De wraak eens verraders BÜÏTËNLAND. Brusselsche briefwisseling. NIEUWSBERICHTEN. - FRANKRIJK. DU ITSCH LAN D RUSLAND AMERIKA jeweldige brand te Beveren=Waas 17 Juni. In het maandelijksch tijdschrift der Katho lieke Vereeniging van Brussel, verschijnt heden een schrijven van den heer advokaat Emmanuel De Winde dat ons uitlegt waarom wij den tienden zetel in de hoofdstad niet ver worven hebben. Er zijn in dit artikel vele waarheden namelijk is het klaar dat onze g tnsche propaganda zich alleenlijk mot de liberalen bezig gehouden heeft en de hevige werking der socialisten om zoo te zeggen niet gedwarsboomd heeft. Dit is volstrekt waar, maar aan wie de schuld Ik aarzel niet om te verklaren wij hebben den tienden zetel niet gewonnen,om dat wij te lauw zijn geweest. Als men sprak van do rooden hevig aan te vallen, namelijk van al onze strikken op Bertrand te mikken die het meest bedreigd was, dan antwoordde men ons gedurig - voorzichtig, voorzichtig, gij gaat hem be langrijk in de oogen zijner vrienden inaken. Dit was enkel struisvogels politiek. Ik heb altijd hooren zeggen, dat wanneer eene vesting moet bestormd worden, men het vuur niet moet richten langs den kant die het sterkst is, maar wel langs daar waai de tegenstand het zwakste is, waar er middel is do bres te maken. Daarenboven onze orga nisatie is oud en versleten. Men zou zich nog in den ouden tijd gedenken. Te veel papen- rasserij en niet genoog werking te veel, veel te veel redevoeringen en twisten. Wat al droevige geschillen hebben wij sedert ver scheidene jaren niet in de Katholieke Veree- niging gehoord. Weinige weken voor de kiezing was er geen spraak van te beslissen wanneer wij eindelijk tegen den vijand zou den opgetrokken hebben wij waren slechts met persoonkwostiën bezig. En de tegenstre vers die sedert lang onzen buiten afliepen, moesten zeker duchtig in hunne vuisten lachen toon zij ons bij die beuzelarijen onledig zagen. - Wat de heer Do Winde in zijn schrijven niet aanstipt, is de menigvuldigheid der werk tuigen die elkander hinderen. Er bestaat eerst en vooral een komiteit der drukpers, waarvan eenieder deel maakt, behalve, de dagbladschrijvers die dagelijks op do bres staan Wanneer men een voorstel aan het kiesbureel brengt, wordt de vraag naar dit komiteit gezonden. Na rijpe beraadslaging neemt het voorstel den weg van een tweede werktuig de familieraad, die het opnieuw onderzoekt en het terug naar het komiteit der drukpers stuurt. Nieuw onderzoek en verzending naar het besturend komiteit welk insgelijks lang over weegt, iotdat het voorstel eindelijk naar hot komiteit van geldwezen geraakt, waar het meestal verworpen wordt onder voorwendsel dat hot to veel zou kosten. Niemand zal mijne gezegdens betwisten on niemand ook zal durven bewceren dat zulke handelwijze tot den zegepraal leiden kan. Er valt daar veel te veranderen. Zal men genoeg krachtwillig heid hebben om dien toestand te verbeteren. Ik durf het hopen, zonder te veel aan de vorwezentlijking te gelooven. Nog eene andere rede van onze ontgooche ling. liet voorstellen van eene onvolledige lijst was eene grove fout. Nu dat het kalf, verdronken is wil men den put vullen, 'tis een weinig to laat Met maar tien werkelijke kandidaten voor te stellen, hoeft men vele goede willen verontmoedigd. Men moet den raensch nemen gelijk hij is en niet gelijk hij zou moeten zijn. Men sprak gelijk achter duims van kleine kapel, van vriendenlijst, van klikken die altijd met dezelve namen op komen. Dit was erg en heeft vele gemoede ren moedeloos gemaakt. Indien wij zooals onze tegenstrevers oen en twintig namen aan liet kiezerskorps voorgesteld hadden, zouden wij vele persoonlijko invloeden gewonnen hebben. De voorkeurstemmen gelden immers voor gansch de lijsten, om rechtuit te spre- VRIJ MAAR HET FRANSJE DOOR Diomède Grootjans 21® vervolg. Ik had een dof licht bemerkt welk tegen de duisternis worstelde, ik had een ijzeren tralie, een gewelf, gesalpeterde muren ontwaard... Ik hield mijne oogen gesloten, daar ik ze niet weder durfde o|»enen, vreezende de wezenlijk heid te zien, en onophoudelijk in mijn eigen zeggende, als wilde ik mij zelve bedreigen Ik droom, ik ga mij wakker schudden... Maar hoe meer ik mij deze inl»eelding te voren bracht, hoe meer zij verjaagd werd door de gelieurtenissen van don dag welke levendig in al hunne b(jzonderheden, in al hunne af wisselingen mij vóór den geest zweefden en nochtans twijfelde ik. Kene ijskoude rilling, welke gansch mijn lichaam doorliep, kwam mij dien twijfel ontrukken en deed iny de ijzingwekkende wezenlijkheid gevoelenmaar het is toch zoo pijnlijk aan zulk groot, zulk ongehoord, zulk onvoorzien, zulk plotseling ongeluk to gelooven. Eindelijk, al mijne rede terugroepende, al mijne krachten verzame lende, 0|>eiide ik nogmaals de oogen weder om zag ik het weifelend liclit met zijnen bloc- ken schijn, die gesalpeterde muren, die ijzeren tralie welke mij in een verblijf van tien voet vierkant sloten. Waar ben ik, prevelde ik, waai- ben ik f en ik wreef met de hand over mijn brandend vooj-hoofd... Ik slaap... Ik ga mij wakker maken, ik ben onder do macht eens vreeslijken drooms maar ik ga mij wak ken, ik houd er mij weinig met bezig van te weten wie ons zal verdedigen in de kamer. Wat voor mij belangrijk is. is nieuwe zetels aan te w innen. Ongelukkiglijk de belangloos heid bestaat bijna niet, maar... De kiezingen gebeuren niet meer op den dag van den keus maar wel in de politieke kringen die aan- eenieder zijne plaats aanwijst. Waarom dus de kiezer in zijnen keus belemmeren waar om hem het recht niet toekennen van zijn uitspraak uit te drukken tusschen 21 namen gelijk de wet het hem toelaat Wij hebben eene strenge les ontvangen, laat het ons maar rechtuit bekennen. Wij moeten den moed hebben wat niet meer deugt, weg to vagen, wat verbeterlijk is weer op nieuwe en goede pooten to stellen, inzonderlijk wij zullen voortaan niet meer twisten en aan onze vrienden der provincie slechte voorbeelden geven. Wij zijn do eerste en de grootste katholieke vereeniging van het land. Wij moeten het als eene eer aanzien van ook deze te zijn die al de anderen overtreft door vurige werking, door zelfopoffering en door tucht. Ik heb er aan gehouden, eens rechtuit te spreken. Ik ben maar een boer, ik beken het; maar de boeren hebben dikwijls een greintje gezond oordeel dat soms aan de stadslieden ontbreekt: PlERKE VANHELMET Gezant aangevallen. Vrijdag namiddag werd M. llans A. de Segesser, gezant van Zwitserland, 'op do Avenue Montaigne aangevallen door eenen kerel die een revolverschot op hem loste. De gezant werd niet getroffen on de aanrander aangehouden. Naar de droge dokken Toen men Vrijdag opnieuw poogde de Pluvióse op te lichten, zijn twee ketens ge broken. Do redders beginnen den moed te verliezen. Men zal nu trachten de Pluvióse in oen droog dok te slepen om daar de acht tien overblijvende lijken uit te halen. Ter dood veroordeeld. De horlogiemaker Corbin, die to Solesmes twee kleine meisjes op monsterachtige wijze vermoord had, is door het assisenhof der Sarthe ter dood veroordeeld. Familiedrama. Zekere Jan Justinien, 32 jaar oud, hoeft te Grasse zijnen schoonvader, Jozef Murour, wegens eene geldkwestie, met een geweer schot gedood. Do moordenaar is aange houden. Diefstal in de Afrikaansche kolonie. Te Hamburg is bericht ontvangen van eenen belangrijken diefstal welke te Douala, Kamaroen, ten nadeele der bank zou ge pleegd zijn. Eene som van 82,500 fr. in bankbriefjes is uit eenen geldkofFer, welke blijven open slaan was, gestolen. De diefstal werd slechts drie dagen later ontdekt. De behendige kassier wordt bewaakt. Kolonel der gendarmen vermoord De kolonel der gendarmen Monsiatshi, is in zijn bureel te Hadom (Polen) door eenen policieagent gedood geworden. De moorde naar en een medeplichtige hebben zich ge- zelfmoord. ker maken, herhaalde ik onophoudend, en ik raakte het ijzeren traliën werk, ik sloeg op de muren, ik sloeg op mijn voorhoofd om mij te overtuigen dat ik wakker was, en nochtans w ilde ik niet gelooven... ik wilde aan zooveel onheil, aan zoovele afgrijselijkheid niet geloo ven - Maar het overwonnene licht liet den kring der overweldigende duisternissen vernau wen zijn doffe schijn gaf aan de voorwerpen eene onheilspellende gedaante het licht stierf weg. Met onzeggelijkon schrik, zag ik den nacht mij overvallen, vreeswekkend, vol nachtspooksels. Ik viel op mijne kniëen naast het licht dat dreigde uit te gaan... Ik smeekte het, mijn troost, mijn leven, mij niet te veria- ton. Mijne handen waren aan mijn hart, mijne «gen op hetzelve genageld, het licht en ik maakten maai* één wezen meer uit. Men zou gezegd hebben dat mijn smeekenden w il aan hetzelve krachten weêrgafhet verdreef verre van zich do duisternis die terug op haar af kwam verjoeg ze nogmaals door in de spelonk eene levendigcre klaarte te verspreiden dan voorgaans, liet w ilde zich het leven niet laten ontrukken. Vervolgens, gelijk een stervende welke, alsvoren den laatsten snik te geven, al w at hem nog aan krachten overblijft, veree- nigt, en een laatste geweld beproeft tegen den d.Mtd, verspreidt het eenen levendigereuglans, en dooft uit. Toen was het volle duister. Slechts dan. dan geloofde ik 't, toen ik noch de ijze ren grilie, noch de vochtige muren meer zag ik was gevangen. Ik bleef geknield, onbe weeglijk, stom, met verbrijzelde ziel en als vernietigd naast het vergane licht. - Welhaast verschenen mij beurcelings dui- velsche gedaanten, afschuwelijke spooksels vóór de oogen.... Ik sidderde van schrik... De vrees gaf mg het gevoelen terug en schonk Muiterij aan boord van een schip. Aan boord van den Engelschen sloomer Highland Minachnaar Australië vertrek kende, is eene muiterij uitgebroken. Een Chineesch matroos wilde eenen officier aan vallen, doch hij kon in de ijzers geklonken worden. Kort daarna wilden de andere Chi- neesche matrozen ontsnappen, doch zij kon den er in verhinderd worden. Vrijdag morgend, op het oogenblik dat het schip naar Australië vertrok, sprongen zeven Chineczcn in 't water. Vier hunner zijn verdronken. v-V* Eon hevigo brand heeft Donderdag nacht Be veren-Waas in opschudding gebracht. Rond 10 ure 's avonds ontstond brand in de stallen van den landbouwer Theodoor Pa- nis, op den wijk Afgebrande Molen. Het vuur nam spoedig eene buitengewone uitbreiding en deelde zich weldra mede aan de schuren. Na tien minuten vormde dat al les nog slechts een grooten vuurpoel. De bewoners, door een voorbijganger ge wekt, moesten in allerijl de vlucht nemen. Aan blusschen viel niet te denkon, en de inspanningen der redders moesten zich bepa len bij het vrijwaren van het woonhuis en de omliggende hoeven. De schade is zeer aanzienlijk, 90 schapen, 4 koeien, 4 vaarzen, 2 stieren en 1 paard, kwamen in de vlammen om. Ook al het landbouwalem werd door het vuur vernield. Er is gelukkiglijk verzekering. De oorzaak der ramp is onbekehd. Brussel. Bijna overreden. De policie agent Lambrechts was van dienst op de Regentlaan, toon hij eenen automobiel in het midden der straat zag afkomen. Do agent ging op de baan staan en deed aan den automobilist teeken rechts te rijden. De chauffeur verstond het teeken niet en reed door. Toen hij pas op een meter afstand was van den agent zwenkte hij. Do policie agent was verplicht zich aan den auto vast te klampen om niet omvergeworpen te worden. Proces verbaal is tegen den automobilist opgemaakt. Nog een Vrijdag werd in een magazijn der Nieuwstraat wederom eene vrouw op heeterdaad van diefstal betrapt. In hare woning. Visitandenstraat, vond men eenen heelen voorraad gestolen goederen. Zij is ter beschikking van het gerecht opge sloten. Door eenen vuurpijl verbrand. Tij dens het vuurwerk in de Tentoonstelling, is een vuurpijl te vroeg ontploft, en do vuur werkmaker, Georges G..,, kreeg hem in het gelaat. De man werd erg gekwetst en moest onmiddelijk naar do verpleegzaal overge bracht worden. Na verzorging is hij naar zijne woning gevoerd. ROOKT gebreveteerden tabak «De Ster hot is de beste. Vraagt staal aan R. Van Biesen,AALST Laken Zelfmoord. Vrijdag morgend heeft zekere Jozef M..., wonende Heysel- straat, zich op den zolder zijner woning ver hangen. Toen men hem vond, had de dood reeds haar werk volbracht. Stoutmoedige diefstal. Een wielrij der nam Vrijdag middag plaats op het terras van een koffiehuis, der Zuidlaan en zotte zijn rijwiel tegen het voetpad. Nauwelijks zat hij neder, of een ander verbruiker verliet zijne mij sterkte tegen de vrees zelve. Ik begon den dood te gemoet te zien die in mijne nabijheid was, en de zucht naar behoudenis ontwekte levendiger dan ooit in mijn hart... Ik slaakte scherpe kreten, ik riep op den smeekendsten, toon, ik verhief mijne handen en oogen alsof men mij had kunnen zien mijn geroep werd door den echo herhaald, waarna alles terug trad in eene diepe eenzaamheid, eene aangrij pende stilte.... - Intusschen voelde ik mij bezwijmen onder zoo vele en sterke aandoeningen ik verviel weldra in eene diepe neórslachtighcid mijne oogen, door weenen vermoeid, verzwaarden eindelijk onder den slaap, toen een licht ge rucht mij plotselings deed wakker schieten. Bevend, ontroerd, sprong ik recht een licht straal schoot in mijne cel.... Genade, genade riep ik op smeekenden toon... Doch men ant woordde mij niet De klaarte was nochtans van het gewelf gekomen het scheen mij toe dat eene geheimzinnige deur zich boven mijn hoofd had geopend maai* op dien stond zag ik uiets meer dan den afgrijselijken nacht, ik hoorde niets meer dan de schrikwekkende stilte des nachts. Eensklaps onderscheidde ik dicht bij mij, in het duister, iets als een ge smoorde lach Ik rechtte het hoofd op, ik zag twee woeste oogen starlings op mij gericht ik deinsde terug van afgrijnzen en angst... Van mijnen schrik teruggekomen, viel ik op de knieën... - Wie gij ook zijn moget, stamel de ik, genade, genade O gij die over mijn ongeluk kunt oordeelen, smeekte ik nog, ver los mij.... ontruk mij aau dit graf waar ik levend ben ingesloten, laat mij niet sterven De geheimzinnige man bleef stom, onbe weeglijk eindelijk verroerde hij zich een lantaarn, welken bij had verborgen gehouden en dien h(J te voorschijn haalde, vervulde plaats, sprong op liet rijwiel en reed ermede weg. Eene klacht is neergelegd. St Joost-ten-Nocde. Is het eene klucht? Donderdag avond bood een onbekende, net gekleede persoon zich in het klooster der Molenstraat aan en gaf eenen brief voor de zuster-overste af, waarna hij vertrok. Toen deze den brief opende, las zij met schrik, dat men haar eene som van duizend frank wilde afpersen. Bijaldien de policie verwittigd werd, zou het klooster geplunderd en daarna in brand gestoken worden. De zuster-overste verwittigde de policie, die de noodige voorzorgen nam, doch niets verdacht werd bemerkt. Jemappes. Doodelijk ongeluk De 2'ijarige echtgenoote Ducaréo, was op de afhankelijkheden der mijnen van Levant du Flénu bezig met kolen te rapen, toen zij door eenen grooten steen, welke van de hel ling rolde, den schedel verpletterd werd. De dood was oogenblikkelijk. St.-Gillis Meid levend verbrand. Een 18 jarig dienstmeisje, Jeanne De Ridder, van Charleroi, wildo het vuur aanwakkeren door er petroolln te gieten. De kruik ont plofte en do meid werd zoo erg verbrand dat zij in hopeloozen toestand moest naar het gasthuis gebracht worde. Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid De 19 jarige Karei Milder, wonende Afrika- slraat, wilde op den Waterlooschensteenweg op oenen voortrijdenden eleklrischen tram springen. Ilij werd met vreeselijk geweld tegen de straatsteenen geslingerd en dei. schedel gekloven. Zijn toestand is wanhopig. iïe Congo Tabaco gebreve- tcerd is de fijnste rooktabak vraagt staal aan R. VAN BIESEN, AALST. St Jans-Molenbeek. Erg werkongeluk. Vrijdag namiddag werkten de schrijnwer kers Jaak P... en Theodoor F... aan het dak van een huis der Scheldestraat, toen P... het evenwicht verloor en dreigde te vallen. Hij greep F... vast, doch nu stortten beiden ten gronde. P... werd verscheidene ribben inge drukt- en erg aan het hoofd gekwetst. Zijn gezel werd het voorhoofdbeen en het rech terbeen gebroken. Beide slachtoffers zijn naar liet gasthuis gebracht. 2600 fr: de kilo stond verleden week het goud gekwoteerd, dal ware 200,000 fr. de 100 kilos. En wat zou het u baten er 100, ja 1000 kilos van te bezitten indien gij krach teloos en ziekelijk zijt Er is maar een enkel ware schat de gezondheid. En hij die de tlauwe ziekelijke menschen, het middel ver schaft om de gezondheid terug lo krijgen is de groote weldoener van het menschdom. Flauwe afgematte, krachtcloozo lieden, beproeft eens THEOBROMA.lloofddepot Gent in de apotheek DE MOOR, Burgstraat, 38, 3 fr. de flesch. Te Aalst, in allo goede apotheken. Lede. Iets om na te volgen. Het be stuur van liet Kristen Vlaamscli Verbond (afdeeling Lede) is Vrijdag avond vergaderd, om schikkingen te nemen voor liet vieren van 11 Julidag. De feestviering zal plaats hebben op Zon dag 10 Juli Klokkengelui, algemeene be- vlagging, plechtige Hoogmis, concert op bet Dorp door harmonie en koor, feestrede in open lucht. Op Maandag 11 Juli. zullen al de leden van liet verbond uitgenoodigd wor den de Lijkmis bij te wonen, voor de Ziele- rust van den koenen Vlaamschen en Kristen strijder, advokaat De Visschere, die hier in October laatstleden het verbond stichtte. Meenen. Brandstichter aangehouden. Eenige dagen geleden was brand uitge borsten in de woning van Frederik Hespel, Vlas werker, Arsenaalstraat. Toon liet vuur uitgedoofd was, stelde de policie vast, dat op verscheidene plaatsen pelrool gegoten was. Het parket werd verwittigd en na een on derzoek werd Hespel aangehouden. eensklaps mijn verblijf met eene heldere klaarte. Ik zag hem Het was de bandiet, die de waanzinnige aan de vlammen des brand stapels was komen ontrukken, en vóór wel ken Odo had gebogen het was die man welke mijnen vader was komen uitdagen, hem be dreigen en tarten Hij vestigde op mij een doordringenden blik, en in zijnen glimlach was er als 't ware verachting.... gramschap ja, indien ik mij niet bedroog, meelij Bij zijn zicht stond ik met verstomdheid geslagen, in nederige houding, met hangende armen, en opgeheveue oogen... Ik hoopte hem een woord te ontrukken, hem te vermurwen maar hij verliet mij schielijk en ik bevond mij weder alleen, te midden der diepe duisternis sen, alleen met de afzichtelijke naclitspooksels, met mijn wee, mijne vrees, en mijne bittere wanhoop. Afgemat door zoovele aandoenin gen, de eeno al onstuimiger dan de andere, verviel ik eindelijk in eenen slaap nog druk kender dan den vorigen dag, eenen slaap welke mij niets dan zinsbegoochelingen en smartvolle teleurstellingen meebracht.' Ik zou niet kunnen zeggen hoelang die slaap duurde. Toen ik wakker werd, bemerkte ik eenen zonnestraal welken hot gekloven gewelf mij ner spelonk liet doordringen, en die erin een onzeker daglicht verspreidde. Op do diopste droefheid volgde zonder overgang de zinne looste blijdschap. Het arme menschdom is zoo gemaaktto midden der hevigste bitterheden, te midden der geweldigste tempeesten, in de uiterste ge varen, bemerkt het nauwelyks eene zwakke redplank of het geeft zich over aan een on- zeggelijk geluk, zonder rekening te houden van de ontgoochelingen die het gaan over vallen. Deze lichtstraal verjoeg den naoht die my Luik. Hevege brand. Vrijdag mor gend is brand uitgeborsten in de cigarenfa- 1-riek Delrez. Grondwetlaan. Van zoodra het alarm gegeven was. snelde eene afdeeling lansiers ter plaats om de reddingswerken te beginnen. Kort daarna waren ook de pom piers aan het werk. Het vernielend element vond echter goed voedsel in den tabak en in do cigarenOok moesten de pompiers ruim drie uren werken vooraleer het vuur meester le zijn. De fabriek was grootendeels vernield. De schade wordt op zestig duizend frank gerekend en is slechts voor de drie vierden door verzekering gedekt. In de fabriek werkten een twintigtal werk lieden die nu geruimen tijd broodeloos zul len zijn. Kindennoord. Vrijdag morgend werd uit de Maas, nabij de schieting, het lijk opgehaald van een pasgeboren kindje. Een onderzoek is geopend. Lessen. Erg rijwielongeluk. Een steenkappersgast, Clement Bruyère, wonen- do op den Calvarieberg, deed eene wandeling per rijwiel, toen zijn rijwiel brak. Bruyère werd ten gronde geslingerd en bleef bewus teloos liggen. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Namen. Paard verpletterd. Vrijdag was de voerman Hubert, van Flawinne, met paard en kar op de citadel, toen op eenen draai der liaan een elektrieken tram op zijn gespan botste. Het paard werd op den slag gedood de kar vernield en de tram erg be schadigd. Er zijn gelukkiglijk geene persoon lijke ongelukken. Chatelineau. Schrikkelijke dood. Het zoontje der echtgenooten Mascaux is al spelend in eenen kalkoven gevallen. Of schoon spoedig gered, was het knaapje kort daarna een lijk. Montigny-le-Tilleul. Lijk opgehaald. Vrijdag morgend heeft men uit het Heure- water het lijk opgehaald van den ongelukki- geu Louis De Mol, wiens verdwijning eenige dagen geleden vermeld werd. Het lijk dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, werd onmiddelijk gekist en naar de woning der familie De Mol, te Gouy-lez-Piéton, overgebracht. Boncelles Familiedrama. Vrijdag morgend kwam Theodoor Pollet, 36 jaar, gehuwd en vader van tweo kinderen, te Ougrée, terug. In het bosch van Vecquée word hij aangevallen door zijnen broeder Jules, 32 jaar oud. Theodoor werd erg mis handeld. Hij trok zijn revolver en loste ver scheidene schoten op zijnen hToeder. T)eze kreeg tweo kogels in de boTst en werd erg gekwetst. Toen bij vernam dat zijn broe der in stervensnood verkeerde, wilde hij zicli gevangen geven. Marcinelle. Door een venster gevallen. Het 3 jarig landje Dejaer, wonende met zijne ouders in de Bassonstraat, is door een venster van het 3° verdiep gevallen, liet kindje viel dwars door een glazen dak en werd zoo erg gekwetst dat men wanhoopt het te redden. Verviers Kerkdief aangehouden. In een logementhuis der Hamerstraat, is een Duitsclie, Joris II..., aangehouden. Men vond in zijne kamer talrijke voorwerpen, welke van heiligschendende dieften voortko men. De kerel beweert deze voorwerpen van eenen vriend gehad te hebben, doch hij weet zelfs den naam niet van zijnen vriend. Hij is opgesloten. Montigny-aan-Samber. De gramevuur- ontplofjing. Victor Van Haelen, die Don derdag morgend bij de grauwvuurontploffing van Lc Pags de Liège - erg gekwetst was is 's nachts in het gasthuis overleden. De ongelukkige voelende dat het met hem gedaan was, had zijne vrouw verzocht naar huis te gaan om tc rusten, opdat zij hem niet zoude zien sterven. Eenige oogenblikken later stierf Hij in de armen zijner schoonbroeders. omhulde, verwijderde mijnen angst, ontlastte mijn hart door schrikbarende nachtmerriën beklemd, schonk mij het leven terug. Geknield, in eene vervoering van geest drift en dankbaarheid, aanschouwde ik die sehoone koningin van den dag, welke my dien gezegenden straal toezond... Oh wat scheen zij mij op dien stond heerlijk toe Zwovend in de azuurblauwe hemelen, stortte zij over de natuur hare zeeën van licht neer Hare pracht bewonderende, vergat ik dat ik haar niet meer toebehoorde, dat ik in den diepen nacht gevangen zat... Wolken kwamen haar eindelijk aan mijne oogen ontrukken, en ont- trolden in mijn hart hun somberen sluier. Ik werd weder treurig, met die kalme en mijme rende treurigheid die u langzaam en heimelijk ondermijnt. Welhaast, om mijn lijden nog te doen aangroeien, kwamen een nijpende hon ger en een brandende dorst mijne ingewanden folteren... Middelerwijl daalde de zon aan de wester- kimme neër de nacht verjoeg den onzeke- ron dag die nog in mijn gevang heerschte ik zag het verdwijnen, ilit zoo geliefdo daglicht. Terwijl ik, bij de laatste, zwakke schemering mijne oogen nog eens op de verschillige voor werpen liet ronddwalen, bemerkte ik eene vrouw in den gang welke op het traliewerk mijner oei uitkomt... Het was de zinneloozc Heel dikwerf komt zij bij mij hare tegen woordigheid beliaagt en troost mij... Van «lo gansclie wereld afgezonderd, tref ik in haar eene trouwe vriendin aan, die mijn ongeluk schijnt te begrijpen, en er medelijden meê hoeft. Lijdend en ongelukkig zooals ik, zou men zeggen dat zij naast mij den balsem vindt die de bitterheid van haren levenskelk ver zoet. Wij beminnon malkander. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2