BUITENLAND. EEN EN 'T ANDER Ixnc5l3.'t'tx,,eiix Wel besteed, Heer Minister. liet Staatsblad SS MET NUïWiysg De goddelooze normaalscholen, ge sticht en onderhouden door de provin cie Henegouwen, zijn niet bevoegd om diplomas af te leveren. Zij hadden daarom willen aangenomen worde door den Staat. Minister Descamps- David heeft, na eerst de wer" 4 volle jaren nauwkeurig te hebben nagevolgd, aan de bestuurlijke com missie dier normaalscholen laten we ten dat het gouvernement weigert deze scholen aan te nemen. Daaruit gaat er een nieuwe storm opkomen in de vijandelijke bladen en nochtans de minister moest niet alleen die scholen niet aannemen, maar hij mocht of hij kon ze zelf niet aannemen, aangezien die aanneming in strijd zou zijn met den geest der wet zelf. Waarom werden die normaalscho len gesticht De liberalen en socialis ten uit den provincieraad van Hene gouwen en uit de Kamers zullen het ons zeggen. M. Balsaeq zei in de zit ting van 14 Juli 1904 in zijn verslag over deze inrichtingen Mijne Heer en, ik smeek er u om, verwerpt de veldbaüerijen niet die ons heden worden aangeboden. Het is uit deze versterkingen, dat de scherpschut ters en scheipschtdsfers (dit wil zeggen de onderwijzers en onderwijzeressen) zullen komen, die onze (goddelooze) gedachten zullen verdedigen en voort planten. Dit ontwerp werd dan ook aangeno men met de algemeene stemmen der linkerzijden. Al de katholieken stem den als een man tegen, na vooraf hunne volle verontwaardiging te hebben lucht gegeven. Den 24eu Juli sprak M. Andró in den volgenden zin in den provincieraad van Henegouwen Wij willen onze kinderen niet toever trouwen aan klerikale onderwijzers, maar aan mannen gevormd aan onze school. Dit is ons princiep. Deze normaalscholen zijn dus wer kelijk gesticht om de godsdienstige overtuiging af te brokken. Er is meer, in den Provincieraad van 10 Juli 1906 zei M. Pastur De socialisten en libe- raleyi moeten voor het benoemen der onderwijzers altijd den voorkeur geven aan de kandidaten, die uit d'epjrovin- ciale normaalscholen van Henegouwen komen. In 1907 drukte het congres der liberale gemeenteraadsleden van België den zelfden wensch uit. Nevens de ollïciëele Staatsnormaalscholen wer den dan deze normaalscholen opge richt, om er gedachten te verspreiden die verschillen van deze die in de Staatsscholen worden aangeleerd... M. De Wandre zei zelf inde Kamer op 6 Juni 1905 Wij willen in deze nieuwe scholen het godsdienstig onder wijs vernietigen. En waarlijk ze zijn er in gelukt, want in Charleroi is ei slechts 1 leerling op de 74 die de gods dienstlessen volgt en in Bergen zijn er 21 op de 122. Het is dus bewezen dat die provin ciale normaalscholen alleen gesticht werden met het doel het officieel onder wijs tegen te werken en den godsdienst van de overgroote meerderheid der Belgen met onze eigene centen te be strijden en dit zelfs in weerwil van de grondwet. De jaarlijksche uitslagen bewijzen daarenboven dat deze scholen zeer gebrekkig zijn ingericht. I oppo sitie wil met geweld een nieuwen schooloorlog ontketenen, zij verwaar loost geene middelen, zij is niet be vreesd om de schrikkelijke verdeeld heid en den leelijken haat die zij teweegbrengten om de groote onkos ten die de openbare financiën zouden vernietigen. 1. p Het is een goede daad van Minister Descamps geweest zulke scholen beslist af te wijzen, het ware al te dom en al te bot, dat het Katholieke Belg ië scho len zou gaan ondersteunen die uitslui tend gericht zijn tegen den godsdienst van het land en strijdig met den geest der wet. Onze tegenstrevers laten zich niet gemakkelijk ontmoedigen. De provinciale normaalscholen heb ben geld noodig en het geld zal er ko men. Uit hunnen eigen zak, meent go Wel om den belange niet. De openbare besturen zullen het toch bekoopon. De roode cm blauwe bladen hebben het nieuws reeds medegedeeld. De godde- loozen zullen een brief sturen naar al do goddelooze gemeentebesturen der provincie Henegouwen, deze verzoe kende eeno toelage te stemmen voor dc provinciale normaalscholen. Niemand twijfelt er aan. De gemeenten zullen afdokken, do lastenbetalers kunnen maar in den zak schieten. In ieder go- val, is het veel rechtvaardiger en der halve ook veel beter dat de gemeenten die een goddeloos bestuur hebben ver kozen, er ook meest van al de lasten en de ongemakken van kunnen dragen. Dat zal misschien eene goede gelegen heid zijn om vele oogen te doen open gaan. Immers die met hooren wil moet voelen, zegt het spreekwoord. De las tenbetalers zullen het dan ook wel voe len in die plaatsen waar do geuzen aan het roer zitten. 29en Juni. Burgemeester. Het ontslag van M. Vin cart., burgemeester van Bierghes, wordt aan vaard. Leger. Sergeant Flam ent, van het jagers to voet, gehecht aan de Pupillenschool te Aalst, is reserve-onderluitenant benoemd Het ontslag van den reserve-luitenant Brugmann, van het P gidsen wordt aan vaard. Mijnen. De heeren Van Herckenrode en Guérin, burgerlijke ingenieurs der mijnen, worden tijdelijk mijningenieurs van 3rte klas benoemd. Burgerlijk eereteeken.Wegens daden van moed en zelfopoffering, wordt de bur gerlijke medalie van 1° klas toegekend aan M. Thisse, van Seraing de burgerlijke me dalie van 3',e klas aan M.M. Piot en Adelaire, te Seraing. Pensioenen. - De volgende pensioenen worden toegekend aan M.M. Delaunoy, Vorst, 1400 fr.; Martilly, Violsalm, 1800 fr.; Van Roy, Mechclen, 2,400 fr. Antoine, Saint-Hubert, 929 fr. Desmet, oud-kamer- voorzitter bij liet Beroepshof te Gent, 9,416 fr. Ghiesbrecht, bediende bij het staatsblad, 1229 fr. Stanard, Gosselies, 3611 fr. Van Scherpenzeel-Thim, Houffalize, 5,054 fr. U02*jcao*ssig. 30 Junv 1878. Gau- baldi stuurt aan de Chronique een telegram waarin hij zegt dat de nederlaag der priesters in de wetgevende kiezingen do zegepraal is van liet goede in do wereld. Die Goubaldi was maar een oude babbelaar. 30 Juny 1897. Wel over de vergoeding der milicianen. Gced odeurs uoop de BeS- «jiscSie nijweraae'S. Eenigen tijd geleden werd door het Gouvernement van Roumaniö eene aanbesteding gedaan voor liet leve/cn van 53 lokomolioven. De Belgische machienbouwers waren de laagste aanbieders, doch ten gevolge oenor loenschc handelwijze word de levering aan de Duitsche machienbouwers toegestaan. Het Belgisch nijveraarsverbond, gesteund door bet Gouvernement, diende eeno klacht, in, en bet Roumaansch staatsbestuur heeft nu ook aan do Belgen de levering van 53 lokomotieven toegestaan. öe mistevredenen. Dagelijks worden in de Middenstatie te Antwerpen ge middeld drie duizend zeven honderd plaats bewijzen voor Brussel afgeleverd. Het groot ste deel daarvan is natuurlijk voor de ten toonstelling en om de tentoonstelling te kunnen gaan bezichtigen sparen de burgers bet op hunne glaasjes 't Schijnt dat do Antwerpscho herbergiers nu klagen, dat hun verkoop te wonschon laat, wat voor gevolg heeft, dat ook stokers en brouwers weldra aan 't klagon zullen gaan. De Melropölewelke bovenstaande mede deelt, voegt er bij dat liet natuurlijk spijtig is voor de Antwerpsche handelaars en nering doenden, maar dat, indien daardoor eenig - bars en andere gevaarlijke plaatsen konden genoodzaakt zijn hunnen winkel l sluiten, het nog zijnen goeden kant zoi hebben. Wij zijn liet daarin mot het Antwerpse!) blad volkomen eens. Kae't GPi^stiTJ. La Gazetteli- liberaal blad van Brussel, deelt eenigo cijfers uit bel algemeen verslag van den Belgischen handel mede. Het blad deelt misschien met tegenzin maar het zegt liet toch niet mede, dat do Belgische handel in de laatste jaren bijna verdubbeld is. Hue is liet dan mogelijk, dat de katholieken, die in do laatste 10 jaar toch nog aan bet bewind waren, het land naar het bankroet kunnen leiden, zooals dezelfde Gazette be weert Zosides'lSjifge Zcmes*. In Bohe- men on in Silezië is het reeds sinds 22 Juni aan bet sneeuwen en 's nachts staat de ther mometer op 2 gradon onder zero. Alle veld vruchten zijn grootelijks bedreigd. Hier is liet weder ook reeds sinds een tweetal dagen koeltjes geworden, zonder nochtans slecht te zijii. wild m Slecht nieuws voor onze jagers De onweders hebben een groot getal nesten van jonge fezanten en patrijzen vernield. Op andere jaren zag men ganschê troepen jonge fezanten en patrijzen uit de velden opvliegen. Nu ziet men slechts de oudjes al leen dwalen. Integendeel zijn er overvloedig veel wilde konijnen, die in sommige streken aan de struiken en veldgewassen groote schade aanrichten.Doch deze konijntjes kun nen het verlies niet vergoeden van een fijn fezanten- of patrijzen billeken, waar onze lek kerbekken zoozeer naar watertanden. öe bevolking van China. Reeds dikwijls werd er gewaagd van het gele gevaar Moesten de Chineezen nu werkelijk eens Europa willen overrompelen, dan zouden zij toch nog al een legertje kun nen te been brengen. Men zal zulks begrij pen, als men weet, dat China op dit oogen- blik 't is te zeggen eenige maanden gele den, want de uitslagen der volksoptellingen werden nu slechts bekend gemaakt 438.214.000 inwoners telt. De Chineezen tellen dus ongeveer 1/3 der bevolking van gelieel den aardbol. Staatkundig Overzicht Nederland. Zondag laatst hadden er in zekere geioesten van Nederland nog eeni ge balloteeringen plaats. De uitslagen zijn allergunstig voor de Katholieken. De libera len en socialisten te zamen, maken zelfs het derde gedeelte niet meer uit van den provin cialen raad. Frankrijk. Een telegram verschenen in den Pall Mali, kondigt het misnoegen aan der Fransche regeering, tegenover Enge land, in zake der oplossing van de Krela- kwestie. Volgens Frankrijk is die oplossing gevaarlijk en weinig diplomatisch. Rusland. De Senaat heeft de wet aan genomen, door de Douma gekendbetreffen de L inland. Engeland.Ter gelegenheid van zijnen geboortedagheeft- Koning Joris den titel er!eend van pair aan zeven jJersonett aan elf dien van baron en aan dertien anderen den titel van ridder. Verschillende pers mannen waren van dc eer. Duitschland Keizer Willem is nog lijd op reis. Verleden Zondag heeft hij te Kiel, aanboord van zijne yacht, de gods dienstplechtigheden opgeleid. Hij las luidop le gebruikelijke gebeden en deed daarna eene aanspraak waarin hij deed uitschijnen de noodzakelijkheid van hel gebed en van ■l ons doen en laten God altijd voor oogen te hebben. Argentina De Kamer komt eene aller strengste roet ie stemmen tegen de anarch is- Hun verblijf zelfs toordl in Argentina t geduld. Strenge straffen zullen toege past worden tegenover de verbannen anar chisten, die terug in het land zouden komen. Dc zeekapitein welke anarchisten ont schepen, zullen insgelijks vervolgd worden. Elke dader van, eenen anarch istischen aanslag, zal met den dood gestraft worden. De kabien van dLen Dentsdiland. De Zeppelin VII, thans do Deutschland genoemd, heefkvpor zijne proefreis een meester stuk verricht. Het luchtschip bevond zich sinds eenigo dagen te Dusseldoif (Duitschland) en daar had graaf -Zeppelin laten aankondigen, dat hij oene omreis zou doen langs Bochum, Dorlmunt. en terug en dat hij passagiers zou opnemen. Onmiddelijk togen talrijke personen naar de loods van den Deutschland. Het weder was gunstig en graaf Zeppelin vcrklaardo dat hij eene reis zou doen. Eén trap werd gehaald on de personen die verlangden hot reisje mede to doen, verzocht in te stappen. Eerst moest er echter door elk 200 mark betaald worden. Twee en dertig personen, waaronder vier dainen, boden zich aan. Er hadden geene ongevallen plaats. Bij de heenreis werd de Deutschland ges'uur J door den wind, met eene shelhoid van 90 kilometers per uur, over het land gedreven. Bij de terugreis, met tegenwind, word de afstand van Dortmund naar Dusseldorf, zij het dus 80 kilometers, afgelegd in twee uren. Al de reizigers spraken in de geestdrifligsto bewoordingen van hunne omreis. De Deutschland is door de Hamburg American Linie aangekocht, welke dank aan den bestuurbaren luchtbal hoopt haren zeevaartdienst nog te zullen kunnen uitbreiden. Woldra zal de Deutschland dagelijks omreizen en uitstapjes ondernemen. Het luchtschip is bijzonderlijk voor den dienst der reizigers ingericht. Te dien einde is er tusschen de schuitjes waar zich de motoren en andere toestellen en de bemanning bevinden, eene groote kabien, geheel in aluminium en acajou gemaakt, waarin een vijftigtal personen kunnen plaats nemen. Men kan er gemakkelijk lezen en schrijven. De Deutschland zelf is 148 meters lang, heeft 14 meters doorsnede en beval 19,000 kubieke meters gas. Uit allo Duitsche steden komen hij de eigenaars aanvragen, om aldaar ook eene omreis in te richten. Naar het schijnt is men in Oostenrijk erg verbitterd tegen graaf Zeppelin, daar deze beloofd had den Keizer lo zullen komen bezoeken, zoodra dc Ztppelin VII gereed was. Nu, terwijl men hot luchtschip in Oostenrijk verwachtte, liet graaf Zeppelin weten dat zijn Zeppelin VII onklaar geraakt was en hij onmogelijk de reis kon ondernemen. Het bleek echter spoedig dat de Deutschland eigenlijk dc Zeppelin VII is en men enkel het luchtschip herdoopte om den Oostenrijker geen argwaan to laten koesteren. De popula riteit van Graaf Zeppelin is in Oostenrijk ineens op nul gedaald, daar de Oostenrijkers en niet zonder reden beweren dat belofte schuld is. De Deutschland. beschadigd. Een telogram uit Wellendorf meldt dat de Deutschland Dinsdag morgend hij oene reis naar Berg ten gevolge van den hevigen wind le Tentóburg moest nederdalen, De luchtbal raakte de hoornen en het achterdeel van den luchllrein word erg beschadigd. Do reis kon onmogelijk voortgezet worden. FRANKRIJK. Moderne zeden In naam der beschaving en om hunne gekrenkte eer te wreken gingen zij Gas ton de Maizières en Leen Daudot gisteren morgend le Parijs in tweegevecht. M. Dau- det werd aan de hand gekwetst. Onmiddelijk daarna gingen ook MM. Politzer en Gril Ion- Laffuiette in tweegevecht. Ilior was Politzer hel slachtoffer. .Van de eer was voldaan en verzoend trokken dc vechters huiswaarts. Eene oude misdaad Sinds de maand Oogst laatstleden waren Mev. Ganier, wonende to Amiens, eri hare 16jarige dochter Marie spoorloos verdwenen. Thans heeft men het lijk der moedor in eenen put in do nabijheid hunner woning teruggevonden. De vrouw was vermoord geworden. Zware vermoedens wegen op de dochter, alsook oji den minnaar dezer laatste, een too- neelspeler, die bij hen inwoonde en slechts zes weken, na do verdwijning der twee vrou wen, het huis verliet. Do tooneelspeler alsook do dochter Ganier worden opgezocht. Een 70 jarige moordenaar Te Montbóliard noodigdc oen 70 jarige ouderling, D, Drouot genaamd, zijne kinde ren ten zijnentom hen zijn fortuin te verdoe len. Duur de kinderen do gierigheid van hunnen vader kenden, ging slechts een dor zonen naar het huis van vader Drouot. Nauw ng lost Dc wer as L ij er binnen, of do ouder- volverschof op zijnen zoon. den huik getroffen en mm, Toon di moordona slechts zijn lijl< Vader Drouot had hot hoofd gejaagd. iepend.de geburen in huis drongen, om den ontwapenen, vonden zij nog zich eenen kogel door JSKS'g&eg fa tSöë Ui, $l»nd(eMtag 30 Je?nï 13 ASONNEÏiflEÈSTEM s Zes maand 4 frank. Een jaar 3 frasïk. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en RecEaktïè Kerkstraat, 9, AALST. Telefasoït 3 3 4. Alle medédeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Grooto aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde cn aangeboden plaatsen, le 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr t 3° 0,30 fr. huren, tekoopen, over te nemen enz.. oe 1 00 fr. en 2 00fr. 40 centiemen voor 2 groote regels. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00

De Volksstem | 1910 | | pagina 1