De overtocht der Alpen M. Woeste, de Yakvereeni- ging en de Schostkwestie. 'T EEN EN T ANDER Een katholiek geleerde *3 Q ID A. CS- 33 X_4 A. id De schoolkwestie. ontvangt den Nobelprijs Rericlit. Het Staatsblad Prinses Gliarlotte is ziek Prinses Charlotte, op 't oogen- lilik dat haar echtgenoot Keizer van Mexico was. Zestiende jaargang nr 800. i 08 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 23 September 1910 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {J? TWEEOE UITGAAF, 7 uren avonds. -•- fev. V it Lwi. 1 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haachfschen Steenweg, 230.1 O, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 ïteklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per rogel) fr. 3,00 Reclit. hers te 11. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De Vakvereeniging en de School kwestie zijn 2 zaken die voortdurend aan het orde van den dag komen. Wij kunnen vaststellen hoe beurtelings de hoofdpersonen onzer Belgische katho lieke partij hun gedacht laten kennen en hoe zij in den grond het volledig over de zaak eens zijn. Sprekende over de maatschappelijk Inrichtingen in het jaarlijksch congres van het nationale verbond van de oude leerlingen der Broeders, zei de grijze katholieke Staatsminister Woeste Men moet de socialisten den pas af snijden. Men heeft op een gegeven oogenblik het nul van de vakvei-eeni- g in gen hunnen betwisten. Thans is dit overbodig, de zaak is opgelost. Overal moeien er kristent syndikaten gesticht worden en moet men zooveel mogelijk de werklieden er toe aanzetten er lid van te worden. Zooals men ziet,is Mijnheer Woeste oen hevige voorstander geworden van de kristene syndikaten Zij zijn meer dan onontbeerlijk. Er kan derhalve niet te zeer op gesteund worden en wij leggen er nadruk op Vlaamsche werklieden, wilt gij uwe belangen ver dedigd zien, wilt gij belangloos wor den voortgeholpen en beschermd, aar zelt niet langer uw lid te maken der kristene vakvereenigingen, gij weet genoeg dat, hoe talrijker ge zijt, hoe machtiger en hoe doelmatiger uwe werking en uw invloed zijn, werkt er dus voor, uwe gezellen te overtuigen van het groote en waarachtige nut dat er besloten ligt deel te maken onzer kristene beroepsvereenigingen. Thans tellen de kristene vakvereenigingen in België 50,000 leden, binnen 10 jaar, zei Mer Mercier, moeten zij er 100,000 tellen. Dat is maar het dubbel. Als ieder nn eens wilde, hoe gemakkelijk kon hij niet een lid overlialen om mede aan te sluiten in de kristene werkers- vereenigingen; voorzeker ware er geene 10 jaren noodig, om dit getal te ver dubbelen. Ongetwijfeld is deze kwestie de meest belangwekkende van al diegi welke zich kunnen voordoen. Zoo de school is, zoo wordt de maatschappij. Meest alle de katholieken vragen eene dringende oplossing vau de school kwestie. Velen meenon dat de wet van 1895 failliet heeft gedaan. Mijnheer Guslaaf Francotte was ook die meening toegestaan in de vergadering van dit congres der oud-leerlingen van de Broeders. Daarop antwoordde M. Woeste Deze wel heeft nuttige hervormingen ingesteld. Dit teil niet zeggen, dal het pjiciëel onderwijs volmaakt is. Ihza' mij wel wachten zulks te getuigen. Ware de maatschappij godsdienstig gebleven, de weC van 1895 ware vol maakt geicecstmaar zoolang wij Bel gen zullen verdeeld zijn, zullen de wet ten, hoe volledig zij ooli zijn mogen,liet kenmerk dragen van deze verdeeling. Daarom moeten wij vóór alles zoeken kristenen, vurige kristenen te maken. Om de wet van 1895 hare vruchten te doen afwerpen, ware het noodig, volgens M. Woeste, dat de maatschap pij kristen of godsdienstig ware ge bleven. Nu het is een feit, dat in de groote steden, in de .nijverheidsplaatsen en in het Walenland vooral, een deel der bevolking niet godsdienstig, maar onverschillig en erger nog, is gewor den. Daar kan de wet van 1895 met meer beantwoorden aan haar doel. Overigens de boom kan men best be- oordeelen aan zijne vruchten. Als wij nu nagaan wat misbruik de besturen der grooter steden en der goddelooz» gemeenten, gemaakt hebben van de wet van 1895, springt het voorzeker den aandachtigen toeschouwer in het oog.dathet hoog tijd wordt aan die wet verandering te brengen. Men buit de wet van 1895 uit tegen de overtuiging der kristene ouders. Zulks is onrecht vaardig en daarom kan er niet genoeg worden op aangedrongen die zaak zoo spoedig mogelijk te regelen, Wij hebben het gedacht doen kennen van den grooten leider der katholieke partij. Niettegenstaande zijne hooge jaren, staat hij nog altijd evenfrisch even strijdveerdig, even overtuigd, even hardnekkig in den strijd. Wat een prachtig voorbeeld, maar ook welk eene vliemende vermaning, voor zoo vele jongeren, die het beste van hun tijd verbeuzelen aan nietigheden, die niets doen ter opbeuring van hun volk, niets tot redding van den gods dienstzin van ons volk. Voor alle aankondig wc**, zice wenden E. TAMIK2AU, 217, de Mérodestraat, Brussel* Verjaring. 23 September 1830. Prins Fredorik van Oranje dringt Brussel bin nen, aan het hoofd van een leger van 10,300 mannen en 26 kanonstukken. Bloedig gevecht met de bevolking. De Parijsche gemeenteraad lieden te Brussel. Het is dus Zaterdag dat de Parijsche gemeenteraads leden (54 in getal), te Brussel aankomen. Zij zullen aan liet Hof ontvangen worden, al waai* de koning hun eon groot gastmaal aanbiedt. Ook zullen er eene reeks feestelijkheden ter hunner eer gegeven worden. Kongres van herbergiers. Dinsdag heeft te Brussel een kongres plaats gehad va-n herbergiers. Er werd beslist de afschaffing te vragen van het vergunningsrecht en der belasting op den alkooi in de stokerijen. De telefoontaksen zouden insgelijks moe ten verminderd worden. Kongres der lijnvisschers. Zondag heeft te Luik het kongres plaats ge had der lijnvisschers. De deelnemers, geko men uit alle steden van België, waren zeer talrijk. Er werd met algemeene stemmen be sloten, dat er bij de besturen van staat provincie voetstappen zouden gedaan wor den, om in het voordeel der openbare gezond heid, van het water der kanalen en rivieren ie bekomen. De vliegmachienen in heft leger. Twee onderluitenanten dor ruiterij,de heeren Bronne en Dhanis,zijn aan geduid door bet ministerie van oorlog om de lessen te volgen over vliegkunst, gegeven door den beer de Lamino. Naderhand zullen zij gelast worden met hot bestuur van eeneo tweedekker. Do geleerde insektenkenner, M. J. Fabre zal wellicht den nobelprijs der letterkunde weghalen met zijn standaardwerk Helleven der Insekten. De groote Fransche dichter Mistral zelf heeft hem voorgesteld, erbij voegende: Men,moet zich haasten, want Fabre is reeds 86 jaar oud zoo men zich niet spoedt, zou het telaat kunnen zijn. Ziji leven, zijn talent, zijn vernuft, waren gewijd aan de wetenschap en zijne ontdekkingen zijn wonderbaar. Iedereen keurt dit voorstel goed. De akadamie der wetenschappen heeft op hare beurt eenparig zijne kandidatuur voorgedragen. M. J. Fabre is geboren uit den landhou wersstand en is onderwijzer geworden. Door zijn eigen werk behaalde hij zijne diplomas on werd leeraar te Aviguon. Daar gaf bij zich voor goed over aan de studie. Op zeke ren dag komt de minister van onderwijs to Avignon en staat verwonderd over de groote geleerdheid van Fabre. Deze wordt te Parijs geroepen en voorgesteld aan den Franschen Keizer. Hij komt hier in de officieële wereld Weldra verdriet het hem hij vlucht Pa rijs en komt zich alsdan voor goed te Séri- guan vestigen, waar hij altijd heeft geleefd, verlaten, arm, maar in gedurige betrekking met de insekten. Van 1879 lot 1907, op 28 jaren dus, gaf hij 10 boekdeelen uit, over de Herinneringen aan de Insekten Óm veel te welen of te onderzoeken, heeft men geene verre tochten van doen. Fabre moest maar een honderdtal meters verre gaan, nevens de haag van zijnen bof. Daar vond hij allerlei insekten vliegen, spinnekoppen, wormen, muggen, sprinkhanen enz. enz. Om de ge schiedenis van die eenvoudige diertjes te be schrijven, om hunne werkingen, hunne voort teling. hunne eigenschappen, hunne levens verrichtingen na te gaan, heeft men meer dan voldoende voor een gansch menschen- Leven. M. Fabre, de uitstekende geleerde, dit raar talent, dit groot vernuft, behoort met hart en ziel aan de katholieke Kerk. Want Fabre zoozeer godvruchtig als hij geleerd is. Nog eens een treffend bewijs hoe ongerijmd de be wering is, als zou de Godsdienst tegenstrijdig zijn met de wetenschap. Het zijn juist en zeker meestendeels de vurigste katholieken die het moest hebben bijgedragen tot den vooruitgang der Wetenschap. Heel de geschiedenis getuigt ervan en op onze dagen vindt men nog steeds de uitge- lezenste geleerden in den schoot der katho lieke Kerk. Dat de eerbiedwaardige grijsaard van 86 jaar, die nu nog zou eenvoudig zit te leven op zijn ru«h>« buitengemeente, bij het vallen van den avond zijns levens met blijdschap den grooton nobelprijs aanvaarde dat bet hem eene kleine vergelding weze voor de uit stekende diensten die hij de wetenschap heeft bewezen, tijdens een gansche leven van grootsche zelfverloochening en onverschrok ken arbeid. Voorzorg maatregel en.— Zekere Parijsche bladen trokken do aandacht op het feit,dat de vreemdelingen, herkomstig uit streken met cholera besmot, vrijlijk de hotels van Parijs betrekkon. Alzoo vond men aldaar dagelijks op de hotelboeken, namen van reizigers uit Rusland komende, alwaar alle dagen een vijftigtal cholera-ge vallen worden beslaligd. Voorzeker is deze bemerking niet zonder grond en zon len er meer voorzorgmaatregelon dienen genomen te worden. VeHr>okken. Prins Carol van Rumenië, vergezeld van zij non gouverneur, is uit Brussel naar Berlijn vertrokken. Internationale conferentie voor handelsstatistiek. De nlernationalo conferentie voor handelssta tistiek, te Brussel vergaderd, zag 26 landen vertegenwoordigd. Do minister van Buitenlandsche Zaken heeft eene redevoering gehouden, waarin hij den nadruk legde op het feit, dat bevoeg de mannen van versehillige natiën een ge meenschappelijke nomenclatuur eischen in do handelsstatistieken, ten einde gemakkelij ker te kunnen vergelijken. De conferentie heeft met algemeene stem- meu besloten vijf groote categoriën vast te stellen, waaraan alle landen zich hebben te houden. Nieuwe giosftzetgeSs. Het is slechts met Nieuwjaar dat do nieuwe post zegels zullen uitgegeven worden. Koning Albert heeft do beeltenis en het maaksel goedgekeurd. DE VOLKSSTEM is alle dagen na 5 ure namiddag te verkrijgen bij de dagbladverkoopers aan de Noordstatie te Brussel en in alle aubetten, aan den prijs van 2 centiemen. 22 September Pensioenen. Een pensioen van 477 fr. wordt toegekend aan M. Santerre, sluis wachter van 3® klas. Bruggen en Wegen. MM. Coffin, Héro- do, Reis, Knaeps, Dumortier, Barbier, Francois, Maréchal, Gillard, en Brichet, con ducteurs op de proef, worden bepaald be noemd, tot conducteurs van 3® klas. M. Merken.bureeloverste teu persoonlij ken titel, wordt bepaald bureeloverste benoemd. Staatsspoorwegen. Worden raadshee- ren benoemd MM. Lambier en de Bernard de Fauconvat, algemeene opzichters bouw kundige diensloverste, M. Otten, bijzondere bouwkundige van 1® klas. Het ontslag wordt aanvaard der heeren Staens, afd elingsoverste van 2° klas Schoofs, slaiinovrsto van 2® lilas Guil- laume, statieoverste van 3° klas. Zij worden gemachtigd hunne rechten op pensioen te doen gelden en den eeretitel van hun ambt te dragon. Er konion thans onrustwekkende geruchten over den gezondheidstoe stand van prinses Charlotte, weduwe van Maximiliaan van Oostenrijk. In de laatste dagen kon zij hare ge wone wandeling in hot park vau het kasteel van Bouchout niet doen. Men vreest zelfs dat zij wederom eene droevige krisis zal hebben zooals verleden jaar. Prinses Maria-Charlotta-Araelia- Augusta-Victoria-Glementina, word to Laken geboren den 7 Juni 1840 en is dus reeds 70 jaar oud. Op 17don Juli 1857, trad tij in het huwelijk met Zijne Koninklijke Hoog heid, aartshertog Fernand-Maximi- liaan-Jozef van Oostenrijk, oudste broeder van den thans over Oostenrijk regeerenden Keizer Franz-Jozef. In 1864, werd aartshertog Fernand- Maximiliaan-Jozef, van Oostenrijk, de Keizerstroon van Mexiko aangeboden. Hij aanvaarde, doch had van eerst af te kampen met inwendige oproeren in zijn nieuw land. Hij moest een bloedigon strijd voeren tegen de oproerlingen, en werd door dezen gevangen genomen te Queretaro. Keizerin Charlotta drong vruchteloos bij Napoleon Hl aan op dat men haar echtgenoot zoude in vrijheid stellen. Op 19den Juni 1867 werd Keizer Maximiliaan door de oproerlingen te Queretaro door den kop geschoten. De arme prinses Charlotta werd zinneloos. Sinds die droeve gebeurtenis nu dus 43 jaar geleden kreeg rij nn en dan slechU eenige tijden van betrekkelijke helderheid van geest terug, doch zij was steeds lijdend. Het is nu zes-en-derlig jaar dat zij op het kasteel van Bouchout, (prov. Antwerpen) verblijft. Prinses Charlotta was hot jongste kind van Koning Leopold I en de zuster van Koning Leopold II en van wijlen den graaf Filiep van Vlaanderen, vader van Koning Albert. Zij is dus de moei van onzen huidigen Koning. Deze bezoekt zijne moei verschei dene keeren' 's jaars. Staatkundig Overzicht Amerika. Het onderhoud., dat Taft en Roosevelt gisteren hrf-bt>n gehad, had bijna uitsluitend betrekking op vraagstukken van New-Yorksche politiek. Over kwestiesde algemeene landspolitiek betreffende, werd niet gesproken. Het valt niet te betwijfelen of de verkiezingscampagne in 1912 deed reeds nu haar invloed gevoelen en drukte de stemming, die ter conferentie heerschte. De oude vertrouwelijkheid, die tttsschen Roosevelt en 'lafl bestondontbrak bij deze ontmoeting. President Taft voelt zich nog altijd diep gekrenkt over de aan Roosevelt toegeschreven bewering, dat hij, Taft, tegen over zijn voorganger, niet op eerlijke wijze ou hebben gehandeld. En dat maakt dat de verhouding tusschen de beide Staatslieden nooit meer kan worden als zij voorheen was. Wat betreft het standpuntdoor Tafl in genomen ter zake van de verkiezing voor het presidentschap in 1912, kan worden ver klaard, dat Tafl genegen is, opnieuw eene candidatuur te aanvaarden, indien zijn par tij hem stelt. Maar teil het volk hem niet, dan zal hij zich gaarne bij hun besluit neer leggen. Holland. De begrooting voorziet een tekort van 12,600,000 gulden. De minister van financiën beweert dat eene nieuwe be lasting zal moeten geheven, ofwel eene lee ning aangegaan worden. Oostenrijk. Onder voorzitterschap van den groot-landmaarschalk Lobkowitz zijn conferenties geopend van vertegenwoordi gers van de Duitschc en Tjeeksche partijen in den Boheemschen Landdag .Het doel is de Landdag in staat te stellen de parlementaire werkzaamheid weer op te nemen. De vertegenwoordigers der verschillende partijen namen het woordmen is het eens geworden over de samenvoeging van den Landdag en over eene motie, waarop onder meer de bespreking in eerste lezing voor komt van wetsontwerpen van politiekcn aard, betreffende de nationaliteit in Bohemen. Turkye. De Turksehe regeering wendt ich nu tot Engeland om de noodige gelden te bekomen. In voorgaande leeningen had den zij reeds meer dan twee miljard en half van frankrijk in leen ontvangen. Daar Turkye geen genoegzamen waarborg aan Frankrijk wil verleenen is d-' nieuwe lee ning geweigerd en is Turkye verplicht in andere landen de noodige gelden te gaan zoeken. Spanje. De Koningin-moeder Maria- Christina, heeft besloten het Hof ie verlaten en zal te Madrid een paleis doen bouwen, alicaar zij met haar gevolg en dienstperso neel, zoo gauw mogelijk haren intrek zal nemen. Het zal maar in bijzondere omstan digheden zijn, dat zij zich nog aan het Hof ~al vertoonen. Zuid-Afrika. De minister van financiën* M. Hulp heeft de portefeuile geweigerd. Men beschikt enkel over M. Mcrriman om hem te vervangendoch deze wil niet samen met generaal Botha in het ministerie zetelen. Generaal Botha zou dus moeten aftreden* In dat geval sullen ook de Bocrcnminit- ters aftreden. Geen geluk Woensdag morgend was het weder nog steeds slecht. Dikke mistwolken, door den wind opgejaagd, dreven rond het gebergte. Tot rond 8 ure was het op het sportplein van Brig Plaiz onmogelijk een vijftal stappen ver te zien. Dan begon de mist zachtjes aan weg te trekken. Het koraiteit on de vliegers wachten betere tijden af. Van don Italiaanschen kant der Alpen zijn de berichten nochtans goed. Over den Simplon-top hangt oen dikke mist. Tegenover het voortdurend slecht we der, vraagt men zich af, wat er zal gedaan worden. Het zijn echter enkel de vliegers die eene beslissing kannen nemen, daar de proeftocht tot Zaterdag open blijft. Indien de vliegers eensgezind zijn om do verdaging van den overtocht te vragen, zal dozo natuurlijk uit gesteld worden. Chavez en Weymann schijnen echter vast besloten don overtocht te wagon. Weymann heeft Dinsdag avond twee kleine vluchten gedaan om zijn toestel te beproeven. Hij steeg telkens op eene hoogte van onge veer 380 meters. Woymann verklaarde dat de lucht zeer kalm was, doch dat er nu en dan toch plotse linge schokken zijn. Korts daarna begon het te regenen. Het weder klaart op Woensdag namiddag rond 2 ure klaart het weder op. De zon schijnt in volle pracht. De wind is evenwel zeer hevig en de vliegers kunnen hunne toestellen niet buiten brengen. Rond 6 ure 's avonds valt de wind en Tad- deli on Weymann doen hunne toestellen bui-'* ten brongen. De wind herneemt echlor met volle kracht, en houdt heel den avond aan. Men voorziet voor Donderdag, indien het weder gunstig is, dat alle vliegers de proef zullen wagen Paillette en Wincziers hebben hunne toe stellen ineengezet en zijn gereed voor het vertrek.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1