BUITENLAND. Te BERGBEWONER NIEUWSBERICHTEN. HOLLAND. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D ENGELAND ZWEDEN NOORWEGEN. TURKYE ZWITSERLAND. ITALIË.' men is nog niet in staat uit de afgelegde ge tuigenissen gevolgtrekkingen te maken. Moet de brand aan kwaadwilligheid toegeschreven worden Het parket lieett met groole zorg vuldigheid enkele naamloozo -brieven onder zocht, welke het ontvangen had, en waarin op kwaadwilligheid gezindspeeld werd of die zoogenaamde onthullingen behelsden, doch het heeft niets bepaald gevonden. Heropeningen. De nieuwe Belgische afdeeling zal, zoo men hoopt, den 10 September kunnen ge opend worden in het Paleis der bestendige tentoonstellingen, achter het Paleis van Wateren en Bosschen. Tegen den zelfden dag zal ook de Engel- sche afdeeling heropend zijn, in de Groote Feestzaal. Deze afdeeling belooft buitenge woon belangwekkend te zullen worden. Sociale Week. Hol 5° sociaal kongres werd te Amsterdam Zondag laatst geopend. Meer dan 800 deelne mers zijn ertegenwoordig. De E. H. Pater Hendrik, doet in eene begeesterende taalde openingsrede. Daarna zijn de besprekingen begonnen over alle do sociale vraagstukken, werkkon Irak ten, werkrech tersraden, werk manswoningen,bestrijding van drankmisbruik enz. enz. Voorwaar een uitgestrekt veld voor onze koene Hollandsche katholieke strijders. De wijnoogst mislukt. Sedert 1906 beeft men in Frankrijk goene enkele middelbare opbrengst meer genoten. Dit jaar wederom zal de wijnoogst zeer te wensclfii laten. Van do 13.000 hektaren wijnvelden welke den champagne opleveren, (zal men geeno 50.000 hektoliters wijn kun nen bekomen, helgecn ter nauwernood de onkosten van beplanting en onderhoud zal vergoeden. Dure tijdon. Naliet brood, hetvleesch, de groenten en den wijn spreekt men nu te Parijs van den prijs der steenkolen op te slaan. Do werkers- 'bovolking van Parijs, dio vroeger nauwelijks konden bestaan met het karig loon dat zij verdienden zijn nu blootgesleslcld, aan de ■verschrikkelijkste armoede. Het syndikaat der werklieden heeft eene vergadering gehouden en men is van gevoelen dat sommige gewelenlooze woekeraars den prijs der levensmiddelen zóó doen stijgen. Men zal onderzoeken en middelen beramen om .aan do werklieden lotsverbetering te ver- Bchaflcn. Het onweder. De echtgenooten Bernard, van Nancy,wer den bij liet naar buis gaan door den bliksem getroffen. De man werd niet gekwetst, doch de vrouw bleef op den slag dood. De bliksem viel ook op de kerk van Mehün- [Sur-Ycvro. De kerk werd ton gronde ver nield. Voor het assisenhof. M. Wachet de Roo, de moedermoordenaar die in de maand Mei laatstleden te Parijs zijne moeder vermoorddo omdat deze hertrouwd ■was, zal in December aanstaande voor het Assisenhof der Seino verschijnen. Het Kongres der Duitsche katholieken. Verlcdon Zondag is to Augsburg het kon gres der Duitsche katholieken geopend. Morgens had do pontificale mis ter eere van den H. Geest in do Kalhedraal plaats. In den namiddag werd cenen stoet gevormd, waar aan omtrent 800 vcreenigingen deel namen. Het getal kongressisten was groot verle den jaar in de laalslo vergadering van Bres- lau, doch heden is dit getal met 1500 ver- 4* VERVOLG. Buitendien drukte zich de heer Klington •in zijn landtaal uit, en het was voor hem in het geheel niet mogelijk, een verstaan baar woord uit te brengen. Wat moe3ten ltlians ook eenige smarten meer of minder .voor een man geven daar hij wist dat zijn be houd er van afging. Al do kalmte behouden de, die ecno groote en vastberadon ziel in alle ©mstaudighedon deslovens behouden moet; het oor cn het liart voor de hartverscheuren de kreten van den gewonden sluitende, sloeg .Poter het touw, dat hem zolf, om af te zak ken, gediend had, om do lenden van den En- .gelschman, en riep zijne gezellen toe, bom ©p te halen. Het was wel smartelijk, om de klachten te liooren van den ongelukkige, go- durende zijne luchtreis. Een oogenblik daarna was hjj op den rand dor kloof neergelegd, waar een dor sterkste bergbewoners hem op zijne schouders nam en onmiddolijk naar de rots vlakte brack ti Karei werd op dezelfde wijze, nog steeds in zwijm, naar boven gehaald. Maar nauwelijks was hot koord losgemaakt, of do open lucht hij de beweging der ophaling, gepaard,bracht hom half tot zijn kennis.Voor dat hy weër geheel tot zijn bewustzijn teruggekeerd was, ter zelfder plaats gebracht, waar de Engelsch- man lag.De kleederen der goede bergbewoners die er zich van ontbloot hadden, verschaften hen eene minder hardo on vochtige ligging. Het lichaam van Walter bleof nog achter. Ecu oogenblik beraadslaagden zjj, of zij liem den ijsberg tot graf zouden laten, ten einde meerderd. Gansch de stad is prachtig versierd en de Festhalle heeft hare bureelen van post, telegraaf en telefoon. Do eerste vergaderingen hebben plaats ge- bad. Na eene geheime vergadering om de bureelen samen le stellen, bespreekt men op dit oogenblik alle do belangen der kloeke Duitsche katholieke partij. De pauselijke ge zant te Munich verblijvende, is verwacht. De spookballon Wederom hebben verscheidene personen van Ierland een bestuurbaren luchtbal boven de kust zien zweven. Dg luchtbal was zeer gemakkelijk te ban delen en dreef op groote hoogte. Schip in nood. De Engelscho schooner Sterling bevond zich, na eone vreeselijke reeks stormen, on geveer 300 mijlen uit zijne koers. Het schip had geene levensmiddelen meer aan boord, en de bemanning had in 4 dagen niet geëten, toen de schooner de Duitscbo stoomboot Prinz Joachim ontmoette, die hen levens middelen en eenen geneesheer zond. De gezondheid des konings. Met de gezondheid van den koning van Zweden staat het, naar luid van Óen bericht uit Stockholm, nog niet geheel gunstig na zijne ziekte. Op raad van zijn dokters heeft bij nu afgezien van de jacht en ook van het visschen, waarin hij voor de jacht vergoeding had willen zoeken. Björnson's landgoed. Aulestad, het bekende landgoed van Björn- son niet ver van Lilleliammer, waar hij gast vrij placht te ontvangen al wie er ltfcm opzocht, zal verkocht worden. Björnson heeft er een tijdlang zelf met geestdrift geboerd. Later verkocht hij het goed aan zijn zoon Erling (maar bleef in het schoone huis wonen),van wio hij het nog later terugkocht. Erling pachte het land toen van hem. Aardbevingen. Aardbevingen hebben belangrijke schade aangericht in de wilajets Diarbekir en Erze- roem. Overleden. Een telegram uit Genève meldt het over lijden van M. Gustavo Moynier, voorzitter van het internationaal comiteit van het Roode Kruis. Hij was geboren in 1828. Lijken gevonden. Do lijken van de in de Roltalsattel op de Jungfrau afgestorte toeristen van Zurich, ingenieurs Kinscherf, Hans Wenner en Mój. Gertrud Farner, zijn door do reddingskolom gevonden,beneden aan de 1000 meters liooge plaats waar zij afgestort zijn. De toeristen hadden den top der Jungfrau overschreden en bevonden zich op weg naar de Rottalhütce. Alle drie waren ervaren bergbeklimmers. Zij hadden dezen tocht, een dor moeilijkste op de Jungfrau, reeds vroeger eens gedaan. Deze schoonste berg van Zwitserland heeft dit jaar reeds buitengewoon veel slachtoffers geëischt. De cholera. In do laatste 24 uren heeft men te Trini- topol vier gevallen van cholera waargeno men, waarvan twee met do dood eindigden le Cerignola een nieuw geval gevolgd door overlijden te Margherita di Savoia, twee gevallen en oen overlijden te Baretta tien gevallen en vier overlijdens te Andria drie gevallen en een overlijden. Geen gevallen in de andero plaatsen in de provincies Bari en Foggia. De gezondheidstoestand in de overige provincieën van Italië is voldoende. zijne vrouw en zijn zoon hot treurig tooneel, dat hun het lichaam van een echtgenoot en vader aanbieden moest, te hesparen. Maar be denkende, welke venvijtingen zij zich op den hals zouden halen, en hoe wreed het van hen zou zijn een overleden .vr»end te verlaten,hem bloot te stellen om het voedsel van wilde die ren te worden overwegende dat de brave man waardig was op gewijdon grond te rusten waar zijne vrouw en zijn zoon op het graf zou- don komen knielen en weenep, daarom ver wierpen zij spoedig dat eerste voornemen. Het lijk werd aan het touw gehecht. Haal op riep Peter, met gebroken stem en men zag het zicllooze lichaam in de lucht wiegen, beurtelings tegen alle wanden der diepe kloof stooton. Men droeg zorg, hem op oene verwijderde plaats van Karei en deD Engelschman neder te leggen, om hun zulk oen treprig gezicht te hesparen. Eindelijk rustte. Walter, maar van leven beroofd, op die aarde, welke hij kort te voren nog zoo vroolijk betrad. Op dit oogenblik verhief zich de zon boven den gezichteinder. Hare stralen op het ys te rugkaatsende, bracht zij een verblindend licht voort. Mon zag eene vasto uitgestrektheid sneeuw en ijs, die zich in het blauw van ccnen meer donker blauwen hemel verloor ging, en dit naarmate zij zich van de ijsbergen verwij derde lager, zag men de groene toppen der denneboomen, welke door de zonnestralen verguld werden en bij het verblindende schijn sel der sneeuw afstaken nog lager ontwaar de men do vallei door een dunnen mist be- dokt, die allo voorwerpen onduidelijk maakte en slechts enkele eenzame, in do schemering half verloren daken, deed opmerken dit alles was grootsch, treffend, en de bergbewoners zelve zouden het bewonderd hebben, indien Brussel. Gevaarlijke kerel, Maan dag avond kwam M. Lauwers, wonende Nancystraat, met zijnen zoon en zijno doch ter langs de Hoogstraat, loen een kerel het meisje vastgreep en haar-wilde dwingen hem te volgen. Vader en zoon kwamen er tusschen en de aanvaller vluchtte naar de Rollebeeckstraat, achtervolgd door versfcheideno personen. In do RuysbroeckStraat keerde hij zich plots om, een dolk zwaaiend en slak er een zijner vervolgers, Ernest Van Schepdael, schrijnwerker, wonende St. -Jakobsgang, mede in de borst, nabij het hart, waarna de kerel voortijlde, steeds met zijn wapen dreigend. t- De policieagent Dntbrt gaf hem aan do Le- beaustraat eenen geweldigen slag op den arm Do handiet liet zijnen dolk vallen en werd onmiddelijk vastgegrepen, ton gronde gesla gen en door de menigte vreeselijk mishandelt^ Vier policieagenten waren noodig om hem tegen de volkswoede te beschermen. De schurk is zekere Adrien Jegou, geboren te Parijs in 1866. Hij is opgesloten. Kinderlijk opgehaald. Dinsdag morgend zagen knapen, aan do Quenastkaai een groot pak in de Willebroecksche vaart drijven. Het pak werd opgehaald en men vond er hel lijkje in van een pasgeboren kind. Do policie werd verwittigd en deed het lijkje naar het doodenhuis overbrengen. Overreden. DijnSdag morgend is M. Désiré Nelson, wonende Nieuwland, 189, aan do Hallepoort, dbor eenen brouwers- wagen overreden. De man werd met ernstige wonden aan het hoofd en do heenen opge nomen en kon na ve^orging, in eene nabu rige apotheek, huiswaarts lteeren. Dief aangehouden. De policieagent Bogaert, heeft Dinsdag morgend, rond 51/2 ure zekeren Jozef D...., een gevaarlijk oud- veroordeelde, aangehouden, toen hij er met het rijwiel van zij nep ..huisbaas wilde van door gaan. Dis aangehouden. Nachtelijke aanrpjidingEen Alge- riaansch rondleurder, Saïd bon Hamed, die naar zijn logiment terugkeerde, werd door twee kerels aangerand, ten gronde gewor pen en erg mishandeld.Toen de Araab gansch bebloed en bewusteloos bleef liggen, namen de daders de vlucht. De politie heeft het slachtoffer naar het commissariaat in de 'Lignestraat overge bracht een streng onderiroek werd ingesteld. Woestaard. Maandag nacht, ont moette het meisje Victbrina W..., aan de Noordstatie, haren gewézen minnaar zekeren JulesD..., slachtergast/ Deze werd door de policie opgezocht, en het meisje had met hem r afgebroken wegens zijn slecht gedrag. In de Antoon Dansadjrtstraat, duidde het meisjo D..., aan eonen policieagent aan. Deze greep D..., vast, doch D..., rukte zich los, sprong op de aanklaagster en wierp haar ten gronde. Hij bracht haar verscheidene hevige voetstampen in het gelaat toe, zoodat de on gelukkige bewustelóos bjeef liggen. Andere policieagenten snelden toe, doch het was slechts na een verwoed gevecht dat de woestaard naar het policiebureel kon ge- sleept worden. D..., is ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten» Belangrijke aftruggelarijen. Eenige maanden geleden had Ml Van H..., juwelier, Anspachlaan, 121, zekeren Brulinckx, als handelsreiziger in dienst genomen. Brulinckx deed goede zaken, allen betaal baar op 3 maanden. Toen nu echter de vervaldag kwam, keer den al de wissels onbetaald terug. De kliën- ten hadden gecno juweelcn gezien en Bru- zij geen treuriger tooneel voor hunne oogen hadden gehad. De hemel was blauw, de na tuur aangenaam, de zon levendig maar ook was daar een man, die levenloos op de aarde uitgestrekt, de aarde' niet kon voelen, do schoonheid der natuulv niet kon zien, noch den hemel hewondered. Zijne oogen waren, voor altijd uitgedoofd. Bij de eerste zorgen^ door een der bergbe woners, die met de heelkunst niet geheel vreemd was, aan den Engelschman toege bracht, herkende men dat zijn toestand niet gevaarlijk was, omdat hij slechts eenige lichte kneuzingen ontvangen had, die zijne leden wel bezeerd maar niet. gebroken hadden. De bergbewoners hielden raad ten einde de mid delen te beramen, om 3e zieken en den over ledene naar het dorp over te voeren. Men be sloot dat de Engelschbian het eerst zou ver voerd worden, op eenp draagbaar en dat men Walter, eveneens op-eene tweede draagbaar zou vervoeren dat twee van hen onmiddelijk vertrekken zouden, om hunne ongeruste fa- miliën, over hunne lange afwezigheid gerust te stellen. Terwijl zij beraadslaagden, was Karei op eenige schreden afstands van sir Klington gaan zitten. Met de handen op zijne knieën en het hoofd in do handen, was hij als verbrij zeld en niet recht wetende, in welke omstan digheden hij verkeerde. Verwarde herin neringen, waarin bij zijn vader, zijne moeder, den Engelschman, eene kloof, ijsbergen, en een doode zag, keerde in zijn geest om, zonder to weten wat hij zag. Eensklaps verhief hij het hoofd en zag den groep bergbewoners en den Engelschman naast zich. Bij dit gezicht verkre- gë2 7-iine gedachten hunne geheele kracht te rug, en het verleden© schetste sich in vollo waarheid en af schrikkelijkheid voor hem. linckx had zelfs alles verkocht, zoodat hij ongeveer 10,000 fr. robberde. Het parket is verwittigd. Door een hond gebeten. Het zoontje der echtgenooten Toussaint speelde Maandag vóór de woning zijner ouders in de Karthuy- zersstraat. Eensklaps werd het knaapje door een grooten hond gebeten. Het dier werd naar het stedelijk slachthuis geleid om aldaar onderzocht te worden. Het kind werd door een dokter verzorgd. Ouderling verbrand. Maandag avond wierp do kleine Elisabeth Desmaret, wonende Zennestraat, eene brandende pe- troollamp om. De lamp ontplofte en de grootvader van het meisje, Ac hiel Van der Maelen, werd vreeselijk over gansch het lijf verbrand. Zijn toestand is hopeloos. - Rijioielongeluh. De kleine Georgina Delaet, 91/2 jaar,wonende Jagerstraat,werd op de Zuidlaan door eenen wielrijder omge worpen. Het kind bekwam eene diepe wonde aan liet hoofd en werd de rechterarm ge broken. Vrouto overreden. Dinsdagmorgend werd de echtgenoot© De Wit, Van den Eist- straat op de Noordlaan door een rijtuig om geworpen en overreden. De wielen rolden haar over het lichaam en de vrouw werd erg gekwetst aan het hoofd en het rechterbeen gebroken. Diefstallen. Ten nadeele eener dag loonster der Liefdadigheidstraat, Jozefina Teugels, heeft een onbekende schurk, Dins dag namiddag, bij middel van valsche sleu tels, eene som van 40 fr.,lwee gouden ringen en eene gouden broche gestolen. Dinsdag morgend liet een beenhouwers- gast, Emiel van der Schrikt, van St-Gilles, zijn rijwiel, waarop eeno mand met vleescli gebonden was, in den gang eener herberg slaan, terwijl hij eene partij teerling speelde. Toen hij zijne boodschappen wilde voort zetten, waren rijwiel en vleesoh verdwenen. Een behendige gauwdief, heeft in een ma gazijn der Nieuwstraat, eenen geldbeugel, eene som van ongeveer 180 fr. inhoudende, gestolen, ten nadeele van Mevr. Franche, Leuvensche Steenweg. Erge slag. Maandag avond was eene foorekramer op de Zuidlaan bezig zijne inrich ting to bewierroolcen, toon een persoon hom wilde doen zwijgen.Woedend greep de foore kramer een geweer en kloof er den onge- noodigdo gast den schedel mede. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. Aan de maaglijders. De geneesheeren 'raden de Bitterpeeën der Trappisten Vin- cart aan zonder of met melk, Zijn regelmatig gebruik is onovertrefbaar. 1 Laken. Erge botsing. Dinsdag mor gend is een tram, komende van Grimbergen, aan deLeopoldsbrugop eene melkkar gebotst De schok was zoo hevig dat de kar omkan telde. De paarden werden onder den tram gevat en zoo erg gekwetst dat zij moesten af gemaakt worden. De koetsier werd ten gron de geslingerd en erg gekwetst. Van het tramrijluig werden alle do ruiten gebroken, doch gelukkiglijk werd niemand gekwetst. Vorst. Hevige brand. Dinsdag mor gend is brand onstaan in de kelders der stoke rij T... Van Volxemlaan. De pompiers snel den spoedig ter hulp, doch ondanks hun krachtdadig optreden is de kelder letterlijk uitgebrand. De schade is door verzekering gedekt, Ukkel.Instorting. Dinsdag mor gend, rond Tl ure waren eenige aardewerkers bezig met het graven der grondvesten van -eenen houw op de Longchampslei. Opeens had er eene instorting plaats. Pioter Allard, van Alsemberg en Victor Van Crombrugghe, van Vorst, werden bedolven. Na een kwaart uurs konden de slachtoffers bevrijd worden. De eerste had het rechterbeen gebroken en de tweede verscheidene ribben. Beiden kloegen ook over hevige inwendige pijnen. Waar is mijn vader? vroeg hij den Engelsch man, een sprong doende, die hem in eens ter been bracht. Maar doze wendde langzaam het hoofd naar zijne zjjde, beschouwde hem treurig on ant woordde Diet. Eene gedachte kwam in den geest van Karei op. Indien zij hem in de kloof gelaten hadden! Reeds snelde hij naar de opening van den af grond, om er ten tweede male in af te dalen, toen hij, achter de verhevenheid eener rots, dio liet lijk verborg, het lichaam zijns va ders zag. Zich daarop te werpen, op de knieën te valleD, door vurige omhelzing dat levenloos lichaam, dat voor zijne liefkozingen niet meer gevoelig was, te bedekken, was voor Jtarel een bewijs van kinderlijke toegenegenheid. Mij sprak het lijk met de teederste namen aan, drukte het in zijne armen; maar te vergeefs: de akelige en kille dood vernam deze zoo war me uitboezemingen van teederheid niet, het doode lichaam bleef odgevoelig voor zulke schoone tranen. De bergbewoners, de regel van het vertrek en der vervoermiddelen bepaald hebbende, scheidden zich, om voor de draagbaren te gaan zorgen; zij begaven zich naar eenige donnen- boomen. Toen zij de gesmoorde kreten, die zij van de zijde, waar het lichaam van Walter lag, hoorden, raadden zij, hetgeen gebeurd was. Peter noodigde zijne kameraden uit, om zich zonder verder uitstel aan den arbeid te begeven zich belastende, over het kind te wa ken. Die goede Peter was een edele grijsaard. ZestigWinters hadden zijn hoofd met grijze ha ren versierd, zijn voorhoofd kaal gemaakt zon der zijn lichaam te krommen, zonder zijne krachten gevoelig te verminderen: want deze Antwerpen. De moordpoging der Kloos terstraai. Dijnsdag morgend is de dok werker Kiekens, dio eenige dagen geleden poogde de herbergierster weduwe Van Zucht, te vermoorden, aangehouden. Kiekens bekende dat hij na de misdaad naar Parijs gevlucht was. Hij is Ier beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. Voet verpletterd. De lOjarige Van de Pool, wonende Terloostraat, te Borger hout. is den voet verpletterd, door eene kas welke van eene kar gevallen was. Het slacht offer is in het gasthuis verzorgd. Erge val. Een zeeman, Karei Iven- kon genaamd, 29 jaar oud, die in do Amsler- damslraat, op logement was, is in den kelder gevallen. De man bekwam zwarefhoofdwon- den en moest in het Sluyvenberggasthuis verzorgd worden. Rijwielen gestolen. Onbekenden heb ben do rijwielen gestolen van MM. L. De Backer, Pruimstraat, Louis Camps, Paradijs- straat en Victor Van Looy, Lange Sluyven- bergstraat. Men heeft geen spoor der verdwenen rij wielen. Aanhoudingen. Maandag werd een politieagent verwitLigd dat een dief zich in het huis n° 5 der Leopoldslei, bewoond door den konsul van Chili, verborgen had. De dief werd door den agent in den gang ontdekt. Men vond in zijn bezit een revolver met zes kogels geladen, eene doos met 45 kardoezen, 8 valsche sleutels en 12 verzilverde soeple pels. De kerel is zekere Frederik X.., 24 jaar, zeeman, zonder vaste woonst. Hij wordt op gesloten. In de Rabotstraat werd een Hollander, J... genaamd, die door het Hollandsch gerecht opgezocht werd wegens eenen diefstal, te Roosendaal gepleegd, aangehouden. Een matroos van den stoomer Roon gemeerd aan de Van Dyckkaai. die aan boord van zijn schip een gouden uurwerk en ver scheidene zilveren voorwerpen gestolen had, is ook aangehouden. Huishoudsters, de oogen open Indien gij lekkeren koffie wilt opschenken, eischt dan de ware Bitterpeeën der Trappisten Vin- cart en Zonen. Weigert alle namaaksels. Gent. Moedige daad. Gisteren na middag, rond 2 uren, kwam zekere Van Bockstaele, wonende Lange Krevelst»ge, j langs de Brusselscho laan gegaan, toen hij J bij ongeluk in 't water sukkelde. Op zijne hulpkreten kwam Philemon Van Goppen- nolle, soldaat bij de 2Ö batterij van ons gar nizoen toegesneld en zonder aarzelen sprong hij gansch gekleed in 't water. Hij was zoo gelukkig, na talrijke pogingen, den ^enke ling behouden op het droge te brengen. j De moedige soldaat werd door de aanwezige personen hartelijk geluk gewenscht, Het is1 te hopen dat zulke daad zal beloond worden. Uit vrrees uit eene venster gesprongen.' Op de Ryhovelaan te Gent woont zekere VI.., deze persoon heeft do gewoonte bijna alle dagen te diep in het glas te kijken. Ver leden nacht rond 11 1/2 ure kwam hij weder dronken te huis. Hij zocht twist tegen zijne vrouw en dochter. Deze,oud 16 jaar,was zoo verschrikt dat zij een vonster opende en ar uit sprong. Zij kwam terecht op de straat steen en en werd erg gekwetst opgenomen.^ Zij werd verzorgd door den geneesheer Van De Putte. j De Internationale Tentoonstelling van Gent van 1913. Het uitvoerend comiteit der Tentoonstelling van Gent 1913, heeft in deze algemeéne vergadering den heer Henri Boddaert, gekozen als algemeen secretaris^ in vervanging van den heer Albert Geuterick, ontslaggever. j Er werd verteld dat de Gentsche Wereld tentoonstelling slechts zou plaats hebben in 1915 Doch dit dient ten stelligste gelogen straft te worden. schenen nog zoo krachtig, als telde slechts der tigjaren. Zijn gelaat had het jeugdig voorko men behouden, dat zijne schoonheid deed uit komen. In de bergen opgevoed, kende hij er al do omwegen, allepadon, allo holen zoo goed, als iemand de plaatsen kan kennon, die dage- lijksdoor sneeuwvalion, door rotsen, ijs-en i stortvloeden veranderd worden. Door den te genspoed des levens beproefd, had zijne ziel zich met de schoonste deugden gesierd; de on- i dervinding had zijn oordeel versterkt. Zijn ver stand, door het verkeer met zyns gelijken ont wikkeld, was ver boven de opvoeding, die hij had kunnen genieten, gestegen. Het was een achtbaar, en statig hoofd; het droeg het ken merk der gewetenskalmte; de wijsheid der ja ren had zich op zijn schoon gelaat geschetst. Zulke hoedanigheden waren aan de dorpsbe woners niet onbekend; want de eenvoudigste mensch, hoe weinig ook beschaafd, weet de deugd overal, waar zij heerscht te schatten, en haar zelfs onwillekeurig eer to bewijzen. Een braaf mensch heeft gevoel voor het schoo ne, het goede, en vernedert zich daarvoor. De wijsheid, de wetenschap,treffen haar onwille keurig, zoo als het licht het gezicht treft, en zij beschouwt en bewondert. Daarom ook volg den achting en eerbied den grijsaard overal zijne raadgevingen waren bevelen. De zieken vroegen hem te zien, zij hoorden gaarne zijne aanmoedigende en beminnelijke taal. Verre in het rond was hij bekend, en alle geschillen werden voor zijne vredelievende rechtbank gebracht; hij veroordeelde zonder beroep, maar ook zonder eigenbelang. Meer dan eens scheidden twee doodelijke vijanden, door zijne verzoenende taal getroffen, van allen haat onlr daan als ware vrienden. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2