BUITENLAND. 9e pest onder ons volk! Nog de öokspartij Johnson-Jeffries >t 'T EEN EN 'T ANDER Een halssnoer van UW 'en R Het Staatsblad De Provincieraden 100,000 fr. afgetruggeld. üMitaui jsssïfiJssg b: 4i« 3 GfiCNTjKWlSN HST" NUMMKK Vrijdag Juli i*i« ABONNEMENTEN !es maand 4 frank. Een jaar 3 frank. ^Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 9 4. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. por kleine regel 0,20 fr. 3® - 0,30 fr. 2° - n - - 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstollingen per regel 2,00 fr. Zondag, en acht dagen had in de 'entoonstelling te Brussel, de groote «tooging plaats van de anti-alcoolis ïl :n van gansch België. MBr Mercier, 1. Van Gauwelaert, volksvertegen woordiger van Antwerpen en M. Ro ert, advokaat te Parijs, voerden er et woord. De Kardinaal met zijne i(„ wchtige kennis, streepte naar volle erdiensten de ongelukkige alcool- laag, maar sprak met liefde en mede- jden over de alcooldrinkers. In ons ind zijn niet min dan 211,617 her- ergen, dat maakt de ongelooflijke 'aarheid toch waar, dat er in België 8ne herberg noodig is voor 34 perso en, daarbij de kleinste kinderen en s oudste moedcrkens gerekend. De alkooi is de groote schuld van ït overpropt zitten onzer gevangenis- onzer zothuizen, onzer bedelaars- stichten, de alkooi is de jaarlijksche pordenaar van 20,000 menschen, het de wreède beul van duizenden en Slizenden kindoren. Aan den alkooi ordt er tolken jare meer uitgegeven in aan al onze landsbegrootingen te men, zoodat men mag' aannemen dat der huishouden bestaande uit vader, oeder en 3 kinderen, dagelijks een ank noodig heeft voor den alkool. Droomen wij of is het nu de naakte aarheid. Ja, het is de schande van ons Vadcr- nd, dat op zoovele gebieden uitmunt aan het hoofd staat van landen en ilkeren, hot is eene oneer, een vlek onzen naam dat wij vooropkomen ior het gebruik van den alkool. En ■echt riep M. Van Gauwelaert uit IjJ?/ alcoolisinas is de pestilentie van s volk. g BLezers, gedenkt gij toch goed deze irikkelijke waarheden. Wij zeggen d niet, onthoudt u van alle dranken, tar we leggen er nadruk op, dat gij a matig gebruik zoudet maken van dranken. Wij weten het wel, ieder eft de noodige zielekracht, de on tbeerlijke krachtinspanning niet om thouder te wezen. Doch spotten of limpen wij niet met de ernstige ont- ders, want niet zij maar de alcool- iruikers en vooral de alcoolmis- Akers zijn te beklagen. En zegt niet onthouding is er niet noodig, wij 'ten genoeg hoe ver we mogen gaan. iel wel, beste vriend, de onthouding er niet noodig, maar welke midde- zult gij dan aanwenden tegen die (•lei •schrikkelijke ziekte van onzen tijd. zult ge jaarlijks zonder er naar om zien, zonder de minste helpende id uit te steken, zult ge die duizen- jzen i ongelukkige huisgezinnen laten in 'driet en ellende verkwijnen, die .000 menschenlevens laten ver- nken, zonder eene enkele poging redding Zult gij ons volk. en onze deren, laten verkwijnen en tot on- 'mijdelijken ondergang voeren en, dat is niet ernstig en bij het ïste nadenken zult ge anders praten. )h wij gunnen onze brave werk- aschen en alle burgers hunne pint, |y| als go dan toch meent, ondanks al- |Vj. dat sommige menschen volstrekt men druppel moeten hebben, wel- wij gunnen die - uitzonderlijke ischen-( bunnen borrel alkool, maar kunnen onmogelijk goedkeuren die loemlijke slemppartijen diè ongeluk maar al te veel worden gevierd, sten wij die zaken goedkeuren, we sgden verraad jegens ons zelve en waren verraders van het uiensch il.-En diit zullen we nooit -S tegen den wassenden alkoolstroom. En hoe weinig wordt er nog gedaan op doelmatigen voet. Doelmatig, zeg gen wij, en hiermede bedoelen wij langs den weg der wetgeving. Wan neer zullen de Belgen, wanneer het het behoud zelve geldt van hun eigen volks bestaan, het behoud van hun ras, wan neer zullen zij niet alleen hunne woor den, maar hunne handelingen boven de kleingeestige politiek weten te stellen. Waarom niet eensgezind den haak doorgekaptdie de gezond wording van ons Belgisch volk tegenhoudt. Zweden en Noorwegen hebben hier in een groot voorbeeld gegeven. En is het niet mogelijk, dank den ongelukki- gen toestand, waarin we op dit gebied verkeeren, is het niet mogelijk zoo radikaal als in die landen te werk te gaan, doet ten minste iets en 'zorgt er voor, dat dit iets ten minste doeltref fend en doortastend weze. Het is het algemeene volkswelzijn dat het vergt legen de onloochenbare en hoogdrin gende noodwendigheid moeten de per soonlijke belangen van eenigen onder doen. Overweegt dit goed en zegt dan in u zelve of ons schrijven gegrond is of niet. Burgerlijk Eereteeken. Het burgerlijk eereteeken wordt toegekend aan do volgende personen Het kruis van eerste klas, aan M. Kiele- moes, gemeen tesekretaris te Munte en te Bottelare. De medalie van eerste klas, aan MM. Boey- kens, bediende van den burgerlijken stand, le Aalst Van de Perck, schepene te Hobo ken Louckx, onder-bureeloverste op bet stadliuis te BrusselPeeters, burgemeester te Machelen Vanhaecke, gemeen tesekreta ris te Beernem Mattens, burgemeester te Heusden Buyle, gemeenteontvanger te Lemberge. De medalie van 2rte klas. aan MM. Van Welden, veldwachter te Nossegem Cardi nal, policieagent van le klas te Schaarbeek Souhry, agent-nachtwachter te Kortrijk De Grève, agent policieopziener te Gent Iluys, policieagent te Gent Abé, policie- gent te Geeraardsbergen Vermoesen, veld wachter te Moorsel. Notariaat. Het ontslag van M, Van Ileuverswyn als notaris te zwijnaarde is aan genomen. M. Van Heuverswyn wordt ge machtigd den eeretilel van zijn ambt te dragen. Nijverheids-en beroepsonderwijs. De benoeming van M. Acheroy, ingenieur dor maatschappij Solvay en Cle, als provinciale fgevaardigde bij do beroepsschool van Couil- let wordt aanvaard. M. Acheroy zal het mandaat van M. Lenders, ontslaggever indigen. venteekonend is het voorwaar dat dagbladen zonder onderscheid van nie. dat alle geleerden, alle wijs- ren, als een enkel man opkomen Ves^ja c* in ge si. 8 Juli 1888. Hevige liberale opstand te Boom ter ge legenheid eenor gemeentekiezing. Van den Bosch, eon der muiters, wordt door een gen darm omver geschoten. 8 Juli 1901. Dood van Juffrouw Euphrosina Beernaert, kunstschilderes, zuster van den beroemden Staatsminister. Vorstelijke verplaatsingen. Koning Albert, Koningin Elisabeth en hnnne kinderen, zullen in den loop der toe komende week terug het Paleis van Laken gaan bewonen. Do Hertog van Orleans, heeft te Oostondc eono lange samenkomst gehad met Koning Albert. De hertog is daarna naar Brussel teruggekeerd. Prins Victor Napoleon, ver loofde van prinses Clementina, is uit Italië te Brussel aangekomen. Hij zal eerstdaags een bezoek brengen aan keizerin Eugenie. Het is uwe lijk van prinses Clementina. Er wordt gemeld dat de verloving van prinses Clementina van België met prins Victor Napoleon, na het bezoek van dezen laatste aan keizerin Eugenie olficieel zal bekend gemaakt worden. Van don andoren kant wordt nu ook ge zegd dat het huwelijk zal plaats hebben op hel kasteel van Parnborough Hill, gewoon verblijf van keizerin Eugenio. De SeBgiscne nijverheid in den vreemde. De Fransche spoor wegmaatschappij Parys-Lyon-Middelandsche zee, gewoonlijk 1'. L. M. genoemd, heeft in België 30 lokomolieven van liet laatst uitge vonden stelsel Flamme besteld. Deze lokomotief is te Brussel in de machienengaandorij der Tentoonstelling te zien Weg met de gelen De socia listische Peuplk geeft het volgend artikel tegen de kristene syndikaten In steengroeven en werkhuizen moet de gele op zijde gelaten worden. Bij middel der duizenden middelen waar over men in de werkerswereld beschikt, moet de gele afgezonderd worden. Een gole is niet .vaardig geholpen te worden, noch met den raad, noch met der daad. Wanneer oen gele hulp noodig heeft, dat hij bij den pastoor gaat, die hem van zijne plichten als werkman afkeerig maakte. In de herberg, tijdens de schoftijden geen gemeenschap met de gelen zulks zal hen spoedig doen nadenken r. En zeggen dat in dezelfde Peuple bijna dagelijks de katholieken beschuldigd worden dat zij de werkliedenklas verdeelen Staatkundig Overzicht Spanje. Heden Donderdag heeft eenen ministerraad plaats gehad, welke door den Koning teerd voorgezeten. In het Senaat heeft een prelaat eene lange redevoering uitgesproken over den gespan nen toestand tusschen Spanje en het Vati- haan. De heer Canal rjas heeft geantwoord dat de regeering niet teil dat de Kerk zich op een terrein begeve -welke haar niet toebe hoort. Ziehier hoe de Times, een protestantsch dagblad, de handelwijze van Mr Candidas tegenover den katholieken godsdienst, beoor deelt Mr Canalejits speelt een zeer gevaarlijk spel A very daring game. Hij heeft, er niets bij te winnen daar elkeen weet dat het onge lijk langs den kant van den II. Stoel niet is. Het Vatikaan verzet zich niet- tegen, de vrij heid der eerediensten, doch vraagt enkelijk dat de bepalingen van. het konhordaat geëer biedigd worden. Dit zijn billijke eischen. M' Canalcjas gaat nog onbezonnen te tcerk in het leiden der liberale partijnaar den afgronddaar deze zich in de onmogelijk heid zal bevinden altijd de republikeinen te volgen. Italië. De minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren eene belangrijke en zeer toegejuichte redevoering uitgesproken. Hij handelde over de noodzakelijkheid der uit breiding rati het ondencijs in de Italiaan- sche Koloniën en v oor namen tlijk in het Oosten. Hij steunde op de verspreiding der llaliaansche taal, die hun land in gansch de wereld in aanzien moet doen stijgen. Griekenland. Te Cannée zijn de vier oorlogschepen der beschennmogendheden aangekomen. In de diplomatische wereld heerscht een zeker misnoegenover de hard nekkigheid van het bestuur van Kretadat de Musuimannen weigert in den Raad te aan veerden, indien zij den eed van getrouw heid aan Griekenland niet doen. Oostenrijk. De tegenstrevers der regee- ringspartij verwekken zulke groote stoornis in de Kamer, dat de voorzitter verklaarde ich in de onmogelijkheid te bevinden, de zittingen te geleiden en verplicht was de be sprekingen onbepaald te verdagen. Denemarken. Maandag heeft de Ko ning de samenstelling van het nieuw minis terie, gevormd door den heer Klous Beru stengoedgekeurd. LUIK M. Henri Delvaux, gouwheer, houdt do openingsrede. Hij handelt over de natuur kundige opvoeding van het kind. De Staat moet er zich mede bemoeien en al te veel opvoeders stellen er te weinig belang in. De maatschappijen diq er zich mede bezighouden moeten breed worden ondersteund. Ik ver kies, zegt M. Delvaux, een jongeling die gymnastiek doet, boven dengene die daar uren,en uren staat te gapen naar eene duif of naar nen velorijder. LIMBURG Baron de Pitleurs-Hiegaerts, gouwheer, wijst op den grooten vooruitgang in Limburg gedaan in deze 10 laatste jaren. Hij roept de aandacht op 2 bijzondere punten Op de werkmanswoningen en op de gebruikbare wateren. LUXEMBURG De gouwheer, M. de graaf de Briey, spreekt over do beroepsvercenigingen en do >71111011 werkende maatschappijen en doet er de verdiensten van uitkomen. Verder handelt hij over don gedurendt3n vooruitgang welke er te bespeuren is in de ziekte- of ouder- domsmutualiteiten, de pensioenkassen, in de voorzienigheids-, werkloozen- en verzeke ringskassen en maakt den schoonsten lof van het Belgisch bestuur. De toestand der twee boksers. Na den match moest Jeffries door zijne verzorgers Corbett en Berger ondersteund worden om naar zijne plaats terug te koeren Johnson integendeel was nog Hink to been en gereed voor le boksen. Jeffries verklaarde dat hij nooit meer zal boksen, daar hij ondervond dat er nu een sterker man was dan hij zelf. Zijn overwin naar legt zijn zegepraal uit niet te zeggen dal hij beter dan iemand anders de knepen der bokskunst kent. De ontvangst. Al do plaatsen van den circus waar de match betwist werd, waren bezet en de ontvangst wordt als vol/t verdeeld 2000 plaatsen aan 250 fr.; 1000 aan 200 fr.; 1500 aan 150 fr.: 2500aan 125 fr.; 2000aan 100fr.; 500 aan 75 fr. en 0.500 aan 50 fr.; zij het dus 1G000 plaatsen welke samen 1.800.000 fr.opbrach teil. Voeg daarbij hetgeen de cinematograaf moet betalen aan de inrichters en men komt tot eene ronde som van 3 miljoen. De moeder van Johnson. Te Chicago wachtten de moeder on de vrienden van Johnson ongeduldig den uilslag van don match af. Toen de zegepraal van den neger gekend was, werd Mad. Johnson in triomf huiswaarts gedragen. Duizenden negers verdrongen zich rond hot huis van vrouw Johnson en vroegen haar eenigo woorden tot het volk te spreken. Eindelijk verscheen Mad. Johnson aan een venster der tweede verdieping en een portret van huren zoon zwaaiend, riep zij dat nooit in do Verecnigde Staten een man, als hare zoon geboren werd.... De vreugde der negers. Do brave zwartjes zijn er hoven op, omdat een hunner kleurgenooten er in gelukt is liet woreldkampioennaat te winnen. Te Parijs liepen zij dansend op do Boule vards. De gevolgen der zegepraal van Johnson. Gisteren deelden wij reeds mede dat in verscheidene Amerikaansche steden onlusten plaats hadden ten gevolge der nederlaag van den blanken Jeffries. In meest alle gevallen vielen de blanken de Megersaan, omdat de- zon watluidruchtig den zegepraal van hunnen zwarten broeder vierden. Ook werden blan ken door negers aangevallen. Te Schneitady (Staat New-York) doorlie pen de negers de stad, gewapend met gewe ren en scheermessen. Zij daagden de blanken uit. Natuurlijk ontstonden talrijke gevech ten. Een neger, een geopend scheermes in de hand houdend, wilde op eenen tram sprin gen. De blanke reizigers onthalen hem op revolverschoten en weldra zakt de neger dood ten gronde. De blanken vormen zich ook in bondon en do negers moeten zich in do policicposten gaan verschuilen. Te Birmingham (Alabama) werd een blanke door eenen neger eenen kogel in het heen gejaagd. De policie kon er slechts met de grootste rnoeito in gelukken eene hotsing te voorko men. ToUvanda (Georgie) vielen de negers de blanken met revolverschoten aan. De blanken schoten terug en drie negers werden gedood en talrijke anderen gewond. Te Houston (Texas) werd een neger de keel afgesneden omdat hij zijne vreugde uit schreeuwde wegens de overwinning van den neger Johnson. Te Chicago onderging eene vrouw hetzelf de lot. Te New-York werden de negers van de trams geworpen. In de negerwijken werden de blanken aangevallen. Er waren nochtans bijzondere maatregelen genomen. Alle hon derd meters stonden vier policieagenten. Een neger dio een revolverschot gelost had werd eon strop rond den hals geslagen en aan eenen lantaarn opgeknoopt. Eenige minuten later werd een tweede neger ook opgehangen. Van New-York tot San Francisko zijn alle gasthuizen en gevangenissen letterlijk opge propt. To J'Jorfoltke (Virginia) moesten de troepen do negors omsingelen en in hun kamp terug drijven. Te Los Angelos, waar eens de wieg van Juffries stond, waren de woelingen bij zonder hcv'g. Uitslag 5 negers en 3 blanken in 't gasthuis. Het getal dooden wordt op ongeveer 30 geschat, er zijn meer dan iOOo okwotsten. Het is slechts dank aan krachtige voorzorgen dat liet getal gelyncheerde negers niet veel grootcr is. Te Londen Engeland werden tweo negers dio eenen schouwburg verlieten door eene bende blanken aangevallen er erg mishan deld. Een der blanken kon aangehouden wor den. hij kreeg 25 fr. boet en moet 32,50 fr. schadevergoeding betalen. De cinematografische vertooning verboden. Te Kaapstad (Zuid Afrika) en in vele Amerikaansche steden is decinemalografische voorstelling van don match verboden, omdat men vreest dat er nog meer onlusten zouden uit voortspruiten. Talrijke bladen, van allo kleur en gezind heid, keuren do woeste bokswedstrijden af. VVanneor er echter bokswedstrijden zijn in de steden waar die afkeurende bladen ver schijnen. kondigen zij die prijskampen met veel gerucht aan. Of hunne afkeuring nu komt doordien do twee vuistvechters Johnson en Jeffries met meer kracht slaan dan andere boksers, ofwel' doordien de match in hunne stad niet betwist werd, weten wij niet. Een tiental dagen geleden kwam een net gekleede grijsaard bij eenen juwelier van de Sl-Honoréwijk, te Parijs en vroeg oifi eenigo schoone ju woelen te veranderen. De juwelier aanvaardde en de grijsaard vertrok, zeggende dat lu'j ze eenige dagen later zou komen halen. Toen hij reeds aan do deur was, bleef hij bewonderend staren naar oen prachtig hals snoer Ik hen in betrekking met eene rijke Amerikaansche, zegdo hij, en zal eens van uw prachtig halssnoer sproken Verheugd in 't vooruitzicht eene goede zaak te doen, zegdo de juwelier dat het hals snoer 100,000 fr. kostte. Gisteren morgend kwam de grijsaard per automobiel aan het magazijn en vroeg of de juwelier een zijner bedienden met het hals snoer wilde laten mederijden naar de Ame rikaansche dame. De juwelier stond zulks toe en de automo biel bleef eenigo minuten later staan voor een prachtig hotel der Courcelleslaan. Daar verzocht do grijsaard het halssnoer aan de Amerikaansche te mogen gaan laten bezich tigen. Do argelooze bediende gaf het hals snoer on do bedrieger verhaastte zich langs eenen anderen uitgang de plaats te poetsen. FRANKRIJK De zaak Rochette De beruchte zaak van den bankier Rochette schijnt maar niet opgeklaard te zullen ge raken. Woensdag heeft de advokaat van Rochette do pijp aan Maarten gegeven en is er van door getrokken met Rochette. In de zaal werd het vertrek van der. advo kaat en nog meest zijne' woorden Gij wilt geen licht in do zaak - warm toegejuicht. Zou er dan soms ook al een minister tus schen zitten i Dramatische zelfmoord De vrouw van eenen tandarts van Tou louse. Mcv. Moellcr, was gisteren overleden. Haar echtgenoot sloot zich in de kamer bij hel lijk op en joeg zich eonen kogel door hot hoofd. Do dood was oogenblikkelijk. Toen do policiekommissaris, aan wion M. Moeller den sleutel der kamer gezonden had, tor plaats kwam, vond hij twee lijken. Een Luikenaar aangehouden te Kales. Een genaamde Paul Draveux, van Luik, die door het parket van Mézières opgezocht werd wegens aftruggelarijis te Kales aan gehouden, toen hij opnieuw poogde aftrug- gelarijen te plegen hij eenen fotograaf. Deze had echter vermoedens en verwit tigde do policie die Draveux kwam aan houden. In de kerk gedood To Nantiat, oon dorpje der Haute Vienno, waren vele dorpelingen in de kerk voor eenen lijkdienst, toen de bliksem in de kerk sloeg en een zestionjarig meisje, Anna Per- lade, doodde. Drama op de spoorbaan. Nabij do static van Abbeville, kreeg Eugeen Havand die rnet zijne vrouw van Boulogne terugkwam, twist met haar. Eens klaps opende hij het porlol en sprong op de haan. Hij werd niet gekwetst, doch een vol gende trein die slechts een paar honderd meters nadien kwam, sneed hem heide beonon af. Zijn toestand is wanhopig. Misdadige poging. Een militaire trein, geladen met schiet voorraad, was uit de poodermagazijn van Nar- douet vertrokken om zich naar 't schietplcin te hegeven, toen plotselings dn lokomotief en de eerste wagon uit de riggels sprongen. Schurken hadden steonen tusschen de wis sels gestoken, denkende dat geheel de trein in de lucht zou gevlogen zijn.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1