'T EEN EN 'T ANDER m 2Ö> CS* 3E» lELi JL3 Het Siilonn isme. Vrij op politiek gebied Vrij op economisch gebied. Vrij op zeöelijh gebied. DE VEROVERING DER LUCHT KONINGIN WILHELMINA Het Staatsblad Zestiende jaargany nr 300. £4 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 8 September IÜI0 i t'a &y ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4% AANKONDIGINGEN BUREELEN TE EïRUISSEL -C3C; Hsschtscheu Sïaenweg, 230 Bestuurder TE fiflLST 3Kerlistraat, O Telefoon 114. J. Van Nufiel-De Gendt KI. aank. (1 tot 1 kjh reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4° bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMiNIAU, 2!7, de Mórodestraat, Brussel. De brief van den H. Vader getuigt voorzeker van hooge wijsheid en wel besloten krachtdadigheid. Het is dan niet genoeg den brief, welke het Sil- lonnisme beoordeelt en veroordeelt, eens te lezen of zelfs nog aandachtig te overlezen. Om dien toestand min of meer le be grijpen, moet men dien brief punt voor punt bestudeeren. Wij gaan ons van daagvergenoegen met in groote brcede trekken, de maatschappelijke grond regels van het Sillonnisme weer te geven en er hier en daar eene kleine bedenking bij te voegen. Het Sillo nisine beoogt den mensch in zijne men- scholijke waardigheid te stellen, maar hij wil dit daarslellen op zijne manier. Buiten den godsdienst moet de mensch vrij zijn, dat is do hoofdregel. De mensch moet dus vrij zijn op po litiek, economisch en moreel of zede lijk gebied. Heden staat de mensclionder voogdij, het volk staat niet onder zijne eigene heerschappij, het moet zich vrijmaken var. die vreemde overheersching, dat is de politieke ontvoogding. De Sillo- nist erkent wel de politieke overheid, hij schaft ze niet af, maar hij zegt dat, het gezag wel is waar van God komt, maar hoofdzakelijk in het volk ver blijft. Bij middel van verkiezen wordt het gezag overgebracht op personen zonder echter hel volk to verlaten en er onafhankelijk van te worden. De arbeider slaat onder de afhanke lijkheid van den patroon, die de voort- brengstmiddelen in de handen heeft, er gebruik van maakt om hem uit le huiten, to verdrukken en te verlagen. De menscli moet dit juk afschudden. Dat is de economische vrijheid. Daarom zal men er voor werken het patroon schap te onttrekken aan eene bijzon dere klas van personen. Men zal de patroonschappen zoodanig vermenig vuldigen dat ieder arbeider een soort van patroon wordt. Dit economisch ideaal zal niet ver kregen worden door het socialismus, zegt de sillonnist, maar door eene groote vermenigvuldiging van coöpe ratieven, die zich wederzijds groote concurrentie zullen aandoen om de arbeiders alzoo gansch onafhankelijk te maken. Het volk wordt thans overheerscht door eene klasse, eeno zoogenaamde leidende klas, die door hare meerdere verstandelijke ontwikkeling, een voor rang heeft in het bestuur der zaken. De arbeider moet zich aan deze over heersching insgelijks onttrekken, dat is de verstandelijke of do zedelijke ont voogding. Daar de overheid of beter gezegd, het gezag tot een minimum gebracht is om te weerstaan aan de persoonlijke ikzucht, moet er in die plaats van 't gezag eene andere macht in de plaats komen en die macht is de liefde lot de beroepsbelangen en het algemeen wel zijn. Wanneer nu ieder zijn persoonlijk en huiselijk belang zooveel mogelijk terzijde liet om voornaamlijk te den ken on te werken aan de beroepsbe langen en het algemeen belang, ont daan van do politieke en economische voogdij, en wanneer nu alle landen en volken dit zoo zullen begrijpen en naar die voorschriften handelen, zouden we dan niet een rijk hebbenvan gelijkheid, vrijheid en broederlijkheid Het zijn die leerstelsels die in den pauselijken brief worden ontleed en dan met groot gezag en waardigheid worden veroordeeld als zijnde in haar geheel, in tegenstrijd met de leering van de H. Kerk. Verjaring. 8 September 1831.- Opening van den wetgevenden zittijd 1831- 1832. Koning Leopold I kondigt aan dat nieuwe opofferingen zullen noodig zijn voor het leger. Hij dient protest in tegen de oneer lijke aanranding door Holland tegen de Bel gen gepleegd. (Eevclgerc van den alkool. Het getal achterlijke kinderen in België be loopt tot 6000 Het grootste getal van ben lijden aan zinsstoring. Te Brussel zijn er 300 kinderen, welko in de gewone scholen niet kunnen aangenomen worden en die in waan zinnige gestichten moeten opgezonden wor den. Oorzaak is het drankmisbruik der ouders. Woon de Zondagrust Altijd heetl de katholieke regeering de Zondagrust bevoordeeligd. Allo onze staatsbedienden, welke niet hoogst noodzakelijken arbeid moeten verrichten, genieten de zondagrust. On zo brievendragers onder andere worden alle Zondagen door kandidaat brievendragers vervangen en om dezen nog het werk te ver gemakkelijken heeft onze katholieke regee ring nog handjes aan den postzegel gehecht, welko aanduiden of den brief den Zondag moot besteld worden of niet. Velen scheuren al te lichtzinnig de band jes af en verzenden hunne brieven, bekleed met den zegel zooals hij vroeger was. Noch tans hebben zulko zegels zonder bandjes gcene weerde voor de oud-postzegels-verza- melaars daar de vorm van den volledigen zegel verminkt is. Ook zouden wij ons moe ten eene gewoonto maken het bandje altijd aan den zegel te laten om te protesteeren tegen onze tegenstrevers, die tegen de zon dagrust zijn en met opzet altijd hot handje af scheuren. Bèjrïentoederdcs konings. Alvorens naar Zwitserland te vertrekken, heeft do gravin van Vlaanderen eerst een feestmaal willen geven,waarop zij den koning en de koningin uitgenoodigd heeft. De gravin van Vlaanderen zal tot 15 Octo ber afwezig zijn, om vervolgens naar Brussel terug te keeren, wanneer de Duitsche keizer ons land zal bezoeken. Prins Victor Napoleon, uit Engeland te ruggekeerd, waar hij keizerin Eugenie be zocht, heeft een lang bezoek gebracht aan de gravin van Vlaanderen. Grillen der* electficiieit. Te Jehan-le-Bel, Luik, wreef een hond met zijn muilband tegen een trolleypaal van den tramway Luik-Jupille. Het dier vloog woldra op zijnen rug, met zijn vierpooten omboog. Een knaap wildeden hond helpen, bolste tegen den paal en maakte dezelfde tuimeling. Welhaast kwamen beiden tot zich zeiven en vluchtten weg. Een voorbijganger beging ook do onvoor- ichtigheid den paal aan te raken en onder ging hetzelfde lot. De policio kwam toe en deed dien kwaden paal bewaken, tot dat een werkman kwam, die den stroom afsneed en do noodige her stelling deed. De slachtoffers kwamen er van af met een tijdelijk ongemak. He Sahara overvliegen. Luitenant Vaudeim der 4c,e Zouavon is van meening dat men do Sahara per vliegtoestel gemakkelijk zou kunnen overvliegen. Hij stelt den volgenden weg voor Algiers, Bi- stra, Wargha, Ghardaïa, Timmimoum en Tombouctou. Generaal Bailloud en Roques zijn van mee ning dat weldra verkenningsvluchten in den Sahara moeten geschieden, door officieren van het koloniaal leger. Zoodra er twee ploe gen klaar zijn, zal de eeno uit Zuid-Algeriê en de andere uit Tombouctou, aan de andere zijde der Sahara, vertrekken. Wanneer beide ploegen elkaar zullen ontmoeten, dan zal den luchtweg door de Sahara gevonden zijn. Paradijs. Frankrijk moest een Pa radijs zijn voor de werklieden. Het wierd immer als zoodanig opgehemeld door libera len en socialisten, omdat eenige landbouw- werklieden daar een beter loon kunnen verdienen dan in België. 't Is evenwel slechts bluf en oogenverblin- ding, want het leven is er duurder dan hier en nu zelfs komen de syndicaten in opstand tegen den hoogen prijs der levensmiddelen. Zij beweren dat die prijzen opgejaagd zijn als wraak over het afgedwongen hooger werkloon, maar de werkgevers of bazen be wijzen juist het tegendeel. In alle geval, de algemeene redding van 't menschdom door hooger loon en goeden koop is nog ver van buis. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Ter gelegenheid van den vijftig sten verjaardag van Savovie aan Frankrijk heeft er in deze provincie een groot banket plaats gehad aan hetwelk de voorzitter der Republiek heeft deelgenomen. Montenegro. - en galabanket iccrd door den nieuwen Konirg aangeboden aan den groot hertog Nikolaas Niholavitschgezant van den Czaar van Rusland. Deze bijeen komst was eene nauwere toehaling nog der reeds bestaande vriendschapsbanden. In de heildronken werd er verklaard dat Rusland officieel de bescherming neemt van Montene gro. Tot bewijs van genegenheid heeft de Czaar aan den koning den titel verleend van groot veldmaarschalk van het Russisch leger. Engeland. De regeering komt zekere maatregelen te nemen tot bestrijding de/ moddergeschriftentoelke door alle deftige lieden zuilen toegejuicht worden. Zij heeft aan het postlcheer last gegeven alle zichthaarten brieven of dagbladen wel ke op eenige icijze de zeden kioetsen, in le houden en niet verder ie verzenden. Zelfs de omslagbanden deibladen of drukwerken welke dubbelzinnige teekenen of woorden zullen bevatten, moeten aanstonds aange slagen worden. Turkye. Eene nota der beschermings- mogendheden is aan de regeering overhan digd in dewelke verklaard, wordt dat Tur kye voldoening zal ontvangen nopens de ontworpen moeilijkheden. Die nota zegt verder, dat de gekozene van Kreta zullen af zien van hun mandaatdaar de handelwijze van Griekenland altijd deftig is geweest. Rusland.Men verzekert dat het ont slag van M. Iswolski minister van Buiten- landschc Zaken door den Czaar aanveerd is. Hongarië. De Hongaarschc bladen bepreken heftig de handelwijze van Italië. Zij verklaren rechtuit dal de politiek van dit land niet rechtzinnig is, niettegenstaande het diplomatisch bezoek van Markies di son Givliano in Oostenrijk. Zij gelooven niet aan de vriendschapsbetuigingenzoolang de Tyrol zijne kanonnen gericht houdt op Lom- bardië. De overtocht van den Atlantischen Oceaan in bestuurbaren luchtbal. Hoe meer men den grooten dag nadert, boe meer geestdrift er heerscht aan do andere zijde van den grooten plas. In do stralen, in de herbergen, in de werk plaatsen, in familie, te Atlantic-City wordt ervan niets anders meer gesproken. En overal is het dezelfde geestdrift. Geen enkele Amerikaan twijfelt er een oogenblik aan, dat do Americade bestuur bare luchtbal van kapitein Wellman niet zou lukken. Zij zijn er van overtuigd en beweren dat de America tien kansen tegen één beeft de onderneming tot een goed einde te brengen. Een ongeluk, of zelfs een ongeval is vol gens hen onmogelijk de volstrekte zeker heid en het kan zelfs niet aangenomen wor den dat do reis gevaarlijk is. Kapitein Murray Simon, een Engelsche zeerat, die den Atlantischen Oceaan op zijn duimken kent, en voorzeker een der mede reizigers zal zijn, zegt dat de heeren Well- mann en Vamman, die reeds 5 jaren onver poosd aan hot werk zijn om hunne onder neming tot een goed einde te brengen, ook een onwrikbaar vertrouwen hebben in den einduitslag. Tot hiertoe ging alles goed en die 5 jaren onverdroten arbeid hebben hen in den strijd verhard. Zij vragen nu enkel eene gunstige luchtgesteltenis en een weinig goede kan 8. Wellmann verklaarde in een interview, dat aangezien kapitein Peary den Noordpool ontdekte, aangezien dat kapitein Scoot nu alia kans heeft den Zuidpool te ontdekken, aangezien dat Blériot; Rolls en anderen nog van Frankrijk naar Engeland vlogen, het schier onmogelijk is, dat er nog een enkel punt van den aardbodem onaangeroerd blijve, en dat ook de lucht geheel moet kunnen over meesterd worden. Volgens M. Wellmann, moet deAtlantische Oceaan overgestoken worden in bestuurbaren luchtbal, en zulks hoe eerder hoe liever. Op heden, zegt hij, is de overtocht van den Atlantische Oceaan in bestuurbaren luchtbal een der zeldzame vraagstukken welke nog niet konden opgelost worden. Gelukkig dus, degenen die het kunnen oplossen en de proof waardig voltrekken. V.. ontvangt onze Vorsten op 15 September Wie heeft er niet hooren spreken van do lieve Hollandsche Koningin? Toen zij tot konin gin werd verheven,was zij nog bitter jong.Door haren eenvoud als door hare groote liefda digheid had zij alle harten veroverd. De Hollanders zijn als verzot op Wilhelmina. Zij zou den, zoo vertelde ons over eenige maanden een Hollander zij zouden er voor door een vuur loopen zelfs dan als men niet hevig oploopt met de vaderlandsliefde. Zoo groot is Je liefde van 't Hollandsche volk voor de vorstin. Geheel Europa overigens bejegont de Nederlandsche vorstin met de grootste ingenomen heid en wij meenen dat er vreemde landen zijn, waar Koningin Wilhelmina liever werd ge zien dan de eigene slaalshoofden van die landen. Koning Albrecht en Koningin Elisabeth, zullen Wilhelmina een officieel bezoek gaan brongen, te Amsterdam. De Belgische vorston zullen waarschijnlijk 'do Hollandsche vloot in oogcnschüuw nemen in de Zuiderzee. Dczo vloot zal beslaan uit de pantserschepen Heemskerck, Piet-Hein, Eversion en Friesland, uit 2 mijnleggers, Hadda en Baldur, 12 torpedojagers en een onderzeeër. De vloot zal vereonigd zijn te Amsterdam van 15dfta tot l^den September. Koningin Wilhelmina en do prins gemaal zullen hunne Belgische gasten aan boord van den Heemskerck brengen, van waar zij do werking van den onderzeeër zullen bijwonen. Men spreekt daarbij van een prachtig nachtfeest, waar verschillende oorlogsbooten, vaa onder tot boven verlicht, zullen aan deelnemen. Eene schitterende Ontvangst De Belgische minister, die verblijft aan het Ilof van Den Haag, zal met heel het perso neel van de legatie, den koning en de koningin komen afhalen aan do Belgische grens en hen vergezellen lot in Amsterdam. In het Koninklijk Paleis le Amsterdam zal een groote gala-diner plaats hebben. Hier aan zullen al de ministers en al de Belgische en Hollandsche consuls deelnemen. De Belgische kolonie zal don zelfden dag nog door de Belgische vorsten ontvangon worden. Alles in het IJederlandsch Men verzekert ons dat al de toespraken uitsluitend in het Nederlandsch zullon worden gehouden. Dat zal wellicht vele verblinde liberale Fransche dagbladen doen ontstemmen, welke nog altijd schijnen te vermoeden, dat het Fransch overal aan den voorrang komt. De Vlamingen zullon waarschijnlijk tevreden zijn hunnen beminden koning en hunno lief tallige en goedhartige koningin Elisabeth te hooren Vlaamsch klappen. Veranderingen In het ministerie. De heer Schollaert, minister van Wetenschappen en Kunsten is van zijn ambt als minister van Binnenlandsehe Zaken adinterim ont slagen M. Holleputte, minister van Landbouw en Openbare werken, is van zijn ambt als minister van spoorwegen, posterijen en tele grafen ontslagen M. Berryer, senator, isminisfervan Binnen landsehe zaken benoemd M. de Brocqueville, volksvertegenwoor diger, is minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen benoemd. Bijzonder eereteeken. Het bijzonder eereteek en, ingesteld ten voordeele der be vorderaars en beheerders van beroepsver- eenigingen, is verleend De 1* klas M. A. SifTor, voorzitter van het Syndikaat der Boeknijverhedon vanOoat- Vlaanderen, te Gent D© 2* klas aan MM. A. Hoste, voorzitten van het Syndikaat der Boeknijverhedon van Oöst-Vlaanderen, te Gent II. Stepman, schrijver van het Syndikaat der Boeknijver heden van Oost-Vlaanderen, te Gent Gediplomeerde smidsbazen. De vol gende personen hebben in de Staatsschool van hoefsmederij, hot diploma hekomen MM. O. Bollacrt, Heusden H. Van Hoeymissen, St. Gillis-Dendermonde V. Verhoyden, Dendermonde. Ouderlingen Bijstand. De volgende maatschappij van onderlingen bijstand i« wettig erkend Mutualiteit van Bruggen en Wegen dor provincie Oost-V laan deren te Gent. Bijzonder eereteeken. Het bijzondop eereteeken van vooruitzicht van 1* klas is verleend aan M. A. Do Sadeleer, bevorderaar en beheerder van instellingen van vooruit- aioht, te, Melle. Van onderlingen bijstand van 2* klas, aan F. Weemaes, voorzitter der maataohappij "van onderlingen bijstand Sint-Martinasgil- de te Asp er.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1