondoordringbare rotsen terecht. Acht jaren hebben die opzoekingen geduurd, lange strijd voorzeker, doch waar zielskracht en neerstigheid eindelijk moesten zegepralen. En nu, is de kolennijverheid der Kempen een nieuw tijdperk ingetreden. Sinds November laatst is men op verschillige plaat sen bezig de putten te delven. Twee zijn er minstens noodig voor iedere vergunning. 't zijn groote werken, wier kosten op onge veer 12 millioen franken gesehat worden. Om de drijfzanden, die men ontmoet vaster te leggen, bevriest men den grond vooraleer de boringen aan te gaan. De werken zijn meest gevorderd te Beorin- gen, doch te Genck leveren zij meenen wij 't meeste belang op. Drij maatschap pijen zijn aldaar werkzaamDe maatschappij E. Coppéo op' hot gehucht Winterslag, do maatschappij A. Dumont, op Waterschev en do maatschappij de Luikenaars, op den Zwartberg. 't Is verrukkelijk te midden dier wildernis, naast houten vierkante torens, grijze, hooge schouwen lier in de lucht te zien rijzen, boven die vemcuteldo sparro hoornen. Op vijftien meters van den grond bemerkt men rondom die schouwen groote vergaarbakken die oenen inhoud hebben van minstens 50 duizend liters. Dc werken zijn allen met den ijzerenweg ver bonden aan de statiën van Genck en Asch de vqrbindingsporen aldus gelegd, bereiken eene lengte van ongeveer 15 kilometers. To midden der heide, is men volop bezig met hot houwen van burcelen, magazijnen en wonin gen voor 't personeel der mijnen. Deze ge itouwen, allen in cimentsteenen of cimcnt- blokken opgetrokken,zijn als Amerikaansche huizen hoog, zwaar en zonder dak, van plat ten vorm. De aardewerkers, die men bezigt,zijn bijna allen Vlamingen van de omstreken, en, win nen van 20 tot 30 centiemen per uur de metsers en andere stielmans zijn vooral Walen, eenige Duitschers. Do metsers botaalt men 10, de andere 35 tot 00 centiemen vol gens bekwaamheid. Wij welen dat de Katholieke Associatie van Limburg zich ieverig bezig houdt mot het inrichten van nijverheidsscholen. Laat ons hopen, dat die scholen zullen vruchten dragen en dat onze Limhurgseho zonen weldra, in de bijzondere stielen, op do zelfde hoogte zullen wozen als hunne Waal- scho broeders Wanneer zal men nu do eerste kolen uit dolven Men schat, over 't algemeen, dat do minst diepe putten daartoe nog vijf of zes jaren'zullen noodig hebben; sommigen zijn min vertrouwend en beweren dat de werken nog negen of tien jaren zullen eischen. Wat er oojmvan zij, allen zijn 't eens te bekennen, dat dekolenlaag in Limburg hoogst belang rijk is. Zij is de voortzetting der bekken van Westphaliön en strekt zich in Limburg uit, op den rechteroever van den Denier, op 12 kilometers breedte en 80 kilometers lengte, tot bij de provincie Antwerpen en verliest zich daar in, tot hiertoe onbekende streken. Men schat de hoeveelheid kolen in Limburg bedolven op 5,000 millioen ton. Daar tusschen bevinden er zich van alle soorten, doch schijnen zij bijzonder geschikt voor gazkolen en coke.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1