BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. OUD KRIJGSMAN HOLLAND. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D SPANJE ITALIË RUSLAND. AMERIKA Oe verdwijning van M. Vermeersoft. 75-jarig Jubelfeest in 't Klein Seminarie van Hoeptraeten. Op 12*D Mei vloog hij op 120 meters hoogte op con afstand van 30 kilometers. Dan nam hij zij non broeder Louis met hem en vloog op eene hoogte van 40 meters, 40 kilomeiers ver. Do 14° Mei verwierf hij schitterend zijn brevet van vlieger. Md den Luikenaar Stem- bort deed hij ccne luchtreis van 20 kilome ters, over do velden. op 50 metors hoogte. 's Anderendaags vliegt hij met twee gezel len 10 kilometers ver. Eene uur later stijgt hij andermaal op, ditmaal met zijnon broedor Loui3; en klopt hot wcreldrekord der vluch ten mot passagiers, door eeno vlucht van 2 uren 51 m. 9 s. 1/5. Van 5 tot 15 Juni nam hij deel aan de vliogmeeting van Buda-Pest. Hij ontmoette er do gekendslo vliegers Paulhan, Wagner, Illner, Latham, Frey, Ertunoff enz. Hij kloplo ze allen, vloog bij re gen on wind, storm en on weder. II ij won er den grootcn prijs voor de alge meen© vluchten, den eersten prijs voor de vluchten met reizigers, den derden prijs der langste vlucht, deu tweeden prijs voor den gi'oolslcn afstand, den derden prijs der be ginnelingen en don derden prijs voor den behendigheids wedstrijd. Daarbij haalde hij allo dagen de prijzen weg voor den afstand en de langste vlucht, soodat hij er in het geheel eeno som van 32,400 fr. ophaalde. In do vliegweken van Reims en Ans onder scheidde hij zich ook, en nu to Stockcl zou hij ongetwijfeld den prijs der totale vluchten behalen, daar hij reeds 5 uren voorsprong bad op Olieslagers. Atr. mag dus zoggen dat hij verdwijnt, toen hel geluk hem ten volle toelachte. Lanser valt ook. Toon Kinet hoven Wezembook door den rukwind gevat werd, zag men het toestel van Lanser, die met eenen reiziger, M. Méuétrii'i* was opgestegen, en zich op onge veer 200 motors hoogte bevond, ook gevaar lij ko sprongen maken. Hij bevond zich alsdan boven Nossegem, op een kilometer afstand van den molen van Sterrebeek. Loodzwaar viel hij ook neder, doch behield zijne tegenwoordigheid van geest en zich op eene groote hoogte bevindende, gelukte hij erin, door eene behendige bewerking zijn toestel terug in goede orde te brengen. In gestrekte vlucht daalde hij neder in een veld te Nossegem. Hij w ildo dan terug naar ltd plein van Stook el vliegen, doch twee leden der kommissie konden hem zulks afra den en het toestel werd to Nossegem ge borgen. Een droevige bilan. Ben doodn, en vier gelukkig ontsnapten, dat is dn bilan van den voorlaalstcn dag der vliegmceling. Nikolaas Kinet is zoo gelukkig niet ge weest als zijne gezellen. Olieslagers, de Ca ters, Lanser en M. Ménélrier. Hij heeft den tol butaald voor allen... Mnchte do iiselijko reeks dor verongeluk ten mot zijnen naam sluiten. De ontroering te Brussel. Nergens werd Woensdag avond van iets anders gesproken dan van het droevig onge val. Treurig gestemd was de nicnigto van Stockel naar Brussel teruggekeerd, om daar bet nieuws te verkonden. Weinigen dachten, dat het was om eenig- sins hunne nieuwsgierigheid to voldoen, dat de ongelukkige Kinet opsteeg en thans met vecbrijzolde ledematen, doou in de school van Vezeinbeek ligt... EXAMENS AFGELEGD M. Rudolf Plelinckx van Aalst, heeft zijn Ingangs-exaam van Ingenieur van Bruggen •n Wegen afgelegd. HET LEGAAT VAN EEN VKHVOLG. Och boo verschrikkelijk is de twijfel, en de stilte zelfs di« ons omgeeft, dat geheimzin nig gordijn, waardoor zelfs onze bekwaamste verkenners niot hebben kunnen doordringen. •Ucs billijkt myu bang voorgevoel. Op dit oogenblik kwam prins Eugenius pnu- kondigen, dat het verblijf te Orcbe met ieder uur gevaarlijker werd on dat tlcze positie het lot van het gansoüe leger iu de waagschaal stekte. Do cnlonnen van Kutusow rukten aan. sd dreigden het geheels hoofdkwartier te zul len omsingelen. Eu zouden wij dan den maarschalk Ney san zyn lot overlaten riep Napoleon, neen ik kan zulks niet, ik wil het niet. Maar, siro, antwoordde do onderkoning, wat kunnen w ij dan doen om den maarschalck te redden De weg die tot hem voert, is voor ons gesloten. Wij zullen hem openen, zooals gij hem geopend hebt I ja, gijKom aau, hoerenallen Ie paard Napoleon, door eene edelmoedige vervoering en door eene heldhaftige ingeving weggesleept verliet plotseling do plaats welke hu sedert twee uren ingenomen had, en door zjjneu stat gevolgd, die, reeds jammerlijk gedund was, begaf hij zich naar de bouwvallen, die nog d« plaats aanduiden waar het dorp Orcha gestaan had. Het nachtelijk duister maakte toen pja-to voor het heldere daglicht, dat Dove tui ion nog beneveld werd door de groote sneeuw jokken tic monschen on paaiden bedekten. De keizer De lock-out in de katoennijverheid. Uit Enschede wordt gemeld dat de lock out in de katoennijverheid begonnen is. Onderhandelingen zijn nog hangend tus- schen de vereonigingen der patroons en der werklieden. Vertrek der Spaansche vorsten. Do koning en de koningin van Spanje hebben Woensdag rond den middag Parijs verlaten om naar Londen to vertrekken. Hun trein kwam om 3u. 18 m. te Kales aan, waar zij kort nadien scheep gingen naar Engeland. Priester doodgebliksem'd Tijdens een geweldig on weder werd de E. H. Muthon, onderpastoor van Chencreil- les door den bliksem gotroffon en op den slag gedood. Laffe echtgenoot Een Belg, Alfred Hchhclinck, dio te Parijs vijf revolverschoten losle op zijne vrouw, voorloopig in vrijheid gelaten werd en dan poogde de ongelukkige te verwurgen en nog twee revolverschoten op haar loste, is door het assisenhof der Seine veroordeeld tot 8 jaar gevang, 10 jaar ontzegging van verblijf en het betalen van 1 fr. schadevergoeding aan zijne vrouw. Valsche postzegels Twee Belgen, die te Berlijn valsche post zegels aan den man brachten, zijn door de policie aangehouden. Oorlogschepen aan Turkye verkocht HeJ pantserschip Wissemburg is reeds verkocht de onderhandelingen over den verkoop van de pantser.mhepen Wèrth, F ried nek Wilhelm en Brandeburg worden voortgezet. Vijftig huizen ingestort. In een dorp der provincie Arragon, zijn vijftig huizen ingestort, tongevolgo van het doorzijpelen, van het water van het kanaal dat naast de Ebra loopt. Schipbreuk. Uit Palma (Eiland Majorka), wordt ge meld, dat hot zeilschip Antoine, aldaar 't huis hoorend, vergaan is. Vier matrozen zijn verdronken. Slachtoffer van het gebergte. Graaf Jules Secondi, 14 jaar oud, tot eene rijke familie van Milanen behooronde, is mtbij Val Tournancho van eene hoogte van 100 meters in eene bergkloof gevallen. Do moeder en de zusters van het slacht offer waren ooggetuigen van het ongeluk. Zijn lijk werd tot hiertoe niet gevonden. Belangrijk proces Tijdens een gevecht ontstaan tusschen de inwoners van Vigarano en Mirabello, wer den twee personen gedood' en verscheidene anderen gekwetst. Zeventien vechters wer den aangehouden en voor het assisenhof van Ferraro verzonden. De voorzitter stelde aan do gezwoornen 1983 vragen. De jury bleef 10 uren in beraadslaging en oen ontbijt moest hen iu hunne zaal gebracht worden. Om acht ure 's avonds begon do lezing van de antwoorden en deze eindigde slechts om elf ure. De lezing van de artikelen van het straf wetboek en liet vonnis duurde vijf uren. bleef op het gezicht van de onbeweeglijke vuren van Kutusow staan en zich tot den graaf van Nar bonne wendende zeide hij Waarom toch rukt Kutusow niet aan Aha nu heb ik het bewi^ dat de prins van •ie Moskowa nog niet bezweken is hü moest aan Milurudowich de handen nog vol werk geven. Deze enkele straal van bemoedigende hoop verhelderde plotseling hot bleeko en sombere wezen van den keizer op zijn scherpe blik bad den stand ran zaken iu eens beoordeeld. Neen, mijne heeren, alles is nog niet ver loren, liet hij er op volgen. Laten w(j ons spoedig toerusten om Kutusow over het lijf i>; gaan... Wij moeten den maarschalk Ney celven gaan opzoeken Die edele woorden, dat teeken tot eenon nieuwen veldslag, deed de ontmoedigde har ten der krijgslieden ontvlammen. In den toon w aarop de keizer deze woorden sprak, r» a.- een onderpand voor de bevrijding van den prins van de Moskowa en eene voorspelling van den zegepraal. De soldaat dacht niet meer aan Wilna, naar welke plaats zijn lijden en riine uitputting hem straks nog zoo vur;<?d®«d nopen, omdat hij er levensmiddelen en eerna* dagen van rust hoopt© tc vinden Voor waarts den maarschalck Ney ter hulp ge schoten - van dezen kreet weergalmde in eens het gansche hoofdkwartier van Orcha. De gekwetateu, ja zeif3 do i n verzochten nu wapenen zij wilden net kanon der Rns- sen nogmaals braveeren. Maa de sneeuw begon steeds dichter te vallen een scherpe wind joeg do vlokken sneeuw de krijgslieden hetaargr/icht. i«ts v de aU^iwene duis ternis zoodanig vermeerderde, dat de militai ren eindelijk *niet meer wisten naar welken kant zy hunne schreden wenden moesten. Ontploffing aan boord van een torpedo. Aan boord van een torpedo, dio voor Kroonstadt oefeningen deed, is een ketel in de lucht gevlogen. Zes mannen werden gedood en veertien anderen gekwetst. Uit vrees voor de cholera. 4070 mijnwerkers van Tangaroff, hebben het werk geslaakt, uit vrees voor de cholera en zijn naar hunne geboortestreek terugge keerd. Alle pogingen aangewend om hen te doen blijven, bleven vruchteloos. Nog een vlieger gedood. Te Mimola (Vereenigde Staten N. A.) is de vlieger Walden, met zijn eenvlaklier ge vallen en op den slag gedood. De werkstaking In Kanada. Dijnsdag avond, zijn de vragen der spoor wegwerklieden ingewilligd geworden. Het werk is dan ook Woensdag hernomen. Men is nog steeds zonder berichten over de zonderlinge en geheimzinnige verdwijning van den rentenier Vermeersch, van Parijs. Sinds zijne verdwijning is nog niets aan 't licht gekomen. M. J.... en zijne vriendin, werden op last van het parket van Parijs ondervraagd door M. De ^andlshoer, onder zoeksrechter te Brussel. M. J..., kon aan den magistraat enkel de inlichtingen herhalen, welke wij reeds mede deelden. Evenals het gerecht, weten zij niet den minsten uitleg te goven over de afwezigheid van M. Vermeersch. Ook dezes familie kan geene inlichtingen geven. Woensdag had die grootsche plechtigheid plaats onder den toeloop van duizenden oud- studenten. Ten 101/2 ure begon de pontifi cale mis in dc prachtige St.-Catharinakcrk. Na de mis feestzitting in 't seminarie, middevi in 't verhoog zit Kardinaal Mercier. M. Superior Dt Smedt geeft verslag over het 75 jarig bestaan, brengt hulde aan al do su periors, te beginnen van den Eerw. H. Van Eeven, den stichter, en dezes opvolgers, de EE. HH. De Vidts, De Coster, Van Pol, Van Fraesom en Verbist. Dit verslag was sierlijk van vorm en hoogst belangwekkend van inhoud. Begonnen met 14 studenten ftelt het seminarie sinds de laatste 20 jaren 580 studenten. Wij hebben gewerkt en zullen er blijven in voortdoen naast delichamelijke vor ming de studenten vooral eene zedelijke oplei ding te schenken. Eene schoone ovatie besloot dit overschoon verslag. De E. H. Allaer, oud-student en thans leeraar, doet voor onzen geest liet leven van 't seminarie oprijzen mot zijne veelvoudige herinneringen. Gansch do zaal lachte onaf gebroken onder het lste deel dozer humoristi sche vertelling.Verders bewijst M. Allaer,dat opvoeding moet gepaaid gaan met onderwijs en dat ware opvoeding maar kan steunen op den godsdienst. 'M. Fr. Van Cauicelacrt, oud-student ©n thans Volksvertegenwoordiger, spreekt over den plicht van de geleerden tegenover d«- minderen. Geheel hot sociaal gebouw steunt op de solidariteit. Volgens St.-Thomas is de mensch oen maatschappelijk wezen. Hij heeft alzoo maatschappelijke plichten tegen over do gemeenschap de hoogere standen zijn dienstplichtig voor de minderen. Volgens Fichte is de .geloerde, als geleerde niet als mensch. gansch voor de. medemen- schen bestemd. Wij kunnon slechts ten dien p rij ze den maatsehappciijken vrede bekomen De mindere man voelt drang naar meer men- schelijkheid, dat kunnen'wij maar geven door Men moest dus nogmaals ophouden om het einde van de gevaarlijke sneeuwjacht en wel licht den volgendon dag af te wachten. Napoleon werd ongeduldig over de hinder palen welke de saamgezworen elementen hein op nieuw in den weg stelden. Maar hü moest toegeven hij kon tegen het onmogelüke niot in worstelen en Ney werd nogmaals aan zijne, onverschrokkenheid en aan den heldenmoed van de weinige dapperen, welke hy had wete: to behouden, overgelaten. De by na uitge bluschte vuren van de bivorakken werden op nieuw ontstoken, de geweren andermaal in rotten gezet, en de soldaten verdiepten zich. zwijgende in sombere mijmeringen. Als zij he'. -don, dan was het enkel om met het oog uo plaats te zoeken, waar de keizer zich bevond zy zien hem en hierdoor wordt hun vertrouwen op zyne ster weder eenigzins opgewekt. Plotseling hoort men den hoefslag *»n oe" n» Ppotaeli laneier komt over de puinen van Orcha aanrijden en kondig Napoleon de komst van den maarschalck Ney en van zijn hoopje volk aan. Och riep Napoleon op een toon van loven'1 v.»-vo/»v ]1Ph twee honderd niillioe in m" °d<n\s van de Tuillerieii liggen gaarne zou ik die gegeven hebben om den prins van de Moskowa te redden Ondanks zichzolveu koesterde Napoleon nog eenigeu twijfelhij durfde het verhaal van den - ootcchen I ntot zoo spoedig aan nemen. In tusschen kwamen cenige officieren tot den staf van den maarschalk behooronde, de tijding van den Ianoier bevestigen. Napo leon sprong eensklaps te paard maar had nog slechts v." en gedaan, toen de trommen plotseling geloerd werden... 't Was Ney zelf, uio den keizer te gemoed snelde. De maarschalk steeg ouuiiddelyk af Napoleon de ontwikkeling want, zooals Pestalozzi zegt, de zielen gaan niet op dagloon. De mensch moet de beheerscher zijn der natuurkrachten en niet de slaaf der machienen. Dc katholieke geleerde moet vooral werken uit liefde tot de kerk. Onze kloosters en kloosterlingen, onze kerken en kristenen worden bedreigd, we mogen niet langer het gebouw der kerk laten ondermijnen. Wij moeten niet alleen hande len uit of om of volgens de rechtvaardigheid maar uit liefde. In eene onvergclijkbaar- schoone slotrede eindigt de beroemde rede naar. Mgr. Mercier met zijné diepe filosofie schetst de beteekenis van het feest en, roemt met het hooge talent waarover hij beschikt, het wijs beleid van M. Superior De Smedt en de professors. Luidruchtige ovaties ter eere der overheden eindigen deze prach tige zitting. Nu met 900 man aan 't banket. Toasten werden uitgebracht op Paus,Koning, Mgr. Mercier,M. De Smedt en Oudsludenten door Mgr. Mercier, den E. H. De Smedt, volkvertegenwoordiger Van Reeth en deken Kennis. Geheel het feest op een weinig na, was uilsluitend in 'tVlaamsch. Overheerlijk is doze heuglijke dag gelukt. Brussel. Doodelijh automobielongeluk. Een Engelsch ingenieur, M. Oscar Guit man, jurylid in de Internationale Tentoonstel ling, kwam per automobiel naar zijn hotel terug, toen op d« Regcntlaan, een andere automobiel tegen zijn rijtuig botste. M. Gutt- man werd uit het rijtuig geslingerd en zoo erg gewond aan liet hoofd, dat hij eenige uren later bezweek. Zijne familie is per telegram verwittigd. Ontrouwe bediende. Een genaamde August L..., boekhouder, in dienst van een handelaar van Parijs, is sinds Dijnsdag ver dwenen, na eene som van 1500 fr. ontvreemd te hebben. Daar men denkt dat de ontrouwe bediende naar Brussel gevlucht is, is de po licie van Brussel verwittigd. Doodelijh tramongeluk. Een in woonster der Merinostraat, Mev. G.wilde op de De Brouckèreplaats, op een tramrijtuig stappen. Daar de ontvanger haer deed opmerken dat het getal reizigers niet mocht overschre den worden, staplo zij terug af, juist toen het rijtuig zich in boweging zette. De dame haperde mot har* kleederen aan het rijtuig en werd onder de wielen geslin gerd. De ongelukkige werd vreeselijk gewond. Haar toestand is hopeloos. Woestaard. Een worstelaar V... genaamd, kreeg in een tramrijtuig in de Blaesstraat, twist met vrouw en de tramge leider moest tusschenkomen. Deze werd door den worstelaar mishandeld. V... werd uit het tramrijtuig gezet, haalde een revolver lo voorschijn en loste twee scholen op do andere reizigers. Niemand werd getroffen. Politieagenten grepen den woestaard vast en brachten hem naar het policieburcfcl waar de kerel zoo geweldig te werk ging dat men de dwangkamisool moest aantrekken. St Jans-Molenbeek. Schrikkelijk on- qeluh. Het 8 jarig dochtertje, der echtge- nooten Seghers, wonende Kolomstra.it te St Jans Molenbeek, zat voor de deur harer ouders op het voetpad, toen een karnion voorbijreed waarop twee groote trappen lagen. Ten gevolge van ©enen schok, viel een der lrappen van den wagen en viel op de kleine Seghers. Men gekikte er spoedig in de arme kleine van onder den trap te halen Het slachtoffer was vreeselijk gekwetst. Men bracht haar naar het gasthuis, waar zij kort nadien bezweek. St-Joost-ten-Noode.Driedubbele moord poging. Een 20-jarige koflïehuisbediende omhelsde hem vol verrukking, zeggende Welaan, waarde maarschalk, het fortuin schijnt ons nog niet geheel te willen verlaten, daar gij ons terug gegeven zijt. Nadat zij eenigo woorden te zamen gewis seld hadden, begaven Napoleon en de prins van de Moskowa zich naar de cantonnemen- ten van prins Eugénie. achter hen volgden de *roepen die aan Miloradowich ontsnapt waren. Toen deze den keizer ontdekten, begroetten hem met luide vreugdekreten, en hun ge juich, dat door de geheele linie der Franschen herhaald werd. overtuigde de Russische voor hoede dat Napoleon nog een leger had. x De keizer wilde zich niet verwijderen alvo rens de honneurs van het hoofdkwartier aan de onversaagde wapenmakkers van den maar schalk bewezen te hebben. Hij sloeg met eigen ■logen de uitdeeling van de levensmiddelen jade, welke die dapperen, zoo zeer behoefden. i deed d« r-(kwetsten op wagens plaatsen, hy prees hun gedrag en sprak hun woorden v an troost en bemoediging toe eenigen hun ner gaven den geest onder zijne oogen doch alvorens de oogen voor immer te sluiten rie pen zy nogmaals Leve, de keizer Toen hij die taak welke tevens zcfo edel en zoo smartelijk was, vervuld had, toen hij zich tegenover de soldaten van Ney, van zijn plicht als generaal en keizer had gekweten, sloeg Napoleon den weg na ac weêr in doch op het oogenblik tooi. upperen kolo nel van het 84* regiment groette, die, niet tegenstaande hij reeds bjj den eersten schok van Ney met Miloradowich zwaar gewond zijnde, moedig te paard gebleven was, schoot oen '1 f 'daat. t-npo'J don gescheurd was, op den keizer toe, en .oor.de hem een stuk van een Russisch vaandel en bood het Napoleon aan. Jozef Loons, wilde Woensdag morgend in do Godfried van Bouillonstraat, in de woning zijner vriendin dringen.f Daar hij dronken was, weigerde het meisje'te openen, waarop de kerel twee revolverschoten in het sleutel gat loste. De policieagent Van Gorp wilde den kerel ontwapenen, doch deze schoot tweemaal in zijne richting, gelukkiglijk zon der hem te treffen. De policieagent Borggraeve ging dan naar Loona, die nogmaals schoot. Borggraeve werd in den arm getroffen, greep niettemin Loons vast en ontrukte hem het wapen. Da geburen wierpen zich dan als een man op Loons, en deze word zeer erg mishandeld. De policieagentcn hadden alle moeite der we reld om hem uit de handen der woedende go- buren te verlossen. Loons is opgesloten. De wonde van den policieagent Borggraeve is onbeduidend. Dievegge. Woensdag namiddag, kwam eene vrouw schijnende 45 jaar oud en een kind op den arm dragende, in een huis der Bloemenmaakslerslraat, ging naar do tweede verdieping en drong bij middel van valsche sleutels in de kamer van Mev. G.... Do stoutmoedige dievegge stool er verschei dene juweelen en eene som geld en vertrok zonder verontrust te worden. Onvoorzichtige bedrieger. Woens dag morgend, kwam eon Duilscher, Samuel H..., van Bonn, op het stadhuis te Brussel, om er zijne woonstvorklaring te doen. Do rechterlijke agent vond dot er ten laste van Samuel II..., een aanhoudingsmandaat bestond, wegens verscheidene bedriegerijen in Duitschland gepleegd, en d§ kerel werd in verzekerde bewaring gehouden. Hij zal uitgeleverd worden. St-Pieters-Leeuw. Doodeljheval. lil een in opbouw zijnde werkhuis van St-Pieters- Leeuw, is de schildersgast Leon Poppe, 25 jaar oud, wonende tc Schaarbeek, van eeno hoogte van 25 meters ten gronde geploft. De dood was oogcublikkelijk. Auder^em. Erg tcerkongeluk. In eene spiegeliabriek van den steenweg van Waver, weidde machinist, Henri Verlinden, dooi* eenon riem me.degesleept. Toen men do maohicn kon stilleggen was do werkman den linkerarm verpletterd. Hij had ook ergo wonden aan het hoofd en moest in wanhopi- gen toestand naai' het gasthuis overgebracht worden. Do ongelukkige is gehuwd en vader van 1 kind. Vilvoorde.Lijh opgehaald. Uit do Zenne is te Eppegem het lijk opgehaald van den 11 jarigen Ccuppens, dio eenige dagen geleden te Vilvoorde in het water viel en verdronk. Kalken. Schurkenstreken. Verleden nacht hebben wederom onbekend gebleven© schurken de vensterruiten van Mev. Wed. Crabeel, wonende Kotfiestraat, to Kalken, verbrijzeld. Het ware te wensehen dat die kerels welhaast gekend waren. Beveren-Waes. Vreeselijk ongeluk. Onze gemeente is Woensdag voormiddag in mpschudding gebracht door een schrikkelijk pngeJtfk. Rond 11 ure ging do dochter van landbouwer Frans Do Bey, wonende op den wijk Den Buiten naar de weide om de koeien te melken. Toen zij de eerste koei naderde, nam deze eene dreigende houding. De horens vooruit, sprong hot dier al met eens op het meisje toe en wierp haar omver. Na haar verscheidene vreesclijke hoorn- stooten te hebben toegebracht, wierp het woeste dier zijn slachtoffer een tweetal meters hoog. Op de hulpkreten van het meisje kwa men geburen toegeloopen. Men had grooto moeite om do dolle koei to bedwingen én dochter De Bey te verlossen. In oen zeer erbarmelijken toestand werd zij opgenomen en huiswaarts gcdragen."Cansch haar lichaam was eene wonde.Ecn bijgeroepen geneesheer oordeelde haren toestand doodclijk. Men vreest eiken oogenblik een noodlottigen afloop. Wat verlangt gij, brave man vroeg do keizer. Sire, u aan te bieden wat mijne verkleun- de vingeren van eenen standaard hebben kun nen behoudenDe Kozakken hebben mij slechts een stukje willen laten, ik had drie stukken, ziedaar wat ik overgehouden heb. Keizer, neem het, want ik vrees dat ik het niet lang meer zal kunnen bewaren. - Best, goede vriend ik dank u. Napoleon nam het ïapje zijde dat de grena dier hem aanbood en beschouwdo het zeer oplettend. Ja, het was een Russisch vaandel, sprak hij het stuk beschouwende, ik zie er den dub- elen arend nog in zyn geheel. Hebt gij het kruis Ja, sire, gij hebt het mij to Wagram ge geven. Welnu dan zal ik u iets anders geten. Ik dank u, keizer, ik heb niets meer noo- dig want ik heb daar eene vreeselijke kerf, die oorzaak is dat myn hoofd niet vast meer op de romp staat. Dit zeggende, lichtte de oude soldaat een verband van lompen op dat om zyn hals ge knoopt was en eeno diepe wonde verborg. De keizer bezag do wonde Ik verlang dat gij nog langer leven zult en gy zult leven. Komaan, grenadier, gij moei u in de ambulance doen verplegen men zal u derwaarts geleiden. Dit is niet noodig, keizer, er zijn makkers die veel slechter gehuisvest zijn dan ik. Ik sta nog vast genoeg op mijne beenen en ik wil mijn regiment niot verlaten lang mijn vaandel te volgen en als ik o i'eg blijven moet, geloof maar dat het met den oudea gedaan is. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2