BUITENLAND. Twee gedachten 'T EEN EN 'T ANDER lÜSèM Da slachtoffers der luchtvaart Ml CëeN-rïEMSN NIET* NUMMIl^i Woensdag S Jul* n Het Staatsblad HET GENTSCH PAVILJOEN •-•••> FRANKRIJK. fesStlSRÖS Ür SÖ3 - ^r jTTr-*mi'nM^Ava»*4 *- ABONNEMENTEN maand 4 frank. Een jaar 3 frank. bschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie a Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 1 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groole regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 3° n n u 0,30 fr. 2° n 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel|2,00 fr. Er gen Onlangs werd te Tongeren, in de ido Kempische hoofdplaats van Lim- urg, eene feestzitting gehouden. Het was ter gelegenheid van de in- ïldiging der eersto Limburgsche alistische kooperatief. Het is de invang van den hatelijken klassestrijd sschen de rustige bewoners der ernpen. Op de groote féestvergade- in het socialistisch volkshuis, in »enwoordigheid-van de hoofden der 'alistische partij, sprak M. Meys- ins, de nieuwe socialistische volks- rtegenwoordiger van Brussel. in ons land slechts 2 par- die tegenover elkander slgan, hel ie klas van degenen die gemeten en klas van degenen die uxrhen sprekende van de^iberalen, zei op hoonenden, spottenden toon Vooralsnu kannen wij de liberalen j gebruikenin onzen strijd, maar eens ij ons hebben gegeven, al wat zij liberaal ons kannen geven, dan wij hen staan en trekken alleen rt... )e jonge roode volksvertegenwoor- sr heeft zijn hart rechtuit gespro- en gezegd zooals hij het meende te iten en zeker te mogen zeggen. )e liberalen de kartelbroeders zijn er niet weinig om gestoord. En hebben er inderdaad reden toe. U ruiken als schotelvod en u daarna [smijten, dat is nu toch al te verne- !nd. - Le Matin van Antwerpen it haren haat vollen teugel gegeven, ladt M. Meysmans aan eerst nog naar school te gaan, om daar te en dat men bij groote menschen [en kinderpraat niet vertellen mag. andere liberale bladen schreven iveer in den zelfden zin, maar op bitsigen toon. eren wij naar Parijs. Daar werd |2 a 3 weken een wederlandsch of nationaal congres gehouden van i vereenigde Vrijmetselaars. Bei- kas goed vertegenwoordigd, onder |re door den rooden millionnair 1 Furnémont de bijzonderste bijeenkomst der essisten voerde M. Augagneur voord en sprak de volgende zin- fen uit onder de algemeene toejui- en. dendaags bestaan er slechts 2 ten, er heerscht slechts strijd tus- Ihen die gelooven en hen die niet pen. En om oogenblikkelijk ge geven aan zijne woorden, voeg- er bij. moeten niet alleen den gods- bevechten, maar het gedacht laan ieder godsdienstig gevoelen uitgeroeid worden. t zijn alzoo de 2 groote gedachten bijzondere vergaderingen door koddelooze tegenstrevers vooruit- Bij de eenen is er strijd op leven pd tusschen de bezittende en de tender klasse en bij de anderen ten de geloovigen en de godde- llk is nu ons gedachtWij geloo- |et aan diegenen die beweren dat r strijd is tusschen de bezitters I werkers. Voor het allerminst fr nog eene klasse bijzij die op der werkers tot bij de bezit killen geraken en deze klass looral aanhanger; bij de soeiali J kopstukkenDat is eene bewe vrijheid laten en zij die den godsdienst bevechten en hem door alle middelen willen vernietigen. De verklaring van Mr Augagneur kwam dan ook ter ge paster ure. Onze liberalen hebben wel protest aangeteekend tegen deze al te stout moedige woorden, maar dat en veran dert niets aan de zaakDe dagelijk- sche ondervinding, hunne stelselmatige vijandige werkingen hunne goddelooze inzichten zijn door eenieder gekend. De katholieken mogen dus niet vergeten dat zij vooraf, ja, voor alles te strijden hebben tegen de vijanden der H. Kerk. -V l ile tweede verklaring aangaat, Istemmen wij vooral in voor wat I betreft. Hier bij ons bestaan er I 2 partijen, zij die den gods- l eerbiedigen en hem de volle Burgerlijk eereteeken. Het Burgerkruis van le klas is toegekend aan M. Feyer, ge zantschapskanselier van België te Londen. Do medalie van 1® klas is toegekend aan M. Matthys, te Wetteren Mev. De Smet- Geewits, te GentDe Poerck-Van Peteghem, id Vandendaele, id Bevel, id Verbeke, id Waedemon-Staes, id Pecheyr, id De Ronne, id De Mets, id Van Quickel- berghe, id Van Bever, id allen leden van bet onderwijzend personeel. Wateren en bosschen. M. Iiouba, op zichter der wateren en bosschen te Marche, wordt gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden. Rechterlijke orde. Worden benoemd advokaat-generaal bij liet. hof van beroep te Brussel, M. Janssens, substituut van den prokureur-generaal bij gemeld hof substi tuut van den prokureur-generaal bij liet hof van beroep to Brussel, de heer de le Court, substituut van den prokureur des konings bij do rechtbank van lst®u aanleg to Brussel krijgsauditeur bij den krijgsraad van Oost- Vlaanderon, den lieer De Groote, substituut van den krijgsauditeur bij gemelden krijgs raad. Enregistrement en domeinen. MM. Ilot- telot, ontvanger der opvolgingsrechten te Brussel en De Baeckor, ontvanger der Bur- erlijke akten te Antwerpen zijn gemachtigd hunne rechten op pensioen te doen gelden. M. Trogh, ontvanger van hot enregistre ment en van de domeinon te Léau wordt ontvanger der rechterlijke akten en der domeinen benoemd te Korlrijk. Worden ontvangers benoemd Te Meche- len, M. Tackoen, van Sichen-Sussen enBobré; te Sichen-Sussen en Boliré, M. Legrand, van Brée te Rousbrugghe-Haringhe, M. Van de Velde, van Hoogstraten te Bilsen, M. De Vos van Brugge to Hacliet, M. Delpierre, van Brussel te Hoogstraten, M. Debense, van Brussel. Verjaringen. 5 Juli 1832. Het bestuur der stad Brussel kondigt het voor nemen aan van de Hallepoort af te breken. De bevolking dient hevig protest tegen dat voorwerp in. 6 Juli 1832. De Kamer stemt met 37 stemmen tegen 35 de wet welke het Leopolds orde sticht. 6 Juli 1866. Prachtig feestmaal aan den Koning Leopold II en aan Koningin Hendrika door den lord-maire van Londen aangeboden, in het paleis van Guildhall. Heildronken aan HH. MM. door Lord Disraéli en lord Gladstone, de beroemde Engelsche staats mannen. Nieuwe katholieke Missie huizen in Kongo. Terwijl de Benedictijnen zich in Katanga vestigen zullen de Kapucijnen een nieuw missiehuis oprich ten in Ubangi. Verder hebben de Dochters van het Kruis, van Luik, aanvaard mede te werken aan de apostolische zending der Paters van den H. Geest te Kwindu. Met de volgende zending medegerokend, zullen er weldra zestien geestelijke orders in Kongo vertegenwoordigd zijn. De Koloniale school. Onze Koning heeft liet Koninklijk Besluit gotec- kend, waarbij de koloniale school van Ter vuren gesticht wordt. Men weel dat er eerst kwestie was geweest eene wereldschool le stichten. Mon heeft echter dal ontwerp laten vlotten. Een FVansch-Belgisch han delsverdrag. Een Parijzer dagblad meldt dat liet Belgisch Gouvernement zou zinnens zijn onderhandelingen aan te knoopen met Frankrijk voor het sluiten van eon ban dels verdrag van 15 jaar. Hel blad voegt er zelfs bij dat Koning Albert, in den toast welke hij zal uitspreken in bot Elyseuni tijdens zijn bezoek te Parijs, over dat punt zou handelen» Opgeklaard. Vele Belgen vroegen zich af, waarom er dozen Zomer geene vreemde vorsten België ofhcieel bezoeken. Dat geheim is thans opgeklaard 't is omdat het paleis van Brussel slechts in den aan staanden Herfst kan gereed zijn en men slechts alsdan de vreemde vorsten met de noodigo galaplechligheden kan ontvangen. De reizen onzer Vorsten. Hot is op 15 September aanstaande dat Koning Albert en Koningin Elisabeth hun officieel bezoek aan het Hollandsch Hof zullen doen. Einde September zal ons Vorstenpaar Weenen bezoeken. De vlasoogst in Vlaanderen Het is bijzonderlijk do Leie en een deel der Schelde dat de vlasnijverheid uitbreiding neemt De prijzen bereiken tot 900 franks per hektare. Do markten van Eekloo, Gent, Lokeren en bijzonderlijk van Ivortrijk worden veel bezocht door de Engelsche. Duitscho, Ame- rikaansche en Ierscho kooplieden. Er worden gemiddeld jaarlijks 180 tot 200,000 balen vlas gewonnen, welke 35 tot 40 miljoen frank opbrengen. Ë-luEde aan Staatsminister Woeste. Do Katholieke Vereeniging van Namen heeft aan den achtbaren lieer Woeste het volgend telegram gezonden Charles Woeste, Staatsminister, Lausanna (Zwitserland) Het Middenkomiteit der Katholieke Ver eeniging van Namen, diep bedroefd door de ziekte die Ued. noodzaakt liet land te ver laten, biedt Ued. zijne allerbeste wonschon van spoedige herstelling. Terzelvertijd met deze van zijne onwankelbare getrouwheid en eeuwigdurende dankbaarheid. (Geteekend) Frapier, Voorzitter van het Middenkomiteit. De rijwielplaten. Opnieuw is een rekwest aan de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen gezonden, om den prijs der rijwielplaten van 5 op 3 frank te brengen. Volgens de opstellers van hot rekwest, bedraagt de opbrengst voor 1910, 325,000 fr. Deze som zal in 1911 ruim 100,000 fr. of meer dan het vijfde deel der geheele provin ciale ontvangst bedragen. Zij beroepen zich dus op die cijfers 0111 hun rekwest te stemmen. Staatkundig Overzicht Duitschland I)e rijkskanselier heeft den Statthalter van Elzas-Lorreinenontvan gen om met hem de kicestie der Grondwct- herzienina van Elzas-Lorreinen te bespre ken. Zij zijn volkomen 't akkoord over alle punten. Oostenrijk De bespreking der begroo tingen zal icederom aanleiding geven tot obstructionism, daar DuitschersPolen en socialistensamenspannen, om de hervor mingen buiten te toeren. De obstructionnisten hebben hunne voor zorgen genomen en verlaten het Wetspaleis niet meer. Zij hebben hunne slaapplaatsen, eetzalen enz. reeds in de Kamer in gereed heid gebracht. Rumenië De Griekschc Regeering heeft aan het bestuur van Rumenië geant- xooord dat zij voldoening zal geven aan de icettige eischen van dit landdat herstelling vraagt der geweldenarijen door de Grieken op een Russisch schip gepleegd. Daardoor zullen alle verdere gevolgen vermeden wor den en wordt die zaak als vereffend aanzien Denemarken Sedert de laatste verkie zingen was de radikale regeervngspartij in minderheid. De Koning heeft een lang on derhoud gehad met den heer Klaus Bemt- sen, ten einde een nieuw kabinet te vormen. Frankrijk De vrijmetselaar Buisson, heeft in de Kamer een icelsontwerp neerge legd. waardoor de toepassing wordt geeischt van boel en gevangenschap voor de huisva ders, voogden of geestelijken, welke met of zonder reden, zich zouden verzetten tegen het gebruik der schoolboeken door het gees telijk gezag veroordeeld. Griekenland De algemeene Raad zal heden ofwel Donderdag vergaderen om den toestand te bespreken. Een zeker deel der vergadering blijft vijandig aan Turk ge en verzet z/rh legen de deelneming van Musui mannen in den Raad. Van een anderen kant heeft Duitschland en Oostenrijk verzet aangeteekend tegen de geweldenarijen door (le Turken op een. Grieksch schip gepleegd. Engeland Heden zijn de groote zecle- gcroefeningen begonnen onder het bevelheb berschap van den admiraal sir William May. Drij honderd vijftig oorlogschepen nemen aan deze oefeningen deel in d.e Wereldtentoonstelling van Brussel Brussel, Antwerpen, Luik en Gent, de 4 groot steden van ons land. heb ben er aan gehouden ieder op hunne manier bij te dra gon tot het welgelukken der wereldtentoonstelling. Zij hebben ieder een afzonder lijk paviljoen. Dit van Gent staat in den Avenue der Natiën het is eene - re- product io van liet Ach ter Sikkel van Gent en herinnert ons aan den ar chil ok toralen Vlaamschen bouwtrant der 10° eeuw. Het is geene zuivere naa- perij, maar de geest van den bouwtrant der oude gehou wen is er opperbest in weergegeven 'fei 'pV De Gcntsche Oudheidkunde. Men weet dat de Arte- veldestad vele schatten be zit van oudheidkundige voor werpen. zij heeft er aan gehouden deze rijkelijk ten toon to stollen in haar pa viljoen. Hei iiedendaagsch Gent. Die oude voorwerpen zullen voorzeker de aandacht trek ken en zijn het overwaard voor do liefhebbers van an tiquiteiten, maar wat voor do grooto meerderheid do bezoekers veel meer aan trek heeft, zijn do stadsdien sten. Men kan zich een nauwkeurig godacht geven over al de stadsinrichtin gen, waaronder we vernoemen de pompiersdienst, de policiedienst met hare beroomde policiehonden, de reinigheids-en do waterdienst, do havenbescherming, de inrichting van liet onderwijs en vooral liet degelijk beroeps- on nijverheidsonderwijs. Zij vooral die aan het hoofd staan eener inrichting of in een openbaren dienst staan of wel oen stad of dorp medo besturen, zij kunnen uit de tentoonstelling in hot Gontsch paviljoen vele nuttige wen ken nemen. Eene nieuwe wereldtentoonstelling in het verschiet Dat de stad Gent zoo goed haar best heeft gedaan om indrukmakend voor te komen, heeft naar alle waarschijnlijkheid wol wat eigenbelang. Immers onze lezers weten dat do stad Gent zich sedert verscheidene maanden bezighoudt om in 1913 op hare beurt eene wereldtentoonstelling in te richten. Zij heeft er dus alle belang bij veel reklaam te maken voor deze gewichtige onderneming. Beter doen, dan in deze tentoonstelling een lijnen voor smaak to geven van wat er de bezoekers in 1913 zal te wachten staan, in do stad van Schel de en Leie, was niet mogelijk. De vlieger Wachter verongelukt Zondag werd de vliegweek van Reims (Frankrijk) geopend. De eerste dag werd gekenmerkt door een vreoselijk ongeluk do vlieger Wachter is door eene breuk aan zijn toestel van eene hoogte van 200 meters ten gronde geploft en letterlijk verpletterd. De dood was oogen blikkelijk. Nadere bijzonderheden. Het weder was 's morgends slecht. Regen en wind schenen als om prijs hunne grillen over het vliegplein te zenden. Ondanks de vlagen, steeg Wachter met zijn eenvlakkor Antoinette op, rond 11 uro 's morgends, Hij vloog 43 min. 21 soc. en legde in dien tijd 45 kilometers af, steeds op eene hoogte van 50 tot 60 m. blijvende. 's Namiddags was hel weder beter. Achtereenvolgons kwamen do vliegers L ibouchère, Weymann, Latham, Morane, Fischer, Wachter, Daillens, Van den Bom, Martinet en Hanriol eenige malen rond het Miegpark zweven. Op een gegeven oogonblik zijn er acht gelijk in do lucht. Het ongeluk. m Een der konimissarissen die de ronden moest aanteekenen, verhaalt als volgt liet ongeluk - Eensklaps, toen Wachter reeds meer dan honderd kilometers had afgelegd, ondanks den wind, zag men een blinkend stuk van den motor vliegen en de vleugels treilen. Onmiddellijk sloeg een der vleugels too on liet toestel van Wachter kwam met eene duizelingwekkende snelheid naar heneden. Allemanliep naardeplaatswaar Wachter gevallen was, doch daar kon men sleebts de dood van den ongelukkige vaststellen. Wachter was een arm en oen been ge broken, de borst ingedrukt, het gelaat ver pletterd. De arme Wachter moet op den slag ge dood geweest zijn. Het slachtoffer. Charles Wachter was 38 jaar oud en een der oudste mecaniciens van de Sociétó Antoinette welke bijzonderlijk liet maken van motors onderneemt. Thans echter worden in de werkhuizen dor maatschappij ook vlieg toestellen gemaakt. Vroeger nam Wachter dool aan de koer sen voor auto-bootjes, doch van af het opko men der vliegmachienen was hij een der eer sten om aan de nieuwe sport te doen. Onlangs nog had hij zich bijzonderlijk on derscheiden tijdens do vliegweek van Qlia- lons. Een pijnlijk tooneel Verscheidene familieleden van Wachter, waaronder zijne moeder, zijne vrouw, zijn dochtertje en zijne zuster, waren ooggetuigen van het schrikkelijk ongeluk. Toen zij vernamen dat de verongolukto Wachter was, had een pijnlijk toonccl plaats. Allen drongen naar het lijk van Wachter en men had de grootste moeite om vrouw Wach ter van het lijk van haren echtgenoot to scheiden. Eene misdaad in het Boulognebosch. In eene diepte van het Boulognebosch, is liet lijk gevonden van moj. Leroux, 35 jaar oud, wonende to Levallois-Peret. De onge lukkige was bij middel van oen stuk lijn waad verwurgd geworden. De werkstaking der spoorwegwerklieden. Uit Parijs wordt gomeld dal do werksta king goed voorbereid wordt en eerstdaags op allo lijnen zal uitbreken. Het vakblad der spoorwegbedienden schrijft dat dezen de werkstaking noch verlangen, noch reezen, doch dat hunne eischen go- grond zijn en zij moeten en zullen zegevieren. Na de dood van Liabeuf. De strafuitvoering van Liabeuf heeft voor gevolg gehad dat in de Kamer oen wetsont-

De Volksstem | 1910 | | pagina 1