BUITENLAND. Voor de Onderwijzers. 'T EEN EN 'T ANDER De Belgisch Volksbond Zestiende jaargang n' SCO. J 01 Donderdag 15 September 1910 I3AG-BIjiAD Het Staatsblad BJit onze BColenie. EENE NEDERLAAG VAN ROOSEVELT Staatkundig Overzicht 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN!" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (Ja TWEEDE UITGAAF, 7 «ren 's avends. BUREELEN AANKONDIGINGEN 230, TE BRUSSEL Kaachtschen Steenweg, BestuurderJ. TE AALST 2S9.1 OKerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. KI. »ank. (1 tot 4 kl. rff.) fr. 0,00 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4° bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Jr. 2,00 Reklamen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Voor allb aa.yiondicinokn, zio* wrnbrn E. TAftitftiAU, 217, de flléredesfraat, Brussel. De jaarlijksehe vergadering van het verbond der kristene onderwijzers van België zal niet nalaten eene voordeeli- ge oplossing mede te brengen voor de stoffelijke lotsverbetering van de hee- ren Onderwijzers. Na jaren en jaren strijden, eerst tegen de openbare mee ning die dezen toestand niet genoeg scheen te begrijpen en vooral tegen de vooroordeelen die in de regeerende klasse t'huis hoorden, is 't beden zoover gekomen dat de geheele pers,en vooral do katholieke pers, het eens is, om verbetering toe te staan aan het onder wijzend personeel. Sinds lang, zooals wo zegden, is er gevraagd en gesteund om verbetering te verkrijgen, maar de grootste moei lijkheid bestond vooral hierin, dat de onderwijzers bet zelve bglange niet eens waren over hunne eisehen. Zoo waren er en er zijn er nog ■wel die bet bestaan wilde .handha ven van do 5 categorieën der onder wijzers. Tot de 1" categorie behooren de onderwijzers van de gemeenten van min dan 3000 inwoners, tot de 2* ca tegorie, de onderwijzers van de ge meenten vanSOOO tot 10.0Q0inwoners; tot de 3° categorie, de onderwijzers van de gemeenten van 10 tot 40.000 inwoners; tot de 4° categorie.de onder wijzers van de gemeenten van 40 tot 100.000 inwoners, en tot de 5" catego rie do onderwijzers van de gemeenten boven de 100.000 inwoners. Hoé het mogelijk is, dat dit verschil dat dsn too], ZO1"' li}iU'-'ü"r-,Tvwja gf nol is, zoo lang tusschen de 5 categorieën heeft kunnen blijven bestaan, is voor ons moeilijk om verstaan. Sommigen die er belang in hadden, beweerden dat de onderwijzers van groote, bevolkte plaatsen een lastiger, een kostelijker leven hadden dan die uit de kleine gemeenten. Wij gaan eens kort bewijzen, hoe verkeerd die redeneering was en nog is. In de groote gemeenten hebben de onderwijzers maar ééne klas to doen en gewoonlijk bijna altijd hebben zij slechts ééne enkele afdeeling. Op den buiten is zulks onbekend, de onder wijzer heeft er 2, 3, 4, 5 ja zelfs zijn er te vinden met 6 afdeelingen. Dit is dikwijls het geval bij die onderwijzers, welke in eene school staan uit eene enkele klas bestaande. De buitenonderwijzers, die zich al- zoo don last hebben aan te trekken van 2 en meer afdeelingen doen zeer dik wijls het dubbel en bet driedubbele werk van den onderwijzer uit groote gemeenten. Iloe is het dan mogelijk gansch hot tegenovergestelde te be weren Men zegt dat bet leven in de steden duurder is. Alles goed gewikt en ge wogen is dit onwaar. Maar de behoef ten van vele stedelingen zijn grooter en om grooter behoeften te voldoen zijn or grootere uitgaven noodig. Dat is waar. Toch ook op den buiten kan men vele beho"ften krijgen als men er slechts voor zorgt die behoeften voort durend aan te kweeken. De duurte van het stadsleven is bijzonder gelegen in de huishuur. Doch daarentegen heb ben do stedelingen dit onschatbaar groot voordeel dat zij hunne kinderen eene schoone en volledige opvoeding en een volledig onderwijs kunnen be zorgen met betrekkelijk zeer weinig onkosten. Als men in den buiten ver blijft, kost zulks duizenden franken, zoodat,als men het eene stelt tegenover het andere, het voordeel zeer zeker overhelt 'engs don kant der stadson derwijzers. Maar tusschen do verschillende cate gorieën bestaat eigenlijk een wezenlijk verschil en dat is wel het volgende In de kleinere gemeenten heeft bijna ieder onderwijzer de kans na eenige jaren hoofdonderwijzer te worden, ter wijl in de groote gemeenten vele onderwijzers verzekerd zijn het nooit tot hoofdonderwijzer te zullen brengen, daar zij te talrijk zjjn. Toch daar hot verschil tusschen het werk van hoofd onderwijzer en onderwijzer toch feite lijk zoo hitter klein is, ware het vol doende de jaarwedde van beiden zóó te regelen dat er slechts rekening werde gehouden van het aantal jaren goede diensten mits eene kleine ver meerdering voor denhoofdonderwijzer; en om het verschil van huishuur te vergoeden, kon men ook de vergoeding van huishuur derwijze regelen, dat zij in verhouding ware met de belangrijk heid der plaatsen. Daar dit ontwerp zeer actueel is, denken wig er eerst daags op terug te komen. Verjaringen,— 15 September 1830. De Belgische volksvertegenwoordigers welke in tie Staten-Generaal zetelen, worden met vijandelijke betoogingen door de bevol king van den Haag onthaald. De Nederland- sche gedachten betwisten hun het recht van aan de beraadslagingen der Kamera deel te nemen. -15 September 1866. Aangezien de verwoestingen door den cholera veroorzaakt, beslist de gemeenteraad van Brussel de Septemberfeesten te verschuiven. Onzevorsteea in Nederland. Heden Donderdag, 15 September begeven onze vorsten 7-ich naar Nederland, om «on omelet* uesoolr"Si te leggen. Volgens de Ilollandscho bladen heoft men aldaar grootsche toebereidselen gemaakt om onze vorsten weerdig te ontvangen. Gedu rende drij dagen zal bet eeno aaneenschake ling zijn van gulhartige ontvangstsbewijzen. België en Holland onderhouden sedert ge- ruimen tijd de beste vriendschapsbetrekkin gen en hebben al lang do spons gevaagd over de oude foeten. Eerste Communie. Wij ver nemen dat einde September begin October eeno vergadering van de Bisschoppen der wereld zal plaats hebben te Rome, om de middelen te beramen tot uitvoering en rege ling van het pauselijk decreet rakende de Eerste Communie en het bestudeeren der afwijkingen, aan den algemeenen regel, die door plaatselijke omstandigheden zouden kunnen vereischt worden. Deze vergadering zet ons aan te volharden in ons besluit, ons te onthouden van opmer kingen, vooraleer dit belangrijk vraagpunt is opgelost, waarbij vermoedelijk plaatselijke omstandigheden van invloed zullen zijn. BiSjarïlbollen. Het schijnt dat de goede ivoren biljardbollen zeldzaam zullen worden. Overal in Afrika worden er maatre gelen genomen om de jacht op de olifanten te beperken. In Oeganda, een d«r voornaamst^ ivoormark ton heeft men dees jaar slechts 286 paar slagtanden aangebracht, die gemiddeld 1,250 fr. het paar verkocht werden. Daar men uit eiken slagtand slechts 5 of 6 biljard bollen kan draaien, begrijpt men dat het moeilijk wordt een onberispelijk biljardspel te bekomen. Nieuwe stoombooten. Over eenige weken had men drij stoombooten welke den dienst deden Oostende-Dover tot oud ijzer veroordeeld. Men heeft ze vervan gen door turbine-booten, welke veel m"®" aan de vereischten voldoen. Thans vernemen wij, dat nog twee andere snelbooten besteld zijn om de «Flandre» en de «Prinses Hendri- ka» welke in 1888gebouwd zijn to vervan gen. De typhus te Brussel. Gedu rende de verleden week waren er slechts vier overlijdens, welke aan de typhuskoorls moe ten toegeschreven worden. Men heeft in het geheel slechts een tachtigtal gevallen vast gesteld. Nu is de ziekte aan het afTnuoi en dank aar. de voorzorgmaatregelen te Brussel en in de voorsteden aangewend, hoeft de ziekte geen besmettelijken aard meer. Het H. Sacrssmentskongres van Montreal. Hel H. Sacraments- k at gres van Montréal is Zondag gesloten. Het toekomend kongres zal in 1911 te Sevilla plaats hebben; dit van 1912 to Wconen dit van 1913 teLyon en dit van 1914 waarschijn lijk in Amerika. Peerdenmarkt te Brussel DG 7a de i>< orden m er li heeft heden pnnder- d«rd tg, 15 September, om 9 ure, op den Ziiiderboulevard te Brussel plaats. Eene rozen&ind. De stad Port land heeft in drie jaren 250,000 rozenstrui ken geplant. In 1907 besloot men pogingen in het werk te stellen, om Portland, dat reeds als rozer.stad bekend was, in de toekomst de rozenslad der wereld le laten noemen ieder een hielp dien wensoh bevorderen, zoodat er nu een kwart millioert rozen zijn aangeplant. Hierbij dient men rekening te houden met het feit, dat elke rozenstruik in Portland honderd bloemen in een jaar levert hier ongeveer twintig soodat Portland elk jaar 25,000,000 rozen kan voortbrengen. Met die rozen maakt men rozenwater, dat duur verkocht wordt, en aldus eene rijke bron van inkomen wordt. Burgomeester. M. Massart is burge meester benoemd, te Forêt (Luik). Enregjctrementen en Domeinen. Be noemingen M. Dieriok, ontvanger van het enregi8trement on der domeinen te St-Quen- tins-Lennick, is ontvanger der rechterlijke akten en domeinen benoemd, te Leuven. M.Breg, ontvanger van het enregistrement en der domeinen te Erezée, wordt in hetzelfde ambt benoemd te St-Hubert. Wetenschappen ep schoone Kunsten. Het Staatsblad kondigt een Koninklijk Besluit af, waarbij eene Hoogere Beschermingskom missie, ingesteld wordt, voor do tentoonstel ling van Charleroi in 1911. Onderwijs. Te Londerzeel wordt een onderwijzer gevraag L Traktement 1100 fr. Aanvraag aan de gemeenteoverheid vóór 27 September. Eene aardbeving. Uit deTanganikastreek wordt gemeld dat eene geweldige aardbeving te Albertstad heeft ulaats gehad. A) de huizen van den poot hebben er door gelet:*», doch de prachtige kerk der Witte Paters, te Boude wijnstad opgericht, heeft goed weerstand geboden. Sterfgeval. De Z. E. Pater Pedron, overste der mission- narisscn van Fransch-Kongo, meldt het over lijden van M. Albrecht Courboin, briefwisse laar van de Tribune Congolaise te Mtöngo. De Kongoboot gestrand. Zondag avond werd te Antwerpen het ge rucht verspreid, dat de Kongoboot Albert- ville bij het uitvaren der monding van den Kongostroora op eene rots zou geloopen en gestrand zijn. Er zou stoffelijke schade, doch seene persoonlijke ongelukken zijn. Maandag namiddag is te Antwerpen een telegram toegekomen, meldende dat de Al- berlville op eene rots gelooper. is tusschen Matadi cn Boma. De boot schijnt, groote scha de geleden te hebben, doch zet niettemin zijne reis voort. Hij is met 2 1/2 dagen vertraging te Grand-Bassam voorbij gevaren. Al de passagiers genieten eene goede ge zondheid. Volgens oen telegram van den kapitein be vond de loods van Dongo zich aan boord van het schip, toen het ongeval plaats had. De boot zal met groote vertraging te Ant werpen aankomen. Op het oegenblik dat Roosevelt van zijne kieeomreis terugkeert, in 't vooruitzicht der aanstaande presidentsverkiezingen der Ver- eenigde Staten, komt zijn Republikeinsch leger eene gevoelige nederlaag te ondergaan. In de kiesomschrijving van Maine werden de ^"pnhhi -ïnsche kandidaten, met deu staatsgouverneur, M. Fernald, aan het hoofd, op lieel de lijn geklopt. Maandag morgond, toen slechts 107 bu- reelen gekend waren van de 628, had de Republikcinscho gouverneur, M. Fernald, sircli's 16,111 str-mmen belcotn»n, terwijlM. Plaistedd, demokraat, er reeds 20,505 had. To Quennebec-County, verblijfplaats van M. Plaistedd, behalen de demokraten eene kolossale overwinning. Vroeger was Quennebec-County steeds Republikeinsch. Dinsdag was de ontgoocheling in het repu- blikeinsche kamp zeer groot. De demokrati8che kandidaten behalen overal in de kiesomschrijving der Maine eene groote overwinning.M.Plaistedd zal minstens 5000 stemmen meerderheid hebben voor den gouverneurszetel, Het Republikeinsch orgaan The Mayne teekent de kiezing der demokratische kandi daten cn de nederlaag der republikeinen aan. Na de bluffrois van Roosevelt, ziet het er eerder armoedig uit met de republikeinen. Duitsohland. De Vorwarts deelt den verderen uitslag mee van haar onderzoek over het jongste bericht, als zouden er in Duitschland en in Engeland motor-monitors in aanbouw zijngewapend niet twee kanon nen van buitengewoon kaliber. Ondanks logenstraffingen en in 't belache lijke trekhenhoudt de Vorwarts staande dat haar bericht nauwkeurig was en het een onbetwistbaar feit is, dat beide landen teer ken aan oorlogschepen van dit slag. De kanonnen zullen 17 duims zijn, terwijl de zwaarste kanonnenop de Dreadnoughts voerhanden, slechts 14 duim zijn. Men maq in herinnering brengen dat Krupp's Berlijner orgaande Noueaten Nachrichten, over eenige weken melddedat Duitschland eerlang een kanon zou bezitten van recordsterkte en duurtijd. Dii zou zoo wat het bericht der Vorwarts bevestigen. Spanje. De sultan heeft besloten Moha med el Mokri met eene volmacht naar Ma drid te zenden, ten einde spoedig tot ovet eenkomst ie komen over de vei'schilligs ge schilpunten met Spanje. M. Canalfjas, hel Spaansch kabinets- hoofd logenstraft officieel de verklaringen welke hij zou gedaan hebben aan eenen Ita- liaanschcn dagbladschrijveraangaande het antwoord van de Spaansehe regeering op de laatste nota van het Vatikaan, verklaringen welke in Spanje eene zekere ontroering ver wekten, daar de woorden welke Canalqjas in den mond teerden gelegd,oneerbiedig wa ren ten opzichte van den II. Stoel. Door die officiëelc logenstraffing, geeft minister Csinalejas eene zekere voldoening aan den Heiligen Stoeldie terecht had ge klaagd over de zonderlinge handelwijze van het "Spaansch kabinetshoofddie er op uit scheen te zijn zekere zaken aan de drukpers medetededen,welke kieschheidshulvegeheim moesten blijven. Griekenland. Logenstraffing. Het bericht betreffende de versterking der Örick sehe troepen aan de grens en botsingen der Turksche troepen met Grieksche benden wordt thans tegengesproken. Turkye. Turkye breidt nog altijd zijne oorlogsmacht meer en meer uit. De Turksche bestellingen van kanonnen en ander oorlogsmaterialen worden Duitschland gedaan. Griekenland integendeel wendt zich tot Frankrijk om zich oorlogschepen aan ie schaffen. De Turksche bladen gaan voort metFrank- rij/t aan te vallen. Zij verklaren dat dii land hun eene leening wil opdringen. De jonge Turken, allen vrijmetselaars, werden vroe ger door de moortelbroeders van Frankrijk met opene handen ontvangen en het was on der het zingen der Marseillaise, dat de jonge Turken, ondersteund door Frankrijk het bewind der oude Turkenwelke geene vrij denkers warenomverwierpen. Nu echter zijn de zaken zeer veranderd en het is met zekere vinnigheid dat de pers van beide lan den aanvalt. Voor wat het inwendige van Turkye be treft, de regeering van 7 urkye kan hoege naamd op de openbare macht niet rekenen. Het feit der beleediging van den Italiaan- schen gezant ie Konstantinopel bewijst dat de gewapende macht zelfs toilleheurig te werk gaat. DE VOLKSSTEM het best ingelichte volksdagblad op poli tieksociaal, rechterlijk en sportief ge bied, verschijnt dagelijks rond 5 uren. Van nu af tot Nieuwjaar host De Volksstem slechts 2,50 fr. Men schrijft in op alle postbureelen van het land. De afdeelingen. Wij hebben in ons vurig nummer in hot kort verslag gegeven over de algomeene ver gadering. Thans geven wij het bijzonderste weer der 6 afdeelingen. Bij de werklieden- bakkers. Er werden door hen 4 wenschen uitgedrukt. 1. Zij verzoeken de Kamers om arbeidsre geling in do bakkerijen. 2. Zij vragen afschaffing van alle nachtwerk in alle bakkerijen. De werklieden-bakkors kunnen gebezigd worden tusschen 5 ure 's morgens lot 9 ure 's avonds. Do werklio- den noodig om 't brood te bereiden, zullen echter kunnen gevraagd worden van 4 uren 's morgens, maar slechts 6 dagen op do 14. 3. Afschaffing van alle Zondagwerk. 4. Om allo inbreuken te voorkomen, vra gen zij uitbreiding van het werktoezichl. De afdeeling der Beroepsverieni- glngen. Wij spraken reeds over 't merk weerdig ver slag van Pater Rutten. Zijne wenschen be treffende de propaganda wei den aangenomen. De Werkbeurzen. E. H. Vossen brengt hierover een verslag uit. De werkbeurzen moeten stounen oo de beroepsverenigingen Het bijzonderste punt dat de verslaggever aanraakt, is dat de werkbeurzen zich in ver bond moeten vereenigen. De Werkmanskringen. E. H. Van den Heuvel, verslaggever, drukt den wensch uit dat buiton het werk van volksvermaak, ook werk zou gemaakt worden ton Toordeele van do maatschappe lijke inrichtingen. Een groep loden zou zich vooral moeten bezig houden met hot versprei den der katholieke volksbladen. Volksvertegenwoordiger Delporte is er voor in do katholieke Werkmanskringen, ronduit te komen voor do katholieke propa ganda. Do onzijdige bonden worden toch allen vroog of laat socialistische of liberale boudou. De Volksvoordrachten. M. Bouvier drukt verscheidene wenschen uit, waar wij vooral dezen in opmerken, die betrek heeft op het geven der voordrachten bij middel van lichtbeelden. Maatschappelijke vrouwenwerken. Vele Damen zijn aanwezig in deze afdee- liag. Mej. Gappe, van Luik, spreekt over de studiekringen voor vrouwen. Mej. Carlier, van Nijvel, over de patronaten voor jonge meisjes. Mevrovw de barones van Rollart do liertaing, over de boerinnenbonden. Mej. Govaerts, van Brussel, over de beroepsver- eenigingen voor vrouwen. Mej. Joris van Brussel over dc begrooting van eeno arbeid ster. Mej. De Vreeze, van Gent, over het huishoudelijk onderwijs voor arbeidsters. Mej. Do Voghel, van Brussel, over de ont volking van den builen en Mevrouw de baro nes Nicaise, van Brussel over de vrouwelijko mutualiteiten. 's Maandags werden do werkzaamheden voortgezet. Verschoidono verslagen werden voorgelezen over de werkmanswoningen, do uilwijking naar don vreemde, over de ver schillende verzekeringen, enz. 's Avonds had or een prachtig nachtfeest plaats. Zoo eindigde de Belgische Volksbond zijn 16'1* jaarlijksch Congres. We hebben kunnen vaststellen, dat het een schoonen bijval heeft mogen genieten. FRANKRIJK Laffe moord op een nlet-stakar Een niet-staker, Donge genaamd, werd aan de Dokken van Havré aangerand door een twintigtal stakers. Zij grepen hem vast cn mishandelde hem tot hij bewusteloos was. Dan wilde zij hem in 't water werpen, doch policieagenten konden hun zulks beletten en drie dor aanvallers werden aangehouden. 's Anderendaags werden er nog drie aange houden. Uit het onderzoek bleek dat de werksta kers in eene algemeeno vergadering besloten hadden de niet-stakers to vermoorden, en daartoe twintig hunner haddeo uitgekozeü om het vonnis te voltrekken. Vier personen verdronken Eene sloep waarin acht personen hadden plaats genomen, is onder de brug van Augera door eene sleepboot aangevaren. De acht inzittenden vlogen in het water en slechts vier konden gered worden. Doodelijk automobielongeluk. Do familie Fontaine, van Parijs, deed een uitstapje per automobiel in de omstreken van Melun, toen in eone daling der baan, de auto mobiel ton gevolge eener verkeerde zwenking in een ravijn stortte. De echtgenooten Fontaine werden erg ge kwetst hun dochtertje had hare redding te danken, aan het feit dat zij met het haar aan eenon boom bleef hangen. De 12jarige soon word de borst verpletterd en bezweek twee uren later. Echtelijk drama. De echtgenooten Santini, van Villerupt, kregen twist, omdat het eten hunner kost gangers niet gereed was. Santini bracht zijne vrouw oen oorveeg toe, waarop deze hem eene flosch op het hoofd verbrijzeldo. Do vrouw vluchllo dan naar boven, doch Santini achtervolgde haar en bracht haar vier dolksteken in de horst too. De vrouw bezwook kort nadien. DUITSCHLAND Valschmunters. Aan de Russische grensstatie Alexandrowo ia een vreemdeling in hechtenis genemen, dio in een koffer mot dubbelen bodem voor 150,000 roebels valsch papieren geld bij zich

De Volksstem | 1910 | | pagina 1