Uit onze kolonie 'T EEN EN 'T ANDER De jaarlijksche vergadering e(Jn«d«9 Mil S* O&NTlg-ÏVSKW MgT NUWf^Kh Telefoon I 14. DA.aELAjD Het Staatsblad vw der katholieken van het arrondissement Aalst ij—rwtf.'i'M'>»gi ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie: Kerkstraat9, AALST. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen K E R K STRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tokoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® 0,30 fr. 2® 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 De dagbladen der Hoeren Liberalen en der Hoeren Socialisten, zijn niet weinig in de weer om tegen alle vlagen on wind in, do partijgenoten aan te sporen, het kartel van nu af voor te bereiden, voor de gemeentekiezingen van 1911 en de kanterkiezingen in 1912. De zaak loopt echter niet op wieltjes, op verscheidene plaatsen lig gen de socialisten niet alleen zelf over hoop, maar ze staan in razende vijand schap met de liberalen. In Gent willen de liberalen ondanks ze maar een derde der bevolking uit maken, heer en meester spelen op het stadhuis. Dat heeft vele jaren geduurd, totdat de liberalen eindelijk verdron ken zijn in den pot soep, dien ze wei gerden te geven aan de arme katho lieke volkskinderen. Katholieken en socialisten zitten thans in het Schepen college, terwijl do liberalen hunne plaats die in het college openstaat, on bezet laten. Eenieder herinnert zich de onbeschrijflijke woede der liberalen, die zoo fijn en zoo ferm van het stad huis werden gedonderd. Niet alleen de katholieken maar de socialisten vooral konden het er om doenDie zware kassei, toen op de maag der liberalen gesmeten, is moei lijk om verteren, in allo geval, hij ligt er nog op. De liberale gazet Hel taaiste Nieuws i schrijft in zijn nummer van 19 dezer Jan Lampens, (sociali stisch kamerlid van Gent) moet uit de Kamers. en er dient een nieuwen lasterveldlocht gericht tegen de socia listische inrichtingen te Gent. Ge ziet van hier dat Vooruit die smoutpeer onbeantwoord laat. Zulke handelwijze doet walgen, roept het rood orgaan uit en wat verder ant woordt het beslist Goed. We nemen den handschoen op! Mannen, ten kamp, ten heilzame kamp, niet enkel om onzen Jan in 1912 terug naar de Kamers te zenden en te trachten ook den 12°° zetel te veroveren. Ten kamp tegen de liberale laste raars TWISTSTOKERS ONDER DE WERK LIEDEN tegen die schijnheilige ver- deelers onzer klasse, die azen op SCHANDAAL VOOR HUNNE PPOPAGANDA in plaats van te steunen op ecne booge democratische politiek. Socialisten, op voor onze mannen, voor onze partij en tegen zulke af schuwelijke LIBERALE TAltTIEK. Verder spreekt Vooruit over de lage inzichten der liberalen, en over de VERACHTING en MISKENNING die Zij steeds van de liberalen hebben te ver duren. Zoo staat er letterlijk te lezen in Vooruit in het nummer van Vrijdag, 24 Juni 1910. Hoe vinden onze lezers, de liefdevcr- klaring van Marianne de roóde muts aan baren blauwen bondgenoot. De liberale politiek doet haar walgen, de liberalen zijn lasteraars en schijnheili gen, zij azen op schandaal om propa ganda te kunnen maken, want anders zijn ze machteloos. De liberalen voeren cene afschuwelijke taktiek, zij verach ten, miskennen en verfoeien de socia listen en meer andere lieve dingen. Waarachtig we beginnen te gelooven dat thans het kartel lusschen liberalen en socialisten onmisbaar wordt. Ziet gij die lieve broeders op eenen lijst prijken en kunt gij u voorstellen dat do kiezers zulken lijst zullen ondersteu nen Aangenomen voor een oogenblik dat eenige punten atol de 2 partijen toebe- hooren, zoudt ge als socialist, of liever zoudt ge als mensch, uwe stem kunnen geven aan mcnschen die u doen wal gen, die u verachten en miskennen en die eene afschuwelijke politiek voeren En toch is men bezig dit wereldsch wonder te verrichten. We willen de mannen aan het werk zien. Maar hoe dwaas en stom die han delwijze ook is, kunnen wij er ons pro fijt uit trekken. Zooals men duidelijk kan oordeelen, zijn liberalen en socialisten vijandelijk gezind tegenover elkander. Zij dragen malkander innerlijk een doodelijken haat toe. Dat belet hen echter niet op het laatste van 't spel een en dezelfde koek te slagen uit een en dezelfde deeg. Als goddelooze tegenstrevers liet over hun hart kunnen krijgen, trots alles toch hand in hand te gaan, hoe gemakkelijk in verhouding dan, moet het ons katholieken niet zijn om eens gezind ten strijde te trekken. Ja, ieder weldenkend man moet ten stelligste overtuigd zijn dat de mannen van orde als een man moeten optrekken tegen den vijand. Geen afgescheurde mannen meer, zij, die welgemeend denken het. goed eindje vast te hebben, zij maken het openhartig hekend in den schoot der katholieke partij in de partij moet men blijven en niet daarbuiten. De kiezers hebben duidelijk hun oordeel laten kennen. Zij zien goerne mannen die rondborstig hun gedacht durven zeggenen het rechtzinnig goed meenen, maar zo kunnen niet verdragen dat men daarvoor de katholieke, partij zou henadeelen. En daarin hebben do kie zers overschot van gelijk en zijn wij ook ten volle van hun gedacht. Leopoldsorde. De gepensioneerde tweede ruiterij kapitein Dumont is ridder der Leo poldsorde benoemd. Leger. Het Staatsblad kondigt eene lange lijst benoemingen af in het leger ge- gedaan. Rechterlijke ordeHet ontslag van M. Bouchart, griffier bij bet vredegerecht van het kanton Quevaucamps wordt aanvaard. M. Bouchart wordt gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden. M. Corbisier kandidaat deurwaarder te Elsene, is deurwaarder benoemd bij de recht bank van eersten aanlog te Neufchateau in vervanging van M. Kettenhoven overleden. Provinciale geneeskundige kommissie M. Leblanc, gerfeesbeer te Doornijk is se- kretaris benoemd der provincialo genees kundige kommissie. in vervanging van M. Warocquier, overledon. Vleeschtoezicht. Bij koninklijk besluit wordt het vleeschtoezicht van rechtswege ingericht te Herderen en te Millen, M. Mélissen Veearts te Rumpst wordt keurder benoemd. Ver jaringen. 28 Juni 1815. Plechtige lijkdienst in O. L. V. Kerk Ic Antwerpen tot lafenis van de zielen der Bel gen die te Waterloo gesneuveld zijn. Burge meester Vermaelen doetzelf de geldinzameling ten voordeele der gekweisten. 28 Juni 1841. Geboorte te Edingen van Z. H. Mgr. Walravens, bisschop van Doornik. 28 Juni 1805. Benoeming van Mcr. Walravens als 22° bisschop van Brugge. 28 Juni 1800. Geweldige oproer te Brussel ter gelegenheid van bet wetsontwerp van M. Van den Peereboom over de kiesher- vorming. De glazen van verscheidene maga zijnen worden aan stukken geslagen. Een omnibus der Ekonomische tramwegen is omver geworpen op de kaai markt. Hevig gevecht lusschen de oproermakers en de gendarmen. Een stalknecht der trams wOrdl doodelijk gekwetst. Laat ze maai* kernen l Men verwacht te Antwerpen den stoom er Lapland van de Red star Line, met 721 kabienrei- zigers. Dat cijfer werd nog nooit door een gewonen transatlantieker bereikt. Het XVIII internationaal VEoede3kongres, aal dit jaar te Stockholm gehouden worden van leu tot 5CU Oogst 1910. Voor alle inlichtingen heeft men slechts te schrijven op bet adres - Fredekongresson, Stockholm. Do hij treding voor hijzonderen bedraagt 7 fr. 60, zijnde 5 1/2 Zweedschc kronen. Prins Leopold machinist. De jonge hertog van Brabant schijnt van zijnen vader den lust tot het mekanism ge ërfd to hebben. Vergezeld van zijnen leer meester, M. Matton is hij te Oostende oen der laatste nieuwe lokoinotioven gaan nazien. De machinist moest hem allo inlichtingen geven over de werking aller deelen. Vooraleer afscheid te nemen heeft prins Leopold aan den machinist Van der Seypen en aan den stoker Tham als herinnering eene medalie met de beeltenis van Leopold I ge geven. De vreemde werklieden in Canada. Tot hiertoe mochten de landverhuizers enkel met de toestemming der staatsoverheden in Kanada inschepen. Thans zijn maatregelen genomen, waarhij in Kanada geene landverhuizers mogen aan land komen welke den landbouw niet kennen en vooraf verzekerd werk hebben. Al de andere stielmannen mogen er zich niet meer vestigen. De nieuwe ïegerwet. Er zijn voor dit jaar 28.299 oudste zonen die dus dienstplichtig zouden zijn. Daarvan werden reeds door de milicieraden 9086 vrijgesteld, zoodat er nog 19.213 overblijven, verdeeld als volgt Brabant 3.342 Oost-Vlaanderen 3062 Henegouwen 3752 Antwerpen2195 West-VI aan deren 2354 Luik 2289 Lim burg 733 Luxemburg 137 en Namen 1049. Men voorziet dat er van de 19.213 nog eene goede 2000 door do genoeslieeren zul len afgekeurd worden, zoodat cr nog onge veer '17.000 man zouden opgeroepen worden. Daar men slechts 16.000 man voorzien had zal de nieuwe Ïegerwet dus nog 1000 man te veel oproepen. Staatkundig Overzicht Nederland. Een radihcial van dc ergste soortden Heer Van Doorn, bracht in de Kamer dc zaak van den laatste» ice- reldbrief op het tapijt en vroeg of de Neder - landsche regeering verzet had aangeteekend tegen de bewoordingen in de welke de H. Va der zich uitdrukt. De minister van buiten- landsche zaken heeft geantwoord dat de regeering geene offxeiëele ontvangst heeft ge had van dezen wereldbrief Daar die brief geen officieel karakter lieeft, kan de regee ring er officieel geen verzet tegen aan- teekenen. Het grootste getal der kamerleden juichten toe bij dit antwoorden van den minister. Frankrijk. 7en gevolge der onthullin gen in de Franschc Kamer door M. Jlont- grof ten Van Domen gedaan, die beweerden dat M. Combes hen dekoratiën had aange boden tegen betaling van .70 en 30 duizend frank, hebben de socialisten in dc Kamer de afschaffing gevraagd van alle dekoratiën. Spanje. De houding der regeering blijft vijandig aan den H. Stoel. Door ansch Spanje is er eene groote opschudding ontstaan. Zestig edclvrouwen van den hoo- gen itandhebben zich met een vertoogschrift, bekleed met 200,000 handleekens van katho lieke vrouwen, bij den kobinctsoverste bege ven, ten einde de betrekkingen van Spanje met het Vatikaan te behouden. Engeland. M. Asquith komt in het Lagerhuis te verklaren, dat het wetsontxeerp ran M. Sha-Kleton, strekkende tot het ver- renen van hel stemrecht aan de vrouwen, door dc rrgcering niet kan bijgetreden wor den. Deze tegenkanting zal voorzeker toan- nrders te weeg brengen. Rusland. De keizer van Rusland wordt vencacht te Riga. De policie komt eene be langrijke samenzwering te ontdekken tegen tien Czaar gericht. Verscheidene aanhou dingen zijn gedaan. Mongarië. Zaterdag heeft de Keizer dc I/ongaarsehe Kamers geopend. In zijne troonrede xeees hij op den goeden uitslag der kiezingen ea op den goeden staat van het inxeendig bestuur van het land. Hij eindig de met de>i wensch, dut in gansch Europa le t brede zoude mogen voort heerschen. ïurkyë. lieden zal door den ouder domsdeken der ambassadeurs van Konstan- tinopel aan dc Turksche regcering dc nota overhandigd worden, door de vier bcseherm- mogendheden in zake van Kreta opgesteld. Het is slechts na deze offtciëele overhand) ging, dat de inhoud ervan zal bekend ge maakt worden. De kongoboot Bnurelles-ville is Zaterdag namiddag om 3 1 4 ure te Antwerpen uit Kongo aangekomen. Er waren twee en ze ventig passagiers aan boord. Het schip bracht ook eene belangrijke la ding caoutchodx en coppal mede. Te Sierra Leone had do Bruxelville slechts een kort oponthoud. Niemand werd er aan boord gelaten, daar de gele koortsen er heerschen en vele slachtoffers maken. Uit Niouv-Antwerpen is eene expeditie vertrokken om hij een«*n inhoorlingenstam de menscheneterij to gaan bestrijden. Veertig inboorlingen zijn aangehouden. Do rechtbank van Mobeka houdt zicli voor hot oogenblik met de zaak Arnold bezig. Uit Stanleyville wordt gemeld, dat aldaar een nieuwe stoomer is aangekomen voorden dienst op den Opper-Kongo, lusschen de Hellepoorten en het meer van Kisole. Heden zijn cr geene dwangarbeiders meer op de werkplaatsen. Al de arbeiders die er nu zijn, zijn betaalde of vrijwilligers. Men denkt dat de spoorbaan tegen Novem ber aanstaande tot aan de Hellepoorten zal kunnen gelegd worden. 4 te TSTIZSJrOVE: Zondag had te Ninove het jaarlijksch ban ket plaats. Rond half een begon de algemecne verga-, doring in het lokaal «In den Keizer*. Do bo venzaal was meer dan bomvol, tot op do trap pen stond mon tegeneen gedrongen. Mijn heer de senator Van Vreckem, omringd van volksvertegenwoordigers, provincioraadsliee- ren en burgemeesters van het arrondisse ment, stuurt een warm welkomwoord tot de talrijke aanwezigen. Mijnheer Romain Moyersoen, in eene gloed- en talentvolle taal, legt de werking uit van het afgeloopon jaar en maakt ver schillende voorstellen bekend die gereed lig gen om binnen kort besproken te worden. De plaats ontbreekt om dit puik verslag in zijn geheel weer te geven. Bepalen wij ons hij eenige der bijzonderste punten. Do militaire wet, thans ingevoerd, heeft van af het eerste jaar volgens de beweringen van katholieke bladen, reeds 19000 man schappen opgelevord, hetzij dus eene jaar lijksche vermeerdering van 6000 man. De vermindering van diensttijd moet dus onmid- delijk worden ingevoerd. We moeten den lijd afwachten om een boslissend oordeel er over uit te spreken. De jonkheden moeten tot den dienst voorbereid en daartoe in bonden ver- eenigd wordenzooals hot reeds geschiedt in Gceraardsbergcn Het wetsvoorstel Segers-Franck, thans wel geworden, heeft eindelijk voldoening geschonken aan liet Vlaamsche volk. Weldra zal de Vlaamsche taal, de plaats hekleeden die haar terecht toekomt... De22°n Mei jl., was een nieuwe zegepraal voor de katholieken. Do laagste middelen hebben zelfs onze tegenstrevers niet gehaat en huiten Nijvel, waar ccn zetel mot bankbrieven werd ver worven. door een vreemden jood, behielden wij al onze stellingen. Doch we hebben te loeren uit de laatste kiezingen. De katholie ken moeten onverpoosd, aanhoudend den si rijd voeren, er dient volkomene overeen stemming te zijn tusschen gekozenen en kie zers. Daarom drukken wij den xcensch xiit dat de Regeering zich, op de rechterzijde alléén steunende, de ontwerpen zou doen verwijderen, die rerdeeling in onze rangen zouden texceeg brengen, en wel namentijk het xretsvoorstcl op de Evenredige Vertegen woordiging in dc provincie- en gcmecntchie- zingen, ontwerp dat misschien weipig nadeel in onze steden zou berokkenen, maar onver mijdelijk verdeeling en twist zou aanmoedi gen tot in do kleinstogemeenton van Vlaande ren. Wij drukken ook don wensch uit dat zij meer en meer de sociale xr et geving zou uit breiden cn vestigen onder meer hare wel willende aandacht op de dringende noodza kelijkheid DIE ZICH VOORDOET.LN TIET BEGIN DES AANSTAANDEN OTTUDS, DF. PENSIOENWET TE VERBETEREN. Do kieswerking voor 1911 en 1912 moot aanstonds worden aangevat, een stadhuis en verschillende gemeentehuizen zijn te verove ren. In 1912 kunnen wij mits eendrachtige en onmiddelijke werking een 4ca zetel ver overen. De kiezerslijsten moeten herzien wordenhet bestendig bureel van Aalst staal ten dienste van al de gemeenten van het ar rondissement. Duizenden on duizenden werklieden zijn cr i<i ons arrondissement, waarvan de ovor- grooto meerderheid ons is getrouw gebleven. We moeten de krislene vakvereonigingen on dersteunen. In Aalst tellen zij reeds over de 1200 leden. D<- Kristenc vakvereeniging is een verzoeningsmiddel om grieven en mis verstanden lusschen patroons cn werklieden te doen verdwijnen. De patrooas hebben te kiezen tusschen de honden waar dn klassen strijd wordt gepredikt en do kristen© vak- vereen igingon. waar liofdo en verzoening worden aangnleprd. Ten slotte drukt do achtbare verslaggever den schoonen wensch uit.dien wij hopen ge volgd te zien in heel het land, in den loop van liet jaar 1911 een algemeen arrondisse- méntscongres to zien beleggen, waarop al do belangen zullen onderzocht en besproken worden. Dit prachtig verslag, heel onvolledig weorgegeven.werddikwerfdoortoejuichingen onderbroken en met algemeen© goedkeuring aangenomen. M. Van Necke, Voorzitter van het Weste lijk Verhond der Vakvereonigingen van hot Arrondissement las en hesprak de dagorde dezer Vereeniging; namcntlijk do kristene Vakvereeniging nog meer te steunen en eene gedurende propaganda te onderhouden, hot- gene reeds door den algemoenen verslaggever, breedvoerig was uitgelegd en voorgesteld. Hij was hol eens met do wenschen van M. Moyersoen maar wonschte dat do punten die in de kamers besproken en do wetsvoor stellen die er voorgesteld worden, in do katholieke associatie insgelijks zouden wor den onderzocht. Heel de vergadering was het eens mot die uitgebrachte wenschen. M. Vincent Dierickx, oud-volksvertegen woordiger, een echt sympathiek liguur, logt de werking der soldatenkringen uiteen en stelt zich ter beschikking van al degenen dio zijne medehulp zouden begeeren. Dat is waarlijk een man met zelfopoffe rende gedachten, mannen dio wc niet genoeg kunnen waardeeren on ter navolging stellen aan onze katholieke vrienden. M. Van Vreckem, senator, bedankt nog maals de vergadering, inzonder M. Moyer soen, en do vergadering begeeft zich naar do Volkskring waar hot feestmaal plaats heeft. Het banket De ruime zaal van den katholioken Volks kring van Ninove was propvol. Aan drie lange tafels hadden ongeveer 350 dischgenooton plaats genomen. Aan dc eeretafel bevonden zich do beeren Senators, Volksvertegonwoordigersen andere geestelijke en wereldlijke overheidspersonen. M. Woeste, door ziekte woerhouden had zich doen verontschuldigen. M. Van Vreckem las het briefje dat M. Woeste hem had laten geworden en waarin hij zijn spijt uitdrukte de vergadering niet te hebben kunnen bijwonen. M. Woeste had zich als volgt uitgedrukt Mijn waarde senator, Ik hen door do smart overwonnen. Ik heb maanden en maanden goworsteld tegon de kwaal welke mij ondermijnt. De kwaal is sterker dan ik zelf. Thans nog lijd ik aan eenen nieuwen aanval en binnen eenige dagen moet ik naar Lauzanna vertrokken om er eene gezondskuur te doen. Dat zal voldoende zijn om u te doen begrijpen dat ik do vermoeinissen der verga dering niet durf wagen. Het spijt mij zeer. Ik had mij reeds zooveel vreugde voorspeld van dozen dag ik verheugde mij reeds bij voorbaat, mijne vrienden to zullen terugzien, met hen te kunnen verbroederen, hen do handen te kunnen drukken, cn hen te kunnen bedanken voor de talrijke blijken van sym pathie welke zij mij in mijn lijden, in mijnen pijnlijken rouw. in mijne oindolooze on af mattende parlementaire strijden gegeven hebben. Helaas, die vreugde, zal ik nu niet kun nen smaken Zeg aan allen hoezeer het mij spijt. In dien liet den goeden God behaagt, mij do gezondheid terug te schenken, zal ik het ove rige mijner dagen ofleron aan de katholieko zaak, en aan het arrondissement Aalst. Is Zijne heilige wilsbeschikking anders, dan zal ik mijn mandaat, waarmede zij mij zoolang vereerd hebben, aan mijne trouwe kiezers teruggeven. Dat volksvertegenwnnrdigers- mandaat waS de bekroning van mijn leven. Geloof mij, bid ik u, uw zeer toege negen. Cu. Woeste. M. Van Vreckhem heeft dap ook in naam der vergadering het volgende antwoord ge zonden aan den achtbaren lieer Woeste. Diep ontroerd door uw schrijven, betreu-

De Volksstem | 1910 | | pagina 1