Het QGdsdienstiy onderwijs. 'T EEN EN 'T ANDER Zestiende jaargang n' 800. S CS Woensdag 21 September 1910 1 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Bericlit. DE KEIZERIN VAN DUITSCHLAND DE ROL DER E006ESGHQ0L IN BET VOLKSLEVEN. Het Staatsblad 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN:^ Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlrureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «j» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN AANKONDIGINGEN 230, TE BRUSSEL Haachtschen Steenweg, 230.j TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. j3.60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlyden (por regel) fr. 2,00 Voor allb aa.vxondiclvse.v, zich wenden E. TflWUïtfflU, 217, «Se Mérodeotraat, RrvsseL Hoe dichter wij komen bij het her openen der Kamers, hoe meer er ge handeld en geschreven wordt over het gewichtigste aller vraagpunten, over de hoofdzaak, het hoofdprinciep van ons politiek bestaan, de vrijheid van onderwijs. De wet van 1895 betrekkende het godsdienstig onderwijs in de lagere scholen, is door vele gemeentebesturen niet toegepast geworden in den geest dat de wetgevers zo hadden opgevat. Wij hebben reeds over weken ge schreven en thans ook wordt dit punt. fel besproken in de dagbladen, dat het voldoende is, dat één enkel leerling eener klas op aanvraag zijner ouders wordt ontslagen van de catechismusles, om voor het ongelooflijk gevolg te hebben, dat al de andere leerlingen, door de schuld van dien enkelen leer ling, beroofd worden van een volledig godsdienstig onderwijs. Inderdaad van af den oogenblik dat een enkel huisva der voor zijn zoon verlangt ontslagen te zijn van het godsdienstig onderricht, is het den onderwijzer verboden nog over den godsdienst te spreken in de andere vakken. Zoodat in feite in zulke klasse het neutraal of onzijdig onder wijs bestaat. Zulk een toestand is eeno schreeuwende onrechtvaardigheid. Wij kennen, zooals we vroeger schreven," het recht toe aan dien huisvader, zijn eigen zoon te onttrekken aan het gods dienstonderricht., maar wij ontkennen hem, met de uiterste krachtdadigheid, het recht, al de andere leerlingen die een volledig onderwijs verlangen, hier van te ontrooven. Sedert wanneer dan wordt er aan den enkeling zulkdanig recht toegekend, dat een schrikkelijk nadeel meebrengt voor dealgemeen heid. Overigens, wat is er gebeurd Ter wijl do wet van 1895 die vrijheid van godsdienstonderwijs toekende aan eiken huisvader, hebben wij moeten vaststellen dat er gemeentebesturen zijn geweest die drukking hebben uitgeoe fend op hunne onderhoorigen. Zij zelve stelden omzendbrieven op om naar de huisvaders te worden gestuurd, daarin stak eene verklaring, waartoe zulke of zulke huisvader aangespoord wierd deze te onderteekenen. Die verklaring bedoelde juist het ontslagen van het godsdienstonderwijs voor de leerlin gen. En daar er slechts een enkele ver klaring noodig was, om eene geheele klas te ncut.raliseeren, zoo is hot geenszins te verwonderen dat men op vele ongodsdienstige plaatsen er toe gekomen is, geheel het onderwijs te verontkristelijken, heter nog gezegd, het onderwijs doodeenvoudig te ver- goddeloozen. Die grove miskenning en dat onge. hoord misbruiken van do bepalingen der wet heeft vooral plaats gehad in de provincie Henegouwen, en dit heeft als onvermijdelijk gevolg medege bracht,dat Henegouwen thans de meest goddolooze provincie is van België. Tot het verontkristelijken van d< school, en door de school van de maat schappij, heeft meer dan iemand an ders, de socialistische partij het hare bijgebracht. Terwijl zij op haar schijn heilig uithangbord prijkt met de let ters Godsdienstis privaatzaak, of nog leugenachtiger De socialisten zijn niet tegen den godsdienst, heeft geheel het streven en werken vooral dit voor doel gehad, den godsdienst met alle mogelijke middelen te dooden in de ziel van het volk. Dat is een krachtig feit, hoog uitschijnend en veelbeteeke- nend, dat door volstrekt niemand mag of kan geloochend worde.i. Daardoor is het nu zoover gekomen dat men in sommige gemeenten van het Walenland en dit hijzonder in de provincie Henegouwen, dat er daar gemeenten worden gevonden waar de kerkelijke huwelijken en de kerkelijke begrafenissen in minder getal zijn dan de burgerlijke huwelijken en begrafe nissen. En hoe is dat zooverre kunnen komen Door de schuld van ons on rechtvaardig schoolstelsel. Terwijl de liberale en socialistische huisvaders do volledige vrijheid hebben hunne kinde ren een onderwijs te geven, dat geheel en gansch overeenstemt met hunne overtuiging en een onderwijs dat heel en al betaald wordt mot de centen van AL de belastingbetalers, zien wij daar tegenover het droevig feit, dat arme katholieke huisvaders niet bij machte zjn in sommige streken hunne kinde ren een godsdienstig onderwijs te ver schaffen, dus geen onderwijs volgens hunne overtuiging. En dit niettegen staande het klaarste bewijs, dat do ka tholieken jaarlijks uit hun eigen zak miljoenen betalen voor hun onderwijs, terwijl liberalen en socialisten uit hun eigen zak geen cent betalen. Is dat rechtvaardig Mag zulks langer ge duld worden Wie toch, die de rechtvaardigheid en de gelijkheid en de vrijheid van ge weten liefheeft, wie kan zulks langer gedoogen Gelijkheid moet er komen, gelijkheid voor iedereen. In dien zin moet er verandering komen aan de schoolwet. Liberalen en socia listen gunnen en geven wij de vrijheid voor hunne kinderen scholen te kiezen naar hunne overtuiging, naar hun wel gevallen, maar ook wij, katholieken, moeten dat recht bezitten. Het is bijna onverstaanbaar dat zulks nog moet ge vraagd worden, na 26 jaar katholiek bestuur. Doch dit feit is hieraan toe te schryven, dat de katholieken nog maals ter goeder trouw hebben gehan deld. De tegenstrevers, in plaats van de wet eerlijk toe te passen, hebben er misbruik van gemaakt, zij hebben ze uitgebuit tegen de meening in van de overgroots meerderheid dor Belgen. Het wordt dus tijd die zaak wederom in orde te brengen met in de wet de gelijkheid to schrijven en... te geven voor alle Belgische huisvaders. Te zamen meer dan 900 bedienden. Reken dus uit wat zulk schiji aau jaarwedden en ko len dagelijks uitgeeft en gij zult een schoon rond soniuiekon aanteekenen. De Londensclie dagblad» scSis-sjises-s ie Brussel. Zater dag zijn honderd vijftig dagbladschrijvers, deel makende van de Institute of Journa lists, te Brussel aangekomen. Onder liet geleide van do Brnsselscho dagbladschrijvers hebben zij do tentoonstellers bezocht. In oene der restaurants hebben zij een banket gehouden. Do heer Lawson, zoon van den eigenaar van den Daily teler/raaf nam het woord en bracht hulde aan den ondernemingsgeest dor Belgen, die hun land door handel en nijver heid doen schitteren. Hij weidde ook uit over do Institute 0/ Journalists Aid 2300 leden telt, zoowel uit Ierland en Schotland dan uit Engeland. Een nieuw govang.Te Forest heeft men een nieuw gevang gebouwd voor vrouwspersonen, liet beslaat eene opper vlakte van drij hectaren. Welhaast znllon de 130 cellen de nieuwe kostgangers ontvan gen er blijft niets anders meer te doen dan eenige steenen paden .te leggen. Be suikeebeeten. De oogst dor 8uikerbeeten zal welhaast beginnen. Van alle kanten hoeren wij dat zij wel gelukt zijn. De hoeveelheid is er alsook de hoedanigheid de suikerstof is in de vrucht in tamelijke groote hoeveelheid. Het bestuur der ijzeren wegen heeft reeds zijne maatregelen geno- mon, om ze naar do suikerfabrieken in zoo korten tijd mogelijk over te brengen. Zonder bijgevoegde kosten zullen sommige buurt spoorwegen ook ten dienste der landbouwers steld worden. BtfL Feron Die zijn 70* jaar intreedt, is naar men zegt voornemens aan het poli tieke leven vaarwel te zeggen. De eerste suppleant op de liberale lijst te Brussel is M, Paul Emile Janson. Verjaringen. 21 Septembor 1815. Plechtige intrede van Koning Willem te Brussel. De groote betooging heeft plaats op de Koninklijke plaats waar zestien jaren la ter de eerste koning der Belgen moest be kroond worden. 21 September 1830. Eerste gevecht bij Dieghem tusschon de Belgische vaderlan ders en de voorposten der Hollanders. 21 September 1871, Afschaffing der edelen van Spa. Quatertemperdagen. Heden Woensdag, Vrijdag en Zatoflag, zijn h t d Quatertemperdagen. Op straf van groote zonde is het verboden op deze dagen vleesch te eten tenzij men om de eene of andere reden door de geestelijke overheid van den vasten ontslagen ware. O-^1 twerpen wij ons, naar het voorbeeld van onze christeno voorouders, aan deze wet. Elke daad van goeden wil is aan God zeer aangenaam en trekt de hemel- sche zegeningon over onze huisgezinnen. Hel grootste schip der we- PC-Zd.TT"4 g-ontste vaartuig <Vr wereld is de Mauretansa die den dienst doet tus- schen Engeland en Amerika. In de tentoon stelling van Brussel kan men er het namaak sel van zien in het klein. Ziehier zij'"1© bemanning, welke in drij vak ken verde» ld worden, te weten: do zeelie den, de werktuigkundigen en het dienstper soneel. De zeelieden tellen 70 manschappen, te weten Een kapitein, acht officieren, 15 on derofficieren, 40 matrozen, 2 schrijnwerkers, 3 telegrafisten en 1 geneesheer. De werktuigkundigen bestaan uit een hoofdmecanicion, 29 machinisten, 21 smeer ders, 182 stokers en 120 soutiors, to zamen 36G personen. Het dienstpersoneel bestaat uit drij korn- missarissen, een kotelmeester, 42 koks, 305 stewards, 2 teekenaars, 2 haarkappers-bar- biers, 3 loopjongens en 1 opziener, 't zij in 't geheol 376. DE VOLKSSTEM is alle dagen na 5 ure namiddag te Herkrijgen bij de dagbladverkoopers aan de Noordstatie te Brussel en in alle aubetten, aan den prijs van 2 centiemen. Dr. Fr. Van Gauwelaert gaf over dit ont werp verledon Zaterdag in het Atheneum te Antwerpen eene prachtige voordracht. Een schitterend en overtalrijk publiek vulde de groote zaal. Wij geven de bijzonderste gedachten weer dier merkwaardigo rede. De hoogeschool heeft niet voor eenige zen ding, bet is zelfs hare voornaamste zending niet, aan het land advokaten, ingenieurs, apothekers geneesheeren te bezorgen het is geen© ins^Umg bijzonderlijk voor weten schappelijke ontdekkingen. Do hoogeschool moet eerst en vooral dienen als beschavings factor van de algemeenheid zij is alzoo, in oeniger mate de opperste opvoeder van het volk. Dat men den rol der hoogeschool onder d"odqi,ig oogpunt beschouwt, sluit zijn kon- merk van hoogore wetenschap niet uit, of ook niet de aanraking met do geleerden van allo landenintegendeel zij doet de noodwen digheid van beide zaken nog meer uitkomen. Maar wat de hoofdzaak uitmaakt dezer be schouwing, het is de doordringbaarheid van de intellectueel© maatschappij ten opzichte van de zedelijke en verstandelijke strooming, die gedurig uit haar moet voortspruiten door bemiddeling van mannen van groot gehalte welke door de hoogeschool gevormd zijn. Het is de vraag of deze doordringbaarheid in gonoegzame hoeveelheid bestaat Geens zins, want er bestaat ten onzent geene taal gemeenschap tusschen de massa en de hooge school. Het Vlaamsche volk is het eonigst volk ter wereld dat die waarheid niet hoeft ver staan. Het hoeft de gebreken, de leemten, de tegenspraak niet begrepen van zijne ver standelijke inrichting. Uit het voorgaande moet men besluiten dat het oprichten eener Vlaamsche hoogeschool tegelijkcrheid eeno noodwendigheid is van den tijd cn een natuurlijk gevolg van de be stemming zelf van het hooger onderwijs Uit hetgene voorafgaat, kan men afleiden daf de hoogeschool niet is ingericht, ton voor- deele van eenige uitzonderlijke personen, i maar dat zij is de bakermat van do beschaving van een volk dat zij dus is en dient tot het I algemeen wclzyn van een volk. Eenige dagen geleden gaven wij het portret van Keizer Willem II, Tan Duitachland. Wij geven thans het portret der keizerin, die haren keizerlijken echtgenoot zal vergezellen, op het bezoek dat hij toekomende maand aan Brussel zal brengen. 't Is dan namelijk dat het Keizerlijk vorstenpaar aan do Belgische vorsten het bezoek zullen terugbrengen, dat dezen hen eenige weken goleden brachten. De keizerin van Duitscliland, geboren prinses Augusta-Victoria von Schlosswig-Holstein- Oldenburg, is de dochter van den hertog von Schlesswig-Holstein-Oldenburg. Zij trad in het huwelijk met kroonprins Willem op 21 Februari 1880. De keizerin schonk haren echtgenoot zes kinderen vijf zonen en eene dochter, welke zij allen met ware moederlijke bezorgdheid zelf opvoedde. Vijf jaren geleden hadden heel Duitscliland door groote feestelijkheden plaats, ter gele genheid der zilveren bruiloft van hot keizerlijk echtpaar. Keizerin Augusta is zeer bezorgd over de staatszaken en voegt daaraan nog eene groot» liefdadigheid en minzaamheid. De Belgen zullen voorzeker het prachtig onthaal niet vergeten,dat onze vorsten te Berlijn te beurt viel, en de Duitsche vorsten ook waardig onthalen. Staatkundig Overzicht Bulgarië. De ministeriëele kris is is op gelost °n dit op zulke toijze dat er geene ver andering zal gebracht worden in den bin- nenlatidschen en den buitenlandschen toe stand. Het is de oud-kabinetsoverste welke gelast is met het samenstellen van een nieuw ministerieBenevens dit ambt neemt M. Ma- lino ff nog het bestuur der Builenlattdsche Zaken in handen. Zijne kollegas zijn M. Notichanof voor het Inwendige en de heer Molot voor het Openbaar Onderwijs generaal Nikolaïef wordt minister van Oor log en Kresten van Koophandel en Land bouw, l^akess van Openbare WerkenSla- veihof van Juslicic en Liapihel van Geld wezen. Rumenië. De tijding van eene krijgs- vcreeniging van Rumenië en Turkyë legen Bulgarië icordt bekrachtigd. Daardoor sul len de moeilijkheden in de Balkanen nog vermeerderen. Turkyë maakt langs om meer oorlogstoe- bercidselcn. Eene groote heirbaan is aange legd naar Thessalië en verscheidene krijgs- kampen worden langs deze richting ge bouwd. Argentljnsche republiek. Te Buenos- Ayres heeft men op schitterende wijze den honderdsten verjaardag gevierd van de on afhankelijkheid van Chili. De stad was gansch verlicht cn een groote stoet van studenten., waaraan de burgerlijke overhe den deel namentrok voorbij het Chiliaansch gezantschap. Oostenrijk. Een aanslag is Zondag avond gepleegd tegen den gouverneur van 1 W,renen. Toen hj door de straten der stad 1 Weenen reedheeft een kogel de ruiten I verbrijzeld van zijnen automobielGelukkig 1 werd niemand gekwetst. 20 September. Burgerlijk eereteeken. Het burgerlijk eereteeken wordt toegekend aan de volgende personen Het kruis van lsU klas, aan Mev. Van Cleemputte, te Baarle M.M. Ilarrewyn, te Eek eren Ost, te Ilamme Van der Ileydon, te BrusselVervarcke te Antwerpen. Het kruis van 2*10 klas, aan M.M. Depuydt, te Oostkerke Govaerla, te 's Gravenwezel* Do modalie van l,t# klas, aan M.M. An- thonis, te Blaasvelt Bois d'Enghien, te BrusselBouw ens, te Antwerpen Golet, te s Graven-Brakel De Bedler, te Antwerpen; De Groote, te Zomergem Gielen, te Bielsen; Hillewaere, te Merkem Lecoutere, te Moor- si-cle Neul, te Brugge Peleman, te Ant werpen Portray, to Nossegem Roels, te Brussel Strubbe, te Lopbom Taelmans, te Brussel Timmermans, te Lophem Van der Linden, te Idegem Van Nieuwonhuyze, te ThieltVerhofstede, te Temsche Wante, te Gent. De medalie van 2* klas, aan Mad. Pinnoy, te Berthem Meus, te Mechelen Iluyghe, te Oostkerke Wilmote, te Ilendrieken. De medalie van 3* klas, aan Mad. Coucke, te Brugge; M. Van der Weerden, to Brussel. Posterijen. MM. Stockmans en Jacobi klerken van 1* klas, worden hoofdklerken benoemd M. Gerin, hoofdklerk, wordt bureeloverste benoemd. Telegrafen. M. De Reus, burgerlijk ingenieur on ingenieur-electricien, wordt ten titel van proef sektieoverste benoemd bij den telegraafdienst.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1