De Boeren van Transvaal De overtocht der Alpen 'T EEN EN 'T ANDER Landbouwbelangen. DE BRÜSmSCHE HANDELSKAMER. het Staatsblad Zonderlinge reis rond de wereld. Zestiende jaargang nr 800. 100 r2 CENTIEMEN HET NUMMER Zatei dag 24 September 1910 ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschi-yving in alle poslbureclen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230, TE AALST S, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3C bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregol) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per rogel) fr. 3,00 Recht, herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aaheondiolvokn, ïich wendrn E. TAMtNIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel. Reeds vele jaren zijn verloopen, sedert den heldhaftigen krijg die de Boeren hebben doorstaan, tegen de Britten. Geheel Europa was met ge voelens van bewondering en medelij den bezield jegens de Boeren. Vooral in België en Holland waren die gevoe lens hevig en onweerstaanbaar. En daar was reden toe. De Boeren van Transvaal en Vrijstaat zijn Nederlan ders zooals wij, het zijn Vlamingen die ginder de Zuid-Afrikaansche kolonie geslicht hebben. En als taal- en stam verwanten waren wij met de Transva lere innig verbonden en volgden wij met angstige bekommernissen de lot gevallen dier dappere helden. Hoewel die droeve geschiedenis thans tot het verleden behoort, komen wij er toch nog eens geerne op terug, om in 't kort te herinneren wat er toen gebeurd is. Transvaal en de Vrijstaat waren twee zelfstandigo, onafhankelijke repu blieken. Kruger was voorzitter van Trans vaal en Stein was voorzitter van den Vrijstaat. Reeds vroeger waren de Boeren uit Natal verdreven door do Engelschen. Zonder reden verklaarde de En- gelschman andermaal den oorlog aan de Transvalere. De Vrijstaat, die wel zag dat weldra zijne beurt van verbeurtverklaring vol gen zou, spanden samen met Trans vaal. En dan hebben wy een oorlogs- strijd bijgewoond van een klein, maar heldhaftig leeuwenvolk, dat met won deren van moed en opoffering, gedu rende jaren het hoofd dierf tarten aan den wraatzuchtigen Engelschman. Voor de goudmijnen van eenige aartsrijke Engelschen moesten de arme Boeren hunne vrijheid en hunne onaf hankelijkheid prijs geven. Ja, het is de ondergang van de zelfstandigheid der Boeren geweest, dat hun grond bezaaid was met goud en diamant. Wie herinnert zich de droeve om standigheden niet meer van dien strijd? Verraderlijk werden dappere oversten en generaals omvergeschoten of opge knoopt vrouwen en kinderen werden met duizenden gevangen genomen en in vuile, slordige tenten opgesloten, waar zij alles moesten ontberen. Hon derden, ja, duizenden dier ongelukki- gen zijn daar onder de gruwelijkste folteringen en martelingen gestorven. En wanneer de Engelschen, na klop ping op klopping te hebben gekregen en verdiend, van de onversaagde Boe ren, dan zag men ze naderhand de vrouwen en kinderen der Boeren me- denemen en in hunne voorste gelede- ven plaatsen, om alzoo de Boeren te beletten zich te verdedigen, ofwel eerst hunno eigene vrouwen en kinderen dood te schieten. In zulke omstandig heden moesten du Boeren wel eindigen met den eervollen vredo te teekenen, hoewel zij ruimschoots verdiend had den onafhankelijk te blijven, want zij hadden er zich weerdig van getoond. Die zelfde Engelschen, die wij met zulke wreedaardigheid zagen te werk gaan tegen een beschaafd volk, zij kwamen ons verleden jaar en ook dit jaar nog de les spellen over ons ge drag in Congo. Het valt niet meer te betwijfelen dat er in Congodoor af zonderlijke personen, wreedheden zijn gepleegd, maar 't is ook een stellig feit, dat die wreedheden fel zijn over dreven geworden. In ieder geval had de Engelschman het recht niet ons dit te verwijten. Hij moest zich zelve maar eens beschouwenhij moest maar eens wederdenkon, hoe afschuwelijk zij zijn te werk gegaan tegen de Trans valere en Vrijstaters hoe zij zich ge dragen hebben in Engelsch Indië en er zich nog gedragen hoe zij eeuwen lang het arme Ierland hebben ver drukt, uitgebuit en uitgeperst. Neen, voorwaar, de Engelschen waren mis schien min dan iemand anders geschikt om ons, Belgen, met zulkcn koogon toon de les te komen spellen. Nu dat wij van Transvaal aan 't spreken zijn, doet het ons genoegen u eenige woorden meer te zeggen over de laatste kiezingen. In ons vorig num mer hebben wij de uitslagen reeds me degedeeld. Onze Lezers weten dat thans Trans vaal, de Vrijstaat, Natal en de Kaap kolonie maar één geheel meer vormen, namelijk het Zuid-Afrikaansche Rijk. De Nationalisten, de partij van Ge neraal Botha, behaalden 67, de Arbei derspartij 4, de Unionisten of de man nen der goudmijnen en dus van het geld 37, en de Onafhankelijken 13. Botha werd in Pretoria geklopt, maar die nederlaag was te voorzien in een distrikt, waar zoovele Engelschen wonen en waar do geldmacht zulk een overwegenden rol spoelde. Doch scheelde het geene 100 stemmen of Botha ware er toch gekozen geweest. In de plaatsen waar de Nationalisten zegepraalden, behaalden zij overal eene verpletterende meerderheid, ter wijl de Unionisten er overal met groote moeite hebben moeten door spartelen. De Nationalisten hebben in de laatste kiezing een schoonen triomf behaald. In de toekomst zal het onder wijs ook in 't Nederlandsch worden gegeven, 't gene niet het geval ware geweest, indien de Unionisten hadden gezegepraald. De Zuid-Afrikaandere hebben wel is waar hunne onafhankelijkheid verlo ren, maar zij hebben nog hunne eigene taal, en waar een taal is, daar bestaat ook een volk. De Zuid-Afrikaandere moeten werken om de rechten van hun taal in eere te houden zoo zullen zij immer een eigen volk blijven, met eigen kunst en aard, eigen grootheid en geschiedonis. Onder dat opzicht is de laatste kiezing voor de Zuid-Afri kaansche bevolking een groote zege praal geweest. Verjaring. 24 September 1830. Van gansch hot Tand snellen vrijwilligers ter hulp van Brussel. De noodklok van Sint- Gudula roept de burgers te wapen het grof geschut der Hollanders buldert gedurig brand wordt op verschillige punten gesticht. De noten. Deze lekkere vrucht prijkt reeds voor de vensters der groensel- verkoopers en op de markten. Zij zijn wel gelukt dit jaar schijnt het. Sommigen bewe ren dat dit een teeken is van strengen winter. Wat er ook van zij, de noot is eene heerlijke vrucht die op alle tafels komt. Zij heeft het dubbel voordeel smakelijk te zijn en terzelvertijd het geduld te oefenen in het uitpluizen en pellen. In onze eeuw van koortsachtige gejaagd heid is de noot een zeer goed middel om de zenuwachtige ongeduldigheid te bedaren. Naar Hal. Den 26 September aan staande zullen nogmaals de prachtige tafe- reelon opgevoerd worden van Maria's leven, welke zullen grooten bijval hebben genoten. Reeds zijn alle de plaatsen ingenomen. Z. E. Kardinaal Mercier zal de plechtig heid met zijne tegenwoordigheid opluisteren. Be nieuwe zilverstukken. Wij hebben in ons blad gesproken over de nieuwe zilverstukken met de beeltenis van Koning Albert en wij hebben tevens het ge brek doen uitschijnen dat deze geldstukken hadden. De beeltenis immers en de opschrif ten zijn zoo weinig uitspringend, dat D£ eenige jaren tijd alles zoude effen gesleten zijn. De regeering heeft dit groot gebrek er kend en beeft besloten alle deze stukken met de beeltenis van Koning Albert terug te eischen om ze te vervangen door stukken waarvan de beeltenis en hot opschrift meer uitspringend zijn. De Belgen in het Fransch- Noorden. In het Fransch-Noorden zijn do Belgen zoo talrijk dat zij aldaar machtige genootschappen stichten, onder andore deze van de oud-soldalen. Sedert 1 September is in do streek een dagblad ver schenen, getiteld De Belg. De Almanakken van 1911. Reeds zijn er eenige uitgekomen en onze Almanak der Volksstem is ook onder pers. Binnen een 20tal dagen zal hij net licht zien. Van nu af mogen wij zeggen dat dit boek bij onze lezers uiterst welkom zal zijn. Het bevat meer dan liondord twintig groote bladzijden. Nimmer zal men nuttiger en aan genamer almanak gezien hebben. Het is ongelooflijk dat dit boek slechts 10 centiemen zal kosten. Het jaar 1911 begint op eenon Zondag en het eindigt op eenen Zondag. Paschen komt nog al laat, 16 AprilSinxcn 14 Juni. Do feestdag van O. L. Vrouw Half- Oogst is een Zaterdag en Kerstdag valt op eenen Maandag. Dus wij zullen meer dan eene reeks van Zon- en Feestdagen hebben. De zeilschepen verdwijnen. Langzamerhand worden de zeilschepen door de stroomers verdrongen. Eene eerste oorzaak daarvan is, dat de verzekeringsmaat schappijen van de zeilschepen een bij taks vragen voor de verzekering. Talrijke roeders verzekeren hunne schepen niet meer, om de premie niet te moeten betalen. De verzeke raars stellen echter een grooten taks op do lading. Het Belgisch schoolschip. Een telegram te Antwerpen toegekomen, meldt dat het schoolschip l'Avenir op 19 de zer de haven van Kan Francisko verlaten heeft met eene lading garat. Het schip vaart thans naar Europa. Zonder onvoorziene gevallen, zullen geene tussohenhavens tneer aangedaan worden. Men weet nog niet waar het schip zijne lading zal lossen wanneer het schoolschip in het Kanaal zal aankomen, zullen er orders gege ven worden to lossen in eene haven van En geland ofwel tusschen Le Havre en Ham burg. In alle geval zal niet gelost worden te Rouaan of te Manchester. Staatkundig Overzicht Oostenrijk. Het Drijvoudig Verbond ttisschen OostenrijkDuitschland en Italië) is zonder de minste veranderingnogmaals hernieuwd tot in 1920. Dit is eene gewichtige tijding welke den vrede tusschen de drj mogendheden waar borgt. Turkye. Groote veranderingen rullen in het Turksch ministerie plaats hebben. Het misverstand met Frankrijk is er niet vreemd aan en men toacht slechts op de komst van den groot-vizier, om deze te ver- wezentlijken. Het schijnt dat Engeland op dit oogenblik zich in de onmogelijkheid be vindt om het noodige geld aan Turkye te verschieten. Oostenrijk en Duitschland zijn geneigd eene som van honderd millioen mark aan 1 urkye te bezorgen. Duitschland zoude de drij vierden verleenen Oostenrijk het overige Rusland. De regeering heeft aan den Turkschen gezant te iS* Petersburg, uitleg gingen gevraagd over de beteekenis van de oorlogstoebereidselen in de Zwarte Zee, die van aard zijn om bij het Russisch r\jk wan trouwen te verwekkenDe Turksche gezant heeft geantwoord dat het Musulmans-rijk bezield is tnet de beste gevoelens tegenover Rusland, en dat hij hoopt dat nimmer de vriendschapsbetrekkingen tuschen beide bon den zullen verbroken worden. Engeland. Volgens zekere dagbladen melden, zouden de Unionisten alle pogingen aanwenden om in den aanstaanden Herfst de liberale partij omver te werpen. Onze Boeschen en Wouden Wij zijn van meening dat het noodzakelijk is, nu en dan eenige wenken te geven nopens boschboomteelt, want, wij mogen het open lijk bekennen, de boschbebouwers denken dat die boomen noch zorgen, noch onderhoud vragen. En nochtans dat zijn planten zooals andero, die zich moeten voeden om iets kun nen voort te brengen. Zij verkeeren bijge volg in dwaling, en wij stellen vast dat het klein getal boschboomteelers, die eene doel matige bemeslingswijze volgen, uitmuntende uitslagen bekomen. Ten andere, het is zonneklaar dat de bos- schen verarmen aan voedsel door het hout dat gekapt en verkocht wordt, en dusvolgens aan de voodendo bestanddeelen die er in aan wezig zijn. De houtsoorten zijn in 't algemeen niet moeilijk voor wat do grond betreft; nochtans groeit de pijnboom liefst in diepo en lichte bodems de denneboom geeft de beste uit slagen in gronden van middelmatige vastheid, die eene voldoende hoeveelheid humus be vatten. De eik verkiest diepe, warme en welbe- workte bodems die tamelijk vochtig zijn. De beuk groeit opperbest in humusrijke gronden die veel voldoende elementen inhouden en terzelvertijd voldoende vochtig zijn. Indien de boschboomkweeker hiervan rekening houdt en tevens eene oordeelkundige bemesting aanwendt, mag hij verzekerd zijn winstgeven de uitslagen te bekomen. De minerale elementen hebben een gun stigen invloed op de opbrengst der wouden. Zoo is het ook met de stikstof die zeer voor- deelig werkt op de ontwikkeling der boomen. Deze voedende stof komt in den bodem der wouden onder organischen en ammoniakalen vorm voor, en 't is onder dezon laatsten vorm dat de planten ze opnemen. Daaruit volgt dat de swavelzure ammoniak bijzonder wel ge schikt is voor de houtsoorten. Aan pijnboomen geven men per hectare 1000 tot 1500 kgr. kamite, 1000 tot 1500 kgr. ijzerslakken en 150 tot 200 kgr. zwavel zuren ammoniak. Aan eiken, beukon en populieren mag men per hectare gemiddeld 800 tot 120Q kgr. kaïniet toedienen, 1000 tot 1200 kgr. ijzer- slakken of 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 150 lot 200 kgr. zwavelzuren ammoniak. Bij nieuwe planterijon zal men do minerale meststoffen met den ploeg diep inwerken Den zwavelzuren ammoniak zal men op den omgeploegden grond uitstrooien en met de egge onderwerken. Bij andere bepl^ntingon izal men de meststoffen zoo diep mogelijk I ineggen. Veritas. Sommige- dagbladen hadden een artikel afgekondigd ovor de kantnijverheid. Zij schreven dat in 1878 eene nationale in schrijving tusschen de Belgische vrouwen 160 a 180,000 fr. had opgebracht. Voor die som werd er een mantel in kant gekocht, en voor 't maken van dien mantel hadden de werksters slechts 7500 fr. loon ontvangen. De Bru8selsche Handelskamer zet do punten op de i en beweert dat de inschrijving offi cieel 112,500 fr. heeft opgebracht. Daarvan werd er gekocht: 1°) Een gouden kroon met briljanten bezet, bevattende 2300 stuks fijn gesteente 2°) Een mantel in kant., geteelcend en afgemaakt in 6 weken en waarvoor ©en prijskamp werd uitgeschreven om het werk toe te kennen. Die kantenmantel heeft men 12,500 fr. betaald do arbeidsters hebben daarvan 7500 fr. getrokken. Toch bij de uitgaven moet men nog rekenen 1°) den prijs voor het tee kenen van den kantmantel2°) de kosten van uitvoering 3°) het bijgevoegd huiswerk dat dit gevraagd heeft. Als men bedenkt dat dit werk werd volvoerd op eene maand tijds, dat daarvoor aan loon alleen reeds 7500 fr. werd uitbetaald, dan zal er wel niemand gevonden worden om dien prijs overdreven te vinden. De winst of het profijt van don fabrikant is zeer klein geweest. De Handelskamer van Brussel heeft ge meend de feiten in hun waar daglicht te stellen, daar sommige personen er al te zeer opuit zijn de kantnij veraars in ongunst te brengen bij liet volk... Het spreekt van zelf dat men in alles eerlijk en rechtzinnig moet te werk gaan en dat men niemand feiten mag ten laste leggen, waaraan hij niet schul dig is.... 0 Intusschen blijft het toch maar al te waar, dat men in vele streken van Vlaan deren veel minder betaalt aan echt kunst werk van kantenmaaksters dan aan het ruwe werk van de eenvoudigste dagloonsters. Deze verdienen allicht 2 fr. terwijl men kant werksters aantreft die voor een ganschen dag werken aan het prachtigste kunstwerk nog geen frank verdienen... Zulke toestand ook is onrechtvaardig en die zou kost wat kost moeten verholpen worden. De proefnemingen van Weymann. Over de proeftochten van Weymann ver nemen wij nog hot volgende Het was reeds 9 ure, toen er van den Sim- pion betere tijdingen kwamen. Het weder was kalm, doch koud, do lucht helder. Weymann was juist zinnens in automobiel naar Simplon-Kulm te rijden om den weg te leeren kennen, toen men hem het telegram mededeelde. Onmiddelijk telefoneerde hij naar profes sor Maurer, die antwoordde dat het weder gunstig scheen. Alsdan besluit Weymann eene poging to wagen. De tweevlakker wordt buiten gebracht en Weymann, geholpen door Henri Farman, neemt de noodige voorzorgen. Om 9 ure 24 wordt do motor in gang ge- j zot, en onmiddelijk stijgt de tweevlakker op. I Weymann richt zich naar den Geishorn. Na twee minuten keert hij echter reeds terug, daar iets aaQ zijn toestel niet al te wel in orde is. Farman doet de noodige herstelling en Weymann gaat aan Taddeoli en Dufuux ver tellen wat er hoven omgaat. Om 9 uro 35, neemt Weymann andermaal plaats op zijn vliegtoestel en stijgt voor do tweede maal op. Hij vliegt over de vallei van de Rhone naar Mount, gelegen op den berg kant. Weimann tracht te klimmen, doch men ziet duidelijk dat de tweevlakker telkens door den wind weggedreven wordt, Wey mann doet een grooten cirkel, eii beproeft nogmaals, doch vruchteloos. De wind is l® sterk. Rond 9 ure 45 daalt hij terug op het vlieg- ploin. Hij verhaalt zijn wedervaren. Woyniann leod niet van de koude en wil herbeginnen. Om 10 ure gaat -hij weer de lucht in, doch na een drietal minuten keert hij reeds terug. De tweevlakker draait bovea het vliegplein op eene hoogte van ongeveer 150 meters. Men ziet duidelijk dat de tweevlakker de speelbal is van den wind. Ditmaal heeft Weymann er genoeg van. Het toestel wordt in den hangaar gebracht. Het publiek brengt Weymann eeue geest driftige ovatie. Chavez was ook naar Simplon-Kulm ge weest. Hij wacht het gunstig oogenblik af om te vertrekken. De Indruk ts Milaan. Het weder is hier zeer onzeker. Do wind blaast geweldig. Uit Brig-PlaU is hier ver nomen, dat Chavez en Weymann zich enkel bekommeren met de luchtgesteldheid tot aan Domodossola. Van Domodossola zouden zij zelfs met eenen tegenwind van 39 kilometers per uur vliegen. Op het vliegplein van Milaan zijn reeds talrijke vliegers met hunn® toestellen aange komen. Ruggerone is reeds geheel gereed en gisteren bracht hij zijn toostcl buiten om zijn motor te laten werken. Hij verklaarde ziek zeer voldaan over do proef. Staatspoorwecen. Het ontslag van M. Delcu, ingenieur van 1* klas, wordt aan vaard. Hij wordt gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden. Krankzinnigen gestichten. M. Ileus- quin wordt bestuurder benoemd van het krankzinnigen gesticht, gehecht aan het St.- Jansgasthuis, te Brussel. Gemeentewegen. Aan de hierna ver melde gemeenten der provinciën Oost-Vlaan deren, werden de volgende toelagen verleend tot uitvoering van werken aan de volgend® buurtwegen Oost-Vlaanderen Herdersem, 21,000 fr.; Denderleeuw, 31,000 fr.; De Klinge, 10,000 fr.Berlare, 800 fr.; Elsegem, 1,500 fr. j Assenede, 10,000 fr. Een zonderlinge Amerikaansche wereld reiziger is te Londen aangekomen. In 1908 vertrok hij uit de Vereenigd® Staten, ten gevolge eener wedding waarvan de bijzonderste voorwaarden waren, dat hij bij zijn vertrok slechts een centiem mocht op zak hebben, en moest vertrekken mot een kostuum, geheel uit dagbladen gemaakt. Onderwege mocht hij niet bedelen of stelen, doch zijn kost winnen met le werken. Het bijzonderste punt was echter, dat hij moest gehuwd terugkeeren, doch de huwo- lijksaanvraag mocht niet door hem gedaan zijn de vrouw moest hem ten huwelijk vragen. De zonderlinge wereldreiziger, Frank Reilley genaamd, vertrok met zijn papieren kostuum. Toen hij Amerika zou verlaten, had bij de goede kans eenen kleermaker te vinden, die hem ten titel van reklaam, een kostuum verschafte, op voorwaarde, dat hij het kostuum kon vertoonen bij zijnen terug keer in Amerika. Frank Reilley heeft reeds tal van avon turen beleefd. In China wilden do inboor lingen hem vermoordon, terwijl hij in Zuid- Afrika verscheidene dagen moest loven van s t ruis vogc lseieren Te Hamburg word hij voor een spioen go- nomen en aangehouden. Do globe-trolter was achtereenvolgens pompier, koffiehuisbedionde en keukenmees ter, om aan geld te geraken en zijne rois voort te zetten. Tot liiertoo heeft hij echter nog geen® vrouw naar zijn keus gevonden. Door een dagbladschrijver ondervraagd, verklaarde Reilley, dat hij reeds verschei dene huwolijk8aanbicdingenontvangen heeft, zolfs van rijke vrouwen doch dat hij zijn® wedding zou verliezen en dus de aanbiedingen moest van de hand wijzen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1