Broedeis en Zusters! 'T EEN EN 'T ANDER jrtas-gefre ëöD - St a ÖSNTiÊMgïM HfeT NUftSWEH tfrtjdag I Juf? ?B<R» -'•"— 33AGBL.AD Het Staatsblad JERUZALEM Gonstantinopel, - Egypte, - Sicilië. y. iwBMfflman n ««u jer ASGNNEMEHTEK Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst, Bestuur en Redaktiei Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKQKGiGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagdo en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® 0,30 fr. 2® f 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstollingen per regel fr. 2,00 Het algemeen congres van de socia listische Partij Zondag en Maandag to Brussel gehouden, is onder meer dan een oogpunt hoogst belangwekkend geweest. Het heeft de hevige verdeeld heid die er in de socialistische rangen bestaat, duidelijk doen uitschijnen, en den kleinen dunk die de socialisten van de liberalen hebben niet min in het daglicht gesteld. Doch eenebemerking alvorens wij in nadere bijzonderheden van de werking van dit congres willen treden Let wel op het politiek karak ter der socialistische partij. Het is voor eenieder klaar en duidelijk dat de socialistische partij, gelijk zij hier be staat eerst en vooral, en bijna volko men, eene politieke inrichting is... 's Maandags, wanneer zij de gewichtig ste punten te bespreken hadden, die [betrek hadden op- de verbetering van den algemeenen toestand der werkende klas, toen men sprak over de huishou delijke en maatschappelijke verbete ringen die er in te voeren waren, toen bleven bijna al de stoelen onbezet en do zaal was bijna leeg. Zij zijn dan van het goede jaar, zij die meenen.dat de aankomst der socia listen aan het bestuur van het land,den socialen en economischen toestand zou verbeteren. Politiek maken en politieke posten beklceden, dat is de voornaam ste drijfveer van de groote hoeren soci alisten en al het andere is bijzaak. Wij halen nu de hoofdgedachten aan van do bijzonderste socialistische sprekers, op hunne algomeene verga dering uitgesproken. Citoyen Ilins beweert dat men niet mag ontwape nen alvorens men het zuiver algemeen stemrecht heeft veroverd en dat men daartoe de obstructie in het Parlement [en de volksophitsing dient te gebruiken. We moeten ons in dichte scharen op den doortocht der volksvertegenwoor digers plaatsen en roepen en schreeu wen tot het bekomen van het zuiver algemeen stemrecht, Het groot slagveld der liberalen is de school en de godsdienstvervolging. Maar laat ze maar doen, zonder dat zij het loeten, zagen zij den tak af waar onder de burgerij eene schuilplaats oekt. Volokaert daarentegen gelooft niet aan den onmiddelijken triomf van de stemrechtbeweging. We moeten huis houdelijke hervormingen eisehen in het Parlement en eene beweging in het land teweeg brengen. Wij moeten vooruitgaan met onze eigene krachten. Daar, waar wij sa aienspannen, 't is met gelijk welke burgers ook, daar vliegen wij achter uit. Meer dan ooit moeten wij blijven op het terrein van den klassenstrijd. Kameraad Vinos is voor eene on- middelijke werking. We kunnen van de klerikalen niets dan facade wetten verkrijgen, waarmede zij dan het pu bliek kunnen foppen. We moeten van al vandaag verkla ren, dat wij de meerderheid zijn. In \1899 hebben wy de kastanjes uit het vuur gehaald voor de liberalen, nu moeten wij dat voor ons eigen kunnen doen. Ik vraag aan het congres te ver klaren, dat we sedert 20 jaren, van af bet oogenblik dat de eed dagteekent in Park to Sint Gilles afgelegd, dat wij in venen rerolutiomxiiven toestand verkcei enHet gouvernement moet er dus van onder gaan Heel wel, citoyen maar waarom dat niet van over 20 jaar geëischt Destrke is naar *t congres gekomen Dm iets noodzakelijks en grootsch te verrichten. Hij is volstrekt vijandig mn het princiep der Evenredige Ver- 'eg nuioordiging, belgeno een valsch en noodlottig stelsel is, zij wordt ook met verachting verworpen door de fe deratie van Charleroi. (En van den an deren kant eisehen andere socialisten die verfoeielijke Evenredige Vertegen woordiging zelfs voor de provincie en de gemeente). Het kartel heeft bctreu- rensweerdige versmeltingen medege bracht. In Vlaanderen heeft het niets goeds verricht. De Brouckero zelf zegt dat Kortrijk onze eenigste Vlaamsche overwinning is en deze komt nog door do dichte ligging bij do Fransche grens en do werking der Waalsche werk lieden. Wij willen van geene hoffelijkheid noch beleefdheid nog discussie meer, we willen niets gemeens met haarzak- kers. We eisehen de ontbinding Vandervelde eischt vooraf eene volksbeweging. We mogen niet zeg gen, dat die beweging noodlottig moet uitkomen op eene algemeene werksta king en op den oproer. (Ziet ge hier de vossestreek van Vandervelde die op roer en die werkstaking zullen er wel komen, maar ze mogen het niet zeg gen, het is te gevaarlijk). In 1899 wonnen wij den strijd, om dat de burgerij onverschillig bleef, in 1902 was de liberale burgerij tegen ons en we moesten in 't zand bijten. Dat spel zal niet meer pakken, de hee- ren liberalen kunnen eerst in de straat neerdalen en dan zullen wij zien. Wij worden bestolen niet door de Evenredige Vertegenwoordiging, maar door het Stemrecht; door den datum dor kiezingen en door het getal volks vertegenwoordigers. (Wat zijn ze te beklagen, de sukkelaars I) Wij wil len een op zich zelf staanden socialisti- schen strijd, eenen veldtocht van poli tieke en economische bevrijding. Ja, Jules Destrée besloot tot het slui ten van het karteldan zelf wanneer hij tevens de Evenredige Vertegenwoor diging beknibbelt omdat zij tot kartel voert. Het kartel heeft noodlottige uit slagen in vele nijverheidscentrums. In het kartel bestaat er een ernstig gevaar voor hot behoud van onze zelf standige werking. En zoo men kartel durft sluiten te Bergen, te Luik en te Charleroi, dan is er geen eigehtlij/ie werkersbeweging meer 1 Dat zijn de bijzonderste gedachten, vooruitgezet door de eerste woordvoer ders. De anderen zijn niet minder op- merkensweerdig. De kiezing is achter de hielen en de hoofdmannen verklaren zich tegen het kartel. Terwijl inFrank- rijk men al doet wat mogelijk is om de Evenredige Vertegenwoordiging te doen zegenpralen, terwijl Liberalen en Socialisten het eens zijn om de Even redige Vertegenwoordiging ook te doen met geweld invoeren voor de Provincie- en de Gemeentekiezingen, ziet men een der voormannen der so cialisten en eene ganscho socialistische vereeniging te gelijkertijd tegen het princiep zelve der Evenredige Verte genwoordiging opkomen. Die mannen zijn zoo bang niet als wij; als het hun nen winkel maar kan dienen, dan zou den ze gemakkelijk alles invoeren, al was het dan ook de afschaffing van het kiesrecht voor de ouderlingen en liet toekennen van den stembrief aan onbe wuste jongelingen. Alles voor den roo- den Alexander en niets voor een ander! Pensioenen. De volgende pensioenen worden toegekend Aan M. Schampaert, stalknecht in de staatsveeartsenijschool, 1150 fr. aan M. Smeets opzichter der eetwaren, 1510 fr. aan M. Jacquet, boschwachter, 441 fr. aan M. Gueriot, id, 506 fr. aan M. Martin, opzichter van wateren en bosschen, 3.643 fr.; aan M. Wittamer, brigadier-boschwachter 1035 fr. aan Mev. wed. Wanson, kuisch- vrouw in het ministerie van landbouw, 300 f. aan Mev. Brosens, id, 350 fr. Landbouwinstituut van den Staat. M. Marcas en Marehal, respectievelijk buiten gewoon leeraar en geagregeerd leeraar aan het Landbouw-Instituut van den Staat te Gembleers, zijn bevorderd tot den graad van gewoon leeraar en van buitengewoon leeraar. MM. L. Lepoutre, A. Poskin en R. d'An- drimont, assistenten aan het Landbouw- Instituut van den Staat te Gemblocrs, zijn tot geagregeerd leeraar bevordord. Verjaring. 1 Juli 1897. Het Staatsblad kondigt de ongelukswet van Pier Van Humbeek af. Nu gaat de - burgeroorlog der zielen zooals M. Woeste sprak, voor goed beginnen. Eervolle onderscheidingen. De heeren Jules Moulinasse en Adelin Desquin zijn door Z. H. Paus Pius X weder- keerig kommandeur en ridder van de orde van den H. Gregorius den Groote benoemd. Onze beste gelukwenschen aan onze twee confraters. BflfiS. Woesie en Beernaepi. Er wordt in alle bladen heel wat geschreven over hel aftreden dezer twee groote staats mannen. M. Beernaert heeft reeds verklaard dat hij zijn mandaat slechts zal afleggen indien het volstrekt onmogelijk wordt nog de kamer zittingen hij te wonen. Wat M. Woeste betreft, de ze verhoopt, met God es hulp, de beste uitslagen van zijne gezondheidskuur te Lausanne. De geneesheer helpt, zegde onlangs nog M. Woeste, maar God alleen geneest. Ook M. Woeste zal niet aftreden zoolang het hem mogelijk is in de Kamer zijne eere plaats te bokloeden. Een antiklerikaal blad schreef lieden nog M. Woeste is ziek, daaraan valt niet te twijfelen, maar hij verdedigt, zich met eene krachtdadigheid welko zelf aan zijne hard nekkigste tegenstrevers bewondering af dwingt. Men moet M. Woeste zien, wanneer hij. hel aangezicht verwrongen door lichame lijk lijden, zich met beide handen aan zijne bank klampend, aan de tegenpartij het hoofd biedt. Het is een grootsch schouwspel. M. Woeste lijdt veel, doch zijnen moed evenaart zijn geloof en dat zegt veel. Alle Belgische katholieken, en wij, katho lieken van het arrondissement Aalst bijzon derlijk, bidden God, dat hij ons M. Woeste, den grooten verdediger hunner rechten, nog lang beware. Kuetingin Wilhelmina -ie Bpus- Het is nu zeker dat Koningin Wil helmina, de lieftallige vorstin onzer Noorder buren, ook naar Brussel zal komen. H. K. H. zal onze vorsten, het bezoek dat zij op 5eu September aan Holland zullen brengen, terug doen. De oflicieelo datum is nog niet bepaald, doch dat zij zal komen is zeker. Voor» de beeldhouwers. Op bevel van Nikolaas II en onder voorzitter schap van groot-hertog Andreas van Rusland, is thans een prijskamp uitgeschreven voor het oprichten van een gedenkteeken aan Keizer Alexander II te St-Petersburg. Alle beeldhouwers der wereld mogen aan dezen prijskamp deelnemen. Het standbeeld van den Keizer zal in brons zijn en het voet stuk in steen. Tengevolge van het ongunstig klimaat mag geen marmer gebruikt worden. De prijs van het werk mag liet miljoen niet overtreffen Voor alle inlichtingen moeten do Belgische kunstenaars zich wenden tot het Russisch gezantschap to Brussel. Een chineesch gezantschap. Woensdag is te Brussel eene Ghineesche zen ding aangekomen, onder de leiding van Li- Ta-Cheou, Tuan-Tsen en Shu-Lee-Liam. Deze heeren begeven zich naar het kongres der ijzeren wegen te Berne. Onze Kongo. Zulks is de titel van een nieuw tijdschrift waarvan liet eerste nummer komt to verschijnen. Dit tijdschrift belooft zeer belangwekkend te zijn, gezien de bekwaamheid der medewerkers, die voor het grootste deel lange jaren in Kongo overge bracht hebben. Onder deze mannen van toe- wijding vin den wij de namen van de E. Paters Jezuietén Van Houtte, De Sadoleer, Struif, alsook den heer De Clercq, leeraar aan de Koloniale school, P. Rumoldus Dries enz. Wij wenschen het nieuwe tijdstrift van her te welkom. Staatkundig Overzicht DeDeutschlandvernield, Frankrijk. Tusschen Frankrijk cn Duitschland is er een akkoord gesloten, waarbij men overeenkom t den wedersijdsch en onderzeesehen telegraaf van beide lauden in tijd ran ongevallen, te mogen gebruiken. J)c volgende dagorde is met eene groot.' meerderheid (-103 stemmen tegen 110) door de Fransche Kamer aangenomen De ranse he Kamer, getrouw aan de politiek der Republiek, keurt de verklarin gen der regeering goed cn vertrouwt in haar cn machtigt haar om haren politieken weg van vooruitgang en verwereldlijking voort te zetten, gesteund door eene republi keinse/ie meerderheid. De verklaringen cn dc strekkingen der regeering zijn dus goed gekeurd cn aangenomen. Er valt nu af te wachten welke hervormingen deze politiek zooal zul te weeg brengen. Engeland. MAsquith, kabinetsover stekomt een wetsontwerp voor te dragen, dat de w jziging van den kroniugseed voor doel heeft. De Koning zoude in. den eed ver klarendat hij ren getrouw lid is der Pro- testantschc hervormde kerk, zonder hoon noch smaad aan andere godsdiensten toe te brengen. M. Asquith hoopt wel, dat dit wetsontwerp door het Lagerhuis zal aange nomen worden. De laatste -berichten kondigen aan dat de Kamer der gemeenten, met eene over- grootc meerderheid, de verandering van den tekst gestemd heeft. Het is eene groote zege praal voor de Engclsche katholieken, daar die verandering den eerbied voor den katho lieken godsdienst verzekert. Spanje. In het Senaat heeft de heer Sanchez, oud behoudsgi zindc minister recht uit gezegd, tot den heer Canalejas, dat, indien hij in zijne godsdienstvervolging vol- herdt, hij welhaast het einde van zijne poli tieke loopbaan zal zien. Dc kabincts- overste, die van alle kanten van wegens de godsdiensthaters aanmoedigingen ontvangt, heeft gcantwoovdt dat hij kost wat host zijn programma zal doen doorgaan. Marokko. De Frdnschcn komen in den Marokko eenen bloedigen slag te leveren. De bewoners van den Marokko hebben groote verliezen gedaan. Van den kant der Fran- schen zijn er 13 dooden en 71 gekwetsten. Italië. In dc kamer is de bespreking begonnen van een icctsvoorstel, uitgaande van de regeering, waardoor alle dc gemeen tescholen, door de provincie zouden overge nomen worden. De katholieken hebben hoog protest aangeteekend tegen deze gedwongen onteigening deischolen, en tegen de strek king van de regeering die het monopool wil hébben van de onderwijsgestichten. Het Komiteit der bedevaarten naar Jeru zalem, gesticht in 1882, voor de Groote Be devaarten naar het Heilig Land, en waarvan het Sekretariaat voor België te Leuven is, Halfstraat, 18. richt voor do komende vakan- tiën zijnen 40°u kruistocht naar het Heilig Land in. Zeer aantrekkende reisweg voor de gods vrucht en om zich te onderwijzen in den eer bied voor do meest hooggeachte Heiligdom men van het Heilig Land De Karmel, Na zareth, Tibériade, Jeruzalem (11 dagen), Bethléem, enz., en liet bozook der voor naamste steden van het Oosten Athenen, Gonstantinopel, (2 dagen). Baaiheek, Damas cus, Egypte (4 dagen) met Cairo, Heliopo- lis (Matarieh) Memphis. Terugkomst langs 't eiland Malta, opont houd te La Valette en Gitta-Vecchia, welke dc herinnering bewaard van de Schipbreuk van St Paulus en der christene ridders, Mes sina, Taormina. Eindelijk Napels en Pompei en vrijen terugkeer langs Rome en Italië. Geeno onkolo zeevaartmaatschappij staat zulken volledigen en verscheiden weg toe zonder menigvuldige bootverwisselingen. Do bedevaart, daarentegen, verwezentlijk hem zeer gelukkig, dank aan den specialen boot "L'Kloilo-, bijzonderlijk ingericht met ka pel, waar het Heilig Sacrament verblijft go- durende de reis en waar al de priesters eiken dag mis kunnen lezen. Vertrek uit Marseille den 19 Oogst 1910. Terugkomst te Marseille den 30 Sep tember 1910. Vraagt bijzondere programnias en andere inlichtingen aan Pater Legrand, Half-straat, 18, te Loufen. Het ongeluk aan de Dcutschland over komen is nog veel erger dan eerst gemeld w.-vd. De eerste telegrammen uil Wellendorf ontvangen, vermeldden slechts de braak der achterschroeven. Latere berichten brengen meer licht in do zaak. De Dcutschland was om 8 ure 31 uit Dus- seldorf vertrokken en moest trachten Elber- f'hl t<> bereiken. Aan boord bevonden zich zeventien Duitsche en vreemde dagblad schrijvers. Het verhaal van een ooggetuige Een opsteller van hot Berliner Tageblatt, die zich ook in don luchttrein bevond, ver haalt in zijn blad als volgt de reis welko bijna zulk vreeselijk einde had. Onze reis moest ongeveer vier uren duren en,., naar Elberfeld gericht zijn. - Van hij het vertrek had den ingenieur Durr, die den luchttrein loodste tegen eenen hovigon wind, van 8 tot 10 meters per sekon- de, te worstelen. Wij gingen nochtans lang zaam vooruit. Do drio motors werkten prachtig, een der motors in het voorschuitje en de twee anderen in het achterschuitjo. Wij volgden den rechteroever van den Rhijn, tot aan Renscheid. De wind werd langs om heviger. Boven Barmen viel een dor motoren van het achterschuitje stil. Do twee andere motors kunnen ons ton gevolge van den stormwind niet vooruitbrengen en wat erger w as, wij bevonden ons weldra boven eene geheel onbekende streek. - Eindelijk herkennen wij Gelsenkirchen. Wij drijven over den Roer. Het weder wordt slechter en slechter. de wind blaast nu mot eene snelheid van 12 tot 16 meters per srkondo. Do luchttrein is geheel aan den wind overgelaten. Rond 11 ure verklaarden de bevelheb bers van den Dcutschlanddat het dringend noodig was ergens aan te landen, doch wij worden door den stormwind medegcsleopt on het is onmogelijk te dalen. Rond 2 ure jras ile motor hersteld. Men hoopt toch nog te Munster te geraken, doch de luchtbal gaat niet vooruit.... Lang dreven wij boven den spoorweg welke naar deze stad loopt. Nog twee uren blijven wij in dezen toestand han gen. Wij geraken slechts tot boven Mohr. In de kabien- van den luchttrein is het doodstil. De angst staat op aller aangezich ten te lezen dc schuimwijn blijft onaange roerd in de glazen, terwijl de storm door het koordwerk van den luchttrein huilt. De loodsen verklaren dat zij willen be proeven Oöhabrioch te bereiken, doch zij hadden slechts eene reis van 4 uren voorzien en hebben geen voorraad meer. De hefboomon voor de nederdaling wor den in werking gebracht, doch de luchttrein neemt eenen vreeselijken sprong en slijgt in eens van twee honderd meters op vijl' hon derd meters, dan op duizend meters en ton slotte op vijftien honderd meters hoogte. - Onze angstige blikken ontmoetten die van de bevel hebbers Durr en Colsman. Ter nauwernood durft een der onzen vragen waar wij heengaan.... Wij zien genoeg aan do houding en aan het onverpoosd werken der gohcelo bemanning, dat de bevelhebbers »lf niet weten Mat het einde der reis zal zijn. Eensklaps gaat de luchtbal aan het dalen met eene schrikverwekkende snolheid. Do motor in het voorschuitjo ligt nu stil. Wij allen meenen dat wij reddeloos ver loren zijn, als plotselings een vreeselijk ge- Kraak en eenen hevigen schok ons allen ondereen werpt... Do luchttrein is als vastgenageld, We zien in liet ronde en bomerken dat wij in oen bosch gevallen zijn. 't Is onze redding Hel gekraak dat wij allen gehoord had den, was veroorzaakt door het indringen van omen dikken boomtronk in den vloer der kabien. Zulks had voor gevolg dat wij allen mot dekahienniet verpletterd werden tusschen don gronden 't metalen omhulsel van den luchtbal. Het achterdeel van den luchttrein is gc- hc"l vernield. Op do achttien kloino lucht ballen zijn er twee huiten dienst gesteld. Do sturen der motors zijn gehrukon. Het motalen omhulsel van den Dcutschland is oj» ver scheidene plaatsen gescheurd en afgerukt. Do luchtbal rust in de hoornen, op een zestal meters van den grond. Eene afdeeling soldaten van het 78® regi ment voetvolk van Osmabrücli gekomen en heeft de hoornen afgezaagd om den Dcutsch land te ontzetten. Alle Deutsche bladen zijn het eens oin te orklaren dat het nieuwe ongeluk wellicht den doodsteek zal geven aan het metalen omhulsel van graaf Zeppelin. Een deskun dige schreef in do Lokal Anzeiger dat het thans niet meer mogelijk is eene gegronde 'verdediging voor de metalen omhulsels te vinden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1