BUITENLAND. De Ylaamsclie Zegepraal ia aantocht 'T EEN EN 'T ANDER Uit onze kolonie 3d0 Socials Week te Leuven. In de tentGonsfelling te Brussel ■A3 -éTix. C3r HEI Ij jQL. HH' Zestiende jaargang n' 800. 88 EJanderdag I September 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 tranlcen. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. BUBEEUEN AANKONDIGINGEN ,o. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. TE AALST Kei'Itstraat, Telefoon 114. Bestuurder TE BRUSSEL I 230, Haachtschan Steenweg, Van Nuffel'Dc Oendt. 230. KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3® bladr. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (groote regel) fr. 0,60 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 R©klamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht, herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Voor allf aanïondioinge.t, zich wendrn E. TAMIWIAU, 217, de Mérodestraa», Brussel. Het zal de Vlaamsckhatende libe rale bladen niet weinig verwonderd hebben, dat M. Maurice Defourny, hoogleeraar te Leuven, in een artikel verschenen in het katholiek maat schappelijk Overzicht de Vlaamsehe taalstrijd heeft aanzien en besproken, als do gewichtigste en de eerste der sociale vraagpunten. M. Defourny is een volbloed Waal, doch ver van de Vlaamsehe zaak als eene onnoozeibeid te beschouwen, heeft hij er over geoor deeld en het bewijs geleverd dat hij oen man is met breedo gedachten. Do Vlaamsehe strijd is de strijd van een volk dat zijne zelfstandigheid, zijn eigen bestaan, zijne persoonlijkheid wil behouden .De ziel van gansch een ras is er in het spel, daarom voeren de Vlamingen een hangen en hardnek- kigen strijd. Evenals een godsdienst heeft de Vlaamsehe Beweging hare leering, die zeer eenvoudig is. Tus- schen de ziel van een volk en de moe dertaal, is er onderlinge betrekking. De moedertaal alleen is het werktuig dat kan gebezigd worden om te vol doen aan de behoeften van den geest. Wanneer een volk zijne taal vergeet, houdt het op zich verder to ontwikke len. Tot dien toestand is het Vlaam sehe volk gekomen. Zijno beschaving is achterlijk, zijne redding is gelegen in de vervlaamsching van het onder wijs in al de graden. Dat die toestand ongelukkig genoeg maar al te waar is, bewijzen de toe standen in het Vlaamsehe land. Het meerendeel der begoede klasse spreekt Fransch. Ze spreken slecht Fransch, zegt M. Defourny, gelijk ieder mensch oenetaai slecht spreekt welke zijne moe dortaai niet is maar voor hem eene vreemde taal. Zij kunnen wel is waar eonige banale uitdrukkingen en de ge wone gevoelens vertolken, maar het- gene er innerlijks en persoonlijks in de ziel ligt, wat er subtiel en warmte- gevend bestaat in ieder persoonlijk ge weten, dat is er hij hen niet. Dat is voor de ontwikkelden... De massa spreekt eene onbeschaafde taal, niet bekwaam zich te verheffen boven de dingen van het dagelijkscli leven. Do hoogere klasse, die door liaar voorbeeld en ha ren omkeer, de zending heeft de taal van het volk te zuiveren, zijne gedach ten te verfijnen, het hekend te maken met de nieuwigheden, het vooruit te stooten in de wegen des vooruitgangs, die hoogere klasse is daartoe onbe kwaam, daar zij zelve de taal niet kent van het volk. Eene radikale hervorming dringt zich dus op. Men moet het Vlaamsehe volk datgene geven waarop het onwederle. baar mag aanspraak maken. Overigens het Vlaamsehe volk is, wat de diepte van het innerlijke zijn betreft, het katholieksto volk ter aarde. Wij heb ben er alle belang hij, ons volk daarom zijn eigen beschaving te geven, die eigene beschaving zal het toelaten zijne eigene gewoonten, zetten en gebruiken te bewaren en geenszins zijne lessen te moeten gaan zoeken in het verderfe lijke Zuiden. Stilaan maar zeker komt dan de Vlaamsehe taalstrijd tot zijne eindoverwinning. Mgr. Rutten, Mgr. Heylen, Mgr. Janssens, M. Defourny, en zelfs op min besliste maar toch op tastbare wijze de katholieke Fransche dagbladen laten het ons voorspellen. Het zal de eer zijn der katholieke partij hieraan den machtigsten stoot te hebben gegeven. Don ook zal onze partij nog eens te meer mogen zeggen dat zij waarlijk eene volkspartij is want geen grooter voordeel, geen grooter welzijn, kan ons Vlaamsehe volk gegeven worden dan door het een volledig Vlaamsch onderwijs en eene volledige Vlaamsehe beschaving te ver schaffen. X A A, Po Koninginnedag); De verkoop der rozen heeft eonen ongemeenen bijval genoten. In gansch Bolgenland, tot zelfs in het verstafgolegen dorpjo, gloeide het roosje op de borst van onze vaderlands lievende bevolking. In het geheele zijn er een millioen twee honderd duizend rozen ver kocht en hadden de fabrikanten er in tijds kannen loveren, zoude men voorzeker tot het cijfer van een millioen en half geklommen zijn» De uitslag is prachtig en strekt ter eere der ieverige inrichters en medehelpsters. fJasn Farborough. Binnen eenige dagen zal prinses Clementina naar Farborough (Engeland) vertrekken. Far- borough is de verblijfplaats van keizerin Eugenia en het is aldaar dat do plechtigheid van het huwelijk zal plaats hebben. Prins Victor Napoleon zal zich daar ook begeven om de laatste schikkingen te nemen. ESelooningen aan hei perso neel van den spoomeo* M. Helleput te heeft besloten, geldelijke be looningen te verleenen aan 10 statieoversten, klerken en hoofdtreinwachters, die bewijs van initiatief gegeven hebben door eene ver betering in de inrichting van den dienst voor te stellen aan 32 statieoversten, klerken, fakteurs, policieofficieren en hulpklerken die dieven ontdekten of diefstallen verhinderdon; aan 8 klerken en policieofficieren, die de daders van kwaadwilligheden ontdekten aan 16 statieoversten, klerken en hulpkler ken die een ongeval vermeden hebben aan een hoofdtreinwachter die verstandige en verkleefde zorgen aan een kraamvrouw in een troin toegediend had aan yior facteurs die verboden dagbladen ontdekten aan 108 hoofdwachlers, fakteurs, policieofficieren en hulpklerken, die zich eerlijk gedroegen. 43 statieoversten, hoofdwachters, klerken, wachters en facteurs zijn eervol vermeld ge weest wegens verschillende schoone daden. Tegen den choSera. Sedert Maandag is er een bijzondere geneeskun dige dienst ingericht in de statie van Ver- viors (West) om te beletten dat er zieken uit Rusland in België zouden biunen komen. Ist0 dag E. P. Rutten opent de 3d® VI. Soc. Week met het gebruikelijk gebed en zegt daarna hoe deze weck een vollediging is der twee vorige jaren. Dezo is hoofdzakelijk gewijd aan de opleiding der werklieden om to doen zien hoe technisch© verstandige opvoediDg volstrekt noodzakelijk is tot hot behouden van eene sterke arbcidorsmacht. Do katholieke partij moei moer en meer een volksgezinde partij worden, ofwel ze zal niet zijn (applaus) en we zullen enkel hel vertrouwen der werklieden waardig zijn, als we zijno stoffelijke en zedelijke belangen ter harte nemen. Do E. H. Deken van Leuven woont de vergadering bij, benevens M. Beiarls, lioog- leeraar en de voormannen onzer katholieke arbeidersbeweging. Telegrammen en brieven vol aanmoedigingen worden megcdeeld van Mgr Merrier, Mgr Stillemans, Mgr Waffo- laert, M. Beernaert, staatsminister. E. P. Rutten opent dan de reeks lessen met eene voordracht over do gedragslijn der chrislene valcvereenigingen tegenover de pa- troonsvcrccnigingen. Vermits de arbeiders de voordeeligsto loons- en arbeidsvoorwaar den te bekomen hebben van do patroons moeten zij wel op do hoogto zijn wat or langs deze zijde tegen hen ondernomen wordt Do verstandhouding der patroons om de concurrentie to verminderen (de trusts en cartels) bloeien vooral in de Ver. Staten terwijl de vereenigingen van verweer tegen do werkstakingen machtig zijn in Duilsch- land. Uit het onderzoek besluit lesgever lot do noodzakelijkheid van meer ontwikkeling bij de arbeiders, meer centralilie in de ver- eeniging en meer financiëele sterkte. Namiddag Om 3 ure is de ruime feestzaal van het Paterscollegie bezet en op alle plaatsen zit ten onze dappere werklieden opnieuw met het potlood in do hand. E. P. Valerius Glaes in eene lango, leer rijke les betoont van welk groot nut het ge meenschappelijk beroepsverdrag, eene uiting van do huidige streving tot rechtsgelijkheid voor de arbeidersklas, voor do arbeidersbe weging is, hoe het ontstaan is cn bloeit in Duitschland, terwijl wij in België in dit op zicht nog ver ten achteren staan. E. P. Rutten bedankt hun in prachtige bewoordingen en begroet in hem de zoo volksgezinde minderbroeders. E. 11. Flor Prims, leeraar te Berchem. welke Pater De Roever vervangt, door eene oogkwaal belet, handelt daarna over de ver- zoenings- en workrechtersraden. Heel dezo dag is gewijd aan de opheffing der werklieden door lien zelf de verzoe- ningsradon zijn er laatste uiting van. Spreker doet ons de zoo prachtigo wor king der Engelsclio arbeiders bewonderen en voor ons oog deinst een gezichteinder, een weide van vrede en gerechtigheid en dit door een verstandige ontwikkelde arbeidersklas, sterk vereeuigd staande voor do macht van 't kapitaal en vreedzaam overleggend en de geschillen voorkomend. Eene allerbelang rijkste bespreking volgt op dezo voordracht, na eenige woorden van Pater Rutten die al de lessen in 't kort samenvat. Zoo werden de toehoorders tot 0 1/2 uur stil gehouden in gespannen aandacht, dat men een muisken had haren loopen. Algemöene vergadering Als het 8 uur slaat is heel de zaal bomvol. Begeleid door Pator Rutten wordt de volks vertegenwoordiger Van Gauwelaert warm toegejuicht. Pater Rutten begroet hem als do jonge kracht van Vlaanderen, als lieveling der stu denten en vertegenwoordiger der Vlaamsehe Beweging, die is ook een wegwijzer in hel leven van ons volk. Geestdriftige applaus begroeten den spre ker bij zijn optreden op het verhoog. Do redenaar zal handelen over volksont wikkeling en volkswelvaart. Volksontwik keling is een hoofdvereischte van onzen lijd, het is de grondslag der stoffelijke welvaart, want haar invloed op de nijverheid, op den landbouw en op den handel springt in 't oog. Daarom vakonderwijs, ontwikkeling zonder overdrevene eenzijdigheid en zedelijke vor ming voor ons volk Ware volksontwikke ling verrijkt en heiligt. Dit is het geraamte van de prachtige rede, met cijfers en bewijzen kloek gestaafd en op prachtige wijze voorgedragen. Op het einde zijner meeslepende rede werd aan den gevierden redenaar eeno geestdrif tige ovatie gebracht, die tot zijn hoogste top punt gebracht werd, toen een afgevaardigde werkman van Antwerpen den heer Fr. Van Gauwelaert in roerende woorden bedankte. Staatkundig Overzicht Spanje. De Spaansche Kamers zullen den 31t,en Oktober aanstaande geopend wor den. Uit Sint Sebastiaan wordt gemeld dat de minister van Buitenlandsche Zaken eene nota ontvangen heeft van het Vatikaan. antivoord op deze die AI. Ojeda, gezant bij den H. Stoel gezonden heeft. Kardinaal Aferry-dcl-Val bepaalt zich tot bemerkingen en t n der zoekt hoe de verschil lende kabinetsoversten jegens Rome gehan deld hebben in zake der kloosters. De minister van Buitenlandse lie Zaken zal deze nota aan den ministerraad mededeelen. Turkye. Turkye versterkt zich meer en meeiDe laatste gebeurtenissen vergen deze maatregelen. Ook het nieuwe Keizerrijk is eene nieuwe sterkte tegen Turkye. De jonge Turken houden zich gereed tegen alle gebeurlijke voorvallen. Japan. Heden heeft de afficieëlc afkon diging plaats gehad der inlijving van Korea. De Japaansche troepen bezetten gansch het land, zoodat men zich in tijd van belegering zoude wanen. Er wordt ook een streng nazicht uitgeoe fend op de telegrammen en nieuwstijdingen aan de dagbladschrijvers verzonden. Japan wil dat de inlijving van Korea eene verlichting zij en niet eene vernedering. Japan zal pogen den toestand van Korea te verbeteren met zijne hulpmiddelen te ont wikkelen. Korea is nu hervormd in Japaneesche provincie, welke den naam zal dragen van Che-Smg. Engeland. Verscheidene ladingen van oorlogstuigen cn verdedigingsvoorraad zijn uit de Engclschc lxavcn vertrokken in be stemming voor liet Oosten. Een der schepen al te Pyrêe, een ander te Constanlinopel aanlanden. Rusland.De Russische Kanselier Is- wolsky zal zich naar Hamburg begeven en vervolgens naar Parijs om ie onderhandelen over politieke zaken. Portugal. De uilslagen der kiezingen zijn nog niet gansch gekend. Op zekere plaatsen gebeurden erge onlusten. Te Cavilha werden de stembussen geroofd en de kiczersljsten verscheurd. Deze belem meringen zijn oorzaak dat men nog gcene juiste opgave kan geven, alhoewel men voor ziet dat de huidige regeering de meerderheid blijft behouden Alhoowel het einde der maand Oogst, ge woonlijk eene gevoelige vermindering van reizigers medebrengt, om dan in het begin van September weer toe te nomen, is de toe loop van reizigers nu nog overgroot. Maan dag waren er 34.689 betalendo ingangen in do tentoonstelling lo Brussel.Met abonnenten en vrijkaarten, belieg hel getal bezoekers ongeveer 85.000. En Dinsdag namiddag was er ongeveer zooveel volk als Maandag. De werkzaamheden Do werken worden overal naarstig doorge dreven. In do nieuwe Engelsche afdeeling gaat alles goed.De dreof langsheen de plaats, waar vroeger het paviljoen der Fransche voedingsmiddelen stond, is wederom voor het verkeer geopend. Men is bezig met het schilderen der afsluitingen welke de puinen moeten verbergen. De fantazijjuweelen zijn nu in de tweede Belgische afdeeling geplaatst, rechtover de afdeeling van het onderwijs. In Brussel-kermis zal alles gereed zijn voor de heropening welke heden, Woensdag avond moest plaats hebben. De jury der groepen is ook in werking getreden. Weldra zal dus ook de prijsuitrei king plaats hebben. Hoog bezoek. De gravin van Vlaanderen bezocht gisteren de tentoonstelling. H. K. H. hield lang stil in het paviljoen van Canada en bezocht er al de merkweerdigheden. De bloemenstoet. De bloemenstoet der Vier Seizoenen, wel ke bij zijn eersten omgang zooveel bijval verwierf, zal Donderdag 1 September, om 4 in, voor de tweede maal uitgaan. 't zal er morgen dus weer stroomen in de tentoonstelling. Duitsche pompiers. De Duitsche algcmcene kommissaris heeft van de Berlijnscho overheid een hulp-pom pierskorps bekomen, om over de veiligheid der Duitsche afdeeling in de tentoonstelling te waken. In geval van brand in een ander dool der tentoonstelling, zullen de pompiers ter be schikking zijn van den bevelhebber der pom piers van Brussel. Voor de slachtoffers der brandramp. Men gaat voort hulp te verleenen aan de leden van het personeel per tentoonstelling, die door de brandramp getroffen werden. De verdeeling der gelden is toevertrouwd aan M. Aug. Janssen, hoofd van den bewakings dienst. Ongeveer 600 personen werden geholpen, maar dit cijfer zal nog wel grooter worden, daar er gisteren bij het komileit nog om streeks 150 nieuwe hulpaanvragen zijn inge komen. De terugkeer der Bruxellesville. Do Kongoboot welke slechts rond den mid dag verwacht werd, is veel vroeger aange komen. Dijnsdag morgend, om 10 ure, lag do boot reeds aan de kaai, en veie ouders, familie leden en vrienden, kwamen diensvolgens te laat om hunne terugkecrendon af te halen. De overtocht is zeer treurig geweest. Tweo dagen na het vertrek uit Boma, stierf M. Mathiassen, van het ministerie van koloniën, en gisteren bezweek hel kind van den Engel- sclien dominéé Smith. Beide lijken werden in zeo gelaten. Verscheidene passagiers zijn ziek. De E. P. Cools schijnt door slaapziekte te zijn aange tast. Mgr Roelens is ziek ingescheept, doch de overtocht heeft hem min of meer opge knapt. Do passagiers verhalen dat do stoomer Clementina schipbreuk geledon heeft in het kanaal van Stanley-Pool. De Clementina vaarde op een rif, toen hij don stoomer Hai- naut wilde voorbij laten. Het schip bekwam lek en zonk. Do bemanning cn do passagiers konden eene zandbank bereiken. Do stoomer Kempeneer heeft do schipbreukelingen ge red. Men hoopt de Clementine vlot to kunnen brongen. De spoorbaan der grooto Meren gaat ras vooruit. De sporon liggen reeds tot aan kilo meter 260. De Oostelijke Kongogrens. Eene konferenlie van Britsche, Duitsche on Belgische afgevaardigden wordt in het ministerie van koloniën te Berlijn gehouden om de bijzónderheden van de Brusselsche Overeenkomst to regelen, dit met liet oog op de grenzen van do drie landen in Oost-Afrika. Wij vernemen dat het werk der konferentie voldoende vordert en dat deze tot voldoening van do drie rijken zal eindigen. Vertrek naar Kongo. De volgende personen vertrekken den 10 September met den Bruxellosvilleuit Antwerpen naar Kongo MM. Sirrigou, geueesheor van 2® klas Deuster, algemeen kommissaris, 4° vertrek Van Boeckhout, sektoroverste van 2® klas Wauters, idem Gremaux, idem, 3® vertrek; Gorrez cn Cloquet, werktoezichters; Dupont, onder-luitenant van het 2e regiment, jagers te voet, luitenant der openbare machtDu- ckers, Coenon en Grégoire, ondcr-officicren van het 9® linieregiment, onder-luitenanten der openbare macht Phillippin, adjuokt onderofficier van het 93 linieregiment, onder luitenant, idem Dorrekons, 1° onderofficier; Wathelet, Magotteaux, Krol, Collignon, Do Doncker, Hallut, en Moyvis, onder-officieren der openbare macht Frix en Do Gock, klerken van 2® kl. Carlier, adjunkl-stoomor kapitein Van Caneghem, mekanicen van 2® klas Maes, timmerman Do Buysscher, paswerker-monteerder Pinckx, schilder Ferrier, geneesheer van 2° klas Athanasofl^ hoofdklerk. FRANKRIJK Verjaardag Heden 1® September is het veertig jaren goloden dat do schrikkelijke 6lag plaats had, gedurende den Fransch-Duitschen oor log, waarin allo de Fransche kurassiers, op eenige na, den dood vonden. Keizer Wilhera bij het zien dor Fransche strijders, dio den dood zoo onverschrokken te gemoet sprongen, kon niet nalaten uit te roepen O de dapperen Ter gelegenheid van den 4°n verjaardag is er to Floinq een gedenkleeken opgericht. Op hot voetstuk slaan de woorden gebeiteld 0 de dapperen 1 Ontvreemdingen Sedert eenigen tijd bemerkte men in do Hallen to Parijs dat cr meer koopwaren moesten voor handen zijn dan er geboekt stonden. Men bestadigde dat zekere oktrooibediondo grootere verteringen deed, dan dat zijn karig loon het toeliet. Eindelijk beeft men den plichtige ontdekt. Het is wel deze oktrooibodiendo die voor moer dan een half millioen frank ontvreemd heeft. Het gerecht heeft de zaak in bandon. ENGELAND Het geheim van Londen. Er stond gisteren cono ovcrgroolo menigte voor de rechtbank van Bowstreet. Krachtens de wet zijn Dr. Grippen on Miss Le Novo, voor den magistraat, gelast met to beslissen over de geldigheid van do aanhouding vor- schenen. Inspecteur Dew getuigde. Hij verklaarde dat alle formaliteiten vervuld waren. In liet reisgoed van Grippen vond hij bij dezes aan houding visielkaarten, op welke hij verklaar de Ilc kan geen weerstand meer bieden aan den angst, dien ik eiken nacht uitsta. Ik boni vast besloten dezen avond in zeo te springen. Ik weet dat ik uw leven bedorven heb, maar ik lioop dat ge mij eenmaal zult vergeven. Dr. Grippen zegde tot Dow Ik zal mijn best doen voor Miss Lo Leve, die van niets weet. Laat mij toe liaar terug te zien. Zij is< sedert drie jaar mijn eenige troost. j Miss Le Neve zegde tot Dew Ik verzeker u dat ik van niets weet. Ilc bob geen enkel blad gelezenDo zaak werd daarop voor acht dagen verschoven. De Engelsche verspieders in Duitschland. William Maxwell geeft in do Daily Mail eene uitvoerige beschrijving van het bezoek, dat bij onlangs aan Emden en Borkura ge bracht heeft cn van den aanleg van nicuwo spoorwegen in Duitschland, aan do Belgische grens. Maxwell schrijft, dat zijn waarnemin gen hem overtuigd hebben, dat de in den laatsten tijd op Borkum aangobrachte ver sterkingen cn do aanleg der nieuwe sporen strategisch tegen Nederland gericht zijn. Uit den aanleg dezer Belgisch-Duitscho spoorlij nen maakt hij de gevolgtrekking, dat Belgiö anti-Engelsch gezind is. Het slecht weder. De hevige regens duren voort in Oostelijk Engeland. Het verlies aan oogst, enz., is overgroot.' Een groot deel van Glasgow staat onder* water. In sommige stralen der ttad Lereikt^ het water ©ene hoogte van vior voet. OOSTENRIJK. Ingestort Te Cerlulitz is eene steenbakkerij ing^] stort, waardoor 17 werkvrouwen hegrasea werden. Eene werd dood, eene andere doaGJ lijk gekwetst opgehaald. Van de overigen zijn er vier org cn üo anderen licht gewonïy

De Volksstem | 1910 | | pagina 1