Het huwelijk van Prinses Clementina Hun boaze plannen, 'T EEN EN 'T ANDER GEWESTELIJK VERBOND «êÊiï&HEla Jest»g«»g o' SöiS - - Sgn S3 eKNTIfeSViÉSM HfcT XMtrll»* 8# Imt 181» DAGBLAD at, h. \S, Landbouwbelangen. ABONNEMENTEN ,es maand 4 frank. Een jaar 8 frank. ischrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie a Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3e r 0,30 fr. 2° 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Wij hebben gisteren aangeduid hoe Fransche bestuurders nieuwe maat heien verzinnen om het wereldlijk Berwijs meer en meer in de volks- assa te doen indringen. Men is niet ier tevreden met het verplicht lager iderwijs, hetwelk in Frankrijk, door verplichting weinig of niets heeft ewohnen in uitbrenging of dege- kheid. Men tracht thans het onder ijs voor de volwassenen, aan al de ngens en al de meisjes op te leggen. begrippen door hen geleerd en op- jdaan in hunne kinderjaren, dienen rnieuwd en herhaald te worden tij- ns de volgende jaren In zich zelf genomen en de kwestie n verplichting te buiten gelaten, zou maatregel in theorie nog zoo slecht t zijn. Maar alles hangt af van de vatting, van diegenen die den maat hei hebben voorgesteld en van hen dezen maatregel zullen toepassen en en toepassen. Mijnheer Petit, de algemoene opzie- i van het lager onderwijs in Frank- ongetwijfeld een hooge waardig- dsbekleeder der vrijmetselaarsloge, l daarbij het wereldlijk onderwijs volledigen met een vast, nauwkeu- aangeduid stelsel, van lezing cn jrdrachten in maatschappijen van ksonderricht. Die lezingen en voor- chten moeten natuurlijk in 't-opon- jcgeven worden. Do Staat, de ia riemen ten, de Municipaliteiten ien het werk der publieke lezingen voordrachten breed ondersteunen, eene voorwaarde echter, namentlijk alles weit er in de maatschappijen Dol ksonderricht wordt gegeven, oji tui/end wereldlijken voet, 't is te gen, ongodsdienstig is ingericht. loo is voorzeker in den geest van nkeer Petit, het groot gedacht op- omen, dat met zulke, stelselmatige, hodische werking, 't catholicismus s anders kan dan langzaam maar !r uitsterven. De laatste sprankel den godsdienst moet eruit en dan Frankrijk gered zijn ven pels. bak- (oevelen vóór M. Petit hebben het- ie niet beweerd, hetzelfde heel hun n niet betracht, aan hetzelfde doel hun bestaan en al hunne krachten ijd de eerste eeuwen waren het de [machtige keizers van Rome, die de lafhertigste, onmenscholijkste ielen, niet met duizenden, maar millioenen menschen hebben dood- arteld. En het gevolg Ieder drup- iloed, gestort op het kristen inar- irsveld, was als een vruchtbaar dat weldra ontkiemde en ontel- vruchten.voortteelde. Het is het 1 der eerste martelaars dat door de wereld een rijken oogst van tene gevoelens heeft doen op- ten. an zijn de ketters opgedaagd. Met leugen en bedrog poogden zij de enen le misleiden. Zij gelukten er a onverschilligen van het rechte te brengen, maar ieder beproe- was als eene algemoene zuivering 'door de slechten werden afgezon- en waardoor de goeden bleven iiden in den schoot der kerk en nieuw, gezond en gelouterd kris- pnieuw weelderig op- 'i bij ens i zee t leven le. 1 onze dagen wordt liet krislen- peer dan ooit bestookt en geteis- door de vrijmetselarij. Deze be- zich niet bij het eene of hot an- iniddel, bij de verkondiging eener rij, bij de aanwending van geweld of vervolging, zij gebruikt alles wat haar dienstig is of haar ten dienste kan komen voor de verwezentlijking van hare looze plannen zij leidt een geheimen, beredeneerenden, lang voor bereidenden strijd, op alle gebied van het kristehjk leven, in alle standen en in alle landen, en tast het kristelijk eii godsdienstig beginsel aan in zijne diep ste grondvesten. Alle middelen worden aangewend vervolging, broodroof, laster, leugen, -bedrog, zedenbederf, verklikking, in een woord het gan- sche arsenaal der oneerlijke wapenen, die in 't geheim gesmeed worden in de duisternis der logekrochten. Alle kerkvervolgers meenden te overwinnen en toen ze dachten op het punt te staan hun einddoel te bereiken, toen juist vielen zij ten gronde en de Heilige Kerk rees zegepralend om hoog, even sterk en onaantastbaar, nog krachtiger, nog levensmachtiger dan voorheen. Wat dus het bestaan der kerke zelve betreft, daartoe bestaat geen de minste vrees. Maar hoeveel schade kunnen de vervolgers niet teweeg brengen aan de stoffelijke cn zedelijke welvaart van een volk, hoevele zielen kunnen zij niet ontrukken aan de II. Kerk Daarom kunnen wij niet genoeg cp onze hoede zijn wij kunnen ons niet genoeg spie gelen aan het. voorbeeld ons door onze Zuiderburen gegeven... Bij ons ook waren de kerkvervolgers een korten tijd meester, maar het kristen Ylaam- sche volk heeft ze eene les gespeld die van tel was. Niettegenstaande bun kortstondig beheer, doen zich tot op dozen dag de schadelijke gevolgen hun ner overheersching gevoelen. Thans richten zij heviger als ooit den kop op. zij bedreigen ons kristen volk met grootere kerkvervolging en godsdienst vernietiging dan vroeger. Aan ons daarom, de dure plicht, al te doen wat mogelijk is om dat dringend gevaar af te weren, en ons vaster dan ooit te scharen rond den standaard van het kruis. W De tuinmelde. De tuinmelde is een groensel dat ongelukkig lijk op onze dagen te veel veronachtzaamd wordt. Wannéér zij jeugdig verbruikt wordt, wanneer haar overvloedige begietingen toegepast worden, wanneer zij op eene eenigszins beschaduwde plaats van den hot gezaaid wordt, geeft zij immer eene overvloedige opbrengst, dan, wanneer de spinagie reeds lang zal opgeschoten zijn, en het vierhoekmoes zich nog lang zal laten wachten. De hofmelde is een eigenlijk bladgroente, dat bijgevolg een zeer vruchtbaren grond, veel stik stof en potasch, doch weinig l'osfoorzuur vergt. Verscli stalmest en beer passen haar opperbest. Do stikstof en de potasch begunstigen in hooge maat, niet alleen den groei en de opbrengst, doch eveneens de hoedanigheid van het groente; onder hunnen invloed groeit de plant snel, geeft welige, zeer malsche bladeren, die onder geen enkel op zicht voor de beste spinagie zal moeten onder doen. De stikstof wordt zeer voordeelig aangewend onder vorm van ammoniaksulfaat, dat gedurende de zomermaanden spoedig salpeterzuurgist zon der daarom den grond uit te putten; de potasch wordt voorzeker onder een zeer werkzamen vorm toegediend, aangezien het hier een wezenlijk lentegroente geldldat daarenboven zeer jeugdig verbruikt wordt éu dus maar korten tijd leeft, zoodat het zich op een minimum van tijd, een maximum voedende bestanddeelen moot kunnen aaneigenen. Voor wat het fosfoorzuur betreft, dit moet, evenals de potasch. rechtstreeks oplos baar zijn. De potasch wordt bijgevolg onder vorm van chloorpotnsch, en bet fosfoorzuur onder vorm van superfosfaat toegediend. Eene hulpbemesting, van 3 tot -1 kgr. ammo- nïnksulfual, 5 kgr. superfosfaat en 3 kgr. ehloor- of zwavelzure potasch zal bijgevolg uitmuntende uitslagen geven. Evenwel zullen de planton ter zaadtcelt bestemd eene sterkere ïosfoorzuur-pot- aschbemesting ontvangen cn zullen deze planten, hetzij hier ter loops gezegd, voorzeker niet mogen ontbladerd worden, zooals dit nog te dikwijls gedaan wordt. JAN. yerjaiMitgen. 25 Juni 1872. De gemeenteraad van Luik doet do aan- kooping, mits 20,000 franken, der schil derij van Juliaan en Aalbrecht Do Vriendt verbeeldende de kroning der H. Elisabeth en Jacquelina van Beieren. 25 Juni 1902 Prins Aalbrecht is kolonel der grenadiers benoemd. Cfaï'fórSS.Hebt gij reeds den nieuwen postzegel gezien, die H. M. de Koningin heeft doen vervaardigen Hij verbeeldt den H. Marlinus, een doel van zijnen mantel aan eenen behoeftige gevende. Als teckening is hel juist geen meesterstuk, doch wie zoude kunnen eisclien dat men voor 10 centiemen een meesterstuk van Rubens hebbe Wat er ook van zij, liet zijn hoogero redenen die u moeten aansporen om dezen zegel te koopen. Het doel dai H. M. d^Konigin zich voorstel de, door le l in het licht brengen van dezen zegel, is de noodige som te verzamelen om een senatorium voor teringlijders to stichten. Door het koopen van dien zegel zullen wij eenen blijk van goedkeuring geven aan het menschlievend gevoel van onze beminde Koningin en wij zullen een werk steunen, dat onder alle opzichten de aanmoediging van elkeen verdient. De werkstaking ie Turn hout.De afgevaardigden van liet syn- dikaat der katholieke werklieden hebben na eene nieuwe bijeenkomst mot den bestuurder van La Turnhoutoise hunne eisclien zien inwilligen. De hernoming van het werk werd dus besloten. De socios zullen ongetwijfeld wederom afkomen dal do dompers onderkruipers en loonbedervers zijn, omdat dezen bekwamen wat zij samen met de socialisten vroegen. 'treriatf voor de ruatro- ZOJla De leider der Engelsche matrozen Haveloch Wilson, heeft to Antwerpen eene meeling gegeven voor de matrozen die op de Engelsche schepen waren. Hij gaf hen voor raad zich te syndikeeren om lotsverbetering enz. te bekomen. Ook steldo hij voer, dat alle matrozen rond 20 Oogst oen verlof van 15 dagen zouden moeten hebben. Dit laatste voorstel werd warm toege juicht. Srlet Gulden sporenfeest te Leuven Het Tooneclverbond xan Leu ven richt voor li0" Juli aanstaande, verjaar dag van den Gulden-Sporenslag, grootsche feestelijkheden in. 's Avonds in het Park, groote Liederavond. Tijdens de poos, zal M. Alfons Sevens,- de gekende Vlaamsche strij der van Gent, eene voordracht houden over den Guldon-Sporenslag. Daarna fakkeltocht tot aan de Groote Markt, alwaar gekende Vlaamsche volksliederen zullen gezongen worden met begeleiding van orkest en bei aard. Ee:i kongs-es van duiven- mei keu-s. Er wordt thans een komi- teit gesticht voor het houden van eon inter nationaal kongres van duivenmelkers, ten einde deze sport nog te volmaken. Het zal het eerste kongres van deze soort zijn en natuurlijk kwam do ocre der inrichting aan België toe. Do voorstaanders van het kongres zeggen zelfs dat Belgie het vaderland der reisduif is Beschermkomiteiten zijn reeds gesticht in Brabant, Vlaanderen, Antwerpen, Luik, Henegouwen en Namen. Het inrichtend komiteit zal eeno eerste vergadering houden op Maandag 27 Juni, om 3 ure in het Hotel Métropole, de Brouckère- plaals te.Brussel. De Belgische spoorwegen. De cijft-rs der ontvangsten in 1909 door de Belgische spoorwegen, posterijen, telegra fen cn zeewezen, verwezenlijkt worden thans medegedeeld. Onze spoorwegen ontvingen 280.729.105 frank, zij hot dus 12.376.691 fr. meer dan in 1908. Do posterijen maakten 37.482.023 fr. ontvangsten of 1.541.870 fr. meer dan in 1908. De telegraaf ontving 5.957.249 of 337.128 fr. meer dan in 1908. De telefoon, met eone ontvangst van 10.333.700 fr. deed ook eene meerdere aanwinst van 760,691 fr. En eindelijk de dienst der paketbootcn ont ving 6.422.997 fr. of 273.159 meer dan in 1908. Samen dus ontving heel liet departe ment 15.299.845 fr. meer dan in 1908. 't Kan nog al tellen. Onze vorsten te Parijs. Het is den II Juli aanstaande dal do plechtige ontvangst van onze souvereinen te Parijs zal plaatshebben. De F ranschon zullen deze ont vangst zoo groolscli mogelijk maken. Het programma behelst al een feest te Versailles, een bezoek aan den Louvre, oen groote wa penschouw, eene galavertooning en ook na- luurlijk een lekker gastmaal. De Franschen zullen niet willen onderdoen voor de herle- lijke ontvangst, die ons vorstenpaar in Duitschland genoten heeft. Prins Victor Napoleon Prinses Clementina Nu dat liet huwelijk van prinses Clementina, van Belg-ië, mot prins Victor Napoleon Bonaparte om zoo te zeggen vast besloten is, denkon wij hot passend aan onze lozers eenige inlichtingen mede te deelen over do twee verloofden Prins Victor Jeröme Napoleon werd te Parijs geboren den 18 Juli 1802. Hij was do zoon van Jozef-Karel-Paul Napoleon, geboren te Trieste, den 8 September 1822, die op 30 Januari 1859 in het huwelijk gelreden was met prinses Clotildc-Maria-Theresia-Louizo, dochter van Koning Victor-Emmanuël van IIalié. Prinses Clomentina werd geboren to Laken, den 30™ Juli 1872. Zij is do jongsto dochter van wijlen Koning Leopold II on wijlen Koningin Maria-IIendrika. Prins Victor-Napoleon had reeds vroeger met prinses Clementina in het huwelijk willon treden, doch Koning Leopold II, toonde zich onverbiddelijk en had er zich hardnekkig legen verzet. Nu zal liet huwelijk gevierd worden in de öerste dagen van Oktober. Zooals wij reeds gemeld hebben, bovindt prinses Clementina zich reeds eenige dagen in Italië, alwaar zij gulhartig onthaald word. Te Turynen, ontving zij eonö afvaardiging der Ilaliaansohe cdelvrouwen. Priuses Clementina, vergezeld van hare eerodamc en van prins Victor-Napoleon, begaf zich per automobiel van Turijncn naar het koninklijk kasteel van Racconigi, alwaar Koning \ictor-Limmanuël, neef van prins Victor-Napoleon en Koningin Helena! baar verwachtten. Prins Victor-Napoleon, stelde zijne vorloofdo aan de Vorsten voor, die haar hartolij'- omhelsdon. Daarna had een ontbijt plaats in liet kasteel. De prinses keerde om 2 uren naar Turijnen terug, terwijl de Italiaansche Vorsten naar Rome reisden. 's Avonds begaf prinses Clementina zich alleen per automobiel naar het kasteel van Slupinigi, verblijf van de koningin-moeder Margaretha cn dezer moeder, hertogin Elisa beth van Genua. De prinses werd er ook ton onbijte gehouden on keerde slechts rond 11 ure naar tiaar hotel terug. Do koningin-moedor Maria-Pia, van Portugaal, zuster van prinses Clotilde, zal eerst daags op liet kasteel van Moncalieri aankomen. Zij zal het huwelijk van prins Victor Napo leon met prinses Clementina bijwonen. Ook Keizerin Eugenia zou hij het huwelijk tegenwoordig zijn. Door haar huwelijk mot prins Victor Napoleon, zou prinses Clementina dus in do fami liekringen der Italiaansche en Portugeescho vorstenhuizen komen. der Christene Vakverecnigingen van het Arrondissement Aalst. Verleden Zondag hield het Gewestelijk Verbond der Chr. Vakverecnigingen to Gee- raardsbergen eene zeer belangrijke vergade ring.. Vertegenwoordigers uit do 5 kantons van ons Arrondissement namen er aan deel. Op de dagorde stond vermeld 1. Verslag over den toestand van Aalst, Ninove, Geeraardsbergen, Sottegem, Den derleeuw. 2. Werkbeurzen. 3. Huisbezoek. 4. Jongelingswerken. 5. Soldaten kringen. 6. Geldmiddelen. Beurtelings werden die punten op grondige wijze verhandeld. Met genoegen stelde men vast, dal tie Christene Vakbeweging in ons Arrondisse ment, goed vooruitgaat. Te Aalst, o. a. is de toestand uitmuntend le Ninove winnen onze vrienden voortdurend veld, m te Georaanls- bergen, komen do Vereenigingen zaehljrs, maarzeker in bloei. Mei liet oog op de propaganda, werd bel Huisbezoek - warm aanbevolen. Do beste manier om dit propagandastelsel in te richten werd klaar in het licht gesteld en onze vrienden verwachten er veel van, voor de aanwinst van nieuwe leden. Do bespreking over hot nut der vrije - Werkbeurzen - leiddo tot het goede be sluit, dat welhaast eone werkbeurs zal inge richt worden voor ons Arrondissement. Dio Werkbeurs moet aan do werkloozen veel gemak verschaffen, om aan den slag to kunnen geraken. Dit heilzame nieuws zul heel zeker door do arbeiders aller vakken met vreugd vernomen worden. Over liet 4"'° punt ook ontstond eone zeer nuttige gedachtenwiaseling. In 't kort zullen do noodige pogingen aangewend worden om de propaganda in do patronaten mei vrucht te beginnen. Eindelijk gaf men over do Soldatenkrin- gen oen zeer puik en bestudeerd verslag. Het Gewestelijk Verbond zal aan de vakbelan gen'der jonge soldaten zijne beste zorgen besteden en trachten dal bun dienst in het leger eer nuttig dan schadelijke wordo voor het aauleeren van hunnen stiel. Ton slotte werd do lieer voorzitter gelast. Zondag 26 Juni, op do vergadering der katholieken te Ninove, eeno verklaring af te leggen urnen.; het Ow. -tolijk Verbond. Zonalmen ziet eone puike vergadering, dio veel goeils zal opleveren voor ons chris tene arbeiders volk. Wij moeten er niet bijvoegen, dat de afge vaardigden der verschillende sleden on ge meenten met do meeste hoop en don besten moed uiteengingen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1