BUITENLAND. DE BERGBEWONER Congres van het Davidslonds NIEUWSBERICHTEN. Dadelijk werd hel feit ter kennis gebracht Tan de algemeeno commissarissen dio het kwamen vas s ellen. Toen zij er toekwamen, brandde liet eindje aigaar nog. Nog eene gift De Nationale Bank heeft aan het Uitvoc- Toerend Komiteil ook eene som van 5000 fr. gezonden voor do slachtoffers. Het getal bezoekers van Donderdag Gisteren werden 29.132 betalende in- gangskaarten afgeleverd, dus 2000 meer dan den Donderdag der voorgaande week. Koning Albert in de Tentoonstelling Koning Albert heeft Donderdag namiddag een nieuw bezoek gebracht aan do tentoon stelling. Hij bezocht ditmaal do niét aange taste doelen der Tentoonstelling. Koning Albert werd warm toegejuicht. Bij zijn vertrek zegde hij aaja barpn Jans sen dat hij eerstdaags eene som van 5000 fr. zou zenden om do kleine tentoonstellers, die door de brandramp getroffen werden, ter hulp te komen. FRANKRIJK Brand in eene kerk I "Uit Narbonne wordt gemeld De brand in de hoofdkerk Sl-Just is ontstaan achter het hoogaltaar, een kunstwerk van de XVI* eeuw boven de graven der aartsbisschoppen van Narbonne. Het vuur heeft het orgel vorniold en marmeren kolommen bedorven. De vlammen bereikten liet gewelf, dat 40 meters hoog.is. Zij smolten het lood der ge schilderde ramen, kunstwerken van de XVI" cn XV" eeuwen. Ook de pijpen van het grooto orgel zijn gesmolten. Met moeito kon men ten slollo den brand bemeesteren. Vergiftigd In den omtrek van Nimes zijn verscheidene personen onder verschijnselen van vergif- liging ziek .geworden, na het eten van opgelegde erwten. Hun toestand is beden kelijk. Spoorwegongeluk Nabij Groponne is een trein op een stil- staanden gereden. Tien personen zijn ge kwetst. DU ITSCH LAN D. Arabische studenten Te Berlijn studeeren op dit oogenblik ze ven Arabieren medecijnen. Een hunner, de 45jeik Hamed Waly, van de vermaarde Egyp tische universiteit der Azhar Moskee, is met groote onderscheiding tot doctor in genees kunde bevorderd. Het bezoel. der tsarina Nu de tsarina in Nauheim verwacht wordt, zijn buitengewone maatregelen voor do vei ligheid van de keizerlijke familie van Bus- land genomen. Iedereen, die kamers ver huurt, moet van nu af aan de aankomst van eiken badgast binnen drie uren bij de policie opgeven. Tot nu too was dio termijn drie da gen. Ten aanzien van vreemdelingen zijn nog scherpere voorschriften gegeven. Een uitvinder Dr Fahlberg, do uitvinder van de saccha rine, dank zij wions vernuft de limonadenij verheid zulk oen grooto vlucht heeft geno men, is op den leeftijd van 59 jaar te Nassau als millionair overleden. Misdaad in het Grünewald Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft men diet ver van de Teufclssce, in het Grünewald, een vijf- tot zesjarige knaap vergiftigd ge vonden. Naast hem lag ceno ledige flesch lysol. Men verdenkt dringend van don moord ©en omtrent 35 jarigo onbekende, die bij het naderen van voetgangers do vlucht nam. 'Volgens een later bericht is cf reeds licht "in deze zaak. Te 8 ure gisteren avond kwam do 32 jarige schrijnwerker Schmallo, van In het begin van November in het jaar 18**, sag men twee mannen,de een van middelbaren leeftijd, mager doel) krachtvol,de andere jong groot en sterk, tegen een der berghellingen klimmen die van Glaris in de valleien van Swijtz loopt. Hun langzame gang, do vormoei- nis, op hun gelaat zichtbaar, gaven te kennen, dat zij cenen langen weg afgelegd hadden en naar het einde verlangden. De dag was warm geweest en 't zij door vermoeinis, 'tzij door verveling noch de een noch de ander scheen geneigd het zwijgen af te breken, dat reeds lang tussclien hen heersehto. De jongste vooral scheen treurig en ter neórgeslagen,en aan den «nrustigen blik, dien hij somtijds om zich heen wierp, zou men gezegd hebben, dat hij een voorgevoel van een ongeluk had. Ouzo buurman Walter, zoido eindelijk de oudste,zijn medgczel naderende,heeft vandaag weer een dior reizen naar de Ijsbergen ge daan, die hem zoo beroemd in deze steeek maken. Men zegt, dat de Engelsehman, die ons dorp bewoont en welk een geleerde is, hem eeno grooto belooning beloofd heeft, in dien hij met hem naar do lioogcro Ijsbergen wilde gaan, om "die to meten en af te schilde ren men beweert zelfs dat hij in do berg holten, waar iemand geweest is, wil afstij gen. Vader Frans, ik weet niet of alles, wat men van Walter zegt, wel waar isin allo geval moet men wel zeer dwaas zijn, om zulke dingen to wagen,wanneer men een zoon heeft, dio evengoed als wij n-aar het dal kon gaan om schapen to hoeden,in plaats van ledig bij zijne moeder te blijven en zijn eigen hoofd te volgen. Weissensee, op het policiebureel, en deelde mee dat hij zijn vijfjarigen zoon in liet Grü newald met lysol vergiftigd had. Ook hij was voornemens zich het leven te benemen, om dat hij aan eene maagziekte lijdt. Toen mijn zoon om drinken vroeg, gaf ik hem de flcsch lysol, vertelde hij. Toen kwamen er men- schen en nam ik do vlucht. Hij had ook nog eene strik gekocht om zich te verhangen, maar had daar ten slotte toch van afgezien. Ontrouwe beambte De postiljon Roland, van Forbach, heeft gisteren voormiddag op de reis van Forbach naar Klein Rosseln uit den postwagen twee waarden met 80,000 mark gereed geld ont vreemd. Roland moet de afdeeling waarden in den postwagen met een valschen sleutel geopend en om het vermoeden van zich af te keeren den bodem van die afdeeling vernield hebben, om te doen gelooven dat de waarden onderweg verloren waren. Roland had zijn buit in eenen korf ver pakt, dezen aan een valsch adres, liggende post, naar Neunkirchen gericht en liet pak ket aan eenen verzender van Klein Rosseln tot dringende verzending toevertrouwd. Deze kreeg echter vermoedens toen hij van het aanstonds ingestelde onderzoek hoorde en verwittigde de policie. Al het geld werd in den korf gevonden en de dader werd aange houden. ENGELAND De prins van Wales In Wales zou men gaarne zien, dat de erf genaam van den troon met eenige plechtig heid tot prins van Wales werd gewijd. Maar lezen wij reeds is er strijd onder de Welschen, waar het zou moeten gebeuren. Cardiff en Carnarvon dingen naar de eer. Cardiff, in het steenkolenland, is de rijkste en machtigste stad, met misschien het schoonste raadhuis in het koninkrijk. Maar het is in aanmerkelijke mate eene Engelsche stad. Carnarvon heeft ouder rechten. De eer ste prins van Wales werd er geboren en hield er zijn prinselijk hof in het kasteel, dat nu nog Carnarvon's trots is. De Welschen zullen 't moeten uitvechten. Florence Nightingale De deken van de abdij van Westminster had de verwanten van Florence Nightin gale eene begrafenis in dat Britsche mauso leum aangeboden, maar zij hebben bedankt. Florence had uitdrukkelijk om een kalme, stille begrafenis verzocht. SPANJE De ondergang der Martos. Over het vergaan van de Spaansche st. Martos wordt nog gemeld De stoomboot vaarde wegens den mist met gematigde snelheid en gaf nevelsignalen, toen zij midschips, bij do machienenkamer, door de Elsa getroffen werd. De Martos liep aanstonds vol wateren zonk na verloop van drie minuten. Onder de reizigers die grooten deels sliepen, ontstond grooto opgewonden heid. De booten dei' Alsa hielpen ieverig bij het reddingswerk. Van do geredde tussclien dekspassagiers zijn er vier gekwetst. De 70 jarfgo kapitein van de Martos is. op de com mandobrug slaande, met zijn schip gezonken. Uit Gibraltar wordt geseind dat op ver zoek van den eigenaar van de Martos er be slag is gelegd op de Elsa. Zij eischen 412,500 fr. schadevergoeding. ZWITSERLAND. Drij toeristen, een Dnitscher en twee Zwitsersche, zijn verongelukt gedurende de bestijging van den berg Jungfrau. Tot hier toe heeft men hunne lijken nog niet ge vonden. Eene aanhouding. Een dagbladschrijver van Genève, Ginner, die voor de komst van president Fallières een zeer hevig artikel had laten verschijnen, waarin liij rechtstreeks aanzette tot het ple gen van eenen aanslag, is aangehouden. Iedereen in Zwitserland hoopt dat men den kerel door eene strenge straf den lust zal benemen tot dergelijke fratsen. Zijn eigen hoofd volgen, zegt gij Ik zeg dat hij aan zijn vader gehoorzaamtoon va der, die zijn handwerk zoo zeer bemint, moet wel weten, waarom hij zijn kind zoo verschil lend van de andere jongelingen onzer vallei*; opbrengt. De beek, die langs mijn huis vreed zaam en kabbelend heenstroomt, is mij aange namer dan een vloed, die met geweld van den berg stort. Alle menschen kunnen het zelfde bedrijf niet uitoefenen. Alle boomen zijn niet even hoog, en dragen dezelfde vruch ten niet. Laat Walter begaan, en haasten wfj ons want ziet gij, hoe ginds de Horn in het duister verdwijnt De zon is nog zichtbaar doch zoodra zij achter den berg zal zijn, heb ben wij regen of nog iets ergers te wach ten. De beide wandelaars gingen nog eenigen tijd zwijgende voort, terwijl de jongeling de boomen telde, als om hunno verdwijning ach ter hem te verhaasten en spoediger hun dorp te bereiken. De andere liet, vrij onverschillig, z|jn oog over het schoono tooneel der onder gaande zon in de bergen wijden. Een dof geluid verhief zich langzamerhand uit de verwijderde bergholten. Het gras was onbewegelijk, de wind scheen in de toppen der boomen te slapen de zon vertoonde zich flauw aan den hemelFrans zelfs verhaastte zijn stap en zette zijn reisgenoot aan, dio niet gezind scheen hem te volgen, zeggende Gij weot, Seppi, dat, hoe nabij het dorp, ons schijnt, men vele slingerpaden moet vol gen. om er te komen. Indien het onweder uitbarst, zullen wij in eene rotsholte gaan, en, als liet moot, er den nacht doorbrengen. Wij kunnen verdrinken of verpletterd worden, indien wij gedurende Jen storm voortgaan, maar in een der holen, óp de helling gelegen, te Sint Niklaas (Waas) 4U en 5U SEPTEMBER 1910 Volgens de beslissing van het Hoofdbestuur, zal liet Congres van het Davidsfonds dit jaar te Sint-Niklaas gehouden worden. Dienvolgens hebben wij de eer en het genoegen u te verzoeken er te willen deel aan nemen. Wij zullen de gele genheid hebben om eens te meer te bewijzen dat het Davidsfonds een oprecht nuttige inrichting is, die alles ter harte neemt wat ons Vlaamsche volk. kan ontwikkelen, verheffen en veredelen. Zooals het hiernavolgende programma aan duidt, zullen verscheidene Vlaamsche genoot schappen, die ook belangen van ons volk behar tigen, terzelfder tijd hun zittingen houden, en voor de eerste maal zal er eene afdeeling voor Vlaamsche vrouwen zijn. PROGRAMMA Zondag 4n September, om 3 ure, ontvangst der vreemde maatschappijen aan de statie,en optocht naar het stadhuis, waar de eerewijn zal aange boden worden. Om 4 ure, feestvergadering. SprekersAdv. Vlifibergh, hoogleer aan de Leuvensclie Ilooge- school, d.d. Voorzitter vau. het Davidsfonds Kan. Am. Joos, Bestuurder der Normaalschool, lid der Koninklijke Vlaamsche Academie, Voor zitter van het inrichtingscomiteit. Feestredenaars Advokaat Dosfel en Hooglee raar Frans Van Cauwelaert, volksvertegenwoor diger. Om 19 1/2 ure, toon- en tooneelkundig avond feest, kosteloos voor de congressisten. Er zal opgevoerd worden cedipus koning van sophocles, door den beroemden Nederland- schen tooneelspeler Alb. Vpgei. Tusschenin wor den Vlaamsche liederen gezongen door de gun stig gekende kunstzangeres Mevr. Eliza English- Goedemé. Maandag 5 September, om 81/2 ure, plechtige H. Mis in de Hoofdkerk. Opa 9 ure, Vergadering van de afdeelingen* Om 2 ure, Feestmaal. DAMENAFDEELING (Feestzaal van St Jozefs gesticht) Voorzitster Mejuffer Maria Belpaire, van Antwerpen; Mevr. Th. De Decker, Temsche; Mevr. Mich. De Smedt, Sint-Niklaas Mevr. Era. Geerts, Sint-Niklaas; Mevr; Lod. Herbert, Lo keren Mevr. Jan Nobels, Sint-Niklaas Mevr. Hendrik Segers, Sint-Niklaas. Sprekers E. P. Salsmans, JezuïetWat men' van de Vlaamsche vrouwen verwachten moet. Juff. Maria BelpaireVlaamsche zeden. Tussclien de twee verslagen zullen liederen gezongen worden door Mevr. Eliza English- Goedemé. Eene tentoonstelling van Vlaamsche liederen en boekwerken, die de Damen aanbelan gen, is voor die afdeeling iiigéricht. Brussel. Nog een dief aangehouden De inbreker die er in gelukt was te ontsnap pen, toeu zijne twee gezellen in do Niéuw- brugstraat, aangehouden, werden, is in de Nieuwstraat, aangehouden door eenen poli- cieagent die liem herkende. Het is, evenals zijne gezellen, een Franschman, Edmond Lgenaamd en geboren t© Parijs. De dief is opgesloten. Gevangen gegeven. De rekenplich- tige R..., tegen wie een aanhoudingsman daat afgeleverd was wegens ontvreemding eener som van 23,000 fr., heeft zich komen gevangen geven. Hij beweert slechts eene som van 8000 fr. ontvreemd te hebben. R..., is opgesloten. Men spreekt veel op dezen oogenblik van de Bitterpeeën der Trappisten Vincart, die volgens't schijntextra-fijnen koffie geeft. Afperser aangehouden. De echtge- nooten D..., wonende Hooikaai, hadden twee jaar geleden in eene stadstrekking eene pre mie van 50^000 fr. gewonnen. Een oud veroordeelde R...., zulks wetende schreel aan de eclitgenooten D..., eenen brief, waarin hij D..., beschuldigde de obli gatie waarmede hij de premie gewonnen had, hebben wij noch sneeuwstortmgen,noch stort vloeden te vreezen. Seppy, zichtbaar ontroerd, knikte twijfel achtig met het hoofd, en werd nog somberder gestemd. De hemel verduisterde meer en meer. De schaduw der boomen verbleekte trapsgewijze, en eindelijk bijna geheel, zoo zeer vielen de stralen van den dag, zwak en kleurlooos in de vallei. De stilte- werd hij tusschenpoozen afgebroken door windvlagen, die uit de diep ste holten voortkwamen en wouden deden schudden, die zich bijna gelijktijdig bogen en weder verhieven. Aan eene plaats gekomen, zooals Frans bedoelde, onder eene onmetelijke rots, zetten de twee reizigers zich op eenige daar opgehoopte steenen, neder en hoorden don storm naderen. Reeds begon de regen te vallen, kleine stroomtjes water vertoonden zich hier en daar op de helling der hergen, en de verwijderde slagen, die zij onder weg ge hoord hadden, naderden morkbaar. Eensklaps weerklonk een hartverscheurende gil in de bergen. Frans en Seppi zagen elkan der aan. De eerste stond bijna op hetzelfde oogenblik op en zeide: Laat ons gaan zien De jongeling,bëvende van vrees, deed geene andere beweging, dan die van ernstige ver wondering. De stilte,die op dien kreet volgde, maakte alles nog treuriger. Frans, misnoegd door de zwakheid van zijn gezel, riep hem toe Kom, of het zal geen tijd meer zijn en snelde de grot uit. De jongeling volgde hem. Buiten gekomen, hielden zij elkander bij de hand, ten einde zich tegen het geweld van den steeds toenemenden wind te beschutten. Zij bestegen den berg zoo hoog mogelijk, ke ken in alle paden, in alle dieptens, naar alle punten van den bewolkten hemel, maar be- gestolen te hebben van eenen persoon die hij dan nadien zou in het water gestampt hebben. Hij dreigde de zaak .te zullen verklikken, indien hij geene som van 5000 fr. kreeg. De echtg.enooten D..., dierven de zaak niet ruchtbaar maken. Woensdag avond, spoelden twee knapen nabij de draaiende brug der Iloutkaai, toen een welgekleed persoon hen naderde en hen verzocht bij de eclitgenootenD..., om eene boodschap te gaan. Doknapen gingen, doch M. D..., verge zelde hen, wel denkende den bedrieger te zullen kunnen doen aanhouden. Nauwelijks had deze M. D..., gezien, of hij nam de vlucht. De knapen kenden hem ecTiter en Donder dag morgend werd hij door de policie aange houden-.-^ De afperser is ter beschikking van het ge recht opgesloten. Gautcdieven. Donderdag morgend heeft een stoutmoedige gauwdief in de wacht zaal der Noorstatie eene handtesch gestolen ten nadeele van Mad. Max Schmilz, van Crefeld (Durtschland). In de tesch bevond zich eene groote som geld, alsook eene be langrijke partij juweelen. Eene klacht is neergelegd. Een Rumaan, Isidoor Grunberh, van Ga- latz, werd in een koffiehuis van zijnen geld beugel, 2000 frank inhoudende, ontlast, door eene vrouw waarmede hij eenige glaasjes gedronken had. Toen M. G... Van Aubange de Noordstalie verliet, en zich naar de Rogierplaats richtte, liep een kerel hem tegen het lijf. Eenige oogenblikken later stelde M. G... vast dat zijne brieventesch, eene som van verscheidene honderden franken inhoudende, verdwenen was. Rigolo is de beste der oude genevers. Gereedschap gestolen. Woensdag nacht zijn dieven in een inopbouwzijnde huis der Albertlei gedrongen en hebben er voor 400 fr. gereedschap gestolen. Deze hoorden toe aan M. Liévon, ondernemer Lebeau- straat. Wat men te eten krijgt. In de maand Juli laatstleden werden door de opzichters der eetwaren de volgende artikelen aange slagen Twee stalen melk, verkocht als on af ge roomd, bevattende de eene 10 en de andere 70 water. Verder werden nog 29 paarden, 8 koeien, 3 kalveren, 2 schapen, 1 os en 1 zwijn, als ook 13,721 kilogrammen stukken vleesch, worsten en eervelas aangeslagen, als totaal onbruikbaar. Onder de andere treft men nog aan 368 stukken wild, 5646 kreeften, 504 kilog. garnaal, 2460 kilog. mosselen en 2503 kilog. allerhande visch... Smakelijk 1. Doodelijke val. Donderdag morgend is de 12-jarige Regina Van Malderen, Spie gelstraat, in de woning barer ouders van de trappen gevallen. De kleine werd opgenomen met verplet terden schedel. Haar toestand is hopeloos. Dilbeek. Razende es. Bernard Van Damme, die een os naar het slachthuis van Anderlecht moest brengen werd door het razend geworden dier aangevallen en bekwam erge hoornstooten. Vandamme werd opgenomen met twee diepe wonden\n de rechterzijde de long is geraakt en de toestand van den man is hoogst zorgelijk. Zekere Deneve,die Van Damme had willen ter hulp komen, werd door het woeste dier omgeworpen, waarbij hij zijn rechterarm, brak en twee zware kwetsuren bekwam aan- hoofd en rechter schouder. Grimbergen. In een mestput verstikt. Het 6jarig zoontje der echtelingen Lam mens, landbouwers, is al spelende in een mestput gevallen en verstikt. speurden niets dan esnen dreigenden hemel en eene verlatene streek, die begon te over- stroomen.Besluiteloos begon Frans te roepen verscheidene echo's antwoorden alleen. De plaats waar zij waren, scheen gevaarlijk te worden do waterstroomtjes werden breede, niet diepe, maar toch snelle waterïoopen.. Nogmaals wierpen zij hunne blikken in alle richtingen,en keerde weêr naar hunne schuil plaats terug. Juist wilden zij zich nederzetten, toen de jongeling op de overzijden van den berg, aan den zoom van een woud, een kind aanwees, dat om niet in den afgrond gewor pen te worden, zich aan een strnik vast hield. Nauwelijks heeft Frans dit gezien of hij roept KareiKareibeste jongen, ga achter den boom en verlaat uwe plaats niet. Een gapende afgrond scheidde het kind van hen, die het zagen, gelukkig was de afstand niet groot. Het kind hoorde hen aanstonds, en riep uit alle macht Mijn vadermijn vader Over d9n zonderlingen uitroep verbaasd, onderhielden zij zich een oogenblik fluisterend, en Seppi vroeg wat dat zeggen wilde. Ik zoek mijn vader,antwoordde het kind, hij is naar de ijsbergen, en de storm duurt reeds lang. Gij hebt zekér het gedruisch der sneeuwvallen gohoord.dat van do zijde kwam, waar mijn vader is mijne moeder is angstig, en ik ben het huis ontloopen, om mijn vader te gaan zoeken maar ik kan niet meer voort. Mijn God mijn God Indien zich iemand by het kind had bevon den, zou hij hen eenen smaftelijken blik heb ben zien wisselen. Zij zeiden tegen het kind, dat de moeder ongelijk had, om voor haren echtgenoot te vreezen omdat hij een moedig en ervaren man was, die al de voorteekens Antwerpen. De dieven aan 'ttcerh. Evenals te Brussel gaan de-dieven te Ant werpen goed hunnen gang. Uit den kelder van een bureel der Hoch- stetterstraat, werd ten nadeele van eenen bediende, Pieter De Deken, een rijwiel ge stolen. Ten nadeele van Mev. Bollen, Montovido- straat, verdween een gouden damenuurwerk. In do Grélrvstraat drongen dieven door het keldervenster in de woning van Mov. weduwe Janssens, en braken er overal do kassen open Daar Mev. Janssens afwezig is, kent men de waarde van hot ontvreemde niet. Ongekende schurken hebben in drie inop- bouw zijnde huizen der Dolfynstraat, ten nadeele van den ondernemer Van Ilove, eene groote hoeveelheid gereedschappen en mate- teriaal gestolen. Dief aangehouden. De agenten Her mans en De Deken der opsporingsbrigade, hebben in de Provinciestraat zekeren O... aangehouden, die ten nadeelo van M. Bo- gaert, zelfde straat eene belangrijke dief te gepleegd had. Men vond in zijn bezit verscheidene pand briefjes van gestolen en verpande voorwer pen. Slitnjnc bedrieger. Gisteren flamid- dag kwam een persoon bij den juwelier Evers St-Kathelynevest cn kocht er twee ringen, welke samen 650 fr. kostten. Daar hij enkel Russisch geld bij zich had, zou hij eerst gaan wisselen en zette het doosje zonder de ringen op de toonbank terug. Hij kwam niet meer terug en de juwelier bemerkte te laat het bedrog. Geknipt. Aan het Aziadok is een genaamde B..., wonende Koraalberg, aange houden, op het oogenblik dat hij aan boord van den stoomer Delos eenen kabel wilde stelen. Men vond in zijn bezit nog een ander gestolen meertouw. Hij weigerde er de her komst van aan te duiden. De opsporingsbngado heeft eenen gewezen officier van het Duitsclie leger aangehouden, die te Altona belangrijke aftruggelarijen gc- gopleegd had. Een andere Duitscher, die te Antwerpen onder eenen valschen naam ver bleef, werd ook aangehouden Valsch gerucht. Het gerucht liep dat het yacht Almah van baron de Rotschild in de beneden Schelde had schipbreuk ge leden. In het loodsbureel weet men hoegenaamd niets daarvan. Het nieuws is in den vreemde verspreid en de vertegenwoordigers der groote verzekeringsmaatschappijen hebben bericht ontvangen de waarheid hiervan na te gaan. Niets is dit nieuws komen bevestigen. Banque Centrale Gantoise, Naaml. Maat. Huring Brandkoffers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Merxem. Knaap verdronken. Giste ren namiddag waren eenige knapen in de waterputten, gelegen tussclien den Eecker- schen steenweg en de spoorbaan gaan baden. Op zeker oogenblik verdween Hendrik Fack, 12 jaar, wonende te Antwerpen, Van Kerck- hovenstraat, in do diepte. De makkertjes na men schreiend de vlucht. Het lijk werd slechts een paar uren later opgehaald. Oude God. Zonderling ongeluk in de statie. Daar men aan den barreel der statie, aan de sporen moest werken, had men de kasseien uitgedaan en naast de riggels ge legd. Een der kasseien werd door een express- trein in de hoogte geslingerd en kwam op het hoofd van den werkman Joris, van Con- lich, terecht. De ongelukkige werd erg gekwetst en moest in de wachtzaal der statie verzorgd worden. Duffel. Jonge brandstichters.Spe lende kinderen hebben gisteren namiddag langs de Liersche baan het vuur gestoken aan eene hooimijt. Geburen konden de vlammen uitdooven. van een storm en van de sneeuwvallen kende; dat hij ongetwijfeld beter beschut was dan zij; dat hij daar moest blijven tot er minder ge vaar was om zich verder te wagen, en dat men na den storm te zamen naar huis zou keeren. Het kind toonde zich voldaan over hetgeen men zeide. Hij plaatste zich achter een boom, maar bleef steeds ongerust met de oogen do omstreken doorloopen. De storm hield aan de reeds ver gevor derde dag scheen zi^h te haasten, en de be wolkte lucht deed de duisternis spoediger val len. De afgronden schenen zich door deze duisternis, op eene vervaarlijke wijze te ver diepen het water stortte zich daarin, terwijl het eene grijsachtige, kleur aannam, die de massa's nog zwaarder en uitgestrekter deed voorkomen. Een volkomen nacht heerschte. Weldra, Frans, voorzichtiger en meer met de gevaren van zulke oogenblikken bekend waar schuwde het kind, zijne plaats gedurende de duisternis niet te verlaten, al moest hij den nacht daar doorbrengen. Bovendien beval hij het kind aan, om alle minuten te roepen, opdat men, antwoordende elkander in geval van grond- of boomstortingen, wist terug te vinden. Vooral vreesde hij dat het kind in slaap zou vallen, en wilde het daarom praten de wakker honden. Men bleef schuilen, schier onbewegelijk en gedurende verscheidene uren in angstige ver wachting, van tijd tot tijd een kreet slakende die zelfs den roeper vrees aanjoeg. Gedurende deze in angst doorgebrachte uren, moeten wli de personen midden in den stormachtigen nacht, door afgronden omge ven, voor een oogenblik verlaten. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2