Do puinen van Se Belgische Hallen Een woord aan onze kleine burgerij 3=llene onherstelbare schade. 'T T - CN Nadere bijzonderheden Indrukken van onzen reporter Hoe het Tuur zich verspreidde Zestiende jaargang n' 830. 73 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dsjnsdag IS en Woensdag 17 Oogst 1980 j» A3GNNER3 EISTEN 9 Zes maand 4 frank. Een jaar 3 frank. Inschrijving ia allo postbureelen en ten bureelo dezes: Kerkstraat, 9, Aalst. Beef uur* en Redaktïe i Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 8 84. 1' uitgaaf, 6 ure 's avonds Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Waffel-De Gentii Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN s Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALSTX Groote aankondigingen en clichés volgons aoceord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te horen, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4* bladz. per kleine regel 0,2# fr. 3* m m m 0,30 fr». 2* «t w 1.00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke hereteflittge* per regel 2;0U fr* Mc De brand der Wereldtentoonstelling Verschilligc bladen vestigen de aan- dacht hunner lezers op eenen toestand, die hoogst belangwekkend is De strijd tusschen de kleine burgerij en de samenwerking. En als redmiddel om dien huidigen toestand te verbeteren, wijzen zij insgelijks op de vereeniging en de samenwerking der belangheb benden. Wij zijn bet eens om te bekennen, dat do vereeniging en de samenwer king hoogst dringbaar zijn, om ons volk te redden van den ondergang, die zijn bestaan zoo zeer bedreigt. Op onze beurt, willen wij onze lezers voor oogen leggen, welko buitenge wone macht eene samenwerking kan te weeg brengen en welken grooten invloed zij kan uitoelenon op econo misch gebied. In Amerika, waar de trusts aan bet orde van den dag staan, heeft de bur gerij zich vereenigd en zij is er in ge lukt op bare beurt coöperatieven tol stand te brengen, die aan de concur rentie der millionnairs het hoofd kun nen bieden. Opdat niemand in dien strijd strijd voor het leven, mag men zeggen zoude uitgezonderd wezen, zijn de aandcelcn in die bur gersmaatschappijen uiterst gering. De kapitalen der grootste onderne mingen jsijn aldus samengesteld door stortingen, die soms niet meer dan vijf en twintig franken bedragen. Is het niet aan de samenwerking der neringen en ambachten te danken, dat koophandel en nijverheid in de 14do en 15d0 eeuw met zooveel luister bloeiden in ons Vlaanderenlana. Alle vakgenooten waren toen veree nigd. Zij deden gezamentlijk hunne aankoopen en trokken daaruit hun eer ste profijt. Gezamentlijke pogingen werden ook ingespannen om de nijver heid op te beuren en zoo konden onze koopwaren wedijveren met die der grootste vreemde natiën en staten. Toen bloeide do toestand onzer bur gert;- Getuige daarvan de intrede van Koning Philips de Scboone te Brugge, wanneer de Koningin van Frankrijk, in bare eer gekrenkt, door de weelde onzer burgers, uitriep Ik meendé hier alleen Koningin te zijn, en ik zie er met duizenden rondom mij. Ge tuige daarvan nog de groote sommen geld, die toen door onze burgers aan koningen en vorsten wérden geleend en dikwijls als geschenk werden gege ven. En heden nog, vinden wij onweer legbare voorheelden van wat samen werking vermag. Slaan wij een oog op de cijfers, die ons den toestand der spaar- en lijfrenlkassen, zoowel van Staat als van andere maatschappijen, doen kennen. Zijn wij niet verbaasd, als wij lezen, welke overgroote som men daar hijeenstroomen. Welk kapi taal, dat zonder twijfel zoude kunnen wedijveren met de borgsommen van bijna al de andere maatschappijen En 'tis nochtans geweten, dat het onze burgerij is, die hot grootste aandeel heeft in die. gestorte sommen. En zou onze burgerij dusdanige macht voor niets tellen, in dien strijd waar het haar eigen zelfbestaan geldt Door hunne samenspanning in de steunfondsen, hebben gansche bevol kingen, gedurende lange maanden, kunnen wederstaan in tijde van werk staking, niettegenstaande do belang rijke verliezen, die zij te weeg bracht. Do voorbeelden zijn voldoende, den ken wijom te besluitenEn nochtans, bestatigen wij, dat men die wettelijke1 schikking op vele plaatsen nog niet te nutte beeft gemaakt. Dat is, zonder twijfel, eene leemte, waarop wij de aandacht trekken van dipgene, die met den huidigen toestand onzer burgerij bekommerd zijn. En wij, wij besluiten zoo onze' kleine burgerij thans in eenen 'slechten toestand verkeert, doch moet men niet wanhopen over hare toekomstige op beuring. Onze burgers zijn machtig genoeg wij hebben het bewezen doch, hunne macht moeten zij behen dig weten te gebruiken, om uit den strijd, dien zij heden te voeren hebben, zegevierend op te staan. Verjaringen. 10 August! 1S31. Terugkomst in do hoofdstad van Koning Leopold I na de noodlottige veldtocht der tien dagen. Do dappere vorst wordt geest driftig toegejuicht. 10 Augusti 1906. Opening te Doornik van het XVII0 Congres van het H. Sacra ment. Kardinaal Vannuttelli, legaat van den II. Vader, doet zijne plechtige uitrede. 17 Augusti 1873. Wet over hot gebruik -dor Vlaamscho taal voor de rechtbanken. 17 Augusti 1891. Dood te Leuven van M. Thonissen, loeraar bij do hoogeschool, gewezen minister van Binnenlandsche Zaken. 17 Augusti 1892. Dood van M. De Wael, burgemeester van Antwerpen. Dg wreesm^eSsngeiï te Brus sel. Men kan zich moeilijk een gedacht vormen van het buitengewoon groot getal vreemdelingen welke gedurende deze dagen te Brussel verbleven. Het weder was aller prachtigst en door een gelukkig toeval volgt den hoogdag op don Zondag hetgeen de reis kaarten gaan en keeren vier dagen geldig maakt.Een groot getal bijzondere treinen ge- voogd bij de duizende reeds bestaande, brach ten uit allo richtingen eene zee volk in de hoofdstad. Bijzonder talrijk waren do be zoekers uit Frankrijk. Wij moeten hulde brengen aan het bestuur der spoorwegenom de regelmatigheid waarmede allo treinen zonder stoornis hunnen doortocht op de ijzeren wegen hebben gedaan. KeiifiP Wilhelm Sa Brussel. Duitsche bladen kondigen bijzomlerheden af over het verblijf van keizer Wilhelm te Brussel. Aan 't hof te Brussel weet men daarvan weinig of niets en naar 't schijnt, is het tijdgebruik van den keizer te Brussel, te Berlijn geregeld. Do aankomst zoo plaats hebben in de Noordstatie, prachtig versierd voor de ge legenheid en de rit naar het paleis van Brus sel zou geschieden tusschen troepen langs weerszijden der straat opgesteld. Den avond der aankomst zolf heoft 't paleis van Brussel een groot galafeestmaal plaats. Den 18 October wordt de tentoonstel ling bezocht en een ontbijt aldaar genomen. Des avonds, maaltijd in het Duitscli gezant schap. Den 19, uitstap naar Tervueren, be zoek aan de stad, maaltijd ten paleize en galavoorstelling in de Munt. Donderdag 20, afreis naar Berlijn. Een goed voorstel. De land meters hebbert te Brussel congres gehouden. De heer Beco, gouverneur van Brabant, heeft er gesproken en den wensch uitgedrukt dal de notarissen zouden gehouden zijn, een omstandig plan tc voegen bij de verkoopakte van de eigendommen die zij verkoopen Dat zou voorzeker vele botwistingen en processen vermijden. Maar IVJontréal. Mgr. Hcylen, bisschop van Namen, is op weg naar Kanada, om hot internationaal H. Sacramentskongres van Montreal voor te zitten. Den 20 dezer zal hij to Londen inschepen. De Kening wan Spanje 4e Oostende. Koning Alfons XTTI is Zondag te Oostende zijnen oom, aartshertog Ferdinand komen bezoeken. Koning Alfons bleef slechts eenige minuten aan wal en vertrok daarna terug naar Gowea, 't Was e6Ö neerlijke avond, 't weder zacht cn aangenaam. We komen juist voor den monumentalcn ingang dor Belgische afdee- ling. Vermoeid van de wandeling, rustte ik uit in een dor talrijke zetels, 't Was 2 minu ten voor negen ure en men verwachtte elk oogenblik net ontsteken der algemeen© elek- triksche verlichting dor hoven. Nauw brandt er een deel, toen eensklaps boven het dak van den linkervleugel der Belgische hallen zich eene fijne rookwolk verheft. De kreet Brand weerklinkt langs alle kanten. De rookwolk verdikt en nauw verloopon 3 a 5 minuten of langs alle kanten lekken lange vuurtongen door 't dak en koepel. 10 minu ten na 9 ure staat don linkoringang in vollen gloed. Het volk, verspreid in do hoven, komt toegesneld men loopt van links naar rechts, als zinneloos roepend, huilend, tierend, elkeen is ontdaan, bleek, hijgend, d'een balt do vuisten, d'andoro jammoren, genen weenen. Pompiers komen toegesneld in volle vlucht, bellende, trompettendedarmen wor den ontrold en aan de waterleiding gehecht. Helaas, er is geeue de minste watordrukking en alhoewel men met 10 lansen to gelijk het vuur aanvalt, kan men hoegenaamd niets goeds verrichten. De linkervleugel geraakt in vollen gloed, een ijselijk gekraak laat zich hooren en de koepel stort in, onder de zwaro dracht van den overgrooten elektrik schen kroonhister, die hoog aan het gewelf hangthoogo rookwolken, waarin millioo- nen vuursprankels en vonken dooreenwenlo- lon, stijgen uit den vuurpoel op en worden door den steeds stijgenden wind weggejaagd. Gelukkig blaast de wind de vlammen van de Hallen weg naar den ingang van do Avenue De Mot, anders ware de heole tentoonstel ling in enkele minuten in eenen ijsolijken vuurgloed herschapen Men spruit en bluscht wat men kan, de pompiers trachtten de bu- reelen te redden, doch te vergeefs Wat hel pen eenige lansen tegenover het krachtvol element, het schrikkelijk vuur, dat ijselijk woedt en op eene bijzondere wijze gevoed wordt door het houten geraamte, dat het plaasterbeplaksel draagtAlhoewel men van de plaats waar wij ons bevinden do voorfa- $ade niet kan zien, verraadt de hevigheid van den vuurgloed dat gansch do Engelsche afdeeling en ook Brussel-Kermis in volle vlam moet staan. Op dit oogenblik doven eensklaps de elek- trikscho booglampen uit en zijn de hovingen nog slechts verlicht door den vuurpoel. En do wind hitst het vuur maar steeds met nieuwe macht aau In den beginne dacht elkeen dat het vuur zich bij het linker deel der hallen zou beperkt hebben, maar thans neemt het eene nieuwe richting. IJselijk traag, doch onverpoosd, langzaam, kruipende lijk eene slang, breiden de vlammen zich uit en weldra staat de middengang insgelijks in vuur Thans vorsproiden do vlammen zich met eono wanhopige snelheid9 en rond 9 3/4 ure staat tarerid, loeiend, golvend, verheffen zich on metelijke vuurtongen. Plots kraakt het door d'heolen bouw, en zie daar koert majestueus en grootsch 't eene deel na 't andore naar binnen, brekend, rukkend, scheurend, val len de bogen waarboven de prachtige stand beelden cn figuren prijkten in den vuurgloed! Het schouwspel is zoo hartverscheurend, zoo wanhopig en smartend maar ook zoo statig majestueus grootsch en onbcschrijllijk in drukwekkend, dat ik op dat oogenblik mijne tranen niet kan weerhouden en ik mij wee- nend op eenen stoel laat vallen De hitte wordt ondragelijk en alhoewel ik mij 100 meters van den vuurpoel bevind moet ik mij verwijderen. Ik begeef mij door de Natiënstraat. Overal, in de kleine pavil- loenen redt en vlucht men wat kan. Op orde der policio stampen de gendarmen in al de drinkkraamtjes, winkels on pavilloentjens die gesloten zijn, de ruiten aan stukken met de kolf der geweren om op die wijze de gas- compteurs lo kunnen sluiten. Het rinkelen der ruiten, het verbrijzelen der venstors, bot heen en weer loopen der bedienden en poli-, cie, alles verlicht door den vuurgloed is fan- tastiek en doet onwillekeurig aan eene ijse- lijke verwoesting denken, waarin zinneloozen als bozetenen to werk zouden gaan. In de- Natiënstraat kan men 't vuur beperken aan de inrichting van do Gul° Bovril. Do pompiers hespuiten do wanden der tegenover staande- gebouwen die door de warmte van den vuur gloed schrikkelijk verhit zijn Alhoewel de Natiënstraat versperd is door honderden telefoondraden, begeef ik mij langs achter de Fransche wijnsectie cn den restaurant Francais uaar de Fransche Hallen. Den trap die do Engelsche afdeeling mot do Fransche verbindt staat in vlam en hier doen do pompiers heldendaden om 't vuur to beperken. Als liet vuur zich thans voortzet worden eerst en vooral de uitstallingen der edelgesteenten en ju weeion die hier zich be vinden bedreigd. Alsdan neemt men een wanhopig besluit met stoelen, geweer kolven, enz. worden alle vitrienen ingeslagen en met volle grepen rukt men uit die uilstal lingen goud, zilver, brochen, diamanten, rin gen, kettingen, foruren, enz. enz. Men vult kepies, hoeden, cn... zakken, 't is eene ware plundering. Op dat oogenblik komen ofiioieeie personen aangoloopeu orders worden ge geven om de deuren te sluiten. Gendarmen bezetten do wegen en 't volk verdreven. Dan begeef ik mij naar-« Brussel-Kermis.» Helaas, ook daar heeft 't woedend element alles vernield Alleen do café Le Chien Vert slaat nog recht maar wordt hevig bedreigd. Hier is eene* schrikkelijke paniek onder 't volk ontstaa*,). Mon weet dat Brussol-Ker mis maar 2, uilgangen heeft. Den grooten uitgang w.ast do Mallen was om zoo te zeg- .gen door den naasten brand onbruikbaar en de duizenden en nog duizenden bezoekers moeiten allen langs don kleinen uitgang weg geraken. Huilend, tierend, wanhopig, druk 'jcend, stootend als zinneloos, wilde elkeen de heel de voorgevel der Belgische hallen op vinnht nemen Men kruipt over muren, af- gansch hare lengte, in licht laaie vlam. finet- j siuilsels men zoekt, men rukt, men breekt om uitgangen te maken, de wanorJc tfas totf het toppunt gestegen en ongetwijfeld zullen; hier veel menschen gekwetst zijn gewoest. J Daartusschen hoort men het akelig woo4 dend en angstig gebrul der wilde dieren vani Bostock. Onwillekeurig loopt elkeen eenoi rilling door hot lijf. Van do prachtige, statige Hallen, in wier schoot zich onschatbare waarden en kunst-} stukken bevonden, blijft cr niets, niets over,j dan rookende puinen, zwarte balken, vlam-j mende houtsprankels, ijzeren vorkrookt enj gebogen geraamten. Overstelpt door droefheid verlaat ik hct( ramptooneel terwijl den vuurgloed altijd he1-' viger en heviger voortwoedt, langs om meen void wint en thans ook de Franscho, Ita* liaansche en andere afdeolingen in vlam zoü Eilaas, driemaal eilaas over dozo natio-j nale-ramp, die België treft en waarin onzaj roem, het bewijs onzer kunst en kennis, vani onze nijverheid en handel, van onzen gee3t eiv wilskracht, onze tentoonstelling de perell onzer kroon in 't niet verdwijnt. 1 Een policieagent die zich nabij de restau-' rant Beau Site bevond, zag rook opstijgen uit het dak b^ven de Restaurant Universe!.; Hij liep naar het paviljoen van Braziliö} om de pompiers te verwittigen, doch nauwe-* Hjks had hij tien meters gedaan, of daac^ sioegen reeds de vlammen door het dak. Vijf minuten later stond heel hot dak inu vlam. De pompiers snelden ter plaats, decli watl vormochten zij tegen het alles verslindend! vuur, dat welig voedsel vond Spoedig plaatsten zij hunne lansen, dochj het water had geeno drukking. Wij zagen eenen pompier weenen, razendj van onmacht tegenover het vernielend ele-i ment. In dat geval kon het niet anders. Het vuun moest eene overgroote uitbreiding nemen. Weinige minuten later blcof cr van do' Belgische Hallen nog slechts een overgroot» puinhoop over. De Engelsche sektie was middelerwijl ookj reeds aan 't branden. Het vuur bad niet veel moeite noodig orni ook dat paviljoen in asch te leggon. De restaurant Duval wordt in 5 minuten j tijds vernield, evenals bot Paviljoen dor} Franscho Tafel. Het vuur verspreidde zich eerst langzaan* in de Fransche soktie, doch do wind wordt; heviger en heviger 011 onder zijnen giftigeu, dwang, moeten de vlammen wel vooruit. Ook zijn do Fransche en Italiaanscbe deelingen weldra in asch gelegd. Ook langs den anderen kant hadden doj vlammen zich uitgebreid, en weldra waai Brussol-Kennis geheel vernield.... In do Solboschla&n deed men verscheiden» gebouwen in do lucht vliegen bij middel vai^ dynamiet, om zoodoende to trachten do vlarn^ men togen te houden, iets waarin men gjyu deollelijk gelukte.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1