BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER lÉp'ïa>' U"J: flfi W Cs toestand van M. Woeste D^C3-BLiLI3 TOESTAND der Voorzienigheidsinstelllngen la het Arrondissement. Net Staatsblad HET PALEIS DER STAD BRUSSEL Eiijjiscfie Gangvaarten naar Learöss ea naar Mentmartre Zestiende jaargang nr 800. 54 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 82 Juli 1810 ABONNEMENTEN i 2es maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbnreelen en ten boreale dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur as Redaktie i Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 114. Alle Dttidedeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffet-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor allo aankosdigingen KERKSTRAAT, 9, AALST Groote aankondigingen en clichés volgens acooord. Gevraagde en aangebeden plaatsen, te Huron, tekoopen, over te namen eaz., 40 centiemen voer 2 groote regeb. 4° blads. per kleine regel 0,20 fr. 3* - 0,30 fr. 2® - 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr. De ziekenfondsen zijn ook talrijk in ons Arrondissement. Men telt er 65 met 9366 leden. Do Stad Aalst spant de kroon met 13 maatschappijen van Onderlingen Bijstand, tellende 4,260 leden waaronder 842 vrouwen. Het is onmogelijk in eene samen vatting do .voordselen te doen kennen door iedere maatschappij aan hare leden toegekend, daar er schier geene 2 maatschappijen zijn die dezelfdo voordeeion aan bare loden toekennen, of dezelfde verplichtingen eischen. Het is daar eene leemte. Doch in het algo- rneen schijnt do geldelijke toestand der maatschappijen nog al bevredigend, zij hebben eene algemeen bezit van frs. i 15,578. Onder oogpunt van onderlingen bij stand blijft er ook veel te doen, in liet bijzonder in sommige buitengemeenten die vele werklieden tellen en nochtans scbier beroofd zijn van zeer wel inge richte ziekenfondsen, wij roepen daar op de bijzondere aandacht van onze vrienden. Niet ééno maatschappij die meer dan zes maanden onderstand ver leent. En mét rede Do zorg der werklieden, die eene langdurige ziekte onderstaan of door een ongeval onbekwaam tot werken zijn geworden, moet gedragen worden door de heroerzekeringskaisen. De bijzondere maatschappijen zouden bet niet zonder gevaar kunnen doen. Er bestaan twee herverzekerings- kassen in ons arrondissement. Eene voor de maatschappijen van het kanton Geeraardsbergen. D» tweede is ge vestigd te Aalst voor al de ander» maatschappijen. Mits de geringe storting van vijftien centiemen per maand verzekeren di» kassen «enen onderstand van 6 fr. in de week aan de werkende leden der aangeslotene maatschappijen van.het begin der 7* maand onbekwaamheid van arbeid tot zoelang die enbe- kwaamheid duurt. De kerverzekeringskas van Aalst a. telt bij de duizend leden. ÏCranocliiiaa.iiii®il(ao Die gilden vormen ook maatschap pijen van onderlingen bijstand, doch strekken zich uitsluitend tot de werk lieden uit, die buiten hunne gemeente en in 't bijzonder in Frankrijk hun brood gaan verdienen. Er bestaan 50 soortgelijke gilden tellende 3156 leden. De. bijdrage der leden is gesteld op 3 fr. per jaar. Bij ziekte verleenen de gilden 20 fr. onderstand, bij overlijden 25 fr. en een» zielmis. Daarenboven werden de leden koste loos verdedigd bij m»«ilijkheden en werkongevallen. Die gilden lubben veel goed werk verricht onder zedelijk en stoffelijk oogpunt. De Vlaamscho aalmoezeniers bezoeken onze w erklieden tijdens bun verblijf in Frankrijk zij geven hun zedelijke en stoffelijke ondersteuning. Dank aan hen, worden jaarlijks dui zenden franken lóón of schadever goeding bekomen die zonder hunne tusschenkomst waren verloren geweest voor de belanghebbenden. Leopoldsorde. De gepensioen eerde lui tenant-kolonel De Cesve, is officier van liet Leopoldsorde benoemd. Staatsspoorwegen. Do volgende heeren worden gelast met den policiedienst op de spoorbaan van den Nord-Belge Als opzichterMM. Leclerc, Bothy, Debauche, Grailet, Ilouzé, Kemp, Libion, Pierre, Wautriche, Piplard en Préaux. Als baanwachter MM. Bihain, Gharlier, Danse, Delhay, Dubray, Demat, Dubois, Etienne, Finfe, Godart, Ilougardy, Hubert, Jadot, Leonard, Putzeys, Simon, Verdicque, Willems. Verjaringen. 22 Juli 1809. - Staatsraadsheer, iraaf van Montalivet plaatst den eersten stee/i der dokken te Antwerpen door Napoleon I gesticht. 22 Juli 1903. Plechtige betooging der Belgische Wetgeving ter eere van wijlen Z. H. Paus Lee XIII. Do Kamer en de Se naat schorson du zitting op als rouwteeken. Vertrek van missionaris sen. Heden Vrijdag zullen uit Antwer pen 5 missionarissen (Wille Paters) naar Oppcr-Kongo verdekken. Het zijn de eer- weerdo heeren Jules Meuleman, van Moors lede Marcel Poureye, van Brugge Arthur Vroinan, van Meulebeke Gaston Provost, van Meonen en Jan Melissen, van Stand- daertbuilun, (Nederland). Hunne bestemmingen zijn Urunga, Drua en Kavinlaki. Wij wensclien die mo&dige helden eene voorspoedige reis. Minisfteriëel bezoek. Mijn heer Delboke, minister van Binnenlandsclie Zaken, is te Bouchoute den gebrekkigen staat gaan onderzoeken van den afloop der waters van den polier. Hij was van gevoe len, dat de Isabellcsluis gansch zou moeien herbouwd worden, te meer daar men zinnens is nog een en polder van GQO hektaren en 6 dijken bij te maken, hetgeen natuurlijk nog meer stremming voor den afloop van het wa ter zal veroorzaken. Groote werken moeten aldaar dus uitgevoerd worden. De Clouth. Wat voor een dier is dat nu, hooren wij do lezers vragen. Beste vrienden, dit is de naar. van den monster- luchtbal. die men sedert Maandag boven de Brusselscho tentoonstelling ziel zweven. Dit bestuurbaar luchtschip kan 1700 kubieke meters gaz bevatten en heeft eencn motor van vijftig peerden kracht. Deze monsterbal lon, van Keulen vertrokken is langs de on gebaande luchtwegen veilig te Brussel aan gekomen. Hij zal er nog eenige dagen verblijven en dagelijks «ene op^ijging doen. Missiehuis van Schsui. Maandag laatst ha«l in de kloosterkapel «ene aandoenlijke plechtigheid plaats. Ztjne Moogweerdigheid Mgr. Ghristiaens, bissclïop van Colophon, diende het H. priesterschap te» aaa 26 jonge missionarissen. Den 10 September aanstaande zullen deze jonge levieten luschspe» naar Kongo en Moogolio. De Koninginnedag. Wig reepen de aandacht onzer lezers op het vol gende Ter gelegenheid van den Koningin nedag mogen de roosjes sleohts verkocht worden doer de damen of jufvrouwen welke de kleuren der Koningin dragen (groen en wit) Het is door dit kentceken dat men de liefdadige personen zal erkennen, die zich met den verkoop der rozen willen gelasten. Allo andere personen die die kenteckens niet dragen, zulle» aanzien worden als uitbuiters, die van de golegeaheid gebruik maken om handel in roosjes le drijven. Roos en postzegel. Aangezien al de Belgen met geestdrift hot voorstel aanveerd hebben op don Koninginnedag, de roos te dragen, waarom zouden wij tol hunae goedhartigheid geeaen oproep doen om dies dag. uitsluitend don postzegel Caritas te £•- bmiken, die toch ook tot, hat zelfde doeleinde bestemd is. Dus bes to lezers, toont uwe va derlandsliefde mei bijzonderlijk dien dag ook dien postzegel logebmikön. De lord-mayer aangekomen In strijd met hetgeen zekere Engelsche bladen meldden is de lord-mayer, om 11 ure 15 's avonds te Antwerpen aangekomen. E>e toelóop van volk was overgroot on in de statie had men alle moeite om do orde te handhaven. De lord-mayer met zijn gevolg werd verwelkomd door den heer burgemees ter De Vos en den algemeenen konsul van Engeland te Antwerpen verblijvende. Geene redevoeringen hadden plaats en por rijtuig zijn zij naar het Groot Hotel overgebracht. O]) gansch den doortocht juichte de bovol- king hen geestdriftig toe. Woensdag werd de Lord-Mayer met zijn gevolg ontvangen op het stadhuis en bij den algemeenen gezant van Engeland. Men bewondert de archaïsche kleedij van de vreemde bezoekers. Het rood kostuum en do witte pruik der lakeien, springt zeer in het oog. Zaterdag zal te Lord-mayer te Brussel ontvangen worden. Onderscheidingen—Heden Don derdag om 10 ure, is men overgegaan tot de uitdeeling van meer dan acht duizend dekora- tien aan de verdienstelijke leden van nijver heid, pensioen en andere gilden. Z. M. de Koning woonde de plechtigheid bij. Staatkundig Overzicht China. Het Chineesche rijk beschuldigt de Portugeezen van zoreedheic tegenover zijne landgcnootcn. Het vraagt herstelling en schadevergoeding ter oor zake der beschie ting van het eiland Colotcan. Gansch de zaak zal waarschijnlijk onderworpen wor den aan het scheidsgerecht van den Haag. Engeland. Elkeen weet dat Engeland een vrijwilligersleger bezit. Het kontingent van zijne macht ten lande beloopt 250.000 mannen. Ingezien de steeds aangroeietide vermeerdering van krijgslasten zou het getal vrijwilligers niet meer voldoende zijn en sou tnen zinnens zijn de loting in te voeren. Eene belangrijke bespreking dezer zaak komt in de Lordskamer plaats te hébben. Koning Joris komt te besluiten dat zijne kroning zal plaats hebben in den loop der maand Juni van het toe komende jaar. Het is maar in 1911 dat de juiste dag zal be paald worden Montenegro. De kamers zijn opgeroe pen om in buitengewone zitting te vergade ren op 19 Oogst aanstaande ten einde de plechtigheid bij te wonen der stichting van het Koninkrijk. Spanje. De gezant bij het Vatikaan is terug naar Spanje vertrokkensommige zeggen om gezondheidsredenenandere be weren dat zijne afreis zekere onderhande lingen met de regeering voor doel heeft. Pauselijke Staten. Ter gelegenheid van den verjaardag van het overlijden van Leo XIII, is er door' den Kardinaal B errata eene mis gecelebreerd, dewelke door Z. H. de Paus werd bijgewoond. De eerewacht deed den ordedienst. Duitschland. De minister dereeredien sten van Saksen, komt eene redevoering uit te spreken, waarin hij grootelijhs alle onzij dig onderwijs afkeurt. De opvoeding zegde hij moet godsdienstig zijn, zij moet gesteund zijn op het geloof en de zedenleer. Het is het christendom alleen dat zulke gevoelens kan inplanten en de nieuwe schoolwet welke zij op touw gaan stellen zal den godsdienst tot grondslag hebben. Schoone les voororize godsdiensthaters, welke in België het onzij dig onderwijs willen invoeren. in d.e Wereldtentoonstelling; van Brussel Wij zeggen hot paleis van Brussel en het mag wel zijn, hel uiterlijke van het paleis, gelijk onze geachte Lezers en Lezeressen het hier zien slaan, is prachtig, vol smaak en stijl opgericht. Het plan werd opgemaakt door M. Van Neck, oud-leerling van de koninklijke akadomie van Brussel, den kampioen van den wedstrijd Godecharle, waar de meesten onzer lo zers voorzeker nooit hebben hoeren van klappen. 'tEn doet er niet aan, het kan geen kwaad daar ook iets over to hooren. De trant beeft in meer dan een oog punt vele gelijkenis met het Huis der Bakkers Ge weet, Lezers, of go weet het niet, dit huis slaat op den hoek der Groote Markt en der Boterstraat. De voor gevel is een der schoonste en der rijkste van de gebou wen der Groote Markt. Xzx gezelschap Het paleis van Brussel staat in gezelschap van het Gentsch, Luiker en Ant- werpsch paviljoen, in het middenpunt der tentoonstel ling. Hot is gebouwd in den stijl genoemd don Vlaam- schen Lodewijk den Veer tiende stijl en heeft een grootsch en merkweerdig uitzicht. L-.Z T j - iJ» Op eene vraag naar inlichtingen, gezonden aan den doktor Bosrget, komt de achtbare staatsminister zelve het volgend schrijven le zenden Mijnheer de Opsteller, M. de doktor Bourget deelt mij uwen brief m»4e. Sedert jaren leed ik aan eene maag ziekte. die in de laatste tijden zeer verergerd was. Ik heb eene eperatie ondergaan. Dank aa* God en aan de goede verzorging e» ba handeling van mijne heelmeesters, zal ik welhaast ga*sch hersteld zijn. Ik verbeid met ongeduld het oogenblik waarop ik mij terug naar België zal mogen begeven om ar mijn g#woon leven te leiden en mij gansch toe te wijden, zoolang God mij de Boodige krachten verleent, aan de zending welke mij opgedragen is. Aanvaard, enz. Wij vernemen dat het op het einde der aanstaand» week is, dal do achtbare strijder voornemens is naar zijn Vaderland terug te keeren. Geleid door Z. D. H. Mgr. Walravens, Bisschop van Doernijk. Vertrek den 2'* (met stilstand van oen dag in Parijs) en 3*n Augustus. Terugkomst den lleD Aug. Sermoenen door E. P. De Harveng S. J van Brussel. Zijne D. H. Mgr. T'Serclaes, voorzitter van 'tbelgische collcgie te Rome zal de bedevaart medevolgen. De E. P. De Groote zal de onderrichtingen in het Vlaamsch geven. Vraag prospectus aan den Eerw. Heer Parot, Bestuurder der bedevaarten te La Louviére. Op eene hoogte Gelijk de molens op eene hoogte gebouwd staan zoo staat het paleis van Brussel ook op eene verhevenheid. Voor het gebouw zijn prachtige, heerlijke parkjes gemaakt. Onmoge lijk er voorbij te wandelen zonder ze eenige minuten gade te slaan. Ik hoor de bezoekers nog roepen; oh wat schoone bloemen, wat lieve planten, en in plaats van omhoog te zien zagen ze omlaag en ze waren om zoo te zeggen voorbij zonder het paleis te hebben gezien. Het paleis beslaat eene oppervlakte van 1500 vierkante meters. Boven op den toren staat een haan met fladderende vlerken, de menschen zeggende of hot goede of slechte wind is. De ingang bestaal uit eene groote poort, langs weerskanten 2 groote kolommen en boven den ingang een groot beeld van Sin te Mie hiel. De toren is 50 meters hoog, gemaakt naar den bouwtrant van Sinte Katharinakerk. Voorts langs de 4 zijden van het gebouw nog vele beelden, vooral de ambachten der hoofd stad verbeeldende. Binnen iix lx et paleis. Alles rijk versierd, kunstrijke tapijten en behangsels, naar den aard van de schoone zalen van het stadhuis. Do verscheidene takken der Brusselsche nij verheid, van de ambachten en vooral van do stadswerken, worden er volledig in weergegeven. Brussel heeft gedaan wat het moest doen, ora eer te doen aan zijneoren faam van Bel gische hoofdstad. We zijn gelukkig het te mogen zeggen, Brussel is er in gelukt, volkomen er in gelukt. FRANKRIJK Generaal Ducrot Generaal Ducrot, die tijdens de belegering van Parijs in 1871 trachtte zich door het Duitsche leger te slaan uitriep Ik kom en kel dood of zegepralend terug, is nu gevaar lijk ziek. Hij kwam toen noch dood, noch ze gepralend terug. In de Banken. De Bank- en Beursbedienden hebben giste ren in eene vergadering besloten, den strijd aan te gaan, voor loonsverhooging. Zij eischen een aanvangsloon van 180U fr. Indien do patroons doof blijven aan hunne vraag, zullen zij het werk niet slaken, doch aa» hél publiek bekend maken, wat er in de Banken en Beurzen zooal met hun geld ge daan wordt. Do voétbrandérs der Dróme. De gevreesde bandiet Lamarque, de aan voerder der voetbrandersbende van de Dróme. waarvan de leden Berruyer, Liotard en Da vid reeds eenige maanden geleden terecht gesteld werden, staat thans ook voor het assisenhof voor medeplichtigheid. Lamarque weet zich zeer goed to verdedi gen en loochent al do misdaden welke to erg zijn en hem ook een kopje kleiner zouden kunnen maken. De groote hoeden. Dat de groote dameshoeden nu ook wel hun nut hebben bewijst, het drama onlangs te Parijs gebeurd. Zekere Eugeen Lemonnier was door zijne vriendin, Eliza Paumier afgezegd geworden. jongeling liep naar eenon winkel, kocht t?r eene flesch vitriool en zocht de ontrouwe op. Hij vond ze in gezelschap van eenen anderen jongeling. Lemonnier goot de vitriool over de twee jongelieden uit. Zijn tegenstrever werd erg verbrand, doch het meisje, door baron regonschermhood be schut, had niot het minste letsel bekomen. Genade. De genadekommissie heeft Woensdag morgend beslist, zich voor het wijzigen der straf te verklaren van Alfons Meyer, die op 11® Mei door het Assisenhof der Marne ter dood veroordeeld werd, wegens moord op den inkasseerder Jules Louis. De zaak Rochette Op last van den eersten voorzitter van de Kamer van inbeschuldigingstelling, heeft de onderzoeksrechter eindelijk toegestemd de klacht van M. Georges Lhermitte tegen M. do Selves onderzocht. Men weet nog niet welk besluit hij genomen hoeft. Dy nam ietaanslag Te Villejuif, waar de steenbakkers thans in werkstaking zijn, heeft in een werkhuis der Pompstraat eene hevige ontploffing plaats gehad. De schade is zeer aanzienlijk. Eene ma- chien, hebbende oene waarde van 2000 fr. werd geheel verbrijzeld. Uit het onderzoek blijkt dat oeno dyna- mietkardoes in het werkhuis moet neerge legd zijn, kort na het voorbijgaan der nacht wachters. De daders worden opgezocht. Het gestolen halssnoer te Parijs M. de Luzy, die te Parijs ten nadeelo van eenen juwelier een halssnoor ter waarde van 100.000 fr. stool, is te Caen aangehouden. Hij had nog 64 fljno perels in zijn bezit. Is het de moordenaar Zaterdagavond zou eon persnon, beant woordende aan het signalement van don tandarts Grippen, die opgezocht wordt wegens

De Volksstem | 1910 | | pagina 1