BUITENLAND. DE BERGBEWONER NIEUWSBERICHTEN. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D. ENGELAND ITALIË SPANJE. ZWITSERLAND. PORTUGAAL. DENEMARKEN ZWEDEN RUSLAND. GRIEKENLAND AZIË De eerste zevenjarige eerste communiekanten van België .fJervië steeds moeten samenwerken om zich pp te heffen. Wij zijn van zelfde rassen, voegde hij er bij, en niets vermag ons te scheiden. Koning ^Nikolaas voegde er nog bij, dat het Konink rijk Montenegro, met meer kans van welge- lukken, samen met Servië, zijnen plicht zal doen, dan het hem vroeger als prinsdom kon doen. De Erfprins bedankte Koning Nikolaas voor zijne goede wenschen en beloofde dat Servië ook al zou doen wat in zijne macht is, om de vriendschapsbanden welke Montenè- gro aan Servië hechten, nauwer toe te halen. Een brief van Z. H. Pius X aan de katholieken van Frankrijk. In Frankrijk was eene partij ontstaan, w elke zich demokratisch noemde en uitging Tan zekere katholieke overheden. liet pro gramma nochtans van deze partij was in som mige deelen hoegenaamd niet gelijkvormig met do bepaling eener demokratische partij door Home gegeven. j Daarom keurt de Paus de toetreding tot 'dezo partij,de Silt.on genoemd af en hij raadt de Franscho katholieken aan diocesane groe pen to stichten onder het voorzitterschap van hunnen bisschop. Een slachtoffer der mode Jufvrouw Ribondet wilde van den tram springen, toen dezo nog in beweging was. Belemmerd door de smalte van hare nieuw modische kleeren, viel- zij en geraakte onder de wielen. Zij stierf onder de oogen haars vaders. Zij was 18 jaar oud. Zaak Eulenburg Hot gerecht heeft besloten voorloopig geen besluit Ie nemen aangaande eene her ziening van het proces Eulenburg op een bepaalden dag, aangezien de beschuldigde volgens verklaring van de geneesheoren nog voor langen tijd niet in staat zal zijn, voor den rechter te verschijnen. Een standbeeld van den keizer Het eerste standbeeld van keizer Willem aal den 20 September op de Rijnbrug te Keu- Hon onthuld worden. Het is een bronzen rui terstandbeeld, dat, naar hot ontwerp van prof. L. Tuaillon, gegoten is. Erge twist tusschen socialisten. De Engelsche socialisten zijn erg' aan het twisten. Hunne strekkingen zijn de zelfde «iet. Do eono willen eene hervorming, de andere willen eene rassclie en radikale om verwerping van alle regecringsvormen. On getwijfeld zal dezo twist eono scheiding van Vcido gezindheden veroorzaken. Revolverschoten in de Vatfkaansche Basiliek Zondag geduronde do vespers heeft zekere Bal tramini drij revol verscholen gelost in de Valikaansche Basiliek. Gelukkig werd nie mand gekwetst. De dader is ter beschikking yan het gerecht gesteld. Protestatie. Het grmeonlehestuur van Milaan prote geert ten krachtigste tegen de valscho be richten, die zijn rondgestrooid, als zouden er tc Milaan gevallen van cholera zijn voorge komen. De gezondheidstoestand in die stad is uitstekend. De cholera. In de laalsto 21 uren heeft men in dp provincie Bari, te Andria, een geval en een «verlijden w aargonoinon Ie Trani een geval en drie ovcrlijdens te Barlotta, zes gevallen en vier overlijd ens te Malletta, twee geval len te Canossa en Videnlo een verdacht geval to Gerignola, provincie Foggia, twee ▼crdachto gevallen en oen overlijden te 'fritapoli vijf gevallen te Margherita di Savoia een geval en drie overlijdens. 9e VERVOLG. Ha! jongman, zijt gij daar. Ik ben' ver heugd u te zien. Zonder myn ongelukkig been dat nog niet volkomen genezen is, zou ik reeds lang bij u geweest zijn. Zooveel beleefdheid en zulk eeno ontvangst maakte Karei geheel verlegen. En liera naderende, nam sir Kliugton zijne hand en drukte dezelve vriendschappelijk. Vervolgens noodigdo hij hem uit, hem naar rijn kabinet te volgen. Paar sprak hij lang over bet voorval op de ijsbergen en betreurde do dc gevolgen,die zoo noodlottig voordon vader van Karei geweest waren, hij prees den moed ▼an don jongeling, betoonde hem luide zijne dankbaarheid voorden uitstekenden dienst,aan hem bewezen,en verzekerde hem van zijue ge negenheid ten zijne opzichte. Hij verhaalde hem toen do beweegredenen waarom hij hem bad laten roepen. Zijne behendigheid en eraaak in den arbeid kennende, wilde hij hem tot verschillende werkzaamheden gebruiken, onder andere tot een nieowen aanleg voor zijn tuin, betgeen nogal tijd vorderen zou. Karei moest alle dagen by hun werken, wanneer het weder niet toeliet buiten te arbeiden, viel er binnen steeds iets te verrichten. Karei, zijn bestaan voor eenigen tijd verzokerd ziondo gevoelig voorde onverwachte goede ontvangst cu tevreden van bij zijn^juoeder te kunnen blijven, besloot zijn vaderland niet te verlaten, en gaf zonder aarzelen zijne toestemming aan het voorstel van sir Kliugton. Er werd beslo ten dathy zijne moeder eerst dezo tijding zou Katholieke betooging. De katholieken zijn voornemens op 2<n October te San Sebastian eene groote be tooging in te richten. Rood kruis. Uit Genève wordt gemeld, dat M. Guslaaf Ador, lid van den Zwitserschen nationalen raad, M. Gustave Mujnier vervangen als voorzitter van het internationaal oorniteit van het Rood Kruis. De Tejo. De kanonneerboot Tejo is ten gevolge van den niist op eene rots geloopen nabij Berlengues. De boot is erg beschadigd aan den voorsteven.Men heeft den boot naar Lis sabon gesleept. Do hevelhebber en eenige matrozen zijn aan boord gebleven. Luitenant gedood. Een officieel telegram van Ambrizette (provincie Angola) meldt, dat de inboorlingen een luitenant van het Portugeesche bezet tingsdetachement hebben gedood. Het socialistisch kongres. Meer dan duizend afgeveerdigden zijn tegenwoordig aan het kongres van Kopen- hapen. De leden zijn geplaatst volgens hunne nationaliteit. Links heeft men de Belgen, de Franschen, de Engelschön en de Hollanders. Rechts bevinden zich de Duitschers, opge komen in zeer groot getal, alsook deze van Scandinavia. In het midden zijn de Japa- neezen, deze van Zuid Afrika, Amerika en Servië en nog andere geplaatst. Zondag heeft een stoet do straten van Kopenhagen doortrokken. Meer dan 400 vaandels werden er in gedragen. Gisteren, Maandag begon men de bespre king over de werkstakers Vreeselijke trambotsing. Aan de poorten van Stockholm zijn twee tram rij tuigen opeen gebotst. De schok was zoo geweldig, dat heide rijtuigen vernield werden. 30 reizigers werden gevaarlijk gewond. Hevige brand. Uit Ilelsingfors w ordt gemeld dat do wijk St- Michel door het vuur vernield is. Vertrakvan den kroonprins. De kroonprins heeft zich ingescheept op het pantserschip Sera om zich naar Mon tenegro te hegeven. De prins gaat het jubi leum des Konings bijwonen. De overstroomingen in Japan Volgons de officieole opgaven zou de schade, aan landerijen en wijngaarden ver oorzaakt, door do laatste overslroomingen veroorzaakt, meer dan 450,000,000 frank beloopon. Zooals wij gisteren gemeld hebben,zijn on der eenon grooten toeloop van volk, de tafe- reelcn vertoond der bijzonderste gebeurtenis sen van Maria's leven. Een zeker getal engeltjes moesten aan de vertooning deel ne men. De E. H. Michiels, pastoor-rieken van Hal, heeft de gelukkige gedachte gehad, dezo kindertjes, waaronder verscheidene zijn van 7 tot 8 jaren, te laten hunne eerste com munie doen. Gekleed in hun kostuum van engeltje, zijn zij Zondag morgend, tot stich ting van iedereen, ter II. Tafel genaderd. Dc plechtigheid was zeer indrukwekkend. Laat do kinderen tot mij komen riep de Zaligmaker uit waarom dan, vraag! Paus Pius X, zouden wij langer een beletsel stellen aan Jezus vurige begeerte die zoo zeer verlangt in do herten van deze onschul dige kinderen neder te dalen, om hen te ster ken op den dorpel van het leven. brengen, en na den middag met zijne nieuwe bezigheden beginnen kon. Karei keerde verheugd naar zijne moeder erug. De goede Grettly wachtte hem op den h ompel der hut, ongeduldig om hem terug te zien, en nieuwsgierig om van hem de oorzaak to weten, waarom de Engelsche familie hern had laten ontbieden. Karei verhaalde haar in 't kort,wat er voor gevallen was. Zy weende van geluk, bij het vernemen, dat haar zoon haar niet verlaten 'Ou. Na don middag nam karol eenige on misbare gereedschappen, cn begaf zich op weg naar de woning van sir KliDgton. De tuinwerken duurden verscheidene maan den bloemen, kruiden, heesters te planten, te rangschikken, te verzorgen, lanen aan tc leggen cn met zand to bestrooien prieelen tc -moeien, dit alles gaf eono onophoudelijke be zigheid. Door de raadgevingen van den En- golschman geleid,voerde Karei al deze werken ofschoon zij hem geheel vreemd waren,smaak vol uit. Toen de erfstregens hem noodzaakten len tuin te verlaten, gebruikte de heer Kling- ton don jongeling, om zijno bibliotheek in orde te brengen, en de planten van zijn kruidboek te rangschikken hij deed hom somtijds een opstel, een staat- of letterkundige verhandeling schrijven. Daar Klington bij don jongeling byzondere hoedanigheden opmerkte, schept») hij er behagen in dezelve te ontwikkelen hij gaf hem wetenschappelijke werken in handen en maakte voor hem de studio gemakkelijk. In weinig tijds, maakte denaar kennis hakende Karol snelle vorderingen het aanleeren van talen werd ook niet verzuimd, en na verloop van zes maanden was het hem gelukt, redely k Engelscheu oen weinig Fransch te spreken. Zeer gaarne bleef hy 's avonds to huis, en zette, onder de leiding van den heer Brussel. Bedrieger. In de maand Mei laatstleden nam een persoon van zeer deftig uiterlijk, zijnen intrek in een pensioen der Kweekerijstraat. Hij gaf er zich uit als zijnde prins Joris Romanovitch, door hel Russisch ministerie met eene geheime zen ding gelast. Hij wist er de vriendschap te winnen eener weduwe. Mevrouw T... Zekeren dag ver klaarde hij haar erg in nóód te zitten, daar het Russisch gouvernement hem geen geld zond en hij anders nietf kon werken. Er moest ongetwijfeld in het Russisch ministe rie eene erge vergetelheid gepleegd zijn, voegde hij er bij. f Mev. T... bood aan hem- tijdelijk te hel pen, doch daar zij zelf geen geld bezat, gaf zij aan haren Russischen prins twee kost bare, met diamanten versierde juweelen, om zo ten gelde te maken. Een viertal dagen nadien kwam de prins af met een voorstel, Mev. T... aandeelhou der te maken in eene petroolmaatschappij. Mev. T... gaf nog 1500 fr., waarna liet prinsje verdween en niets meer van zich liet hooren. Eene klacht is tegen den bedrieger neergelegd. Het verdachte overlijden. Zondag avond, werd de minnaar der vrouw welke in de Kuipsteeg, dood gevonden werd, aange houden, daar alles in de kamer scheen aan te duiden, dat er een hevig gevecht geleverd werd. Uit de lijkschouwing bleek echter dat de vrouw eene natuurlijke dood stierf, en de man werd onmiddelijk terug in vrijheid ge laten. De diefstallen in de statiën. Eene Russische dame werd gisteren in de Noord- statio van eene reistasch^ eene belangrijke partij juweelen en voorwierpen van waarde inhoudende, ontlast. Eene klacht werd bij de policie neergelegd. Overreden. Maandag namiddag, werd M. Jan L..., 54 jaar oud, wonende Blaestraat, toen hij over de Anspachlaan wilde gaan, door een automohielrijtuig om geworpen en overreden. De ongelukkige werd erg gekwetst en moest in hopeloozon toestand naar het gasthuis, gebracht worden. Hij is er ter verzorging gebleven. Woestuard. Een policieagent werd gisteren avond geroepenom een dronken persoon, die erge wanorders veroorzaakte in eene danszaal, buiten te steken. Do policie- agent werd erg mishandeld cn de tusschon- komst van verscheidene personen was noo- dig om den woestaard aan to houden. De policieagent was erg gewond. De woestaard, Pieter D..., loodgieter, wonende Jozef Dekeynstraat, is opgesloten. Gauwdieven. Ten nadeele van M. L..., rentenier, Ploogstraat, werd op de foore der Zuidlaan oenen gouden chronome ter met keten gestolen. Het slachtoffer heef! eeo© klacht neerge- legd. Botsing. Een zwaro auto is op don Leuvenschen steenweg in botsing gekomen met de tilbury van M. Wajschaert, van Wo- luwe. Dit laatsto voertuig werd vernield. M. Walschaert en zijne dochter werden, de eerste met gebroken ribben en oene wonde aan het hoofd de tweede met gebroken rechterarm en kneuzingen, opgenomen. De geleider der auto reed pijlsnel voort. Door een paard voortgesleept. L. Ja cobs, van Assche, werd Zondag op den Gent- schen steenweg voortgesleept door een paard dat hij bij den tooni leidde en op hol was ge gaan. Jacobs werd met eene dubbele breuk aan den rechterarm en kwetsuren aan de bee- non opgenomen. Geen goede koffie zonder goede bitter- peeën. De liefhebbers van een goede tas nullen daarom do Bitterpeeën der - Trap pisten Vincart gebruiken. Men vindt ze overal. Alington, zijne studiën voort, of las hem iets voor. Het dagloon werd stipt aan den jongen berg bewoner uitbetaald, hetgeen, zyno moeder veroorloofde onbekrompen televen. Gedurende het schoone jaargetij, bezochten mevrouw Kliugton en hare dochterimeer dan een3 de goede Grettly.* Van hare armoede overtuigd, gaven zij haar op vriendschappelijke wij ze, om haar niet te kwetsen, verscheidene voorwer pen die in haar huishouden noodzakelijk wa ren. Zy spraken dikwijls over haren zoon, waarvan zy de schitterende hoedanigheden opsomden. Grettly hoorde hen gaarne op deze wyze over haar geliefd kind spreken. Het geluk had zich weder voor eenigen tyd onder het nederig dak van Walter's weduwe vertoond. Geene verandering, geen bijzonder voorval bad plaats, gedurende de zes maanden van dit bestaan,welks geluk doornietsgestoord werd. Karei in jaren gevorderd, had in dien korten lijd veel geleerd. Hij vërfcüimde echter zynen landelijken arbeid nietde studie was voor hem slechts eene uitspanning. Geen bijzonder beroep hebbende, legde hij zich voornamelijk op den landbouw too hy deed somtijds kleine timmermanswerken en was geschikt om alles te ondernomen. Telkens als er een reiziger de ijsbergen kwam bezoeken, en men naar hem vroeg, haastte liij zich tot gids te dienen. Omstreeks de laatste Herfstdagen,ondernam de heer Klington eene reis, die een of twee maanden duren moesthij had noch de plaats noch het doel te kennen gegpven niettegen staande zijne vrouw en dochter hiervan onder richt waren, bewaarden zij daarovör toch het stilzwijgen. Karei, van zijn meester beroofd, vervolgde niettemin zijne studie met ijver, zooveel als Anderlecht. Onvoorzichtige knaap. Maandag namiddag sprong de 14jarige zoon van M. De Munter, gemeenteraadslid, te Anderlecht, op de Mayenplaats, van oen tram rijtuig, vooraleerde tram geheel stil stond. De knaap werd ten gronde geslingerd en vreeselijk aan het hoofd gewond. De onvoorzichtige werd naar de ouderlijko woning overgebracht. Elsene. Stoutmoedige diefstal. On gekende dieven zijn Zondag nacht, bij middel van valsche sleutels, in de woning gedrongen van Mev. Maria Otton, rentenierster, Wa- terlooschen Steenweg, te Elsene. De dieven doorzochten alle meubelen en stolen er eene som van 2000 fr. en eene be langrijke partij juweelen. Sl Joost-ten-Noode. Zonderlinge dief stal. Ongekende dieven zijn in eene ga rage der Liefdadighcidstraat gedrongen, en hebben er do Magnets van eenen automobiel gestolen. Schaarbeek. Dramatische zelfmoord. Eene 35jarige meid, Maria V...., in dienst bij M. Moortelmans, Liedlsstraat, te Schaar beek, scheen sinds eenigen tijd zeer droef geestig te zijn. Een drietal maanden geleden had zij hare moeder verloren. Maandag morgend was de meid verdwe nen. Hare meesteres ging op zoek en vond den waterput openstaan.Opzoekingen werden gedaan en na een kwaart uurs, haalde men het lijk op. Leuven. EllendelingDe policie heeft een inwoner aangehouden der Mcchel- schestraat, beticht een ergen aanslag ge pleegd te hebben op een 9 jarig meisje, dat hare moeder vergezeld had naar eene her berg van de Drinkwaterstraat, om er te gaan werken. De geburen, die hem betrapt heb ben, hadden de policie verwittigd. De aange houdene is 59 jaar oud en gehuwd hij is ter beschikking van het parket gesteld. Antwerpen. Erg ongeluk. Maandag namiddag is een 8 jarig knaapje, Jan Stroo- bant, op de Eiermarkt onder eenen vracht wagen geraakt en overreden. De kleine werd erg aan de beenen gekwetst. Ongeval. Do adjunkt-policiekommis- saris De Wandeleer, van de [0e wijk, stapte in de Pelikaanstraat van den tra®, maar viel en brak zich de lcnoesel. Do gekwetste is naar zijne woning overgebracht. In 't water. Maandag morgend, rond 3 uren, is Victor Uytterlinde, 23 jaar, wo nende Kaltendijlcdok, in het Verbindingsdok, gevallen. Hij kon door de policie gered wor den en na verzorging naar huis gaan. Een kapitein der Wilfordboolen gelukte er in zijnen machinist te redden, die door on voorzichtigheid in de Schelde gevallen was. Gevaarlijk tijdverdrijf. Pieter N..., wonende Pieter Potstraat, was bezig zijne karabien te kuischen, toen eens&laps een schot afging. De minnares van N..., Louiza Cools, kreeg den kogel door de wang. Het meisje moest in het Sl* Elisabethgasthuis, verzorgd wor den. Verdwijningen. Er gaat schier geen dag voorbij zonder dat de verdwijning van verscheideue personen aan de policie kenbaar geinaak wordt. Thans zijn een zestienjarig meisje, Maria Wills en twee manspersonen, Jules Fischer en Jozef Allebé, spoorloos verdwenen. Aanhbudingen. Twee Duitschers, Willem Vogt en Frederik Steeg, die op de Handelslei een persoon die op eene bank zat te slapen, uitplunderden, werden verrast en aangehouden. Zij zijn ter beschikking van het gerecht opgesloten. In een logement der Torfbrug werd zekere Carl Stors, ook een Duitscher,aangehouden. Deze was te Eberswald en te Dresden uit het gevang kunnen vluchten. Vooraleer naar België over te steken, had Stors te Hottbus, in eene villa, voor 1000 fr. juweelen en kleederen gestolen. de tijd het hem vergunde. Eenige dagen daar na in een naburig gehucht geroepen tot een landelyk werk, hetgeen eene bekwame en geoefende hand vorderde, zeide hij voor de eerste maal vaarwel aan de familie Klington, en mot een bedrukt hart over deze scheiding, begaf hij zich naar het dorp waar hy eenigen tijd verbly ven moest. Intusschen was de Herfst geëindigd en maak te plaats voor den Winter. Reeds boden de boomen, golieel van hunne bladeren beroofd, slechts naakte stammen aan, waaraan krach- telooze takken gehecht waren, die nu van deD regen druipende,dan met ys of sneeuw bedekt waren. Iïet van groen beroofd veld was treu rig en raaktde lucht koud, laag, mistig en loodkleurigde dag was somber, de nacht donkor, regenachtig of ijskoud. De wind al leen heerschte in de ruimte, de wolken voor zich uitjagende, ze onwillekeurig ophoopende of ze uiteendrijvende, om hen door andere grootere te laten vervangen. De bleeke en koude zon vertoonde zich slechts nu en dan op de wegen en eenzame paden verscheen geen reizigeralles scheen doodsch in deze streken. De Winteravonden werden in het dorp ge sloten mot de verhalen van de ouden des dorps. Terwijl een helder vuur aan den aard knapperd.,verleenden de in een cirkel gezeten dorpelingen een aandachtig oor aan het ver haal van den spreker, zonder dat hunne werk- zamo handen eenen gemakkelijken arbeid staakten. De wind, die do niet zeer sterke deur schud de, deed nog meer en hooger do weldoende warmte van den haard schatten, welke door den meesters des huizes nu en dan opgewak- kerd werd. Eene lamp aan een der uitstekende hoeken der hooge pilaren, welke den schoor- De kerel zal andermaal uitgeleverd woi«- den. Diefstallen. Ten nadeele van M. Bourgeois, Groote Markt, is een geldbeugel, 50 fr. inhoudènde, gestolen. Bij M. Aernous, Bestormstraat, zijn drio gouden ringen ontvreemd. Een gauwdief stool ten nadeele van Mev. Becker, Kunstlei, een gouden uurwerk. Rijwielen werden gestolen ten nadeele van Karei Francken, Ketsstraat, 27, en Georges Graen, Kongresstraat. Kind levend verbrand. "Een 2 jarig meisje, de kleine Jeanne Hockx, is in de ouderlijke woning in eenen ketel kokend water gevallen en zoo erg verbrand, dat het na een dag gruwelijke pijnen overleden is. Erge val. Verleden nacht werd Mar cel Knaepen, 69 jaar oud, wonende Korte Ridderstraat, in de Leopold de Waalstraat, in een bloedplas gevonden. De man gaf geen teeken van feven en men bracht hem naar het Ste Elisabethgasthuis. Daar bestatigde men dat den ongelukkige de schedel gebro ken was. Zijn toestand is hopeloos. Diefstal mét braak. Dieven zijn langs de kelderopening in de woning gedron gen van Jozef Vogel, Verdussenstraat. De bewoner bevindt zich met zijne familie aan de zee. De dieven moeten in hun werk ge stoord zijn, daar verscheidene voorwerpen, welke reeds ingepakt waren, werden achter gelaten. Benevens een lot van Brussel en een van de tentoonstelling, werden ook nog zil veren lepels en vorken, een pelsen mantel en andere voorwerpen ontvreemd. Een onder zoek is geopend. Een goed nieuws voor de menschen met slechte spijsverteringmen zegt wonderen van de Bitterpeeën der Trappisten Vin cart, gebruikt met of zonder melk. Balen. Stoutmoedige diefstal.Ter wijl de landbouwer Hoen met zijne familie naar de mis was, zijn dieven in zijne woniDg gedrongen en hebben er uit eenen koffer eene som van 350 fr. gestolen. Men heeft ver moedens. Turnhout. Messteken. In eene dans zaal op de wijk Kruisluas ontstond twist tus schen Fernand Van Guys en Jozef Truyer, omdat vrouw Van Guys met Truyer niet wil de dansen. De vrouw werd door Truyer mis handeld, waarop Van Guys zijn mes trok en Truyer een zestal messteken toebracht. Het slachtoffer werd erg getroffen. Van Guys is in vrijheid gelaten. Lier. Stoutmoedige diefstal. Ver leden nacht hebben stoutmoedige dieven eene ruit uitgesneden bij den genaamden Juics Claeys. De schurken kropen door de opening, braken eene kas open en stolen eene som van 85- frank. Men hoeft niet het minste spoor dor dieven. Met geldt koopt men de schoonste krieken van de marktdit is een algémeen spreekwoord. Maar kan men ook met geld do gezondheid, die onschatbare weldaad koo- pen?... Ja met 20 centiemen daags. Met THEOBROMA te nemen, de wonderbare krachthersteller, die 't bloed verrijkt en ver kloekt. Mannen wat minder op staminet gaan koopt liever TIIEOBROMA voor uwe vrouwen en kinderen. In alle apotheken en in den hoofddepot te GentBurgstraat, 35. DE MOOR, 3 frank. Te Aalst, bij al de heeren apothekers. Gent. De drank. Een dronken dok werker, wonende in het Nieuwlandt, ver brijzelde Zaterdag nacht zijno meubelen, deu ren en vensters, alsook de vensterruiten van zijne zuster en schoonzuster in de buurt wo nende. Op het gerucht snelden nachtwakers ter plaats. Er waren vijf nachtwakers noodig om hem naai- het gemeentegevang te brengen ec dan moesten de wakers nog verscheidene schoten in de lucht lossen, om hem bang te maken. steen ondersteunden, gehangen, wierp een bleek en twijfelachtig licht in de kamer, ter wijl dit licht aan het verhaal der goede berg bewoners eene sombere kleur gaf, welke daar aan nog innemender uitwerking verschafte. Vreesachtige jongelieden zagen elkander aan om den angst van elk te beoordeelen en don hunnen te verbergen. Zy drongen vervolgens dichter op elkander, als om zich wederkeerig gerust te stellen. Nu en dan werd de arbeid gestaakt, wanneer liet verhaal aandoenlijk werd de ontroeringen gaven zich dan door luide uitroepingen te konnon. Vervolgens nam elk zijn werk weder op, en de verhaler ging voort. Indien het over spoken of dieven han delde, maakte de vrees zich van allen mees ter, en deed hun spoken of geesten ïn alle donkere hoeken zien,zelfs de slaap dezer een voudige lieden werd er door gestoord. Meestal verhaalde men de gebeurtenissen, welke (laar tijdens het schoono jaargetij op de ijsberg- tochten voorgevallen waren. In een dier koude en mistige avonden, be vonden zich twee of drie gozinnen by Peter, hij onderhield hen dien dag over de gedenk waardige bestijging der ijsbergen van den Horn, toen Seppi en Walter zulk een treurig einde gevonden hadden. Ofschoon dit een di-oevige herinnering voor Peter was, verhaalde hy toch gaarne, omdat het hem gelegenheid gaf om over zijnen vriend te spreken, wiens aandenken hem steeds zoo dierbaar wasen hij deed dit met zoo'n warme geestkracht, en met zulke indrukwek kende woorden, dat dit eene zichtbare ont roering by degenen welke hem aanhoorden, voortbracht. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2