hrikverwekkend vooruitzicht 'T EEN EN' 'T AM De slachtsffers van hst viiegen Do misdaad van Londen DAG-RI "O SS De dood van Kinet. De vliegmeeting van StockebBrussel. Het Staatsblad Zestiende jaargang n' SQ9> 07 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 6 Oogst S310' =1 ASQ9iSES!iENTEI9 i Zos maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureolon en ten bureolo dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur* en Rettakties Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 114. 1' uitgaaf, o ure 's avonds Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van liiiffef-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST/X Grooto aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te haren, tekoopon, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 grooto regels. 4® bladz. por kleine regel 0,20 fr. 3e - - 0,30 fr. 2® - 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingon per regel 2,00 fr. 3EC o xa. De geweldige lcrisis in 1907 in Amerika uitgeborsten en zou over heel de wereld heengewaaid zal lang in 's menschen geheugenis blijven. Er ging eeno algemeene zucht van ver lichting op toen men de aangename tijdingen ontving, dat eindelijk de cri sis was verdwenen. Nu dacht bijna iedereen, dat wij wederom een langen tijd gevrijwaard waren tegen zulke noodlottige gebeurtenis. Helaas het schijnt het tegenovergestelde te zijn, men verwacht binnen eenige maanden andermaal eene krisis in Amerika, welke ontzaggelijke gevolgen zou kun nen hebben. Omdat dit punt wel een der belangwekkendste is die zich he dendaags kunnen voordoen, gaan wij de zaak verder uitbreiden, verzekerd zijnde dat alle onze lezers ze met de grootste belangstelling volgen zullen. Werpen we eerst een blik op den algemeenen toestand van Amerika. Do buitenhandel bedroeg in 1908, de som van 14,875 millioen frank en een jaar later 16,560 millioen, 't zij eene vermeerdering van 1,685 mil lioen. De ijzerenweg bracht in 1908 op 11,990 millioen fr. en in 1909 de som van 13,435 millioen, hetzij eene aan winst van 1,445 millioen frank. De tarieven van den ijzerenweg ga ven in 1908 eene zuivere opbrengst van 3875 millioen, een jaar later 4635 millioen of eene vermeerdering van 760 millioen. Als men die cijfers beschouwt, is men geneigd te zeggen dat de toestand uitmuntend is. Hier is het ongelukkig lijk niet het geval. De groote Ameri- kaansche waarden, verslappen gedurig sedert den aanvang van dit jaar. Vol gens do hierboven opgegeven statis tieken zou het althans gansch anders moeten zijn. Die gedurige verzwakking heeft verschillende oorzaken. Er wordt in Amerika veel en wild gespeculeerd en door die buitensporige bcurszwen- kingen, vreest men dat het geld zich zal opeenhoopen. Dit jaar is het buitengewoon droog geweest in de landbouwstreken, daar door zijn de menschen bevreesd in het vooruitzicht van een slechten oogst. Dat heeft rechtstreeks oen weerbots op den uitvoer alsook op de ontvang sten van den ijzerenweg. De levensvoorwaarden reeds zoo duur in Amerika, steigen nog aan houdend hetgene een algemeen onge mak veroorzaakt. Daarbij komen dan de beduchte processen tegen twee machtige trustmaatschappijen, de standaardolie en de tabaktrust. Deze verschillende oorzaken kunnen eene verschrikkelijke crisis teweegbrengen, bijzonderde 4° oorzaak is belangrijk. De processen tegen de twee trasten zijn ingespannen, omdat zij onwettig zou den zijn ingericht. Is de rechtbank van dit gedacht dan worden die 2 trm'en ontbonden. En dan eerst begint het spel, er zijn in Amerika zoo wat van 1000 A 1200 trasten die in bet zelfde geval verkeeren, worden de 2 eersten veroordeeld, dan zal men weldra al de andere treffen en ze ontbinden. Men voelt van hier den weerslag, al die trasten ontbonden, is zoovele tienduizenden werklieden zonder werk, duizenden handelshui? n van onderge schikten rang insgelijks kapot en daar door eene ontreddering waarvan nie mand de uitgestrektheid kan schatten. Thans dat in heel Amerika die trasten u - .ken, i, bet van hen dat bet hand -'«evenwicht kan komen. Het zijn zij die de 2000 millioen moetenbe- zorgen die de Amerikanen jaarlijks noodig hebben voor hun verkeer met den vreemde, voor hunne reizen, voor h\m vervoer, voor hunne koloniën enz. Moet dus die gebeurtenis zich voor doen, gelijk het blijkt te zullen ge beuren, dan staan wij voor een der grootste rampen waarover de twintig ste eeuw zal te klagen hebben. 6 Augusti 4899. Ontslag der hoeren Ministens Vandenpe.ro- boom, Cooreman, De Bnuyn, Begerem en Schollaert. M. graaf de Smet De Naeyer komt aan het bewind. Gekwetst. Prins Hendrik van Nederland, de gemaal van Koningin Wilhel- mina, heeft een ongeval gehad hij een rijwiel- rit in de Haag. Ouder andere kwetsuren is een zijner beenen gebroken. Daardoor is zijn bezoek aan de tentoonstelling van Brussel, dat Zaterdag aanstaande moest plaats hebben, onbepaald uitgesteld. Het Engelsch gezantschap. De Engelsche gezanten, die aan do Bel gische regeering de troonbeklimming van Koning Joris zijn komen aankondigen, heb ben geene decoraties ontvangen. De Engel sche gebruiken laten dit en deze omstandig heden niet toe, doch de Koning heeft er aan gehouden toch een gedenkteeken te schenken. Hij heeft namelijk aan graaf Granard, hoofd van het gezantschap, een echt kunststuk ter hand gesteld. Het is eene gouden doos, kunstig bewerkt met liet portret van den Koning dat omzet is met brillianten. Do gezanten zijn heden vertrokken naar Stockholm, en Ghrisliania. Het lo&dwit. Het Staatsblad van Donderdag bevat een nieuw reglement be treffende de schilders en al deze die het lood wit verbruiken. Onder andere wordt er bevolen, dat al de werklieden op de kosten van hunnen haas, zich alle drij maanden moeten doen onderzoeken, door eenen ge neesheer, aangesteld door het ministerie van nijverheid. Kongres dei® spoorweg- werklieden.Op Zondag 14 Oogst aanstaande zal er te Brugge eon kongres plaats hebben in het hotel Au Lion d'Or Augustijnonplaals,om de belangen der spoor wegwerklieden to behandelen. Verscheidene sprekers uit gansch het land zullen er het woord voeren. De bijeenkomst is op het Sla- lieplein om 2 ure 's namiddags. Tegen den wal. Men vraagt zich af, waarom men in de vliegoefeningen niet moer gebruik maakt van bijzondere toestel len tegen den val (parachutes). Onze lucht reizigers die in het ruim de lucht doorklieven hebben zulke toestellen.Zouden onze vliegers zich daar ook niet kunnen van voorzien. Het is waar dat een luêlilbal gewoonlijk zwenkin gen maakt vooral r grond te genaken en dus aan don luchtreiziger den tijd laat zijnen parachute te grijpen, daar integendeel een vliegmachien als eene massa beneden ploft; doch het dunkt ons dat er toch met den tijd toestellen zullen gevonden worden, die geval van ongelukken het leven der vliegers beter zal vrijwaren. Staatkundig Overzicht Engeland. Het II oogerhuis heeft het wetsontwerp, betreffende den honing seed in derde lezing aangenomen. Daardoor is de hatelijke en beleedigende formuul voor de katholieken bepaald ver dwenen. Spanje. - De liberaleradihale en socia listische bladen juichen en jubelen over de gebeurlijke scheiding van- Spanje en het Vatihaan. Het is de eerste maal niet dat een band van r':andschap komt met den H. Stoel,doch dit kwam voort veeleer uit zekere omstan digheden dan uit de opzettelijke handelwijze der regeeringen,die naderhand hun ongelijk herkenden. Maandag morgend is in het Vatihaan de nota van Spanje aangekomen. De Staatsse cretaris Kardinaal Merry del Val is bezig een antwoord op deze nota gereed ie maken. Dit antwoord zal aan de goedkeuring onder worpen worden van Zijne Heiligheid en tan de C- -natie der Kardinalenvooraleer verzonden te den. Italië. Ter gelegenheid van den. tienden verjaardag der moord op hoving Humbert heeft men niet ver van de plaats van den aanslag eene prachtige hapel opgericht, Dr Ttaliaunschc dagbladen handelen breedvoerig outr honing Humbert en over zijne deugden onder deicelne bijzqnder deze van buitengewone liefdadigheid uitblonk Duitschland,Uit genegenheid voorden Keizer van Oostenrijk heeft Wil hem II hom verzoend met den Camber land. Beiden zullen tegemooordig zijn aan de feesten, welke te Wcenen zullen gegeven worden ter gele genheid van den tachtigsten verjaardag des Keizers. Turkye. Verscheidene xoeggcloopenc soldaten, door den krijgsraad van Rhodes vcrocn'decld hebben eene schuilplaats gevon den op een Belgisch schip. De kapitein van het schip weigert deze manschappen in handen der gerechtsdie naars over te leveren. Daar zou teel eene wisseling van notas hunnen uil voortspruiten. Rusland. Er wordt gemeld dat de Kei zerin van Rusland ziekelijk is. De dokters hebben haar voorgeschreven eene badkuur te nemen te Neuheim. Do ongelukkige woduwo van Nikolaas Kinet, heeft slechts Donderdag morgend het akeligo nieuws vernomen. Langer kon men het haar niet verbergen. M. Jacobs, voorzitter van don Aéro Club, is haar zijne deelneming gaan aanbieden. Hare droefheid was hartverscheurend. 's Namiddags om 2 ore, werd het lijk uit het Gemeentehuis van Wezembeeck gehaald en de lijkkist naar de statie gebracht van waar het naar Luik overgevoerd werd. Een gedenkteeken zal geplaatst worden op de plaats waar Kinet gevallen is, door do zorgen van het komiteit van den Aéro Club van België. Een voorgevoelen. Gisteren meldden wij dat Alfons Kinet, broeder van Nikolaas Kinet, ook het ongeluk bijwoonde. Mev. Alfons Kinet verklaarde, dat haar echtgenoot, om zoo to zoggen een voorge voelen had, dat zijn broeder een ongeluk zou overkomen. Hij wilde, ondanks de smeekingen zijner vrouw naar Stockel niet komen, en T is slechts met tegenzin, dat hij zijne vrouw ver gezelde. ZoBdag had Alfons Kinet met zijnen broe der eene vlucht afgelegd, op eeno hoogte van 200 meters, boven Diegem en Saven them. Nikolaas Kinet was dan zeer te vreden. Alfons Kinet vreesde echter een ongeluk, en die vrees moest jammer genoeg, spoedig ver wezenlijkt worden. De moeder van denongelukkigenNikolaa's Kinet bevond zich in Italië toen deze op zulke droeve wijze aan zijn einde kwam. Zij is per telegram verwittigd. Een ooggetuige van het ongeluk Een landbouwer die zich op zijn land be vond nabij do plaats waar Kinet gevallen is, verklaarde, dat hij eenige oogenblikken het werk gestaakt had om de vlucht van Kinet na te gaan. Hij zag hom met groote snelheid het lucht ruim doorklieven, toen het toestel plotselings bijna geheel omsloeg. Het toestel plofte dan met duizelingwek kende snelheid naar heneden. Te Luik Onnoodig te zeggen, dat liet ongeluk van Kinet te Luik, waar om zoo te zeggen elkeen Kinet kende, eene overgroote opschudding verwekte. Daar het goweton was dat het lijk van Kinet rond 6 ure in de Guilleininsstatie te Luik moest toekomen, verdrong zich eene groote menigte aan de statie. Het stoffelijk overschot van Kinet kwam rond 6 ure in de statie aan. Louis Kinet, M. Masset en M. Stembert vergezelden het lijk, dat in eenen lijkwagen geplaatst on naar de woning van Kinet, Grondwetlaan, gevoerd werd. De lijkplecht"g" eden zullen Zaterdag plaats hebben. Mev. wed. Kinet is per automobiel van Brussel naar Luik teruggekeerd. Zij is bij de familie Stembert afgestapt. Nikolaas Kinet zal to Bnt'sel ongeveer 20,000 fr. gewonnen hebben, lfij was op het leven verzekerd voor 45,000 frank. Het toestel van Kinet behoorde aan eene maatschappij gesticht onder de vrienden van Kinet, ton kapitale van 40,000 fr. Kinet kreeg 50% van de pr';"*n en vm de verbintenissen. Do motor van het toestel dat 27,000 fr. kostte zal neg kunnen gebruikt worden en nog 10,000 fr. waard zijn. Nog andere slachtoffers. Gisteren meldden wij dood van den vlieger Walden, in Amerika gedood, toen hij een eenvlakker beproefde. In En luehtviii geland, nabij Londen, ligt thans eene gsler to zieltogen. Mad. Franck was eenige dagen geleden zinnens over het kanaal te vliegen. Nabij Kales had zij haren hangaar doen oprichten, en er haar toestel reeds verbolgen. Toen ging zij naar Engeland zien waar zij veilig zou kunnen aanlanden. Het weder was echter slecht, en bleef slecht, zoodat zij er moest aan verzaken den overtocht to beproeven. Daar zij zich nu toch aan do Engelschen wilde laten zien, ging zij eeno verbintenis aan mei eene maatschappij van Londen, om op het plein van Bolden eenige opstijgingen te doen. Hare eerste proeven gelukten volkomen, en dagelijks trokken talrijke toeschouwers naar Bondol om haar te zien. Den vierden dag harcr vluchten, kon haar toestel niet ge makkelijk omhoog. Zij hotste tegen oenen paal, dan tegen eene afsluiting, en viel met haar toestel ten gronde. Eon kind word onder den motor verpletterd en verscheidene per sonen erg gekwetst, Mad. Franck werd de beide beenen ge broken en erg aan het hoofd gewond. Naar het gasthuis overgebracht, haar toestand er als wanhopig aanzien. werd In vliegen. Ilij vloog 54 minuten, doch de ho- vigo wind noodzaakte hem te landen. Eenige dagen later kwam hij ton gevolge cencr verkeerde zwenking in do telefoondra den terecht. Zijn toestel schoot in brand,doch Olm-slagers ontkwam het ongedeerd. TeNizzaenlo Barcelona vloog hij zelfs toon do wind hevig loeide, wanneer al de au- derc vliegers hunne toestellen niet diervou buiten brengen. Van Barcelona trok Olieslagers naar Ge nua, om daar eenige vluchten te doen. Zijne eerste vlucht welke hij er deed, liep bijna noodlottig af Olieslagers, in plaats van in do lucht, vloog in de zee, doch weder om kon hij gelukkiglijk gered worden. To Bologna wint hij don beker, geschon ken door de stad. Eindelijk te Reims, veroverde hij hot leeu wenaandeel der prijzen 2d® prijs voor de langste vlucht, zonder opontfmud (225 kil. in 2 u. 55 m. 5 s. 1/5)3J° prijs voor de snel heid (20 lal. in 13 m. 15 s.) Pavoorden Micholin Beker (392 kil. 750 m. in 5 u. 3 in. 5 s. 1/5) Ist® in de samenstelling der afstan den, (1G93 kil. in 19 u. 11 m. 45 s.) Te Brussel zal Olieslagers do volgende prijzen behalen iste pjgjg des Konings 2d0 prijs der stad Brussel l5t0 prijs van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid Ist® prijs voor de langste vlucht zonder oponthoud l*1® prija der hoogste vlucht Ist® prijs der snelheid 6 dagelijkseheprijzen voorde langste vluch ten, vijf dagelijksche prijzen voor do hoogte; Irio dagelijksche prijzen voor den totalen duur lst0 prijs der Tentoonstelling van Brussel Ist® prijs der Brusselsche trams grooto prijs van den Aóro Club van België lst0 prijs van Mr Altenlok Ist® prijs van Mp Haardt en De Vos lstc prijs van Mr Baron LambertIst® prijs van Mr August Beer- naertIst® prijs van Mr Slurbelle, zij hot du» een totaal van 27 eerste en 1 tweedo prijs. Olieslagers zal ongetwijfeld een mooi som- meken opstrijken, daar de groote prijs van den Aéro Club van België, waarvoor Olie slagers nu aan het hoofd is met 219 kil. 500 in eeno vlucht, alleen reeds 20,000 fr. bedraagt. Deze prijs is echtor nog open tot pum Oogst 1911. De overwinnaar JAN OLIESLAGERS. Het mag gezegd worden, Jan Olieslagers, de Anlwerpsche duivel, is de groote overwin naar der vliegmeeting van Slockel-Bfussel. Vooraleer aan het vliegen te beginnen was Jan Olieslagers evenals Kinet motocyclist. Op alle velodrooms, zoowel van België als van Duitschland en Frankrijk, wist hij zich te onderscheiden. Een goed werktuigkundige zijnde, vond hij zelf vele en nuttige veranderingen aan mo tor enz., en gelukte er daardoor in zijne mo- tocyclette zoo licht en zoo snel mogelijk te maken. Verscheidene malen viel Olieslagers, toen hij met eene snolheid van 80 tot 400 kilome ters pn7> "er reed, doch telkens ontkwam hij het ongedeerd. Van daar den bijnaam van Antwetpsche duivel. Toen men vernam dat Olieslagers zich ook aan het vliegen ging wijdon, was het al wie zijne roekeloosheid en stoutmoe digheid kent duidelijk dat hij belangrijke vluchten zou verwezentlijken. Zijne beginselen waren hij afwisseling ge lukkig en ontmoedigend. Na eenige oefonin- K,0T> te Antwerpen, trok hij mar Algiers, ,.aur hij te Séiua zijne L n opsloeg. Hij was daar nauwelijks 24 uren toen hij 150 motors hoog steeg en boven Oran ging 5 Oogst Burgerlijk eereteeken. De volgende personen bekomen het burgerlijk eereteolcon: Burgerkruis van 1® klas do heeren Van Gutsom, gcmcentesekretaris Evero Peoters, id. HoeyjaortLambrcchts, schepene, Lub beek Michaux, gemeentesekretaris, St.- Joris-Weort Riché, gemeentesekretaris te Denderwindeke en Waarbeke Deurbroeck, schepene, id. De Groote, gemeenteraadslid ie Gremhorgen De Mey, schepene, id. Van Melchebeko, burgemeester, te Grooten- borge Lodriguez, policiekommissaris, St.- Amandsberg De Vos, schepene te Poeke. Modalio van 1° klas MM. Verkaert, schepene, te Boveren WaasVermeulen, id. id. Van Cauwelaert, gemeenteraadslid, te Denderwindeke Vermeren, gemeente ontvanger, id. Doutreligne, schepene, te EineVincke, bureeloverste op hel gemeen- huis te Hamme Van Lierde, schepene, te Nederbüulare baron della Faille dTIu3'sse, burgemeester te Zwijnaarde Lenglez, park wachter te Elsene De Meyer, brigadier dor policie te Gent. Medalie van 2® klas MM. Basfyns, veld wachter te Hal Keymeulen, policiebriga- dierte Gent. Medalie van 3° klas M. De Vondel, graf maker te Schaarbeek. Burgerwacht. De gepensioeneerde luite nant Servais, is kolonel der burgerwacht van Doornijk benoemd. Rechterlijke orde. M. Bassing, onder-* voorzitter hij de rechtbank van eersten aanleg; te Charleroi, is raadsheer benoemd hij het' Beroepshof van Brussel, in vervanging van M. Regnard, ontslaggever. Crippen bekent De policieagent Dew heeft aan eene groep dagbladschrijvers verklaard, dat Crippen volledige bekentenissen hooft afgelegd. Grippen zou heel het looneel der misdaad uitgelegd hebben. Dew weigerde echter ver dere uitleggingen te geven. Een andere rechterlijke agent heeft echtor hot volgende verklaard De betichte antwoordde op eono vraag van de agenten «Hot is waar, ik heb mijne vrouw vermoord, doch ik heb misdaan met te vluchten. Ik zal geene nadere verklaringen gevon. vooraleer ik in Engeland te 'ckeerd bon. U'i'JB Lo Ncvois.g' »i- 1 en— *-*.*dig. Zij wist niet dat mijne vrouw verdwenen was 1 Men bevestigt dat Crippen zijne vrouw tij dens eenen twist zou gedood hebben.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1