Ons Onderwijs Zicht op de brand in de Belgische afdeeling De brand 'T EEN EN 'T ANDER in de Wereldtentoonstelling 2 centiemen het nummer Het Staatsblad Zestiende jaargang n' 800. 79 Zondag 21 en Maandag 22 Oogst 1910 ABONNEMENTEN 'Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbnreelen en ten bureelo dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktiei Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. V uitgaaf, 6 ure 's avonds Alle medefteoling&M te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuftel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN a Kleine aankondigingen (1 tot 4 kleine regels) Aankondigingen (per kleine regel) Finantiëele aankondigingen (per regel) Relclamen, (per regel) Onder de nieuwstijdingen, (tweede blad) Rechterlijke herstellingen (per regel) Overlijdens, (per »regel) fr. 0.G0 fr. 0.30 fr. 2.— fr. 2.— fr. 3.— fr. 2 fr. 2.— De vooruitgang van ons hooger en middelbaar onderwijs is over het alge meen goed gekend,minder echter weet anen over den vooruitgang van het la ger onderwijs. I Hier is de vooruitgang ook zeer voldoende. In 1881 gingen er naar de scholen, onderworpen aan het toezicht van den Staat, 340.118 leerlingen, in '1908 was dit getal geklommeD tol 914.709 leerlingen. Hierbij zijn de kinderen der bijzondere scholen niet medegerekend. De uitslag van het onderwijs is even- •eens aanmoedigend. In 1880 konden 67,19 percent lezen en schrijven, in in 1900 waren er al 77,03 percent. ■Eigentlijk is het percent veel hooger, maar in den ouden tijd, waren er vele ongeletterden en zoo komt het dat in de algemeene statistieken, de men- schen van 50, 60, 70 en 80,jaar ook worden medegeteld, en daardoor komt het dat het getaf ongeletterden groo- ter is dan dat het 'eigentlijk zou zijn, ware de toestand regelmatig. Nemen wij zoo onder andere de uitslagen van de jongelingen van 19 jaar. In 1880 konden er 78 ten honderd- lezen en schrijven. In 1890, 84 ten honderd. In 1900, 87,99 ten honderd. In 1908, 91,54 ten honderd. Daaruit ziet men dat het getal onge letterden steeds van jaar tot jaar ver mindert, zoodat wet in 1908 maar iets meer dan 8 ten honderd ongeletterden hebben. 1909 en 1910 hebben dit ge tal ook nog zien verminderen, zoodat we er zeker niet ver moer af zijn dat wij maar 5 percent ongeletterden zul len tollen. Duitschland, het klassieke land dei' verplichting, telt volgens de laatste opgegeven statistieken 6 ten honderd ongeletterden. Vergelijken wij met eenige landen. Duitschland heeft dus 6 ten honderd ongeletterden Frankrijk geeft'er 10 ten honderd op en dit cijfer is zeker te laag, Italië telt er 30 ten honderd en België dus waarschijnlijk nog iets meer dan 5 Uit de statistieken blijkt dat België wonderen heeft verricht op het gebied van de vrijheid van onderwijs. Al onze zorgen moeten strekken om dier. toe stand nog le verbeteren en hoofdzake lijk dient nu gewerkt, om de kinderen langer ter school te laten. Inderdaad, nauwelijks hébben de kinderen hunne eerste communie gedaan, of men ziet vele ouders hunne kinderen 't buis houden, ze sturen ze naar 't werkhuis, laten ze op stiel gaan, of erger nog, laten ze soms meestendeol op straat loopen met de kleine kinderen aan de hand. Eenieder is er over t' akkoord dat die toestand moet verholpen worden, de ouders worden meer en meer over tuigd van de noodzakelijkheid hunne kinderen een degelijk kristen onder wijs en 'eene degelijke kristene opvoe ding te geven. liet schijnt dat M. Schollaert zin nens is een wetsvoorstel neer te leg gen waardoor het de ouders zou ver- ljoden woraen, hunne kinderen vóór hun veertien Jaar naar een werkhuis te sturen. Moest dit voorstel gestemd worden en moest dan de wet dadelijk in voege komen, we zijn overtuigd dat zij veel bijdragen zal om den huidigen toestand merkelijk te verbeteren. De katholieken hebben altijd ge werkt om overal bet onderwijs in te brengen en het te verspreiden. Hun verleden staat borg voor de toekomst. Langzamerhand maar zeker drong het onderwijs hier in de volksklas en nu mogen wij zeggen dat het er algemeen verspreid is, we hebben recht fier te zijn op den algelegden weg, op den aanhoudenden vooruitgang en op dên bekomen uitslag. Nog eenigen tijd en zooals op vele gebieden, komen de Belgen, zonder den hatelijken school dwang, aan de spits der beschaafde volkeren. Dat moet onze betrachting zijn Merja ringen, 21 Augusü 1899. Ter gelegenheid der vijf en twintigste verjaring van zijne ldezing als volksver tegenwoordiger, ontving M. Beernaert, de geluk wenschen der katholieken van Thielt. 22 Augusti 1870. Plechtige feesten te Brussel ter gelegenheid der zilveren brui loft van Koning Leopold II en Koningin Maria-Hendrika. Het wild en de wliegmachie- neiüi Het is opmerkensweerdig dat het wild, dat nochtans zoo onverschillig blijft bij liet voorbijrijden onzer treinen, zulk eenen grooten schrik heeft van de tuigen welke de lucht doorklieven. Hot gedruisch veroorzaakt door een vliegmachien is noch tans niet grootcr dan dit van oenen trein, doch het is het stijgen in do hoogte dat de dieren met schrik bevangt. Zij meenen in het luchtschip eenen grooten roofvogel te zien en hij elke opstijging, nemen zij ijlings de vlucht, bij zooverre dat men noch gevogelte noch wild zal hesjieuren in den omtrek der vlieg- pleinen. Kleine burgerij. Het congres van het Nationaal Verbond der kleine Bur gerij zal plaats hebben in de Tentoonstelling van Brussel den 3,1 en 5,loa September aan staande. De dagorde bevat de belangrijkste vraag stukken voor de klein handelaars, nijveraars, enz. Men zal er onder andere bespreken de handelspolicie de oneerlijke mededinging liet inrichten van het krediet, enz. Het toe- tredingsrecht tot het congres kost 5 frank met de verslagen en 2 frank zonder do ver slagen. De lidkaart geeft recht opkosteloozen ingang in de Tentoonstelling gedurende de 3 congresdagen. De toetredingen moeten gestuurd worden naar het secretariaat, Karthuizerstraat 21, te Brussel. Og bisschopstaf van Wlgr Sfillemans. De gekende juwelier,de heer Bourdon van Gent, had in het Belgisch paviljoen der tentoonstelling eene prachtige uitstalling van kunstig bewerkte juweelen, waarvan het bedrag meer dan honderd dui zend frank beliep. Onder andere had hij een vroeger door hem vervaardigden bisschopstaf van Mgr Stillemans, die hij ook in leening bad ontvangen, tentoongesteld. De staf was een echt kunststuk van grooto weerde. Het was een geschenk der stad St-Niklaas, aangeboden hij zijne plechtige intrede als bisschop in zijne geboortestad ten jare 1890. Tusschen het gesmolten goud en zilver en zwartgebrande gesteenten heeft men ook den staf, bijna gansch onkennelijk, terug gevon den. Aardbeving in België. Ver leden Vrijdag werd te Den Haag, aan het zeestrand een aardschok gevoeld. Personen van Wenduine verklaren nu dat ook daar een onderaardsch gerommel werd gehoord als een verre donder, maar op een oogenblik dat de lucht geen onweer scheen aan te kondigen. Anderen die in e°>ne houten tent aan den dijk zaten, voelden als het schokken van eenen zwaren wagen op een slechten steenweg, of schoon er geen voertuig omtrent was. Ksngres des* Duitsche Ka tholieken.' Dit kongres zal heden Zondag 21 Oogst te Augsburg in Beieren, geopend worden. 20 Oogst. Staatsspoorwegen. M. Chanoine, klerk van 2e klas, is statieoverste van 4° klas be noemd. Leger. Luitenant generaal graaf van der Stegen-de Putte, bevelhebber der leruiterij-, afdeeling, is lid benoemd van den toezicht- raad der krijgsscholen. Luitenant De la Gharlerie wordt in de reservekaders opgenomen. Do militaire decoratie wordt verleend aan de wachtmeesters BergmanS en Buchet, van de gendarmerie. Bruggen en wegen. Worden behouden in hun ambt als lid van de Beheerkommissie der watering van Gyzegem-Mespelaere als bestuurder, M. De Meyer, burgemeester van Mespelaère als gezwoornen de heeren Rom- baut, schepene van Gyzegem en Vereecken, gemeenteraadslid te Mespelaere M. Stee man, bestuurder dermelkerij van Mespelaere wordt ontvanger-griffier benoemd. Worden behouden in hun ambt als lid van de beheerkommissie dor watering Lostpol- der op het grondgebied van Grimmirrgen cn Santbergen als bestuurder, M. Dedeyn, notaris' te Steenhuyze-Wynhuize als ge zwoornen, MM. Van der Scbueren landbou wer en Van Eesbeek, veearts, beiden lo Santbergen. M. De Vuyst landbouwer te Santbergen, wordt in zijn ambt van ontvan ger-griffier dezer watering behouden. Zeewezen.Het brevet van 2° klas wordt toegekend aan MM. Verbiest en Veils, van de zeevaartschool van Oostende. TE BRUSSEL. De nieuwe voorgevel Voor den nieuwen gevel zullen meer dan 3000 vierkante meters afsluitingen noodig zijn. Het werk zal binnen een tiental dagen aanvangen. Een lid van het Inriclitingskomiteit der Gentscho Bloemenfeesten is gisteren naar Brussel gekomen om de mogelijkheid van het plan te bestudeeren. 0 Men hoopt tot een goed einde te komen. Het zou nog eene aantrekkelijkheid te meer zijn voor do groote Wereldfoor. De Engelschen komen terug M. Reyntiens, algemeene toegevoegde kommissaris der Engelsche regeering, heeft gisteren morgend van zijn gouvernement een telegram ontvangen, meldende dat nieuwe kredieten toegestaan zijn voor de deelne ming van Engeland aan de Tentoonstelling van Brussel. Er ontbreken dus nog enkel de tentoon- stellers. Ongetwijfeld zullen er weinigen weigeren, opnieuw hunne waren ton toon te stellen. Ten andere, allen hadden1 reeds in de Ten toonstelling veel zaken gemaakt en zij kun nen niet dan or nog vele nieuwe maken. M. Reyntiens heeft het gelukkig nieuws aan het uitvoerend komiteit kenbaar ge maakt, er hij voegende dat de Engelsche afdeeling hoogstens binnen drie weken terug zou open zijn. Een oproep tot de Engelsche tentoonstel Iers M. Wintour, algemeene kommissat(js van Engeland bij de Tentoonstelling van Brussel, heeft eenen warmen oproep gericht tot de Engelsche tentoonstcllers, om do Engelsche afdeeling zoo spoedig mogelijk opnieuw in te richten. In zijnen oproep doet M. Wintour uitschij nen, hoe geestdriftig de Belgen het nieuws der heropening ontvangen hebben. M. Wedgwood heeft beloofd nieuwe kunstvazen te zenden. De Furnese Raelway Gnl° zendt een nieuw model barer tramwegen. Het huis Goc-kerill heeft aangeboden, gratis al de verzamelingen der Engelsche tenloonstellers te doen, tus schen Tilbury en Oostende. De Engelsche drukpers en de herinrichting. De Times schrijft Wij verheugen ons over hot nieuws dat de Engelsche afdeeling der Tentoonstelling van Brussel zal heringericht worden. Alhoe wel het verlies van onherstelbare schatten en van al den tijd en het geld gedurende achttien maanden verspild, zwaar is, is het ongeluk toch niet om te wanhopen. Het laat ons integendeel toe, hot beste ten toon te stellen wat onze Engelsche natie be zit Haren moed en bare standvastige wils kracht, waardoor wij reeds zoovele moeilijk heden overwonnen en ons machtig rijk stichten. Do andere bladen spreken in denzelfden zin. De nteuwe Belgische afdeeling De Belgische afdeeling zal nu natuurlijk gescheidon zijn. De meubelafdeeling zal in het Ger.itsch paviljoen opgericht worden al do groote huizen zullen hunnen stand herin- richten. In do zaal der tijdelijke prijskampen werkt men reeds volop aan 't leggen van den vloer. De Kollektiviteit der Geramieken wordt in do eeresalon van het Brusselsch paviljoen op gericht. De kleernijverhoid zal ook in de zaal der tijdelijke prijskampen opgericht worden. Overal aan 't werk In do.Fransche en Italiaansche afdeelingen is men naarstig aan 't werk om alle sporen van den brand to verbergen en te herstellen. Gisteren was men in de Italiaansche afdee ling bQzig met de kaartjes verkocht aan de prachtige marmeren beeldjes te hangen.- Brus9el-Kermis Het noodig hout voor de heroprichting is reeds ter plaats. Zaterdag morgend zou men het eerste huisje optrokken. Men hoopte 's avonds gedaan te krijgen om do versierders toe te laten onmiddelijk aan het werk te gaan. Bostock heeft eene groote tent doen op-, richten, op de plaats waar vroeger zijne inrichting stond. Hij geeft er ten voordeele van zijn klein personeel, dat anders broodloos is, voorstel lingen bij middel van den afgerickten olifant, het rood varken, de gedresseerde aap en het lama. Aan dé talrijke bezoekers kunnen wij niet genoeg aanraden eene dezer vertooningen bij te wonen om die beklagenswaardige lie den te steunen. Het verslag der Brandkommissie De technische Brandkommissie der Tentoon stelling beeft gisteren morgend haar verslag, neergelegd. Eenparig besloten de kommissie leden, dat alle voorgeschrevene maatregelen door 't uitvoerend komiteit genomen waren.j De kwestie der verantwoordelijkheid. Het verslag der brandkommissie luidt dat I het uitvoerend komiteit alle voorgeschrevonö j maatregelen genomen liad. Men zou nu moo-' ten welen of deze maatregelen voldoende wa- ren. Het licht moet nu van elders komen. Mo-! gelijks zullen de experten aangesteld voor doj Engelsche afdeeling, het ons kunnen zeggen., Deze experten zullen verklaren welke do genomen maatregelen waren, of de water-i leiding voldoende was en waarom oo Fran-J sche minister van handel nu voorwaarden; stelt voor do heropening der Fransche afdee ling. Voor het oogenblik kap niets met zeker heid beantwoord worden. Men mag geene gewaagde uitleggingen voor goeden munt aanvaarden. Binnen eenigo dagen zal men zekerheid hebben. De overdrijvingszucht der vreemde bladen. Niet alleen de Duitsche en Oostenrijlcscho bladen deelden overdreven berichten medo over den brand der tentoonstelling. Do Agencie Reuterverspreidde het volgende Niettegenstaande de pogingen der pom piers, heeft het vuur zich uitgebreid tot do Fransche, Duitsche, Russische, Japaanscho en Chineesche afdeelingen het Itaiiaansch paviljoen en meer dan 40 huizon, gelegen op de Solboschlaan, worden vernield. Op do Solboschlaan staan maar een 12tal huizen en de Chineesche afdeeling ligt op een paar kilometers van den brand en is oen afzonderlijk paviljoen. Als officieelo agencies zulke onwaarliedon verspreidon, wat moet hot dan zijn met som-» mige Weinig nauwzionde correspondenten. Zooseindede correspondent der Daily Mail onder andere dat men vele gebouwen had doon springen met dynamiet, om het overige der tentoonstelling te redden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1