Het Koloniaal Congres 'T EEN EN 'T ANDER in tlo Wereldtentoonstelling ZD-^CSHOHa^ID Landbouwbelangen. Het Staatsblad Nog steeds de verantwoordelijkheden Zestiende Jaargang es" SOO. 70 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 20 Oogst i S i 0 ABONNEMENTEN a Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbnreelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Be&taaur en Redahtie a Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 3 04. 1' uitgaaf, 6 ure 's avonds Allo mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Kleine aankondigingen (1 tot 4- kleide rogels) Aankondigingen (per kleine regel) Finantiöele aankondigingen (per regel) Reklamen, (per regel) Onder de nieuwstijdingen, (tweede blad) Rechterlijke herslellingon (per regel) Overlijdens, (per regel) fr. 0.60 v fr. 0.30 fr. 2.— fr. 2.— fr. 3. fr. 2.— fr. 2. Van 14 tot 18* Augustus had te Brussel dit belangwekkend congres plaats. Er was daar hoofdzakelijk spraak van den Belgischen Congo. Mi nister Renkin die de openingsrede hield, zei dat het de vaste wil der Re geering was te zorgen voor de zede lijke en stoffelijke verheffing van de Wilde volksstammen. De kolonisatie van een land gaat gepaard met zeer ingewikkelde zedelijke en huishoude lijke vraagpunten. Eeno gevoelige ver andering in de stoffelijke levensvoor waarden van de wilden is er noodig om tot de zedelijke opklimming en den vooruitgang der beschaving te geraken. I Het beschavingswei'k van het Moe derland brengt de verplichting mede te arbeiden aan het welzijn der volke ren welke onder zijne voogdij staan. Onze handelaars en nijveraars moe ten ondernemend zijn en zich de noo- dige inlichtingen verschaffen welke overvloedig kunnen worden gogeven door de ondervinding. Zij moeten de wezentlijko behoeften kennen dor wilde bevolking en zien wat er hun te doen staat in de redematige uitbuiting van den grond. De vervoer- en verkeerwegen moe ten worden verbeterd en de natuurlijke wegen gebruikbaar worden gemaakt door tusschenkomst der wetenschap.De landbouwmachienen, die zoo goed van pas komen waar er handen ontbreken, dienon ook in Congo te worden over gebracht. Maar niet alleen de toestand der wilden maar ook die der blanken moet worden onderzocht. Immers zon der het inlanden der blanken, kan de beschaving niet worden ingevoerd. Men moet dan het klimaat, de bijzon dere ziekten en de toestanden bestu- deeren en de blanken het grootste wel zijn mogelijk bezorgen. Als men dan over Congo spreekt, is het zeer kleingeestig over de daar be staande toestanden te spreken evenals Congo een land ware als de Euro- peesche landen. Dit is volkomen ver keerd, hemel en aarde, menschen en dieren zijn in Congo gansch anders als bij ons. Voorzeker zal het niemand ontkennen dat er moet gewerkt, aan houdend en met beleid gewerkt wor den om de negers zoo spoedig moge lijk de meeste beschaving te brengen. Maar dit gaat langzaam. Men kan be ginnen en men heeft het reeds lang gedaan, met de negers stoffelijke voor- deelen te bezorgen, men zal hen alzoo nieuwe behoeften geven, die hen zul len dwingen, noodzaken te werken om zelf in die nieuwe behoeften te voor zien en zoo zal langzamerhand de be schaving ook binnendringen. Maar boven de stoffelijke verbetering moet de geestesgesteltenis verhoogd worden. Reeds werd er machtig veel gedaan op dit gebied. Doch kan en moet er nog veel gedaan worden en daartoe behoeft men te zorgen do moderne werktuigen in Congo in te voeren en het lot van den blanke merkelijk te verzachten en zijn welzijn-zoo breed mogelijk te maken. Het lijdt geen twjjfel dat uit de be langrijke besprekingen van bet con gres degelijke uitslagen zullen voort komen. De goede wil is Waarblijkend, nu goede wil volstaat niet, er moet gehandeld worden. Wo mogen verze kerd zijn dat die handeling in de toe komst niet zal ontbreken. De katho lieke regeering doet reeds al wat mo gelijk is om den toestand in Congo zoo regelmatig mogelijk te maken. Bijna dagelijks vertrekken er blanken naar Congoland, de geneesheeren leggen lick tl'--p!(r Iqp p..) rV> .-CO ziektekiemen te kennen van de slaap- en andere ziekten, die vooral eigen zijn aan Congo. De beschaving van Congo zal België voorzeker een schoo- nen stuiver kosten, maar België zal dat geld twintigvoudig weder vergeld worden, eerst door de innerlijke vol doening, de zedelijke blijheid die het verrichten zulker grootsche daad onaf scheidbaar met zich medebrengt en vervolgens ook door de handelsbetrek kingen die België meer en meer met Congo zal aangaan en uitbreiden. ^erjaröng. 20 Augusti 1804 362 veroordeelden der gevangenis van Bicd- tre landen te Antwerpen aan om aan de havenwerken gebezigd te worden. Handen en geestesarbeid. Beiden zijn noodzakolijk en beiden moeten elkander ondersteunen. Deze die met den geest werken brengen de voordeelen te weeg voor dezen die zich met handenarbeid bezig houden. Het is aan het vernuft der geleerden dat wij alle de moderne uitvindingen to dan ken hebben en hadden de geleerden, om slechts een voorbeeld aan te halen geene verbetering aan onze verlichtingstoestellen gebracht, zouden wij nog steeds ons moeten behelpen met een roetkeersje en een vuurslag. Soms bejegenen de handarbeiders de geleerden met minachting eu wantrouwig weigeren zij soms langen tijd hen te volgen. Welke voor- Qordeolen vindt men soms op den buiten jegens treins, «trams, dorschmachienen, mel- kerijen, chomischo vetten, bosproeiïng der aardappelen enz. enz. Nochtans allo deze vooruitgangsmiddelen moeten den handenar beid bovorderen. Een weinig min mistrouwen der handen- arbeiders tegenover deze die met den geest hen voordeel trachten te verschaffen, zoude niet misplaatst zijn. GedenSifteefceTTa Er is eene in schrijvingslij st in omloop om een godenk- toekon to Luik op te richten aan den heer Kinet, die over eenige weken zoo ongelukkig op het vlies v1 vnn Stockel verongelukte. De eerste lm - meer dan 500 frank op gebracht. De Eerste Commtinie op zeven jarigen ouderdom. Z. H. Pius Xkomt een kreet uit te vaar digen, waardoor hij in ga; sell do H. Kerk do eerste communie de kinderen verplicht op den ouderdom van zeven jaren. Teruggekeerd. Z. M. Koning Albert welke de verwoestingen door het vuur aangericht is komen beslatigen, is Donderdag avond om 6 ure naar Possenhoffen vertrok ken. VaSscfa gerucht. Zekere bladen hebben beweert dat M. de Broqueville volks vertegenwoordiger van Turnhout het mini sterie van Builenlandsche Zaken zoude aan- veerd hebben. Wij vernemen uit goede bron dat om gezondheidsredenen M. de Brocque- ville geene porte-fouille zal aanvoerden. Staatkundig Overzicht Spanje. M0'' Vico, pauselijke gezant bij het hof van Madrid, is officieel door H. M. de Koningin regentesmoeder van Koning Alphons ontvangen. De prelaat was verge zeld door den minister van binnenlandsche zaken. Men verzekert das er slechts eene oplos sing aan de zaak zal gegeven xoorden, na den terugkeer der leden van de Cortès. Portugaal. Eene grensregeling heeft plaats gehad tusschen den Portugeeschen en den Belgischen Kongo. Oostenrijk. Woensdag en Donderdag zijn in Oostenrijk en in Hongarie de feeste lijkheden begonnen, ter gelegenheid van den •tachtigsten verjaardag den geboorte van Kei zer Frans-Joseph. Ter dier gelegenheid zijn vele onderscheidingen toegekend. Een prach tig banket waaraan 72 personen deelnamen heeft de familieleden en den allerhoog sten adel vereenigd. De telegrammen vau gelukwenschingvan alle kanten toegekomen zijn ontelbaar Bulgarië.Het schijnt dat de Keizer van Rusland zoude iusschenkomen in de moeilijk lieden van Turkye met Bulgarië. Koning Ferdinand is naar Cetlignie vertrokken om te onderhandelen. In de diplomatische krin gen wordt er gesproken van een geheim ?ni- litarisch verdrag tusschen Oostenrijk en Montenegro, verdrag dat door Servië met afgunst begroet wordt. Griekenland. De voornaamste ingeze tenen van het eiland Kreta, voldoening schenkende aan de mogendheden, hebben verklaard geen mandaat ie zullen aanveer- den en geen deel van den Algemeenen Raad te zullen maken OordeeSfc&mriïge voeding. Dank aan do raadgovïngen en praktische proe ven der heoren Staatslandbouwkundigen, dank aan de-talrijke voordrachten welke het Staatsbe stuur in deze laatste jaren vooral over de kwestie deed geven, heeft de oordeelkundige voeding in dezen laatsten tijd grooten vooruitgang gedaan. De landbouwers beginnen overtuigd te zijn dat er weinig te verdienen is met het hekken aan den ouden stijl te laten hangen en dat zij, die met hunnen tijd meegaan de beste zaken doen. De •ooruitstrevende landbouwers weten dus heden daags dat een dier, om goed gevoed te zijn eene zekere hoeveelheid eiwit, vet en kool, hydraten noodig heeft. Ilij weet ook dat eiwit en vet de kostelijkste en de bijzonderste zijndat hij in 't algemeen koolhydraten genoeg heeft in de ge wone voeders der hoeve. Hij weet nog dat han delsvoeders gewoonlijk min of meer rijk zijn aan eiwit en vet en daarom krachtvoeders genoemd worden. Ja, dat weet of dat moet een verstandige boer weten en de groote zaak voor hem is thans te weten 1® In welke krachtvoeders hij voor- deeligst de ontbrekende eiwit en vetstoffen kan aankoopen 2° welke krachtvoeders best voor de eene of andere diersoort passen volgens het doel dat men beoogt. Om thans enkel van het tweede punt te ge wagen, zoo weet bijna iedereen dat het beste krachtvoeder voor paarden haver is, en dat men langen tijd vruchteloos gezocht heeft om dc haver door andere voeders als mais enz. te ver vangen. En niet zonder reden want voor de stedelingen, nijveraars en voerlieden, enz. die haver moeten koopen, is dat een kostelijk voeder. Thans schijnt men een voeder te vervaardigen dat haver met voordeel voor de peerden vervangt, namelijk het haverbrood Pëgase Wij zagen er stalen van in de Tentoonstelling te Brussel en wij hoorden er daar met veel lof over spreken. Bij het vervaardigen dier brooden, waarvan haver en suiker den grondslag uitmaken, heeft men zooveel mogelLik,getracht de samenstelling van haver nabij te komen. Zelfs is het nog rijker aan eiwit,daLzooala wijgezegd hebben het koste lijks tg is. Ziehier overigens den inhoud van een staal Pégasse brood, volgens ontleding gedaan in het Staatslaboratorium te Antwerpen. Eiwit14,31 vet4,58 Haver bevat volgens professor Künn Eiwit10,70 vet5,00 Het haverbrood Pégasse wordt in ons land vervaardigd te Merxem bij Antwerpen. Het be waart gemakkelijk en wordt droog gevoederd. Nu dat de nieuwe haver gaat aankomen, welke nog al dikwijls gevaar oplevert voor buikpijn en kolieken, raden wij aan eens eene proef te doen, het rantsoen liaver te verminderen en in de plaats wat haverbrood toe te dienen, b. v. haver ver vangen door 1/3 haverbrood. Nauwkeurige, praktische en wetenschappelijke proeven door M. C. Verlinde, aangenomen vee arts te Antwerpen, gedaan in 1908, op 20 paarden hebben de beste uitslagen gegeven en de goede hoedanigheden van het haverbrood Pégasse doen uitschijnen. Daarom durven wij het gerust aanbevelen. 19 Oogst. Krankzinnigengesticht. M. J. Jansen wordt gemachtigd het toevluchtsoord voor onvermogende krankzinnige vrouwen kostgangsters, van St-Michiels-bij-Brugge te besturen. De damen Van Laer, enz. eigenaressen van het gesticht, worden gemachtigd het te ope nen. M. Seys wordt koofdgeneeslieer en M. Loomus bijgevoegd geneesheer aan gemeld gesticht benoemd. s 1-E3 BRUSSE3L. De beeren Janssen, voorzitter van het uit voerend komiteit der Tentoonstelling van Brussel, Max, burgemeester van Brussel, schepene Grimard en graaf Van der Burch, algemeeno bestuurder der Tentoonstelling hebben een lang onderhoud gehad met eeno groep dagbladschrijvers over de kwestie dor verantwoordelijkheid. Die lieeren verklaarden dat er eene bo- stendigo brandkommissie bestond, waarvan deotmaakten do heoren Bourgeois, opper- policiekommissaris te Brussel Flaminne, opperpolieiekommissaris te Elseno; Cayaerts, Naast het paviljoen-van Brazilië was een policiepost opgericht hebbende eeno stoom pomp en elf man ter beschikking. De stoompomp was steods goreed om te werken. Do alarmsignalen waren allerwege in de zalen verspreid en hebben ten andere uitste kend gewerkt. Er waren in de Tentoonstelling vele wate ringen waar de pompiers hunne lansen op draaiden. De waterleiding had eeno bestendige druk king van vier atmosfeeren. Men zal zich dus afvragen hoe bot dan mogolijlc is dat er op zeker oogenblik geene drukking was cn de pompiers slechts drie motors ver konden spuiten. Het feit is gemakkelijk uit te leggen Het vuur v.-o 'dde op vorscheidene plaatsen te gelijk en zulks op eene groote uilgestrekt heid. Men moest op verscheidene plaatsen te gelijk spuiten en het was dus onmogelijk voel drukking te hebben. Wanneer men later de drukking wat kon langs den eonen kant samenbrengen was de drukking meer dan voldoende. Een bewijs daarvan is, dat men het vuur kon boperken in do Fransche sectie, toen het op zijn hevigst woedde en deze afdeeüng onherroepelijk ver loren scheen. Al wie den brand bijwoondo, zal het eens zijn om te verklaren, dat men met twee hon derd stoompompen en zoovele atmosfeeren drukking, er toch niet zou ingelukt zijn on- middclijk hot vuur tegen te houden. Het was om zoo te zeggen eeno ware ont ploffing van vuur. In do verscliillige hallen waren drie hon- dord bluschloestellon geplaatst. Al de bedienden met den bewakingsdienst gelast, wisten waar deze to vinden waren allen waren bestendig op hunnen post, en allen liebben bewijzen gegoveu van hunnen moed en opoffering, want verscheidene be wakers hebben andere kleederen gevraagd, daar do hunne verbrand werden in den ver- Iwijfclenden kamp tegen het vuur in de En- gelscho afdeeling. Men beeft ook beweerd dat de versiering in velum niet onbrandbaar gemaakt worden. Dat is eene logcnachtigo bewering. De velums waren verzekerd tegen hot brandge vaar, doch wat vermocht men tegen liet vuur dat verwoed het houtwerk aantastte, waar twee dagen lang eeno brandende zon hare stralen had op afgezonden Mon spreekt ook van gevaarlijke inrich tingen, als do keukens der restaurants en do olektrieke leiddraden. Hier ook was niets te vreezon de keukens waren in do kelders gemaakt en geheel met onbrandbaron stoen omgeven de eleklrieke verlichting was het voorwerp geweest van talrijke zorgen, zelfs onnoodige. De brandkommissie is nu bezig met haar onderzoek en haar verslag zal weldra opge maakt zijn. De voorzorgen In de Duitsche afdeeling. Het is niet te loochenen dat zonder de schitterende opleiding van het Duitsch per soneel der tentoonstelling do ramp veel grooter zou geweest zijn. Indien de Belgische beambten on bedien den der tentoonstelling zoo goed geschoold en geoefend geweest waren, dan zou do brand wel in liet begin verstikt geweest zijn. Een machinist liet in de Duitsche afdeeling onmiddelijk bij do uitbarsting van den brand uit eigen beweging do sirenen huilen. In de tentoonstelling brachten de meeste Duitsche bewakers die geenen dienst meor hadden en na de vermoeinissen van den dag, vergenoegd den avond op andere plaatsen door. Dit was ook het geval voor do inge nieurs die hunnen dienst verricht liadden. Alle bewakers die vrij waren, traden ook als redders op. In een minuut zag men eene kompagnio hulpboreide lieden onder aanvoe ring van ingenieurs Lor plaats snellen. De darmen waren bereid. De daken worden onder water gezet. Indien de wind zich ge keerd had en liet vuur zijnen wildon loop over liet paleis van Holland naar do af deeling van Duitscliland genomen had, dan zou liet eenen heftigon tegenstand gevonden hobbon, die van hot eerste oogenblik strijd vaardig was. Een besluit van het komiteit Daar do stad Brussel en Elseno onmoge lijk ccno grootero afdeeling pompiers naar do Tentoonstelling kunnen zenden, of geen ma teriaal moer kunnen missen, heeft hot komi teit besloten een pompierskorps van 60 man in te richten, welke enkol voor zonding zal bevelhebber dor pompiersAcker en Masion, j bouwkundigen der Tontoonstelling; de Lhon-| hebben, dag en nacht de galerijon lo bewa- 1 1 ken. Het kc. It heeft ook eene stoompomp aangekocht. Elsone geeft ook eene-atoom- neux, Wurth en verscheidene andere ambte naars van stads- water- en verlichtingdion- sten. Dfcze kommissie vergaderde dikwijls, on deed vele nuttige proefnemingen, zoodat er om zoo to zeggen gedurig gewaakt word pómp in leening, zoodat er nu mot deze van Brussel, altijd drie stoompompen in do Ten toonstelling zullen zijn. De Yikmarmen zullen hot middel zoeken om aan do mondingen van do waterleiding, inga rise h do tentoonstelling», Ion allen tijdo eeno voldoende drukking to verzekeren. An dere schikkingen zullon nog genomen wor den... nu hel kalf verdronken is De oorzaken volgens een deskundige Do bevelhebber dor pompiers van Wocnon, M. Karl Wagner, ondervraagd over do mo gelijke oorzaken dor brandramp, zegdo dat volgons hom do algemoono rogromonlen no pens do brandgevaren niet nageleefd wordon. Juwoelen gered. Donderdag liccft men de laatste brandkof- fers welke nog in do puinhoopen lagen, kun nen openen. Al do waardon, juweolen, edel gesteenten enz., waren ongedeerd. t Is zooveel te beter. De heropening der Fransche en Engelsche afdeelingen. De Fransche minister van handel, M. Du- puy, had voor de heropening der Fransche afdeeling, drie voorwaarden gesteld 1° Al do walermondingen dor afdooling moesten bestendig voorzien zijn van darmon 2° Er moest eene voldoende drukking zijn; 3° Eeno bijzondere waakzaamheid moest* dag en nacht uilgeoofend wordon. Daar het uil voorend komiteit roods maat regelen in dien zin genomen had, kon M. Dupuy gerustgesteld zijne toestemming go- ven. De Engelsche Handolskamer of Board of Tradeheeft besloten haro afdooling in do feestzaal op te richten, indien do Engelsche tentoonstellers daarmede vredo hebben. Zulks lijdt geen twijfel, daar men verze kert dat verscheidone tentoonstellers roods nieuwe zendingen gedaan hobbon. Gedenkenissen der brandramp Men verkoopt binnen en buiten de Tentoon^ stelling gedenkenissen der brandramp. Onder deze souvenirs vindt mqn bij zonderlijk postkaarton, mot origineele Rich ten van den brand. r Doch andcro rondleurders hebben beslolon er eene exploitatie van to makon en men lean er nu goreedelijk stukken half verbrand hout, verwrongen ijzer of half gesmolton glas koópen aan 5 on 10 centiemen naar mate do groote.... Eon gewezen dierentemmer hoeft in eeno doos, in de plaats waar het dierenspel van Bostock stond, eeno hooveelheid koffie- boonen govondon en biedt deze te koop aan Delioffio van Madame Bostock....» Een andere lieeft eene oude schaar, heel krom en zwartgebrand in handen en biedt deze te koop aan Do echte schaar welko diende om do scherpe klauwen der leeuwenl van Bostock medo te snijden En toch vorkoopen zij Een waardevol voorstel. M. Ryziger liooft aan den minister van Nijverheid en Arbeid hot volgende voorstel- gedaan Het gouvernement zou oeno voorloopig» bank slichten, ton einde do kleine neringdoen den dor Tentoonstelling, die door de rampj ten onder gebracht werden, ter hulp te komen. Het bestuur der bank, door don Staat be noemd, zou een of meer ambtenaars der Ten-, toonstelling begrijpen, die do verdiensten on de zedelijkheid der beproefde tentoonstellers kennen. Het ambt van beheerder zou koste loos zijn. Do voorloopigo bank zou voor zending hebben,mits een kleinen intrest,aan de kloino beproefde tentoonstellers do kapitalen te ver schieten welke hen zouden toelaten hunne' inrichting te vernieuwen. Deze leening zou de drie duizend frank niet mogen to boven gaan en door afkortin gen betaalbaar zijn uiterlijk op 1 December^ 1911. Deze sommen zouden door do spaarkas geleend worden, met waarborg door den Staat, of gebeurlijk zou e en krediet kunnen, gestemd worden door de Wetgevende Macht. Het voorstel is een onderzoek moer dan waard. De nleirwe gevel Om do puinon der Belgische afdeeling to,' verborgen, zal eenon gevel opgericht worden mei bogen, waarac hter een tweede gevel zal geplaatst wordenföa den zin van deze, verle den jaar tijdons d.o Gentscbe Bloomonfoesten in het Casino ge,plaatst. Do medewerking der Gcntsche hofbouw kundigen zou diensaangaande gevraagd wordon. Eene schuldige onvoorzichtigheid Men zou zoggen dat or lieden zijn die uit de ramp van Zondag nog geen les kunnen nemen of I* do'*> rnn om na te donken. Daar van een bewijs Woensdag, na de muziekuitvoering van 't orgel, gegevon door M. Vilain, van Oos tende, vond men, neergelegd in een hoek der feestzaal, naast een stuk waaiend lijnwaad, oeno onisto^on si7">'>r

De Volksstem | 1910 | | pagina 1