De belangrijke kwestie. 11 'T EEN EN 'T ANDER X^^O-IOX^-ID OOGSTLIED liet Staatsblad DE VLIEGMEETING VAN BRUSSEL Dd Koninklijke familie op tiet vliegplein van Stockel Zestiende jaargang n' 800» 62 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag SI Juli en Maandag I Oogst 1910 ABONNEMENTEN 5 Zes maand 4 '■rank* Een jaar 3 frank. Inschrijving in alle postbnreelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Ëestuur en Redakliei Kerkstraat9, AALST. Telefoon 114. Alle mededeclingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Joor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz.. 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr. 3® m m 0,30 l'r. 2® - - 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstollingeu por regel 2,00 fr. In sommige middens gaat liet aller moeilijkst zich uit to laten Legen het verplicht onderwijs. Ge hebt schoon en wel te wijzen op die plaatsen waar de ondervinding bewezen heeft, dat de verplichting als middel ontoereikend en als doel niet wenschelijk is. Ge woonlijk komen de voorslanders der verplichting voor den dag met het voorbeeld van DuitschlandAls men nu tegenover den goeden uitslag in Duitschland den erbarmelijken toe stand stelt van Frankrijk dan ant woordt men, ja, in Frankrijk, dat ge- looven we, maar gaat nu nog eens een 2"8 land zoeken zooals Frankrijk. Het kan misschien wat verwonde ring verwekken, maar wemeenen toch, voor wat de gevoelens van individueele vrijheidsgeest, en van weerbarstigheid aan tucht en bestuurlijke reglementee ring, dat de Belgen vele gelijke karak tertrekken hebben met de Fransch- mans. En dit is niet te verwonderen. Lange jaren zijn wij veroenigd ge weest met of hebben wij onder het zeilde bestuur gestaan als Frankrijk. De Fransche geest heeft ongetwijfeld door do eeuwen in werking uitgeoe fend op ons volkswezen. En voor wat het Waalsche gedeelte van België be treft, het springt in 't oog dat de be woners velo eigenschappen deelen met onze Zuiderburen. Indien wij dan eonc vergelijking mogen maken van het Belgische volkskarakter met dit der naburige landen, dan meenen wij te mogen zeggen dat inderdaad ons natio naal volkskarakter op velerlei gebied veel meer afholt naar het Fransche dan naar een der andere volkeren. In Frankrijk is het verplicht onder wijs sedert vele jaren in voege. Vol gens het zeggen en schrijven van de aanhangers der verplichting, zal het verplicht onderwijs tot den laatsten ongeletterde uit het land doen verdwij nen. De ondervinding, gestaafd door onwederlcgbare feiten, bewijst het tegenovergestelde. Voor ecnige dagen deelden de Fran sche dagbladen de statistieken mede over hot getal ongeletterden in 1909. Dit getal is verbazend, bet bereikt het getal van 14,225 ongeletterde soldaten. Bijna al de bladen verklaren thans dat het verplicht onderwijs gedeeltelijk zijn doel gemist heeft. Velen meer.en dat de vrijheid van onderwijs moet heringevoerd worden. De vrijheid van onderwijs brengt meer wediever voort onder de verschillige scholen, waar door aan deze eene voortdurende be drijvigheid on prikkel om het beste onderwijs te geven, v-ordl geschonken. Wij komen er nogmaals op terug, ondanks het verplicht onder vijs telt het Fransch leger in 't jaar 1909 nog 14225 ongeletterden. Het zal dus vol doende zijn aan de voorstaanders van do verplichting van onderwijs hier in ons land te antwoorden, dat het bij lange niet zeker is dat de algemeene toestand door de verplichting zoude verbeteren. We zullen dus best doen voortdurend de ouders de overtuiging in te storten dat zij hunne kinderen regelmatig en zoolang mogelijk ter scholc moeten zenden. Verspreiding van het onderwijs, .aanmoediging en overtuiging zullen aldus een meer vasten en duurzamen uitslag opleveren, en meer sinmpen met ns volkswezen dan dwang en verplichting. Op, landvolk, op 't is meer dan tijc., Dat ff ij de gouden halmen snijdt Van zwaarte neergezegen Ziet hoe het veld, zoo schoon en rijk Van gele aren, 't goud gelijk Zóó lieflijk lacht u tegen. Welaan nu met een vreugd geschrei Dat over akker rolt en hei En klinkt tot in de steden De zeisen langs den grond gezxeaaid En wat zoo moeilijk werd gezaaid Wordt juichend afgesneden. Nu wen van heldren hemeltrans Gods gunst lacht m den zonneglans De schooien saamgebonden En zweeft de jeugd er dansend om Het danklied van den ouderdom Wordt stil omhoog gezonden. F. Verjaringen. 31 Juli i865. DeE. H. Kanunnik Laforêt is reklor der katholieke Hoogeschool van Leuven be noemd. 31 Juli 1899. Inhuldiging van hét ge- denkteeken te Nijvel opgericht ter eere van M. Julius do Buiiet, don diepbetreurden bur gemeester dier stad en later kabinetoverste. 1 Augusti 1870. Het Engelsch be stuur, om België te verdedigen, vraagt aan hot Pari omen t een bijgevoegd krediet van twee miljoen S. P. voor het onderhouden, tijdons den oorlog tusschen Franschen en Duilschers van een leger van 20,000 mannen, benevens de gelederen waarover men be schikken kan. 1 Augusti 1885. Koning Leopold II meldt aan al de mogendheden zijne verheffing tot de oppermacht over den Kongo. Waalsche benoemingen. Over eenige dagen spraken wij over het be noemen van Walen in het middelbaar onderwijs onzer Vlaamsche steden. Wij vernemen nu uit Mechelen, dat er spraak is aldaar eenen volbloedigen Waal te noemen als prcfekt van het Athenéum. Dat gaat nu toch wat over zijn hou', en wij teek enen daar krachtdadig verzet tegen. In naam van onze ontelbaro Vlaamsche vrienden, vragen wij 't hoofd van de gestichten van onze Vlaam sche streek, echte Vlamingen, die de zoo moeilijk verkregen© wetten ten voordeel© van het Vlaamsch eerlijk toepassen. Dit is ons recht en tot zijne verdediging nullen wij strijden tot aan onzen laatsten ademtocht. Schoon voorbeeld. Vooraleer het gastmaal to beginnen, dat ter eero van den lord-mayer te Brussel door don voorzitter van de Engelsche handelsrechtbank werd gegeven, heeft men luid op hot Benedicite gebeden. Allo de gonoodigden stonden recht en velen markten stichtend het kruisteeken. M. Max, burgemeester van Brussel, was onder de uitgonoodigden. Hij, die tv dagen te voren niet wilde tegenwoordig zijn aan het Tc Deuinkronkelde zich nu gelijk den duivel in een wijwatervat eu stond toch ook recht en deed gelijk de andere. Het is erg Het is genoeg om er zijnen appetijt bij te verliezen. Een werkhuis lot het ven- vaardigen van vliegmachie- nen. DeE. H. Delvoie, die te zamen met den heer Lansor de stichter is van het vliegplein van Kiewit (Hasselt), heeft be sloten een werkhuis in te richten, alwaar verscheidene ambachtslieden hun brood zul len verdienen, mot het vervaardigen van vliegmachioneiu Eenige medehelpers zullen don inrichter eene welwillende hand reiken en men rekent op eenen goeden uitslag. Wij wenschen aan die ieverige stichters dat hunne onderneming met goeden uitval bekroond worde, Groote werken. Het bestuur van Bruggen en We; n gaat door gansch liet land groote werken rkt oeren tot bet bouwen en herbouwen van zekere bruggen. Alhoewel de grootste kos..j door de provincie moeten gedekt worden, zal de Staat er ook voor een groot deel tusschen komen. Het hon^res Her bes'.; zaken. In de feestzaal der tentoonstel- li: g wordt een kjngres gehouden dat onder alle oogpunten do belangstelling verdient. Hetisditwell.de bestuurzaken van alle landen btoprepkk zevergrllikt en rangschikt. H is hel eerste van dien aard welke in België plaats heeft en het heeft voor doel ai deze die door hun ambt of bediening met bi mi en muilen bezig zijn in eenen kring te vwoeuigeu. Er ziju moer dan duizend deelnemers, waarvan bijna vijf honderd uit de naburige landen. De heer Cooreman, voorzitter der Kamer, beeft de openingsrede uitgesproken en het nut van het kongres doen uitschijnen. Peter Beroitfeesf. - Zondag 31 Juli om 5 uro zal op de Groote Markt te Brussel eenluistorlijklconcertgegeven wor den, waarvan de opbrengst zal dienon tot het vprichton van eon gedenkteeken aan Peter Benoit. Z. M. de Koning, do Koningin, en alle de personen van aanzien, zullen aan dit feest tegenwoordig zijn. ÜStftwijkelingen. Gedurende de drie laatste maanden zijn er te Antwerpen J2,060 uitwijkelingen ingescheept voor Amerika. Daaronder waren slechts duizend Belgen. De andore waren Duitschers, Oosten rijkers, en Nederlanders en van andere nationaliteiten. Een groot getal der uitwijke lingen waren in bestemming voor Kanada. 30 Juli Leopoldsorde. MM. Maskens, bijzon dere Belgische gezant in Italië en baron Guillaume, Belgische gezant in Frankrijk, worden groot officier benoemd van hot Leo poldsorde. Burgerlijk eereteeken. Wegens, dien sten bewezen tijdens besmettelijke zfekten, worden de volgende eereteekenentoegekend: Hot kruis van 2® klas aan de HH. Van Racist en Varendonck, genoesheeren en den E. H. Van de Perre, onderpastoor te Kiel- drecht de medalie van 2® klas aan MM. Ver- gauwen, voldwachXer, Buysse, metser en De Jaeck, schoenmaker, allen te Kieldrecht. Koninklijke Vlaamsche Akademie. De kiezing gedaan dobr de Koninklijke Vlaam sche Akademie, dor hoeren Dr Mansion, te Luik, Van den Berghe te Gent en Dr Bau- wens, te Aalst, als briefwisselende leden wordt goedgekeurd. Provinciale geneeskundige kommissie. M.M. Walle, geneesheer, to Knesselaere Kluyskens, id. te Landegem, Roegiest, id. te Maldegom Remis, id. te Bouchoute Van Royen, id. te Nederbrakel De Waele, id. te Hansbeke en Cammaert, id. to Bassevelde, worden briefwisselende leden benoemd van de provinciale geneeskundige kommissie te Gent, in vervanging van de hoeren De Jae- gher, Kluyskens, Notebaert, Hoen en Men- schaert overleden, en De Wilde en Remis, ontslaggevers. Staatkundig Overzicht Nicaragua. Voorzitter Madris heeft zich geioend tot de regeeringen van Duitsch land, Spanje, Engeland, FrankrijkItalië, Mexico en dr Middel Amerikaansche Sta tenom hunne tusschenkomst te vragen in de moeilijkheden tusschen Nicaragua en de Vereenig de Staten. Spanje. De scheiding van Spanje en het Valikaan schijnt tiakena te zijn. De Spaansche regeering heeft van Zijne Heilig heid eene nota ontvangenwaarin er ge- eischt wordt dat alle maatregelen tegenover den godsdienst in Spanjegedurende de laatste maanden genomensouden ingetrok ken worden, vooraleer nog onderhandelin gen txisscken Spanje en den H. Stoel, voort te zetten. Mr Canalqjas heeft verklaard dat hij niet zal terug komen op de reeds genomenc besluiten. Zonder tusschenkomst van Koning Al/bns zoude de afbreuk mét Rome weldra een voltrokken feit zijn. Turkye. Een aanval op Musv.lmannen is door Montenegrijnen gepleegd. Zij ruk ten op Turksch gebied, brachten aan ver scheidene bewoners erge wonden toe en doodden drij personen. De grensioacht welke er wilde lusschenkomen, xoerd ook erg geha vend. Oostenrijk. Men meldt uit Weenen dat Keizer Frans Joseph binnen eenige dagen eex^e onderhandeling zal hebben met den Czaar v.tn Rusland. Afrika. De kleine republiek van Liberio zal welhaast zijne grondwettelijke instel lingen veranderd ziendaar het den rug keerendc aan Frankrijk en Engelandzich tot de Verecnigdo Stalen gewend heeft om eene soort van voogdij over hen uit te oefenen. De beve :ng van Ltf/yin bestaat vit vrij- gemaakte slaven. IDezeplotselinge afbreuk met Frankrijk en Engeland zoude wel kunnen aanleiding ^,'coen tot ergo intei nutiomW ïhqgU jhheden. Koning Albert en Koningin Elisabeth schijnen bijzonderlijk veel belang te stellen in do pogingen, door de koene vliegers in het werk gesteld, om het gewiclilig vraagstuk der iuchtverovering op te lossen. Den dag van do openiug der vliegmeeting gingen Koning Albert en Koningin Elisabeth roods naar hot vliegplein van Stockel volgden er aandachtig de vluchten door de vliegers gedaan en lieten zich «1 de vliegers, Van den Rprn, Olieslagers, Nic. Kinet enz. voorstellen. Deze week zijn zij nog teruggekeerd naar FWt vliegplein. Telefonisch verwittigd, dat er rond 4 ure zou gevlogen worden, deden Koning Albert, Koningin Elisabeth zich met de prinsjes Leopold en Karei per auto naar het vliegplein voeren. Daar bevonden zich duizenden toeschouwers, die onze vorsten bij hunne aankomst op het vliegplein geestdriftig toejuichten. Na door het inrichtingskomiteit verwelkomd te zijn worden do vorsten naar do Konink lijke tribuun geleid, van waar zij een prachtig uitzicht hadden op bet vliegplein. Toen zij op het plein van Stockel aankwamen, waren Lanser en Kinet juist in de lucht, aan het kampen voor den prijs voor de langste vlucht. Terwijl Lanser hoog in de lucht zweefde, daalde Kinet naar boneden, om zijnen motor voorraad te vernieuwen. Daarna steog hij weer op en ging ook boog in do lucht. Boide vliegers waren nu eens zichtbaar, dan weor achter de bosschen of het dorp verdwenen. De koninklijke familie kon niet genoeg het gemak bewonderen, waarmede beide vliegers hunne toestellen geleidden. Tyck en De Ridder stegen ook op, zoodat er op een gegeven oogenblik vier vliegtoestel len in de lucht waren. Als naar gewoonte kwam Lanser na eene prachtige vlnnhf, in eenen heerlijken zwaai naar het vliogplein. Op eene hoogte van C09 meters legde hij zijnen motor stil en daalde in gestrekte vlucht neder, juist voor de tribunen. Koning Albert gaf zelf het teeken om den luchlschippor toe te juichen en geluk te wenschen. Kinet komt dan ook terug naar beneden. Hij heeft eene vlucht van 58 minuten en 5 se- konden afgelegd. Hij ook wordt geestdriftig toegejuicht. Van den Born, de gewezen wielrijderskarapioen van België, ging nu ook de lucht in, doch hij werd door eenen rukwind medegevoerd buiten het vliegplein. Hij wist echter zijn toestel zoo behendig te voeren, dat hij door eigen krachten naardeb.angaarskon torugkeeren. Hij had er echter genoeg van en verklaarde dien dag niet meer te vliegen. De koninklijke familie verliet dan het vliegplein om naar het paleis van Laken terug te keeren. E>© -Vliicliten van VrijdLag Vele personen denken, dat zoodra de lucht wat klaar is, het weder zeer goed is voor do Dezen oordeelen er echter geheel anders over en daarbij kwam het dat Vrijdag middag in het vliegplein van Stockel de witte vlag uilgehangen werd, heigeen beteekende dat er misschien zou gevlogen worden. Onze lezers zullen gezien hebben^ in onze Laatsto Berichten van gisteren, dat er om 5 1/2 ure nog geene vluchten gedaan waren. Alhoewel er veel volk op het plein tegenwoordig was, was or ruim do helft minder aan Woensdag en Donderdag. Zulks was natuurlijk het gevolg van de witte vlag, daar er Don derdag ook slechts laat gevlogen werd. Men hoopte dat de wind zou bedaren. Hij viel inderdaad, doch er kwamen bij tusschen- poozen rukwinden opsteken, zoodat hot voor de vliegers zeer gevaarlijk zou zijn eene opstijging te beproeven. rvr>-jj- Van af 2 uro evenwel waren de hangaars van Lanser, Kinet, Van den Born en De Ridder open en de vliegers gereed op te stijgen. Jan Olieslagers was nog steeds bezig met zijn toestol to herstellen. Graaf d'Hespel zal ook niet meer kunnen deelnemen aan de vluchten der meeting van Brussel, daar zijn toestel niet meer te herstellon is. Enkel do motor is onbeschadigd, maar van het geraamte van het vliegrnachien, de schroef en de schroefas is niets meer geheel. I-Iet publiek wordt onsedLuldig Rond 4 ure begon liet volk Vrijdag te protesteeren, omdat... geen enkele vlieger lust had zich den nek te breken. Anderon die aan hun toestel al liunne spaarpenningen besteed den. zouden niet gaarne govaar loopen, zoo maar in eons geheel ten ouder gebracht to worden. Rond 6 uro doen Kinet en De Ridder hunne toestellen buiten brengon, tot voor de tribu nen. Het volk krijgt hoop, daar de witte vlag neergehaald en de roodo opgetrokken wordt. Men zal dus vliegen... Nu wordt niet meer gefloten of geroepen. Om 6 ure 16 doet Kinet eene korte vlucht, op 2 meters hoogte. Een tiental minuten later doet Lanser insgelijks zijn toestol in do verlrcklijn brengen. Hij noemt onmiddelijk plaats op het zeteltje, doet den motor in gang zetten en daar gaat hij reeds de lucht in. Hooger on hooger klimt hij en op 120 melors hoogte gaat hij boven de huizen van Stockel-dorp zwenken. Eenige sokonden voor 6 1/2 ure, gaat Kinet nogmaals op, om voor den dagelijkschen prijs der langste vlucht te kampen. Hij doet eerst do goheclo ronde van het vliegplein en trekt dan weg, in de richting van Stockel. Onderweg krubt 1»" T ^•«rf die toni koert naar het plein. Dczo daalt wedorom in gestrekte vlucht, met stilgelegden motor neder. Hij wordt lang- durig toegejuioht. Lanser ver'xlaart dat er nog veel wind is, doch dat he4 toch mogelijk is te vliegen. Kinet middelerwijl, gaat herbaalde malen rond don toren der kerk van Stockel zwenken. Daarna vliegt hij wederom in do richting van do Torvurenlaan, en met eene grooto snelheid. Om 6 ure 31 is het de beurt van de Caters. Hij doet drie ronden en eene halve ronde. C'roquct en Verstrakten benroeven ook op te stijgen, doch hunne toestellen willon maa* van den grond niet weg. Do Ri ldor, Lansc-r on Kinet zijn in eenen snelbeidskamp, toen het schot weerklinkt, het officieel einde aankondigend?. (Zie de uitslagen ondor Sportnieuws).

De Volksstem | 1910 | | pagina 1