BUITENLAND. OheZij hebben er reden toe 'T EEN EN 7 ANDER De vreeselijke spoorwegramp IR tiet Staatsblad Staatkundig Overzicht Hunne en onze geldelijke Steun FRANKRIJK. DUITSCHLAND ITALIË OOSTENRIJK RUSLAND Telefoon I 14. DAGBLAD Kcfelienil» Jaspgsng tv - - as, Si CÊNTIKM!KN HKf NÜMMËR w««n»if«a aa Juni 10m De heerlijke pauselijke wereldbrief over den H. Karei Borromeus, wordt nog voortdurend in alle dagbladen besproken. De vijanden der Katholieke Kerk in Duitschland en in Oostenrijk hebben zich hierover uitgelaten in de grootste opgewondenheid maar het blijkt al meer en meer dat bet. niet te doen was om de ware godsdienstige belangen, maar wel om uit geheel die beweging munt te slaan voor de toe komstige kiezingen. De II. Vader heeft in zijnen brief de geloovigen van heel de wereld gewaar schuwd tegen de moderne dwaallee- ringen. Hij heeft hen den droevigen afval ïerinnerd of doen kennen van sommige tatholieken ten tijde der Hervorming u do XVI" eeuw en als geestelijke fader heelt hij zijn waarschuwend her- lerlijk woord gerichttot al zijne onder- loorigen. Het is opvallend, hoe sommige bla ten ten onzent hunne kwade trouw ebben doen uitschijnen. Zij bovestig- len op stellige wijze, dat Pius X, zijn rief had ingetrokken en naar gewoon- voegde zij er een gansche reeks imisbare beschimpingen op de katho- eken bij. Is het noodig te zeggen, dat aar in het geheel of ten deele niet het lerminst van aan is. De wereldbrief verschenen, hij zal blijven bestaan i zal do beste 'uitslagen opleveren tot :il van de Katholieke Kerk. Aan het ï'uisisch bestuur dat een protest naar J v;n it Vatikaan had gestuurd, heeft Zijne eiligheid geantwoord, dat het hem Eeet, dat sommige personen den brief scht hadden opgevat en kern eene teekenis hebben gegeven, welke hij el heeft. Om sommige heethoofden leno gelegenheid te geven met opgo- ttcn wil nog' meerdere ontroering te kwekken, heeft de H. Vader het goed jj»»gïoordeeld den brief niet meer te laten ïSssafepreken in de kerken van Duitsch- QÜW6P Tïidèr heeft dus geen lord ingetrokken van zijnen brief, jar hij heeft aan de wereld een ver- ^cn en krachtig voorbeeld gegeven (i zijne liefde tot den vrede, zijne fige begeerte om alles wat mogelijk ===1 in dor minne bij te leggen. Dat de ikkeilialisten dus niet tieren of schelden pr dat zij de zaken eerlijk beoordee- cn hulde brengen, waar hulde ver-j ad wordt. De Paus zegt in zijnen merkweerdi- i brief, dat vele hervormers hunne aclijke begeerten boven hun geeste- 1 welzijn stelden, dat velen hun af- l maakten van hunne tafel en dit geschiedkundige feiten welk door Ni onbevooroordeeld menseli geloo nd worden. Luther zelf heeft het in loop van zijn loven herhaaldelijk jd en geschreven. Hier volgt de ;e tekst zijner woorden De onzen, j Ti j Luther, zijn 7 maal slechter da. vroeger ooit is geweest. Verder hij II7c zon ooit begonnen hebben r* O \cdikcn als wij hadden geweten dal jele ongelukken,zoovele schandalen, jete goddeloosheden en slechtheden ■nrschf. ,t|nzetcerkiug icaren voortgesproten; r vre hebben het spel aangestoken, ich met rjioeten het voortzetten.Sedert wan- magde Paus,hij het zinnebeeld der t'-Viopi>è nrhoid, sedert wanneer mag hij de meid niet meer verkondigen. Slaat 5an buiten het gemoene recht dat (leen de geschiedkundige waarhe- zelfs wanneer die voor sommigen pgenaam klinken, niet meer mag ipen Omdat do eerste aanhangers 'rotestantsche leering, die tot dan lijten, eiden waren geweest van de Room- ne. katholieke Kerk en op dat gege- pgenblik zich aanstelden als eene afgescheurde secte, omdat zij naar be lmoren en navolgens de historische waarheid worden beoordeeld, daar hebben de hedendaagsche Protestan ten geen reden voor zich dusdanig op te hitsen en kwaad bloed te maken. Dat zij hunne woede en verbittering dan keeren tegen hunnen Luther en hunne andere voorgangers die, zooals we hierboven zegden, wat andere din gen op hunnen kap hebben verteld. Overigens als wij ons dik moesten maken over de beoordeelingen der Protestanten op onzen rug, we zouden werk hebben. Over eenige dagen deelde een groot Duitsch blad eenige staaltjes mede, waarin de Protestantsche bladen onder andere het volgende vertellen - De katholieken zijn geen leerlingen meer van Christus, maar wel van den Antikrist... In een ander blad schre ven ze voluitTegenover de H. Drie vuldigheid hebben de katholieken er eene andere gezet, de drievuldigheid van den Paus, van Maria en van Jozef. En zij, die zoovele valsche bijbels in het licht hebben gegeven, dat de wereld er van krioelt, zij beweren nu dat de katholieken gansch de II. Schrif tuur hebben vervalscht en dat zij haar uitleggen volgens hot hen belieft.... Dat zij, die zich niet schamen zulke onbeschofte leugens naar het hoofd der katholieken te slingeren, maar liefst zwijgen, wanneer het Opperhoofd der II. Kerk in volle waardigheid en be wust van zijne groote verantwoorde lijkheid, zijne stem verheft tot de ver schillende katholieke volkeren om hen te vrijwaren tegen het ongeloof dat van dag tot dag venijniger woedt en alles in het werk stelt om de katholieke kerk met de oneerlijkste middels te belagen en te bevechten. a 1st. Enregistrement en domeinen. M. De- rudder, ontvanger van het enregistrement en der domeinen te Saint Hubert, is in dezelfde bediening benoemd te Geeraardsbergen. Pensioenen. De volgende pensioenen worden toegestaan Aan MM. Peny, bestuurder der recht- streeksche belastingen, 0000 fr. Speesen, opziener der douanen, 3,030 fr. Van Basle- laere, onderbrigadier der douanen, 3001 fr, Jacquet, id.. 1125 fr. Andró, hulpdouanier. 0-13 fr. Momcomble, id., 707 fr. Sovrin 1020 fr. Aan mevrouwen Descamps, weduwe Mathieu, 730 fr. Merny, weduwe Echevin, 881 fr.; Vanelslande, weduwe Rouly, 500 fr Parent, weduwe Faict, 000 fr. Duhem, weduwe Dupuis, 713 fr. Kiessebnan, we duwe Capiau, 570 fr.Dc Coninck, weduwe Rigaux, 3,285 fr. Gemine, weduwe Matho- lot, 544 fr. Burgerlijk eereteeken Het burgerlijk eeretceken is toegekend aan de volgende agenten der staatsspoorwegen Het kruis van 2'" klas aan MM. Dupont en Baussart de medalio van 1" klas aan MM. Depaepe en Remyde medalio van 2° klas aan Mev Baussart, MM. Wérv, Lonay, Do Vreesc en Dutilleulde medalie van 3'' klas aan Mevr. wed. Bruimans, MM. Bauweraerls, Lombart, Remy, Dricot, Genon, Piorqut, Bastien en Mevr. Lambot. Telegrafen M, Gerard is algemeono opziener benoemd. Verjaringen. 22 Juni 1003. Groote kerkelijke feesten te Luik. ter ge legenheid van hel pauselijk besluit welk den eeredienst goedkeurt sedert don XIII* eeuw ingericht, ter core der gelukzalige Eva. ge kluisterde non en een der stichteressen van het Hoogwcordig feest. 22 Juni 1878. Het stichten van het ministerie van openbaar onderwijs wordt door de liberalo associatie van Gent toege juicht als de eerste daad van krachtdadigheid tegen de katholieken, als ile gaaf van blijde intrede van het liberaal ministerie... Die gaaf van blijde intrede moest bun zes en twintig jaren... minderheid... kosten... En wie ziet er bet einde van Zomer. Heden is het zomerjaarge tijde begonnen. De zort met hare onuitput- bare mildheid giet haren stralenvloed over hot aardrijk en brengt overal licht en leven Welke heerlijke dagen heeft zij ons dit jaar al niet verschaft Welk verschil met verle den jaar Ook is elkeen met zulk weder in zijn schik. Te Brussel stroomt het van volk alsook in de badplaatsen, en onze landbou wers wrijven ook van genoegen in hunne handen. Petrool. De streek Pensyl-Vanië in Amerika was tot hier toe de rijkste aan pe- troolbronnen. Men moet voortaan Californië beschouwen als de grond, die buiten de kos telijkste metalen, ook de grootste hoeveel heid petrool bevat. Een nieuwe ader komt ontdekt te worden, die onstuimig in de hoogte borrelt met eene straal van 120 me tors en meer dan zeven millioen liters petrool per dag verschaft. Net hooi. Indien het weder no^ eenige dagen gunstig blijft zal het hooi bin nen zijn. Langs de Scheldekanten was men reeds van over 10 dagen er volop aan het werk. Het hooi dit jaar is van allerbeste hoe danigheid. Niet alleen heeft het eenen weel- derigen wasdom genoten, doch de droogtijd is uitmuntend en heeft eenen bijzonderen goeden geur aan het hooi gegeven. Alleen de meerschen die te veel onder water gestaan hebben, ter oorzake der overstroomingen geven een hooi van mindere kwaliteit. Het is vermengd met te veel drijfzand, dat hoest en korthorsligheid aanjaagt aan de peerden, die er zich mede voeden. Daarom moet men het hooi van zulke meerschen goed uitschud den vooraleer het te vervoederen. Naar Katanga. Maandag zijn te Antwerpen met den Duilschen stoomer Prin zes, luitenant De Bruycker, van het 9° linie regiment en 11 Belgische policieagenten naar Kaapland vertrokken... Allen begeven zich naar Katanga. Een Belgisch bouwkundige, M. Jamoulle n zeven schrijnwerkers zijn met het zelfde schip afgereisd. Zij gaan te Elisabcthville, in Katanga eene modelhoeve houwen, welke den naam zal dragen Hoeve Albert I. Nog de reis ^atra President Fallëères. L'Echo dc Paris meldt nu lat hot nieuws der reis van president Fal- lières in Holland en België zeer voorbarig De voorzitter der Fransche Republiek zou dit jaar alleen Zwitserland bezoeken en slechts in de toekomende Lente zijne Noor derburen bezoeken. Vereerende onderschei» ding. Zijne Hoogweerctigheid MBr Hey- len, Bisschop van Namen, is door Zijne Hei ligheid den Paus van Rome, assistent hij den Pauselijkon troon en Romcinschen graaf be noemd. Wij bieden den Doorluchtigen Voorzitter van liet Bestendig Komiteit der H. Sakra mentskongressen onze eerbiedigste geluk- wenschen aan. Griekenland. Het eiland Kretadat slechts 200,000 zielen telt en maar eene oppervlakte heeft van 8000 vierkante mijlen, (het vierde van België), is bewoond door Grieken en Turken, doch de Grieken zijn in meerderheid. Vroeger was de Turk meester van Griekenland en van vele andere Europeesche wingewesten, doch op het einde der 19e eeuw is Kreta onafhankelijk ver klaard. Daar zij alleen niet in machte zijn te besturentoillen de Grieken zich aanhech ten aan Griekenlanddoch de Turken willen daar niet van hooren. Vandaar het geschil dat dc gemoederen der beide landen en van alle de gemogendheden in spanning houdt, liet schijnt dat alles in der minne zal opge lost worden en dat men de Turken in Kreta verblijvende, niet zal verplichten onderdaan van Griekenland te worden. Rusland op zijne beurt komt bij te treden om het voor stel van Engeland, doch voegt er zekere bemerkingen bij, die niet als tegenvoorstel doch als praktische wenken kunnen be schouwd worden. Spanje. Dagelijks, door gansch het fund hebben cr ontelbare nicetingen plaats verzet aan te teekenen tegen de wille keurige handelwijze van het liberaal mini sterie ten opzichte van het Vatikaan. De verzoekschriften met duizende handteekens bekleed, komen dagelijks de kamer overrom pelen, en cisehen de betrekkingen te be houden met den II. Stoel. Rusland.Moeilijkheden zijn er ontstaan met Perzie, ter oorzake van Russische on derdanen icelke door Pcrsische policieagen ten zouden onrcchtveerdig vervolgd, geweest zijn. De Russisch krijgsoverste heeft tien policieagenten doen aanhouden, daar Perzië weigerde een gezamcntlijh onderzoek in te stellen. Duitschland. Keizer Willem II zal Woensdag inschepen op den - Hoherizolem om zich naar A! tónna te begeven. IN FRANKRIJK. Het verhaal van den geleider van den expresstrein. M. Neveu, de geleider van den expresstrein die door-een wonder toeval gered werd, en zich in den fourgon bevond, verhaalt als volgt wat hij van de ramp weet - Onze trein reed met volle snolheid, daar wij enkel teDreux moesten stilhouden. Ik weet niet of er springkussen op de riggels gelegd werden. Ik heb niets gehoord. - Ik bevond mij voor de deur van den four gon welke openstond Eensklaps had eene vreeselijke hotsing plaats. Mijn fourgon scheen zich geheel recht te stellen. Dan werd ik plotselings in den hof van een naburig huis geworpen. - Met eenen sprong was ik weder te heen en zonder op mijne hand te letten welke half vermorzeld was, zag ik een vrceseljjk too- neel. - Do lokomotief van mijnen trein lag daar als een hoop vermorzeld ijzer. Mijn fourgon was geheel vernield en do vier volgende rijtuigen alsook do achterste rijtuigen van den anderen trein waren verbrijzeld. Eensklaps steeg eene dichte rookwolk uit deze opeenhooping van puinen op. De twee treinen stonden in brand... Zonderling ongeluk Men vermeldt liet zonderling geval oencr vrouw, de weduwe Boudinot, die met haar kleinzoon voor den harreel stond toen de ramp gebeurde. Zij werd door den schok achter- ui fgeworpen en den arm geplettord. Hel kind werd ook weggeslingerd en later in het void teruggevonden. Zijne schoenen waren verdwenen en het kind schoen allo besef ver loren te hebben. Een nieuw ongeluk Een hulptrein, waarop de overblijfselen der verbrijzelde rijtuigen geladen waren, is lusschen de statiën van Saint-Gyr en Ver sailles ontriggeld. Het spoorwegverkeer werd geruimen tijd onderbroken. Akelig schouwspel De menschelijke overblijfselen half ver koolde heenderen, vleesch enz. moeten bij middel van schappen opgenomen worden. Alles wordt in de wachtzaal samengebracht. Een persoon loopt tusschen de akelige over blijfselen en zoekt iets dat hem over het lot zijner vrouw kan inlichten. Daar vindt hij eene hand, aan don ringvin ger slechts een trouwring. Do man meent den trouwring te herkennen. Langs binnen moet het opschrift staan 19 December 1874 Maar het is onmogelijk den ring af te schuiven daar het vleesch zoo sterk gezwol len is. Een goudsmid zal den ring moeten doorsnijden. De angst en de droefheid van den man zijn pijnlijk «m zien. De verantwoordelijkheid. Uit het onderzoek is gebleken dal alleen de machinist Leduc, in dienst op den ex presstrein, verantwoordelijk kan gesteld worden voor de ramp, ten eerste, omdat zijn trein met eeno snelheid van 102 kilometers door de statie vloog ten tweede, omdat hij de signalen voorhij reed, wanneer zij hem bevolen te blijven staan. Eene grootere ramp toevallig vermeden Do trein Granville-Parijs, dus juist ii tegenovergestelde richting van den aanrij denden trein stooinende, was Zaterdag avond twee minuten vroeger dan gewoonlijk door de statie van Villepreux gereden. Ware deze trein op zijn gewoon uur toegekomen, dan hadde onvermijdelijk een driedubbele hotsing plaats gehad. De statieoverste is zinneloos. De statieoverste van Villepreux is zinneloos geworden. Men heeft den ongelukkige op zijn bed moeten hinden. Hij zal naar hot asthuis van Versailles overgebracht worden. De verklaring van Leduc. De machinist Leduc die erg gekwetst in bet gasthuis van Argentan ligt. is aldaar ondervraagd geworden. Leduc verklaart dat hij in de statie van Saint-Cyf vier minuten vertraging had en de daling van Villepreux wilde benuttigen om liet achterstel in te halen. Daar hij in Versailles-Chan tiers niet ver wittigd was. dacht hij dat alles in regel as. Hij liet zijnen trein in volle vaart vooruit, toen hij bemerkte dat de stoomregelaar niet goed werkte. Hij hukte zich om het te her stellen en vloog op dit oogenblik voorbij het signaal Hij zag oen second later achter den draai der baan, den trein voor Dreux staan, doch inhouden was niet meer mogelijk. Alsdan sprong hij van zijne lokomotief. Men vraagt nu Zusters. M, Autrand, prefekt van het departement Seine et Oise, heeft de Zusters van liet toe vluchtsoord van Klein-hé. gevraagd om do laatste zorgen te besteden aan de lijken. Een verpestende geur heersclit in de wacht zaal en di1 Zusters volbrengen er liefdevol hunnen akeligen plicht. Vooruit bekent vandaag dat de socialisten te Vorst-bij-Brussel, een vrijdenkersweezen- huis hebben gesticht, waarvoor zij toelagen vragen aan al de openbare besturen. Uit de rekening van het gesticht blijkt dat voor het verloopen jaar 1909 er 022 fr. bij zondere ondersteuning is binnengekomen. Al het overige, 't zij verscheidene duizenden, werd uitsluitend gegeven door do openbare besturen. De katholieken hebben dit do socialisten eens goed onder den neus gewre ven. Daarop antwoordt Vooruit - dat do katholieken jaarlijks voor hun onderwijs, 18 millioen toelagen ontvangen. Heel wol, beste Vooruit, maar wat ge opzettelijk vor- geet aan uwe lozers kenbaar te maken, 't is dal de katholieken, niet zooals gij 022 fr. in 't gros, maar jaarlijks meer dan 40 millioen weten op te otteren voor het onderwijs van liet volkskind. Gij vindt billijk, volkomon rechtvaardig, dal de Staat uw goddeloos ge sticht ondersteunt, bijna geheel onderhoudt. Vraagt dan dc rechtvaardigheid ook niet, dat het vrije onderwijs op den zelfden voet wordt behandeld als hot ollicieële t Antwoord daar eens op De lijken der Pluvióse Maandag heeft men vruchteloos gepoogd nicuwo lijken uit den onderzeeër to halen. Men heeft verscheidene nieuwe openingen in de binnenwanden van hel schip gemaakt om te trachten langs daar de lijken te hereiken. Alle pogingen zijn zonder uitslag gebleven. Dinsdag zouden de pogingen voortgezet wor den. Indien men tot oenen gunstigen uitslag kwam zouden de lijkplechtigheden Woensdag plaats hebben. Bloedige betooging To Fraissance in liet departement der Jura, heeft eene betooging plaats gehad van werkstakers. De gendarmen wilden hen uit eendrijven, doch eene vreeselijke botsing had plaats. Do vuurwapens werden gebruikt en 10 werkstakers werden gekwetst. Een ambtenaar vermoord Kon kontroleerder der accijnzen die ont dekt had, dat eene groep jongelingen alkooi smokkelden in darmen welke zij rond het lijf rolden, is door do smokkelaars vermoord geworden. Een der moordenaars werd aan gehouden en deed bekentenissen. Eene premie van 31,500 fr. De policie van Straatsburg heeft het signa lement rondgestuurd van zekeren Jozef Wcndleng, 27 jaar oud, geboren in Frank rijk van Duitsche ouders. Deze kerel wordt beticht te Louisville, Verecnigde Staten, N. A., een achtjarig meisje vreeselijk mis handeld, vermoord en in stukken gesneden te hebben. Eene promie van 0000 dollars, zij het dus 31.500 fr. wordt uitgeloofd voor dc aanhou ding van Wendling. De overstroomingen. In do Abruzzonprovincie zijn al de velden en wijngaarden door de slortregena vernield. Talrijke velden staan onder water. Men meldt dal verscheidene personen ver dronken zijn. Tegen de zedeloosheid. De kabinotsoverRto, M. Luzzalti, heeft aan al d<- prefekten van het land strenge hevelen gozonden om de wel betrekkelijk de zede- looze prenten en schriften onmeedoognnd te doen toepassen. Huis ingestort. Verleden nacht is een huis van twee ver diepen ingestort. te Lemherg, op liet oogen blik dat er een vriendenfeestje plaats had. Uit de puinen werden reeds twee vrouwen- lijken opgehaald. Achttien personen werden min of meer erg gekwetst. De cholera. Te Rostol!' werden 708 nieuwe gevallen Van cholera, waarvan 197 met doodelijken afloop, vastgesteld. Te Alexandrovsh waren ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en R'edaktie i Kerkstraat, 9, AALST. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem - J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, te koopen, over te nemen enz 40 centiemen voor 2 grooto regels. 46 bladz. per kleine regel 0,20 fr 36 - - - 0,30 fr. 2® 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00

De Volksstem | 1910 | | pagina 1