WAAROM Onze Vorsten te Parijs 'T EEN EN 'T ANDER Ter dood veroordeeld De toren van Fisa bedreind. mm DAG-BX-^rD Zaterdag 16 Juli 19IQ r - De verplichting is nutteloos De verplichting Is ondoeltreffend De verplichting is gevaarlijk. Bb verplichting is vierkantig slecht. Huisvaders en Huismoeders Staatkundig Overzicht 15 v f-i \.Jr Zestiende jaargang n' 800. 49 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maan3 4 frank. Een jaar 8 frank. Insclirijyiiig in alle postbnreelen en ten bnreele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Beatuui' en Redaktiei Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 114. Alle mededelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem i. Van Nufiei-Oe Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST.) Groote aankondigingen en clichés volgens accoortf.' Gevraagde en aangebeden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 0,20 fr. I 0,30 fr. 1,00 fr. en 2,00 fr herstellingen per regel 2,00 Lr. 4* bladz. per kleine regel 3° 2' Rechterlijke De meest brandende kwestie die er ten onzent evenals in de meest andere landen, aan bet ordevan den dag staat, is wel zeker de schoolkwestie. Onze tegenstrevers willen met geweld het verplicht onderwijs invoeren. Wij zijn zooveel als iemand voor liet onder wijs, maar we zijn tegen do verplich ting. Maar het is niet genoeg voor of tegen eene zaak te zijn, men moet kan nen zeggen waarom man er voor of waarom men er togen is. We lazen over eenige dagen schrijven van een bekwamen katho liek, vurig voorstander nochtans van het verplicht onderwijs, maar mits zekere voorbehoudingen. We kunnen ons niet weerhouden het meest tref fende van zijne gezegdens hier neer te schrijven. Hoewel men in princiep niet te gen de verplichting is, is het gansch anders gesteld wanneer men in de werkelijkheid komt. Men zal iedere dwangwot of verplichtingswet verwer pen als nutteloos in een land, waar de ouders genegen zijn hunne kinderen le laten leercn cn waar de uitzonderin gen raar zijn men zal iedere dwang- wet verwerpen als ondoelmatigin een land-waar de zeden van het volk moei lijk overeen te brengen zijn met den dwang men zal ze verwerpen als ge vaarlijk, in die landen waar de strijd tusschen de politieke partijen bijzonder hevig is en waar do besturende partij de dwangwet zou doen dienen tot voor deel van hare partij men zal iedere verplichtingswet verwerpen als vier kantig slecht, in die landen waar een fanatiek cn sektarisch bestuur aan het bewind is cn waar de verplichting voor het onderwijs, eene verplichting zoude zijn van een slecht onderwijs. Onderzoeken wij nu vluchtig ieder der 4 opgegeven redenen. Sedert 20 jaren is de schoolbijwo- ning in België meer dan verdubbeld, er zijn bijna geone kinderen meer die hoegenaamd geen onderwijs genie ten, alleenlijk moet er nu gewerkt worden om de ouders aan te sporen hunne kinderen tothun 14 jaar de dag school te laten bijwonen, liet lager onderwijs gaat hier wonderlijk vooruit, dat bekende zelf M. Errcra, Rector aan de universiteit van Brussel. Alles laat voorzien dat binnen weinige jaren het onderwijs algemeen zal verspreid zijn onder ons volk. Weg dus met allen nutteloozen dwang Het Belgische en vooral liet Vlaam- sche volk houdt aan zijne vrijheid. De vrijheid zit ons in liet bloed. Door alle eeuwen heen is het het kenmerk geweest der Vlamingen. En juist omdat men de Vlamingen tot iels met geweld zou willen dwingen, zou hij .er afkeerig van worden. Wij zijn, en wij willen blijven vrije Belgen, en »e wenschen vurig dat men ons, nu wij onafhanke lijk en vrij zijn, met rust late. De verplichting zou weinig of niet bijdragen tot hot meerder uitbreiden van het onderwijs. Do wel zou al zoo veel gevolgd worden, als de wet op de dronkenschap, op de slechte liederen en op den slechten klap, want niet eene partij zou de dwangmiddelen dur ven toepassen, juist zooals men bet niet aandurft in Frankrijk. En wie de middelen niet gebruikt kan ook het doel niet bereiken. De politieke strijd in ons land is vooral hevig en ongenadig. Moest de verplichting ingevoerd worden, de goddelooze partijen zouden ze aan wenden om hunne partij te bevoor- deeligen. Zij zouden de vervolging slechts toepassen op familiën die hun ne politiek niet aankleven. Daar heeft men reeds stalen van in al hunne be noemingen, zoo zou het'juisthet zelfde geval worden met de toepassing der dwangwelten. Ouzo politieke vijanden zijn echte dweepers, zij hebben maar een enkel doel, de katholieken den duivel aan jagen. Spreekt de tegenstrevers over bet algemeen maken van het gods dienstig onderwijs, vraagt ze enkel eens ondersteuning voor het onderwijs .er 3 vierden van ons volk, en ze huilen en tieren als bezetenen. Zij willen de verplichting maar voor eene zaak, namentlijk om de goddeloosheid alge meen te maken. Ja, verplicht godde loos onderwijs, moeten ze hebben, en wij ka tholieken wij willen om niets ter wereld een goddeloos onderwijs voor onze kinderen en daarom zijn wij ook hardnekkige, onverzoenbare, over tuigde en beredeneerde vijanden van het verplicht onderwijs. Wij moeten het bevestigen en drin gend herhalen, het verplicht onderwijs in ons land, is nutteloos, ondoeltref fend, gevaarlijk en uitermate slecht, al te zanten'. Het strijd tegen den aard, de gewoonten, de zeden van ons volk. Wij willen voor alle Belgen de meeste vrijheid en de volledigste rust moge lijk, en wij dulden maar den dwang n het juk daar waar het volstrekt on ontbeerlijk is... Maar vooral willen wij vrij zijn en vrij blijven Vei*jar>ing.16 Juli 1870. Keizer Napoleon III schrijft aan Koning- Leopold om hem te verklaren dat hij stellig- voorne mens is de onzijdigheid van Bolgiö te eerbie digen. Hij vraagt aan den Koning van hem in hot gedacht te verzekeren dat België door al de middels in hare macht hare onzijdigheid zal doen eerbiedigen. De Koning antwoordt hem dadelijk dat hij reeds het noodige ver richt heeft. Kongres dep briefdragers. Het tweede Kongres der briefdragers zal to Brussel in den groote» schouwburg plaats hebben, op 24 en 25 Juli aanstaande. Het spel begint. In een officieel blad lezen wij dat het getal artillerie regi menten gaat vermeerderd worden. Wij stippen er ook het volgende aan dat allo aandacht verdient f Voorloopig, tot het tijdstip dat de nieu we kazernen zullen gebouwd, zijn, zullen drij garnizoenen te Namen post vatten, drij andere in het kamp van Beverloo, zes te Leuven en drij te Mechelen. Het was te voorzien. De nieuwe wet ver- oischt dit jaar eene vermeerdering van 4000 manschappen boven het gewoon kontingent. Dit veroischt natuurlijk zooveel te meer krijgslasten en onkosten, om in hun onder houd on plaatsing te voorzien. Waarlijk de lcgervraat is onverzaadbaar. De toestand van M. Woeste. De berichten welke wij heden ontvangen zijn God dank zeer geruststellend. Zelfs ver klaren de geneesheeren dat de achtbare Staatsminister welhaast gansch zal hersteld zijn. Dit is eene goede tijding welke al onze lezers met genoegen zullen vernemen. ECongpes der kandidaat notarissen cn bureelbedien- den.Het is Zondag en Maandag aan staande, dat in do feestzaal der tentoonstel ling het kongres zal plaats hebben der kan didaat-notarissen en bureclklerken. Meer dan 700 deelnemers zoo van als van Frankrijk, Nederland en het Hertog dom Luxemburg, hebben zich laten inschrij ven. Er zijn drij afdeelingen gevormd, welke zullen handelen over de beroepsbelangen, over rechtsvraagpunten en over onderlingen bijstand. Aan onze pijpenrookers. Ter gelegenheid van den 25"° verjaardag van de stichting, heeft de Vlaamsche pijpen- rookersboud, gevestigd te Brussel, Antwerp- schen steenweg, 84, eenen prijskamp uitge schreven voor smoorders, welke zal plaats hebben den 7,12,14, 21 en 28 Oogst aan staande. De lopd mayop te Antwer pen. Dijnsdag aanstaande 19 Juli, zal de lord mayor van Londen, vergezeld van lady-mayoress en zijn gevolg te Antwerpen aankomen, langs Dover-Oostende. Hij zal incognito afstappen in het Grand-Hotel, al waar de galarijtuigen, reeds den dag te voren aangekomen met den Harwich, de hooge be zoekers zullen afhalen om hen naar het Engolsch gezantschap te voeren. Daarna ont vangst en voorstellingen op het stadhuis, en om 8 uren 's avonds groot banket. Zij zullen te Antwerpen tot den Zaterdag 23 Juli ver blijven. Montenegro. Eene offlcieele nota ver klaart dat het prinsdom Montenegro in de maand, Augusti aanstaande, zal opklimmen tot de weerdigheid van koningdom. Alle de andere mogendheden hebben reeds hunne toestemming gegeven. Het. is onder den naam van Nikolaas oen Eerste dat de prins den troon zal bestijgen. Engeland. Mr Arquitta heefl een ver slag uitgedeeld bevattende al de werkingen en de begrootingen die in het Lagerhuis, ge durende deze maandennog zouden moeten besproken ivorden. De minister van geldwezen heeft ook zijne begrootingen opgemaakt Onder nadere uitgaven staat er meer dan een millioen frank ingeschreven voor de be grooting shosten van Koning Eduard VII. Frankrijk. De nationale feesten zijn overal geestdriftig gevierd geioorden. De Iransche Kolonie der Tentoonstelling te Brussel, heefl insgelijks den 14en Juli ge vierd. Ten stadhui se van Parijs, zijn Woens dag ontvangen de keer en burgemeesters van Brussel en Antwerpen, alsook eenige schepe nen. Zij toerden er hertelijk verwelkomd. Mr Max antwoordde dat Belgié den groot sten prijs hechtte aan de goede betrekkingen tusschen beide landen. Hij drukte den wensch uit dat de vriendschapsbanden nog nauwer toegehaald zouden worden, en eindigde met den gemeenteraad van Patijs te verzekeren, dat zij bij hun aanslaande bezoek, ook een gulhartig onthaal zullen genieten. Spanje. De republikeinsche volksverte genwoordigershadden een verzoek inge diend tot kwijtschelding van straf, ten voor- deele der Barcclonsche oproermakers. De heer Canalejas heefl vlakaf geweigerd daar gevolg aan te geven DE BERUCHTE TOREN. Uit Rome wordt gemeld dat de beruchte toren van Pisa, meer en meer begint to hel len en dat het gouvernement maatregelen ge nomen heeft om te beletten dat de toren het lot van den Campanile van Venetie onder gaat. De toren van Pisa werd gebouwd van 1174 tot 1233 en is 55 meters hoog. De helling bedroeg vroeger 4.30 meters, Men poogt thans te meten hoeveel zij nu reeds bedraagt. Pisa is eene oude stad, gebouwd langs weerszijden van den Arno, tusschen Genua en Rome. De stad is door eene vierkante omheining omgeven en wordt door twee vestingen ver dedigd. Het klimaat is er zeer zacht en 's winters komen er vele zieken. De stad heeft nu nog 61,320 inwoners. Vroeger, ten tijde barer grootheid, waren er ruim 150,000 inwoners. é'j ffx M. FLORY, de voorzitter van hel gerechtshof Voor het Assisenhof der Seine verscheen zekere Pieter Josserand, geboren te Bozel, 27 jaar oud, beticht van gewelddaden op magistraten in uitoefening van hun ambt. Josserand had op 13 April laatstleden drie revolverschoten gelost op M. F lory, voorzit ter van de 8® Boetstraffelijke Kamer te Parijs, deze werd niet getroffen. Hij werd voor het Assisenhof gebracht en betreurde er den voorzitter niet gedood te hebben. Ondanks de vraag van den prokureur-ge neraal, verzachtende omstandigheden toe te passen, werd Josserand ter dood veroor deeld. Te Longchamps In ons nummer van gisteren spraken wij reeds in onze - Laatste Berichten over den wapenschouw van Longchamps. Wij geven hier onder nog eenige inlichtingen. Van bij het krieken van den dag trokken reeds duizenden Parijzenaars naar Long champs om den revue bij te wonen. De eerste tramrijtuigen welke verschijnen, worden stormenderhand ingenomen. Van af 5 ure 's morgends stonden reeds hnjgo rijen personen aan de gewone stand- y.cpH3on der omnibussen, autobussen, trams, onderaardschen spoorwegen aan de stopplaat sen der Parijzer stoombooten. In de St Lazarusstatio waren bijzondere treins ingericht. Allo 5 minuten vertrok een trein, telkens letterlijk opgopropt. Te Lonchamps had men nooit zulke over- grooto menigte gezien. Het was bijna on mogelijk den ingang der tribunen le bereiken zelfde officieel© rijtuigen moesten wachten 'othet mogelijk was er door lo geraken. Eükei degenen welke de kans haddon door ruiterij begeleid te zijn gelukten er in zich eenen doortocht to banen. Alhoewel de poorten er maar om 8 uren zouden geopend worden, was het nauwelijks 6 uren toon reeds eene ontelbare menigte zich voor de poorten verdrong. Ook was het een onhoudbaar gedrang en gestamp om bin nen te gerakon toen de poorten geopend waren. De bedienden werden overrompeld. Het was onmogelijk kontrool te houden on velen geraakten binnen zonder ingangskaarlen, goon vijf minuten na de opening der poorten waren alle plaatsen dicht bezet. De Koninklijke stoet. Het was 8 ure 25 toen de voorzitter oer Republiek en zijne dame. Koning Albert en Koningin Elisabeth in het ministerie van Buitenlandsche Zaken kwamen afhalen. Vijf minuten later zette do stoet zich in beweging. Men volgde den koristen Weglangs de Orsaykaai, de Alexanderbrug en de Alexan derlaan, de Elyzeesche velden, de Sterre- plaats, de Boulogneboschlaan, de baan van Surennes, de baan van Longchamps naar den vijver, en zoo naar de Tribunen. De talrijke personen welke op het 'plein niet binnen konden hadden zich op den door tocht van den stoet verspreid en juichten geestdriftig onze vorsten toe. Juist om 9 ure kwam de stoet te Long champs aan, begroet door het eerste der 101 reglementaire kanonschoten. De Revue In rijtuig rijden de vorsten met oen voor zitter der Republiek en Mev. Fallières voorbij het front der troepen. Alle troepen bieden de wapens. De Koning en M. Fallières groeten de vaandels der regimenten. Zoodra de revue geëindigd is, begeven de Ivorsten zich naar dooffi<jiV©le tribuun. Inde andere tribunen is bei oen algemeen gejuich. Men roeptLeve de Koning f Leve de Konin gin Leve Fallières terwijl mot hoeden en zakdoeken gezwaaid wordt. Nadat M. Fallières do nieuwe ^edekoreerd® generaals hunne .eereleokonon bad besteld, nemen do vorsten plaats iri de oilicieele tri buun. Oumiddelijk begint de défilé. Alle troepen trokken voorbij do tribuun. Voorop trokken do scholen van St Cyr eri de schutterij - dan de bijzondere legerkorp sen met don vastliggondon krijgsluehlhal, volgden de regimenten voetvolk. Al do troo- pen trokken in goodo orde voorbij. Do genu- raals groetten do officicelo tribuun mol den degen. Koning Albert beantwoordde don groet op militaire wijze, terwijl Koningin Elisabeth het hoofd boog. Het voorbijtrokken dor troopen eindigde met do regimenten dor koloniale infanterie en de afdeeling marinesoldaten van Lorient. Deze laatstee werden bijzonder toegejuicht. Nadat do défilé geëindigd was, word eene charge of stormloop gedaan door de ruiterij. Deze was recht indrukwekkend. i\* Al do muziekon welko aan do revue en de.» optocht deelgenomen hadden kwamon nu voor de Koninklijke tribuun post vatten on speelden samen achtereenvolgens do Braban- gonne, Marseillaise en de gekende krijgs- marseh Sambre et Meuse. De vorsten namen dan terug plaats In do' officieele rijtuigen en keerden naar hot ministerie van Buitenlandscho Zaken weder. President Fallières en Mad.Fallières keerden dan naar het Elyzeum terug, 's Middags werd door M. Fallières in het Elyzeum een groot krijgsontbijt aangeboden. De Koning en do Koningin waren ook aanwezig. De tafel Was in de feestzaal opgericht. De verstoring der zaal was ongemeen prachtig. Koning Albert sprak den volgenden heildronk uit - Mijnheer de Voorzitter - Ik wist reeds lang dat het Fransch® leger eene school was van vurige vaderlands liefde, van heldenmoed, van zelfsverlooche- ning, waar liet hart der natie klopt en trilt, maar het is de eerste maal dat ik do prachtig® houding der schoone legerbenden, welke ia zulke volmaakte orde, voor ons defileerden, heb kunnen bewonderen. Laat mij toe, mijn-'- heer de Voorzitter, u mijnen dank toe to staren, om mij, onder de velo aantrekke lijkheden van ons verblijf te Parijs, het ge-3 noegen verschaft to hebben, dit onvergeto- i lijk en indrukwekkend tooneel te aanschou- m. f Ik drink op do glorid van het Fransch» leger en op do waardige opperhoofden, dia het aanvoeren. De Voorzitter der Republiek antwoordda als volgt Sire, De troepen der krijgsomschrijving van Parijs zullen niet vergoten dat Gij hen do eer beweoat, hen met II. M. do Koningin in oogonschouw te nemen. Zij zullen met reden fier zijn over den lof welken gij hen toe-, zwaait, en geheel het leger zal u erkentelijk* zijn voor do heildronken, welke gij het toe stuurt. Ik bedank u in naam van het leger, voor dien blijk van hoogachting, en ik ben zeker, mijnen plicht te doen, met te drinken op do schitterende hoedanigheden van het heldhaftig Belgische leger. Beide heildronken werden rechstaand door. de aanwezigen aanhoord. Na het ontbijt ontving Koning Albert, generaal Brun, minister van oorlog, met do, generaals die 's morgends do troepen hadden aangevoerd. Toen onze vorsten rond 2 3/4 ure naar liet ministerie van Binnanlandsche Zaken terug keerden, dreef do bestuurbare luchtbal Colonel Benard boven het Elyzeum. 's Namiddags begaf de Koningin zich naar de Malakofflaan om er eenige vriendinnen ta gaan bezoeken. Van daar begaf onze vorstin zich naar het Belgische gezantschap, waar zij Koning Albert! vervoegde, die er heen gegaan was om do afgevaardigden der Belgische maatschap- pijen te ontvangen. Achtereenvolgens werden ontvangen dé- Belgische Handelskamer, te Parijs; liet Werk der Vlamingen de Walloniëen' L'Union Beige. Elk der afvaardigingen De- stond uit tien leden. j M. Eugeen Allard, in naam van do Han-, delskamer, de E. H. Bert, in naam van het Werk der Vlamingen en M. Reumont, in naam van de Wallonië, stuurden het woord tot onze vorsten, die zich daarna zeer vriea«j delijk onderhielden met eiken gezant. 's Avonds had in het ministerie vanBuiten-«1 landscbe Zaken een galaontbijt plaats, gogo-- ven ter eero van den Koning en de Kooing' der Belgen. Ogfrü "gift

De Volksstem | 1910 | | pagina 1