Zij iisiss) weeral gelijk BUITENLAND. 'T EEN ÈSPt ANDER ti Zestiende Jaargang n' 6S9. 7 3 V uitgaaf, 6 ure 's avonds DiLGELA-D I Staatkundig Overzicht Eene vresselijke moordenj. Het Staatsblad EENE GEHEIMZINNIGE MISDAAD te Lcntlea 2 CENTIEMEN HET NUMMER Boïidsrdarj II Oogst 1910 ABONNEMENTENs Zes maand 4 ?:*anka Een jaar Q tittairak. Inschrijving in alle póstbureelen en ten bureele dezes: Kerkstraat, *0, Aalst. Bestuur en Redaktfea Kerkstraat9, AALST. Telefoon 114. Alle mededeelingen tc zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-Ce Geiuit Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST.' Grooto aankondigingen en clichés Tolgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te I 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 13® 0,30 fr. huren, tekoopen, over te nemen enz., I 1 00 fr. en 2 00 fr 40 centiemen voor 2 groote regels. I Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr. De ministerieële omzendbrief van M' Hèllcbaut, dien we gisteren hebben medegedeeld en waarvan wij de bil lijkheid en de noodzakelijkheid hebben van doen inzien, schijnt onze tegen strevers leeiijk op de maag te vallen. Het is bijna ongelooflijk hoe som mige zoogezegde groote gazetten van Brussel en Antwerpen die zaak be spreken. La Chronique de domme vlaamschhatende liberale gazet van Brussel, beweert bij hoog en bij leeg dat het geene politieke bemoeiing, geono politieke daad is van wege de Algemeene Vereeniging der gewezen Officieren van Brussel, wanneer zij de kandidatuur van M. Reyers aanbe veelt in een openbaar manifest. Wat zegt go daarvan, beste Lozer Zijn dat geen boefnagels met koppen Een liberale kandidaat en derhalve dus een liberale lijst openbaar verde digen en aanbevelen, dat is geene po litiek, wat meent ge wel Maar wan neer eene vereeniging van katholiek gezinde soldaten, dé vermetelheid durft hebben baar vaandel in de kerk te laten zegenen, dan gaat dit alle perk en paal te buiten en dan komt dezelfde Chronique voor den dag met een artikel waardoor zij vergt dat de Ko ning ofwel zulks aan die vereeniging verbrede, ofwel dat hij ze doodeenvou dig zoude beschouwen als niet-be- staande en aldus geen het minste recht meer zoude genieten om van den Staat eenig hulpgeld of eenig voorreeht te ontvangen. Dat is de huidige gezonde logiek van mannen uil de Belgische hoofd stad. Moesten de builenmenschen zulks schrijven of uitspreken, we. werden ui tgemaakt voor do lomsle ezels die er in gansch de beschaafde wereld rond dwalen. Le Matin van Antwerpen, vindt dien maatregel ook fanatiek en tiranniek. De loge, wellicht al verga derd in sommige barer onderaardsche krochten, zal er voor zorgen datliet- zelfde wachtwoord overal stipt worde uitgesproken... Het doet ons genoegen dat de god- dcióozen eens wat peper onder den neus krijgen vanwege den heer minis ter van Oorlog zij hebben al lang schoon weer mogen spelen en 't ging zooverre dat op menige plaats de libe ralen openlijk vooruitkwamen met «hunnen minister». Nu is de liefde gfcbroken en MHellebaut, die tot hier toe de beste der menschen was, zal hot 'lot ondergaan van M. Helleputte, M. Hubert, M. Descamps en de andere ministers en zal op zijne beurt de sche'.dproefmoeten onderstaan. Wie weet of het mogelijk nog niet he viger zal zijn, aangezien zij er tot hier toe de gelegenheid nog niet hebben toe gehad. ï)e wraak immers is ge woonlijk in verhouding met de hevig heid der liefde die men eerst toedroeg. En hoe beminden zij hem niet, de hee- ren liberalen en ook de heeren socia listen, want ook bij de socialisten was M. Hellebaut, hoewel een generaal» een man die hunne genegenheid had verworven. Thans zijn er geene lieve lingen meer in 't ministerie. Zij krij gen allemaal hun gelijk deel, 't gene natuurlijk bijdragen zal om de eenheid tnsscben al de ministers te versterken. Immers vrtóii' -fde voor de eenen brengt gewoonlijk innerlijkèn nijd voort hij de anderen. De tegenstre vers met hunnen aanval legen M. Hel lebaut, ver van ons le verzwakken, geven ons het recht om ons te verheu gen, daar zij zeil, meer dan iemand anders, er toe bijdragen de onvermij delijke banden van eendracht in de katholieke rangen, vaster aaneen te snoeren. De redenen die door de tegenstre vers worden opgegeven waarom de daad der oud-officieren geene politieke daad zoude zijn, zijn tweevoudig Ten eerste, het is de eerste maal niet dat die vereeniging een liberalen kandidaat openlijk ondersteunt, en tën tweede, M. Reyers is een oud-officier en het is dus niet uit politiek belang, maar uit genegenheid, uit vriendschap, uit ambtsbroederlijkheid, uit sympa thie clat zij hem hebben aanbevolen Daar op antwoorden is niet moeilijk. Is het waar dat het de 1* keer niet is, dat de oud-officieren zulten kemel schieten, dan is het eene rede te 'meer om den toegang tot die maatschappij aan de indienst-zijnde officieren te ver bieden/ Dat is klaar. Wat de reden van sympathie betreft, wegelooven dat iedere politieke vereeniging, wanneer zij openlijk eene kandidatuur onder steun!, dat zij dit niet doet uit vijand schap maar voorzeker ook uit toege negenheid, uit voorkeurliefde tot dien kandidaat. De daad geploegd en vol- gens het schrijven van sommige libe rale bladen, zelfs reeds herhaaldelijk gepleegd door de algemeene vereeni ging der oud-officieren, is kort en goed eene zuivere politieke daad. Het was dus noodig in het belang der evenre digheid, in het belang der rechtveer- digheid, in het belang der legertucht, dat de minister verbod gaf aan de offi cieren in werkdadigen dienst, lid te zijn of lid te worden dier vereeniging. Verjaging. 11 Augusti 1886. Het assisenhof van Henegouwen vonnist (le brandstichters van Jumet. Schmiat en Fal- ieur worden veroordeeld tot 20 jaren dwang arbeid Lerog, tot 15 jaren Hubert en Golet, tot 12 jaren 7 tot vijf maanden ge vangzitting. 5 belichten worden vrijgespro ken (1S8G). Ter&cg iïi£ Kongo In de plaats van de Leopoldville, die zekere herstellingen moest ondergaan, doet de Mandingo den dienst tusschen Antwerpen en Kongo. Deze boot is op reis naar Antwerpen en zal Vrijdag aanstaande aldaar aankomen. Over eenige dagen is hij rond middernacht Teneriffe voor bij gevaren. Onder de passagiers welke uit Kongo terugkeeren bevinden zich de EE. Paters Bracq en Spaders der Congregatie van Schout. Troostrede. Socialist Bertrand tracht te bewijzen dat de Koning der Belgen gehouden is alle jaren hij het Openen der Kaniers eene troonrede .uil le spreken. Ko ning Leopold II deed dit zegt hij tot in 1892. Indien zij willen dat Z. M. de oude ge woonten herneme moeten zij eerst bewijzen geven van hoffelijkheid en welvoegelijkheid. Soep. Le PeupLe schrijft in zijne kolommen dat het werk der soep voor alle de schoolkinderen, de katholieken niet uitge sloten. moet zijn. De liberalen die zich de partijgangers der gelijkheid noemen, welken slechts de soep geven aan de kinders der officieele scholen. Docli het schijnt onder de leiding der socialisten en orn al het hate lijke van het kartel weg te nemen, dat zij toch ook hu tot menschlievender gevoelens zullen komen. Tot Gent, verwachten de geuzen de laatste onderrichtingen voor hunne vereeniging met de socialisten, doch zij moeten wachten tot den terugkeer van An- seele die tot 7 September in vacantie is. De nieuwe munt. Reeds zijn door gansch België de nieuwe geldstukken van Koning Albert verspreid. De zilverstuk ken zijn zeer lief, de beeltenis is kuflsti^ doch men heeft eene bemerking gemaakt, die juist niet van allen grond ontbloot is. De beeltenis, opschriften en versierselen zijn zoo weinig uitspringend, dat na verloop van eenige jaren alles zoo eiFen zal gesleten zijn, dat men ternauwernood er nog iels zal op ontwaren. Dit is een groot gebrek. Onze stukken van Koning Leopold lieten ondër dit oogpunt niets te wenschen. TeniBonsteüing wan Cltarie ü*oi.Op 29 April 1911 zal onder de liooge bescherming desKonings eene tentoonstelling geopend worden, welke vier groote afdee- lingen zal bevatten, te weten de nationale afdeeling, de provinciale afdeeling, de ge westelijke afdeeling en de internationale af deeling. BeiaardskonceK, Maandag heeft op den St.-TJfwifaciustoren te Mcche len een boiaardskoncert plaats gehad, gege ven door den beroemden beiaardspeler Jozef Denyn. De dagbladschrijvers waren tot dit koncert uitgenoodigd, en allen waren het eens om hulde en lof te brengen aan den knappen kunstenaar. Mons5ei?3uchtbaliTe Washing ton (Amerika) heeft men een overgrooten bestuurbaren luchtbal vervaardigd, welke 35 personen zal kunnen medevoeren.Altijd voor uitgang EiuSiJvingf.De minister van oorlog; heeft laten weten dat de milicianen van 1910 in de kazerne zullen ingelijfd worden den 3" Oktober aanstaande. De ppo^inciaSe sc«ü©2eitf Y«*1n Beiiegouiwen. Over eenige dagen boden zich 9 leerlingen van -de normaalschool van Charleroi aan voor de middenjury. Van de 9 kandidaten werden er 6 gebuisd. Proficiat Spanje. Rotting Alfons heeft een eigenhandig en brief ontvangen van ZM. Pias X. De heilige Vader doet een beroep op de rechtschapenheid en de godsdienstige gevoelens van den Koning van Spanje en vraagt zijne krachtdadige tusschenkomst om een einde aan de oneenigkeden ie stellen. In de officieele kringen loochent men de ontvangst van zul hen brief. Engeland. De aartsbisschop van West minster heeft, in naam van zijne diocesanen aan het habinetshoofd M. Asqvnth eenen brief van bedanking gezonden, om zijne rechtschapene handelwijze in de zaak der verandering vcfn den Kroningseed. De ler- t anders hebben bij middel van het blact The Irisch Gatlrolir ook hunne voldoening uitge drukt en brengen ovenbare hulde aan de vredelievende gevoelens van dm Koning en de Koningin van Engeland. Nicaragua.Twee verschrikkelijke ge vechten hebben plaats gcliad tusschen de regeerings troepen en de opstandelingen. De generaal Mona meldt dal de troepen ver slagen zijn en dat de opstandelingen zich meester gemaakt hebben van eene groote hoeveelheid geweren en oorlogsvoorraad. Vereenigde Staten. Men meldt uit Nieuw Orleans dal de stad La Colba (Hon duras) ingenomen is door de opstandelingen welke aangevoerd zijn door zekeren Lee Christmas. Bulgaria. Maandag zijn te Kustendil nog een dertigtal ontvluchte Bulgaren uit Macedonië aangekomen. De bevolking is opgewonden tegen de Turken. Koning Ferdinand is van zijne réis te sofa aange komen. Men hoopt dat zijne tegenwoordig heid eenig zins de gemoederen zal beduren en dat er diplomatische onderhandelingen zullen plaats hebben. Heel de Amerikaansche drukpers houdt zich thans met eene vreeselijke moorderij bezig Een jonge Japanner, Yamagashi genaamd, zou op eene hoeve, in de omstreken van Santa Rosa, Kalifornie, den landbouwer Enoch Kendall, zijne vrouw en zijn zoon ver moord hebben. De moordenaar zou uit wraak gehandeld hebben. Het gezin Kendall gaf sinds eenigè dagen geen teelten van leven meer. De geburen ver wittigden de overheden, en de sheriff, ver gezeld van twee policieagenten, begaf zich naar de hoeve. In de eetzaal was alles in orde. Het mid dagmaal stond gereed, doch was onaange roerd. In de stallen stonden tweepaarden, half dood van honger en dorst. Toen zij den oven der keuken openden vonden de sheriff en zijne agenten tusschen de asch eene groote hoeveelheid beenderen. Verder bemerkten zij bloedvlekken op den grond deze leidden naar den koer, waar zij ook eenen grootten hoop asch vonden. In de asch vonden zij ook menschenbeenderen en juweelen, als eenen trouwring, een borst speld enz. Dezo borstspeld werd door de ge- buren horkend als hebbende aaa vrouw Kendall toebehoord. De opzoekingen werden voortgezet en ein digden met de ontdekking, in eene kamer van het huis, van het lijk van vrouw Kendall. Het hoofd en de beenen ontLraken. Men vond in den hof nog een groote steen, geheel met gestold bloed besmeurd. Men besloot dat de vrouw met revolver schoten of messteken geveld word en dan met den steen verder afgemaakt werd. Ondanks de ieverigste opzoekingen, kon den de policiemannen van geheel Kalifornie er tot nu toe niet in gelukken don Japaan- schen knecht Yamagashi terug te vinden. De Japanners uit de streek verklaren dat Yamagashi door zijne meesters als een dier behandeld werd en eene wraakneming onver mijdelijk- was. Zii hevest'gen dat Yamagashi, ïn.iïpri ijjj waarlijk do misdaad bedreef, zich naderhand moet gezelfmoord hebben. Staatsspoorwegen. Hot ontslag van M. Vcrloo, opzichter van 1° klas, wordt aan vaard. Hij wordt gemachtigd zijne rechtei\oj pensioen te doen gelden en mag den eeretitel van zijn ambt dragen. Onderwijs. Te Heusden wordt een hulp onderwijzer gevraagd. Jaarwedde 1100 fr. Aanvraag aan het gemeentebestuur, vóór 1 September. Te HundeJgem wordt een onderwijzer ge vraagd. Jaarwedde 1200 fr. en woning. Aan vraag aan het gemeentebestuur vóór 25 Au gustus. Toelagen. Aan de hierna vermelde ge meenten dér .provincie Oost-Vlaanderen wer den toelagen tot ui: voering van werken aan buurtwegen van 'belang voor den landbouw gegeven Lolceren 1,292 fr. Eist, Segelscrn en St Blazius-Boekel, 1,310; Eist, 367 Paulaa- them, 110 Olsene, 21 Deinze, 2,461 St Lievens-Houthem, 27 Petegem en Moore- gem, 58,000 Sint Lievons-Houfhem, 8.825; Nazareth, 252 Line, 206*; St M aria-Hoor c~ heke, 258 Dostclbergen en Kalken, 297 Meire, 161. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, bemerkte de wisselwachter van Swiss Cottage, in het hartje van Londen, dat eene deur van eene eerste klasrijtuig open stond. Hij zette onmiddelijk het signaal op stop pen. Do treinbedienden kwamen toegeloopen Zonderling jachlongeluk Baron von Koenig, van Biberach, was in de bosschen van Wissemburg op jacht met den 'hosch'wachter Engelmonn.Beiden hadden zich in eene hangmat, welke aan eenen boom gehecht was, verborgen. Eensklaps zakte de baron door de mand. Zijn geweer ging daar bij af en Engelnmnn kreeg de lading in de borst. Ilij bleef op den slag dood. SPANJE. De werkstaking te Bilbao. De leiders der mijnwerkers hebben aan den minister van Binnenlandsche Zaken aan- eboden het werk heden Woensdag te hor- nemen, tot de kwestie door het parlement opgelost is, doch met behoud van hetzelfde getal werkuren. Kete! ontploft. In eene ijzergieterij van Malaga is een ketel ontploft. Er zijn vier dood'en en 22 ge kwetsten. OOSTENRIJK. Geen diefstal. De oudheidskooper Samuel Vogel, van - jPariis, die le Buda Pest aangehouden werd, toen hij een oudheidskundig werkje te koop bood, is in vrijheid.gesleld. Een onderzoek bewees, dat het werk in het bezit van Vogel, een namaaksel was van het geen in het muzeam van Gluny (Frankrijk) gestolen werd. Vogel spant nu verscheidene processen in en oischt zoo wat een half miliiocn schade vergoeding. De politieke moord In Rusland. Een daglooner van Warschow, Michel Sa- do wski is aangehouden. Hij wordt verdacht en vonden m het openstaande rijtuig eenen van medeplichtigheid in do moord op den reiziger badend in zijn bloed, met verscheurd© kleederen en verbrijzeld bekkeneel liggen. Zij verzorgden hem zoo goed mogelijk en toen de man ter bezinning kwam, kon hij. verhalen dat hij in het rijtuig aangevallen was door eenen onbekenden kerel, die in de statie van Baker street in hel rijtuig gestegen was. De onbekende was eensklaps op hem gesprongen, waardoor hij geen alarm kon geven. De schurk had op hem een revolverschot onder de kin gelost, waarna hij weggevlucht was. Do spoorwegwerklieden ontmoetten kort daarna oenen verdachten kerel, die op de baan rondzwierf. Hij is aangehouden en aan de policie overgeleverd. De toestand van het slachtoffer van den aanslag is onrustwekkend. HOLLAND. Verdacht overlijden Aan boord van eenen sloomer,uït St-Peters- burg aangekomen, is een matroos bijna schie lijk overleden, te Ymuiden. Het schip is onmiddelijk in karantijn ge steld. Een onderzoek is geopend om te zien of de overledene niet aan cholera bezweken is. FRANKRIJK Vreeselijke misdaad Dinsdag morgend hebben landwerklieden in een koornveld te Bondues het lijk gevon den van den koewachter Van Damme, 12 jaar oud, die sedert 12öa Juli verdwenen was. Het kind was vreesol ijk verminkt gewor den. Het lijk verkeerde in vergevorderdon staat van ontbinding. Zijne kleedoren werden eenige stappen vorder gevonden. De bissohop van Passau erg ziek Baron von Ow, bisschop van Passau, word eenige dagen geleden door eene giftige vlieg in de hand gestoken. Eene bloedvergiftiging volgde en Mgr. von Ow moest zich te Munchen in een gasthuis laten verzorgen.Eene heelkundige bewerking had plaats, doch doze gaf den gewenschten uitslag niet. De toestand van den prelaat boezemt hevige onrust in. Dramatische zelfmoord. De mijnwerker Jean Courbon, die in de mijnen van Lacombelle, afgedankt was is in den put gesprongen. Eenige bloedige over blijfselen van zijn lijk werden 340 meters diep terug gevonden. DU ITSCH LAN D D© spioenen De Lokal Anzciger meldt dat het onder zoek over den aanval van eenen militairen jpost te Nedlilz-bij-Potsdam, bewezen heeft I dat hier nogmaals een geval van spioeneering I in 't pel is. Rpeds werden verscheidene pogingen aan gev end om te trachten Duitsch schietpoeder en Duitsche wapenen te bemachtigen. ent Rybaeh gepleegd. De wraak dor eigenares. Onlangs werd te Buda Pest eene betoogïng gehouden tegen de overurevene huishuur. Aan het hoofd der belooging stond M. Charles Ussar, lid van het Parlement. Gisteren kreeg M. Ussar van zijne eigena res bericht, dat zijne huishuur met20°/o zou opgeslagen worden. De eigenares wreekte zich dus op die ma nier. Eene kloosterzuster, dokter In wijsbegeerte. Te Lemberg heeft eene kloosterzuster, Moj. Cecilia Lubienska, haar examen van doktor in wijsbegeerte met goed gevolg af» gelegd. Zuster Lubienska was hoofdonderwijzeres in een hopger gesticht te Kolomea on had eenige weken verlof genomen om haar examen voor te bereiden. Tot hiertoe word, in Europa zulk geval nog niet gemeld. ZWITSERLAND. Slachtoffers van het gebergte. Op zoek zijnde naar Eclelweiz, op den Sausthall, gleed de handelaar Balmer, van Wilderswil, uit. Men vond eenige uren later zijn vreeselijk vermorzeld lijk in eene kloof» RUSLAND De cholera Uit St Petersburg wordt gemeld dat do cholera zich zeer snel verspreidt in de dor pen. Meer dan 65,000 gevallen zijn vastge steld geworden. Het getal overlijdens bedraagt bijna 50 °/0. Do kolenvoortbrengst is met 60 ver minderd. De nijverheid ligt allerwege stil en de spoorwegen worden niet meer gebruikt. De onwetendheid der boeren en het gemia aan afdoende geneeskundig^ hulp maken den strijd legen de smelziekte zeer moeilijk, zelfs onmogelijk.- Professor Rein en talrijke andere genees- heeren zijn door het gouvernement naar do Zuider provinciën gezonden, om zooveel mo gelijk don vreesclijken geesel tegen to hou den, bijzonderlijk in de mijndistrikten. BULGARIË Eene mijn ontploft. De geniesoldaten maakten te Sofia eend mijn gereed voor do regimentsfeesten, toen het toestel ontplofte. Negen soldaten werden gedood en 5 anderen, waaronder een luitenant erg gekwetst. AZI Het bezoek var» den Dultschen kroonprins aan Japan. Volgens de Duitsche Postzou do keizer lijke prins tijdens zijn bezoek in het verre Oosten, vijftien dagen to Tokio blijven, al waar hij do gast zou zijn van den Mikado. De uitnoodiging zou reeds verscheidend weken te Berlijn toegekomen zijn. Overstroomingen In Japan. Overvloedige stortregens hebben ovor do provincie Chizouoka gewoed. Honderden huizon zijn onderwater gezet. Verscheiden® treinen ontriggelden. Het getal slachtoffers is nog niet gekend. De regen duurt voort.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1