Onze Vorsten in Holland GELIJKSTELLING DER ONDERWIJZERS. Bb Sociale Week van Freiburg 'T EEN EN 'T ANDER 33 Gr UB I_i IO Be Eerste Communie op zeven jarigen ouderdom. - -♦»» 103 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 5 7 September !SI0 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. ,Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. *j» BUREEL.EN TE BRUSSEL I TEfiALST 239, Haachtschen Steenweg, 239. 9Kerkstraat^ Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) ff. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 9,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allk aanrondigivqpn, zich wrndpn E. TAWIW1AU, 217, de Mérorfestraat, Brussel. De gedachten over de volledige ge lijkstelling der scholen winnen veld en zullen wel eindigen met te overwinnen. Maar huiten de gelijkstelling van de scholen en van het onderwijs wordt er ook fel aangedrongen op de gelijkstel ling der onderwijzers. In een vorig artikel hebben wij ge wezen op den onrechtvaardigen toe stand die er heden bestaat, wij hebben de onredelijkheid, de onbillijkheid doen inzien van het al te groote verschil dat er heden wordt gehecht tusschen de bediening van dorps- en stadson derwijzer. Een onderwijzer van den buiten met 2 en 8 afdselingen mocht beginnen aan 1000 en llOOfr. en na 16 jaren dienst kwam hij alsdan tot 16Ó0 fr. Daarentegen genoten som mige hulponderwijzers van de groote steden met hun bediening van onder wijzer eene aanvangswedde van 1500 fr. om na 15 4 10 jaren dienst tekomen tot 3000 en 3200 ff. en zelfs meer dan een hulponderwijzer bracht het daar jnet zijne vergoeding der avondscholen 1ot 5000 fr. Men zal wel zoo goed Willen zijn te bekennen, dat zulk groot terschil tusschen eene gelijke maat schappelijke reeks van personen niet is goed te keuren. De algemeene vergadering van het kristen Onderwijzersverbond van Bel gië heeft dan ook met eenparigheid van stemmen den volgenden loonstandaard voorgesteld, die tellen zou voor alle onderwijzers, alzoo de 5 verschillende categorieën van onderwijzers voor goed afschaffende, uitgenomen voor wat de huishuur-betreft; hierin zou er een klein verschil blijven bestaan dat echter om zijnen feitelijken toestand wel is te verrechtvaardigen. De aanvangswedde zou voor iederen onderwijzer zijn van 1500 fr. om na een diensttermijn van 25 jaren tot 3000 fr. tekomen. Bovendien zou er nog aan iederen onderwijzer eene vergoeding van huis huur worden toegestaan. De onge- huwden zouden eene vergoeding ge nieten van 100 tot 300 fr.; de gehuw den zouden hiervoor eene vergoeding ontvangen van 300 tot 750 fr. Men neme wel in aanmerking dat er voor de vergoeding van huishuur rekening zonde worden gehouden van de belang rijkheid der gemeenten. Ieder gehuwde onderwijzer zou bovendien eene jaarlijksche som van 50 fr. ontvangen voor ieder zijner kin deren, tot dat deze den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt. Wat nu de hoofdonderwijzers of bestuurders eener school aangaat, deze zouden de zelfde jaarwedde genieten als de andere onderwijzers, tenzij dat zij voor iedere klas in hunne school bestaande,recht zouden hebben op eene jaarlijksche vergoeding van 50 fr. Doch in geen geval zou deze som dc 300 frmogen te boven gaan. De onderwijzers hebben deze rege ling eenparig aangenomen. Zij waren allen tevreden met de hierboven aan gehaalde schikkingen. Daar de katho lieke drukpers deze eischen niet als te groot maar als redematig heeft aange nomen, lijdt het bijna geen twijfel meer, of de onderwijzers zullen mo0en rekenen op eene aanstaande lotsver betering. Wij beweren niet dat de verbetering zoo groot en zoo door tastend zal geschieden, als hierboven werd aangevraagd, dat is voor den oogenblik moeilijk uit te maken; maar dat er verandering zal komen, dat is volkomen zeker. Overigens het nieuwe schoolontwerp d 'n d- n u; uki en den zittijd zal besproken en opgelost worden, zal tevens eene uitmuntende gelegenheid daarstellen, om ook den stoffelijken toestand der onderwijzers te regelen en; zooals wij het reeds meermaals zegden, om dien toestand merkelijk te verbeteren. De meeste landen in Europa hebben jaar lijks hunne sociale weken. Zoo had over eenige dagen ook de Sociale Week plaats te Freiburg in Zwitserland. Do Sociale Week van Freiburg is wellicht de bijzonderste van Europa, niet zoozeer wat den tegenwoordigen toestand maar vooral voor wat het verleden betreft. Het is immers algemeen geweten van de katholieke socialogen, dat de beroemde wereldbriof Rerum Novarum velen zijner leidgedackten heeft gehaald uit de werkzaam heden van de vele en groote katholieke ge leerden, die jaren lang in stilte bijeenkwamen in hunne vereeniging van Freiburg. De voorloopers van de kristene maatschap pelijke beweging waren vooral Lamennais, Beuhoz, Huet, Le Play. De eerste aanprediker en verspreider van de katholieke maatschappelijke beweging was zonder eenigen twijfel Mgr. von Kette- ler van Duitsckland. Hij is do eerste geweest die met al de noodige krachtdadigheid en standvastigheid de liberale huishoudelijke begrippen heeft bestreden. Hij deed de mis daden en misbruiken kennen van het kapita- lismus en eischte de teruginvoering van het kristen rechtsprinciep. In Frankrijk was het graaf de Mun die de katholieke vereeniging slichtte en er de maat schappelijke werking der katholieken aan vuurde. In Oostenrijk waren het baron de Vogel sang, Mayer en Kcufstein. In Zwitser! nd hadden wij Mgr. Mermil- lod en den grooten katholieken volksman Dr. Decurtins. In Holland was het vooral Mgr. Schaep- man. In België hadden wij Mgr. Doutreloux van Luik en Deken De Gryse van Kortrijk. Uit die groote uiteenloopende werking is dan langzaam het groote standaardwerk ont staan, de katholieke maatschappelijke grond wet, den grooten wereldbrief Rerum Novarum Daarin vinden wij alles wat de maatschappelijke werking aangaat. We vin don er nevens de plichten en rechten van den werkman, tevens de plichten en rechten van den patroon, alsook het recht en den plicht van den eenling als die van de gemeenschap. Het is op dien brief dat thans alle katholieke socialogen hunne werking steunen. Verjaringen. 17 September 1884. Koning Leopold II ontvangt do af gezanten der liberale burgemeesters die hem komen vragen de schoolwet Jacobs niet te bekrachtigen. De Koning zegt dat hij zich moet gelijkvormen met *s lands wil door de meerderheid der twee Kamers uitgedrukt. 18 September 1899. Eerst interna tionaal kongres der kleine burgerij te Ant werpen. Dieven folografeeren. Er bestaat een toestel, dat toelaat de dieven te fotografeeren, die zich des nachts door braak toegang tot de woningen weten te verschaf fen. Dit toestel werd door zijn uitvinder Klep- tograaf gedoopt. Dringt een kerel in een kamer, langs bin nen met koperdraad bekleed, en raakt hij een der draden aan, zoo ontstaat er een elek trische strooming, een fotografisch toestel draait naar de zijde waar do strooming ver oorzaakt werd, een lichtstraal wordt verwekt en de indringer wordt gefotografeerd. Of dit evenwel zal meebrengen, dat min diefstallen zullen gepleegd worden, dat be twijfelen wij sterk. Eene gevoelige weegschaal Sir William Ramsay, de beroemde Engel- sche chimicus,heeft eene nieuwe weegschaal gemaakt, die in gevoeligheid alle andere weegschalen overtreft, want met de hulp hiervan, kan men gedeelten van grammen ai wegen, die achter de komma, 8 nullen in het negende decimaal een cijfer hebben. Do weegschaal bevindt zich in de kelderruimten van zijn laboratorium in een halfdonker vertrek. De weegschaal is zoo gevoelig, dat zelfs dn geringe verwarming, die eene elec- Irieke lamp veroorzaakt, haar nauwkeurig beïnvloedde. De evenaar, die slechts enkelen duimen lang is,ziet er uit als een wazen draad van een spinneweb, hij bestaat echter uit kwarts, dat voor warmte min gevoelig is dan gl Ook de weegschaaltjes hangen aan kwartsdraden. Ramsay woog voor een be zoeker eene geringe hoeveelheid xenon af, d. i. het door hem ontdekte edelgas. Eerst werd er een heel klein glaasje met xenon op de weegschaal gelegd. De doorslag was met het bloote oog niet te zien, maar een licht straal en een spiegel toonden dien in het vergroot aan op ecu schaal aan den muur. Toen werd het glaasje goleegden bleek dat het 1/700 miligram lichter was geworden.De geringe hoeveelheid xenon woog dus onge veer 0,000,000,004 gram. Bezoek van keizer Wilhelm. De keizer en de keizerin van Duitschland zullen waarschijnlijk den 27 October teBrus- sel aankomen. Zij zullen een bezoek brengen aan deDuitsche afdeeling der tentoonstelling, yooi*rïa*acht. Op Maandag 19 en Dijnsdag20 September aanstaande zal de heer Denis, leeraar aan de lioogeschool van Leu ven, in de zaal «P'tria» te Brussel, belang rijke voordrachten geven over de tering en de genootschappen van onderlingen bijstand. Een vlsegepswetboek. De uitvinding van hot vliegen heeft eenegansche omwenteling teweeg gebracht in onze moder ne tijden, Het strafwetboek heeft geene letter over de verantwoordelijkheid der vliegers in som mige gevallen. He; is klaar dat de ongeluk ken of de schade veroorzaakt door een vlieg- machien verantwoordelijkheid vergen even als de rampen welke er gebeuren door ande re werk- of vervoertuigen, doch er zijn be palingen die natuurlijk in het wetboek moe- ton aangevuld en nauwkeuriger aangeduid worde. Een dief bijvoorbeeld, die bij middel eener vliegmachien zich op eenen ingesloten eigendom zich laat nedorzijgen kan de straf niet ondergaan van braak of beklimming. Voorzeker zullen nieuwere verordeningen, tot hiertoe niet voorzien, moeten uitgeveer- digd worden, die nauwkeurig zullen de overtredingen bepalen welke eene straf vergen. Staatkundig Overzicht Marokko. Vijftien honderd inboorlin gen zijn in opstand gekomen. Zij dulden niet dat depolicie oj: gebied van zeven kilo meters inde ronde den voet zetten. Vele Europeanen zijn aangehouden. Nederland. H. M. Koningin Wilhel- mina zal den 20 September aanstaande dc Staten Oeneraal openen. Zij zal vergezeld zijn van Prins Hendrik. China. De eerste guillotien is te Pekin aangekomen. Zij is vervaardigd in Fran krijk. Men heeft ze geplaatst op een binnen plein van het nieuw gevang. Tot hiertoe hing men in China de misdadigers op. Het strop zal nog gebruikt voorden voor de bevoorrechten, daar Confucius leert,dat men niet gelukkig kan zijn in het ander leven wanneer het lichaam vermikt is. De guillo tien zal dus gebruikt voorden voor de aller grootste misdadigers. Griekenland. De koning heeft, dc Na tionale Vergadering openendgezegd, dat men er algemeen op uit was den constitu- tioncelen regeeringsvorm te handhaven hij dankte de kiezers voor de vredelievende wij ze, waarop zij, zoowel liberalen als conser vatieven, van hunne rechten gebruik ge maakt en zoodoende de nieuwe Kamer ge vormd hebben tot eene basis voor de politieke ordedie beter geschikt is tot de verwezenlij king van het nationale ideaal. Des konings redevoering werd luide toe gejuicht. De Atheensche correspondent van den Lo- kal Anzeigcr beweert dat Cryparis, de Griekschc gezant te Constantinopel, die stad wel degelijk verlaten heeft, teruggeroepen door zijn gouvernement, vuidat Rifaat Pasje in een gesprek, den Grieksclien gezant den rug had toegekeerd. Turkye. Niettegenstaande de maatre gelen, door de regeering genomen, is de nationale vergadering van het Oecumenische Patriarchaat geopend. In de nationale vergadering zijn 10 afge vaardigden aangekomen. Zij zullen voor een krijgsraad terechtstaan. De Vergadering omvatte 30 volksverte genwoordigers, 12 synode-leden, 12 prelaten en 5 leden van den raad. De patriarch heeft in eene rede het doel der vergadering uiteen gezet en zich over de buitensporige maatre gelen der regeering beklaagd. II j zegde dut de hoop ,i.-r Grieksche on derdanen van het Turksche rijk, in hel grondwettelijk regiem, totaal verijdeld is geworden. De patriarch heeft de onmiddelijke in vrijheid stelling aer aangehoudenen ge vraagd, dreigend met sluiting van het pa triarchaat, indien hij geen voldoening be kwam. De regeering hecfl geweigerd deze leden in vrijheid te laten, zoolang de patriarch niet afziet van het houden der bijeenkomst De werkzaamheden zijn opgeschorst tot 23 September. Er is geene rechtstroeksche verplichting dat een kind op zeven jarigen ouderdom zijne Eerste Communie doe. Alles hangt in deze zaak af van godsvruchtige meerdere, of min dere ontwikkeling van het verstand der kin deren. Sommige zijn op zeven jarigen ouder dom zoo schrander van geost, dat zij anderen van negen jaren oud verre overtreden. Het zijn de ouders en de leermeesters die er best kunnen over o.ordeelen of een kind genoeg beseft dat Jezns-Christus onder de gedaante van brood in het H. Sacrament aanwezig is. Ziehier een briefje aan den Paus, opge steld door een jongentje van 7 jaren dat zijne Eerste Communie gaat doen. Desvres, 26 Augustus, 1910. Zeer Heilige Vader, Een kleine jongen uit Frankrijk, neemt de vrijheid U dit briefje te zenden, om U te zeggen hoe gelukkig ik ben, omdat Gij mij toelaat voor de eerste maal tot de H. Tafel te mogen naderen. Ik bon zeven jaren oud sedert veertien dagen. O welk geluk Ik bemin zoo vurig den lieven Jezus en ik zal Hem veel bidden voor u, Zoer Heilige Vader, en voor alle mijne kleine medebroeders en zusters van gansch Frankrijk, opdat Hij ons allen redde. Geweerdig, Zeer Hcib'ge Vader, mij te zegenen, alsook mijne ouders en mijn broer- ken die reeds verleden jaar zijne Eerste Com munie gedaan heeft. Een kind dat altijd christen zal blijven Gerard Van den Broucque. Desvres, (Pas van Kales) Frankrijk Antwoord van deu II. Vader. Mijn beste Gerard, Uw lief briefje heeft mij grootelijks ge troost. Waarlijk het is uit den mond van tengere kinderen dat, volgons het woord van den psalmist God den volmaaksten lof ont vangt en daar Hij het is die aan de kinderen de spraak gegeven heeft, is het ook Hij dio de kreet gewild heeft. Ik bedank u dus voor den troost welken gij mij schenkt en ook voor het gebed dat gij voor mij zult doen. Ik ook zal voor u bidden opdat gij altijd braaf zoudet blijven gelijk op dien dag tot voldoening van gansch uwe familie. Ik zend u ook eene kleine gedenke nis. En nu, beste Gerard, schenk ik aan u, aan uwe brave ouders, aan uwen broeder en aan al de kinderen van Frankrijk, opdat zij uw voorbeeld mogen navolgen, mijnen bijzon- deren pauselijken zegen. Rome in het Vatikaan, den 2 September. (geteekent) Pius X, Paus Van alle kanten der wereld heeft de H. Vader gelukwenschen ontvangen om dit dekreet te hebben uitgegeven doch alhoewel alle oversten on ondordanen zich eerbiedig aan dit besluit onderwerpen, heeft de aartsbis schop van Lyon (Frankrijk) eenen brief ge schreven aan kardinaal Merry del Val, staats- sekretaris van den Paus, hem vragende of het niet misplaatst zoude zijn aan den H. Vader eenige opmerkingen over dit besluit temaken. Z. H. de Paus heeft doen antwoorden dat hij volgaarne alle bemerkingen dien aangaande zoude ontvangen. Ten dien einde is er in Frankrijk besloten dat er nog geene verandering in hetverrichton der H. Eersto Communiezalgebracht worden, zoolang deze onderhandelingen met den II. Stoel niet zullen geëindigd zijn. Ons Koninklijk echtpaar, Koning Albert en Koningin Elisabeth verblijven thans in Holland, waar zij er de lieftallige en door de Hollanders zoo teer beminde Koningin Wil- helmina zijn gaan bezoeken. 't Is eene bezegeling te meer van de goede overeenkomst,welke voortdurend tusschen de Noord- en Zuid- Nederlandsche stammen heerscht. Het vertrek. Donderdag morgend om 6 ure cn 8 minuten verliet de bijzondere trein, waarin onze Vor sten hadden plaats genomen, de statie van het Koninklijk park van Laken. Het weder was prachtig. Koning Albert droeg het uniform van luitenant-generaal, met het groot lint van den Nederlandschen Leeuw. Koningin Elisabeth was gekleed met een haar zeer goed staandëkleed in grijze taffetas, cn een zwart zijden mantel. Een tuifoltje rozen op de borst, gaf haar een zeer lief uitzicht. De aankomst te Roosendaal. Het was 9 ure 46, toen do trein to Roosen- (1 al binnenliep. Dotwee plaatselijke muziek maatschappijen, Eendracht on Volharding speelden de Brahan^onne. Ridder van de Poll, begaf zich naar het rijtuig waarin de Belgische vorsten met hun gevolg hadden plaats genomen, en steldo do hofheeren en damen voor. welke tijdens het verblijf der Belgische vorsten in Holland, aan hun gevolg zullen gehecht zijn. Daarna stelde M. baron Alberio Fallon, Belgische gezant in Den Haag, aan H.H. M.M. voor, M.M. August Laane, ondercon sul van België, te Roosendaal Ferraren», algemeenen prokureur,A. Coeno. burgemees ter van Roosendaal, Schoenmakers en Thom son, majoor en kapitein der gendarmerie. De dochtertjes van deu burgemeester en van den onder consul, boden aan hare Ma jesteit twee prachtige tuilen rozen, de ge- liefkoosdste bloem der Koningin, aan. Koningin Elisabeth bcdankto de beid® kinderen in het Vlaamsch en omhelsde ze. Daarna hernam de trein, geleid door den opzichter Rackhoven, zijne reis. Te Amsterdam. 't Is feest te Amsterdam. Overal, in alle straten, zoowel in dez® waar de stoet niet voorbij moet, als in deze waar hij zal doortrekken," zijn het al Nedor- landsche en Belgische vlaggen welke men t® zien krijgt. Alles is voorzien met Oranje- strikken. Alhoewel de Belgische vorsten slechts Donderdag moesten toekomen, stond er reods Woensdag avoud veel volk op het Damplein, voor het Paleis. Het gedenkteeken, voor het Paleis opge richt, ter herinnering aan de jaren 1830-1831 is geheel achter eene afsluiting verborgen. Enkel het bovenste deel is zichtbaar cn dat zal gebruikt worden voor do verlichting. 't Is eene zeer lieve oplettendheid vanwege de Hollandsche natie. Jan Olieslagers. Terwijl het volk druk pratend, in groepje® bijeonstaat op het Damplein, verschijnt eens klaps een andere koning dan deze welke men verwacht, 't Is Jan Olieslagers, de Antwerp- sche duivel, die in Holland als de koning der vliegers gevierd wordt. Op 400 meters boven het Koninklijk Paleis zweeft hij rond tot groote voldoening van de toeschouwers. Het uitzicht der stad. Donderdag raorgend scheen het weder eer der slecht, doch rond 11 ure dringt do zon door de grijze wolken, en weldra is do lucht helderblauw. Geen wolkje is nog te bespeu ren. Het zal een prachtige dag zijn. Daar verschijnen de matrozen van de krui sers «Heemskerk», «Friesland» en «Piet Hein», welke zich naar de statie begeven om er de krijgseer aan de vorsten aan te bieden. De reeds zoo eigenaardige stad is nu met hare ontelbare vlaggen en wimpels recht ver rukkelijk. Overal is er muziek en de beiaardiers van de oude kerk en van het Koninklijk Paleis, spelen afwisselend de «Braban^onne» en hot «Wilhelmus van Nassauwen». Op den doortocht van den stoet, zijn do straten met eene laag fijn wit zand bedekt. De groene Kruis Vereeniging neemt zijne voorzorgen voor den ambulanciedienst. In de statie Op de kaai der statie bevindt zich, benevens de afdeeling matrozen, ook het marinemuziek van den Helder, met trommels en fijfers. Men bemerkt er ook tusschen de aanwezigs personagies groot-meester baron van Har- denbroeckoverste van het militair hui® graaf Dumouceau groot-meester baron van Sirfema van Grovestius adjudant van dienst graaf Schimmelpenninck kamerheer jonker Van Geen adjudant jonker Hooft Graaf land vervolgons bet personeel van het Bel gisch gezantschap, do Belgische consul-gene raal cn onderconsuls, alsook gravin della Faille de Leverghem. In do ontvangst salon bevinden zich de voorzitter van de Eerste en Tweede Kamers der Staten-Gonoraalde eersto minister, de ministers, de gezant van Holland te Brussel, de Koninlijke kommissaris der provincie, de schout-bij-nacht Tydeman, bevelhebber dor vlootgeneraal Van Nooten, bevelhebbor van de krijgsomschrijving Amsterdam de bevelhebbers der to Amsterdam liggende oorlogschepen; mevr. van der Staal de Piers- hil, echtgenoote van den Hollatidschen gezant to Brussel, en verscheidene hovelingen, waaronder baronnes Iloel van Marxvèrae, eoredame, baron Bentinck, grootschildknaap; baron Snoeckaert, ceremoniemeester, baron Findal, Kamerheer, jonkheeron van Reigera- berg-Versluys en de Beaufort, ordonnancie- officieren enz. Koningin Wilhelmina en de Prins generaal Daar begint plotselings het kanon te brom- mon. 't Is de Heemskerk welke do 101 sa luutschoten lost, aan de bevolking meldende, dat hunne Koningin t® Amsterdam is. Juist om

De Volksstem | 1910 | | pagina 1