BUITENLAND. De rootle Toovenaar De lieiaanlpiijskamp te te G-swr 'T EEN EN T ANDER AiiarGMsten-valsolifflniiters. Zestiende jaargang nr 800. 80 Gijnsdag 23 Oogst IS 10 Het Staatsblad Koloniaal Bulletijn. I 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMEHTEM Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureoio dezes Kerkstraat, 9, Aalst. BUREEL te AALST,- Kerkstraat, 9, BUREEL te BRUSSEL, Haechsche Steenweg, 250. V uitgaaf4 ure *s avonds UITGEVER Van IVuffel-De GencLt Kerkstraat, 9 Aalst. TELEFOON -MA. AANKONDIGINGEN i Kleine aankondigingen (1 tot 4 kleine regels) Aankondigingen (per kleine regel) Financiëele aankondigingen (per regel) Reklamen, (per regel) Onder do nieuwstijdingen, (tweede blad) •-••• Rechterlijke herstellingen (per regel) Overlijdens, (per regel) Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMiNlAll, 217, de Mérodellraat, Brussel. fr. 0.G0 fr. 0.30 fr. 2.— fr. 2.— fr. 3.— fr. 2.— fr. 2.— Sedert de liberalen verdronken zijn op het Genlsch stadhuis door hun hart vochtig weigeren, om aan de arme kin deren, van de katholieke werklieden, een schotel soep te geven, hebben zij niet opgehouden over dak en toren te kraaien, dat de katholieken een mon sterverbond hebben gesloten met de socialisten. Het woord monsterver bond, in don mond van liberalen, die bijna overal verbond aangaan met d< socialisten, is recht eigenaardig. Maar de schijnheiligheid zooverre drijven te beweren dat de katholieken een mon sterhond hebben aangegaan, omdat zij hebben geholpen om de liberalen van het stadhuis te donderen, die aan onze katholieke volkskinderen, de schotel soep weigerden, waarop zij volle recht hebb;.i, dat was te kras. Doch het doel wettigt de middelen bij de meeslen om zer liberalen. Vele hunner aanhangers, en gewoonlijk deze die goed bij kas zijn, willen echter om ten duivel niet hooren van een verbond met de socia listen. De liberalen willen dien afkeer doen verdwijnen en daarom houden ze mordicus staan, dat zelfs de katholie ken met de socialisten samengaan en waarom zouden wij liberalen niet even- zoo mogen handelen Tot hiertoe hadden de katholieken en van hunnen kant ook de socialisten steeds beweerd dat er nooit van kartel was spraak geweest tusschen katholie ken en socialisten. Sedert eenlgen tijd echter kwam er verandering in het spel. Le Peuple begon al eens te tasten en stilaan kwam hij ook tot het besluit dat er in derdaad een verbond, een kartel was geweest tusschen de rooden en do ge len. Maar halteld nu ging het te ver Op Maandag, 15 Augustus 1910, stuurden de radikaal-socialistische lo den van den Gentschen gemeenteraad een gezafnontlijk schrijven naar hun hoofdorgaan Lo Peuple waarin ze hevig verzet aanteekenden tegen 2 artikels die in dat blad waren ver schenen Zij drukten hun spijt uit dat I.e Peuple zich zóóverre heeft la ten misleiden en verklaarden, dot hel lderikaal-socialisiisch verbond in Gent nooit bestaan heeft en nooit bestaan zal. Voorts bewijzen zij door de stem mingen en de houding van katholie ken en socialisten dat er hier van kar tel hoegenaamd geen kwestie kan zijn. De Brusselsche socialisten zien zicli wel gedwongen dit schrijven op te ne men, zij trachten zich zelve on tevens hunne Gentsehe broeders gelijk te ge ven, maar in ieder geval zullen ze thans eens voor goed weten dat zij de Gentsehe- katholieken niets ten laste Er is ernstig spraak dat de socia listen en de liberalen verhond zullen sluiten met de aanstaande gemeente- kiezingen tegen de katholieken (de zoogenaamde hondgenooten van de Gentsehe socialisten aardige hondge nooten,zou men in ieder geval zeggen). Wat dit verbond van liberalen en socialisten aangaat, \fre weten niet, maar we betwijfelen sterk of de rijke liberalen en de vurige socialisten hun ne stem zullen kunnen geven aan man nen die ze destijds voor hunne ergste vijanden en voor vuile visch hebben uitgemaakt. Voor 't overige kan het ons weinig deren de katholieken zullen hunnen plicht weten te vervullen gelijk het betaamt. Voor de gevolgen die er mogelijk later uit dit verbond zouden kunnen voortvloeien, zullen zij de verantwoordelijkheid dragen die schuld zullen hebben aan dezen toe stand. Het komt er bij de katholieken niet op aan,op alle mogelijke en onmo gelijke middelen te verzinnen, om eenige zetels te veroveren wij verde digen eersteen vooral onze gedachten en indien wij er de gelegenheid toe vinden, brengen wij het bestuur van eone Gemeente, Stad, Provincie of Staat, zooveel mogelijk in overeen stemming met die gedachten in de zekerheid en de overtuiging die wij bezitten, zoodoende best van al, het algemeene welzijn te verdedigen en te bevorderen. Verjaging, 23 'Augusti 1864. De wetgevende kiezingen, door de ontbiu- ding der Kamers veroorzaakt, begunstigen de liberalen, die 64 gekozenen hebben tegen 52 katholieken. TeSegsnammem Het getal te1- grammen, in de drie laatste dagen uit Brus sel verzonden, is kolossaal groot. In het bureel der Muntplaats moest men 22 telegra fisten van Antwerpen ontbieden, en in al de bijzonderste telegraafbureelen moest men de ploegen verdubbelen. Nie&a^e se&aatoiP. In den Senaat zal wijlen M. Mélot vervangen worden door baron Mevina. SCasuten. Tusschen de schoone din gen die in de Tentoonstelling de prooi der vlammen zijn geworden, bevond zich de schoone tentoonstelling der kanten, zooals er nog nooit eene was verzameld geworden. Zij bad eene waarde van 400,000 fr.die in een ommezien vernield zijn. dsr1Leopoldville. Zaterdag voormiddag ten 11 ure, is de herstelde stoomboot ÏLeopoldville kapi tein Beernaerts, naar Congo vertrokken met een hondortal passagiers, waaronder twee missionnarissen den E.II.karmunik Courtin, der orde dor Wilheeren van Tongerloo, die naar de Uellè vertrekt,, en den E. P. Yan Rompaey. Ook nog onder de vertrekkenden, M. Victor Van der Sleyen, kapitein-bevelhebber, een der hoofden die met Ghaltin den veld tocht tegen de Batelas beeft gedaan. Alhoewel het Zaterdag was, was er buiten gewoon veel volk bij het vertrek. De Leopoldville beeft 3195 ton lading in. Het muziek van het 7® linieregiment gaf het gebruikelijke afscheidsconcert. 't W-as geen aarellseviRg. Een briefschrijver meldt aan een Brusselsch blad, uit Den Haag, dat, wat men voor eenen aardbevingschok op de kust gehouden heeft, eenvoudig een onweer was, dat in volle zee was uitgeborsten en waarvan de schokken en het geluid zich over den plas hadden voort geplant. Het scheen op zekere oogenblikken alsof men kanonschoten hoorde, bij verre vloot- manceuvers gelost. Dat het echter geen aardschokken zijn ge weest, is zeker. Wei*k den* Fpasscisca Ro- WBasia. Dit werk heeft voor doel, dienstmeiden van goede getuigschriften voor zien, te plaatsen in katholieke huizen. Voor Aalst en omtrek, gelieve men zich te wenden tot Jufvrouw Schepens, Gentschen Steen weg, 21, Aalst. 21 Oogst. Posterijen. MM. Simonet, Duparque, Gordyn en Glarebout, klerken van 1® klas, worden postontvangers van 4° klas benoemd. Staatsspoorwegen. M. Levy, onder bureeloverste wordt titelvoerend burel- overste benoemd, alsook M. Mersch. M. Fosty, titelvoerend bureeloverste wordt bijzondere sektieoverste van 2® klas be noemd. Onderwijs. M. Corswarem; gemeente onderwijzer te Widoyö, wordt kantonale opziener van het lager onderwijs benoemd. Koninklijke Boekerij. M. Kurth, lid der Koninklijke Akademie van België en lid van den beheerraad der Koninklijke Boekerij, is voorzitter van dezen raad benoemd. Algemeen beheer. M.M. Goremans en de Kerchove d'Exaerde, afdeelingoversten, worden titelvoerende bestuurders benoemd. Burgemeesterschap. M. Baillon, is burgemeester van Gouvin benoemd. Het ontslag aangeboden door M. "Wouters, burgemeester van Noorderwijk, wordt aan vaard. M. Van den Bruel, wordt voor eene maand in zijn ambt als burgemeester van Groot- Bijgaarden geschorst. Plaatselijk beheer. M. Olsen. kapitein bevelhebber van Is-1® klas, is bevelhebber der troepen van het distrikt Katanga benoemd. M. Flöod, wordt $n zijnen graad als on derluitenant der openbare macht bevestigd. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Minister Pichon zat giste ren te Chdlon-sur-Marne een banket voor icaaraan meer dan 200 genoodigden deel namen. In zijnen /cast zwaaide hj lof toe aan de nationale garf ij en haar "programma. Hij zegde ook onder airdere dat ac buitcn- landschepolitiek der regeering eene politiek is van vredevan weerdigheid en van vader landslievende strekking. Oostenrijk. Ter gelegenheid der qroot- sche feestelijkheden loelkc in Oostenrijk- Hongarië komen plaats te hebbenter oor- "ake van den 80" verjaardag van den keizer, inden wij het niet ongepast eenige bijzon derheden mede te declen over den gecierden mönark Frans Jozef. Hij beklom den ttoon ten jare 1848, juist na den burgeroorlog, welke Weenen ver woest had. Nauwelijks op den troon had Keizer Tram Jozef erge moeilijkheden te doorworstelen Hongarië was in opstand en een buitenlandsche oorlog brak uit, waarbij Oostenrijk zijne tlaliaanschc provinciën verloor. Van 1S4S tot 1S66 was het een tijd perk van verval van Oostenrijk. Van I860 was het een tijdperk van herwordbig cn bloei. In het eerste tijdperk verloor Oosten rijk Lombardië en Venetiëin het tweede zoon het Bosnië en Herségoioina. De oorzaak dat Oostenrijk-Hongarië zich gekeerd heeft van 1866 naar de zon van voorspoed, is dat de regeering dan een einde gesteld heeft aan den strijd der nationaliteiten. Sedert dan is Hongarië trouw aan Oostenrijk verkleefd. Montenegro. Meden is de Nationale Raad vergaderd om 'over te gaan tot de stemming of het prinsdom als koningrijk mag hervormd worden. De beslissing van den Nationalcn Raad moet aan de mogend heden onderworpen worden en den 28 Oogst aanstaande zou de kroning van prim Niko- laas als koning van Montenegro plaats hebben. China. Ten einde China meer en mèer op Europecschen voet te schoeien, zijn uit alle provinciën van het Chineesch rijk smeek schriften naar den regent gezonden, om de grondwet en de nationale Kamers te bewerk stelligen. Japan. De geldelijke toestand van Ja pan laat zeer ie wemchen. Sedert den oor log met Rusland is men er nog niet in gelukt een evenwicht in de Staatszaken te bekomen. Integendeel men beslatigt meer en meer be lemmering in den algemcenen gang der za ken. De diplomaten schrijven dezen gespan nen toestand niet alleen aan den oorlog toe, maar ook aan de steeds toenemende krijgs- lasten, aan het gemis van hontrool in de re keningen enz Men heeft eindelijk den zetel gevonden van de bende, die sedert oenigen tijd het land met valsch geld overstroomt. Uit do bekentenissen van een der aange houdenen blijkt thans dat die gevestigd waren bijArmand Perin-, te Dampremy, In eene kamer der bovenverdieping vond men daarenboven een met zes kogels geladen revolver. Een der medeplichtigen, Hector Henry, die daar werd aangehouden beweert dat hij bij Perin was om een werk to bestellen en eene proefneming bij te wonen. Perin en Henry zijn anarchisten. De eerste doet geen moeite om to ontkennen dat hij valsch geld maakte. Hij had zich eerst toe gelegd op het maken van bommen zegt hij, maar wat helpt do menschen te dooden, zij worden toch door anderen vervangen. Men heeft in zijn huis inderdaad ook lon ten en ontploffingstuigen gevonden. Dat hij valschen munt maakte, was om in zijn onderhoud te voorzien en de anarchisti sche voreeniging tot maatschappelijke omver- rewerping ter hulp te komen. In do woning van Hector Henry werden anarchistische druksels gevonden. Vrijdag heeft het parket van Charleroi een nieuw bezoek gebracht in de wonir,g van Perin, alsook bij den rijwielmaker B.osen en bij bloedverwanten te Courcolles, die men verdenkt, met do aangehoudenen in betrok king te staan. Eene vrouw, die met eenen stock valscho muntstukken op rondo is, wordt ook opge zocht. De Fransche genadekommissie zal binnen eenige dagen moeten oordeelen over acht moordenaars, ter dood veroordeeld door hot Assisenhof van Saint Pierre (eiland Reunion). Het zijn de genaamden Silarano, 40 jaar oud, geboren op de Comoronoilandon Em manuel Fontaine, 26 jaar oud Calendrin Saint-Ange, 44 jaar oud, groot-toovenaar Assaouady Vincent, 25 jaar oud Augustin Amblay, Louis Goupatequais, 47 jaar oud Pie ter Noë, Barraka, 23 jaar, en Jozef Grondin. Zij vormden eene bendo, die onder het be stuur van den toovenaar Saint-Ange, de ge- heele kolonie bevreesd maakte en reeds drie moorden op het geweten had. De bewijzen tegen deze vreeselijko bende ver/nmeld zijn zeer bezwarend, en na de versctuink fijko reeks moorden welke inde laatste tijden op do kolonie gepleegd wer den, hebben de gezwoornen zich terecht onmeedoogond getoond. Een 15-jarigo knaap en twee vrouwen werden tot dwangarbeid veroordeeld en de acht andere leden der bende tot de doodstraf. Deze misdaden werden op eene vreeselijke \vijze volbracht. Het eerste slachtoffer was M. Dellel. Do moordenaars kwamen op 19 Maart 1909 aan zij no woning. Do tooveraar Saint An ge, aanriep zijne geesten, bevestigde aan zijne gezellen dat hot slachtoffer sliep en zij gerust mochten binnengaan. Do man werd hot hoofd bijna geheel afge sneden. De bandieten plunderden de woning en verdeelden den buit. Op 10 Oogst 1909 begaven zij zich, steeds voorafgegaan door den vreesolijken toove naar, naar do woning der echtgenooten Robert. Do toovenaar verzekerde hier ook aan zijne gezellen dat zij geono vrees moesten koe steren. In de slaapkamer der echtgenooten Robert werd de man door eenen vreeselijken slag met eenen ijzeren staaf het hoofd verbrijzeld. Do ongelukkige bleef op den slag dood. Verschrikt vroeg Mov. Robert aan de moordenaars liaar eerst haar gebed te laten doen, doch do moordenaars brachten haar ook eenen geweldigen slag op het hoofd toe, zoodat zij bewusteloos naast het lijk van ha ren echtgenoot neerzonk. Alsdan sneed een der bandieten, Sitarano, de twee slachtoffers den hals af. Saint-Ange, Fontaine en Sitarano zogen dan het bloed uit de vreeselijke wonden. Zij vulden ook twee fleschjes met het bloed, door Saint-Ange zulks noodig had voor zijne tooverstreken mede te verrichten. Sitarano en Saint-Ange mishandeldon dan nog op afschuwelijke wijze het lijk van vrouw Robert. Na in het huis goed geëten en gedronken te hebben, verdeelden zij den buit. De inwoners van Reunion vragen, dat het gerecht zijn verloop zou hebben. RSechcSen Zondag morgend, om 10 1/2 ure, werd te Mechelen, den beiaardprijskamp, ingericht door do maatschappij Mechelen-aantrekke- lijkheden, onder de bescherming van Koning Albert, en met do welwillende medewerking van het stadsbestuur, geopend. Om 10 ure, ontving het bestuur van Me- chelen-aanlrekkelijkheden, in zijn lokaal de j uryleden of keurraad, en leidde ze naar hot stadhuis, waar zij door de overheden verwel komd wercfen. Ook de medekampers, ten go- lallo van 16, werden welkom geheeten. De jongste der kampers, Emiel Verrees, van Turnhout, is 18 jaar oud deoudsto, Johan Diedrich, van's Hertogen Bosch, 71 jaar. Om 10 1/2 ure, neemt de keurraad plaats, onder het afdak der stadsboekerij, en na met algemeene stemmen, Jef Denyn, van Meche len, als voorzitter van den keurraad gekozen te hebben, wordt do roode vlag uitgehangen. De prijskamp is begonnen. Van het eerste verdiep van Sl Rombauts- toren, prijkt op de witte vlag nr 1. Do eerste kamper is aan hot klavier 't is M. Alfons Oven, van Bonsecours-Póruwelz. Deze voert de Marcho des Sultanes van Allier en eene Fantizia op Carmen van Bizet uit. M. Josse Van Beers, van Mechelen, voert eenige Vlaamsche liederen van Serbaaren en Volckerin uit. M. L. Mens, van den Haag, geeft een flink stuk Mozart en het Koor dor Jagers uit Freyschutz De jonge Emiel Verrees, van Turnhout geeft de Moederspraak van Peter Benoit en Carmen M. Do Lange, van Rotterdam, speelt het aria van Sinksen», van Bach en het ho roemde Menuet van Bocherini. Om 1 ure wordt do prijskamp geheven om te gaan ontbijten. Om 21/2 ure is de keurraad wederom op zij non post. M. Karei De Mette, van Aalst, voert uit Souvenir der Rubens Kantate van Peter Benoit en de Noces de Jeannetto Onze Karei voert zijne stukken in do vol maaktheid uit. Ook worden hem do toejui chingen niet gespaard. Het kunstminnend publiek heeft verslaan dat hier eene ware kunstenaar de klokken deed zingen M. Theoflel Van de Plas, van Diest, speelt het aria van den Torréador. M. Fernand Redoute, van Bergen, speelt de Romance de l'Eloile van Tannhaüser en eeno melodie van Tagliafico. M. Alfons Rolliers, van St-Nikolaas, geeft Brise de Nuit en een werk van Broeckx. M. Van Zwylen, van Gouda, spoelt het Menuet van Don Juant M. Schynkel, van Oudenaarde, een leerling van onzen Karei De Mette, speelt Cavaleria Rusticana. M. Willem de Vries, van Nymegem, geeft' de Siciliaansche van Schumann. M. Antoon Nauwelaerts, van Lier, speelt de Rubens Kantate van Peter Benoit ea het Fruhlingslied van Mendelssohn. Eindelijk M.'*Wagenaar, van Utrecht, speelt een werk van Kreutzer en eenigo fan- taziën. De liederen opgevoerd door den veteraan M. Diedrich, van 's Hertogon-Bosch ontsnap ten ons... Om 7 1/2 ure deed do keurraad uil spraak^ verklarende dat do zes eerst gcrangschikion, 't is te zeggen voor dezen welke heden Maandag den prijs des Konings moeten be twisten, de klasseering gedaan was naar do alphabetische volgorde. De zes eerst geplaat sten zijn Karei Do Mette, Aalst Fernandi Redoute, Bergen Alfons Rolliers, St Niko- laas A. Schynkel, van Oudenaarde Jules Van de Plas, van Leuven, en Emiel Verrees, van Turnhout. Do zes volgende geplaatsen klasseerden zich aldus Antoon Nauwelaerts, Alfons Oven, Van Zuylen, Theoflel Van de Plas, Josse Van Beers en M. De Lange. De andere kampers, Diedrich, Mens, Do Vries, en Wagenaar, kregen van het ge meentebestuur van Mechelen, elk eeno toe- je van 25 fr. Eene overgroote menigte stond langs da boorden der Dijlo, op de Groote Markt, op do dorpels der huizen, in do vensters, onz...,< stil luisterend naar de zingende klokken. j s'Avonds was heel Mechelen verlicht on do dag sloot met een concert van de stadshag monie. Onze vriend Karei heeft zich dus goed verdedigd zijn leerling M. Schynkel, van Audenaarde, heoft nog geholpen om zijno reeds beroemde faam, als beiaardspeler, nog, te verspreiden. j Zoo meester, zoo leerling. Bravo Karelj voor de eerste onderscheiding. Zonderling. Denamon der zes overwinnaars zijn naar alphabetische volgorde opgegeven .^Daardoor komt Karei De Mette verre eerst uit. Neemt men zo nu in volgordo dor alpha betische orde der steden, dan komt vriend Karei nog ver de eersto uit. En moet men nu afgaan, naar hot oordooi der talrijke kunstliefhebbers en beoefenaar% die zich tusschen de menigte bevonden, dan komt hij nog ver de eerste, want hij alleen kon het publiek in begeestering brengen ea zich doen toejuichen. DU ITSCH LAN D Het nieuw Keizerlijk kasteel. Zondag is te Posen het nieuw Keizerlijk kasteel ingehuldigd, in togonwoordighoid van Williem II, de Keizerin en do Prinsen en Princesson der Keizerlijke familie. De. Keizer en de Keizerin waron per automobiel aangekomen. De stad was luisterlijk bevlagd on ver-i sierd. De burgemeestér der stad heeft aan de Keizerlijke familie, zijno goluk;wonschen aan-, geboden. De Keizer hoeft de kfrmerledon en bijzon derlijk de volksvertegenwoordigers van do- arbeidersklas, bedankt omdat zij met zulke welwillendheid, do noodige gelden hebben gestemd tot liet oprichten van het Keizerlijk gebouw. OOSTENRIJK. De opslag van het vleesch. De opslag van het vleesch te Weencn heeft; eenen ministerraad verwekt welke middtiien. beraamd om den invoer van 't xJeesch te vor-j

De Volksstem | 1910 | | pagina 1