BUITENLAND. Beloven..en geven zijn twee! 'T EEN EN 'T ANDER De Sociale Weok te Fayth. Schrikkelijke Spoorweoramp Zestiende jaargang n' 800. 99 Dijnsdag 13 September 1910 33-A. CS- 33 3L, ID BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. liet Staatsblad Naar Kongo. Staatkundig Overzicht 2 CENTIEMEN HET NUMMER ij ij ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <jé TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «Éjt EUREELEN AANKONDIGINGEN 230, TE BRUSSEL Hannhtschcn fitevni?^ TE AALST 230.1 KerlcHtraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® blade, (kleine regel) fr. 0,30 Finano. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. f,00 Rcklamen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht, herstelt, (per rogel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wbstorn E. TAMINIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel. De noodzakelijkheid van het verlee- nen van ouderdomspensioenen wordt algemeen aangenomen. Sedert 1891 heeft het Belgische katholieke Staatsbestuur krachtdadi dat vraagstuk aangevat en den weg tot het hekomen eener bevredigende oplossing ingeslaan. Hét heeft bijzonder rekenschap ge houden van het mogelijke, van de wer kelijkheid, en heeft zich noch laten misleiden noch laten afschrikken door de holle en grootklinkende volzinnen en afdreigingen van onmogelijke en in troebel water visschende politiekers en albelovers. De Belgische wet die wij te danken hebben aan het katholiek Staatsbe stuur is, alles ingezien, een schoone uitslag, op gebied der ware volkswer king en democratie en doet oer aan ons land en aan degenen die ze tot stand brachten. De wet op de pensioenen bestaat er, zij is sedert lang in toepassing, het komt er alleen op aan al de Belgen zonder onderscheid, aan te zetten en ze te overhalen, lid te worden van eene wettig-erkende pensioenkas. Als de jongelingen er op tijd willen voor zorgen, dan kunnen zij gemakke lijk en met kleine bijdragen ol stortin gen er toe komen, op GOjarigen ouder dom een pensioen te ontvangen van 300 tot 360 franken. Men weet dat de socialisten sedert eenige jaren op hun programma als het meest verleidelijk lokaas voor het. kiezerskorps, de kwestie der pensioe nen brachten. Zij vroegen voor de oude werkmenschen 1 fr. per dag, zonder echter te zeggen, hoe zij het aan boord zouden leggen om de geldmiddelen le hekomen. En dat is toch alles, want, een pensioen op papier is geen duit weerd Geld in den zak telt alleen Niettegenstaande het ijdel gezwets der socialisten, hebben de katholieken hunnen eigen weg gevolgd en zij zijn er toegekomen dit pensioen van 1 fr., aan al de werklieden toe te kennen... Nochtans tot hiertoe, hoewel de uitsla gen oprecht aanmoedigend en onbe- duidensvol zijn, zijn zij toch niet alge meen. Dat komt hierbij dat men de vrijheid der arbeiders heeft willen eerbiedigen en de aansluiting bij de pensioenkas niet verplicht heeft willen maken. Hier en daar, bijzonder tus- schen de sociale werkers, worden er personen gevonden die er voor zijn de menschen te verplichten lid te worden van eene pensioenkas. Mogelijk dat met den tijd van jaren, als deze ge dachten wat dieper in den volksgeest zullen gedrongen zijn, men er zijnen toevlucht zal toe nemen. Onderlusschen mag er niet stil wor den gebleven. Men moet al doen wat mogelijk is om de meeste menschen van deze zoo voordeelige inrichting te laten genieten. Wij hebben het recht te zeggen dat er in grondbegin, ook voldoening is gegeven aan den eisch der socialisten, namelijk het toekennen van 1 frank pensioen per dag aan den ouden werk man. De kwestie van verplichting of met verplichting natuurlijk te buiten gelaten. De socialisten zagen alzoo het grootste propagandamiddel verdwij nen, zooals zij er overigens al veel zien hebben ontglippen. Het was daarom noodig andere eischen te stellen. Nu niets is gemakkelijker. Men kan vra gen zooveel als men wil, als men zelf maar niet moet instaan voor de kosten. Het internationaal congres van de mijnwerkers was hiertoe eene aller beste gelegenheid. Aan de dagorde stond de kwestie der ouderdomspensioenen. 4 ontwer pen waren ingediend. Om niet al te lang te zijn stellen wij ons tevreden met het Fransche en het Belgische ontwerp. De Fransehen eischen een pensioen van 2 fr. op 50 jarigen ouderdom. In geval van vroegtijdige onbekwaam heid moest men het toe te kennen pen sioen schikken naar den ouderdom van den invalied. De Belgische afvaardiging eischte ook op 50 jarigen ouderdom een pen sioen van 600 fr. Men moet allengs niet vragen of die beide ontwerpen werden aangenomen. Als men iemand vraagt of hij 100 of200 fr. opslag van loon aanvaardt, wie zal er niet ja zeggen. Maar beloven kost niets, en de be- lovers winnen altijd en verliezen nooit. Geeft het katholieke Staatbestuur van daag 200 fr., zij beloven er honderd meer en geeft het katholieke Staats bestuur er overmorgen 360 frank, zij beloven er 600. Maar praten zijn geen oorden en al dat ijdel gezwets zijn woorden in den wind. Dit schreeuwen en albeloven is dus een gemakkelijk maar een oneerlijk en verderfelijk stieltje men biedt om 't meeste voor de volksgunst, men koopt het volk uit met logen en be drog.,. en men betaalt het met geslo ten beurzen, en intusschen tijd klimt men omhoog op den rug der onwe tende volksmassa, tot dat men aan het schoteltje geraakt. De socialistische politiek over do pensioenkwestie is er wederom een duidelijk bewijs van. Foei, voor dien stiel van volksver- leiding en van openbaar bederf Werklieden on volksmenschen, weest op uwe hoede en laat u niet uitkoopen door die woordkramers en tanden trekkers, die u alles beloven, en ver geten hunne rekening te betalen. Ves*jaa*£ng. 13 September 1830. Een Koninklijke brief vraagt aan de Kamers of de ondervinding wel de noodzakelijk heid aangoduid heeft van de nationale instel lingen te wijzigen en of men moet vera: Heren, wat tusschen de twee groote verdeelingen der Nederlanden door de traktaten en de grondwet vastgesteld is. Tweede Nederlandsen stsi- dientenkongres. Op 15 September aanstaande, zal te Leiden het tweede groot Nederlandsch studentenkongres plaats heb ben. De toetreding als deelnemer staat open voor alle Nederlandsche, Vlaamsche en Zuid Afrikaansche studenten. De bijdrage is drij franken Os aardappeloogst. Men is begonnen aan het uitdoen der aardappelen. In Vlaanderen is de opbrengst tamelijk goed, alhoewel op zekere natte landen er nog vele rotte vruchten zijn. Langs de kanten van Leuven klagen de landbouwers in het alge meen. Op vochtige en zware gronden zijn er op-tien aardappelen, wel zeven rotte. Op de zavelgronden is het wat boter, doch de oogst laat veel te wenschen. Eeno vlieqschool in Den Haag Trr hadplaats Den Haan, tus schen Oostende en Blankenberghe, is eene vliegschool geopend, onder de leiding van M. Lecomte, een Fransch ingenieur, sinds eenige jaren te Oostende verblijvende, en de ontwerper van vej-3cbrid"*io vli'vrroachienen. Er waren een twintigtal vragen toegekomen, van kandidaat-vliegers, waarvan slechts acht als leerling konden aangenomen worden. Een Oostendenaar, M. De Voghelaere een voorbestemde naam maakt thans een tweedekker, bestemd voor Francfort a. d. Main. President Taft bedankt voor de eer Graham White heeft in de Veroenigde Staten 40 min. boren de stad Boston gevlogen. Hij heeft daarmee ©t-n eersten prijs van 50,000 fr. verdiend. Verder hoeft hij met een passagier gevlo gen. President Taft, die tot de toeschouwers behoorde, werd ook door hom uitgenoodigd, maar bedankte. Hij vertrouwde zich zelf vermoedelijk .êl in -n vli.-g!uig. d;it nog bewijzen moet tegen alle lichaamsgewichten bestand te zijn. Als tegenhanger van de Vlaamsche Sociale Week, tc Leuven, is er jaarlijks insgelijks eene Fransche Sociale Week, te Fayth. Is die van Leuven dit jaar andermaal bui- tengep oon gelukt, wij mogen zeggen dat het te Fayth ook zeer goed is van stapel geloo- pen. Maar men moet rekening houden met deze omstandigheid, dat de overgroote meen- dorheid der Vlaamsche bevolking katholiek is, en dat daarentegen de meerderheid der Waalsche bevolking overhelt tot de liberale en socialistische gezindheid. De E. P. Rutten was te Fayth evenals te Leuven, de ziel der beweging. Ilij gaf er nagenoeg dezelfde les als in Leuven, maar natuurlijk in het Fransch. De andere punten kwamen ook overeen met die welke te Leu ven waren verhandeld, maar bet waren in het algemeen andere redenaars. Zoo handelde onder andere de E. H. Vos sen, over het bestaan en den vooruitgang der Vakvereenigingen in het arrondissement Brussel. M. Nicodème wees op de onvoldoende uit breiding van het huishoudelijk onderwijs voor meisjes. M. Renaud handelde over de ongevallenwet en de noodige wijzigingen hieraan toe te brengen M. Havigan sprak over do Engelsche vakvereenigingen. Al die lessen werden aandachtig aanhoord en nadien breedvoerig besproken. Hoewel wij er aan twijfelen of die lessen den zelfden grooten invloed zullen uitoefenen, als die welke te Leuven aan 400 propagandisten werden gegeven niettemin is het te looche nen, dat zij insgelijks veel bijdragen zullen om de Waalsche katholieken meer en meer in het strijdperk te zien treden om de belan gen van ons arbeidende volk met alle mogo- lijko krachten terzijde te staan. IN FttANKRIJK Q dooden 39 gekweftsteai. De expresstrein 322, uit Cherbourg, om 1 ure 10 vertrekkende, is Zaterdag namiddag om 4 ure 26, nabij de statie van Berney ont- riggeld. De lokomotief en zes wagons van eerste klas wierdon letterlijk verbrijzeld. Van tusschen de puinen haalde men vier lijken, twee doodelijk gekwetsten en een dertigtal erg gekwetsten. Nadere bijzonderheden. Acht uren na de ramp gaf het Fransch spoorwegbesluur, de volgende inlichtingen over de ramp. De trein, 322, van Cherbourg, welke om 6 ure, te Parijs moest aankomen, is nabij de statie van Bernay ontriggeld. Het ongeluk gebeurde 150 meters voorbij dezo statie. Er zijn vierdooden, waaronder de stoker en de machinist en twintig erg gekwetsten, waaronder twee doodelijk. Het verkeer zal ODgeveer 48 uren onder broken zijn,daar de beide lijnen versperd zijn. De gedooden zijn M. Cilmant, advo- kaat to Caen Mev. Letreguiily, van Avran- ches de stoker en de machinist. Uit Bernay komen nog de volgende be richten Op het oogonblik dat de ramp voorviel, had de trein 25 minuten vertraging. Mogelijk heeft de machinist getracht deze vertraging in te balen. Een onderzoek is geopend, doch men zal wellicht nooit de ware oorzaak ken nen, stoker en machinist, de twee eenigen die met juistheid zouden kunnen antwoorden, in de ramp gedood zijnde. Elkeen is echter 't akkoord om te ver klaren, dat de spoorlijn zeer slecht onder houden werd en dat het zeer wol mogelijk is dat een riggel, bij het voorbij rij den van den trein, zich oen weinig verplaatste. De puinen vertoonen een droevig schouw spel. De terneergeslagenheid is algemeen. Een diepe ontroering heeft zich van de reizi gers en de toegesnelde personen meestor ge maakt. Het personeel der spoorwegen was onmachtig alleen de reddingswerken te doen. De bevolking der streek heeft er mot de grootste zelfopoffering aau medegewerkt. Er waren vijf uren noodig om do zwaar ge- kwetsten van onder de puinon te halen. Een nor bezweek toon hij verlost was. Men zegt dat verscheidene gekwetsten nog zouden overleden zijn en dat er minstens 9 dooden zouden zijn. Eene overdrevene snelheid. Uit do ondervraging der reizigers schijnt J evenwel to blijken dat de trein met eene I schrikverwekkende snelheid reed. De personen die zich op de kaai der statie van Bernay bevonden, zeggen, dat de trein zoo snel reed, dat zij bet voorgevoel hadden dat eene ramp zich zou voordoen. Nauwelijks had do lokomotief eone wissel naald overschreden, juist builen de statie, toen zij mot eenon vervaarlijken sprong bui ten de riggels wipte, achter zich twaalf rij tuigen van de twintig medeslepende. Alles vloog doorheen, en de signalen, als ook de telegraaf- en telefoonpalen werden verbrijzeld. Eene vreesdijke paniek ontstond onder de reizigers. Allen vluchtten weg, angstkreten slakende, de eenen naar de statie, de anderen in de richting der stad. De licht gekwetsten namen hunnen intrek bij de inworers en in de apotheken om zich te laten verzorgen. Ooggetuigen verklaren, dat hun toescheen dat do machinist niet meer meester was van zijne lokomotief. In den hoofdfourgon vond men het lijk van den treingeleider Jolly. Dezo was verpletterd tusschen Jo"! fonder en het eerste rijtuig. Uil het eerste rijtuig hoorde men schrikkelijke kreten opstijgen. Werklieden snelden toe, zagen een reiziger beklemd tusschen twee banken. De ongelukkig» kreeg heel den voor raad stoom van de lokomotiof op het lijf en werd letterlijk gekookt. Hij werd spoedig uit zijnen notoligen toestand verlost. In het gasthuis stelde men vast, dat zijn toestand hopeloos was. De arme man, advo- kaat Gilman, vroeg om zijn testament te ma ken. Spoedig werd een notaris geroepen en de ongelukkige bezweek na zijne laatste wils beschikkingen geteekend te hebben. Het is onmogelijk het juiste getal gekwet sten op te geven, daar talrijke reizigers, ge kwetsten en ongekwetston de vlucht geno men hebben, zonder aan reisgoed enz, to den ken. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk, Buiten do verbrijzelde lokomotief en wa gons, is de spoorbaan letterlijk uitgerukt op eene lengte van ongeveer 300 meters. Een reiziger verklaarde nog, dat de trein zoo snel reed, dat het onmogelijk was een dagblad te lezen ten gevolge van het schok ken. In de statie van Bernay zegde oen der rei zigers tot zijne gezellen, dat zij wel zouden doen de beenen op te heffen, om te vermijden dat zij zouden verbrijzeld worden indion oene ramp zich moest voordoen. Een sekond later had de ramp plaats. Andere reizigers verklaarden dat zij zooda nig bevreesd waren door de hevige snelheid van den trein, dat zij aan het noodsein trok ken. De trein reed echter maar steeds door. IfëGfariaat. De ontslagen worden aanvaard van don heer Van do Putte en Car- lier, wederzijds notaris te Rumbeke en te Di- nant. Zij worden gemachtigd den ©eretitel van hun ambt te dragen. M. Pollet, kandidaat-notaris te leper, wordt notaris benoemd te Beerst, in vervan ging van M. De Graer, ontslaggever. Staatsspoorwegen.M. Cau- fricz, bijzondere ingenieur bij hot beheer der staatsspoorwegen, wordt hoofdingenieur bij hot algemeen sekretariaat benoemd. Do Kongoboot Bruxellesvillo hoeft Zaterdag namiddag Ajitwerpen verlaten, hebben 117 reizigers en 3,500 ton lading aan boord. Er waren bijzonder veel zendelingen. Het Missiehuis van Scheut had 14 missionnarissen en deE. P. Capucijnen, van Antwerpen, zes. De eerste zending dor Eerwaarde Paters Capucijnen trekt naar het nog wilde on schier onbekende Oubanghi. De E. E. P. P. van Scheut, die nu naar onze kolonie vertrokken, zijn de E. E. P. P. Van Persei, Do Mol, Lamont, Van Kerck- hovon, Bauche, Bonvoz, Penters, Vorkest, Davidts, De Winter, Nellens, Boelens en de Broeders Dé3iró en Christiaan de E. E. P. P. CapucijnenFulgence, Libératus, Basilius, Ferdinandus en de broeders Humilis en Amandus. Van de Redemptoristen vertrok de E. P. Stamiorth, die in Neder-Congo do bloeiende missie gaat vervoegen, welke er door de Redemptoristen gesticht werd. Talrijke oud-zendelingen en andere gees telijken haddon er aan gohouden, hunno ge lukkige kolleg-as een laatste vaarwel toe te sturen. Wij bemerkten Z. D. H. Mgr Roelens, bisschop van Hoog Congo den Z. E. P. pro vinciaal der Capucynen; don Z.E.P. Richard, overate der Capucynen, to Antwerpen den E. P. Chrysostome, prokurour do EE. PP. Trappisten Verammen, prokurour van do zenduigen der Redemptoristen Steenacker, prokureur vau de zendingen van Scheutden Z. E. P. Dierickx, oud-algemeenen overste vau do missiehuizen van Scheut op de Philip- pijnen. Onder de wereldlijken die het vertrek bij woonden, noemen wij kolonel Lowe, de majoors Dusart en Ghevallier Kervrn, Leplace en Mathieu, bestuurders in het mi nisterie der koloniën, enz. enz. Een talrijk publiek woonde het vertrek bij. Duitschland. De Duitsche regeering bereidt eene teet tot het regelen der lucht reizen, ten einde alle bespiedingen onmoge lijk tc maken. Alle bestuurbare luchtballen de Duitsche uitgezonderd) en alle vliegmachienen,zullen ten minste op eenen afstand van 20 kilo meters moeten blijven van alle versterkingen China. De gezichteinder in het Chi- neesche rijk is zeer somber. Japan en Rus land loeren op Manchouri en in China self, tracht eene partij den vierjarigen keizer van kant te stellen, om China naderhand op Euvopeesche to\jze in te richten. Frankrijk.Een militair Fransch gezant schapbestaande onder andere uit generaal Quincg en Solliers is naar België gezonden om aldaar de inrichting der gendarmerie- korpsen tebestudeeren. Japan. Het verdrag voor eenige weken gesloten tusschen Rusland en Japan aan gaande Manchurie en Mongolia, toaarbij aan China het rechtz>ntzegd werd om zelve de.n bouw van spoorwegen in zijne provin ciën te ondernemen, toont op eene verande ring in de Japanschepolitiek. Zooals vroeger reeds werd aangeduid, heeft Japan, Engeland niet meer noodig en heeft zich in de armen van Rusland gewor pen, daar een oorlog met Amerika bijna onvermijdelijk is geworden van wege de annexatie van Korea en MancliuriëDe Ja- pansclic regeering heeft wegens de dood van den honing van Engeland nog niet officieel de inlijving van Korea doen afkondigen maar zulks kan verwacht worden geduren de October $>f November van dit jaar, terwijl Manchurie's lot in 1912 zal beslist worden, Griekenland. In Griekenland wordt eene lichte militaire beweging van réaction- nairen aard vermeld, die voor doel zou heb ben aan den koning een adres van toewijding en trouw te overhandigen. De minister van oorlog, om er een einde aan te stellen, heeft een kolonel van regiment veranderd en een onderofficier, aanstoker der beweging, in hechtenis doen stellen. Men gelooft echter dat de beweging slechts van plaatselij ken aard is. Men seint uit Canca M. Venizelos heeft zijn ontslag gegeven als hoofd der Kretenzer-regcering en als lid der Kretenzer-Kamer, mededeeling daarvan is gegeven aan de consuls der mogendheden- voog dessen. Venizelos heeft verklaard, dat hij zijn best zal doen om de werkzaamheden der nationale vergadering in Griekenland bin nen de door de grondwet gestelde grenzen tc houden, m. a. w. geen Constituante. Hij al niettemin,door scherpe kritiek op de par tijen en de Kroonaangeven, welke richting hij denkt in te slaan, wanneer hij aan het bewind mocht worden geroepen. FRANKRIJK Da militaire vliegmanaeuvers. Een der militaire vliegtoestellen ging met eenen adjudant en eenen kapitein de hoogte in, doch de wind sloeg bet vliegmachien ten gronde en vornielde het. De vliegers bleven ongedeerd. Zonder nieuws van luitenant de Caumont Er heerscht hier in 't militaire kamp groote onrust over het lot van luitenant de Cau mont, die gisteren morgend te Laon per vliegtoestel was opgestegen en hier in den avond nog niet was aangekomen. Sinds zijn vertrek heeft men niets meer van hem verno men. Doodelijk ongeluk te Roebaais In de rue de Magenta, te Roebaais, ge beurde een doodolijk ongeluk. Do kleine Hendrika Rabolle, uit de rue Bernard, kwam met hare twee zusterkens, Suzanna, 8 jaar, en Julienne, 3 jaar langs de rue Ma genta om oen» boodschap te doen voor haro moeder. Een kamion, toebehoorende aan den kolenkoopman Jozeph Verleyen stond daar. Twee knapen, Louis Vitrant, 10 jaar, en zijn brooder Jules, 7 jaar, speelden op den ka mion, waarvan de treraies omhoog stonden. Mot op hot voortuig to springen deden de Norbert, prokureur van do zendingen der knapon de treraies afslaan do kloine Julien-

De Volksstem | 1910 | | pagina 1