BUITENLAND. Kleins KiMerea, groote Menseden 'T EEN EtTT ANDER Eene Amerikaansclis geschiedenis De raap van de Pluvicse Zestiende jaargang n' 800. 72 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 12 Oogst 1910 Telefoon 114. V uitgaaf, 6 ure 's avonds Staatkundig Overzicht Katholieke overwinning te Napels. Het Staatsblad HOLLAND. FRANKRIJK DUITSCHLAND ITALIË. ENGELAND ABONNEMENTENs Zos maand 4 frank. Eon jaar 3 fi-aisk. Inschrijving in alle poslbureelen en tenburoele dezes: Kerkstraat, 9, Aalst. BckUiup en Redakiie i Kerkstraat9, AALST. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuurder Volksstem J. Van Nuffel-De Gendft Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST^ Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te I 4® bladz. per kleine regel 0,20 £r. I 3® m m m 0,30 £r.' hiiren, tekoopen, over te nemen enz., I 2s 1,00 fr. en 2,00 fr 40 centiemen voor 2 groote regels. I Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr.' In zijn blad van 9 Augustus neemt Le Peuple de socialistische gazet van Brussel hot volgend artikel over van do Metropols uit Antwerpen 's Zomers, ten viere, wanneer de volkskinderen uit de school huiswaarts keeren, spelen zij in de straten en het is waarlijk belangwekkend somtijds om zien, hoe vindingrijk ze zijn in hunne spelen. Een niets is hun genoeg om zich te vermaken: een waterplas, een stop, eenige knikkers somtijds minder nog. Hunne kleine verbaasde gezich ten drukken de vreugde uit, hun arme magere lichanmkens schudden van 't lachen en het doet goed zulks te zien. Zij zijn bevallig, de kleintjes, die zich met zoo weinig tevreden stellen en ondanks zich zelf, wanneer men ze ziet, denkt men aan de anderen, aan de rijken, aan diegenen welke wonderlijke speeltuigen en verstrooiingen van allen aard hebben en die niettegenstaande dat, dikwijls klagen van verveling en reed; den schijn hebben van kleine op- geblazcnen. Hierop voegt Le Peuple de vol» gende bedenking liet is niét. alleen in de houding van de kleinen dat de tegenstelling uitkomt; vergelijkt het krachtig gebaar van den werkenden man met dit van de luiaards van het strand. Na een dag vermoeiens- werk gaan ze met het hoofd rechtop, hlijstappend en vol levenslust, terwijl de anderen die daar vadsig aan het zeestrand neerliggen zich tot doodens toe vervelen. Hier nogmaals doet de wet van den arbeid zich gevoelen. ITetgene de Peuple daar zegt van de werklieden, is volkomen waar, wat de kristene maar geenszins wat de socialistische werklieden betreft. Is het niet algemeen gekend, dat vloeken, dat tieren, dat verwenschen, dat mor ren van de roode werklieden. Zijn het niet de socialistische werklieden, vol haat en nijd gepompt door hunne orga nen, die met vonkelende oogen de menschen beschouwen die maar een col of een cravat dragen En sedert wanneer kunnen de menschen geluk kig' zijn, wier hart verteerd wordt door immer woedenden haat en nijd tegen de bezittende en tegen de geloovende kL.sse. Maar hij onze kristene werkmen- schen daar is moed en hoop en leven te beschouwen, daar heerscht deugd en vreugd. Wandelt maar in de velden en slaat den landbouwer, den akkerman gade. Al zingende is hij aan 't zaaien, maaien, pikken of ploegen. Hartelijk en smakelijk zal hij lachen als wij hem aanspreken. En t' huis aan den haard, daar leeft hij gelukkig met vrouw en kinderen. Hij geniet het huiselijk ge luk, omdat hij het begrijpt. Bij de socialisten is het echt huiselijk geluk onbekend, zij immers, zij zijn aanhan gers, verkondigers der vrije liefde, de vernietiging dus van alle huiselijk le ven, zij zijn de aanbidders van den Slaat en zij verloochenen hun eigen kroostimmers volgens hunne nood lottige, hartelooze leering hoort het kind niet zijne Ouders maar het hoorl den Staat. Onbekend dus onk bij hen die zal vende, verkwikkende, alies-overheer- schendo kinder-en ouderliefde. Daar inde harten van do socialistische vol gelingen kan er geene tevredenheid te vinden zijn, want alles, volstrekt al les staat tegen hunnen dank zoo de maatschappelijke orde, zoo de maat schappelijke standen, zoo het heden- daagsch familieleven, zoo het heden- daagsch huisgezin. Zij zijn dus geheel en gansch ontevreden, en waar geen tevredenheid heerscht is er onmoge lijk gelukte vinden. Waar de Peuple dan zoo hoog opvliegt, met de gulle vreugdeteekenen van ons arbeidende volk, daar verdedigt het blad recht streeks onze kristene werklieden en ook rechtstreeks den katholieken gods dienst en den katholieken leer in zijne gevolgen, want de godsdienst alleen brengt tevredenheid en rust aan de ver schillende en vooral aan de lijdende menschen en met de tevredenheid en de rust het geluk en don vrede. yres*jar,ïeig. 12 Augusti 1853. Geboorte, te Kortrijk van den heer August Delbeke, oudrminisler van Openbare Werken. ifiaamssh mistiaalistcnkon- gres. Dit kongres dat Zondag en Maan dag aanstaande te Brussel zal gehouden worden, schijnt een buitengewonen bijval te zullen gonieten. Meer dan duizend maat schappijen uit gansch het Vlaamsche land zullen Zondag te Brussel samenstroomen om de belangrijkste punten tot verbetering der Mutualiteit te bespreken. De stoet zal om 10 ure voormiddag vormd worden aan do statie van Schaarbeek. Hei budget der tentoonstel liny. Dit budget bedraagt 20 millioen frank. Het plaatsrecht in de tentoonstelling heeft zes millioen frank opgebracht. De tombolas ook zes millioen frank toelagen,zoo bekomt men reeds 14 millioen. De zes over blijvende millioen franken, zullen meer dan aangevuld en zelfs overtroffen worden door de abonnements en ingangskaarten. Zoodat liet kapitaal van twee millioon franken door de'.aandeelhouders gestort onaangeraakt zal kunnen blijven. Esperanto. Het zesde wereld- kongres der Esperantisten zal dit jaar te Washington gehouden worden, van 14 lot 20 Oogst aanstaande. De regeering der Vereenigde Staten heeft de gezanten aller landen in Amerika verblijvende, aangespoord om bij de gouvernementen die zij vertegen- woordigei^pogingen aan te-wenden om afge- veerdigden naar dit kongres te zenden. Terloops zij hier aangestipt dat niettegen staande al deze bescherming het voorzeker nog lang zal aanloopen vooraleer eene wereldtaal in zwang zij. Na zooveel eeuwen heeft men voor den handel nog niet kunnen bekomen hetgeen do H. Kerk reeds zoo lang bezit. Zij immers drukt zich uit in de Latijn- sche taal en allo har" bedieners, verspreid in gansch de wereld, onderhandelen met hunne overheid in deze wereldtaal. De Belgische handel.— Uit het zesmaandelijksch verslag, opgemaakt den 1 Juli laatst, blijkt dat de Belgischen handel meer en meer toeneemt. De douanenrechten hebben 16 ten honderd meer opgebracht dan in de zes eerste maan den van 1909. Hooge bezoeken» Prins Eitel Frederic, zoon van den Keizer van Duilsch- land en zijne vrouw prinses d'Oldenburg zijn op dit oogenblik te Brussel. Zij bewaren een volledig incognito en doorloopou de Tentoon stelling als eenvoudige burgers. Ook prins Leopold van Saksen Goburg, zoon van prinses Louiza van België is op dit oogenblik le Brussel, bij zijne moei, prinses Clementina. Nog al een kongres. Het is dit de- nationale gemeentebedienden. Het zal gehouden worden te Brussel van 14 tot 16 Oogst aanstaande. Zondag om 9 uren s morgens, groote verwildering ten slad- huize. Nog gersaniten der Si. Gaafsabdij,Er dient hier opgemerkt to worden dat do St.-Baai'sabdij, sedert de jaren 1500 niet meer door de kloosterlingen betrokken was en dat het naderhand was dat deze gruwelen moeien gebeurd zijn, ofwel ten tijde der Spaanscho heheersching, of nog later, ten tijde der beeldstormers. Do ouds- heidkundige, de heer Van Werveke, van Gent, doet opzoekingen om de zaak op te klaren. Sterrenregen;- In de nachten van heden lot 14 Augusti aanstaande, zal men, indien de hemel helder is, getuige kun nen zjjn van eonen prachtigen sterrenregen. Onze spoorwegen. De Belgi sche spoorwegen hebben in do maand Juni meer dan zeven millioon fr. opgebracht. Zij hebben dit jaar 292.300 fr. gedurende die maand moor ontvangen dan in 1909. Sneeuw.In het Gantalgebergte iu j Frankrijk iieeft het overvloedig gesneeuwd, i Sneeuw in de maand Augusli is waarlijk j wonderlijk. Keizerlijk bezoek. Hot is den 171 October aanstaande dat de keizer en de kei- zerin van Puilschland oen officieel bezoek i aan ons vorstenhuis zullen brengen. Frankrijk. De voorzitter der Republiek geeft voortdurend gehoor aan zijn goeder- tierend hert. Nu is het zekere Mag at, 23 jaar ouddie door de jury van Savooie ter dood teas verwezen, die zijne straf ver anderd ziet in eeuw igdurenden dwangar beid. Spanje. De Spaansche gezant, de heer Ojeda, is gisteren te Sint Sebastiaan aange komen met het anltooord van het Vatikaan en heeft langen tijd met de ministers onder handeld. Nadere inlichtingen ontbreken nog. Het is Z. H. de Paus zelve, die de grootsche betooging der Spaansche katholie ken heeft verboden en die nog gedurig hen aanspoort tot halmieDeze weerdige en ver zoeningsgezinde houding wordt door alle vredelievende en weldenkende personen niet lof begroet. Oostenrijk. Ter gelegenheid van den SO°" verjaardag van Keizer Frans Joscjih, uilen er herianerinysposlzegels vervaar digd worden, alwaar de jaartallen 1830- 1910 zullen op prijken. Zij zullen maar tot het einde van hei jaar geldig zijn. Turkyë. De bescheimiing smog endheden hebben aan Turkyë laten weten dat zij nooit zullen toelaten, dat er bewoners van hpt eiland Kreta zouden deel maken ran den Griehschcn raad. Bijgevolg is de verkiezing van een Kretijner ongeldig verklaard. Bulgarië. De minister van oorlog heeft aan het kabinet der regeering lezing gege ven van het verrèlag der reis en der onder handelingen des kojiings met de vreemde mogendheden. Er wordt daarin verklaard dat er groote politieke hervormingen in dit land gaan op touio gezet zoorden. De Bulgaarsche regeering heeft klachten gezonden aan alle de vreemde mogendhe den, ter oor zake van de schandelijke e>\ vreemde gruwelen welke de Turken op de Bulgaren, in Macedonië verblijvende, ple gen. Ondertusschen heeft de regeering 60,000 soldaten Jer reserve onder de wapens geroepen. 'V De stad Napels, meer dan 500,000 inwo ners tellende, gekend om hare uitzonderlijke ligging aan het zeestrand, komt eene prach tige en volledige overwinning te schenken aan de katholieken. Meer dan een volle jaar hadden de Napolitaansche katholieken ge werkt en vooral op maatschappelijk gebied. De anti-katholieken hadden als een man blok gevormd tegen de katholieken. Het heeft niet geholpen. Do katholieken van Napels komen met eene volkomene en volledige overwinning uit den strijd. Ziedaar don uit slag van het volhardend werken. Diplomatisch korps. Worden gezant schapsraadsheer benoemd M. de Raymond, sekretaris van het gezantschap van België bij den H. Stoel M. Peltzer, sekretaris van het gezantschap bij den Keizer van Duitschland M.M.Charles de Royer, graaf de Liedekerke en graaf d'Oultremont, worden gezantschaps- sekretarissen van Ist® klas benoemd baron de Traux de Wardin, wordt gezantschaps- sekretaris van 2,le klas benoemd M. Guy Heyndrickx, wordt gezantschapsgeattacheer- de benoemd. Staatsspoorwegen. Het ontslag der hee- ren Cauchie, Devienne, Cardinal en Renard, hoofdlreinwachters, word! aanvaard, zij mo gen hunne rechten op pensioen doen gelden. Verscheidene dagbladen hebben gemeld dat dertig aartsrijke New-Yorkers in een speelhuis aangehouden werden. Nadere inlichtingen zijn nu toegekomen, en ziehier wat er eigenlijk gebeurd is. Te Narragausett Pier, in Rhode Island, eene badstad waar het gewoel van Newport niot te duchten is, hadden een dertigtal mil- joenenhezitiers eene club gesticht. Daar werd eiken avond gespeeld. De poli- ciekommissaris van Narragousett dierf er niot binnendringen, daar hij wist dat hij onvermijdelijk zijne plaats zou ontzegd worden. De zoon van eenen gewezen kandidaat meier van New-York, William Ivins, besloot alsdan zelf den club to doen sluiten. Hij go- lukte or in den onderkommissaris Cross te overhalón en deze bracht vijf policiemannen mede. Van kop tot teen gewapend, drongen deze in de speelzaal, waar een dertigtal mannen en eenige vrouwen rond de speeltafels zaten. Verscheidene vrouwen vielen in bezwij ming bij het zien dor gewapende policie mannen. De spelers gaven valsche namen op, doch Ivins, die ook aanwezig was en lion allen kende, zegde wie zij waren. Do inzetten, ongeveer 150,000 fr., wer den aangeslagen, en de policiemannen gin gen vertrekken, toen de policiekommissaris zelf, aan het hoofd cener afdeoling agenten, Crossen zijne mannon aanhield, voor onge oorloofde woonslbetreding en dragon van verboden wapens. De spelers waren natuurlijk zoer tevreden ovor het vérloop der zaak, doch van de 150,000 ba-li ekens was goen spoor moer te ontdokken. Cross en zijn agenten zijn opge sloten. De ware oorzaak dar ramp. In het Fransch ministerie van zeewezen, ziet men nu in, dat het betreurenswaardig is, dat er daags na de ophaling der Pluviöse geene kommissie van scheepsofficieren be noemd werd, om de oorzaak der ramp te be- studeeren, om de fouten welke nog aan de onderzeeërs zijn te herstellen of te volmaken. Zij zouden eene fout gevonden hebben, welke overigens op alle onderzeeërs gelijk de Pluviöse bestaat, en te Kales een belang rijken rol schijnt gespeeld te hebben. Men is nu overtuigd, dat de ramp te wijten is aan eene kortsluiting (court-circuit) in de elektrische leiddraden, voorgekomen ©enige minuten voor do aanvaring. Deze kortsluiting zou geen gevaar bijge bracht hebben, indien elke leiddraad, van de accumulators uitgaande, zelfstandig inge richt was, 't is te zeggen, aan de andere dra den niot raakte. Op do Pluviöse, evonals op de andore on derzeeërs van hot stelsel, liepen de draden in groep, do eene naast de andere. Wanneer de eerste kortsluiting plaats had, verspreidde deze zulke hevige hitte, dat de loodjes der andere draden ook smolten, oene reeks kortsluitingen verwekkende, ten ge volge waarvan weldra alle draden in brand scholen, eenen verslikkonden rook versprei dende. De ongelukkige matrozen, reeds half ver stikt, bevonden zich in de duisternis. Zij konden de elektrieke stijgtoestellen niet in werking brengen.... de kabels waren verbrand. Allen vereenigdon hunne krachten om het stijgloeslcl in beweging te *engen en lukten er in. Zij beproefden het hnlpïicht te ontsteken, doch do elektrische stroom moest ook langs de zelfde leiddraden komen, en allen waren vernield. Toen zij langzamerhand in de duisternis stegen, werd de Pluvicse door do Pas de Calais getroffen, met het ongelukkig gevolg dat men weet. Het schijnt dus volstrekt noodig, zelfs hoofdzakelijk, dat de leiddraden van den elektrieken stroom, allen afzonderlijk ge plaatst worden, om het gezamentlijk ont vlammen der draden te beletten, De romp der Pluviöse zal hersteld worden daar het schip niet zoo erg getroffen werd als eerst gezegd werd. Rond Maart 1911 zal de Pluviöse terug in dienst zijn. Het is de cholera Het officieel onderzoek door de genees- heeren van Ymuiden gedaan, heeft bewezen dat de matroos van den Russisclien stoorner aan cholera bezweken is. In beroep De bisschop van Arras, die eenigo maan den geleden veroordeeld werd 500 franks schadevergoeding te betalen aan de Onder wijzersmaatschappij, heeft beroep ingeslagen tegen het vonnis. Trelnontrlggeling Een koop waren trein, uit Saint-Flour naar Severac rijdende, is tusschen de statiën van Monastir en Banassac ontriggeld. De lokomotief en een tiental wagons rol den in eene rivier. Een remdraaier werd onder eenen wagon vorpletterd. Door eenen schuldenaar gedood. De kleermaker Le Du, van Bourg-Tré- voux, had zich naar Locquillec begeven, om er bij zekeren Derrieu eene geldsom le gaan opeischon. Le Du kwam niet meer te huis, en toen men op zoek ging, werd zijn lijk in een veld te Locquillec gevonden. Het parket ging ter plaats een onderzoek doen en Dorrieu werd aangehouden. In 't nauw gebracht, bekende hij Le Da vermoord to hobben, omdat deze hem be dreigd had.' De lijkplechtigheden van den vermoorden I agent Woensdag werd het lijk van den ongeluk-! kigen agent Pelter, te Parijs doodgeschoten,! ter aarde besteld. Talrijke kronen waren op de lijkkist neer gelegd. Ook de moeder van den moordenaar had eene kroon gezonden. President Fallièros, M.'Briand en do mi-: nisters hadden zich laten vertegenwoordigen, j Op hot kerkhof werden lijkredenen uitge sproken door den policieprefok t en den ondervoorzitter van den municipalen raad. Een policleagent gedood te Lyon Tweo valschmunters die in eene herborg te Lyon een valsch vijffrankstuk hadden uit- gegeven, waren op het punt aangehouden lo worden, toen zij hunne revolvors trokken oil op de agenten vuur gaven. De policieagent Grillet kreeg oenen kogel door het hoofd en werd op don slag gödood. Een werkman zotte met oenen anderen agent den moordenaar achterna, doch do ke rel loste nog een schot en do workman, Pio- ter Gentil genaamd, werd erg gekwetst. Do policieagent loste alsdan eon geweer schot op den kerel die getroffen werd. ZieDde dat hij ging gevat worden, joeg deze zicli eenon kogel door den slaap. Hij werd in wanhopigon toestand naar het gasthuis gebracht. De identiteit der twee valschmunters is onbekend. De policieagent Grillet laat eene weduwe en twee kinderen achter. Het gevaar der electricitelt. Eene afdeeling dragonders deed nabij Metz proefnemingen mot telefoontoestellen, toen een draad op eenon elektrieken kabel der werkbuizen van Rombas viel. Een soldaat word door den sterken stroom getroffen en viol doodgebliksemd neder. Een schildwacht zinneloos geworden. Nabij het schietveld van Moutz, hoorden de soldaten 's nachts twee vuurschoten los sen. Zij snelden naar het wachthuis van den soldaat Sabel, en vonden dezen weenend ten gronde liggen. Hij was niet gekwetst, en verklaarde een zij nor gezellen doodgeschoten te hebben. Zijn geweer was echter onaange roerd, en terwijl men hem verder ondervroeg werd hij plotselings razend zinneloos. Het onderzoek bewees dat tweo vuurschoten ge-, lost werden in de richting van* Sabel, en dat de man door den schrik zinneloos werd. Door bleën gedood. Do hovenierster Knipper,was in haren tuin leren aan het afslaan toon zij toevallig eeneni rieënkorf omverwierp. Onmiddelijk werd zij door de bieën aangevallen en zoo erggestraald dat zij kort nadien in do ijselijkste pijnen be-i zweek. Een vlieger gevallen. Door hel breken van zijn stuur is de vlie-' ger Oscar Heim, tijdens de meeting van Jo- hannisthal van oone hoogte van 70 tot 80 m. gevallen. De vlieger werd buiten kennis van tusschen zijn verbrijzeld toestel gehaald. Zijn. toestand is wanhopend. Streng gestraft. Een soldaat van het 8® kurassiers, die de paarden te drinken gaf, nam ook een teugjei water. Do onderofficier Cogh verbood hem zulks, waarop de soldaat antwoordde dat hij toch' ook mocht drinken. i De onderofficier mishandelde dan don soI-| daat met eenen bezemsteel, tot hjj bewuste loos neerzonk. Do soldaat werd daarbij voor don krijgsraad verzonden, die oordeelde dat^ Cogh misschien wat hevig geweest was, doch joed de tucht had gohandhaafd. De soldaat kreog 2 JAAR EN 3 MAANDEN GEVANGt wogens ongehoorzaamheid. De slachtoffers van het gebergte. Eene groep Engolsche bergbeklimmer* heeft in eene groef op don Gribolo twee vreeselijk vermorzelde lijken gevonden. De igelukkigen waren van eene hoogte van )0 moters gevallen. De lijken zijn herkend geworden als deze van de twee zonen van generaal Segato, oud algemeen sekretaris van het ministerie var Oorlog. De fruitoogst Na de kersen en de aardbeziën zijn nu ook de pruimen in Engeland totaal mislukt. De vreemde uitvoerders zullen er dus voordoe- lige zaken kunnen doen. De geheimzinnige misdaad in eenen trein De aangohoudeno kerel Is stellig door het slachtoffer herkend gowordon. Do aanvaller weigort te zeggen wie hij is en waarom hij M. Frost aangevallen heeft. Mon denkt met eonen zinnelooze te doen toj hebben.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1