let wordt tijd Onze nieuwe Macbienen. 1 EEN EN 'T ANDER Brusselsclie briefwisseling. S3 eSNT'i-MEN HKT NUMMSI^ Xeüdaa ifi S-4 is li t 3 i D.A.GBLA.r} Komt het ontwerp van pas Hoe yaat het nu Het Staatsblad AB0KS5EMEJJTEM s maand 4 frank. Een jaar 8 frank, rijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, S, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen tc zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van ?2uffc!-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen K E R K S T R A A T 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4"' bladz. per kleine regel 0,20 fr 3' - n - 0,30 fr. 2" 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Heer Golfs, de katholieke Anti- aristische Volksvertegenwoordi- Brussel, heelt in de laatste ïrzitting een wetsontwerp neerge- dat de faillietverklaring van a burger mogelijk maakt, 'aarschijnlijk zal het met de aan- ide kamerzitting ten berde ge it en tot wet gestemd worden. it ontwerp moet veel voordeel jen aan de kleine neringdoende erij. Inderdaad, wat zien we ge- ;n. Vele groote huizen en maga- verkoopen maar met gereed op comptant, en de eenvoudige ers gaan er slechts henen met het ige geld. Het is alleenlijk als ze kleine winkels komen koopen, e hunne centen thuis laten, dat ze en. De winkeliers geven hunne elwaren gewoonlijk te goeder maar hoe dikwijls vinden zij jedrogen. En zoo valt het menig- voor, dat werkzame kleine win- mders al moeten doen wat in e macht is om zelf op tijd en stond e leveranciers te betalen, wat zeg re, menig neringdoener zag zijne ie waren aangeslagen bij de onmo- :heid om te kunnen betalen, ter iet eigentlijk zijne klanten waren len moest aanslagen, daar zij met iron weg zijn, dewelko zij weige betalen en waardoor zij recht- ts de schuld en de oorzaak zijn len ondei'gang van den eerlijken slier. Als een arme sukkelaar een brood steelt, dan wordt hij in den 'gestoken, maar als oneerlijke hen er 100 of 1000 stelen, maar it slimmer manier, dan is er zelf ;een middel om ze te vervolgen, t rechtvaardig uwe klanten u niet betalen, kunt doen vervolgenGe trekt ze voor irecht, maar in de meeste geval- ezitten ze geene vaste goederen, s ze niets hebben wat wilt g'er is maken Wat zijt g'er mede ge- rd, dan dat ge op den hoop toe advokaat nog kunt betalen en eloop hebt. Ge zoudt dus hunne Elen kunnen aanslagen, de meu- die niet volstrekt noodzakelijk l het huishouden. Heel wel ge uwen advokaat, ge brengt uwen en betaler voor den tribunaal, ge lem veroordeelen tot het betalen kosten en tot het verbeurd ver zijner luxe-meubelen, maar hal- daar komt wat anders voor den meubelen zijn gekocht op c-re- ze behooren uwen schuldenaar )o Waar zijt ge nu Dubbele veel geloop en niets in maar lit uwen zak Men ziet dus dat it genoeg is do burgers ook in te kunnen verklaren, men zou a kunnen weten wie er krediet- Ion bezit en wie niet. men nu niet roepe of schrikke eze-n maatregel. De eerlijke, lie- )even er niet om bekommerd te n de mensehen hebben het recht moeten dit recht hebben, de mid- te kunnen aanwenden om te igen hetgene hun rechtmatig toe- kleine burgerij heeft al meer dan te kampen tegen de felle eon- itie van de groote magazijnen en ihappijen, het is dus tijd dat men tsvoorstel van M' Golfs, breed- onderzoekc. dat men desgeval- e noodige veranderingen en ver- IReneraan toebrenge en eens een degelijken maatregel neme ten voor- deele dezer lang verwaarloosde en toch alleszins belangweerdige klasse. De middenstand wordt allengsom meer met ondergang bedreigd. Noch tans hij is onontbeerlijk tot het behoud van de maatschappelijke eenheid. Cijfert den middenstand weg. Wat blijft er over Niet meer dan rijken en armen, de bezittende klasse en voort brengende klasse, mot het droevig vooruitzicht datdo lagerstaandensteeds laag moeten blijven daar er verschil lende sporten uit de maatschappelijke ladder zijn die men niet meer, of ten hoogste bij rare uitzondering zal kunnen beklimmen. Beuren wij dan dezen stand op, schenken wij hem de midde len om hem toe te laten zich te ver beteren. Aan de middenstanders de plicht en de noodzakelijkheid die aangebrachte middelen te gebruiken om hunnen lotstoestand te verzekeren en te be stendigen. Burgerwacht. De volgende benoemin gen zijn gedaan in de regimenten der bur gerwacht. Anderlecht Ondcr-luitenanl-kwartier- meester, de onderluitenant Paquay; onder luitenant. de sergeant-majoor onderrichter, Erulin Antwerpen Majoor-bataljon-bevelhebber bij het 2° regiment voetvolk, do kapitein-be velhebber Braeckmans Brussel Onder-luitenant wapenmeester, de sergeant-onderrichter De Gnop. Dendermonde Majoor, de bevelhebber Van Stappen. ElseneStafoverste, graaf de Ribeau- courtluitenant verslaggever, de onderluite nant verslaggever Taymans. GentLuitenant, de onder luitenant Van Crombrugghe, van de artillerie. Leuven Tweede kapitein-geneesheer, de luitenant Dclmarcel luitenant-onderrichter, de onderluitenant-onderrichter Eliiicx. Schaarbeek Luitenant van den staf, de onder-luitenant verslaggever, Dupont. Sint-Gillis Onderluitenant onderrichter, de onderofficier onderrichter Knacké, onder luitenant, do adjunckt Beuque. Sint Jans Molenbeek Regiments-genees- heer, de tweede kapitein De Coster. Sint-loost ten Noodo Luitenanten batal- jons-gencesheeren, de onderluitenanten Fer nandas en Vindevogel. Weiteren Onderluitenant kwartiermees ter en onderrichter, de onderluitenant Van don Branden. Rechterlijke orde. Is benoemd tot deur waarder bij de rechtbank van eersten aanleg, te Dendermonde. M. J. Lynen, kandidaat deurwaarder, te Zwijndrecht, ter vervanging van wijlen M. D'Hondt. Verjaringen. 3 Juli 1799. Corbeels en Meulemans, do moedige oversten der Kempische Boeren, worden te Doornijk door do Franschen doodgeschoten. 3 Juli 1880. Z. E. Kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Mechelen, schrijft aan Koning Leopold II een brief, waarin hij aan Z. M. aankondigt dat na het wegzenden van den afgezant van Z. II. den Paus en aangezien den schooloorlog, de Belgische bisschoppen geen deel kunnen nemen aan do feesten van de vijftigste ver jaardag der onafhankelijkheid van het land. De bisschoppen zullen er zich bij bepalen met een Te Drum in al de kerken te doen zingen. 3 Juli. 1872. Dpod van den Vlaam- schén letterkundigen Snellaert, lid der Koninklijke Akademie van België. Onzo ^oninnin onwel. De Koningin, die sedert hare reis naar Duitsch- land lal van feesten had moeten bijwonen, is thans door vermooinis ziek geworden. Eene strenge rust is haar voorgeschreven. Ook er laat zij de villa Ossterieth, te Oostende, niet. Rouwaan'i Kof. Ter gelegen- heidvande dood van den hertog van Aleneon heeft liet bof den rouw aangenomen lot 13 Juli. ^5ooye Siesffekers te Rrus- Se2. Baron Houra. minister van handel en landbouw in Japan, is te Brussel aange komen en in de .1., panscho legatie afgestapt. Prins Hendrik van Beieren is llians de gast van den hi-rtog van Arenberg. ze mij daar De bank van Madagascar heeft hare aandeelhouders uit- genoodigd op eene algemeene vergadering. om do vergrooting van het maatschappelijk kapitaal te bespreken. Er wordt voorgesteld het kapitaal van honderd duizend frank op tien miljoen te brengen 't En is bijna de moeite niet om daarom eene vergadering te beleggen. De haven van Antwerpen. Gedurende de maand Juni vaarden 571 zee schepen de haven van Antwerpen binnen, welke samen 1,064,367 tonnemaat .hadden. In dezelfde maand van verleden jaar waren er slechts 537 zeeschepen, met 992,594 ton de haven binnen, dus eene vermeerdering van 34 schepen met 71,773 ton. Voor de zes eerste maanden van het jaar beloopt bet getal schepen 3.364 met 6.268.559 ton, tegen 3.173 schepen met 5.868,987 ton verleden jaar, dus eene vermeerdering van 191 schepen en 399.572 ton. De zeewijdiatg. Het is op Zon dag 3 Juli, dat te Oostende dc plechtige zee wijding zal plaats hebben. Indien het weder gunstig is, zal het ter dier gelegenheid te Oostende aan geen volk ontbreken. 1 JULI. Onder den indruk eener pijnlijke aan doening, neem ik deze week de pen. Gisteren avond heeft onze uitmuntende staatsminister, M. Woeste, Brussel verlaten, naar Lauzanna reizende om aldaar een beroemden geneesheer te gaan raadplegen. Sedert verscheidene weken was mij het nieuws toegekomen dat de gevierde volks vertegenwoordiger van Aalst in bedenkelijken toestand verkeerde maar ik dacht het beter van daarover niet te spreken. Niels schokt zoo geweldig een zieke dan het lezen van die kleine kronijk<\i welke <le dagbladen hem toov iiden. Men mng over do rol der drukpers al denken wat men wil, men heeft zelfs ge zegd dat eon dagbladschrijver mag en moet onderscheiden zijn. Een eenvoudige boer zooals ik heeft daarover andere gedachten. Hij kan niet goedkeuren dat ecu inter viewer bij een lijdend man binnen gaat om zijn huisgezin, zelfs zijn slaapvertrek, af te schilderen en hem daar te ondervragen. Zoo verstaan, komt do drukpers mij niet edel voor en ik zou er nogeens goed om rondzien vooraleer ik een dier schrijvers ten mijnent zou ontvangen. Zij dit alles tusschen haakjes geschreven en keeren wij tot M. Woeste terug. De laai sle maal dat ik de oer gehad heb hem te zien, was op den zittijd van liet Ver bond der Katholieke kringen en Vergaderin gen te Lier. Daar rèeds zag men dat hij leed. Men kan zich moeilijk inbeelden wat wer kende, wat koortsachtig leven die ij vorige werker levert. Op voet bij liet krieken van den dag, is hij, na de H. Mis bijgewoond te hebben, aan het werkvertrek aan het lezen eener briefwisseling, welke aan dio van een wezenlijken minister denken doet. Ten 8 1 2 trekt hij, meestal te voet, naar het gerechtshof, waar hij werkzaam is tot tot liet sluiten der zitting. Daarna een een voudig middagmaal,liet ontvangen van eenige bezoekers en dan op wegnaar het Parlement. Nooit is er een zoo ieverig Kamerlid voor gekomen. Altijd op zijnen post, steeds op de bres. Sedert bijna dertig jaren dat hij het Naliepaleis binnengetrokken is, mag men zeggen dat buiten eenige uitzonderingendoor familieomstandigheden veroorzaakt, hij nooit afwezig is geweest. Wat treffend voorbeeld vonr vele anderen Na de Kamerzitting gaat hij opnieuw huiswaarts. Nogmaals ontvangt hij veel volk en na liet avondmaal opnieuw aan 't werk... En welk werk De recht banken, de politieke besprekingen, liet be stuur van talrijke katholieke werkkringen en tusschen dit al, schuiven dan nog menig vuldige bladzijden naar de Ilcvue Générale of bereidt hij voordrachten. Welk leven, welk verdiensllijk leven het is mij al gebeurd aan M. Woeste een ge sprek te vragen. 'Ik was er altijd over ver stomd toen ik dit minzaam en gul her tig onthaal vergelijkte met de hoonendo af schilderingen door do vijandelijke, drukpers van M. Woeste voorgesteld. Ik zoo bladzijden vullen over de belang loosheid van dien man die nooit zijn naam in naamloGzc gezelschappen, in linancieelc ou der; o-mingeii heeft laten opschrijven, van den beroomden advokaat die zoo prachtig pleiten kan, die zoo menige groote processen gewonnen heeft e i die niets dan zijne eigene belangen verwaarloosd. De politieke man is genoog in zijn trouw arrondissement gekend omdat ik zijnen lof zou moeten spreken. Moge de almachtige onze vurige bede aan- ho pmi. moge hij M. Woeste zegenen op het oogenblik dat hij zijn lever, aan de lieil- meosters gaat toevertrouwen en moge de vrome grijsaard genezen van Zwitserland terugkomen, tot groot welzijn der katholieke zaak waarvan hij het eerejuweel is. Pieker Vamielmet. Den 29°" November 1814 schreef do Times liet grootste dagblad van Londen. Wij bieden aan onze lezers den praktischen uitslag van dc grootste volmaaktheid, die de druk kunst heeft ondervonden, sedert hare ontdekking zelf. De lezer van dit artikel, houdt in zijne handen een der exemplaren van de Times getrokken op verscheidene duizenden. Sedert 1814 is de drukkunst nog machtig vooruitgegaan en Do Volksstem op liaro beurt biedt aan liaro geachte Lezers, den praktischen uitslag van de laatste volmaaktheid in de drukkunst. De lezer van dit artikel zal toekomende week in zijne handen houden (of het zal misschien vóór hom op tafel, of op oenen stoel, of op de kas liggen, volgens zijno gewoonte), een der nummers van De Volksstom - die gedrukt wordt op volo duizenden 's avonds tusschen 6 cn 7 uren. In gewone drukkerijen, waar men eene handpers heeft, drukt men 200 exemplaren op 1 uur en langs oenen kant maar gedrukt, de snelheidspers geeft tot 1000 nummers per uur maar ook slechts gedrukt langs éóné zijde wij hebben tegenwoordig in onze drukkerij eene pers - a rcliralion »,het is te zeggen eene pers die langs 2 zijden druktzij geeft 12 a 1500 nummers per uur. Zoo moesten wij lot zeer laat in den nacht, ja, tot 's morgens zelfs draaien.om ons noodig getal nummers te hebben.Met onze rotatiepers is do miserie uit, dat machien geeft ons zoo maar 12000a 15000 nummers per uur; alsdus onze geachte lezers lezeressen willen zorgen dat we binnen eenige maanden 100,000 nummers dagelijks kun nen erkoopen, zullen we slechts 7 a 8 uren met onze rotatiepers moeten werken. Ge ziot het beste lezers, aan ons zal het niet liggen Hoe werkt nu ons reuzenmachien. Geheel eenvoudig, maar go moet wat van den stiel zijn, of anders voor 'nen oogenblik goed opletten, om ons te kunnen verstaan. De artikels van de gazet moeten gezet worden, men neemt één voor één do le'ters en zet ze vast in een vorm. (Dit is dan eero soort van ijzeren gazet, maar men heeft 4 afzonderlijke vormen of ijzeren bladzijden, voor iedere bladzijde één vorm). Men neemt dan papier, zeer vast ineengeperst, daarin drukt of perst men do letters. Met dit papier waar dus de letters al ingedrukt staan, gaat men naar eene moule een toestel dat in ijzer is gegoten en waardoor men aan het papieren blad den gebogen vorm geeft, die overeenkomt met den gebogen vorm of met de cylinders van 'I machien.Als het papier nu in den «moule» ligt. giet men daarin lood cn 2 minuten nadien heelt men een looden cliché (waarop dus de letters staan) en deze cliché steekt men op dc rotalief, het is te zeggen op liet machien. Daar er voor elke bladzijd© een cliché noodig is, moeten er ook 4 clichés zijn, welke dan alle 4 op de rotatief worden geplaatst. Wat dient er nu gedaan. Men doet in den rotatiof den noodigon inkt, men zet alles in orde en van achter op het machien zet men een bobijn papier. Zulke bobijn is één band papier en 3750 meters lang dus van Aalst naar Eremhodcgem (statie). Men zet het machien in beweging daartoe is er 7 paardenkracht van doen en dan ziet men het papier ontrollen, in lange, lange reepels, het verdwijnt in de rotatief, het wordt gedrukt, in bladen afgesneden, schoon, regelmatig gevouwen, zeer nauwkeurig getold en dan in pakken van 50, uit de machien to voorschijn gebracht; gelijk ze uit de machien komen is er niets meer aan te doen,danzoaan de verkoopers te hestellen, die ze dan bezorgen hij onze lezers. Go ziet hot, dat werk is prachtig, men heeft nocli trappers, noch instekers, noch uittrekkers. noch vouwers noodig, wat reusachtige vooruitgang in de techniek, niet waar Waar vroeger 5 en 6 man noodig waren om eenige honderde nummers por uur te verkrijgen, heeft men thans genoeg met een leidsman (conducteur) om de machien te verzórgen en een aankomenden jongeling om de pakskens gazelten weg te dragen, en dan hoeft men duizenden en duizenden nummers per uur. Onze Belgische uij verheid bevoordeeligd Hoewel de Duitschers voor de techniek aan het hoofd der natiën prijken, zijn er ook Bol- gen die medestrijden naar den eerepalm en tusschen deze Belgen is onder meer M. H. Jul. lien, van Brussel, door wien onze rotatief is vervaardigd. Zij voldoet aan de laatste ver- eischten van onzen tijd. De Volksstem vleit zich, omdat zij de Belgische nijverheid en de Belgische voort- brengst heeft verkozen bövon de vreemde en tevens omdat zij zich mag beroernon de vol maak ste machien van den huidigen tijd in eigendom en dus ter barer beschikking te hebben. Wij zullen dus goed en goedkoop onzo lezors kunnen inlichten over de gebeurtenissen in liet land en in den vreemde. Ben beetje goeden -wil Heel kortelings dus, zal het ons gegeven zijn, de laatste nieuwstijdingen van den voor avond, den avond zelve nog medo to deelen, dank aan ons uitzonderlijk materiöel en onzo moderne inrichting. Onzo briefwisselaars moeten ons oogcnblikkelijk inlichten, zoo er soms op hunne parochie iets bijzonders voorvalt. Wij van onzen kant zullen onzo lezors, voldoening schenken. We hopeu ook dal onzo talrijke bzers bij vrienden en kennis sen propaganda zullen willen maken voor De Volksstem Eenieder kont ons gedacht n ons gevoelen, we zijn rondborstig, volks- en Vlaamschgezind en betrachten niets vuri ger dan ten dienste te staan van het algemeene volkswelzijn. Met een weinig goeden wil cn met den steun onzer vrienden, zullen we woldra gerangschikt worden tusschen do moest erspreide bladen van liet Vlaamscho land. Dat geven ons onze Lezers Op de weinige nummers welko reeds verschenen, hebben onze lozers sehoono gelegen heid gehad konnis tc maken mol onze werking, ons streven, in oen woord met geheel onzen trant. De dagelijksche, aanhoudende vorderingen welke wij maken zijn ons een bewijs dat wij undanks de mededinging toch in den smaak van liet publiek vallen. Wij zullen voortgaan op den ingeslagen weg, steeds trachten heter en heter te doen. Wij verhopen dat ons streven zal verstaan en naar verdiensten geschat worden, daar wij begrepen hebben, hier in het arrondissement Aalst aan eene wezenlijke behoefte te voldoen. De katholieke dagbladen konden van Brussel of Gent uiet genoeg verspreid worden in de talrijke dorpen en gemeenten van ons arrondissement. Wij uit Aalst kunnen hen gemakkelijker genaken. Do behoeften di»>r lozers, zijn dezelfde als de onze hier in Aalst, terwijl zij geheel verschillend zijn van do behoeften te Brussel on te Gent. Daarom word besloten dat De Volksstem dagelijks zou verschijnen om mede te helpen de anti-kleriklale bladen van den huiten t<- weren en do verdediging van ons katho liek geloof voor lo dragen. Mot Godos hulp on 's mensclien's vertrouwen moeten en zullen wij dat dool hereiken.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1